Preferenčné akcie

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Preferenčné akcie

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Tak na začiatok štastné a veselé všetkým a teraz k veci. Nakoľko som stále relatívne začiatočník (3 mesiace u Brokerjetu long MCD,TEVA) a dostal som sa k ďalšiemu kapitálu, začal som sa obzerať po vyšších a pravidelných výnosoch ako sú dividendy a kapitálové zisky z rastu kurzu. Do oka mi okrem korporátnych dlhopisov (ktoré bohužiaľ BJ neobchoduje, čo som si bohužiaľ skôr nezistil) padli hlavne preferenčné akcie. Chcel by som sa skúsenejších borcov popýtať na ich zákutia, prípadne odporúčania a tipy.
Konkrétne mi BJ dovolí z mojich vybraných obchodovať napríklad tieto od Santanderu, ktoré sa mi docela pozdávajú, čo vy na ne?
US80281R8051 a US80281R7061
V princípe ich chápem tak, že vyplácajú stabilnú dividendu vo výške 6,5 resp. 6,8 percenta zo sumy 25 USD, za ktorú ju môže Santander kedykoľvek odkúpiť?
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Preferenčné akcie

Príspevok od používateľa Honzajs »

Preferenční akcie klidně, ale ne bankovní.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Preferenčné akcie

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Honzajs napísal:Preferenční akcie klidně, ale ne bankovní.
No v princípe súhlasím s tým, že banky sú úplne v pr..., ale zase podľa môjho názoru by krach nikomu nepomohol a dôjde k riešeniu, vedúcemu k zvýšenej inflácii a dlhodobému "upokojovania" investorov politikmi...Veď nedávno bol august, veľký prepad,(ktorý aj mňa po roku a pol dokopal k založeniu si účtu :D ) neustále analýzy, summity a hľa rok 2012 a zatiaľ žijeme a rozhadzujeme ďalej (viď 500 mld. ECB)...
A konkrétne Santander je jedna z mála, prípadne jediná banka, ktorá sa mi ako-tak pozdáva z dôvodu stabilných ziskov z Južnej Ameriky, okrem EÚ príjmov. Ich celková expozitúra podľa niektorých analytikov v PIGS krajinách je niekde okolo 100 mld. €, čo pri ročnom zisku cca 7-10 mld. € a aktuálnom zadĺžení 0,4 D/E je podľa mňa zvládnuteľné ak beriem do úvahy ich relatívne "schopný" manažment, vďaka ktorému krízu prežili v "zdraví".
A v prípade núdze a nutnosti získať peniaze ostávajú jedine dlhopisy alebo preferenčné akcie a keď je treba platiť, ustrihnú dividendu, ale vyplácať preferenčné akcie je nutné vždy, dokonca aj pokiaľ je firma v mínuse nie? Tu som si nie istý (Pardon za slovosled :D)
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Preferenčné akcie

Príspevok od používateľa Honzajs »

Pokud neznáš derivátovou pozici banky (výše a strukturu včetně protistran), tak o její zdraví nevíš vůbec nic.
Bez toho to je sázka do loterie.

Krach DE JURE nikomu nepomůže, souhlasím. K němu asi nedojde.
To ale neznamená, že akcie nepřijdou o X desítek % své hodnoty - vzorem může být FNM, FRE ši AIG.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2846
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Preferenčné akcie

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pozicia derivatov u bank je iba dalsim faktorom, ktore bezny investor nepozna. Myslis si, ze Matej1992 pozna ako pokracuju testy liekov TEVA? Vratane kolko bolo umrti? V podstate investori nevidia do kuchyne firiem. Ulohou menezmentu je, aby do nej nevidel nikto. Dokonca obcas je vyhodne ak do skutocnej situacie nevidi ani menezment sam.
Prikladom je MF Global, kde ani riaditel ani financny riaditel vo vypovedi pred americkym parlamentom nedokazali odpovedat na ziadnu konkretnu financnu otazku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Preferenčné akcie

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Jasne viem co myslite. Diky ;)
Skusal som omrknut aj ine preferencne ale drviva vacsina su bankove a potom americke utility...
Narazil som aj na AT&T-ckove a VALE-ove, ale k tym su dost strohe informacie aj na samotnych strankach firiem + kazdy screener/broker ich inac oznacuje, jak na potvoru...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Preferenčné akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Matej1992 napísal:... začal som sa obzerať po vyšších a pravidelných výnosoch ako sú dividendy a kapitálové zisky z rastu kurzu.
Berúc do úvahu krízový scénar, skromne upozorňujem aj na možnosť zisku z poklesu kurzu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Preferenčné akcie

Príspevok od používateľa Honzajs »

Teva vyrábí generika.
Díky tomu riziko při vývoji nového produktu ve srovnání s klasickými farma firmami výrazně klesá.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2846
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Preferenčné akcie

Príspevok od používateľa Rokosák »

TEVA vyraba aj generika. Keby generika nevyrabali tak by rizika boli vacsie. Maju vsak aj vlastne lieky, ktore bud sami vyvinuli, alebo kupili. Niektore z nich su velmi popularne, a keby jeden z nich vybuchol, Matejov zisk by sa vyparil.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Preferenčné akcie

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Rokosák napísal:TEVA vyraba aj generika. Keby generika nevyrabali tak by rizika boli vacsie. Maju vsak aj vlastne lieky, ktore bud sami vyvinuli, alebo kupili. Niektore z nich su velmi popularne, a keby jeden z nich vybuchol, Matejov zisk by sa vyparil.
Spravne, nastastie vedenie firmy si je toho plne vedome a podiel jedneho lieku(COPAXONE) na celkovom zisku z nebezpecnych 50 percent akviziciami a vyvojom dalsich produktov znizili pod 20 percent a v diverzifikacii maju tendenciu pokracovat. :)

A JUGGLER tiez pravda ale rast/pokles ceny pri preferencnej akcii s rocnym hrubym vynosom 6+percent by ma moc netrapil (bral bych ho ako dlhopis) a ani za svet by som ju z ruk nepustil ;) :D

Snad ma admin nezabije ale nebudem zakladat novu temu a len v skratke by som chcel vediet vas nazor - ropa - CVX alebo COP. CVX stabilnejsia vs. COP vyssia dividenda a chystane rozdelenie na 2 firmy. Ktoru by ste vybrali/pripadne drzite.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"