co so 100k EUR?
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
co so 100k EUR?
Ahojte,
poradte, ako co najlepsie nalozit s cca 100k EUR. Malo by to byt moje dochodkove zabezpecenie, resp. vynosy by mali byt moja renta, z ktorej budem zit. S takouto sumou a ucelom mam averziu voci riziku, radsej zoberiem nizsi/ziadny vynos, ako 10% stratu. Cca 20% z toho drzim v CHF na terminaku, kde mam takmer ziadne zhodnotenie, dal som to do toho len kvoli diverzifikacii. Myslite, ze sa to oplati tam nechat (tie peniaze de facto nezarabaju...a netusim, ci ma CHF ako taky nejaku perspektivu byt este "drahsi", aj keby euro inflaciou stratilo 10%. jedina funkcia je ochranna, keby euro naozaj chcelo stratit podstatnu cast hodnoty).`
jasne, da sa to dat na terminak. Ale verim, ze existuju aj ine nizkorizikove sposoby, ako dosiahnut aspon nejake 5-6% zhodnotenie oproti 3,5 v banke. Nehnutelnosti mam rad, ale momentalne sa mi zda vynos z nich(prenajom) hadam aj nizsi, ako na tom terminaku. Fondy - zatial s nimi nemam dobre skusenosti. Vykonnost mizerna, v lepsom pripade mi aj tak cely vynos za dlhodobejsie obdobie zhltli poplatky. Akcie - nemam skusenosti, ale zdaju sa mi v dnesnych casoch dost volatilne.
Ale budem vdacny za akekolvek rady pripadne rozsirenie obzorov.
poradte, ako co najlepsie nalozit s cca 100k EUR. Malo by to byt moje dochodkove zabezpecenie, resp. vynosy by mali byt moja renta, z ktorej budem zit. S takouto sumou a ucelom mam averziu voci riziku, radsej zoberiem nizsi/ziadny vynos, ako 10% stratu. Cca 20% z toho drzim v CHF na terminaku, kde mam takmer ziadne zhodnotenie, dal som to do toho len kvoli diverzifikacii. Myslite, ze sa to oplati tam nechat (tie peniaze de facto nezarabaju...a netusim, ci ma CHF ako taky nejaku perspektivu byt este "drahsi", aj keby euro inflaciou stratilo 10%. jedina funkcia je ochranna, keby euro naozaj chcelo stratit podstatnu cast hodnoty).`
jasne, da sa to dat na terminak. Ale verim, ze existuju aj ine nizkorizikove sposoby, ako dosiahnut aspon nejake 5-6% zhodnotenie oproti 3,5 v banke. Nehnutelnosti mam rad, ale momentalne sa mi zda vynos z nich(prenajom) hadam aj nizsi, ako na tom terminaku. Fondy - zatial s nimi nemam dobre skusenosti. Vykonnost mizerna, v lepsom pripade mi aj tak cely vynos za dlhodobejsie obdobie zhltli poplatky. Akcie - nemam skusenosti, ale zdaju sa mi v dnesnych casoch dost volatilne.
Ale budem vdacny za akekolvek rady pripadne rozsirenie obzorov.
-
Rokosák
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3056
- Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
- Has thanked: 70 times
- Been thanked: 154 times
Re: co so 100k EUR?
Otazka je ako daleko mas do dochodku a s akym dochodkom pocitas z formalneho dochodkoveho systemu. Povedzme, ze mas 5 rokov do dochodku a Tvoj dochodok bude 400Eur. Povedzme, ze Tvoje vydavky odhadujes na 700 Eur.
Tvrdi sa, ze ak vyberas z investicii 4% rocne prvy rok a potom 4% plus inflaciu, ze by investicia mala vydrzat az do smrti. To znamena, ze v tomto pripade by si mal dost na dochodok. Teda 400 + 4,000/12. Stacilo by dat 100k do terminaku na 3.5% a dufat, ze uroky okolo 4% budu existovat aj v buducnosti. Dalsia moznost je investovat do diverzifikovaneho portfolia cenin. Ak si aspon ciastocne zrucny a bavi Ta byt "panom domacim", alternativou je kupit byt na prenajom. Vynos by mohol byt okolo 4% (zalezi na lokalite). Vyhodou je, ze najomne by malo drzat krok s inflaciou, co je velkym zabijakom majetku v ceninach s vynimkou dlhopisov indexovanych na inflaciu. V pripade, ze do dochodku vstupujes uz dnes, je dalsou moznostou kupit anuitu.
Tvrdi sa, ze ak vyberas z investicii 4% rocne prvy rok a potom 4% plus inflaciu, ze by investicia mala vydrzat az do smrti. To znamena, ze v tomto pripade by si mal dost na dochodok. Teda 400 + 4,000/12. Stacilo by dat 100k do terminaku na 3.5% a dufat, ze uroky okolo 4% budu existovat aj v buducnosti. Dalsia moznost je investovat do diverzifikovaneho portfolia cenin. Ak si aspon ciastocne zrucny a bavi Ta byt "panom domacim", alternativou je kupit byt na prenajom. Vynos by mohol byt okolo 4% (zalezi na lokalite). Vyhodou je, ze najomne by malo drzat krok s inflaciou, co je velkym zabijakom majetku v ceninach s vynimkou dlhopisov indexovanych na inflaciu. V pripade, ze do dochodku vstupujes uz dnes, je dalsou moznostou kupit anuitu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Re: co so 100k EUR?
@Rokosak: dakujem za odpoved.
- Dochodok, to mam este daleko, v sucasnosti 30+ rokov, co sa samozrejme lahko moze predlzit. Ani sa na to az tak velmi nespolieham.
- Byt na prenajom - ako som pisal - asi by bolo treba velmi hladat. Ale momentalne - cisty vynos cca tak 3-4% v cistom - v banke momentalne 3% v cistom(bez roboty a rizika) = neoplati sa to. najomne sice moze zohladnovat inflaciu, ale rovnako nemusi, pokial sa prejavi demografia.Nehovoriac o tom, ze hodnota samotnej nehnutelnosti pojde (si myslim) casom skor nadol, ako nahor(ak sa zrovna nenachadza v lukrativnej lokalite, kde je zase ten vynos z najomneho este nizsi v pomere ku kupnej cene).
- Diverzifikovane portfolio cenin - ake ceniny mas na mysli? aj nieco konkretne? ci "akcie, dlhopisy" ?
- Dochodok, to mam este daleko, v sucasnosti 30+ rokov, co sa samozrejme lahko moze predlzit. Ani sa na to az tak velmi nespolieham.
- Byt na prenajom - ako som pisal - asi by bolo treba velmi hladat. Ale momentalne - cisty vynos cca tak 3-4% v cistom - v banke momentalne 3% v cistom(bez roboty a rizika) = neoplati sa to. najomne sice moze zohladnovat inflaciu, ale rovnako nemusi, pokial sa prejavi demografia.Nehovoriac o tom, ze hodnota samotnej nehnutelnosti pojde (si myslim) casom skor nadol, ako nahor(ak sa zrovna nenachadza v lukrativnej lokalite, kde je zase ten vynos z najomneho este nizsi v pomere ku kupnej cene).
- Diverzifikovane portfolio cenin - ake ceniny mas na mysli? aj nieco konkretne? ci "akcie, dlhopisy" ?
- Ladis
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 4109
- Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
- Bydlisko: Frankfurt
- Been thanked: 26 times
- Kontaktovať používateľa:
Re: co so 100k EUR?
Když budeš bydlet stále v zemi s euro, tak nebudeš nikdy nic ztrácet slábnutím eura proti koruně, dolaru, franku a pesu. Ale můžeš ztrácet v euru s americkou investicí slábnutím dolaru. Však jak bude dolar slábnout, nechá ECB slábnout násilím i euro, aby se nepokazil vývoz z eurozony do USA. A zrovna tak se oslabuje násilím frank a koruna, aby se nepokazil vývoz ze Švýcarska a Norska. Tedy nelze očekávat sílení franku a koruny proti euru.
Neboj se akcií na stálo s nadprůměrnými dividendami od největších firem z indexu Eurostoxx 50, Stoxx 50 a Dow Jones. Rozděl 100.000 euro pravidelně na 20 různých akcií z těchto 3 indexů, když jsi si zjistil, jak rostly zisky, tržby, cash flow, účetní hodnota, dividendy a kurzy těch 130 firem v těchto 3 indexech. Ta kontrola se zjednoduší na 40 akcií, když se omezíš na nejvyšší dividendy a na země s nízkou daní z dividend. Peníze nemusíš vybírat nikdy prodejem akcií a žít za 30 let v důchodu jen z dividend a tak ti kapitál v těch akcií poroste několik procent ročně. Asi 5% až 10% ročně, což je 3x víc než inflace. Pak těch 20 akcií zdědí tvoje mladá vdova a děti. Vlastních 20 akcií je mnohem rozumnější než fond. Protože z těch 20 akcií budeš mít vyplaceny každý rok asi 4% jako dividendy po částech 50x ročně. Zatimco s fondu dividendy nedostaneš a zaplatíš každý rok poplatek 1% z kapitálu.
Jednoduše si kontroluj těch 30 akcií indexu Dow Jones a 50 akcií indexu Eurostoxx 50 a 50 akcií indexu Stoxx 50 - kde ale připadají v úvahu jen firmy z Británie. A zaškrtej si tam ty nejvyšší dividendy. U u těch asi 40 zajímavých vybraných firem kontroluj vývoj od 1990 do dnes.
Pro Dow Jones je vývoj fundamentů těch 30 firem od 1996 do dnes v PDF zde
http://nr1a.com/DJ-funds.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Neboj se akcií na stálo s nadprůměrnými dividendami od největších firem z indexu Eurostoxx 50, Stoxx 50 a Dow Jones. Rozděl 100.000 euro pravidelně na 20 různých akcií z těchto 3 indexů, když jsi si zjistil, jak rostly zisky, tržby, cash flow, účetní hodnota, dividendy a kurzy těch 130 firem v těchto 3 indexech. Ta kontrola se zjednoduší na 40 akcií, když se omezíš na nejvyšší dividendy a na země s nízkou daní z dividend. Peníze nemusíš vybírat nikdy prodejem akcií a žít za 30 let v důchodu jen z dividend a tak ti kapitál v těch akcií poroste několik procent ročně. Asi 5% až 10% ročně, což je 3x víc než inflace. Pak těch 20 akcií zdědí tvoje mladá vdova a děti. Vlastních 20 akcií je mnohem rozumnější než fond. Protože z těch 20 akcií budeš mít vyplaceny každý rok asi 4% jako dividendy po částech 50x ročně. Zatimco s fondu dividendy nedostaneš a zaplatíš každý rok poplatek 1% z kapitálu.
Jednoduše si kontroluj těch 30 akcií indexu Dow Jones a 50 akcií indexu Eurostoxx 50 a 50 akcií indexu Stoxx 50 - kde ale připadají v úvahu jen firmy z Británie. A zaškrtej si tam ty nejvyšší dividendy. U u těch asi 40 zajímavých vybraných firem kontroluj vývoj od 1990 do dnes.
Pro Dow Jones je vývoj fundamentů těch 30 firem od 1996 do dnes v PDF zde
http://nr1a.com/DJ-funds.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
ZDARMA kniha v PDF ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/kniha.htm
♥ ♥ http://nr1a.com/AKCIE ♥ ♥ https://www.facebook.com/groups/2660933057270038/
♥ ♥ http://nr1a.com/AKCIE ♥ ♥ https://www.facebook.com/groups/2660933057270038/
-
peter.cmorej
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3265
- Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
- Has thanked: 7 times
- Been thanked: 17 times
Re: co so 100k EUR?
ked mas do dochodku 30+, tak by si mal dbat najma na uchovanie hodnoty = vynos aspon na urovni inflacie. Kludne by som volil kombinaciu akcii a dlhopisov. 20 % akcii, trebars dividendovych, a 80 % dlhopisy su tiez konzervativnym portfoliom. Netreba sa pozerat na vyvoj jednej casti portfolia, ale skor na vyvoj celeho portfolia ako celku. Ked sa na to pozries takto, tak uz ta tich 20 % portfolia v akciach trapit nebude.
Pripadne vyuzi sluzby BBI (bbi .cz). Mozem ti ich sprostredkovat. Maju aj garantovane portfolio.
Pripadne vyuzi sluzby BBI (bbi .cz). Mozem ti ich sprostredkovat. Maju aj garantovane portfolio.
Re: co so 100k EUR?
ja mam trošku od veci otázku, ale 100k je 100 000 že ?? to k je čo za skratku ? ďakujem
-
Airmike
- Guru Member ****
- Príspevky: 2312
- Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
- Has thanked: 6 times
- Been thanked: 31 times
Re: co so 100k EUR?
k = 1000mmartin napísal:ja mam trošku od veci otázku, ale 100k je 100 000 že ?? to k je čo za skratku ? ďakujem
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: co so 100k EUR?
sám si si odpovedal. Do ničoho s vyššou volatilitou nechceš ísť, takže ti nezostáva nič len ten termiňák. Nič zázračné bez volatility a rizika čo by ti prinieslo 6% neexistuje. Jedine ak sa pohnú úroky v bankách na túto hranicu. Ale vtedy bude aj vyššia inflácia a ani tých 6% ti nebude stačiť.jasne, da sa to dat na terminak. Ale verim, ze existuju aj ine nizkorizikove sposoby, ako dosiahnut aspon nejake 5-6% zhodnotenie oproti 3,5 v banke. Nehnutelnosti mam rad, ale momentalne sa mi zda vynos z nich(prenajom) hadam aj nizsi, ako na tom terminaku. Fondy - zatial s nimi nemam dobre skusenosti. Vykonnost mizerna, v lepsom pripade mi aj tak cely vynos za dlhodobejsie obdobie zhltli poplatky. Akcie - nemam skusenosti, ale zdaju sa mi v dnesnych casoch dost volatilne.
Ak chceš výnos okolo 6%, tak v prvom rade musíš začať lepšie rozumieť formám rizika aj volatilite. A to aj rizikám ktoré číhajú na bankové vklady. Čisto teoreticky existujú stratégie, ktoré vyhladia volatilitu a vyzerajú zázračne. Ale zase je to niečo za niečo a za tú volatilitu platíš iným rizikom (ktoré nie je vidieť).
Dobrým príkladom sú dlhopisy kde ľudia vidia len kupón, alebo výnos do splatnosti. Ktorý môže byť aj 5-7%. Ale nevidia tam iné riziká. A takto sa stále vyhýbajú tej volatilite, až im tie úspory zhltne nejaká iná forma rizika.
Nehnuteľnosti - súhlasím. Čistý výnos bude v niektorých prípadoch dokonca aj záporný. Ale majitelia si to našťastie (alebo na ich nešťastie) nepočítajú. Len pre zaujímavosť porozmýšľaj nad nákladmi na neobsadenosť, provízie, údržbu, rekonštrukcie atď. A k tomu ti ešte aj môže klesať cena nehnuteľnosti (a pritom môže mať nízku volatilitu!).
Re: co so 100k EUR?
to mi došlo že tisíc, ale čo to je za skratku ? od čoho to je odvodené to k-čko ?k=1000
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: co so 100k EUR?
@Ladis: Mlada vdova
dik ze ma posielas do pekiel tak zavcasu
no kazdopadne dat vsetky uspory do akcii nechcem. To, ze nejaka firma je na trhu x rokov sice nieco znamena, ale taktiez to neznamena, ze jej akcie nemozu spadnut o 50-60%. Konieckoncov nie je to tak davno, co sme taketo nieco videli - a nielen v bankovom sektore. A takuto situaciu ja moc zazit nechcem - hlavne nie niekde pred koncom investicneho horizontu.
@Filip: co sa tyka nehnutelnosti - s tym plny suhlas. Staci par neobsadenych mesiacov v roku, pripadne po x rokoch nejaka vymena spotrebicov, pripadne rekonstrukcia aby to zase nejako vypadalo....a mas po polovici uz aj tak nic moc vynosov vzhladom k vynalozenej energii.
Ohladne volatility - nuz volatilne veci veru moc nechcem, pretoze zatial mi moje investicne rozhodnutia nejako nevychadzaju. Asi prilis vela citam a potom som prilis mainstreamovy
To vsak neznamena, ze by som nepristupil na nejaku formu stavby portfolia napr. 40% terminak, 30% statne dlhopisy, 20% korporatne dlhopisy, 10% akcie. Proste aspon aka taka forma garancie, ze aj ked mozno nic nezarobim, tak neprerobim, pripadne prerobim naozaj minimalne. Jasne, rizika su vsade, Banka moze krachnut, firmy mozu krachnut, staty mozu krachnut. alebo sa len rozhodnu nesplacat svoje zavazky. S tym moc nenarobim. ale v tom ma nezachrani ani terminak.
@Peter - myslis nejake konkretne dlhopisy? statne, alebo korporatne? a BBI, hm a mate s nimi niekto realne skusenosti? Tu z fora ich evidujem len par rokov. Pozeram ze na garant strategiu je minimum 1m CZK. Aj ked ten cielovy vynos okolo 7% je lakavy.
Vseobecna otazka: byt na mojom mieste, dali by ste svoje celozivotne uspory do financnych nastrojov (ok, terminak je mozno tiez nastroj, ale ten nepocitam. jedna sa mi naozaj o akcie, dlhopisy, derivaty)? ak nie, aku cast z nich?
@Filip: co sa tyka nehnutelnosti - s tym plny suhlas. Staci par neobsadenych mesiacov v roku, pripadne po x rokoch nejaka vymena spotrebicov, pripadne rekonstrukcia aby to zase nejako vypadalo....a mas po polovici uz aj tak nic moc vynosov vzhladom k vynalozenej energii.
Ohladne volatility - nuz volatilne veci veru moc nechcem, pretoze zatial mi moje investicne rozhodnutia nejako nevychadzaju. Asi prilis vela citam a potom som prilis mainstreamovy
@Peter - myslis nejake konkretne dlhopisy? statne, alebo korporatne? a BBI, hm a mate s nimi niekto realne skusenosti? Tu z fora ich evidujem len par rokov. Pozeram ze na garant strategiu je minimum 1m CZK. Aj ked ten cielovy vynos okolo 7% je lakavy.
Vseobecna otazka: byt na mojom mieste, dali by ste svoje celozivotne uspory do financnych nastrojov (ok, terminak je mozno tiez nastroj, ale ten nepocitam. jedna sa mi naozaj o akcie, dlhopisy, derivaty)? ak nie, aku cast z nich?
- Ladis
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 4109
- Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
- Bydlisko: Frankfurt
- Been thanked: 26 times
- Kontaktovať používateľa:
Re: co so 100k EUR?
Rozumný investor jako Buffett, Lynch nebo Templeton by neinvestoval do fondu, ani do dluhopisů s 2%, ale vybral by si ty nejzajímavěší akcie z indexu Dow Jones, Eurostoxx 50 a Stoxx 50. Nevim, zda je vám to jasné.
Jsou podniky v těch 3 indexech, které zvyšovaly dividendy 10% ročně od 1990 do 2007, takže se ty dividendy každých 7 let zdvojnásobily. Tedy v 1. roce bys měl 4% nebo 4.000 euro dividendy ze 100.000 euro v akciích, v 8. roce 8.000 dividendy, v 15. roce 16.000 dividendy a ve 22. roce 32.000 euro dividendy, to je 2.666 euro měsíčně dividendy.
Nevim, zda si to dokážete představit.
Však kdyby od krize 2008 rostly těm několika podnikům z těch 3 indexů dividendy už jen 7% ročně, tedy se znásobí každých 10 let. Kdyby byla od krize 2008 veliká bída a dividendy rostly už jen 5% ročně, tedy se znásobí každých 14 let.
A proto by rozumný investor jak Buffett, Lynch nebo Templeton neinvestoval nikdy do fondu ani do dluhopisů. Jak víte, milé děti, kapitál v dluhopisech na konci platnosti za mnoho let bude zcela stejný, tedy každý rok ztrácí hodnotu o inflaci. A ten úrok z dluhopisů je každý rok stejný. Zatimco u dividend roste dividenda i kapitál některým podnikům 10% ročně. Chce to jen vzít si příklad z těch jmenovaných investorů. Pouze hlupák Markowitz, který dostal Nobelovu cenu za portfolio, je neschopný sestavit si portfolio a ten tedy investuje jen do fondu.
Jsou podniky v těch 3 indexech, které zvyšovaly dividendy 10% ročně od 1990 do 2007, takže se ty dividendy každých 7 let zdvojnásobily. Tedy v 1. roce bys měl 4% nebo 4.000 euro dividendy ze 100.000 euro v akciích, v 8. roce 8.000 dividendy, v 15. roce 16.000 dividendy a ve 22. roce 32.000 euro dividendy, to je 2.666 euro měsíčně dividendy.
Nevim, zda si to dokážete představit.
Však kdyby od krize 2008 rostly těm několika podnikům z těch 3 indexů dividendy už jen 7% ročně, tedy se znásobí každých 10 let. Kdyby byla od krize 2008 veliká bída a dividendy rostly už jen 5% ročně, tedy se znásobí každých 14 let.
A proto by rozumný investor jak Buffett, Lynch nebo Templeton neinvestoval nikdy do fondu ani do dluhopisů. Jak víte, milé děti, kapitál v dluhopisech na konci platnosti za mnoho let bude zcela stejný, tedy každý rok ztrácí hodnotu o inflaci. A ten úrok z dluhopisů je každý rok stejný. Zatimco u dividend roste dividenda i kapitál některým podnikům 10% ročně. Chce to jen vzít si příklad z těch jmenovaných investorů. Pouze hlupák Markowitz, který dostal Nobelovu cenu za portfolio, je neschopný sestavit si portfolio a ten tedy investuje jen do fondu.
ZDARMA kniha v PDF ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/kniha.htm
♥ ♥ http://nr1a.com/AKCIE ♥ ♥ https://www.facebook.com/groups/2660933057270038/
♥ ♥ http://nr1a.com/AKCIE ♥ ♥ https://www.facebook.com/groups/2660933057270038/
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: co so 100k EUR?
Ja by som nedal práveže úplne naopak - všetky peniaze do banky. Tam máš tiež riziká aj keď iné ako volatilita. Ale ak sa rizika vo forme výkyvov bojíš, tak si nechaj peniaze v banke. Každopádne 6% výnosy nemôžeš čakať.Vseobecna otazka: byt na mojom mieste, dali by ste svoje celozivotne uspory do financnych nastrojov (ok, terminak je mozno tiez nastroj, ale ten nepocitam. jedna sa mi naozaj o akcie, dlhopisy, derivaty)? ak nie, aku cast z nich?
BBI a obdobné opčné stratégie - vyhladzujú volatilitu, vyzerá to pekne, predáva sa to dobre. Ale to neznamená, že je to zázrak. Riziká tam stále sú, len nie sú na prvý pohľad vidieť. A presne ľuďom ako ty sa to páči: pekný rovný graf, malé výkyvy, stabilný výnos. Nízka volatilita je však vyvážaná tým, že v extrémnych udalostiach ťa tá stratégia nedokáže chrániť. Krytý si z dola len do určitej hranice (výška opčnej prémie). ale pod ňou už nijako krytý nie si. Z hora si obmedzený výnosmi zase výškou opčnej prémie.
Čiže v skratke: pre relatívne nevýznamní udalosti si istený (dajme tomu 20% pokles) ale pre vyššie poklesy nie. A pritom si ešte obmedzený z hora.
-
jogo
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 7762
- Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
- Has thanked: 198 times
- Been thanked: 457 times
Re: co so 100k EUR?
PetrikX:
Moja skusenost je, ze o tie peniaze sa musis zacat aktivne starat, inac ti ich inflacia do dochodku znici.
Mam jednu vkladnu knizku od komunizmu. Tie peniaze som bral vzdy ako zeleznu rezervu a nikdy som na nich nesiahol, ani nic som ku nim nepridal. Jedine, co som s nimi robil bolo, ze som na nich otvaral terminovane vklady kvoli vyssim urokom.
Predstav si, ze za vyse 20 rokov sa vklad na tejto knizke zhodnotil asi o 140%.
Ceny odvtedy vzrastli snad 7-nasobne, platy odvtedy vzrastli snad 8-nasobne.
Ochranili ma terminovane vklady? - Neochranili.
Teraz ti vymenujem rizika, ktore maju jednotlive investicie, ak sa rozhodnes sposobom: Teraz dam vsetko do zlata alebo akcii alebo dlhopisov alebo nehnutelnosti.
-Terminaky ti zozerie inflacia
-Akcie mozu ist cestou Japonska, cize trvaly pokles, ak nastane deflacia(Japonci tlacia Jeny o dusu, aj tak nemozu vyvolat inflaciu a mena im stale posiluje)
-Dlhopisy uz su tak vysoko, ze v momente, ked bude FED nuteny zvysit sadzby kvoli inflacii, mozu prepadnut radove desiatky percent
-Nehnutelnosti ti do dochodku schatraju a budes ich len opravovat
-Pozemky, mam role, ktore ani po 50 rokoch neviem predat ani za tretinovu cenu toho, co rodicia vtedy za nich dali
-Zlato padne dole v momente, ked sa tato kriza vyriesi inac, ako tlacenim novych penazi= proti deflacii nepomoze
-komodity ta znicia rolovanim kontraktov
-cudzie meny mozu urobit to, co svajciarsky frank-naviazu sa na Euro alebo Dolar, aby ochranili vlastnu konkurencieschopnost.
Myslim, ze staci...
Co z toho vyplyva?
O peniaze sa musi clovek aktivne starat, ak ich chce uchranit.
Ja sa to pokusam riesit pozicnym tradingom...cize kupujem to, co je aktualne v trende.
Mam este jednu osobnu skusenost, ked som v 2005 roku dal vsetky uspory do akcii bank C,BAC,RBS,HBOS,WFC a Volkswagenu s ideou, ze ich budem drzat az do dochodku. V 2007 som ich odpredal. Pozri si, ako by som bol dopadol. Tato skusenost ma nadobro odradila od nakupu nejakeho aktiva sposobom Kup a drz.Staci jeden omyl a si odpisany. Nikto nie je neomylny, preto stop loss musi byt.
Moja skusenost je, ze o tie peniaze sa musis zacat aktivne starat, inac ti ich inflacia do dochodku znici.
Mam jednu vkladnu knizku od komunizmu. Tie peniaze som bral vzdy ako zeleznu rezervu a nikdy som na nich nesiahol, ani nic som ku nim nepridal. Jedine, co som s nimi robil bolo, ze som na nich otvaral terminovane vklady kvoli vyssim urokom.
Predstav si, ze za vyse 20 rokov sa vklad na tejto knizke zhodnotil asi o 140%.
Ceny odvtedy vzrastli snad 7-nasobne, platy odvtedy vzrastli snad 8-nasobne.
Ochranili ma terminovane vklady? - Neochranili.
Teraz ti vymenujem rizika, ktore maju jednotlive investicie, ak sa rozhodnes sposobom: Teraz dam vsetko do zlata alebo akcii alebo dlhopisov alebo nehnutelnosti.
-Terminaky ti zozerie inflacia
-Akcie mozu ist cestou Japonska, cize trvaly pokles, ak nastane deflacia(Japonci tlacia Jeny o dusu, aj tak nemozu vyvolat inflaciu a mena im stale posiluje)
-Dlhopisy uz su tak vysoko, ze v momente, ked bude FED nuteny zvysit sadzby kvoli inflacii, mozu prepadnut radove desiatky percent
-Nehnutelnosti ti do dochodku schatraju a budes ich len opravovat
-Pozemky, mam role, ktore ani po 50 rokoch neviem predat ani za tretinovu cenu toho, co rodicia vtedy za nich dali
-Zlato padne dole v momente, ked sa tato kriza vyriesi inac, ako tlacenim novych penazi= proti deflacii nepomoze
-komodity ta znicia rolovanim kontraktov
-cudzie meny mozu urobit to, co svajciarsky frank-naviazu sa na Euro alebo Dolar, aby ochranili vlastnu konkurencieschopnost.
Myslim, ze staci...
Co z toho vyplyva?
O peniaze sa musi clovek aktivne starat, ak ich chce uchranit.
Ja sa to pokusam riesit pozicnym tradingom...cize kupujem to, co je aktualne v trende.
Mam este jednu osobnu skusenost, ked som v 2005 roku dal vsetky uspory do akcii bank C,BAC,RBS,HBOS,WFC a Volkswagenu s ideou, ze ich budem drzat az do dochodku. V 2007 som ich odpredal. Pozri si, ako by som bol dopadol. Tato skusenost ma nadobro odradila od nakupu nejakeho aktiva sposobom Kup a drz.Staci jeden omyl a si odpisany. Nikto nie je neomylny, preto stop loss musi byt.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Re: co so 100k EUR?
ja niečo podobné riešim už tretím rokom. len mám v záujme aby mi tie peniaze prinášali dôchodok už teraz.(a nie až za 30R)
mať to v banke na 4% mi preto nestačí a rozhodol som sa preto byť investorom a takto to zatiaľ vyzerá:
prvý rok: WIOF - fond na ruský index. za 20 dní po vstupe -19,96%(skoro infarkt). výber a zrušenie účtu po 10M +6,60% (z toho poplatky -3,5%) čistý zisk 3,10%
druhý rok: BBI -portfólio v USA aj v DE.výber a zrušenie účtov po 10M v USA -2,74% a v DE -16,84%. celkovo -6,72% (z toho poplatky -5,56%) čistá strata -1,16% (POZOR ako extra dynamický klient)
tretí rok: vlastný účet v IB: za 3M momentálne strata -25%. nad týmto ale nevešiam hlavu,lebo je to konečne to pravé čo som hľadal, len to potrebuje čas....
preto knihy,semináre a dobré rady sú jedno a vlastná skúsenosť je úplne o inom.
veľkú zásluhu majú na mojom posune všetci kámoši a účastníci http://www.ako-investovat.sk" onclick="window.open(this.href);return false; - VEĽKÁ VĎAKA PÁNI
mať to v banke na 4% mi preto nestačí a rozhodol som sa preto byť investorom a takto to zatiaľ vyzerá:
prvý rok: WIOF - fond na ruský index. za 20 dní po vstupe -19,96%(skoro infarkt). výber a zrušenie účtu po 10M +6,60% (z toho poplatky -3,5%) čistý zisk 3,10%
druhý rok: BBI -portfólio v USA aj v DE.výber a zrušenie účtov po 10M v USA -2,74% a v DE -16,84%. celkovo -6,72% (z toho poplatky -5,56%) čistá strata -1,16% (POZOR ako extra dynamický klient)
tretí rok: vlastný účet v IB: za 3M momentálne strata -25%. nad týmto ale nevešiam hlavu,lebo je to konečne to pravé čo som hľadal, len to potrebuje čas....
preto knihy,semináre a dobré rady sú jedno a vlastná skúsenosť je úplne o inom.
veľkú zásluhu majú na mojom posune všetci kámoši a účastníci http://www.ako-investovat.sk" onclick="window.open(this.href);return false; - VEĽKÁ VĎAKA PÁNI
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
-
peter.cmorej
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3265
- Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
- Has thanked: 7 times
- Been thanked: 17 times
Re: co so 100k EUR?
rabdo
)) tak ta velka vdaka po prispevku ako si -25% vyznieva trochu smutnosmiesne 
petrikX: najprv jedna kruta pravda, ktoru si cim skor uvedomis v celej jej hlbke, tym lepsie pre teba: portfolio zlozene z terminakov, bankovych uloziek, statnych dlhopisov a stipky akcii ma len minimalnu sancu porazit inflaciu. Jedinu instotu, ktoru mozes dostat, je istota, ze sa tvoje peniaze znehodnotia (pri urcitom type investicii). Jogo ma uplnu pravda. Jedinou cestou je len "byt aktivny" a nespoliehat sa na jeden druh investicie. Minimalne poloaktivna sprava portfolia je nevyhnutna.
filip: Garant strategia je zlozena z certifikatov. Ano, vsade je urcity typ rizika. Pri statnych dlhopisoch je to solventnost statu. Pri garan strategii od BBI je to riziko emitujucej banky. Podla mojho skromneho nazoru je vsak vacsina tych bank v podstatne lepsej kondicii ako tie staty. Nehovoriac o tom ako trpko zaplacu drzitelia dlhopisov ked sa raz zacnu dvihat urokove sadzby.
Petrik: ako klient ma skusenost s BBI myslim, ze len Rabdo
petrikX: najprv jedna kruta pravda, ktoru si cim skor uvedomis v celej jej hlbke, tym lepsie pre teba: portfolio zlozene z terminakov, bankovych uloziek, statnych dlhopisov a stipky akcii ma len minimalnu sancu porazit inflaciu. Jedinu instotu, ktoru mozes dostat, je istota, ze sa tvoje peniaze znehodnotia (pri urcitom type investicii). Jogo ma uplnu pravda. Jedinou cestou je len "byt aktivny" a nespoliehat sa na jeden druh investicie. Minimalne poloaktivna sprava portfolia je nevyhnutna.
filip: Garant strategia je zlozena z certifikatov. Ano, vsade je urcity typ rizika. Pri statnych dlhopisoch je to solventnost statu. Pri garan strategii od BBI je to riziko emitujucej banky. Podla mojho skromneho nazoru je vsak vacsina tych bank v podstatne lepsej kondicii ako tie staty. Nehovoriac o tom ako trpko zaplacu drzitelia dlhopisov ked sa raz zacnu dvihat urokove sadzby.
Petrik: ako klient ma skusenost s BBI myslim, ze len Rabdo
-
jogo
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 7762
- Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
- Has thanked: 198 times
- Been thanked: 457 times
Re: co so 100k EUR?
Presne tak. Rabdo, zniz pozicie. Ziadne full kontrakty, ziaden daytrading.peter.cmorej napísal:rabdo)) tak ta velka vdaka po prispevku ako si -25% vyznieva trochu smutnosmiesne
S poplatkami 1$ za nakup/predaj mozes kludne kupovat akcie alebo ETF-ka za 200$ a pouzivat SL 10$-20$.
A robit 1-3 obchody za tyzden.
Zacinas. Potrebujes tisice hodin na napozeranie grafov a trhov. Ziskat skusenosti a odolnu psychiku. Velkymi poziciami a castym obchodovanim to neurychlis.
Ja ani po 5 rokoch tradingu si nie som isty, ze uz dokazem konzistentne porazat terminovane vklady...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Re: co so 100k EUR?
páni páni, len chcem ukázať Patrikovi že na trhu je množstvo finančných produktov a ciest ako investovať, no a záleží iba na ňom čo si vyberie.
kto sa bojí ostáva zamestnancom a závidí podnikateľom vyššie zisky a o tom to je. bez zvýšeného rizika (volatility) to proste nejde. preto tu píšem aj konkrétne čísla a poukazujem že kľudne po vstupe do produktu môže prísť prudký prepad a treba byť nato pripravený - najmä psychicky, ale čo raz ide dole, pôjde raz hore, viď. ten WIOF. čiže RISK je ZISK.
samozrejme nieje to pre všetkých - kto sa cíti na max. konzervatívneho investora, tak GARANT stratégia od BBI je preňho vhodná.
peťo: už som bol aj -49%, tak že -25% je už pohoda
jogo: nehnevaj sa že si neberiem tvoje rady, ja sa snažím učiť od najlepších napr. od JUGGLERa a nie od človeka čo sa za 5 rokov točí tesne na nad termiňákmi. príď na stretávku, pokecáme...
kto sa bojí ostáva zamestnancom a závidí podnikateľom vyššie zisky a o tom to je. bez zvýšeného rizika (volatility) to proste nejde. preto tu píšem aj konkrétne čísla a poukazujem že kľudne po vstupe do produktu môže prísť prudký prepad a treba byť nato pripravený - najmä psychicky, ale čo raz ide dole, pôjde raz hore, viď. ten WIOF. čiže RISK je ZISK.
samozrejme nieje to pre všetkých - kto sa cíti na max. konzervatívneho investora, tak GARANT stratégia od BBI je preňho vhodná.
peťo: už som bol aj -49%, tak že -25% je už pohoda
jogo: nehnevaj sa že si neberiem tvoje rady, ja sa snažím učiť od najlepších napr. od JUGGLERa a nie od človeka čo sa za 5 rokov točí tesne na nad termiňákmi. príď na stretávku, pokecáme...
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
-
jogo
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 7762
- Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
- Has thanked: 198 times
- Been thanked: 457 times
Re: co so 100k EUR?
rabdo napísal:jogo: nehnevaj sa že si neberiem tvoje rady, ja sa snažím učiť od najlepších napr. od JUGGLERa a nie od človeka čo sa za 5 rokov točí tesne na nad termiňákmi. príď na stretávku, pokecáme...
Tu vsak ide o zasady Money Managementu. Juggler obchoduje tak, ze velkost jeho pozicii je od 1% do 10% jeho uctu a SL myslim si nepouziva viac(ak nemusi kvoli GAPU) ako 10% nakupnej ceny akcie. Skus sa od neho poucit v tomto smere.
Precitaj si prve jeho prispevky v tomto vlakne: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =48&t=1424
Stretavok mam vela, zo skoly (zakladna, stredna, vysoka), z prace(gulaspartie, kapustnice), z intrakov, musel som ich zacat obmedzovat, lebo to uz bolo neunosne...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
-
Rokosák
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3056
- Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
- Has thanked: 70 times
- Been thanked: 154 times
Nehnutelnost na dochodok.
Prenajimat nehnutelnost za ucelom prijmu v dochodku stoji za uvahu. Na rozdiel od "papierovych" cenin, istina rastie spolu s inflaciou, takisto najomne drzi krok s inflaciou. Nehnutelnosti sa neopotrebuvavaju ako iny spotrebny tovar, teda znizovanie ceny kvoli veku neprichadza pri beznej udrzbe do uvahy .
Investicia do nehnutelnosti vsak nie je pre kazdeho. Vyzaduje urcite znalosti a vztah. V podstate ide o sposob podnikania. Ma to vsak vyhodu, ze po skonceni zamestnania sa ma dochodca s niecim prdkat a mat pocit uzitocnosti.
Investicia do nehnutelnosti vsak nie je pre kazdeho. Vyzaduje urcite znalosti a vztah. V podstate ide o sposob podnikania. Ma to vsak vyhodu, ze po skonceni zamestnania sa ma dochodca s niecim prdkat a mat pocit uzitocnosti.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
-
peter.cmorej
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3265
- Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
- Has thanked: 7 times
- Been thanked: 17 times
Re: co so 100k EUR?
Ale opotrebuvavaju. Investicie na udrzbu nehnutelnosti su celkom znacnou polozkou. Teda, ak to ma byt poriadne.
Re: co so 100k EUR?
ale rokosak, ako toto mozes tvrdit.
Najomne takisto nemusi drzat krok s inflaciou. Ja konkretne uz jeden byt prenajimam(v malom mestecku) a nemozem si dovolit zvysovat najomne o inflaciu, pretoze platy ludom proste nerastu a dopyt je, aky je.A staci ked par majitelom leziakov dojde, ze uz na naraste ceny nezarobia a pokial nebudu chciet vyrobit stratu, tak zacnu taktiez s prenajmom, rastuca konkurencia ceny najmov stlaci. Ved konieckoncov to som tu v BA uz tiez zazil. Najmy teraz su nizsie ako najmy pred 6 rokmi.To mi chces povedat, ze za poslednych 6 rokov sme tu mali deflaciu?
Nehnutelnosti sa neopotrebuvavaju? Ok, mozno nehnutelnost ako taka sama osebe nie. mury stoja rovnako. Ale opotrebuvava sa zariadenie,natery.Tiez nie zrovna male polozky pri tom uzasnom vynose.Do ktoreho samozrejme tieto veci nezohladnujes a stale pocitas len s idealom, t.j. mas stale obsadene. V praxi mas raz za cas prestoje, pripadne narazis na najomnika, ktory ti nezaplati.
Znizovanie ceny kvoli veku neprichadza do uvahy? V Takze 50 rocny udrzovany dom a dom postaveny pred rokom maju rovnaku cenu? A hlavne - asi nepocitas s tym, ze proste niekto kupil na vrchole, niekto na dne bubliny, niekto niekde medzitym. Znizovanie ceny nehnutelnosti je realita pre vsertkych, ktori kupili nehnutelnost v obdobi 2008-2010.
istina rastie? ved inflaciu tu mame kazdy rok a od nejakeho konca roka 2010 idu ceny nehnutelnosti (mam teraz konkretne na mysli byty) iba nadol.A este stale tu priestor na dalsie znizenie je.Na rozdiel od "papierovych" cenin, istina rastie spolu s inflaciou, takisto najomne drzi krok s inflaciou. Nehnutelnosti sa neopotrebuvavaju ako iny spotrebny tovar, teda znizovanie ceny kvoli veku neprichadza pri beznej udrzbe do uvahy .
Najomne takisto nemusi drzat krok s inflaciou. Ja konkretne uz jeden byt prenajimam(v malom mestecku) a nemozem si dovolit zvysovat najomne o inflaciu, pretoze platy ludom proste nerastu a dopyt je, aky je.A staci ked par majitelom leziakov dojde, ze uz na naraste ceny nezarobia a pokial nebudu chciet vyrobit stratu, tak zacnu taktiez s prenajmom, rastuca konkurencia ceny najmov stlaci. Ved konieckoncov to som tu v BA uz tiez zazil. Najmy teraz su nizsie ako najmy pred 6 rokmi.To mi chces povedat, ze za poslednych 6 rokov sme tu mali deflaciu?
Nehnutelnosti sa neopotrebuvavaju? Ok, mozno nehnutelnost ako taka sama osebe nie. mury stoja rovnako. Ale opotrebuvava sa zariadenie,natery.Tiez nie zrovna male polozky pri tom uzasnom vynose.Do ktoreho samozrejme tieto veci nezohladnujes a stale pocitas len s idealom, t.j. mas stale obsadene. V praxi mas raz za cas prestoje, pripadne narazis na najomnika, ktory ti nezaplati.
Znizovanie ceny kvoli veku neprichadza do uvahy? V Takze 50 rocny udrzovany dom a dom postaveny pred rokom maju rovnaku cenu? A hlavne - asi nepocitas s tym, ze proste niekto kupil na vrchole, niekto na dne bubliny, niekto niekde medzitym. Znizovanie ceny nehnutelnosti je realita pre vsertkych, ktori kupili nehnutelnost v obdobi 2008-2010.
-
Rokosák
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3056
- Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
- Has thanked: 70 times
- Been thanked: 154 times
Re: co so 100k EUR?
Vydavky na udrzbu su nevyhnutne - to je fakt. Napriek tomu, na zaklade skusenosti zo situaciou, o ktorej som velmi dobre informovany hruba marza prenajmu je 40%. Byt je bez hypoteky. Rocny vynos zhruba 7%.
@PetrikX - nehnutelnosti su ovplyvnene trhom. Takisto ine aktiva, vratane roznych cenin. Ale nominalna istina 10,000 v banke sa nemeni, zatial co inflacia z realnej hodnoty istiny odkrajuje. Istina nikdy nenarastie na 10,001. Ale u nehnutelnosti samotna hodnota vplyvom inflacie obycajne stupa. Samozrejme trh moze cenu nehnutelnosti ovplyvnit oboma smermi. Vo vyvinutych trhoch je rozdiel medzi novopostavenym domom a velkostou a lokalitou porovnatelnym 50 rocnym 15%. Casom to bude aj u nas.
@PetrikX - nehnutelnosti su ovplyvnene trhom. Takisto ine aktiva, vratane roznych cenin. Ale nominalna istina 10,000 v banke sa nemeni, zatial co inflacia z realnej hodnoty istiny odkrajuje. Istina nikdy nenarastie na 10,001. Ale u nehnutelnosti samotna hodnota vplyvom inflacie obycajne stupa. Samozrejme trh moze cenu nehnutelnosti ovplyvnit oboma smermi. Vo vyvinutych trhoch je rozdiel medzi novopostavenym domom a velkostou a lokalitou porovnatelnym 50 rocnym 15%. Casom to bude aj u nas.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: co so 100k EUR?
Peter - ja som narážal na zaisťovacie stratégie všeobecne. To či je postavená z opcií, alebo z certifikátov )ktoré sú postavené z opcií) je jedno. Vždy tam ide o to, že vyhladzuješ volatilitu tak, že si vytváraš určitý koridor. V rámci koridoru si istený. Mimo koridor nie.filip: Garant strategia je zlozena z certifikatov. Ano, vsade je urcity typ rizika. Pri statnych dlhopisoch je to solventnost statu. Pri garan strategii od BBI je to riziko emitujucej banky. Podla mojho skromneho nazoru je vsak vacsina tych bank v podstatne lepsej kondicii ako tie staty. Nehovoriac o tom ako trpko zaplacu drzitelia dlhopisov ked sa raz zacnu dvihat urokove sadzby.
Príklad - klasické vypisovanie opcií na zlato (kľudne si na to môžeš kúpiť hotový certifikát) vypisuješ opcie, získavaš premium povedzme 20% ročne. Máš stabilný výnos každý rok s relatívne nízkou volatilitou. Aká je daň?
Že si istený len do výšky obdržanej prémie (20%) a že si obmedzený v raste práve len topu prémiou. Máš teda vytvorený koridor +-20%. Čo je nad to už nie je tvoje, čo je pod to (straty 30-50%) si vylížeš spolu s ostatnými čo sú na zlate nezaistený.
Kombinovať to môžeš rôzne s vyššou mierou rizika aj s nižšou. Ak riziko znižuješ, tak znižuješ aj výnos a v úplne konzervatívnej verzii si na tom rovnako ako termiňák.
Kde konkrétne? Lebo na Slovensku momentálne inflácia rastie, ceny nehnuteľností klesajú a ceny nájmov tiež klesajú. Môžem zodpovedne prehlásiť, že nepoznám už dnes nikoho, kto na prenájme nehnuteľností zarába aspoň 5-6% v čistom. Drvivej väčšine ľudí čo prenajímajú ( z tých čo poznám) sa dnes oplatí byt predať a peniaze dať na termiňák. Hlavne ak im ešte pár rokov ceny bytov budú klesať.Na rozdiel od "papierovych" cenin, istina rastie spolu s inflaciou, takisto najomne drzi krok s inflaciou.
Samozrejme kto je zbehlý, tak nájde aj dobré príležitosti. Ale pri priemerných cenách (čo kupuje väčšina je to o ničom). NIekto sa utešuje, že má výnos 10%, lebo byt kúpil lacno pred 10 rokmi. Ale z dnešných cien je ten percentuálny výnos nízky a lepšie by sa mu to vyplatilo v banke.
V nehnuteľnostiach sa dnes viac vyplatia špekulatívne obchody (skôr podnikanie) s cieľom zhodnotiť a predať než dlhodobé držanie. A už vôbec nie na úver.
Re: co so 100k EUR?
Ja sa hlásim k tým, ktorí majú viac ako 6% p.a. z nájmu merané k aktuálnej cene, ktorú by som mohol dostať na trhu. Možno patrím k tým šťastnejším a je pravda, že mi ponúkali v roku 2008 viac ako by som inkasoval dnes, ale čo by som s tými peniazmi robil? Nájomné upravujem každý rok o infláciu a tak som z pohľadu výnos/ inflácia v pohode. Nepovažujem merať výnos k aktuálnej cene za korektný. To je to isté ako keby niekto vyčítal Buffettovi, že mohol niekedy Coca Colu predať za viac ako je dnešná cena pričom podstatné je, že ju veľmi dobre kúpil. Pri investícii je najpodstatnejšií ukazovateľ ROI a teda merať výnos k investovanému vlastnému kapitálu. Mne sa už peniaze z investície do nehnuteľnosti vrátili a tak už na predaji tohto aktíva nemôžem prerobiť.
Peťo na tvojom mieste by som peniaze dal na termiňák. Sám si to definoval hneď na začiatku, keď si stanovil výšku neakceptovateľnej straty na 10%.
Peťo na tvojom mieste by som peniaze dal na termiňák. Sám si to definoval hneď na začiatku, keď si stanovil výšku neakceptovateľnej straty na 10%.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: co so 100k EUR?
dividendový výnos tiež meriaš k aktuálnej cene a nie k cene za ktorú si akcie kúpil. A takisto ak akcie klesajú a vieš že budú klesať, tak ich predáš. Nemáš obmedzenia ako Buffett.
Prečo to nemôžeš urobiť aj s bytom? Veď si ho o pár rokov kúpiš lacnejšie.
Prečo to nemôžeš urobiť aj s bytom? Veď si ho o pár rokov kúpiš lacnejšie.
Re: co so 100k EUR?
Môžem a nemusím. Prepad cien sa môže zastaviť. Mňa zaujíma za koľko sa mi vrátia moje peniaze späť. Čím skôr tým lepšie.
Dividendový výnos sa meria k aktuálnej cene lebo k žiadnej inej sa nedá uviesť. Platí však pre tých, pre ktorých aktuálna cena bude aj cenou obstarávacou. Dividendy, nájom však investor meria k tomu, čo investoval.
Dividendový výnos sa meria k aktuálnej cene lebo k žiadnej inej sa nedá uviesť. Platí však pre tých, pre ktorých aktuálna cena bude aj cenou obstarávacou. Dividendy, nájom však investor meria k tomu, čo investoval.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
-
Rokosák
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3056
- Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
- Has thanked: 70 times
- Been thanked: 154 times
Inflacia a nehnutelnosti
Filip, mas pravdu, ze momentalne na Slovensku rastie inflacia, ale najomne a ceny nehnutelnosti klesaju. Je to vsak celkovy vysledok, kde najvacsiu mieru hraje trh s realitami. Teda je mozne, ze ak je 3% inflacia a 10% pad v cene bytov, tak cena stotisicoveho bytu narastie o 3,000 kvoli inflacii, ale sucasne klesne o 10,000 kvoli trhu. Celkovy vysledok je strata. Porovnajme s dlhopisom jeden rok pred terminom vylaty. Nominalna hodnota zostava 100,000 ale kvoli inflacii za tych 100,000 na konci roku si kupis o 3% menej. Na druhej strane pri termine vyplaty dlhopisu istina kvoli trhu neklesne (pokial emitor neskrachuje) co u nehnutelnosti neplati.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
-
Rokosák
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3056
- Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
- Has thanked: 70 times
- Been thanked: 154 times
Re: co so 100k EUR?
Podla mna mozeme pocitat vynos z dividend ci prijem z prenajmu v oboch pripadoch relativne na trhovu cenu ci obstaravaciu cenu. V pripade dividend sa uverenuje prepocet na trhovu cenu, lebo obstaravacia cenna je rozdielna u roznych investorov a teda s vynimkou majitelov neznama.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: co so 100k EUR?
jasné, len tu proste viem, že niekoľko rokov od vrcholu (2008) budú ceny klesať. Teda celé roky. Ak by si to vedel u akcií, tak ich predáš. Byt si prečo nepredal? Veď aj ty vieš že ceny ešte trochu poklesnú a ten byt si kúpiš lacnejšie.Môžem a nemusím. Prepad cien sa môže zastaviť.
Môj názor je ten, že v tom nie je racionálno, ale emócie. K bytu máš iný vzťah ako k akciám. Ak by sa ľudia správali čisto racionálne, tak by pri investovaní do akcií aj pri investovaní do realít používali rovnaké meranie výhodnosti, času na kúpu a času na predaj.
Re: co so 100k EUR?
Byt som nepredal lebo pri aktuálnej cene mi výnos z nájmu dá viac ako 6% p.a., čo na trhu budem ťažko hľadať. Nemám v ňom svoje peniaze, takže s poklesom ceny nestrácam. Mesačná renta ošetrená o infláciu tiež poteší, ďalej mám možnosť ho použiť ako kolaterál pre banku a istá miera diverzifikácie tiež nie je na zahodenie. Toto sú moje racionálne dôvody.
Rozdiel medzi akciami a nehnuteľnosťami je u mňa v klikaní myšou. Kým akcie takto kúpiť môžem na nehnuteľnosti sa viac narobím, čo sa mi nechce, priznávam dobrovoľne.
Rozdiel medzi akciami a nehnuteľnosťami je u mňa v klikaní myšou. Kým akcie takto kúpiť môžem na nehnuteľnosti sa viac narobím, čo sa mi nechce, priznávam dobrovoľne.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
-
Rokosák
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3056
- Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
- Has thanked: 70 times
- Been thanked: 154 times
Re: co so 100k EUR?
Byt mozno predat takisto ako akcie ci ine ceniny. Trva to samozrejme dlhsie co je nevyhoda. U bytu kupeneho na prenajom nemusia emocie rozhodovat viac ako pri akciach, kde emocie tiez hraju ulohu. Prenajom bytu sa podoba akciam platiacim dividendy ci dlhopisy. Vynos znizuje stratu trhovej hodnoty.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: co so 100k EUR?
dakujem vsetkym za reakcie a rady.
@Jogo - vdaka za podelenie sa o skusenosti, v podstate asi najcennejsi nazor, ze je potrebna ta aktivna sprava. Akurat si mi celkom vyskrtal takmer vsetky mozne formy investovania
@Jogo - vdaka za podelenie sa o skusenosti, v podstate asi najcennejsi nazor, ze je potrebna ta aktivna sprava. Akurat si mi celkom vyskrtal takmer vsetky mozne formy investovania
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: co so 100k EUR?
nemusíš investovať - daj si peniaze do banky a sústreď sa na kariéru. Potom budeš každý rok zvyšovať objem peňazí tak, že tam capneš stále vyššiu a vyššiu sumu z ohremne rýchlo rastúcej výplaty
Nárast výplaty môže byť ročne kľudne aj dvojciferný. Ak si teda dobý krierista
V investovaní to až také ľahké mať nebudeš.
Nárast výplaty môže byť ročne kľudne aj dvojciferný. Ak si teda dobý krierista
