spoludisponent na termínovanom vklade

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa filip glasa »

Dobrý deň,
nechcem kvoli takejto otázke zakladať novú tému, tak by som sa chcel Vás spýtať, že či spoludisponent na termínovanom má tie isté práva ako vlastník účtu. Alebo, že ak by som bol spoludisponentom na nejakom účte a vlastníkovi účtu by sa niečo stalo, tak automaticky by som sa ja stal vlastníkom účtu ? Ďakujem
no tak ja tú tému zakladám a snáď nejaký bankár odpovie :D
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa mircof »

Že či spoludisponent na termínovanom má tie isté práva ako vlastník účtu.
Nemá, stále je iba spoludisponent.
Alebo, že ak by som bol spoludisponentom na nejakom účte a vlastníkovi účtu by sa niečo stalo, tak automaticky by som sa ja stal vlastníkom účtu ?
Nie.
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa petok »

- suhlasim s mircof, strucna a jasna odpoved na otazku,
- ale je otazne, ci sa pytajuca spravne opytala a poskytla vsetky podstatne informacie,
- spoludisponent alebo spoluvlastnik? (niekto to moze povazovat za rovnaky stav)
- jedno sudne rozhodnutie ohladom dedicskeho prava:
"Trvali na tom, že vlastníkom hotovosti na týchto vkladných knižkách bol len samotný poručiteľ, z toho dôvodu, že žalovaný 2/ nemal predmetné vkladné knižky nikdy v držbe a peniaze na ne vkladal len poručiteľ. Žalovaný 2/ mal byť iba spoludisponent, ak by s vkladom nemohol nakladať poručiteľ. Zo správy zo R. sporiteľne a.s. so sídlom v L. vyplýva, že vkladná knižka č. XXXXXXXXXX/XXXX bola založená dňa 24.6.1999 E. H. (ide o chybu v písaní ) správne H. ako anonymná vkladná knižka. Dňa 27.6.2001 bola zmenená na spoločný vklad 2 majiteľov H. E., H. Y. ( zrejme ide o pisársku chybu, správne má byť H.) H. E. a H. Y.. Vkladná knižka č. XXXXXXXXXX/XXXX bola založená dňa 15.1.2004 ako spoločný vklad dvoch majiteľov- E. H., Y. H., ktorá bola zrušená dňa 21.3.2011. S charakteristikou spoločný vklad táto banka zriaďuje právo k účtu vo forme spoločného vkladu pre maximálne dvoch spolumajiteľov a v zmysle § 137 Občianskeho zákonníka ide o podielové spoluvlastníctvo s rovnakou výškou podielov. Obe vkladné knižky boli založené s charakteristikou spoločný vklad. Pri zriaďovaní spoločného vkladu na vkladnej knižke na meno majitelia podpisom potvrdzujú, že boli oboznámení s obchodnými podmienkami pre vedenie spoločného vkladu. Spoločným vkladom sú oprávnení disponovať obidvaja vkladatelia samostatne v plnom rozsahu, v rámci stanovených obchodných podmienok s dôsledkami pre druhého vkladateľa. Z právnych úkonov, týkajúcich sa spoločného vkladu sú oprávnení obaja majitelia spoločne a nerozdielne. Každý z majiteľov bol oprávnený nakladať s vkladom samostatne v rozsahu celej výšky vkladu bez ohľadu na to, akým podielom sa na výške vkladu podieľa a každý z majiteľov ho mohol zrušiť bez súhlasu druhého majiteľa."
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa mmartin »

Alebo, že ak by som bol spoludisponentom na nejakom účte a vlastníkovi účtu by sa niečo stalo, tak automaticky by som sa ja stal vlastníkom účtu ?


Nie.
a čo potom, ak by sa majitelovi účtu niečo stalo ?(napr. úmrtie). Potom čo ? Nemože spoludisponent účet zrušiť, resp. počkať na vypršanie viazanosti pri terminovanom účte a prostriedky vybrať ?
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa mircof »

a čo potom, ak by sa majitelovi účtu niečo stalo ?(napr. úmrtie). Potom čo ? Nemože spoludisponent účet zrušiť, resp. počkať na vypršanie viazanosti pri terminovanom účte a prostriedky vybrať ?

Úmrtím majiteľa vkladu dispozičné právo zaniká, čiže účet, TV, vkladový účet alebo knižku treba následne zahrnúť do dedičského konania = právoplatné dedičské rozhodnutie /vydáva ho zvyčajne okresný súd na základe notárskeho rozhodnutia/ - z tohoto musí byť jasné, kto zostatok TV a zostatok na ňom nadobudol.

Čo môže disponent?
- v podstate nič, iba disponovať s disponibilným zostatkom na účte v čase splatnosti
Čo nemôže?
- zrušit účet, termínovaný vklad, ...
- určiť nového disponenta
- zmeniť/zrušiť disponenta
- zmeniť obdobie splatnosti /napr. z ročného na 6 mesačný/
- zrušiť automatické opakovanie viazanosti TV
- zmeniť spôsob disponovania účtom, typ doručenia výpisov, ...

Ešte k tomu zániku dispozičného práva. Zanikne vtedy, ak sa banka hodnoverným spôsobom dozvie o úmrtí majiteľa účtu, čiže predložním úmrtného listu. Vtedy môže nastať situácia, že banka na základe tohto zostatok na účte zablokuje a čaká na dedičské rozhodnutie /zostatok sa samozrejme úročí, dedič o nič neprichádza/. Najčastejšie tento stav vzniká, ak je poukazovaný starobný dôchodok na účet v banke a sociálna poisťovňa banke úmrtie oznámi, vtedy je banka povinná zablokovať všetky účty nebohého majiteľa účtu a čaká na právoplatné dedičské rozhodnutie.

V niektorých bankách bolo možné tomuto predísť tak, že sa otvoril tzv. "spoločný vklad" - vklad dvoch rovnoprávnych majiteľov so samostatným disponovaním. Ak jeden z nich zomrel, ten druhý mohol účet bez problémov ihneď zrušiť a naložiť vyplateným zostatkom ako uznal za vhodné.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa calculator »

no ale ak majiteľ účtu zomrie, a dajme tomu, že ešte v ten deň, resp. najbližšie dni z účtu disponent vyberie peniaze (nechá tam minimálny zostatok) tak čo potom?? to ich bude musieť potom vrátiť v rámci dedičného konania?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa Rado »

Ja si myslím, že isto. Všetky aktíva aj pasíva sú predmetom dedičského konania. Ak je dedičov viac, tak o tom netreba pochybovať. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa calculator »

a ako je to ak je viac dedičov, napr. viac súrodencov, a disponent bol jeden a o tom TV vedel iba on (vyberie peniaze po smrti) Oni sa ostatní potom dozvedia, že bol nejaký TV na nebohého?
Kontrast
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2012 10:16 pm

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa Kontrast »

Notar si zisti ci a kde mal dotycny ucet. Minimalne by teda mal :)
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa calculator »

aj v prípade termínovaných vkladov? to sú údaje, ktoré sú v nejakom centrálnom registry?? ja som si myslel, že sú to interné informácie banky...a tým pádom sa o tom notár a teda aj ostatní dediči nemusia dozvedieť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa filip glasa »

notárovi to banka musí dať vedieť, ale notár s musí opýtať samozrejme.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa calculator »

čiže notár sa musí opýtať každej jednej banky a pátrať kde mal zosnulý termínovaný vklad? aj keď ho mal trebars v ČR..
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa filip glasa »

stačí mu osloviť banky v SR - nie je ich veľa. Okrem toho dediči väčšinou nadiktujú o vedia o pozostalosti, lebo o to majú záujem.
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa mircof »

calculator napísal:čiže notár sa musí opýtať každej jednej banky a pátrať kde mal zosnulý termínovaný vklad? aj keď ho mal trebars v ČR..
Nie, notár sa pýta len tam, kde chcú dediči. Samozrejme, že za takúto informáciu sa platí - aj notárovi, aj notár banke, aj vtedy, ak je negatívna.
calculator napísal:no ale ak majiteľ účtu zomrie, a dajme tomu, že ešte v ten deň, resp. najbližšie dni z účtu disponent vyberie peniaze (nechá tam minimálny zostatok) tak čo potom?? to ich bude musieť potom vrátiť v rámci dedičného konania?
Účet s minimálnym zostatkom zostane žiť, akurát s ním nebude mať kto disponovať. Ak by bol náhodou nejaký dotaz ohľadom pôvodného zostatku, tak si notár z banky vyžiada potvrdenie o výške zostatku na účte ku dňu úmrtia.

Rado1 napísal:Všetky aktíva aj pasíva sú predmetom dedičského konania. Ak je dedičov viac, tak o tom netreba pochybovať. :)
To je síce pravda, ale vždy je to o dohode medzi dedičmi, hnuteľný majetok je zvyčajne v dedičskom konaní uvedený minimálne /pokiaľ naň neexistuje nejaký doklad, preukazujúci jeho vlastníctvo - napr. auto, zbraň, .../. Umelecké diela, mince a pod. sa dediči zvyčajne snažia speňažiť čo najskôr a bez toho, aby to išlo do pozostalosti.
calculator napísal:aj v prípade termínovaných vkladov? to sú údaje, ktoré sú v nejakom centrálnom registry?? ja som si myslel, že sú to interné informácie banky...a tým pádom sa o tom notár a teda aj ostatní dediči nemusia dozvedieť.
Takýto register neexistuje.


Ako povedal klasik: "Moje deti sa o dedičstvo biť nebudú, každému nechám rovnako - po 50.000. Ale dlhu!" :mrgreen:
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: spoludisponent na termínovanom vklade

Príspevok od používateľa mmartin »

spomínal sa tu spoločný vklad - je možné ešte niečo takéto ? že pri termínovanom vklade budú dvaja majitelia s rovnakými právami ? asi nie že
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"