Slovenská politika

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa wladas »

Ano, bola by skoda keby sa nevratil. Len ci zrovna s bicyklistom....
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: St 03 08, 2022 6:21 pm Juggler, Peter222:
Ak sa vám nepozdáva SaS, Dzurinda a Mikloš - ok.
Napísal som, že sa mi nepozdáva SaS a Mikloš? Prosím o znovaprečítanie mojích príspevkov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Peter222 »

Martin7 napísal: St 03 08, 2022 6:21 pm Juggler, Peter222:
Ak sa vám nepozdáva SaS, Dzurinda a Mikloš - ok.
Skúste teda napísať ideálnych kandidátov na ministerské posty podľa vás.
Ja som sa vyjadril ku konkrétnym vyhláseniam Mikloša. Hlava mi neberie, že akýkoľvek minister (ale financií obzvlášť), ktorý má zastupovať záujmy obyvateľov štátu, ktorý ho zvolia môže povedať niečo také, že zarábame príliš veľa na to čo robíme. Toto je asi naozaj svetový unikát, nepoznám inú krajinu, v ktorej by toto vyhlásil bývalý alebo budúci minister financií. V podstate obhajovať, že keď mzdy rastú pomalšie ako produktivita práce tak ono je to v podstate fajn, lebo sme konkurencieschopní :D A takto sa potom asi dobieha tá životná úroveň Západu. Dostávať za svoju prácu menej ako reálne vyprodukuješ.
A navyše to ani nie je úplná pravda, ale ohýbanie s dátami a demagógia ťažkého kalibru. Tu je správa OECD za Slovensko za rok 2019 (ten rozhovor s ním bol v 2020). https://www.oecd.org/economy/surveys/Sl ... erview.pdf Odporúčam Miklošovi nech si ju naštuduje. Alebo keď nemá toľko času tu sú zas dáta Eurostatu: https://www.trend.sk/ekonomika/malokto- ... och-statov
Takže buď klame OECD a Eurostat alebo dotyčný pán, názor si môže spraviť každý sám na základe reálnych dát a nie nejakej ideológie.

Čo sa týka ideálnych kandidátov, tých je nepoznám, necítim sa byť expertom na SK politiku, vyjadril som sa k tomuto jednému kandidátovi. Jeden tip by som aj mal, ale nie je to politik, takže to sa asi neráta.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Kupna sila jednotlivych miest sa da pozriet aj tu
https://www.numbeo.com/cost-of-living/r ... ayColumn=5
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja si Mikloša vážim. Brigita Smognerová a Ivan Mikloš boli ministri financií, ktorí Slovensko ekonomicky reformovali a dostali na cestu prosperity. Ja by som ho preferoval, aby bol znova ministrom z 3 dôvodov:

1. kvalifikácia
2. povaha a schopnosť robiť kompromisy
3. nebojí sa reforiem ( všimnite si koľko politikov rozprávalo o tom, ako treba robiť reformy a nakoniec neurobili nič ).

Sulíka si vážim za jeho kvalifikáciu ( dokonca bol v tíme Mikloša ked sa robili reformy ), ale obávam sa, že nespĺňa bod 2/- Má proste osobnostnú vadu pri ktorej nie je schopný bezkonfliktne riešiť veci. Ja rozumiem, že všetci veria, že treba mu dať znova šancu, ved ked nebude matovič tak to hádam bude lepšie...Podľa mňa nie. Vláda Radičovej bola povalená do 1 a pol roka. Vláda matoviča po 1 roku. Vláda Hegera bude zrejme po 2 rokoch. A vždy bol za tým Sulík. K tomu si zoberte že z SaS odišlo kvôli Sulíkovi už minimálne 40 ľudí ..kolko z nich bolo schopných. Škoda ich. V podstate Sulík sa obklopuje ľudmi, ktorí vedia vychádzať z ním, lebo ,,držia hubu a krok,,. To nie je dobrá perspektíva. Ja som volil Sas v 2010 a budem voliť znova, ale Sulíkovi ako lídrovi neverím. Má diagnózu, ktorá je neliečiteľná. Je schopný fungovať len vo vláde, kde ho budú tolerovať všetci. Taká vláda by mohla byť jedine keby bola jednofarebná ako tá Ficová po páde vlády Radičovej.


iceberg8 napísal: Št 04 08, 2022 10:15 am Kupna sila jednotlivych miest sa da pozriet aj tu
https://www.numbeo.com/cost-of-living/r ... ayColumn=5
:like:

Praha, Brno, Ostrava 64-65%
BA: 62%
KE: 46%


Local Purchasing Power shows relative purchasing power in buying goods and services in a given city for the average net salary in that city. If domestic purchasing power is 40, this means that the inhabitants of that city with an average salary can afford to buy on an average 60% less goods and services than New York City residents with an average salary.

Miestna kúpna sila ukazuje relatívnu kúpnu silu pri nákupe tovarov a služieb v danom meste za priemernú čistú mzdu v danom meste. Ak je domáca kúpna sila 40, znamená to, že obyvatelia tohto mesta s priemerným platom si môžu dovoliť kúpiť v priemere o 60 % menej tovarov a služieb ako obyvatelia New Yorku s priemerným platom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Martin7 »

Juggler píše:
Ja si Mikloša vážim. Brigita Smognerová a Ivan Mikloš boli ministri financií, ktorí Slovensko ekonomicky reformovali a dostali na cestu prosperity. Ja by som ho preferoval, aby bol znova ministrom z 3 dôvodov:

1. kvalifikácia
2. povaha a schopnosť robiť kompromisy
3. nebojí sa reforiem ( všimnite si koľko politikov rozprávalo o tom, ako treba robiť reformy a nakoniec neurobili nič ).

Sulíka si vážim za jeho kvalifikáciu ( dokonca bol v tíme Mikloša ked sa robili reformy ), ale obávam sa, že nespĺňa bod 2/- Má proste osobnostnú vadu pri ktorej nie je schopný bezkonfliktne riešiť veci. Ja rozumiem, že všetci veria, že treba mu dať znova šancu, ved ked nebude matovič tak to hádam bude lepšie...


Súhlasím. Smognerová a Mikloš - to naozaj vyzeralo, že za pár rokov dobehneme Švajčiarsko...

Si zoberte že z SaS odišlo kvôli Sulíkovi už minimálne 40 ľudí ..kolko z nich bolo schopných. Škoda ich. V podstate Sulík sa obklopuje ľudmi, ktorí vedia vychádzať z ním, lebo ,,držia hubu a krok,,.

Áno, odišli aj kvalitní ľudia, ale z väčšej časti sa to skôr vyčistilo. Aj tam bolo veľa odpadu (stále ešte trochu je). Všimnite si, že teraz z ostatných strán berie len top kvalitu. A presne naopak, ten najväčší odpad ide do Sme rodina. Im ani nedochádza, načo ich chce Kollár použiť. Vyberá si len hlupákov, čo budú robiť len to čo on chce a potrebuje ich len do počtu.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Smegnerovu by som ako-tak zniesol, ale Miklosa by som zaradil pod Sulika a este dokonca aj Pociatka. Potesil som sa, ked odisiel na Ukrajinu, ze aspon uz na SK nenarobi skodu - ale som sa prepocital. Lebo na Ukrajine dopomohol k poskodeniu celej EU.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Št 04 08, 2022 2:45 pm Ja si Mikloša vážim. Brigita Smognerová a Ivan Mikloš boli ministri financií, ktorí Slovensko ekonomicky reformovali a dostali na cestu prosperity. Ja by som ho preferoval, aby bol znova ministrom z 3 dôvodov:

1. kvalifikácia
2. povaha a schopnosť robiť kompromisy
3. nebojí sa reforiem ( všimnite si koľko politikov rozprávalo o tom, ako treba robiť reformy a nakoniec neurobili nič ).

Sulíka si vážim za jeho kvalifikáciu ( dokonca bol v tíme Mikloša ked sa robili reformy ), ale obávam sa, že nespĺňa bod 2/- Má proste osobnostnú vadu pri ktorej nie je schopný bezkonfliktne riešiť veci. Ja rozumiem, že všetci veria, že treba mu dať znova šancu, ved ked nebude matovič tak to hádam bude lepšie...Podľa mňa nie. Vláda Radičovej bola povalená do 1 a pol roka. Vláda matoviča po 1 roku. Vláda Hegera bude zrejme po 2 rokoch. A vždy bol za tým Sulík. K tomu si zoberte že z SaS odišlo kvôli Sulíkovi už minimálne 40 ľudí ..kolko z nich bolo schopných. Škoda ich. V podstate Sulík sa obklopuje ľudmi, ktorí vedia vychádzať z ním, lebo ,,držia hubu a krok,,. To nie je dobrá perspektíva. Ja som volil Sas v 2010 a budem voliť znova, ale Sulíkovi ako lídrovi neverím. Má diagnózu, ktorá je neliečiteľná. Je schopný fungovať len vo vláde, kde ho budú tolerovať všetci. Taká vláda by mohla byť jedine keby bola jednofarebná ako tá Ficová po páde vlády Radičovej.
Podľa mňa je dosť nekokompatibilné, keď povieš, že neveríš lídrovi nejakej politickej strany, ale napriek tomu ju budeš voliť, je teraz úplne jedno o akú politickú stranu sa jedná. Myslieť si, že politické strany na SVK bez dlhodobej histórie po vzore západných demokracií nestoja a nepadajú na svojom lídrovi je dosť scestné, koniec koncov "história" na SVK to jasne potvrdzuje.

Pri Schmognerovej máš pravdu, ale s tým Miklošom žiaľ si dosť ďaleko od pravdy tentoraz - teda podľa mňa :). Ty budeš tvrdiť, že mal odvahu robiť reformy a vďaka tomu sa SVK posunulo ďalej. Ja budem tvrdiť, že SVK sa posunulo dopredu hlavne vďaka vstupu do EÚ (preto je smutné teraz vidieť kam sa EÚ uberá, ale to je iná téma) a Miklošove reformy boli iba korelácia a nie kauzalita. Uvedomujem si, že toto tvrdenie je ťažké dokázať nejakými empirickými údajmi, rovnako ako to tvoje. I keď ten prepadák s tým ekonomickým poradenstvom pre UA o niečom svedčí, samozrejme, že Mikloš to celé zvalil na korupciu v krajine....pri terajšom vývoji na to už akosi pozabudol, nevadí :)

Btw, keď si spomínal, že sa ti pozdáva Baránek s jeho politologickými vyjadreniami, bolo veľmi zaujímavé sledovať jeho vyjadrenia ohľadom korupčnej chobotnice pri privatizácii SPP, škoda že neviem nájsť ten jeho vstup.

A k tomu čo si písal o povahe, to je asi zbytočné riešiť, veď každý sme nejaký, len ma trocha prekvapilo, že arogancia, čiernobiele videnie sveta a neochvejné presvedčenie o svojej pravde sú práve tými vlastnosťami, ktoré ťa upútajú na politikovi :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222 napísal: Št 04 08, 2022 4:18 pm
Podľa mňa je dosť nekokompatibilné, keď povieš, že neveríš lídrovi nejakej politickej strany, ale napriek tomu ju budeš voliť,
V roku 2010 som volil SaS. Odvtedy kvôli Sulíkovi nie. Ak by SaS fungovala ďalej s iným lídrom - znova ju budem voliť.
Teoreticky teda nepoznám stranu s lepším programom a zameraním ako SaS, ale prakticky ju nemôžem voliť kvôli povahe Sulíka. Napríklad Matovič u mňa kompletne padol kvôli rovnakej diagnóze a nulovej sebareflexii a mám ho v hlave vyriešeného - navždy. U Sulíka som videl nádej v posledných voľbách, tak som aspoň manželku nahovoril, nech volí SaS.

Odvtedy pozorne sledujem Sulíka ako sa chová (napr. ako nemá problém verejne ohovárať, bonzovať, deštruovať vzťahy ) a som naďalej sklamaný. Som presvedčený, že v budúcnosti rozbije akúkoľvek koalíciu.
Pri Schmognerovej máš pravdu, ale s tým Miklošom žiaľ si dosť ďaleko od pravdy tentoraz - teda podľa mňa :). Ty budeš tvrdiť, že mal odvahu robiť reformy a vďaka tomu sa SVK posunulo ďalej. Ja budem tvrdiť, že SVK sa posunulo dopredu hlavne vďaka vstupu do EÚ (preto je smutné teraz vidieť kam sa EÚ uberá, ale to je iná téma) a Miklošove reformy boli iba korelácia a nie kauzalita.
Ja netvrdím, že mám pravdu. Neuzurpujem si právo na pravdu, len právo na názor.
Píšem to, čo si myslím a do diskusie sa zapájam aj kvôli tomu, že ľudia napíšu fakty, ktoré zmenia môj názor.

Ja som politiku nikdy nesledoval podrobne. Preto rád čítam názory a argumenty politológov. Na každej vláde a na každom politikovi som vždy videl pozitíva i negatíva. Nie som vyhranený, neznášam nálepkovanie. Sedia na mňa slová politológa Vašečku ( čo dal Joki linku na rozhovor ), že kde sa presadzuje liberalizmus, som najväčší konzervatívec a tam kde sa presadzuje konzervatizmus, som najväčší liberál. Tak nejako...
Btw, keď si spomínal, že sa ti pozdáva Baránek s jeho politologickými vyjadreniami, bolo veľmi zaujímavé sledovať jeho vyjadrenia ohľadom korupčnej chobotnice pri privatizácii SPP, škoda že neviem nájsť ten jeho vstup.
Nepoznám mieru namočenia Mikloša. Napriek tomu, že Mikloš a Dzurinda sú dlhé roky nerozlučná dvojica, zodpovednosť za kauzy Dzurindovej vlády u mňa nesie Dzurinda. Ono keby sme sa šprtali v každej privatizácii, tak asi odsúdime každú jednu vládu... Ryba však vždy smrdí od hlavy.
A k tomu čo si písal o povahe, to je asi zbytočné riešiť, veď každý sme nejaký, len ma trocha prekvapilo, že arogancia, čiernobiele videnie sveta a neochvejné presvedčenie o svojej pravde sú práve tými vlastnosťami, ktoré ťa upútajú na politikovi :)
To nechápem ako myslíš. To sú povahové črty mnohých politikov, ale je dôležité, či spolu s ostatnými vlastnosťami umožňujú danej vláde fungovať, alebo nie. U Sulíka a Matoviča sa ukázalo, že ich poruchy osobnosti sú nekompatibilné z vládnutím, kde treba robiť kompromisy a problémy riešiť v zákulisí . Ako príklad môžem uviesť Fica, ktorý je tiež osobnostne vadný, ale práve v tom by sa Sulík i Matovič mohli od neho učiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Št 04 08, 2022 5:46 pm Teoreticky teda nepoznám stranu s lepším programom a zameraním ako SaS, ale prakticky ju nemôžem voliť kvôli povahe Sulíka.
Ja tiež nepoznám stranu s lepším ekonomickým programom, ako SAS, ale oni nepresadzujú ekonomické body svojho programu, ale LGBT body svojho programu. Preto ich voliť nebudem...a vyzerá to tak, že prvýkrát od roku 1990 nepôjdem vôbec voliť.
Každá strana je v zásadných veciach proti môjmu presvedčeniu a už ma nebaví robiť kompromisy...v USA by som volil jednoznačne Republikánov, na Slovensku nie je jediná strana s podobným programom(pravicová a prolife orientovaná),
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Št 04 08, 2022 5:46 pm
Peter222 napísal: Št 04 08, 2022 4:18 pm
Podľa mňa je dosť nekokompatibilné, keď povieš, že neveríš lídrovi nejakej politickej strany, ale napriek tomu ju budeš voliť,
V roku 2010 som volil SaS. Odvtedy kvôli Sulíkovi nie. Ak by SaS fungovala ďalej s iným lídrom - znova ju budem voliť.
Teoreticky teda nepoznám stranu s lepším programom a zameraním ako SaS, ale prakticky ju nemôžem voliť kvôli povahe Sulíka. Napríklad Matovič u mňa kompletne padol kvôli rovnakej diagnóze a nulovej sebareflexii a mám ho v hlave vyriešeného - navždy. U Sulíka som videl nádej v posledných voľbách, tak som aspoň manželku nahovoril, nech volí SaS.

Odvtedy pozorne sledujem Sulíka ako sa chová (napr. ako nemá problém verejne ohovárať, bonzovať, deštruovať vzťahy ) a som naďalej sklamaný. Som presvedčený, že v budúcnosti rozbije akúkoľvek koalíciu.
Ok, už mi je teraz jasné ako si to myslel.
JUGGLER napísal: Št 04 08, 2022 5:46 pm
Ja som politiku nikdy nesledoval podrobne. Preto rád čítam názory a argumenty politológov. Na každej vláde a na každom politikovi som vždy videl pozitíva i negatíva. Nie som vyhranený, neznášam nálepkovanie. Sedia na mňa slová politológa Vašečku ( čo dal Joki linku na rozhovor ), že kde sa presadzuje liberalizmus, som najväčší konzervatívec a tam kde sa presadzuje konzervatizmus, som najväčší liberál. Tak nejako...
Takýto prístup má niečo do seba :)
JUGGLER napísal: Št 04 08, 2022 5:46 pm
Peter222 napísal: Št 04 08, 2022 4:18 pm Btw, keď si spomínal, že sa ti pozdáva Baránek s jeho politologickými vyjadreniami, bolo veľmi zaujímavé sledovať jeho vyjadrenia ohľadom korupčnej chobotnice pri privatizácii SPP, škoda že neviem nájsť ten jeho vstup.
Nepoznám mieru namočenia Mikloša. Napriek tomu, že Mikloš a Dzurinda sú dlhé roky nerozlučná dvojica, zodpovednosť za kauzy Dzurindovej vlády u mňa nesie Dzurinda. Ono keby sme sa šprtali v každej privatizácii, tak asi odsúdime každú jednu vládu... Ryba však vždy smrdí od hlavy.
Všetci vieme počas ktorej vlády/vlád sa privatizovalo najviac štátnych podnikov. Odbiť to spôsobom "keby sme sa špŕtali" mi príde v takomto prípade zľahčovanie situácie. Ale možno som na privatizácie iba ja "precitlivený" no myslím si, že v spravodlivej spoločnosti by bol vedený aspoň súdny spor pri tých zlodejinách, ktoré tam nastali (ale zároveň nevravím, že mal byť niekto aj odsúdený, neodvážim sa stavať do role sudcu pokiaľ ide o akéhokoľvek politika).

JUGGLER napísal: Št 04 08, 2022 5:46 pm
Peter222 napísal: Št 04 08, 2022 4:18 pm A k tomu čo si písal o povahe, to je asi zbytočné riešiť, veď každý sme nejaký, len ma trocha prekvapilo, že arogancia, čiernobiele videnie sveta a neochvejné presvedčenie o svojej pravde sú práve tými vlastnosťami, ktoré ťa upútajú na politikovi :)
JUGGLER napísal: Št 04 08, 2022 5:46 pm To nechápem ako myslíš. To sú povahové črty mnohých politikov, ale je dôležité, či spolu s ostatnými vlastnosťami umožňujú danej vláde fungovať, alebo nie. U Sulíka a Matoviča sa ukázalo, že ich poruchy osobnosti sú nekompatibilné z vládnutím, kde treba robiť kompromisy a problémy riešiť v zákulisí . Ako príklad môžem uviesť Fica, ktorý je tiež osobnostne vadný, ale práve v tom by sa Sulík i Matovič mohli od neho učiť.

Myslel som to na povahové črty politika, o ktorom bola reč. Niektoré demagógie čo tvrdil som tu už vyvrátil pár riadkov vyššie. Na ďalšie teraz nemám čas a nebudem zabiehať do témy RU-UA, lebo také ľahko vyvrátiteľné nezmysly čo porozprával aj v tejto téme tu už nebudem rozoberať. Moje skúsenosti mi hovoria, že ak niekto šíri bludy v jednej téme bude tak robiť aj pri iných príležitostiach, je jedno či sa bavíme o ekonomike, politike alebo hociktorej inej sfére. Ale tiež sa môžem mýliť, hovorím iba to čo pozorujem vôkol seba :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jogo napísal: Št 04 08, 2022 7:27 pm
JUGGLER napísal: Št 04 08, 2022 5:46 pm Teoreticky teda nepoznám stranu s lepším programom a zameraním ako SaS, ale prakticky ju nemôžem voliť kvôli povahe Sulíka.
Ja tiež nepoznám stranu s lepším ekonomickým programom, ako SAS, ale oni nepresadzujú ekonomické body svojho programu, ale LGBT body svojho programu. Preto ich voliť nebudem...a vyzerá to tak, že prvýkrát od roku 1990 nepôjdem vôbec voliť.
Každá strana je v zásadných veciach proti môjmu presvedčeniu a už ma nebaví robiť kompromisy...v USA by som volil jednoznačne Republikánov, na Slovensku nie je jediná strana s podobným programom(pravicová a prolife orientovaná),
Jogo a KDH nie je takou stranou?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Ne 07 08, 2022 6:15 pm Jogo a KDH nie je takou stranou?
Bojím sa, že liberáli si s nimi vo vláde urobia, čo budú chcieť. Časy, keď tam bolo konzervatívne krídlo okolo Palka sú už za nami.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

osamely chodec napísal: Ne 07 08, 2022 6:15 pm Jogo a KDH nie je takou stranou?
KDH bola vzdy poplatna rezimu aby sa mohla podielat na vladnuti. Ale forma, do ktorej sa zdegenerovala pod vedenim Hlinu, bola natolko na zaplakanie, ze bolo uz uplne jedno, ci bude vladnut SaS alebo SMER alebo KDH alebo OLANO. Jediny drobny krocik este hlbsie do pripasti mohla byt asi uz jedine vyhra tamtej dvojkoalicie PS+SPOLU, ktora nejakym zazrakom tesne nedosiahla 7%. To sme SR mohli rovno premenovat na Bidenovo.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa wladas »

Veru. PSko to uz nabuduce snad da. Treba uz vytlacit politickych pohrobkov.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal: Po 08 08, 2022 9:01 am ktora nejakym zazrakom tesne nedosiahla 7%.
Sledoval som do poslednej chvíle, ako ščítavajú hlasy v obvode Bratislava 1 a bol som presvedčený, že 7% prekonajú akýmkoľvek spôsobom. Keď tu hranicu neprekonali o 0.03% tj. par stovák hlasov, tak som začal veriť, že voľby nie je tak ľahko zmanipulovať, ako sa bežne hovorí...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa wladas »

Clanok to len potvrdzuje. Mimo ine Valasek je jeden z mala schopnych politikov.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A aky ma PS dnes nazor na migrantov ? (nie z UA)
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

jogo napísal: Ut 09 08, 2022 5:22 pm Keď tu hranicu neprekonali o 0.03% tj. par stovák hlasov, tak som začal veriť, že voľby nie je tak ľahko zmanipulovať, ako sa bežne hovorí...
Ano, klobuk dole pred Zapadom, ze zatial je v tomto smere zrejme este objektivne popredu pred Ruskom a Cinou. Pocas kampane a medialnej masaze sa pouzivaju kadejake uskoky a spinave triky, ale volebne podvody najhrubsieho zrna v poslednych rokoch na SK zrejme nemavame.
Ja uz ked par rokov predtym mal "samozvany baca opozicie Prochazka" volebny debakel, som si povedal, ze predsa len tie volby tym zapadniarom trochu funguju a ze oblbnut ludi je problematickejsie, nez ako si bratislavska kaviaren namysla.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ved pockajte na elektronicke volby :D
Odoslané z počítača
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Peter222 »

Naschvál neuvediem autora...i keď to nie je ťažké zistiť :)

ÁNO, SLOVENSKO JE MOSTOM MEDZI VÝCHODOM A ZÁPADOM A EURÓPSKA KOMISIA BEZOČIVO KLAME

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku (na čele ktorého stojí človek z prostredia Progresívneho Slovenska Vladimír Šucha) odštartovalo brutálne zavádzajúcu kampaň, ktorá je učebnicovou ukážkou, ako sa tzv. boj proti hoaxom zneužíva na bezočivé šírenie lží. Na svojich banneroch tvrdí napríklad toto: „Až 51 % obyvateľov si myslí, že Slovensko by malo byť mostom medzi východom a západom. Nevymýšľajme. Slovensko patrí na Západ, žiaden stred neexistuje. Postavme sa proti hoaxom, ktoré tvrdia opak a vytvorme pre naše deti lepšie Slovensko.“

Viete, ja som už zažil kadejaké ohlupovanie obyvateľstva, ale toto patrí medzi to najprimitívnejšie. Dodajme, že postoj Zastúpenia Európskej komisie je totožný s názorom šéfa diplomacie Ivana Korčoka, ktorý pri svojom nástupe do funkcie pred dvoma rokmi povedal, že úvahy o Slovensku ako moste medzi Východom a Západom sú nebezpečný mýtus, ktorý šíri „eldorádo konšpirátorov“. Podobne Stála delegácia SR pri NATO, ktorú vedie bývalý poradca prezidentky Čaputovej Peter Bátor pri tejto myšlienke minulý rok na sociálnej sieti vykríkla: „Neverte mýtom, ale faktom!“ a odvolala sa na propagandistický think-tank Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku, ktorý založil dnešný minister obrany Jaroslav Naď. Tá na svojej stránke neuveriteľne zavádzala, keď tvrdila, že idea Slovenska ako mostu medzi Východom a Západom je vlastne Mečiarova, ktorý si ju údajne vymyslel, aby zakryl svoj neúspech z odmietania západnými krajinami...

Je to všetko, pochopiteľne, bezočivá lož. Predstava mostu medzi Východom a Západom má svoje korene v cyrilometodskej tradícii, ale ako geopolitickú ideu ju sformuloval T. G. Masaryk a nadväzoval na ňu aj E. Beneš a najmä Milan Hodža svojím dielom Federácia v strednej Európe. Publicisticky ju neskôr rozvíjali Svätopluk Štúr, Alexander Matuška, Vladimír Mináč a mnohí iní. Tí všetci verili a zdôvodňovali „poslanie stredu v Európe“ (povedané slovami synovca Ľudovíta Štúra, univerzitného profesora Svätopluka Štúra). A pripomeňme si ešte raz slová nedávno zosnulého kardinála Jozefa Tomka z jeho historického prejavu pred poslancami Slovenskej národnej rady 25. apríla 1991: „„Slovensko sa svojou polohou a historickým vývojom nachádza uprostred dvoch tradícií, západnej a východnej... Ale aj povaha Slovákov je tak trochu uprostred medzi racionalistickým Západom a citovou intuíciou Východu. Sme teda, bez preháňania, v srdci Európy, na križovatke jej hlavných dejinno-kultúrnych síl... Máme všetky dejinné predpoklady na to, aby sme ostali otvorení Európe a pozitívnym hodnotám tak zo Západu, ako aj z Východu, nechajúc stranou to, čo je úpadkové a negatívne, a hľadajúc to, čo je hodnotné a osožné.“

Ak k tomu pridáme vyjadrenie pápeža Jána Pavla II. z roku 1996 o tom, že „Slovensko má dôležitú úlohu v srdci Európy“ a príhovor pápeža Františka 13. septembra 2021 v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave („dejiny pozývajú Slovensko, aby bolo posolstvom mieru v srdci Európy“) – musíme vnímať stanoviská atlantistov ako bezprecedentný útok na našu identitu, na naše korene, na všetko, čo historicky definovalo naše miesto v tejto časti sveta. Dejiny nás učia, že sa nám darilo vždy, keď sme využívali túto komparatívnu výhodu bytia v priesečníku civilizácií a čerpali z nich všetko pozitívne. A naopak, že sme upadali, keď sme sa príliš tesne primkli k jednej či druhej strane. Na margo opakovania populárneho klišé, že mosty sú prvé objekty, ktoré v prípade konfliktu vyhadzujú do vzduchu, treba povedať, že prvá Česko-slovenská republika nedoplatila na to, že bola mostom, ale že bola nárazníkovou perifériou Západu a že idea mostu ako rýdzo masarykovská koncepcia sa doteraz nenaplnila. Ľudstvo predsa potrebuje stavať mosty, nie bariéry.

Len kultúrni barbari, tyrani a izolacionisti odmietajú mosty. Most je pradávnym symbolom porozumenia. Iba totálny idiot, ignorujúci našu historickú, kultúrnu a duchovnú skúsenosť môže vykrikovať, že stred neexistuje. To neznamená, že nechceme byť súčasťou Európy. To znamená, že sa musíme brániť každému ideologickému znásilňovaniu našej civilizačnej podstaty. Čudujem sa, že práve Európska komisia uprednostňuje zastaranú koncepciu Západu, že nebuduje vlastnú európsku identitu, že nie je schopná pochopiť, že naše historické a kultúrne väzby nie sú spojené s USA, ale s Európou. Dokonca aj s Ruskom sú silnejšie ako so Spojenými štátmi, na tom sa proste žiadnou propagandou nedá nič zmeniť. Môžeme to iba pochopiť, rozvíjať naše danosti a zmieriť sa s vlastnými dejinami.

Aj ostatné bannery Zastúpenia Európskej komisie sú primitívnou demagógiou. Tvrdiť, že ak si 58 % obyvateľov Slovenska myslí, že svet riadia „skryté elity“, tak je to výmysel, lebo demokracia na Slovensku vraj existuje, je hlbokým podceňovanie inteligencie tohto národa. Odhliadnuc od toho, že autori tohto pamfletu nikde neuvádzajú zdroj uvedených čísel, ide o extrémne zavádzajúce tvrdenia zámerne posúvajúce výpovede ľudí do kontextu s iným významom. Ak Európska únia popiera, že dnešný svet ovláda oligarchia uplatňujúca svoju moc mimo volených štruktúr a ak takýto systém nazýva demokratickým, treba ju brať rovnako vážne ako boľševických propagandistov, ktorí nás chceli presvedčiť, že KĽDR a NDR sú demokratické krajiny, lebo to majú v názve. Priemerný človek to možno chápe zjednodušujúco, ale ironizovať jeho názor tým, že ide o „skryté“ elity, je propagandistickým odvádzaním pozornosti od podstaty veci. Inými slovami, je to len ďalší dôkaz, že propaganda Európskej komisie skôr chráni oligarchiu ako prehlbuje demokraciu.

Na záver preto zdôraznime, že táto mocenská garnitúra zahodila do koša celú tradíciu nášho moderného politického myslenia ako dezinformácie a jej nositeľov od Masaryka a Hodžu až po Mináča a kardinála Tomka ako konšpirátorov. A ja sa pýtam, kde berie niekoľko polovzdelaných úradníkov tú drzosť, aby takto osočovali najväčších duchov našich moderných dejín, aby myšlienky ľudí, ktorým nesiahajú po členky, zmietli zo stola bez diskusie ako hoaxy. Režim, v ktorom sa stávajú nepriateľmi tí, ktorí iba kladú otázky a dožadujú sa vedomia súvislostí, nemôže byť demokratickým ani pri znásilnení mysle. A keď takýto režim spustí boj proti hoaxom, nielenže prestáva rozlišovať medzi kritickým a konšpiratívnym myslením, ale vedomým zmätením pojmov prispieva k tomu, že sa skutočná pravda napokon nebude dať rozoznať. A od hesla „my rozhodujeme o tom, čo je pravda“, je už len krôčik k skutočnej tyranii.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Padlo posledné slovo. Ministri za SaS podajú demisiu, Kollár v pokračovaní vlády nevidí zmysel

https://dennikstandard.sk/241630/v-koal ... u-demisiu/

Požiadavka SaS na odchod lídra OĽANO a ministra financií Igora Matoviča z vlády nebola splnená, ministri za SaS preto podajú demisiu najbližšiu stredu (31. 8.) po rokovaní vlády. Po piatkovom stretnutí koalície to povedal líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Ďalšie koaličné rokovania podľa neho nemajú zmysel.

Ministri za SaS očakávajú, že prezidentka prijme ich demisie 8. septembra.

Premiér (OĽANO): Do poslednej chvíle sa budem usilovať o zachovanie štvorkoalície

Kollár (SME-RODINA): Pokračovanie vlády v tejto podobe nemá zmysel.
„Pokiaľ vláda nebude vedieť vládnuť, prijímať zákony, pomôcť ľuďom, bude to treba zhodiť a pustiť ku kormidlu nových 150 poslancov, ktorí to budú vedieť,“ vyhlásil pred novinármi Kollár. Nádej podľa neho umrie vtedy, keď SaS naozaj odíde.

Ján Budaj (OĽANO) si podľa svojich slov nevie predstaviť, že by SaS bola opozíciou voči „garnitúre demokratov“ a bola by v opozícii. Zároveň kritizoval, že líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík odchádza z rezortu, keď sám povedal, že sa naň valí snehová guľa v podobe energetickej krízy.

Remišová (ZA ĽUDÍ )
Do poslednej chvíle bude strana Za ľudí presadzovať štvorkoalíciu. Mrzí ju, že stretnutie sa skončilo vyhlásením lídra SaS Richarda Sulíka, že jeho strana odchádza do opozície. Zdá sa jej, že niektorým politikom nehovorí nič zodpovednosť za krajinu v čase blížiacej sa energetickej krízy. Myslí si, že na rokovaniach o štátnom rozpočte sa bude lámať to, či má vláda ďalej význam.
„Veľmi by som si želala, aby sa do 31. augusta Richard Sulík obzrel ešte raz dozadu, obzrel sa na časy, keď vstupoval do politiky, prečo tam vstupoval a prečo vstupoval do koalície,“ povedala novinárom Remišová. Hoci má koalícia chyby, je podľa nej lepšia ako napríklad koalícia so Smerom-SD či mimoparlamentným Hlasom-SD.

Opozícia: Hlas chce od poslancov rozhodnutie o predčasných voľbách už v septembri.

Môj názor: Zabudol vôl, že teľaťom bol.

HISTORIA:
V 2012 Sulík rozbil vládu Radičovej kvôli Eurovalu.
Vo voľbách 2020 SaS ledva prešla do parlamentu so 6%. Má 4 ministerstvá.

V 2021 si šesťpercentný Sulík postavil hlavu, že nebude vo vláde ak je na čele Matovič.
Matovič – líder strany, ktorá mala 25% a vyhrala volby odstúpil a stal sa ministrom financií.

V 2022 si Sulík postavil hlavu, že nebude v žiadnej vláde v ktorej bude Matovič.
Vláda preto padne a budú nové voľby.

DNEŠOK
V podstate sa deje presne to isté ako za vlády Radičovej. Tá začala z obrovským nadšením , že konečne bude zmena.
Ale Sulík ju kvôli svojmu egu rozbil. 8 rokov nám potom vládol Smer.

Vláda Matoviča, akákoľvek bola, zvládla pandémiu, navodila zmeny. Do pandémie prišla vojna a energetická kríza.
Časy sú ťažké. Žiadna vláda to nemala tak ťažké. Ale ide to. Vláda s podporou Sulíka zvláda aj energetickú krízu.
Nikdy nemal Sulík takú možnosť ukázať ako dokáže pomôcť.

Všetci nejak dokážu vyjsť s Matovičom. Nikto si nekládol také podmienky ako šesťpercentný Sulík.
Všetci poznajú priority, len Sulíkové ego to nedokáže.

To, že je Matovič ťažká povaha vie každý a za jeho správanie mu účet vystavia voliči.

Nechápem však prečo Sulík s rovnako ťažkou povahou i napriek tomu, že sľúbil, že neodíde ( teda mu záležalo aby nepovalil vládu), stratil súdnosť.

Zamýšlam sa: je to vypočítavosť, alebo tlak zhora? Mám pocit, že Sulíkovi niekto hladí ego a sľubuje posty v ďalšej vláde.
Lenže to nemusí vyjsť. Aj v 2012 to vyzeralo, že voliči znovu budú voliť zmenu. Ale Fico vyhral voľby tak, že vládol sám.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Murosik »

Matovič zvládol pandémiu? Ako? Veď sme boli medzi krajinami s najviac mŕtvymi na počet obyvateľov. Beriem to ako všeobecne známy fakt, ale pre istotu uvediem priklad jednehonz článkov.
https://www.noviny.sk/koronavirus/57924 ... 9-na-svete
Zároveň sme zaostávali v očkovaní a hlavne sme mali jedny z najprísnejších obmedzení počas pandémi na svete. Ľudia si to len neuvedomujú, lebo ich nikto nerešpektoval. Ale prakticky sme pol roka nemohli vychádzať z domu, ak sme nešli do obchodu a okamžite spat, to ze to kazdy porušoval a tak to ludia az tak zle nevnímali, je ina vec. Toto nemali takmer nikde vo svete (asi s vínimkou Číny) takto prísne opatrenia tak dlhú dobu a aj tak sme mali jednu z najvyšších úmrtnosti. Toto nenazyvam zvládnutie pandemie. Zaroven patríme medzi staty, ktore sa pocas pandemie najviac zadĺžili, mali najmenej adresu pomoc a zaroven sme si najviac poskodili hospodarstvo. Ak toto niekto nazýva zvládnutím situacie, tak je asi velmi nenáročný.

Že Sulík povalil Radičovej vládu? Povedal svoje podmienky, Radičová to riskla, nevydalo. Táto vláda bol jeden veľký omyl, kde je vidieť, že Matovič je bezcharakterný kus hysterického vola. Nedivím sa, že to Sulík s ním nedáva. Tiež by som sa v pozícii Sulíka nenechal tak urážať a znevažovať.
Žiadne reálne reformy na MF SR ani nevznikli. MH SR aspoň dajaku robotu realne aj vykonalo.

Hlavne si ale treba uvedomit, ze v 2012 povalil vládu Matovič rovnako ako Sulík, len s tým rozdielom, že Sulík má toľko slušnosti a sebakritiky, že to nevyčíta Matovičovi. Matovič tak isto nehlasoval so svojimi poslancami za vyslovenie dôvery vláde Radičovej.
Ale čo čakať od človeka, čo najviac kričí na iných, aký sú kriminálnici, no on sám je daňový podvodník (zastavené trestné stíhanie pre premlčanie trestného činu skrátenia dane) a naviac na všetkých kričí, ako sú plagiátori, stále o tom robí tlačovky a nakoniec sa zistí, že spôsob ako on podvádzal pri diplomovke je oveľa závažnejší? Veď čo od takého človeka čakať? Ten nemôže mať žiadnu sebakritiku ani morálne hodnoty. Normálny človek by bol aspoň ticho a dúfal by, že nikto nepríde na jeho podvody/opisovanie diplomovky. No on začne najviac na všetkých poukazovať, riešiť tú situáciu, medializovať to a dožadovať sa vyvodenia zodpovednosti, no keď sa príde na neho, že robí ešte horšie veci, než tí, na koho poukazuje, tak sa len usmeje a pokračuje vo svojej rétorike.
Som len a len rád, že táto vláda padne. Nevidím jediné pozitívum, ak nerátam to, že sa stará garnitúra aspoň na chvíľu odstrihla od válova.
Naposledy upravil/-a Murosik v So 27 08, 2022 10:42 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa wladas »

Murosik - velmi dobre zhrnutie, pod to sa podpisujem
JUGGLER napísal: So 27 08, 2022 1:08 amVšetci nejak dokážu vyjsť s Matovičom.
Nesuhlasim. Ja to vnimam presne naopak. Kto nesuhlasi s Matovicom je odpisany ako nicitel demokracie a chce navrat mafie.
Poprosim ta o strucny prehlad co Matovic ako MF priniesol pre SR.


Kazdopadne to ze Matovic neodstupi nic nevyriesi. Davam mu tyzden, maximalne dva a bude odvolany opoziciou.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jogo »

Od revolúcie žiadná pravicová vláda na Slovensku nedokázala normálne dovládnuť. Aj Dzurinda vládol na konci s tichou podporou Mečiara, hlasovali za jeho zákony odídenci z HZDS. To niečo vypovedá o kvalite slovenskej pravice...
Historia sa zas bude opakovať...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Adammd »

Nesledujem moc SK politiku, kto pravdepodobne vyhra predcasne volby a bude novy premier? Pelegrini?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: So 27 08, 2022 11:39 am Nesledujem moc SK politiku, kto pravdepodobne vyhra predcasne volby a bude novy premier? Pelegrini?
Ak jeho preferencie nie sú podvod, ako to bolo s PS-Spolu, pred minulými voľbami, tak ano.
Lebo on je univerzálny a k nemu zhliadajú ako k koaličnému partnerovi ako Ficovci tak aj liberáli.
Jedine, že by zase prekvapil Matovič alebo Kolar. Matovič ma silnú podporu medzi rómami, lebo zvyšuje príspevky na deti a Kolár zase u mladých rodín, ktoré nutne potrebujú nejaké lacnejšie bývanie a on sľubuje tie lacné nájomné byty.
Naposledy upravil/-a jogo v So 27 08, 2022 11:47 am, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: So 27 08, 2022 1:08 am Vláda Matoviča, akákoľvek bola, zvládla pandémiu, navodila zmeny. Do pandémie prišla vojna a energetická kríza.
Časy sú ťažké. Žiadna vláda to nemala tak ťažké. Ale ide to. Vláda s podporou Sulíka zvláda aj energetickú krízu.
Nikdy nemal Sulík takú možnosť ukázať ako dokáže pomôcť.
Silné tvrdenia :) Pokiaľ viem tak Slovensko malo jednu z najväčších úmrtností na počet obyvateľov na celom svete.
Z pohľadu ekonomického zvládnutia tiež nič moc. Najnižší postpandemický rast v rámci krajín V4 a opätovný regres dobiehania životnej úrovne západných krajín, myslím že -4% pokles oproti začiatku ich vládnutia.

K tej energetickej kríze, faktom je, že táto vláda zatiaľ reálne nespravila NIČ. Je tu údajne podaný návrh na zastropovanie cien el. energie pre domácnosti, ktorý momentálne schvaľuje EK. Detaily nepoznáme, vôbec by ma neprekvapilo, keby to nakoniec bolo inak, ale snáď sa to podarí, inak si celkom neviem predstaviť čo sa bude diať, ale zopakujem, schválené zatiaľ nie je nič, alebo mi niečo ušlo?

https://www.trend.sk/spravy/seliga-je-t ... jucej-zime

„Trošku prešľapujeme na mieste,“ komentoval rokovanie Šeliga. Témou bola podľa neho aj nadchádzajúca zima. „Bude to asi najťažšia zima za posledných sto rokov. Aj o tom sme hovorili, nebolo to dnes len o Matovičovi a Sulíkovi. Tam zostalo miestami ticho v miestnosti,“ načrtol.

Ešte si k tejto téme vypočuj podcast čo som včera postoval: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... ik-hirman/
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Glogol »

pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vyzerá to tak, že Šulda zastropované ceny elektriny ( na 2r 0% ) a plán zvýšenia cien plynu ( 33% + 3R o infláciu ) len nasľuboval:

Zistili sme, že ceny energií na budúci rok sú dvojnásobné, vyhlásil Matovič

Namiesto zmrazenia podľa ministra financií domácnosti budúci rok budú platiť o 101 percent viac v prípade elektriny a pri plyne o 55 percent, povedal Igor Matovič.

Domácnosti podľa Matoviča za podmienok predstavených v piatok Ministerstvom hospodárstva zaplatia budúci rok len za elektrinu o 1,5 miliardy eur viac.

Verejný prísľub ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) bol podľa Matoviča v prípade elektriny 186 eur za megawatthodinu, pričom teraz je to už 281 eur do 85 percent spotreby z roku 2020 a nad 85 percent až 904 eur.

Vyčíslil, že do 85 percent spotreby je tak nárast ceny elektrickej energie pre domácnosti 51 percent, nad 85 percent je nárast 386 percent a vážený priemer tak predstavuje nárast o 101 percent.

"My sme tam mnohí stratili zvuk aj obraz, nechápali sme, čo sa deje, čo sa to dozvedáme," komentoval Matovič piatkové rokovanie vlády.

https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96 ... il-matovic
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 02 09, 2022 6:23 pm Verejný prísľub ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) bol podľa Matoviča v prípade elektriny 186 eur za megawatthodinu, pričom teraz je to už 281 eur do 85 percent spotreby z roku 2020 a nad 85 percent až 904 eur.
Vyčíslil, že do 85 percent spotreby je tak nárast ceny elektrickej energie pre domácnosti 51 percent, nad 85 percent je nárast 386 percent a vážený priemer tak predstavuje nárast o 101 percent.
Neviem, ako to Matovič počítal, ale ja mam 1kwh elektriny za 14.5centu bez paušálnych poplatkov. Ak to dvihnú na 28.1centu, tak to bude skoro dvojnásobok. :roll:
Musím pohľadať originál, čo ten Matovič povedal, lebo každé noviny si to ohýbajú po svojom...
Naposledy upravil/-a jogo v Pi 02 09, 2022 6:47 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Peter222 »

To je presne to čo som písal 2 príspevky vyššie, môžu ma zavolať do RTVS ako politického prognostika :D ale vtipné to veru nie je, skôr tá slovenská tragédia ako písal aj Ižip včera v Trende. Teraz už snáď aj tým jednoduchším občanom docvaklo prečo ten pán uteká z koalície, Igor mu poslúžil ako dobrá zámienka (ľudia so zdravím rozumom to hovorili už pred pár týždňami).

To s tým 15% šetrením energie je napr. pre 100% elektrifikované novostavby bez plynu s tepelným čerpadlom úplný výsmech. 15% je pre týchto ľudí úplne nereálne ušetriť, je jedno či si nastavia na termostate 21 alebo 23 st. Hovorím z vlastnej skúsenosti.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jogo »

Peter222 napísal: Pi 02 09, 2022 6:45 pm To s tým 15% šetrením energie je napr. pre 100% elektrifikované novostavby bez plynu s tepelným čerpadlom úplný výsmech. 15% je pre týchto ľudí úplne nereálne ušetriť, je jedno či si nastavia na termostate 21 alebo 23 st. Hovorím z vlastnej skúsenosti.
15% ušetríš, ak znížiš teplotu o 3C. Každý stupeň zníženej teploty šetrí 6% spotreby.
Asi vytiahneme nielen svetríky, ale aj kabátiky, spodky a teplé papuče. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Peter222 »

jogo napísal: Pi 02 09, 2022 6:49 pm
Peter222 napísal: Pi 02 09, 2022 6:45 pm To s tým 15% šetrením energie je napr. pre 100% elektrifikované novostavby bez plynu s tepelným čerpadlom úplný výsmech. 15% je pre týchto ľudí úplne nereálne ušetriť, je jedno či si nastavia na termostate 21 alebo 23 st. Hovorím z vlastnej skúsenosti.
15% ušetríš, ak znížiš teplotu o 3C. Každý stupeň zníženej teploty šetrí 6% spotreby.
Asi vytiahneme nielen svetríky, ale aj kabátiky a teplé papuče. :)
Pri tepelnom čerpadle veru v takom pomere neznížiš. Uvediem ti to na príklade. Povedzme, že vonkajšia teplota je 0C. Nastavíš na termostate 23C. Ak teplota vnútri klesne na 22C, čerpadlo sa spustí a bude bežať až kým sa znova nedostane teplota na 23C (aj nejaký čas po tom, ale nebudem zachádzať do detailov). Tak si teraz predstav, že si nastavíš teplotu na 20C, pri vonkajšej teplote 0C ti tiež klesne behom chvíle na 19C, čerpadlo sa znova spustí a spotrebuje energiu, kým teplota vnútri nedosiahne požadovanú úroveň. Áno, môžeme sa baviť, že o niečo tá spotreba klesne, ale v konečnom dôsledku v oboch prípadoch čerpadlo spotrebuje energiu, aby sa vnútorná teplota zvýšila o rovnakú hodnotu - 1C.
Nie som energetický expert, ale mám odsledované, že v prvom roku som mal nastavenú teplotu na 24C, bolo to zbytočne veľa tak v druhom roku fungovania na tep. čerpadle som nastavil 23C a čuduj sa svete, spotrebovaná energia bola takmer navlas rovnaká. Som ochotný ísť na 22C, ale myslím že výsledok bude veľmi podobný.
Ešte je možné, že mi čerpadlo nefunguje správne :lol: aj tak som chcel zavolať teraz servisáka na revíziu tak som zvedavý čo povie.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Murosik »

Problém nastane, ak niekto doteraz kúril na 21 stupňov. To si asi doma nebude môcť nastaviť 18 stupňov. A teda bude to aj celkom hazard, či z toho nezačnú steny chytať plesne :) (typický problém bytov v Londýne, kde každý jeden byt má za skriňou plesne) Ale tak k svetríkom sa pridá aj respirátor na odfiltrovanie plesní a máme bývanie snov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu je pôvodná analýza cien, čo sľúbil Sulík:
JUGGLER napísal: Št 18 08, 2022 12:55 am
Zvýhodnená cena silovej elektriny 61,21 eura za megawatthodinu (MWh) však bude obmedzená výškou spotreby do štyroch megawatthodín. Nad tento limit bude cena elektriny vyššia, upozornil v pondelok na stretnutí s novinármi minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Máme elektrinu pre všetky domácnosti, ale bude to zastropované pri štyroch megawatthodinách,“ povedal Sulík. Koncová cena elektriny vrátane distribučných a iných poplatkov a dane z pridanej hodnoty na úrovni 139 eur za MWh sa od tohto limitu zvýši na regulovanú cenu stanovenú Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Sulík túto cenu odhadol na 220 až 230 eur za MWh.


https://ekonomika.pravda.sk/krajina/cla ... ch-nebude/

Čiže strop sa týka silovej elektriny do 4 MWh. K tomu sa účtuje distribúcia a iné poplaky.
Vrátane DPH tak bude reálne účtovaných 139 € za MWh. Ale len do spotreby 4 MWh.

To je 4 x 139 = 556 € keby si spotreboval presne 4 MWh.

Všetko nad 4 MWh bude zvýšená cena za silovú stanovená URSO + distribúcia, iné poplatky, dph.... čo teraz Sulík odhaduje na 225 € za MWh.

Pri 5 MWh by si tak zaplatil 556 + 225 = 781 €.

Ked rozpočítame tých 556 € na mesiace, tak domácnosti, čo teraz platia za elektrinu do 46 € mesačne, nebudú mať vyššie ceny.

Ja platím teraz viac, takže ak nechcem platiť vyššie ceny ako v 2022, budem musieť viac šetriť.
Napríklad vymením kompletne všetky žiarovky za LEDky a pod.
A tu zmena po dnešnom zasadaní vlády, čo vraví Matovič:
JUGGLER napísal: Pi 02 09, 2022 6:23 pm Verejný prísľub ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) bol podľa Matoviča v prípade elektriny 186 eur za megawatthodinu, pričom teraz je to už 281 eur do 85 percent spotreby z roku 2020 a nad 85 percent až 904 eur.
Vyčíslil, že do 85 percent spotreby je tak nárast ceny elektrickej energie pre domácnosti 51 percent, nad 85 percent je nárast 386 percent a vážený priemer tak predstavuje nárast o 101 percent.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa jogo »

Peter222 napísal: Pi 02 09, 2022 7:01 pm Nie som energetický expert, ale mám odsledované, že v prvom roku som mal nastavenú teplotu na 24C, bolo to zbytočne veľa tak v druhom roku fungovania na tep. čerpadle som nastavil 23C a čuduj sa svete, spotrebovaná energia bola takmer navlas rovnaká. Som ochotný ísť na 22C, ale myslím že výsledok bude veľmi podobný.
Ešte je možné, že mi čerpadlo nefunguje správne :lol: aj tak som chcel zavolať teraz servisáka na revíziu tak som zvedavý čo povie.
Ono to závisí tak isto na priemernej vonkajšej teplote a ta tiež kolíše par stupňov rok od roka.
Ale ta úspora teploty, to je fyzika a nie názor. :)
Tepelná strata závisí priamo úmerne od rozdielu teplôt a nejakého koeficientu prestupu tepla.

Obrázok

https://sk.wikipedia.org/wiki/Vedenie_tepla

Ak do horeuvedeného vzorca dosadíš za t2-t1 20C tak ti vyjde nejaký prestup tepla.
Ak potom znížiš teplotný rozdiel na 19C, tak ti vyjde nižší prestup tepla a úspora tepla bude podiel tých čísel 19/20=0,95 čiže 5%.
Ostatné koeficienty vo vzorci sa nemenia. S=plocha, lamda je teplotný súčiniteľ prestupu tepla závisí od materiálu a tau je čas
t2..vnútorná teplota
t1..vonkajšia teplota
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Slovenská politika

Príspevok od používateľa Peter222 »

Áno, jasné, to je logické s tou úsporou a matematika neklame :) len vravím, že čo mám odpozorované na vlastnom príklade, ale som si vedomý, že sa nedajú porovnávať dve zimy, lebo ani teploty vonku neboli totožné. Ale stále si tak pocitovo myslím, že pri tom princípe čerpadla ako som vysvetľoval vyššie by som pri vykurovaní musel teplotu znížiť naozaj veľmi výrazne, aby sa dostavil efekt -15% úspora.
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"