Striebro bez rizika - pamätné mince

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa filip glasa »

trend vedel už v roku 2002 do čoho investovať:

http://www.etrend.sk/relax/cestovanie/p ... 21489.html
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Andrej »

Škoda že som si to neprečítal vtedy. To boli časy... :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa filip glasa »

andrej, vieš niečo bližšie o tých strieborných bankovkách, ktoré sú teda v tvare bankoviek, ale sú to mince?

Sem tam sa to objaví na aukre, ale nikde som nenašiel bližšie info.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Andrej »

Bližšie info: http://www.nbs.sk/MENA/PMINCE/PM49.HTM

Bolo vydaných 6000 kusov tých "kufríkov". Z pohľadu materiálu to vyzerá nasledovne:
- obsah striebra spolu: 7 oz (217,73 g),
- obsah zlata spolu: 1/25 oz (1,244 g).

Takže hodnota materiálu je cca 3000 SK.
Nominálna hodnota je 6870 SK.
Výrobná hodnota (za ktorú to predávala NBS) bola 12 680 SK.

Zhrnutie:
- pod 12 680 to nikto nepredá, lebo by išiel do straty,
- NBS tomu ale garantuje hodnotu len 6870 SK, a aj to len 5 rokov po prechode na euro,
- hodnota materiálu je tam zanedbateľná,
- čiže ako darček je to síce pekné, ale z investičného pohľadu je to najrizikovejšia záležitosť spomedzi slovenských pamätných mincí.
cmota
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Ut 02 10, 2007 2:27 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa cmota »

Caute. Chcem sa spytat, ci je strieborna pamatna minca "100.vyrocie narodenia L.Fullu" nejaka specialna, alebo naopak nezaujimava... Lebo na internete som nenasiel ziadne normalne ponuky (iba velmi vysoko nad nominal - spekulanti?) ani zrealizovane obchody. Vdaka
caesar
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 11:45 am
Bydlisko: TN
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa caesar »

záleží aj podľa toho či máš verziu normálnu alebo proof.
cmota
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Ut 02 10, 2007 2:27 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa cmota »

Nie som v tom odbornik, ale myslim, ze tieto tu su standardne mince, nie proof:
http://www.aukro.sk/item433594399-200-s ... fullu.html
http://www.nunofi.sk/scripts/podrobnost ... is#zalozky
Asi chcu niekoho nachytat a nabalit sa, nie?
Ale divne mi pride, ze nikde na nete neviem najst ponuku tychto minci za normalnu cenu cca 250sk...
Nie je zaujem, alebo ich je malo?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa filip glasa »

je to dané dostupnosťou. Najlacnejšie sa predávajú tie, čo mala NBS ešte minulý rok skladom a predávali sa ešte aj verejnosti. Obchodníci majú do NBS asi stále prístup a tie čo sú ešte na sklade sú najlacnejšie mince. Fulla bol asi už dávnejšie vypredaný.
caesar
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 11:45 am
Bydlisko: TN
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa caesar »

Áno to je pravda. Cena je dana vo veľkej miere dostupnosťou napríklad minca Dubček ktorá bola vydana rok pred Fullom bola vydaná v náklade 12 800 + 3 000 a demonetizovaných bolo 300 kusov. Minca Fulla bola vydaná v náklade 11 300 + 2 400 a demonetizovaných bolo 1 800 kusov. Postupom času náklady pamätných mincí klesajú. Napríklad v roku 1993 bol náklad mincí priližne 35 000 + 2 000 kusov a v roku 2006 okolo 5 000 + 2 500 kusov. Obchod je obchod :D.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Andrej »

cmota napísal:Caute. Chcem sa spytat, ci je strieborna pamatna minca "100.vyrocie narodenia L.Fullu" nejaka specialna, alebo naopak nezaujimava... Lebo na internete som nenasiel ziadne normalne ponuky (iba velmi vysoko nad nominal - spekulanti?) ani zrealizovane obchody. Vdaka
Ahoj, je to obycajna pametna minca. Katalogova cena za beznu mincu je 300 CZK, za proofku je to 900 CZK. Cize v SKK je katalogova cena okolo 370 SK. Neviem ake ponuky si videl, ale ak sa tocili medzi 350 - 400 SK tak to bola normalna cena.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak ma napadlo, nedajú sa v tejto dobe kúpiť mince za cenu striebra? Čiže asi aj pod nominálom ? :mrgreen:
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Andrej »

filip glasa napísal:tak ma napadlo, nedajú sa v tejto dobe kúpiť mince za cenu striebra? Čiže asi aj pod nominálom ? :mrgreen:
Nuz, ja prave nakupujem uz asi tyzden strieborne bulliony od Munze Osterreich. Zlate su beznadejne vypredane (nerozumiem preco, cena zlata klesa, zlate fondy hlasia ze maju plne trezory zlata, a pritom fyzicke zlato dnes nekupis), tak kupujem aspon striebro. Nie je to sice za nominal ako kedysi, ale zase unca dnes vychadza o dost lepsie ako od NBS kedysi :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa filip glasa »

kupuješ teda striebro od Rakúšanov za aktuálnu cenu striebra? Zlato - nevyplatí sa im za dnešné ceny predávať draho kúpené zásoby. Vyčkávajú na lepšie časy.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Andrej »

Zlato sa fyzicky neda kupit nikde, nie len v Rakusku. Teda aspon som nenasiel nikoho kto by aktualne predaval, ak niekto najdete tak dajte info.

No a k tomu striebru - to sa zial neda kupovat za aktualnu cenu, lebo sa povinne zdanuje. Co je v Rakusku 20%. No a potom je este prirazka predajcu, co je konkretne pri striebornych investicnych minciach dalsich 30%. Cize ked to zhrniem - v Rakusku stoji unca striebra v Eurach priblizne tolko, kolko stoji v USA v dolaroch. Cize cca 1.5 nasobok trhovej ceny podla kitco.com. Nic lacnejsie som v nasom regione neasiel.
Martin52
Active Member
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Ut 02 09, 2008 8:17 am

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Martin52 »

Ahojte,

v slovenskej mincovni sa daju kupit strieborne medaily (mince su vypredane). Mate niekto skusenosti s kupovanim od nich? Maju vobec medaily taku zberatelsku hodnotu ako mince?
Co som to trochu prepocitaval, da sa v tejto forme kupit v rozsahu 15 az 30 Sk za gram. Na spotovom trhu stoji striebro asi 10 Sk/g s DPH, cize je to minimalne 50% predrazene.

A rakuska mincovna este predava buliony? Nikde som ich na stranke nenasiel.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Andrej »

Martin52 napísal:A rakuska mincovna este predava buliony? Nikde som ich na stranke nenasiel.
Ano, ale:
- su predrazene cca o 50% k cene striebra,
- treba tam ist osobne, neda sa to cez net kupit,
- a ak nepojdes priamo do mincovne ale do nejakej rakuskej banky, tak tam sa to musi vopred objednat.

Do tych medaili by som ja asi nesiel, dost zle sa predavaju. Nejake som skusil predat cez Aukro, ale odozva bola slaba a neviem ci som ich dokonca nepredal pod cenu nakupu.
Martin52
Active Member
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Ut 02 09, 2008 8:17 am

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Martin52 »

Vdaka za odpoved. Tak tie medaily sa asi oplati kupit, az ked bude hodnota kovu vyssia ako ich cena. Ktovie ci k tomu niekedy dojde.
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

http://www.nbs.sk/sk/informacie-pre-med ... rova-minca

Myslíte, že má zmysel zabehnúť do NBSky, a pár kúskov si tam kúpiť resp. vymeniť?
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Andrej »

Aj keď štandardne by som povedal že sa na tom nedá prerobiť (zase tu máme predaj za nominál), ale obávam za že v tomto prípade sa na tom nedá ani zarobiť, a to preto lebo sa tých mincí vydá 2,5 milióna kusov. Toľko zberateľov v európe neni. A keby aj bolo, sú to len 2-eurovky, zberateľ si kúpi max. 2, čo generuje štandardný objem dopytu 4 euro na zberateľa :D
cmota
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Ut 02 10, 2007 2:27 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa cmota »

Neviem na stranke nbs.sk najst z akeho materialu je ta minca!?! Podla temy diskusie by mala byt strieborna, ale to dost pochybujem... Viete niekto?
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Andrej - minca do zbierky? :wink:
V Jablonci razí zlaté mince. Jedna stojí 900 tisíc korun.
Každá váží jeden kilogram a stojí necelý milion korun. Česká mincovna v Jablonci nad Nisou razí zlaté mince s motivem předsednictví České republiky Evropské unii.
http://ekonomika.ihned.cz/c1-34091520-v ... isic-korun

O kolko je to predrazene voci nominalnej hodnote prosim ta?
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Andrej »

Bobikpp napísal:O kolko je to predrazene voci nominalnej hodnote prosim ta?
Prirážka je 47% (pri 22088 Euro za kg a 27,799 CZK za Euro). No nekúp to :-).
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Honzajs »

Nevíte někdo, jak je to s aktuálními přirážkami u fyzického stříbra vůči ceně stříbra?
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Honzajs napísal:Nevíte někdo, jak je to s aktuálními přirážkami u fyzického stříbra vůči ceně stříbra?
planujes kupovat? :)
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Honzajs »

jo :P
Hans123
Príspevky: 11
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 3:50 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Hans123 »

Honzajs napísal:Nevíte někdo, jak je to s aktuálními přirážkami u fyzického stříbra vůči ceně stříbra?
Přirážka je dost vysoká - hodně taky dělá 19% DPH.

http://www.oegussa.at/neu/tschechische_ ... chisch.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

nebo dražší Z-M

http://www.zlate-mince.cz/Numismatika.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

S dostupností to ale asi bude špatný - opakuje se situace z konce loňského roku...
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Andrej »

Honzajs napísal:Nevíte někdo, jak je to s aktuálními přirážkami u fyzického stříbra vůči ceně stříbra?
Najlepšiu cenu som našiel tu http://proaurum.at/" onclick="window.open(this.href);return false; kde pri nakupe 5kg strieborneho odliatku je prirazka 32% a v tom je uz aj rakuska DPH zahrnuta (20%).

Ceny aj prirazky sa daju porovnat tu http://bullionpage.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak a sme opäť blízko ceny striebra v 200 Sk minciach. Pri tých 15 USD za uncu. Na Aukre tými mincami lacnosť striebra nepohla a stále sa predávali s prirážkou 20-30%.
Som zvedavý či nimi pohne keď striebro ešte zdraží.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Andrej »

Pamätné mince sú už absolútne pasé. Ak si nenakúpil od NBS za nominál, tak na ne môžeš v pohode zabudnúť. V súčasnosti je podľa mňa najlepšia investícia (pokiaľ ide o mince) do aspoň 100 rokov starých zlatých mincí, predávaných za cenu blízko cene zlata. Ale musí ísť naozaj o historické mince, nie o nejaké novoražby ktoré síce majú na sebe rok 1915, ale razia ich za rohom vo Viedni na kilá. V prípade historických zlatých mincí vlastne investujem naraz dvakrát - aj do ceny zlata, aj do zberateľskej hodnoty mince. Na rozdiel napríklad od moderných bullionov, kde investujem len do ceny zlata.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa filip glasa »

či je zlatá minca zlatá, zistíš asi pomerne ľahko. Či má 100 rokov - to už bude ťažšie.
caesar
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 11:45 am
Bydlisko: TN
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa caesar »

Tú konkrétne čo spomínal andrej pozná každý skúsenejší zberateľ ale bohužiaľ veľmi mýlia bežných ľudí pritom sú to čisto investičné mince. Najhoršie sú tie s rokom 1892 o tých vedia ľudia ešte menej.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Andrej »

Vždy platí pravidlo, že ak chcem do niečoho investovať, musím to mať aspoň trochu naštudované. Ale na toto každý príde veľmi rýchlo sám, investovanie vlastných peňazí je dobrý učiteľ :-).
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Honzajs »

Jak nenaletět při nákupu: http://www.silverum.cz/jak_nenaletet.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa filip glasa »

1) Je třeba, aby Váš dodavatel byl řádně registrován v obchodním rejstříku a také jako plátce DPH.
v obchodním rejstříku - súhlasím, jasná vec
také jako plátce DPH - nesúhlasím, je to úplne nepodstatné a o ničom to nevypovedá. Aj DPHčka sa dá rôzne "optimalizovať" a preto mnoho serióznych firiem nie sú platcami DPH.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Honzajs »

filip glasa napísal:
v obchodním rejstříku - súhlasím, jasná vec
také jako plátce DPH - nesúhlasím, je to úplne nepodstatné a o ničom to nevypovedá. Aj DPHčka sa dá rôzne "optimalizovať" a preto mnoho serióznych firiem nie sú platcami DPH.
V ČR je povinnost registrovat se k DPH při obratu 1 mil Kč za 12 měsíců. Tomu se seriózní firmy jen tak nevyhnou. Že je registrovaná k DPH jinde v EU, to mi nevadí.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa filip glasa »

1. byť registrovaný ako platca DPH na začiatku podnikania (aj silverium bola založená tuším len nedávno) znamená zbytočné platenie DPH aj na výstupe keď nemusíš. Predražuješ to striebro zákazníkom zbytočne.
2. to že má niekto obrat nižší ako 1 mil. (hlavne v prvom roku) neznamená, že je neseriózny.
3. pri 2 mil. obrate je stále možnosť pracovať pod jedným webom a v jednej kancelárii, ale na dve firmy ( ako s.r.o. aj SZČO). Robi to tak množstvo serióznych firiem.
4. ak časť obratu realizuješ napr. Slovensku, tak sa ti v každej krajine počíta obrat pre nutnosť stať sa platcom DPH zvlášť. Takže v oboch môžeš mať obrat tesne pod 1 mil., a nemusíš byť platca DPH.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa Honzajs »

Já reagoval na výraz
Aj DPHčka sa dá rôzne "optimalizovať" a preto mnoho serióznych firiem nie sú platcami DPH
Ten mi vyzněl stylu, že i seriózní formy dělají vše pro to, aby nemusely platit DPH. Proto jsem reagoval, jak jsem reagoval.

Obrat pod 1 mil neznamená, že jsi neseriózní. Začínající firmě nějakou dobu trvá, než se na milión dostane. Termín registrace k DPH jsme zvažovali docela hodně. Nakonec jsme se rozhodli pro okamžitou registraci, abychom nebyli nuceny po chvíli hýbat s cenami o DPH nahoru. Právě varianta OSVČ+ s.r.o. mi nepřijde jako moc seriózní. Přišlo nám, že z hlediska dlouhodobého budování firmy je varianta s DPH od začátku výhodnější.
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa janula »

no, mna by skor zaujimalo, ako povedzme pamatne mince (strieborne) spenazit. Mam nejake mince, 75% Ag, nominal 200 Sk, bezne vyhotovenie (cize ziadne proof), cize z numizmatickeho hladiska ani moc nie, ale z hladiska ceny striebra, ano. Kupila som ich za nominal, ale v tom case cena striebra bola podstatne nizsie ako teraz. Cez aukro a podobne servre mam pocit sa obchoduje hlavne s numizmatickym materialom. Neviete poradit, tak aby ta zrazka bola co najmensia??Dakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Striebro bez rizika - pamätné mince

Príspevok od používateľa JUGGLER »

janula napísal:no, mna by skor zaujimalo, ako povedzme pamatne mince (strieborne) spenazit. Mam nejake mince, 75% Ag, nominal 200 Sk, bezne vyhotovenie (cize ziadne proof), cize z numizmatickeho hladiska ani moc nie, ale z hladiska ceny striebra, ano. Kupila som ich za nominal, ale v tom case cena striebra bola podstatne nizsie ako teraz. Cez aukro a podobne servre mam pocit sa obchoduje hlavne s numizmatickym materialom. Neviete poradit, tak aby ta zrazka bola co najmensia??Dakujem

To je presne problém ktorý sa vzťahuje aj na zlato a diamanty.
Preto mi hromadenie fyzickej komodity pripadá zastaralé.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"