EURIBOR, EURIBID čo je to?

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

EURIBOR, EURIBID čo je to?

Príspevok od používateľa filip glasa »

nad listami divákú:
Zdravím, chcel by som sa niečo opýtať a nechcem zakladať novú tému kvoli tomu. No takže, mohol by si mi, prosím, vysvetliť čo sú to tie EURIBOR, EURIBID a nevie aké ešte sadzby...Ja som našiel, že je to priemerná úroková sadzba referenčných bánk, za ktorú sú tieto banky na medzibankovom trhu ochotné peňažné prostriedky - požičať (EURIBOR) alebo si ich požičať (EURIBID). To akože komerčné banky si navzájom medzi sebou požičiavajú peniaze ?? a ak hej, tak oni sa musia riadiť týmito sadzbami ? Kto ich vydáva ? ECB ?
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: EURIBOR, EURIBID čo je to?

Príspevok od používateľa Lobista »

Presne tak, komercne banky si medzi sebou poziciavaju peniaze, aby mali dost likvidity na kazdy den.

EURIBOR a EURIBID su vlasne priemery medzibankovych sadzieb /banky na trhu kotuju za kolko su ochotne poskytnut, resp. prijat likviditu /peniaze/ od inych bank/. Z tychto sadzieb sa potom robi priemer /Reuters sa spyta bank nieco stylom aky ste mali ask na 1-mesacne ulozky dnes o 11:00?/ a data zhromazdi od vsetkych hlavnych bank. Nasledne ich vyhodnoti stylom, ze vyhodi myslim spodny aj vrchny kvartil a zo zvysku spravi aritmeticky priemer a to je vlastne EURIBOR pre danu splatnost. EURIBOR mas pre viacero maturit, od 1 az po 12 mesiacov.

Pokial viem, tak EURIBID sa potom pocita z EURIBORu tak, ze sa od neho odpocita nejaky fixny spread.

Este existuje Eonia, co je overnightovy priemer /t.j. jednodenne ulozky/.

Banky sa tymito sadzbami pri obchodovani medzi sebou neriadia -- vzdy je to o tom, kto da aky bid resp. offer. Ale tieto sadzby sluzia ako dolezity benchmark napriklad pre korporatne pozicky -- drviva vacsina poziciek je naviazana na EURIBOR, t.j. platis urok ako EURIBOR + 150 bodov povedzme... cize preto su tieto sadzby natolko sledovane, lebo su vlastne benchmarkom toho, ako sa vyvijaju uroky na medzibankovom trhu.

Taktiez na ne zvyknu byt naviazane urocenia kontokorentov ci penazi na uctoch korporatov, ale myslim, ze aj niektore hypoteky...
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"