stavebne sporenie-zobrat medziuver?

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
kordelia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 15 12, 2011 6:47 pm
Bydlisko: Bratislava

stavebne sporenie-zobrat medziuver?

Príspevok od používateľa kordelia »

ahojte. mam stavebne sporenie, CS 50tis euro, nasporene 20 656 euro, tarifa RC, volitelne pridelenie 40%. Koncom februara by mi mal vzniknut narok na cerpanie uveru. Ale, splatky mi vychadzaju prilis vysoke - 437e. Rozmyslam preto, co spravit. Najradsej by som to zmenila na standardnu tarifu a volit. pridelenie na 50% (sumu ktoru treba dolozit do 50% viem dolozit do konca roka), splatka by sa znizila na mne vyhovujucich 250e, ibaze uver by mi pridelili az koncom jula 2012. Dnes mi bola spomenuta moznost medziuveru, len vobec nerozumiem tomu, ako to funguje, co by to konkretne pre mna znamenalo, kolko by ma to vlastne vsetko stalo..a na medziuver som pocula iba negativne reakcie...vie mi niekto vysvetlit, o com to je? dakujem
kordelia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 15 12, 2011 6:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: stavebne sporenie-zobrat medziuver?

Príspevok od používateľa kordelia »

este by som dodala, dovod preco chcem si podla moznosti co najskor kupit byt, je tato situacia, kedy pomaly kazdy den pisu v novinach, ako to ide s EU cele dolu vodou..inak by mi nevadilo cakat pol roka...ale mam pocit, ze je istejsie mat peniaze v byte ako na ucte...ale mozno niekto tu z vas sa vyzna a povie mi, ze za pol roka sa nic hrozne nestane alebo este lepsie, vysvetli mi mozne katastroficke scenare :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: stavebne sporenie-zobrat medziuver?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kordelia napísal:este by som dodala, dovod preco chcem si podla moznosti co najskor kupit byt, je tato situacia, kedy pomaly kazdy den pisu v novinach, ako to ide s EU cele dolu vodou..inak by mi nevadilo cakat pol roka...ale mam pocit, ze je istejsie mat peniaze v byte ako na ucte...ale mozno niekto tu z vas sa vyzna a povie mi, ze za pol roka sa nic hrozne nestane alebo este lepsie, vysvetli mi mozne katastroficke scenare :)
S kúpou bytu sa nemusíš ponáhľať. Čím katastrofickejší scénar, tým lepšie a pohodlnejšie sa bude dať byt kúpiť. Kupci budú králi a bude z čoho vyberať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kordelia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 15 12, 2011 6:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: stavebne sporenie-zobrat medziuver?

Príspevok od používateľa kordelia »

S kúpou bytu sa nemusíš ponáhľať. Čím katastrofickejší scénar, tým lepšie a pohodlnejšie sa bude dať byt kúpiť. Kupci budú králi a bude z čoho vyberať.

vies mi aj vysvetlit preco? nevidim v tom suvislosti : (. predstavujem si to len nejak tak, ze ak euro pojde velmi dolu, resp. nedajboze skonci (sice tomu neverim, ale ako priklad to moze byt) tak ako zan kupi[quote][/quote]m byt, ktory na svojej hodnote nestratil?
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: stavebne sporenie-zobrat medziuver?

Príspevok od používateľa slimak »

kordelia napísal:ahojte. mam stavebne sporenie, CS 50tis euro, nasporene 20 656 euro, tarifa RC, volitelne pridelenie 40%. Koncom februara by mi mal vzniknut narok na cerpanie uveru. Ale, splatky mi vychadzaju prilis vysoke - 437e. Rozmyslam preto, co spravit. Najradsej by som to zmenila na standardnu tarifu a volit. pridelenie na 50% (sumu ktoru treba dolozit do 50% viem dolozit do konca roka), splatka by sa znizila na mne vyhovujucich 250e, ibaze uver by mi pridelili az koncom jula 2012.


Dnes mi bola spomenuta moznost medziuveru, len vobec nerozumiem tomu, ako to funguje, co by to konkretne pre mna znamenalo, kolko by ma to vlastne vsetko stalo..a na medziuver som pocula iba negativne reakcie...vie mi niekto vysvetlit, o com to je? dakujem
Niesom sprostredkovatel ci ten co sa v tom vyzna, len ako klient aj to v inej sporitelni.
Rozdelil som tvoj prispevok na dve casti aby som odpovedal. Ta prva cast sa tyka uveru. Rozdiel splatky medzi 437 a 250, je v tom , ze tvoja istina nebude 60% z CS ale 50%(mensi uver) ale hlavne je v zmene tarify z rychlej na standartnu. Teda neviem priklad rychla sa splaca necelych 7 rokov a standartna to neviem 12 rokov?

Pri zmene tarify , ti ale zrejme aj prepocitaju,ale nie tu sa asi pletiem. Ak nie napisem to. zrejme je aj moznost aj zmena sadzby. Ze ti znizia urok na splatkach, ale prepocitaju ti aj uroky co si od nich pocas sporenia dostavala. Ale to je asi ina pribeh. A to ak viem je nevyhodne.

Medziuver. Je ak chces uver a este nesplnas podmienky, hodnotiace cislo, ci nasporenu sumu,doba sporenia(?) v tvojom pripade je problem len hodnotiace cislo(si myslim). Pri medziuvere, aspon ako ja viem, platis do doby kym splnis podmienky urok z celej sumy. Z celej cielovej sumy. U teba je len otazka ako dlho to bude a ako rychlo to potrebujes. Ak to potrebujes surne(hned) tak dva mesiace niesu problem(ak to budu dva mesiace).

----
Radit ako sa mas zachovat neviem. snazil som sa len nieco vysvetlit, aj ked sa mi to presne nepodarilo(ale isto ma niekto rychlo poopravi).
Neviem, lebo nepoznam tvoju situaciu(ale aj keby som ju poznal by som asi neporadil). Ja by som sa na tvojom mieste neponahlal. Resp. ja este tri mesiace, mozno polroka, mozno rok vyckam. Ja mam dnes narok na uver,ale zas neviem co kupit, risknem to pospajam dalsie zmluvy a pockam tri mesiace ci viac, kym dosiahnem hodnotiace cislo na vacsiu CS.

Juggler, to mysli asi tak spojitosti s realitami ci inymi aktivami. Kupovat moze len ten co na to ma(peniaze), ci si moze pozicat. No a ked bude zle a banky nebudu davat hypoteky(ak), tak nebude dopyt. cena by mala klesnut a mozno bude viac nehnutelnosti na predaj(relativne).

-----
Co sa mi nezda? Moze to byt tak(zrejme je). Ja mam CS priklad 30 000 a pri rychlej tarife (urok 4,7% a 6,77roka) vychadza splatka 210 eur. Ked to prenasobim tvojou CS(1,666 x vyssia) vychadza to na 350 eur. A ty mas 437, moze byt lebo ty este nemas 50% z CS. Ale 87*12*6,77=7068. To zaplatis akoze navyse. 4344 je rozdiel dlhu(suma do 25000) a 2724 navyse uroky.

Neradim, ale ak si pockas na normalny uver, tak si 660 eur nechaj po 1.1. aby si mala aj za rok 2012 premiu.

===
Pri medziuvere mas,ale to zrejme pri sume 50 000, tak ci tak aj nutnost preukazovat prijmy. Mozno aj vyssie poplatky. To si treba zistit na pobocke, internete. A o realitachäv tvojej lokalite) ani o vyvoji ako sa to bude vsetko diat, nemam tusenie.
kordelia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 15 12, 2011 6:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: stavebne sporenie-zobrat medziuver?

Príspevok od používateľa kordelia »

ahoj slimak. ano, splatka 437 mi vychadza pri dobe splacania 6 rokov (ked nad tym teraz rozmyslam,neviem preco mi to rozpocitali na 6 rokov, ked v rychlej tarife je max doba splacania az 7 rokov). Urok mi uz bol prepocitany, povodne by som bola mala 6% urok na uvere, tak mi zmenili tarifu a stiahli uroky (uroky zo sporenia z 3 na 2%) (stiahli mi 500 euro). Takze pri zmene tarify na standardnu by sa uz s urokmi nemalo nic robit, urok pri sporeni aj pri uvere pri rychlej aj standardnej tarife je rovnaky. Este mi bola spomenuta moznost zostat pri rychlej tarife, zmenit volitelne pridelenie na 50% a tak by mi splatka vychadzala mensia, aj ked stale dost..350e pri dobe splacania 87 mesiacov. To je vlastne suma ku ktorej si sa dopracoval aj ty. Ale tu zase nerozumiem tomu, preco pri tejto moznosti sa zrazu da splacat pri rychlej tarife dokonca viac ako 7 rokov...potrebovala by som mat poradcu stale na telefone, pretoze ked mi to vysvetluje, tak si to nestiham prepocitat a potom ked nad tym rozmyslam, tak sa vynaraju dalsie a dalsie otazky preco..
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: stavebne sporenie-zobrat medziuver?

Príspevok od používateľa slimak »

Mozno si tiez v PSS. Tu mas kalkulacku. Daj si sporenie suma 50 000. A skusaj si varianty(pozri cisla - uroky). Resp. ak si v inych ,mozno maju tiez kalkulacky.
http://www.pss.sk/sk/online-sluzby/kalkulacka-2009/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nesedi mi 87 mesiacov. Malo by ist o 81. Ja ti uz viac neporadim. Resp. zatial,lebo nepoznam odpoved.
kordelia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 15 12, 2011 6:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: stavebne sporenie-zobrat medziuver?

Príspevok od používateľa kordelia »

dakujem slimak. ano som v PSS. tak zatial som sa rozhodla zmenit tarifu na standardnu...aby mi vysli nizsie splatky..aj za cenu, ze musim cakat niekolko mesiacov, kym mi bude pridelena CS..Kedze vacsina nazovor je takych, ze aj ked by sa kriza v eu zhorsovala, kupu bytu by to nemalo ovplyvnit negativne, tak radsej pockam, ako si brat medziuver ci ist uz teraz do uveru ale s vysokymi splatkami.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: stavebne sporenie-zobrat medziuver?

Príspevok od používateľa filip glasa »

aj ked by sa kriza v eu zhorsovala, kupu bytu by to nemalo ovplyvnit negativne
kríza by kúpu bytu ovlyvnila skôr pozitívne - kúpila by si o čosi lacnejšie. Aj keď to bude zľava len v jednotkách percent.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: stavebne sporenie-zobrat medziuver?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pozri si clanky na indexe ako-investovat.sk Davno, pradavno som pisal clanok o tom ako funguje stavebne sporenie a medziuver. Nic sa medzitym nezmenilo. Medziuver by som nebral, pockal by som si na riadny stavebny uver.
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"