Hypotekárne úvery

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

noo, zavisi od typu hypoteky :)
napriklad SLSP je jedina, ktora chce dva kusy znaleckeho posudku a nejaky rodinny rozpocet (ekonomika klienta sa to vola)
mikes
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 18 03, 2009 10:11 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa mikes »

SLSP znalecký posudok nepožaduje. Na rozdiel od CSOB, ktorá znalecký posudok vyžaduje. Na SLSP sa pýtam preto,lebo keď som prechadzal rôzne články a diskusie ako: cmorej.blog.sme.sk :-),
puchon.blog.sme.sk,financie.blog.sme.sk,etrend.sk a pod. tak väčšinou boli spomínané CSOB,mBank obcas VUB a kritika na adresu TB :-)
Presne ako hovorí Filip je tam oveľa menej papierovačiek ako inde. Dobrá východisková pozícia ako dlhoročný klient (to moc do úvahy neberiem :-)) také malé bezvýznamné plus
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa filip glasa »

SLSP znalecký posudok nepožaduje.
no to by som sa čudoval. Podľa mňa vyžaduje.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

mozno v mikesovom konkretnom ! priklade banka znalecky nechce. Kazda banka ma vsak XY typov uverov a kazdy ma ine podmienky. Takze vacsina poziadaviek banky sa neda generalizovat. Pri standardnom hypotekarnom uvere chce SLSP dve kopie znaleckeho :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa filip glasa »

možno pri novostavbách nepotrebuje - tam kde je partnerom
mikes
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 18 03, 2009 10:11 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa mikes »

Peter ďakujem za ponúknutú pomoc :-). SLSP má jednotlivé byty rozdelené do kategórií a tabuliek, tak že vedia, ktorý konkrétny byt v akej lokalite akú ma cenu. Používajú pri tom rôzne koeficienty (ach tie ich koeficienty :-( ). Či že pri vypracovaní úveru pracujú s konkrétnym číslom (cenou bytu, ktorým ručíš). TAk nám to bolo povedané v SLSP. Ale neviem vám povedať, či to platí všeobecne alebo len v tom to prípade.
Hypotéku berie moja mama, ale neche to cez nikoho riešiť len priamo cez banku. Stále má zafixované časy, kedy sa poistky a podobné produkty uzatvárali ako na bežiacom páse čisto len kôli provízií. Keď jej človek povie,že tu existuje zopár ľudi ktorí majú patričné vedomosti a orientujú sa v tejto problematike , tak neche ani počuť.
Prebehlo stretnutie s pánom Martiniskom , no aj tak nezmenila svoj názor.
SLSP ma dlhé roky učet, tak preto je jasným favoritom :? A preto tá moja otázka na úvod
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa filip glasa »

veď tú províziu dostane baba pri okienku v banke - tá je na ňu ešte nažhavenejšia ako martinisko :lol:
mikes
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 18 03, 2009 10:11 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa mikes »

Niektoré veci rodičovi nevysvetlíš :oops: . Možno keby začala čítať to to fórum tak by zmenila názor ale to sa jej určite nechce :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

filip glasa napísal:veď tú províziu dostane baba pri okienku v banke - tá je na ňu ešte nažhavenejšia ako martinisko :lol:
Dík :lol:
Obrázok
mikes
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 18 03, 2009 10:11 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa mikes »

Som rád, že p.Martinisko otvoril mame oči a okrem SLSP, kde má vyše 15 rokov účet :D existujú aj iné možnosti ako napr. CSOB, ktorá vychádza zatiaľ najlepšie aj keď požadujú znalecký posudok.
No otázke je ako sa zmenia úroky po novom roku, lebo dokonca roka sa to nestihne vybaviť
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

V ČSOB platia úroky odo dňa podpisu žiadosti, to by sme mohli stihnúť medzi sviatkami... Ad zmena po Novom roku, nemyslím, že bude nejaká významná. Skôr očakávam, že sa nič meniť nebude.

PS: nie je zač :)
Obrázok
Milanko
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2010 7:38 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa Milanko »

Nejake aktualizovane porovnania urokov a poplatkov na hypotekach som nasiel napriklad na http://www.totalmoney.sk/hypoteky/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Dobrá stránka, určite si na nej dosť popracoval... Avšak, porovnanie úrokov má nulovú výpovednú hodnotu, pretože sú to len najnižšie možné úroky banky, v praxi nereálne a často úplne odlišné. Pozitívne hodnotím porovnanie poplatkov ;)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Zmena v nárokoch na štátny príspevok pre mladých

Z dôvodu zníženia priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve SR v III. štvrťroku 2009 na 722,51 Eur, sa od 1.1. 2010 mení výška 1,3-násobku tejto hodnoty, ktorá je jednou z podmienok priznania štátneho príspevku pre mladých. Nová hranica 1,3 násobku je 939,26 Eur.

V praxi to znamená, že od 1.1. 2010 si môžu uplatniť nárok na štátny príspevok pre mladých klienti, ktorí dosiahli za predchádzajúci kalendárny rok priemerný mesačný hrubý príjem maximálne vo výške 939,26 Eur, čo predstavuje zníženie oproti predchádzajúcemu štvrťroku o takmer 13 Eur.
Obrázok
j3richo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 03 03, 2010 6:04 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa j3richo »

dobry den,
Rad by som sa Vas znalych nieco popital ohladom hypoteky.
Som zamestnany od minuleho roka (november) a predtym som pracoval v zahranici. S manzelkou mame jedno dieta a ona je momentalne na materskej (rodicovsky prispevok este nepobera) chcel by somsa spitat ci mam narok na hypoteku pre mladych ked moj prijem minuly rok nepresiahol 939eur/mesiac. Chcel by som poziadat o hypoteku na 33000eur (popripade 16000eur).
Prva otazka znie ci vobec mam sancu ziskat tuto hypoteku
Druha momentalne mam k dispozicii cez 16000eur ale nerad by somich cele vlozil do rekonstrukcie. Momentalne sa mi dari otacat ine peniaze na 49 az 60 euro mesacne (v ''pasivnom'' prime). No a sucastou tejto oazky ci brat hypoteku aj ked mam tie peniaze co by sompotreboval ?

vdaka za kazdu odpoved
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ahoj, podla toho co si popisal by s tou hypotekou nemusel byt problem. Ale presne sa to da povedat iba na zaklade scoringu - tz. posudenia viacerych informacii o tvojej osobe. Ak chces, posli mi mail a ja ti poslem formular so vsetkymi udajmi, ktore su potrebne na vypracovanie scoringu, respektive ponuky. Nasledne ti mozem povedat kde by to bolo pre teba najlepsie.

Co sa tyka tej druhej otazky, je to vzdy najma na tvojom uvazeni. Mozno tento clanok ti pomoze v rozhodovani:
http://cmorej.blog.sme.sk/c/179180/Prec ... -dobu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

J3richo, zabudol si na podstatnú vec. Uviesť výšku Tvojho príjmu a prípadnú výšku iných úverov (spotrebné úvery, kreditné karty...). Odpoveď na otázku, či by si mohol získať hypotéku so štátnym príspevkom je jednoduchá, áno. Ak dostaneš hypotéku, tak kľudne aj so štátnym príspevkom. No a či sa Ti vôbec oplatí brať hypotéka? Pokiaľ je splátka hypotéky na 16000€ mesačne cca 70€ a ty si dokážeš tými peniazmi zarobiť viac, tak áno, oplatí sa to...
Obrázok
j3richo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 03 03, 2010 6:04 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa j3richo »

marinisko ked to mam povedat presne je to 900 euro do konca roka po nom od marca 1000 v hrubom , chcel som len vediet ci sa do toho uveru bude zapajat aj manzeka ale kedze stale nema materski prispevok takze to je bezviznamne. co sa tyka dalsi uverov atd.. tak nic nemam ani ziadne ine tarchy nemam. A maartinisko tu tvoju poslednu vetu som nepochopil.
j3richo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 03 03, 2010 6:04 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa j3richo »

inaktaka podotazoka ale nieje to k teme , myslite ze je OK ked z toho primu platim 200e investicne poistky a penku a 3 pilier pre celu rodinu? na moje poistenie ide v priemere 120 euro. Ja len ma teraz napadlo ci to toho nedavam privela a racej by som mohol inak investovat popritom. Ja to sice beriem ako sporenie na dochodok ano nieco co musi byt to poistenie a tu invsticnu cas beriem ako bonus k tomu. Ale kedze som si presiel kolko do toho dam a kolko z toho dostanem na dochodku. Ci by som racej neznizil kritie a racej zvisil "skutocne investovanie" a nie prizivoval '''akoze investovanie'' na investicnych poistkach?
diki moc pani
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

manzelka je automaticky spoludlznik, takze ta sa do toho zapaja v kazdom pripade.

Co sa tyka poistiek a zabezpecenia, to treba najprv vidiet co to je za zmluvy. Ale 120 Eur na osobu je dost vela. Teda ak nie si nejaky starsi rocnik alebo ak nemas nejake nadstandardne poistne sumy.

Mal by si sa stretnut s poradcom a prebrat to komplexne.
j3richo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 03 03, 2010 6:04 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa j3richo »

preco starsi rocnik ? viem ako to asi myslis starsim rocnikom. '' Ked nezacnem mlady tak musim davat ovela viac ako mlady clovek aby som 'dohnal' peniaze na dochodok '' Nie nie som starsirocnik. Cmorej nic proti poradcom, ale zastavam si nazor ze: kady si je strojcom svojho stastia a kazdy clovek by sa sam mal zaujimat o svoje financie. Pracu poradcov ocenujem aj neboj sa dobre viem ze nie vzdy vsetko mozu povedat. Tym nemyslim ze by klamali ... proste nechajme poradcovporadcami. Vazim si ich vedomosti sirsu objektivitu ako v konkretnych instituciach, ale ich sluzby nevyhladavam. (dufam ze teraz neprestanes pisat na moje prispevky :D ) Co sa tyka tych poistiek. Mozem ti presne povedat ako su poistky spravene co presne poistuju a co kryju. Ide o to ze som najspis zle napisal ten prispevok o poistkach. Ked to vezmem takto tak asi 100euro zcelkoveho bsahu poistenia je investicna zlozka na poistkach. Moja otazka znie (predtym asi zle napisana) ci by nebolo lepsie mat cisto poistky bez investicnej zlozky co by predstavovalo 100euro mesacne na celu rodinu a cisto 100euro investovat samostatne. nezavisle na poisteni. Diki a dufam ze som to uz napisal dobre
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

sice som nepochopil, co si chcel tou prvou castou prispevku povedat, ale ok

tu na fore najdes kopec tem, ktore hovoria o tom istom: investovanie cez poistky je omnoho drahsie ako priamo do podielovych fondov. Cez poistky je to casto na urovni legalnej zlodejiny.
Avsak, este raz, ak nevieme o ake zmluvy ide, nie je mozne povedat ci sa ti to oplati zmenit. Dovod je ten, ze v uvedenych poistkach si uz zrejme zaplatil vstupne naklady = prve dve rocne platby, z celej sumy, tz. aj z tej investovanej. Takze ak nevyhladavas stretnutie s poradcami, napis nazvy poistiek aj s podrobnostami (kolko platis, ako dlho, co tam je poistene, ..) a snad ti niekto odpovie.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

j3richo napísal:marinisko ked to mam povedat presne je to 900 euro do konca roka po nom od marca 1000 v hrubom , chcel som len vediet ci sa do toho uveru bude zapajat aj manzeka ale kedze stale nema materski prispevok takze to je bezviznamne. co sa tyka dalsi uverov atd.. tak nic nemam ani ziadne ine tarchy nemam. A maartinisko tu tvoju poslednu vetu som nepochopil.
Ráta sa Ti tam aj manželka, ale ona má svoj limit, vo výške cca 940€ v hrubom, takže spĺňate to úplne v pohode...
Ad druhá časť príspevku, skúsim to jednoduchšie. Ak máš 16000€ a vieš si ich otáčať tak, že o 30 rokov bude z nich 30000€ a požičiaš si 16000€, ktorých preplatíš na 28000€ tak si v pluse a teda úver sa oplatí...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

A čo sa týka Tvojho poistenia, keďže som ,,len poradca,, a ty na poradcov máš svoj názor ;) tak sa Ti k tomu vyjadrovať nebudem. Veď ako píšeš, každý si je strojcom svojho šťastia ;)

Ak by si ale predsa zmenil názor a nechal si poradiť, kľudne sa ozvi mne, alebo Cmorejovi, radi Ti to komplexne zastrešíme.
Môj mail: martin@martinisko.eu
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

kde ste len zobrali ten blby zvyk oslovovat ma priezviskom .. :(
j3richo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 03 03, 2010 6:04 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa j3richo »

Prepac Peter , uz si budem davat pozor. Vedel som ze si to tako zoberiete "len poradca" ja poradcov respektujem a uznavam ich pracu. Kto ma sirsie vedomosti a vyzna sa v dierach vo financnom systeme lepsie ako Vy? snad nie ta mila slecna co sedi za okienkom a nakeca vam aby ste si zobrali ako cielovu sumu 1.000.000sk na stavebne sporenie(este stara skusenost) ze ved ked to chcete vyuzit na stavbu domu a chcete do toho dvat maximalne 16000Sk na rok to sa Vam oplati :P Samozrejme ze racej Vam, ale ked sa nenahnevate a nezanevriete preto na mna. Nepridam sa pod kridla ani jednoho z Vas. Naozaj dakujem a cenim si toho ale rad by som sa popalil (dufam ze nie) na svojich chybach.

K tomu otacaniu 16000euro na 30 rokov tak som nad tym nepremyslal. bral by som to len na 10 rokov. Preco ? ked viem ze si na dlhsi cas to moze vyst vyhodnejsie ? (prevdepodobne tomu este na 100% nechapem - mne to ide troska pomalsie)

Ale aj tak by som rad vedel tvoj nazor na to poistenie. Zatial len hrubuy ale mozno sa dostaneme aj podrobnostiam tych poistiek. Najracej by som sa drezal tej hlavnej temy , ako pride z prace dopisem rozpisem.

Diki moc za komentare
Naposledy upravil/-a j3richo v Pi 05 03, 2010 6:04 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Máš priezvisko v Nicku, ako aj ja :D

edit: to patrilo pánovi Cmorejovi :)
Obrázok
j3richo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 03 03, 2010 6:04 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa j3richo »

snad panovi Petrovi , nie ? :D
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Musím ho troška podráždiť, pred víkendom :)))
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Martinisko.eu napísal:Musím ho troška podráždiť, pred víkendom :)))
:mrgreen:
Martinisko.eu napísal:Máš priezvisko v Nicku, ako aj ja :D
len ja tam mam na rozdiel od teba aj krstne meno :wink:
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Ale Peter, veď aj ja ;)))
Obrázok
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Zdravim, potrebujem si zabezpecit hypouver na byvanie 31 000e , kupovana nehnutelnost 46 000e , splnam podmienky hypouveru pre mladych. Z doterajsich nastrelov vysla dobre VUB (flexihypoteka, 5r fix 2,54 percenta) a CSOB (hypo pre mladych, 5r fix 1,95 percenta). Ma niekto skusenosti s tymito dvomi bankami ? ci uz negativne alebo pozitivne. (napr ci nie su negativne skusenosti v csob s prehodnotenou urokovou sadzbou po vyroci fixacie , etc.)

Dakujem
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ahoj, osobne mam negativnu skusenost co sa tyka prehodnocovania ur. sadzby iba s Tatrabankou, ale pocul som uz aj o pripadoch v inych bankach :) Hlavne je, ze ich buduce spravanie ti nikto nezaruci :)

Co sa tyka vysky urokovej sadzby, teraz konkretne (za dva-tri tyzdne to uz nemusi platit), ti najlepsie podmienky da zrejme niekto z trojice SLSP, CSOB, VUB. Banky sa lisia urcitymi nuansami (a je ich celkom dost), co moze hrat rolu pri rozhodovani, keby si chcel nieco trosku ine ako maju nastavene optimum. To nastavene optimum je osoba/y pracujuca na hlavny pracovny pomer, v SR, na dobu neurcitu, zakladajuca kupovanu nehnutelnost (alebo vlastnenu), miera prefinancovania do 70 % hodnoty nehnutelnosti. Akekolvek odchylenie od tohto idealu moze znamenat, ze jedna banka bude pre teba zrazu vyhodnejsia ako druha. Vyhodnejsia myslim inymi podmienkami, nie len urokovou sadzbou (napr. podmienky cerpania, dokladovania ucelu,..)

Ak s tym budes chciet pomoct/poradit, napis mi, rad sa do toho vlozim. Provizia je provizia :)
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Hi peter, problem je ze ja uz nutne potrbeujem urobit dalsi krok , zaloha za byt je uz zaplatena. Ohladne podmienok hypouveru a cerpania , je to standard - hypo pre mladych 70/30 (46 000, 31 000/15 0000). Ziadne mozne precerpania , kreditky , ziadne spotrebne uvery ani nic podobne. Klient CSOB etc, ked by bol zaujem mozem poslat dalsie info na PM.

Moje otazky ak niekto bude vediet - v csob co sa tyka mimoriadnych splatok, udajne sa daju v prvych 5 rokoch platit kedykolvek. Ako sa tato splatka odrata od zavazku ? (odpocita sa od istiny ?)

2.) prevedenie zavazku , po istej dobe by som chcel previest zavazok na svojho brata.
Co sa tyka SP som nasiel toto:

Kedy zaniká nárok na štátny príspevok pre mladých?

Nárok na štátny príspevok pre mladých vám zanikne vtedy ak:

nedodržíte účel, na ktorý bol hypotekárny úver poskytnutý
prevediete záväzok z hypotekárneho úveru na inú osobu
záväzok z HÚ môžete previesť na blízku osobu. Ak blízka osoba ku dňu
prevodu záväzku spĺňa podmienky na získanie príspevku, nárok na štátny
príspevok pre mladých nezaniká.

splatíte hypotekárny úver pred uplynutím minimálnej doby splatnosti
úveru
pri uzatváraní zmluvy o hypotekárnom úvere s príspevkom uvediete
nepravdivé údaje o výške priemerného mesačného príjmu alebo veku
Ak mladému poberateľovi hypotekárneho úveru zanikne bezpodielové
spoluvlastníctvo manželov alebo podielové spoluvlastníctvo alebo ak mladý
poberateľ hypotekárneho úveru zomrie, nárok na štátny príspevok pre
mladých prechádza na tú osobu, na ktorú prechádzajú nesplatené
záväzky z hypotekárneho úveru.

Z pohladu SP by to teda nemal byt problem , moze to byt problem z pohladu banky ? Co sa udeje ak o taketo nieco clovek poziada banku ? (prehodnocuje sa urokova sadzba aj napriek stanovenej dobe fixacie ?)

Moze si clovek z ktoreho sa prevedie zavazok na inu osobu (blizku) zobrat dalsi uver so SP pre mladych ?

Dik za kazdu info
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

skoda, ze si sa neozval skor. Na vytvorenie scoringu je potrebnych podstatne viac info.

predcasne splatky v CSOB pokial viem nie su mozne bez pokuty, jedine, ze by nieco zmenili, ale nezda sa mi to, takyto benefit by urcite komunikovali

prevedenie hypo zo SP - to je otazka priamo na banku, v ktorej budes brat uver. Standardne je mozne zavazok preniest na inu osobu a urok ostava rovnaky, ak je scoring osoby (jej rizikovost z pohladu banky) minimalne taka dobra ako tvoja. Funguje to vsak na principe ziadost - povolenie, nie ja pridem a oni to musia zmenit.

na druhy SP by si uz pokial viem nemal narok - som si tym isty tak na 85 %
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Hi , tak ti mozem poslat na pm udaje , ale menit v tejto faze hypo poradcu sa mi zda neeticke. (inak je mi jedno kto dostane proviziu , hlavne nech je vsetko vybavene co najvyhodnejsie :) / podla mojich potrieb)

peter: http://www.csob.sk/novinka/hypoteka-do- ... z-poplatku" onclick="window.open(this.href);return false;

Výhody našich hypoték:

* úver už od 4 500 € / 135 567 Sk
* výhodná úroková sadzba
* splatnosť 3 - 40 rokov
* fixácia úrokovej sadzby na 1, 3, 5, 10, 15 alebo 20 rokov
* bez blokov a faktúr
* možnosť predčasného splatenia úveru (čiastočné alebo úplné) bez poplatku
* skrátenie doby splatnosti alebo zníženie splátky v prípade čiastočného splatenia úveru
* bez notárskej zápisnice, zmenky alebo ručiteľského vyhlásenia
* sami si vyberiete typ splácania a deň splátky
* úver čerpáte jednorazovo alebo postupne
* výhodné poistenie úveru a nehnuteľnosti


Este ohladne mimoriadnych splatok aj v inych bankach , ako sa berie ta mimoriadna splatka ? (odpocitava sa od istiny ?)

Alebo inak , ak sa rozhodnem zobrat hypouver na 30 rokov , pricom mam silu ho splatit za 10, pri jeho splateni mimoriadnymi splatkami zaplatim urok za 30r alebo 10r ?

Dik

PS: to predsacne splatenie mi vravel hypoporadca
Edit: asi len z titulu ze je to hypo pre mladych a je to dane zo zakona
Edit2: inak som este nepodaval zavaznu ziadost , takz e zmena hypoporadcu je mozna , ak by to k niecomu viedlo , pretoze ja nehladam len vyhodnu hypoteku ale aj spolupracu do buducna.

Stalo sa mi totiz s inymi poradcom ze mi ponukol nejake riesenia, ktore sa mne nezdali az tak vyhodne tak som oslovil ineho poradcu ktory vyzeral o dost serioznejsie(a aj ponukol lepsiu hypo) a az na podnet tohto prechodu ma povodny zacal bombardovat ze ma nejaku este vyhodnejsiu ponuku (detaily do mailu samozrejme vypisovat nechcel a ani do telefonu nie ). Ovela radsej by som bol keby jeden poradca mal moju doveru, nemusel by som vo vsetkom hladat nejaku fintu , a overovat kazdu jednu informaciu.
Naposledy upravil/-a lukas-svk v Po 26 04, 2010 1:00 pm, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa filip glasa »

mimoriadnymi splatkami zaplatim urok za 30r alebo 10r ?
nie. Je to cca takto:
1. zaplatíš pokutu spravidla vo výške 4% z mimoriadnej splátky
2. vo výročí fixácie nezaplatíš ani túto pokutu a máš to zadarmo
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tu akciu s predcasnym splatenim mi z CSOB neposlali, smejdi jedny, a potom sa stazuju, ze im nosim malo uverov :lol:

ked davas mimoriadne splatky, tak vzdy splacas istinu. Urok sa ti teda prerata = zaplatis nizsi urok. Ak uver, ktory si mal rozplanovany na 30 rokov predcasne splatis za 10, tak nie je to tak, ze by si na nom zaplatil rovnako na urokoch ako keby si ho mal hned od zaciatku na 10 rokov. Vtip je v tom, ze v prvych rokoch platis viac urokov ako istiny a az v druhej polke splacania sa to otaca. Pri 30 rocnej hypo po 20 rokoch dlhujes vacsinou este viac ako polovicu pozicanej sumy.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa jan »

Spomedzi 16 krajín platiacich eurom sú na Slovensku úroky pri pôžičkách na bývanie najvyššie.

Bankovym analytikom to zrejme dava zmysel. Im a ich zamestnavatelom sa vsak casto zdaju podobne absurdnosti logicke:
"Všeobecne platí, že domácnosti západnej Európy majú neporovnateľne vyššiu bonitu, pokiaľ ide o príjem aj majetkové pomery, ako priemerná slovenská domácnosť," povedal Vladimír Vaňo, hlavný analytik Volksbank Slovensko. Preto je podľa neho aj logický rozdiel v priemerných úrokových sadzbách.

"Vysoký rizikový profil Slovákov je tiež spôsobený mierou nezamestnanosti a jej rastom za posledné obdobie," doplnil Juraj Valachy, analytik Tatra banky.

Taketo vysvetlenie by malo Slovakom stacit, vyzera celkom presvedcivo, nebyt toho hlupeho Spanielska :). :
"V Španielsku je za prvý štvrťrok tohto roku nezamestnanosť na úrovni 19,9 percenta, čo je najviac spomedzi krajín používajúcich euro. Obyvatelia tejto krajiny majú pritom štvrté najvýhodnejšie úročenie v rámci eurozóny. "

Navyse nemozno povedat ani ze Cyprus a Holandsko maju vysoku nezamestnanost a zly rizikovy profil obyvatelstva, napriek tomu maju vysoke uroky. Alebo, ze Portugalsko ma dobry rizikovy profil a nizku nezamestnanost.

zeby nizka konkurencia? Ako to v clanku hovori zástupca riaditeľa Slovenskej bankovej asociácie?
Pozrime sa na Finsko, ktore ma najlacnejsie hypoteky:
http://www.expat-finland.com/finance/banking.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Of the 343 banks operating in Finland, the three largest banking groups - Nordea Bank Finland, the OKO Bank Group and Sampo - represent more than 80 per cent of the deposit and credit markets."
3 skupiny ovladajuju vo Finsku 80 percent trhu, v slabej konkurencii na Slovensku by to teda tiez nemalo byt ... .

http://peniaze.pravda.sk/slovaci-maju-n ... _phypo_p01" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypotekárne úvery

Príspevok od používateľa filip glasa »

máme na Slovensku vysoký dopyt po hypotékach - kríza nekríza. Kto by v takej situácii znižoval úroky?
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"