DSS - indexové fondy

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

OD 1. apríla (ak mám správne info) by DDSky mali zaviesť indexové fondy. Chcem sa teda miestnych odborníkov opýtať - čo oni na to. Ja som rozmýšľal o prestupe do tohto fondu kvôli:
- raz som tu niekde čítal, že máloktoý fond/manažér nie je schopný poraziť index
- v tomto fonde by mal byť znížený poplatok za správu - 0,2% namiesto 0,3%
Ale keď som vidiem aké indexy DDSky vybrali, tak ma to prešlo. Až mám podozrenie že naschval vybrali tie najhoršie indexy, aby ľudia neprestupovali a teda oni ďalje "rižovali" na poplatkoch :(
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Určite má význam ísť do lacnejšieho fondu a indexové fondy ako také sú fajn. Bohužiaľ to ako definuje zákon indexový fond v DSS nie je presne to isté ako pojem indexový fond používaný investormi.
Skrátka "indexový fond v DSS" nie je to isté ako indexový podielový fond alebo ETF.

Zavedenie indexových fondov v II. pilieri je dobrá vec, ale zákon zrejme písali ľudia čo nemajú veľké vedomosti o finančných trhoch, alebo nejakú praktickú skúsenosť.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

kedze nemam krystalovu gulu, ja by som asi volil rozdelenie 50 % indexovy a 50 % rastovy fond
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

presne tak som to plánoval spraviť aj ja. Ja, keďže mám vyššie príjmy = viac peňazí na dôchodkovom účte, by som prešiel, kvôli nižším poplatok, do toho indexového fondu a manželku by som nechal v tom rastovom fonde.

Keďže Filip a aj vy tie indexové fondy nezavrhujete tak to asi tak aj spravím :)

Už sa vie ktorá DDSka si vybrala ktorý "indexový" fond? Oplatí sa kvôli tomu zmeniť DDSku alebo to bude zasa tak, že výkonosť týchto fondov bude medzi DDSkami cca rovnaká?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja som o konkrétnych indexových fondoch v II. pilieri žiadne info ešte nenašiel. Otázka je tiež či sa ten systém po voľbách nezmení.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

ja som našiel tu (https://www.asdss.sk/2873?layout=print" onclick="window.open(this.href);return false;) našiel toto:
"Na opačnom – najrizikovejšom – brehu druhého piliera sa už začínajú črtať indexové fondy. Tie majú vzniknúť od apríla, pričom budú nadviazané na niektoré zo svetových indexov. ING, d. s. s., si napríklad vybrala Eurostoxx 50, ktorý zohľadňuje vývoj akcií 50 veľkých európskych firiem. Podľa prepočtov analytikov World Business Press Online dosiahol tento index za posledných desať rokov celkovú stratu asi 2,6 percenta. VÚB Generali, d. s. s., bude svoj indexový fond viazať na MSCI World 85 percentami a 15 percentami na MSCI Emerging markets. Prvý menovaný za desať rokov celkovo zarobil vyše 24 percent, druhý viac než 156 percent. Podľa analytikov však môžu byť tieto indexy vhodné na investovanie pre ľudí, ktorí neodmietajú riziko. „Akcie ponúkajú zaujímavý potenciál,“ zhodnotil analytik Trim Broker Ján Beňák."

"Eurostoxx 50 .... za posledných desať rokov celkovú STRATU asi 2,6 percenta". Preto som písal "naschval vybrali tie najhoršie indexy".
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nakoniec vyber tych indexov moze byt prvym skutocne relevantnym rozhodovacim kriteriom podla ktoreho si vybrat DSS
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

a prečo by mali byť najhoršie? Veď oni nevedia ako sa bude svet vyvíjať o 30 rokov. Či sa skôr bude dariť Európe, Amerike, alebo Ázii.
To nie je že vybrali najhorší index, ale že zostavujú fond dajme tomu z indexov pokrývajúcich celý svet. Keď sa bude dariť svetu, tak aj indexom. Európe sa posledné roky nedarí, tak ten európsky index je na tom horšie.
tu je pôvodný článok:
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-5445234 ... kove-fondy" onclick="window.open(this.href);return false;
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

Teraz zrejme tresnem, ospravedlňujem sa som v tomto úplný ale úplný laik, ale tuším som niekde čítal, a neviem či to náhodou nebolo tu na fóre, že Dow Jones rástol od druhej svetovej v priemere 10% ročne.
Preto mi ten Eurostoxx 50 "so stratou 2,6% za posledných 10 rokov" nejako nesedí :(
Aj ja som trochu "investoval" a mal som zisk a nie stratu!
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

ide o tých 10 rokov. Ak by sme merali európske akciové trhy od II. svetovej vojny, tak by tiež boli v zaujímavom pluse (povedzme okolo 5% p.a.). Ale teraz je situácia taká, že je Európa slušne povedané v prdeli. Takže aj akciový trh je v prdeli a za 10 rokov je v mínuse.
Naopak v USA je to teraz ako tak dobre, tak sú trošku v pluse. Pred tromi rokmi to bola naopak - USA horšie a EU lepšie. A do toho ešte zamixuj zbytok sveta: Japonsko, Ázia, Austrália, Južná Amerika - furt je na tom niekto lepšie a niekto horšie.
A neviem predpokladať kto a kedy.

Môj návrh teda je investovať do široko diverzifikovaného akciového indexového fondu + dlhopisovú zložku nechať v zmiešanom fonde + konzervatívnu v garantovanom. No a ten akciový indexový fond môže byť zložený napr. z indexu MSCI World + MSCI Emeging Markets. Tak pokryje síce nie rovnomerne, ale celkom rozumne celý svet.
Pomery jednotlivých zložiek môžu byť 40% / 40% / 20%. Podľa toho kto sa ako bojí.

Že dlhopisy majú v portfóliu svoj význam dokazuje minulý rok, keď to bola najvýnosnejšia trieda aktív vôbec. Čiže stará dobrá diverzifikácia a rozloženie na viacero tried aktív má svoj význam.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Treba rozlisovat medzi samotnym Indexom, indexovym fondom ci indexovym ETFkom a indexovym fondom v DSSke. Index je teoreticky kos bez transakcnych ci inych poplatkov. V praxi vynos rovnakeho zlozenia ako index nejde dosiahnut. Indexove fondy a ETFky maju nizsie vynosy kvoli poplatkom, transakcnym nakladom a rozdielom medzi cenou predajcu a kupujuceho. V ramci DSS treba pocitat s dalsimi poplatkami popri vyse uvedenych.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Hlavný rozdiel medzi normálnym indexovým fondom a indexovým v DSS je ten, že v DSS bude indexový fond zložený z viacerých ETFiek. Takže bude záležať na tom, z akých indexov DSSky tie svoje fondy namiešajú.
Poplatky sú presne stanovené v zákone. Pri indexovom fonde 0,2% za správu a nie je výkonnostný poplatok. Pričom bude robiť to isté ako tie aktívne spravované fondy v DSS - nakúpy ETF. Len ten poplatok tam bude nižší. Z hľadiska aktivity +- to isté. Ono tie aktívne spravované fondy v DSS pred tým tiež držali len ETF a dlhopisy. Len mali vyššie poplatky.

DSSkám indexový fond samozrejme nevyhovuje, lebo je oveľa lacnejší ako ostatné fondy a pri tom tam majú úplne rovnakú robotu:
http://aktualne.atlas.sk/dss-ky-kliento ... ekonomika/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Fond zo zákona síce otvoríme, lebo musíme, ale nemienime ho ani aktívne ponúkať, skôr budeme na riziká upozorňovať," zhodne sa s Paškom Kouřil.
Jeho riziko pritom vyplýva len z toho, že bude plne akciový na rozdiel od "aktívne" spravovaných fondov, kde bude väčšina dlhopisov ako doteraz. Lenže také portfólio si viem namiešať aj sám - polovicu dám do akciového indexového a polovicu do garantovaného fondu. Prípadne iný pomer. Budem mať tak dva najlacnejšie fondy a výsledok +- rovnaký ako v tých aktívne spravovaných (ak tam nechám rovnaký pomer akcií/dlhopisov).
Správcovské spoločnosti mali o novele zákona o druhom pilieri inú predstavu. Kritizovali napríklad výšku poplatku v indexovom fonde. Kým ministerstvo práce v novele presadilo 0,2-percetnný poplatok z priemernej čistej hodnoty majetku, Asociácia dôchodkových správcovských spoločností navrhovala 0,3-percentný poplatok.
Z tohoto komentáru je jasné prečo DSSkám indexový fond nevyhovuje.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-5485416 ... irtualneho" onclick="window.open(this.href);return false;
Správcovia úspor v druhom dôchodkovom pilieri dostanú konkurenciu. Ministerstvo práce totiž od júla tohto roka spúšťa novú DSS-ku. Nepôjde však o štátnu alternatívu voči súkromným spoločnostiam, ale o virtuálnu spoločnosť. Minister práce Jozef Mihál (SaS) si od nej sľubuje veľa. Virtuálna DSS-ka by totiž mala vytvoriť tlak na existujúce správcovské spoločnosti, aby zhodnocovali úspory ľudí čo najviac. „Ide o výskumný a vývojový projekt medzi ministerstvom práce a Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá je nezávislým subjektom,“ ozrejmila Daniela Šulcová z mediálneho odboru rezortu. Za päť rokov tak ministerstvo zaplatí univerzite 200-tisíc eur.
Docent Jano Šebo sa pochlapil :D
Slováci si tak na internetovej stránke budú môcť porovnať, ako sa darí virtuálnej spoločnosti, ktorú budú spravovať akademici, s tým, ako ich úspory zhodnocuje ich vlastný správca. Budú si môcť porovnať, či naše DSS-ky zhodnocujú peniaze sporiteľov dostatočne, alebo by sa mali snažiť viac. „Hlavným poslaním je zvýšenie informovania sporiteľov, ako aj širšej verejnosti o systéme starobného dôchodkového sporenia a efektívneho fungovania dôchodkových správcovských spoločností,“ dodáva tvorca projektu Ján Šebo z Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Sanka dole, tak uz viem kam prestupujem, parada :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

môžeš si na základe ich portfólia meniť pomer Indexový fond/dlhopisový fond. Ale zmeniť správcu na virtuálnu DSSku nemôžeš :D
Šak preto je virtuálna.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Uz som pochopil .. stacilo precitat clanok .. ale aj tak dobre, aspon budu mat DSS nejaky benchmark
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

Keď si tak z môjho laického pohľadu zhrniem čo tu zaznelo:
- Dow Jones rástol od druhej svetovej v priemere 10% ročne
- máloktoý fond/manažér je schopný poraziť index
- v praxi vynos rovnakeho zlozenia ako index nejde dosiahnut. Indexove fondy a ETFky maju nizsie vynosy kvoli poplatkom, transakcnym nakladom a rozdielom medzi cenou predajcu a kupujuceho
- ak by sme merali európske akciové trhy od II. svetovej vojny, tak by tiež boli v zaujímavom pluse (povedzme okolo 5% p.a.)
- Eurostoxx 50 "so stratou 2,6% za posledných 10 rokov"

Tak mi to vychádza, že investovanie do fondov/akcii je "blbosť" :( Priznávam, že niektoré z týchto informácií sú moje a keďže som úplný laik tak nemusia byť pravdivé resp. nie v tomto kontexte, ale vychádza mi z toho, že pri akciových fondoch/akciách možno očakávať výnos okolo 5% p.a. Keď si zoberiem že existujú terminované vklady s úrokom 4-4,5% p.a., tak tých cca 0,5-1% p.a. za to riziko podľa mňa nestojí. Hlavne ak sa to týka celoživotných úspor, teda dôchodkov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

v tomto clanocku mam statistiku dlhodobeho vynosu a zopar prikladov investovania do cennych papierov s pevnym urocenim a ta zasa hovori, ze jediny sposob ako porazit inflaciu a nieco aj zarobit su akcie ;)
http://cmorej.blog.sme.sk/c/248088/Dlho ... porit.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

pri akciových fondoch/akciách možno očakávať výnos okolo 5% p.a. Keď si zoberiem že existujú terminované vklady s úrokom 4-4,5% p.a., tak tých cca 0,5-1% p.a. za to riziko podľa mňa nestojí. Hlavne ak sa to týka celoživotných úspor, teda dôchodkov.
1. lenže ty nevieš aké budú úroky v banke budúcich 30 rokov až do tvojho dôchodku. Môžu byť lepšie a môžu byť aj horšie.
2. Nevieš aké budú výnosy na akciových trhoch. Môžu byť vysoko na 5% a môžu byť menej. Na krátkom horizonte môžu byť aj v mínuse.
3. POplatky - pri indexových fondoch sú tie poplatky a odchylky od indexu zanedbateľné. Pri aktívne spravovaných fondoch sú odchýlky aj poplatky významné.

Porovnávaš najvyššie úroky v bankách dnes a skôr nižšie výnosy akcií od tej II. svetovej vojny. Ak by sme porovnávali nejaký ten stred, tak sme na 3,5% v banke vs. 7% v akciách.
Resp. by sme museli porovnať aké boli priemerné úroky v bankách v Nemecku od II. svetovej vojny a koľko v priemere zarobil nemecký akciový index DAX. To by bolo korektné porovnanie.

Problém je v tom, že nemáš istotu nikde. Istotu nemáš na akciových trhoch. Ale rovnako nemáš istotu ani v banke. Je to len zdanie istoty. V realite však bankový vklad má tiež rôzne riziká:
- inflácia
- zmena úrokových sadzieb v tvoj neprospech
- krachy bánk sú častejšie ako si pripúšťame
- na vysoké úroky zvyčajne lákajú tie baky, ktoré majú problém inak prilákať depozity. Inak povedané - bezpečnejšie a kvalitnejšie banky nemusia o zákazníka bojovať zrovna úrokom.

Na krátkom horizonte vyhráva jednoznačne banka. Na strednodobom skôr tiež. Ale tam už treba rátať aj so zmenami úrokových sadzieb, infláciou, zmenami legislatívy ohľadom zaistenia vkladov.
Na dlhodobom horizonte banky skôr prehrávajú. Vklady budú takmer s istotou len niekde okolo inflácie, takmer s istotou nebude štáť ručiť za bankové vklady donekonečna, takmer s istotou niektoré banky skrachujú. Už aj dnes musia byť niektoré SK banky zachraňované.

Ak kúpim zmesku akcií spoločností z celého sveta (globálny akciový index), tak som investoval do firiem s nižšou pákou a rizikom ako sú banky. S nižším politickým a demografickým rizikom,lebo diverzifikujem po celom svete. Z vyššou ochranou proti inflácii, lebo firmy zvyčajne zvyšujú ceny spolu s infláciou (a rastú im teda aj tržby a zisky).

Môj osobný názor je taký, že neurobíš zle ak dáte polovicu peňazí do najlepšie zostaveného indexového fondu a polovicu do garantovaného dlhopisového. Od 1.4. totiž môžeme mať úspory v dvoch dôchodkových fondoch.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Filip spominas riziko legislativy bankroveho sporenia, ale nie investovania v akciach. Aj tam je niekolko hrozieb. Napriklad vynosy sa mozu zdanovat vyssou mierou ako dane zo zarobku ci DPH.
Ak banka zkrachuje, to neznamena, ze sa Tvoj ucet vypari. Stat typicky nuti banky do poistenia vkladov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak banka zkrachuje, to neznamena, ze sa Tvoj ucet vypari. Stat typicky nuti banky do poistenia vkladov.
to som práve myslel tou zmenou do budúcna. Dnes štát ručí za všetky vklady ale reálne na to nemá. A je dosť možné, že nebude ručiť za vklady v bankách donekonečna.
Banky odvádzajú nejaké peniaze do fondu ochrany vkladov, ale ten myslím nedokáže zachrániť ani jednu menšiu banku.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

ďakujem vám veľmi pekne. Sú to pre mňa veľmi užitočné informácie.

"Od 1.4. totiž môžeme mať úspory v dvoch dôchodkových fondoch." to som nepostrehol. Super informácia.

Trochu mi nesedí "že neurobíš zle ak dáte polovicu peňazí do najlepšie zostaveného indexového fondu a polovicu do garantovaného dlhopisového" so záverom tohto http://cmorej.blog.sme.sk/c/248088/Dlho" onclick="window.open(this.href);return false; ... porit.html - "Dlhopisy napriek tomu do Vášho dôchodkového sporenia patria, ... ale iba niekoľko posledných rokov pred koncom sporenia."
Resp. mám to chápať ako "bezpečný" prístav - dlhopisy skoro nič nezarobia ale na druhej strane je nízka pravdepodobnosť že prerobia.

Natíska sa mi však ďalšia otázka - oplatí sa teda takto spotiť si na dôchodok. Jedná sa mi o to, že aj s manželkou máme 3. pilier, kde pravidelne mesačne "sporíme". Nebolo by potom lepšie radšej tie peniaze "investovať" inak - do rozšírenia podnikania, do nehnuteľnosti - opraviť chatku resp. prerobiť na dom na dôchodok alebo pre deti, ....
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Resp. mám to chápať ako "bezpečný" prístav - dlhopisy skoro nič nezarobia ale na druhej strane je nízka pravdepodobnosť že prerobia.
presne tak. Zníži sa tým volatilita a okrem toho v rokoch ako 2011 tie dlhopisy možno aj slušne zarobia.
Jedná sa mi o to, že aj s manželkou máme 3. pilier, kde pravidelne mesačne "sporíme".
tretí pilier je niečo úplne iné ako povinný druhý pilier. V prvom rade je omnoho drahší. Je drahší aj ako bežné komerčné produkty. Ak vám zamestnávateľ neprispieva, tak je najlepšie to zastaviť a možno aj zrušiť. A začať si na dôchodok sporiť niekde kde vás nebudú toľko zdierať.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

Tak som sa asi zle vyjadril. Nesporíme v DDSkách. Ja mám Konto Života a manželka V.I.P. Rentu od Alica/MetLife či ako sa to teraz volá.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak to poradí asi skôr Peter Cmorej. Ale niečo mi hovorí, že zrovna tieto dva produkty nie sú veľmi výhodné.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

OK. Poďme ale naspäť k téme :)

Filip spomínal, že od 1.4. bude možné mať úspory v dvoch fondoch. Neviete náhodou - ten pomer je daný zákonom napr. (50% a 50%) alebo si ho bude možné určiť, napr. 80% a 20%?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

VIP by malo byt v pohode (ale lepsie vidiet)
Konto smrti je vsak zloba najvacsia: http://cmorej.blog.sme.sk/c/248381/Kont ... renie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

Ja mám ešte pôvodné Konto Života. Sledujem si to a to KŽ mi, čo sa týka p.a., vychádza dokonca lepšie ako tá VIP Renta, hoci obe sú v mínuse :(. Zachraňujú to tie kupóny či dividendy či čo. Ale uznávam, že je to ťažko porovnať - inokedy sa začalo, celkovo krátke obdobie, ....
V mojom prípade v KŽ robí šarapatu ten realitný fond. Nebyť jeho, tak by zhodnotenie bolo "super". Ak niekto začal sporiť predtým ako to bolo na vrchole, tak sa mu to zrejme oplatí držať, ale mne, ktorý som začal na vrchole, by sa podľa mňa oplatilo sa toho zbaviť - to je ale nevýhoda kolektívneho investovania, či ako to nazvať :(
Tuším nedávno ste tu niekomu radili, že keď to už je, tak sa to oplatí nechať. Ale je mi jasné, že je to individuálne, záleží ako dlho sa už sporí, aká je cieľová suma, ...

No ale nechajme to tak. Je to mimo túto tému. Poprípade sa skontaktujem s p. Cmorejom a môžeme to prebrať (ako aj to manželkine VIPko).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Filip spomínal, že od 1.4. bude možné mať úspory v dvoch fondoch. Neviete náhodou - ten pomer je daný zákonom napr. (50% a 50%) alebo si ho bude možné určiť, napr. 80% a 20%?
ten pomer je ľubovolný. Čím menej akcií, tým menej rizika vo forme výkyvov ceny. Ale zase tým pribudnú iné riziká.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

Fíííha.
Takže si budeme môcť vybrať dva fondy (poprípade iba jeden) zo štyroch + zvoliť ich pomer. Na jednej strane je to super no ale na druhej:
- ďalšia starosť navyše. A nie malá, keďže sa jedná o "celoživotné úspory" a "dôstojný dôchodok". Som zvedavý koľko ľudí kvôli tomu nebude kľudne spávať :(
- výborne riadenie a úplne zlé "riadenie/rozloženie" sa postará o veľké rozdiely v dôchodkoch :(
Myslím si, že to ľudia riadne "vrátia" politikom, keď zistia že on má povedzme polovičný dôchodok oproti kamošovi/susedovi (rovnako starom, s rovnakým príjmom, .... len iným "portfóliom"). A ako poznám Slovákov, tak to bude závisti, urážok, výčitiek ("prečo si mi nepovedal, že sa o to treba starať", ...), ....
Myslím si, že na toto Slováci ešte nie sú zrelý :( Ale zasa dúfam, že kým terajší sporitelia prídu do dôchodku tak sa národ trochu "znormalizuje".
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak ako zase, nemusíte si riadiť nič. Kľudne si nechajte všetko v akciovom alebo zmiešanom fonde ktoré riadia manažéri fondu. V tom akciovom na 100% nebude 100% akcií :D akoby názov napovedal, takže bude menej volatilný ako čisto indexový fond. Ale lacnejšie to budete mať ak si pomer akcií/konzervy urobíte sami. Lebo indexový dôchodkový fond bude lacnejší (nie len že má 0,2% za správu, ale ešte k tomu sa na neho nevzťahuje výkonnostný poplatok).
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

PeterSch napísal:Ja mám ešte pôvodné Konto Života. Sledujem si to a to KŽ mi, čo sa týka p.a., vychádza dokonca lepšie ako tá VIP Renta,
Poplatkovo je na tom KZ podstatne horsie. Kratkodobe vysledky su dosledkom investicnej strategie. Nie je to smerodajny udaj. Hlavne neviem ake tam mate portfolia, takte filozofovat o tom je zbytocne.
PeterSch napísal: - ďalšia starosť navyše. A nie malá, keďže sa jedná o "celoživotné úspory" a "dôstojný dôchodok". Som zvedavý koľko ľudí kvôli tomu nebude kľudne spávať :(
...
A ako poznám Slovákov, tak to bude závisti, urážok, výčitiek ("prečo si mi nepovedal, že sa o to treba starať", ...), ....Myslím si, že na toto Slováci ešte nie sú zrelý :(
Presne tak ! myslim si, ze prave dochodky su oblastou kde sa to s liberalizmom a osobnou slobodou jednotlivca prehana a je to len na skodu. Ani vzdelani ludia si nedokazu vybrat dochodkovy fond a nerozumeju vypisom z DSS. Jednoducho ked sa o to nechcu zaujimat, tak sa o to nezaujimaju. Malo by byt presne statom urcene kto a kedy spori do akeho typu fondu. A na strane DSS by mala byt vytvorena konkurencia. Tak aby sa aj skutocne snazili zhodnocovat zverene prostriedky a nie len inkasovat poplatky.
Maatej
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ne 08 04, 2007 1:39 pm

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa Maatej »

Super, ze sa tu opat spustila debata o indexovych fondoch. Tiez by som odporucal vybrat mix indexoveho a dlhopisoveho fondu. Pri indexovom by som vybral ten, ktory vybranymi indexami co najviac pokryva svet (najlepsie v pomeroch trhovej kapitalizacie danej krajiny/regionu na svetovej kapitalizacii). Investovat len do Eurostoxx 50 je velmi malo.
PeterSch, pozri napr tento moj clanok pre inspiraciu/porovnanie, ako by mohlo vyzerat pasivne portfolio indexovych fondov:
http://indexfunds.sk/2010/12/07/ako-by- ... nvestorov/" onclick="window.open(this.href);return false;

Skoda, ze ministerstvo nenariadilo zaviest aj dlhopisovy indexovy fond. Na dlhopisovom trhu su totiz aktivni spravcovia na tom este horsie oproti indexu ako pri akciach.

Keby sa dalo zostavit komplet pasivne indexove dochodkove portfolio, nevahal by som ani chvilu. Dlhodobo sotva niekto porazi indexy, vacsinou sa "aktivni" spravcovia s nimi snazia len drzat krok, no vdaka vysokym poplatkom (neviem zaco) su na tom o dost horsie ako indexy.

Co sa tyka poistiek spojenych so sporenim, vyhol by som sa im ako cert krizu. Platite navyse sprostredkovatela (poistovnu), ktora zas investuje aktivne najma do aktivne spravovanych fondov s vysokymi poplatkami.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

V krátkej dobe publikujem článok o indexových dôchodkových fondoch kde bude aj popis ktorý fond bude z akých indexov zložený. Ešte čakám na odpovede niektorých DSS.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

Tak na ten článok sa teda teším resp. na následnú diskusiu/odporúčania :)

"Malo by byt presne statom urcene kto a kedy spori do akeho typu fondu." Však ono to čiastočne je, nie? Tuším je zákonom dané, že pri dovŕšení 47 rokov vás presunú do vyváženého fondu a pri dovŕšení 55 rokov zasa do konzervatívneho. A podľa mňa, už toto je "brutálna blbosť". Čo ak akurát vtedy bude kríza podobná tejto? A oni človeka automaticky presunú :( Však to môžu človeka pripraviť o veľké peniaze!! Možno by bolo dobré počkať 2-3 roky a stratiť napr. len 3% narozdiel od povedzme 10%.
Takže ďalšia starosť navyše :( Človek musí sledovať čo nové vymyslia poslanci, čo DSSky a tak 3-5 rokov pred týmito termínmi (47 a 55 rokov) ešte aj svetovú finančnú/ekonomickú situáciu, aby vystriehol ten najvhodnejší okamih na prestup medzi fondmi.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ten presun z fondu do fondu po dovrseni urciteho veku je rieseny ako postupny presun. Kazdy mesiac sa ti presunie jedna X-tina majetku vo fonde. Tym je eliminovane prave to riziko, ze to bude v tom najnevhodnejsom case.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

netreba nič sledovať. V 50tke ti začnú automaticky každý rok 10% portfólia presúvať do konzervatívneho fondu. Nie celé úspory, ale po desatinách. Takže sa nestane že jeden rok bude trh na dne a presunú ti práve vtedy celé úspory.
Okrem toho toho by sa mali báť hlavne ľudia čo budú mať väčšinu úspor v indexovom, prípadne akciovom fonde. Lebo tam sú tie výkyvy vyššie.
Ale pri zmiešanom a dlhopisovom fonde sa tých poklesov báť nemusia. Skôr inflácie a dlhodobo nízkeho zhodnotenia.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

OK. To som nevedel :( Potom by to mohlo byť OK.
Myslel som si že čo to o tom viem, ale ako tak čítam tak aj ja toho dosť neviem :( Celkovo je to podľa mňa totálne nezvládnuté a hlavne tieto nové zmeny niesu vôbec ale vôbec odprezentované/spropagované. Myslím si, že najmenej 95% Slovákov o II. pilieri nevie skoro nič resp. minimum :(
A keď sa tak nad tým zamyslím, tak je toho dosť veľa čo by mali vedieť aby sa vedeli o svoje "úspory" starať. Až mi to vychádza, že by na stredných školách mali o II. piliery zaviesť povinný predmet :) Však tí, ktorý nejdú ďalej na VŠ tak tých sa to už priamo týka. Pochybujem, že kebyže teraz nabehnem za nejakými absolventmi tak budú vedieť o čom kráča, ktorý fond o čom je, ktorý/ktoré si vybrať resp. aký mix si spraviť, ..... :(
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

hlavne tieto nové zmeny niesu vôbec ale vôbec odprezentované/spropagované.
venovali sa tomu a ešte budú venovať v každých novinách a časopisoch. Článkov je o tom naozaj dosť. Ľudia zrejem čítajú niečo iné a tieto strany preskočia.
Okrem toho informujú o tom aj DSSky listom všetkým sporiteľom, ale to asi tiež nikto nečíta:
http://www.vubgenerali.sk/dovod/zmeny.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DSS - indexové fondy

Príspevok od používateľa PeterSch »

Musím sa priznať, že telku pozerám len výnimočne a časopisy nečítam už vôbec. Jedine, čo čítam je etrend.sk

"Okrem toho informujú o tom aj DSSky listom všetkým sporiteľom, ale to asi tiež nikto nečíta:"
Ja vždy všetko čítam :) Tak naschvál som sa na to pozeral ešte raz. Ja som si nechal výpisy zasielať e-mailom - tam o žiadnych zmenám nemám ani zmienku. Manželka dostala ku koncoročnému výpisu nejaký "pamflet", ale tam je len napísane že sa menia podmienky a keďže zanikajú garancie v rastovom fonde tak môže prestúpiť do konzervatívneho fondu. Nič viac tam nie je. Nič o indexovom fonde (o čom je, poplatky, ...), o tom že môže sporiť do dvoch fondov , ....
Na ten prestup poslali k tomu formulár a tam som si všimol ten indexový fond. A tak som začal po tom "pátrať" že čo to je a či sa to neoplatí.
Takže tak. Inak sa jedná o AXA-u.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"