Ropa

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peggy36 napísal: Ten Baker hughes je čo zač?
To je report počtu vrtov v severnej Amerike. Barometer ťažobnej aktivity.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peggy36
Active Member
Príspevky: 123
Dátum registrácie: St 08 04, 2015 8:48 pm

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Peggy36 »

Ďakujem.
Peggy36
Active Member
Príspevky: 123
Dátum registrácie: St 08 04, 2015 8:48 pm

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Peggy36 »

Ahoj.

Hľadám Ruské zásoby ropy - stránku (neviem po rusky).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Aktuálna cena ROPY - futures QM Continuous MAY 2020 je 21,30 USD.

Mám nastavené BUY po 20,65 ( na víkend ešte znížim ).

Potom chcem držať ako kliešť...až kým sa neobnoví spotreba, alebo arabi nekapitulujú alebo to Fed neskúpi, alebo kým nepríde short squeeze...Nádherná limitovaná strata...ale čo ked to potrvá dlho?

V súvislosti s poklesom USO, ked to contango robí také škody sa chcem opýtať odborníkov:

Ako funguje ten continuous QM contract? ..ved aj ten musí nejak rolovať...

Cena rolovania sa mi pripočíta do ceny nákupu, alebo ako?

Ked kupujem akcie, tak cena poplatkov hned ide do nákupnej ceny...predaj sa odčíta zo zisku..

Ďakujem za odpovede kolegovia komoditári alias energetici :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
Ako funguje ten continuous QM contract? ..ved aj ten musí nejak rolovať...

Cena rolovania sa mi pripočíta do ceny nákupu, alebo ako?
Neviem, ako to funguje na reálnej burze, ale na continuus CFD to pri rolovaní funguje takto:
-V predom určený dátum rolovania zavrie CFD na cene aktuálneho kontraktu a otvorí na cene následujúceho kontraktu.
Kontango(ak je cena aktuálneho kontraktu nižšia ako následujúceho kontraktu, aby sme si rozumeli), ktoré je v daný deň medzi týmito dvoma kontraktami sa odpočíta od zisku danej pozície formou swapu,
Backwardation(ak je cena aktuálneho kontraktu vyššia ako následujúceho kontraktu, aby sme si rozumeli), ktoré je v daný deň medzi týmito dvoma kontraktami sa pripočíta ku zisku danej pozície formou swapu,
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

QMK20 teda mini ropa maj 2020 expiruje 20.04.2020 14:30 hod EST , teda IB ti to zavre myslim 1 hod pred tym casom a dopredu ta bude upozornovat aby si to sam zavrel. Zavre za cenu aka bude vtedy na burze, len moze byt uz par hod pred expiraciou natiahnuty spred ask bid, tak by som zavrel aspon den pred expiraciou. Zatvorenie je odpredaj pozicie a realizovanie zisku alebo straty. Pripadny novy nakup na dalsi mesiac musi trader urobit sam. Tu je pes zakopany teraz je maj cca za 21 a jun za 25, takze nakupis novy za 25 no ten pri expiracii o mesiac zasa klesne ku cash cca 21 a novy kupis zasa za 25 usd. Takto staci ze ropa bude stagnovat a trader neustale preraba. Da sa to obist ze si kupis ropu vzdialenej expiracie napr. dec.2020, ale tam uz trh dnes diskontuje buduci rast a tak ta ropa stoji dnes okolo 34 usd . A cena 34 je uz nieco ine ako cena 21 :). Este sa to da obchodovat cez spredy ale to je na dlhu debatu. Cize trafit a profitovat na cene ropy cez futky moze len super trader so super info o rope a politike, investicne je nerozum kupovat nieco coho je prebytok. Teraz som cital ze v USA spravcovia ropovodov ziadaju zastavovat tazbu, lebo siete a zasobniky su preplnene. Som zvedavy kde poslu cenu ropy v USA na plyne to bolo do zaporu -2usd . Takze ani nula nie je dno :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal:QMK20 teda mini ropa maj 2020 expiruje 20.04.2020 14:30 hod EST , teda IB ti to zavre myslim 1 hod pred tym casom a dopredu ta bude upozornovat aby si to sam zavrel. Zavre za cenu aka bude vtedy na burze, len moze byt uz par hod pred expiraciou natiahnuty spred ask bid, tak by som zavrel aspon den pred expiraciou. Zatvorenie je odpredaj pozicie a realizovanie zisku alebo straty. Pripadny novy nakup na dalsi mesiac musi trader urobit sam.
Manuálne rolovanie robím podľa môjho sedliackeho rozumu predajom starého a kúpou nového kontraktu v jednom čase. Proste nastavím sell za bid a buy za ask, alebo market a klik +klik. Tí viac inteligentnejší to môžu robiť cez kalendárne spready...videl som video, ale nevládal som to dopozerať...

Rolovanie sa dá obísť tak, že v global configuration nastavíš ,,automatic rollover,,....the system will automatically add the new lead month futures contract and removed the expired contract.

Najnovšie ani to netreba...ja som prešiel na trading tzv. CONTINUOUS = pokračujúcich contraktov....Pridali ich do palety pri výbere expirácie....when you use a Continuous Futures contract, it is no longer necessary to roll contracts, or to manually re-enter the new lead month if Automatic Rollover
Tu je pes zakopany teraz je maj cca za 21 a jun za 25, takze nakupis novy za 25 no ten pri expiracii o mesiac zasa klesne ku cash cca 21 a novy kupis zasa za 25 usd. Takto staci ze ropa bude stagnovat a trader neustale preraba. Da sa to obist ze si kupis ropu vzdialenej expiracie napr. dec.2020, ale tam uz trh dnes diskontuje buduci rast a tak ta ropa stoji dnes okolo 34 usd . A cena 34 je uz nieco ine ako cena 21 :).
Aha ! Teraz si mi rukolapne vysvetlil, prečo sa bojím toho contanga.
Vlastne, ja som to už v minulosti pochopil, ale v hlave mi ostalo len to, že kontango dlhodobo zabíja... :lol:

Z toho pohľadu máš pravdu.

Kúpiť ropu po 20 nie je žiadna investičná tutovka!

Ak by cena ropy stagnovala na mojom nákupe (alebo pod ním), na kontangu môžem prerábať mesačne aj 20% (a viac) !!!

Dík anjeli moji strážni !
Kolkokrát sme ma už zachránili pri mojích derivátových a pákových špekuláciách?
A vraj tu v diskusii márne zabíjam čas... :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

pomery z dlhodobeho pohladu neklamu , uz pred 3 rokmi som pisal tu na fore ze ropa pod 30 nebude nerealna, teraz sa blizime k historickemu priemeru cca cl/ng 10 -8 takze ak plyn bude medzi 2,0 az 3,0 tak ropa by mala oscilovat medzi 20 az 30 pri pomere 10 a 16 az 24 pri pomere 8 a ten pomer moze byt este nizsi ako vidno z grafu.
Prílohy
CLc_NGc (1).png
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Ropa

Príspevok od používateľa west »

Ako vnímate nákup ropy cez ETF, konkrétne cez CRUDP / NSCFR0ICRUD9 ?
osobne si myslím že cena ropy môže ísť ešte nižšie, podobne ako sa písalo vyššie
Teraz som cital ze v USA spravcovia ropovodov ziadaju zastavovat tazbu, lebo siete a zasobniky su preplnene. Som zvedavy kde poslu cenu ropy v USA na plyne to bolo do zaporu -2usd . Takze ani nula nie je dno

aktuálne je cena okolo 2.7
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

- ja vnímam to contango ako zabíjajúce
- cena ropy môže ísť nižšie, ale je tam iná situácia ako na plyne
- plyn sa ťaží zadarmo pri ťažbe ropy..takže ho môžu dávať pod cenu, alebo spaľovať...
- ropa pod 20 zničí všetkých...aj arabi by museli zastavovať ťažbu...majú náklady niekde cca 10-15 USD
- je tu taká možnosť, že by Trumpa napadlo vyzvať obyvateľstvo aby plnili nádrže...že by trebárs FED vykupoval ropu za pol roka za garantovanú cenu....
- rovnako kacírsky nápad by bolo, keby FED načrtol, že zváži nákup indexových etfiek po vzore japoncov
- už to teraz skúšajú, ale zatial len na dlhopisoch...jedno etf hned vyskočilo, ked to oznámili...
- malo by to logiku...asi je to lepšie než nútiť banky požičiavať firmám...FED by firmám zvýšil kapitalizáciu
- BoJ je v stratách 3000 mld na etefkách...ale Fed by pri nákupe v extrémnom poklese na tom zarobil..
- a keďže FED je konzorcium súkromných bánk...zachraňovali by aj svoj zadok...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa zea »

JUGGLER napísal:- je tu taká možnosť, že by Trumpa napadlo vyzvať obyvateľstvo aby plnili nádrže...že by trebárs FED vykupoval ropu za pol roka za garantovanú cenu....
.


FED ju (ropu) nebude mat kam dat ak by tato situacia pokracovala dlhodobo. To nie je zlato alebo daco ine co viem skladovat v podstate hocikde. Nie je to ani len nejaky elektronicky ticker - je to realna komodita. Na ropu (to obrovske prebytkove mnozstvo) treba mat pripravene skladovacie podmienky (nadrze a pod)


Ps
Tu je priklad niektoho kto to naopak prave vyuzil (ze tej ropy bude vela) na svoje ciele
https://www.realvision.com/opportunity- ... l-contango
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Ropa

Príspevok od používateľa west »

Ja som to ETF, myslel skok takú alternatívu na dlhodobejšiu investíciu do komodity, oproti tým veciam, ktoré sa rozoberali vyššie, kedže pri ETF najskôr netreba riešiť contango a je myslím veľký predpoklad že časom, cca rok+ môže ísť ropa ako taká hore, preto ma zaujala možnosť zainvestovať do priamo ropy cez ETF. Ako som písal skôr ticker: CRUDP alebo ICRUD, resp. ticker: OD7F/D / DE000A0KRJX4. Prípadne poznáte nejaké iné ETF ucits na ropu denominované v eurách? Prioritné hľadám denominované v eurách.
Uvažujem i nad konkrétnymi spoločnosťami, najmä RDSA, čo z dlhodobého hľadiska môže byť určite zaujímavá vec.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ja nepoznam etf na ropu ktore by ako prvotny podklad nemalo futures v kazdom etf mas zakomponovanu term structures teda teraz contango.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Ropa

Príspevok od používateľa west »

ako v tomto zmysle áno, podkladom sú futures, ale ide mi o to že ako bežnému investorovi mi je jednoduchšie v rámci dlhodobej stratégie kúpiť ETF a držať, bez riešenia jednotlivých kontraktov a ich rolovania..., preto hľadám vhodné ETF (dobrá likvidita atd...) zamerané na ropu najmä v eurach.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

west napísal:Ja som to ETF, myslel skok takú alternatívu na dlhodobejšiu investíciu do komodity, oproti tým veciam, ktoré sa rozoberali vyššie, kedže pri ETF najskôr netreba riešiť contango a je myslím veľký predpoklad že časom, cca rok+ môže ísť ropa ako taká hore, preto ma zaujala možnosť zainvestovať do priamo ropy cez ETF. Ako som písal skôr ticker: CRUDP alebo ICRUD, resp. ticker: OD7F/D / DE000A0KRJX4. Prípadne poznáte nejaké iné ETF ucits na ropu denominované v eurách? Prioritné hľadám denominované v eurách.
Uvažujem i nad konkrétnymi spoločnosťami, najmä RDSA, čo z dlhodobého hľadiska môže byť určite zaujímavá vec.


ETF na fyzickú ropu bez contanga nenájdeš, tak ako píše OCH. Ale hľadaj ETF na ropné spoločnosti. Ja uvažujem skôr o nákupe ropných spoločnosti RDS, BP, XOM, CHEVRON, kde nie sú obmedzenia na nákup ako pri ETF a nechce sa mi paplať s priradením opcii na ETF.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlas. Tú ropu je najlepšie hrať cez kvalitné ropné spoločnosti ( také, ktorým nehrozí bankrot, majú nízke náklady a sú voči poklesu ropy dobre zahedžované ). Druhá možnosť je nájsť ETF ktoré obsahuje také spoločnosti.

ALL: ak nájdete také etf ( môže byť aj európske )a je pekne vyklesané, tak prídte sa podeliť.

Takisto ak viete analyzovať firmy čo tu dal Jogo...tak prídte povedať, čo ste zistili. Ropa pôjde za pár mesiacov hore a tí čo prežijú, ich akcie porastú....zároveň oni kúpia za babku ložiská alebo zásoby tých, čo budú na tom zle...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa andre »

Naklady na tazbu ropy po krajinach prikladam nizsie, je to uz 3-4 roky stary research, odvtedy vacsina firiem dokaze ropu tazit este o nieco lacnejsie.

Ale napriek tomu ze ju napr. saudi dokazu tazit velmi lacno, maju na nu naviazanu velku cast HDP. Oni si tu ropu pod 20USD nemozu dovolit, ked nechcu skoncit ako Syria, Libya..

vid. "The petroleum sector accounts for roughly 87% of Saudi budget revenues, 90% of export earnings, and 42% of GDP.[21]" https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Saudi_Arabia

ETF naviazane na ropu najdes napr. tu:
https://etfdb.com/etfs/industry/oil--ga ... roduction/
https://www.justetf.com/en/find-etf.html?query=Oil

Do 2018 som drzal niekolko ropnych firiem a nemyslim si, ze tento obor ma nejaku svetlu buducnost, skor pojdu hore firmy, ktore sa dokazu rozumne diverzifikovat aj na ine cinnosti. Aj ked kratkodobo to moze byt dobra stavka.
Naposledy upravil/-a andre v Po 30 03, 2020 8:13 pm, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Krátkodobo ale aj investične to teraz vyzerá lepšie s ropnými firmami ako s komoditnými ETFkami.
Tie kontangá ich budú žrať.

Príklad: Martyho RDS je dnes +5,5%, ale komoditné etf USO je -6,5% . A to RDS ešte vypláca dividendu 12% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa andre »

Ak sa dobre pamatam tak zrovna Shell je uz skor chemicka fabrika + taziar plynu ako taziar ropy.

Vsetky tie ETC zalozenie na futures ako aj vsetky pakove ETF su urcite vhodnejsie na short, ako na long.


toto sa ku mne dostalo, mozno to bude pre niekoho zaujimave: https://www.lynxbroker.cz/archiv-webina ... i-situace/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal:Vsetky tie ETC zalozenie na futures ako aj vsetky pakove ETF su urcite vhodnejsie na short, ako na long.


Áno. A tie pákové+futuritné sú vyslovene shortovačka.. Lenže na short tam účtujú velké úroky - desiatky %.

Pozrite si dlhodobé grafy UVXY a TVIX ( UVXY padlo zo 100 000 na 10 ). Cenu držia nad nulou len reverznými splitmi.

P.S. ROPA ožila: bola už po 19,25 a vyskočila k 20,20:

White House Statement Shows Trump, Putin Agreed About Importance Of Stability In Global Energy Markets -Reuters
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
Ako funguje ten continuous QM contract? ..ved aj ten musí nejak rolovať...



Tak som na deme kúpil CL continuus kontrakt a v portfólio mi ho zobrazilo ako CL majový kontrakt. Tak som zvädavý, či sa sám preroluje.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. A u QM je MAY. Expiruje v pondelok 20. apríla. nemám pochybnosti, že to preroluje...len som zvedavý ako ti započítajú stratu :lol: Tipujem, že do ceny nového kontraktu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa andre »

Ja som kupil to USO a vypisujem nan covered call. Som zvedavy co vyjde lepsie.

JUGGLER napísal:Pozrite si dlhodobé grafy UVXY a TVIX ( UVXY padlo zo 100 000 na 10 ). Cenu držia nad nulou len reverznými splitmi.

Urcite to je len urokmi? resp. na zaklade coho tie uroky pocitaju?

Ked si porovnas YINN a YANG, ktore su 3x FTSE China tam bol rozdiel za rok cca. 10% tak do 20.3. A potom sa to nejak rozislo..
https://finance.yahoo.com/chart/YINN#ey ... FydCJ9fX19
Naposledy upravil/-a andre v St 01 04, 2020 3:27 pm, upravené celkom 4 krát.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

skus vypisovat otm put a po priradeni otm call na 7 dni
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa andre »

osamely chodec napísal:skus vypisovat otm put a po priradeni otm call na 7 dni


thx. poznam, ta strategia je popisana v tom videu co som posielal o prispevok vyssie. Ja som vypisal majovu call, lebo sa mi to nechce rolovat a nebol tak velky rozdiel v premiach. Aj ked nikdy nevies kam to pojde..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal:Urcite to je len urokmi? resp. na zaklade coho tie uroky pocitaju?


Úroky sú zverejnené u brokera. Úroky sú za požičanie na short.
Ten dlhodobý pokles je tým, že je to pákové etf a zložené s futures, ktoré žerie kontango. Emitent má vysoké náklady..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

vcerajsi report na rope a cuduj sa svet oni este vôbec neznizili tazbu je stale ATH.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa andre »

Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

len fundamentalne sa nic nezmenilo, tieto reci su len reci...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa zea »

Sice stara sprava, a trochu OT ale v tom sume zanikla. Pre mna je ale zaujimava

Si v krajine ktorej ropny priemysel prave umiera (USA) a ty just zablokujes pomoc tomu primemyslu. To by bolo ok ak nemas rad statnu pomoc podnikom z principu, prip nemas $$. Ale v tomto pripade by ta pomoc vobec nic nestala lebo tu ropu co od nich kupis , aj tak neskor predas so ziskom . Peniaze na nakup ti vytlaci FED , uroky su skoro na 0, cisto ziskova operacia.

Tomu sa hovori ideologicka zaslepenost

https://www.worldoil.com/news/2020/3/25 ... mulus-plan

**********************
funding for President Donald Trump’s plan to fill up the nation’s emergency oil reserve to help struggling drillers cope with the price crash failed to make it into the latest stimulus legislation, but could return in other forms.

Lawmakers eager to get the stimulus package to the president essentially opted to defer a fight over whether to pair the oil purchase with funding for clean energy. But the issue could arise as Congress takes up additional coronavirus-related legislation in coming weeks.

In a letter to caucus members, Senate Democratic Leader Chuck Schumer claimed victory after blocking a “bailout for big oil.” A previous Republican draft of the bill contained $3 billion to top up the Strategic Petroleum Reserve.
******************
PS
Teraz to robia tak ze tie skladovacie priestory prenajmu firmam priamo namiesto nakupu ropy - stat z toho nebude mat v podstate nic.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Summary of Weekly Petroleum Data for the week ending April 3, 2020

U.S. crude oil refinery inputs averaged 13.6 million barrels per day during the week ending April 3, 2020 which was 1.3 million barrels per day less than the previous week's average. Refineries operated at 75.6% of their operable capacity last week. Gasoline production decreased last week, averaging 5.8 million barrels per day. Distillate fuel production increased last week, averaging 5.0 million barrels per day.

U.S. crude oil imports averaged 5.9 million barrels per day last week, down by 173,000 thousand barrels per day from the previous week. Over the past four weeks, crude oil imports averaged about 6.1 million barrels per day, 8.4% less than the same four-week period last year. Total motor gasoline imports (including both finished gasoline and gasoline blending components) last week averaged 493,000 barrels per day, and distillate fuel imports averaged 185,000 barrels per day.

U.S. commercial crude oil inventories (excluding those in the Strategic Petroleum Reserve) increased by 15.2 million barrels from the previous week. At 484.4 million barrels, U.S. crude oil inventories are about 2% above the five year average for this time of year. Total motor gasoline inventories increased by 10.5 million barrels last week and are about 10% above the five year average for this time of year. Finished gasoline and blending components inventories both increased last week. Distillate fuel inventories increased by 476 thousand barrels last week and are 12% below the five year average for this time of year. Propane/propylene inventories decreased by 168 thousand barrels last week and are 26% above the 5 year average for this time of year. Total commercial petroleum inventories increased last week by 33.0 million barrels last week.

Total products supplied over the last four-week period averaged 18.3 million barrels a day, down by 10.7% from the same period last year. Over the past four weeks, motor gasoline product supplied averaged 7.6 million barrels a day, down by 19.2% from the same period last year. Distillate fuel product supplied averaged 3.9 million barrels a day over the past four weeks, down by 7.9% from the same period last year. Jet fuel product supplied was down 22.0% compared with the same four-week period last year.


Ropné zásoby sú iba 2% nad 5 ročným priemerom. Benzín 10% nad.

Zaujímalo by ma aké majú skladovacie capacity...či he možný scénar, že sa naplnia.
Niežeby som chcel chytať ropného býka za gule, ale keby sa naplnili zásoby, ropa by šla znova ku 20 a sektor energií by zažil výpredaj.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

dnes prvy krat po dvoch rokoch co to tyzdenne sledujem poklesla tazba v USA a to z 13mil bar/den na 12,400 teda -600 to je za tyzden dost, samozrejme drasticky klesa spotreba... uvidime , ale produkcne skrty iba zacali , musia pokracovat a aj budu , lebo predikcia zasob vyzera hrozivo...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa jogo »

Dnes je na rope viac ako 30% contango.
Májový kontrakt sa predáva za 22$ a júnový kontrakt za 29$. :shock:

https://www.barchart.com/futures/quotes ... res-prices
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jasne pretoze za tieto ceny teraz ropu nikto nechce ( zmizol dopyt)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Májová ropa 19,55...už som chcel zalongovať...ale pozerám, že expirácia 20 apríl..veď je to pondelok nasledujúci týždeň.
Ja mám nahodený QM continuous...stále je to MAY...som zvedavý kedy to prehodí do JUN
Júnová ropa je 26,60..to je fakt obrovský rozdiel. To sa neoplatí riskovať, ale možno na to spreade by sa dalo zarobiť?
Čo poviete? Mám na mysli MAY long a k tomu JUNE short
To contango by sa dalo trejdnúť aj cez buy put na USO...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

preco chces za kazdu cenu kupovat co pada dole? Pokial amici neurobia tvrde skrty v produkcii / moc sa im zatial nechce/ tak pri kazdej expiracii kontraktu sa bude vyparovat contango cize expirujuci kontrakt bude padat ku cash cene /preto teraz pada maj/ a ta je teraz cca 20 usd , takze kym neznizia produkciu, alebo drasticky nezvysia dopyt , scenar rozpustania contanga bude platit. To same na plyne, len tam nizka cena ropy by mala pomahat v poklese produkcie ale ani to sa zatial nedeje.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal:preco chces za kazdu cenu kupovat co pada dole?


Za 2-3 týždne sa dvihne spotreba ropy, ked postupne otvoria ekonomiku. V EU sa to už obnovuje. Nevravím, že ropa vyletí hore, ale pokles ceny by už velmi nehrozil.

Pozri, keby ma neštvalo to kontango a mal by som staviť na spotovú cenu ropy tie isté peniaze čo na futures...tak aj keby sa ropa prepadla na 5 USD...tak riskujem len 15 x 500 = 7500 USD.

Ale s tým kontangom sa môžem nachytať...preto radšej ruky preč od ropy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Ropa

Príspevok od používateľa Airmike »

to cotango serie aj mna, uz som rozmyslel ist cez vselico, ale normalne zobchodovat sa to snad ani neda.

najprv som chcel robit nejake kalendarne spready na uso. potom som chcel kupit nejaky CL long term contrakt z expiraciou za rok kupit za 36-37, ale ten DIFF z short term kontraktom je na houby. najschodnejsie na long WTI mi potom prisli XOM a CVX long, ale trh vypada, ze sa zase zosype a tak som sa rozhodol ze vypisem nejake PUTky 3-4 dolare nizsie na XOM a CVX a 1 dolar nizsie pod USO. ak tam budu zaujimave ceny exp 20 - 30 dni. nic lepsie ma nenapada. ale tu ropu treba nejak zobchodovat. myslim si, ze to je pekna oportunita
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

novy report a amici tazia ako divi , aj pri cene 20 usd idu na plny plyn , tento tyzden iba kozmeticke znizenie , kde toto skonci ?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

vzdialene kontrakty padaju o polovicu viac ako front , cize trh zacina zapocitavat ze problem prebytku bude dlhodoby, normalne by sa mala krivka term structure vyrovnavat dvihanim prednych kontraktov pri raste komodity, no teraz je to vynimocne klesanim zadnych kontraktov a cela krivka sa tak posunie dole.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"