strategia pred kupou domu

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
oli
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 26 11, 2012 2:17 pm

strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa oli »

Dbry den,
chcela by som vas poprosiť o radu - ospravedlnujem sa vopred za obsirnost.
Chceli by sme s manzelom o 2 roky kupit pozemok a dom v okolí bratislavy (cca 200 000 € spolu) - ako to financovat?
Mame 30 rokov, vš, zamest v marketingu.
Máme v OV (bez HU) 1izb byt v dubravke (ciast zrek. zatepleny) - kupeny pred 2r za KC 53 000 €
Máme cash 10 000 € ktoru asi na 2r dam na terminak = 10 500€ o 2r
Mesacne dokazeme bez obmedzovania (uz vratane mim vydajov, dovoleniek) odlozit 900€/mes., pri priebeznom sporení za 2r = 22 000€.

Ktora moznost by bola pre nas vyhodnejsia?
A.) predat byt (PC 56 000€ +32 500€ cash)= 88 500€ vlastne zdroje (44%)+ HypoUver 111 500 (66%). Ak áno, tak HU na 20r (splatka 667/mes) alebo na 30r (splatka 535/mes a zbytok investovat alebo pouzit na mimor. splatky uveru.

B.) nechat si byt a prenajímat ho (po ocisteni od vš rizik, neobsad, udrzby, dani atd.. mi da 200€ zisk a dom financovat:
32 500€ vl. zdroje (16%)+ 167 500€ HU (84%). A da sa to vobec? Da nam banka uver a bude prihliadat na "vyssiu" bonitu (ze mame dalsie aktivum vlastny byt, ziadne uvery, "slusny" prijem)??
Pri normalnej sadzbe podla finhitparady by splatka na 30r bola 800€/mes -200€ prijem z bytu/mes = 600€. 20r HU neprich do uvahy- vysoka splatka.

C.) ina moznost?
(Mame este IZP, uzatv pred 4rokmi, mesacne platime spolu 250€ (uz viem ze to nie je idealny inv nastroj), ale platime ho a v najhorsom by sme o 10r mohli odkupit podiel.)

Dakujem vam velmi pekne za vase rady a pomoc
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa marco »

tiez prajem dobry den.

je uvedene, ze sa chystate kupit pozemok a dom - teda sa bude jednat uz o postaveny dom, alebo budete do tej sumy 200 000 E financovat pozemok a stavat ? okolie bratislavy je tiez trochu sirsi pojem, nakolko sa ceny mozu pomerne vyrazne menit. bez ohladu na tieto fakty beriem sumu 200 000 eur ako pre vas cielovu sumu na novu nehnutelnost.

osobne sa priklanam k moznosti cislo 1 - teda predat byt a vziat si hypo na 30 rokov. ten prenajom nebude najvyhodnejsi deal. takto by sa mohlo stat, ze budete mat podstatne vyssiu mesacnu splatku a este sa mozu vyskytnut problemy s prenajmom bytu (neobsadenost, neocakavane investicie ...)

zaujala ma vsak ina vec. dokazete mesacne usetrit velmi peknu sumu. nestalo by za to sa mozno este nejaky cas uskromnit a znizit si tak sumu branu na hypo ? pripadne skusit vymenit byt za vacsi a dom si splnit neskor ? nepoznam vasu situacia, ale ja by som to riesil takto :)
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa Pette »

Nuz, manzel bude musiet zacat lepsie zarabat.... Ak zaratas matersku dovolenku a tym padom pokles prijmu = tak aby to vychazalo. A samozrejme, dolezite bude dobre kupit, alebo dobre postavit = ci uz priama nakupna cena, alebo mesacne naklady na byvanie - lepsie kurenie atd moze robit kludne 50-70 eur mesacne.

na hypo a percenta su tu ovela znalejsi.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa filip glasa »

Skor by som byt predal a z toho financoval kupu pozemku. To co dnes usetrite (900 EUR) mozete setrit aj do buducna. Teda cast z toho dat na hypo splatku a zbytok si setrit na predcasne splatenie.

Zamerajte sa skor na najdenie vhodneho a lacneho pozemku a na stavbu lacneho a kvalitneho domu. Pozemky mimo BA sa daju najst aj 40- 70 000 (Cierna voda, Lozorno, a pod.) aj pod 40 000 (kusok dalej ako najblizsie dediny).
V ramci Bratislavy sa daju najst aj pozemky do 90 000 (Cunovo) ak najdete dobru prilezitost. Kvalitny dom bliziaci sa k pasivnemu zateplenim (ale bez technologii ako solar, cerpadla atd.) sa da postavit aj za 80-100 000. Ale nesmiete to prehanat s cingrlatkami, interierom a exterierom. A treba vela pocitat a studovat.

Pri stavbe domu je dobre mat co najnizsiu splatku, lebo este nebyvate, ale uz platite hypo a niekde inde aj najom. Tak je lepsie ju zobrat na 30 rokov a az po prestahovani davat nasetrene peniaze do predcasnych vkladov.

Osobne by som sa zameral na studium kde kupit dobry a nie drahy pozemok a ako postavit dobry a nie drahy dom. A nie na spekulovanie s financiami. Embe by mohol rozpravat.
Dobry web na stavbu domu: http://www.ostavbe.sk" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Treba zahrnut dalsie rizika:
1. Staviate ako ludia mimo stavebneho fachu.
2. Stavba domu prinasa vyssie riziko ako nakup uz dokonceneho.
3. Inflacia moze zmenit vysku mesacnych platieb hypoteky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa filip glasa »

Stavba domu prinasa vyssie riziko ako nakup uz dokonceneho
Na Slovensku ani nie :D

Vacsinou je to lacnejsie aj kvalitnejsie stavat sam (organizovat). V prospech hotoveho podla mna hovori len uspora na splatkach a uspora casu. Ale zase drviva vacsina ludi co si dom organizuje sama postavi dom lacnejsie ako hotovy dom. A hotove novostavby u nas mavaju u nas vela skrytych nedostatkov a nie su nic moc.
General
Príspevky: 35
Dátum registrácie: St 04 01, 2012 9:55 am

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa General »

najvyhodnejsie je D - zmierit sa s tym, ze momentalne na to este nemam...

Na acku ma odrazaju rizika ako:
1. predaj svojho bytu ...to znamena treba riesit kde sa bude byvat pocas vystavby?
2. do stavby idete bez rezervy na doraz so vsetkymi usporami...
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa Biosko »

filip glasa napísal:Stavba domu prinasa vyssie riziko ako nakup uz dokonceneho
Na Slovensku ani nie :D

Vacsinou je to lacnejsie aj kvalitnejsie stavat sam (organizovat). V prospech hotoveho podla mna hovori len uspora na splatkach a uspora casu. Ale zase drviva vacsina ludi co si dom organizuje sama postavi dom lacnejsie ako hotovy dom. A hotove novostavby u nas mavaju u nas vela skrytych nedostatkov a nie su nic moc.
No len bacha znamy staval dom a to je architekt co si ho sam navrhol a to sa do toho trochu aj rozumie a musel vymenit 3 partie. Kvoli tomu ze jedni chlastali, druhi kradli material atd.
My sme prerabali len byt a uzili sme si. Nehovoriac o tom ze XYZ veci ti dodaju poskodenych alebo poskrabanych behas s tym po reklamaciach, potom ti daco poskodia majstri. No uzas proste. Natrafit na dobru kvalitnu stavebnu firmu je fakt zazrak. A hlavne taku ze ked im povies ze chces rovne podlahy nezname to pre nich to nejako spravit pod xyz uhlom, ze treba dotahovat aj detaily a podobne. Takze pri stavbe domu budes musiet byt pravdepodobne na stavbe kazdy den a vsetko po robotnikoch kontrolovat. Pomalay ze nad nimi netreba stat.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa Pette »

Biosko - hej, a toto iste ma aj "developer", navyse to nie je jeho, nepojde tam byvat.. teda vo velkej casti dnesnych stavieb su detaily zanedbane, cele sa to robi na minimalnu moznu uroven, aby to slo predat a po nas potopa. Kvalitne stavby sa stale najdu, ale treba hladat - a opat sme doma.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa filip glasa »

presne tak - developer ma tie iste problemy a este ti to preda aj drahsie. A hlavne nevidis skryte chyby. Svoje vlastne vidis.
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa Lance »

Biosko,
ze si to ty,tak az nieco potrebujes,prerobit,opravit,postavit,tak sa ozvi.Poznam jednu slusnu partiu co ti to urobi presne na mieru a bez kradnutia materialu :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa jogo »

Biosko napísal: Natrafit na dobru kvalitnu stavebnu firmu je fakt zazrak.
Nuz k tomu len tolko: Natrafit na dobru akukolvek firmu, zivnostnika, doktora, pravnika, uradnika je zazrak.
Ak sa aj sem-tam najde niekto, kto sa snazi robit poctivo, nakoniec sa musi vzhladom na velku presilu "lajdackych" kolegov pripadne firiem prisposobit trhu, ak chce financne prezit.
"Kto chce s vlkmi zit, musi s nimi vyt."

P.S: Minuly rok som robil v v jednej novozalozenej partii s pracovnikom, ktoremu fakt zalezalo na tom, aby sme robili pracu kvalitne. Vedel som, ze to dlho nevydrzime, lebo konkurencne partie to "oddzubovali" a stavbyveduceho v konecnom dosledku zaujima aj tak len vykon nie kvalita, ktoru aj tak nikto na prvy pohlad nevidi.
Po case sme sa prisposobili ostatnym partiam...
A teraz si predstavte tu ironiu osudu.
Ten poctivy kolega si zarezal flexou do ruky pod ukazovakom a prostrednikom. Isiel to zosit, tak som mu povedal, ze doktor mu musi skontrolovat slachy, ci ich nema prerezane. Prisiel od doktora spokojny, ze tam bol nejaky skuseny doktor, ktoreho pozna a ze je vsetko v poriadku.
O dva tyzdne nebol stale v praci. Tak som mu volal, ze co sa deje. Vravi mi, ze nemoze zohnut prostrednik. Hned som mu povedal, ze ma asi prerezanu slachu a nech ide k inemu doktorovi, ak mu to ten doktor nevie dat do poriadku. Nesiel, tri mesiace marodoval a chodil na rozcvicovanie a po troch mesiacoch konecne posiel k inemu doktorovi, ktory mu povedal, ze ma prerezanu slachu, ale uz presiel odvtedy dlhy cas a slacha sa uz nezrastie.
Ta praca doktora mi pripominala tak trochu nasu pracu, ked uz sme sa prisposobili inym partiam.
Podobne lajdacke pristupy vidim vsade a mam pocit, ze je to nasa narodna vlastnost.
Proste neda sa robit rychlo a zarovel kvalitne. Ak je na nieco normohodina, tak sa jej treba drzat a neprekracovat ju o 100%, ako to zvykneme robit.
Ale zakaznik tlaci, ze chce mat vsetko rychlo a lacno, potom je tu korupcna masineria, ktora zo zakaznikovych penazi 10-30% zoberie do svojej kapsy, majitel firmy, ktory chce byt za rok milionarom a pracujuci ludia, ktori ak chcu mat slusny plat a aspon trochu sa vyrovnat korupcnej masinerii a majitelom firiem, musia normy prekracovat o 10-ky az 100-ky percent, a to sa musi prejavit na kvalite.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa Biosko »

Lance - dik dam vediet, ale bacha ja si fakt potrpim na detaily.

jogo -
Ja radsej zaplatim viac za kvalitu ako menej za priemernu robotu.
Mam este plno zaujimavych prihodiciek napr. robili nam omietky a poskrabali a porypali uplne nove dlazdice ktore polozili len pred troma dnami, alebo objednavali sme laminatove dvere, prv nam dorucili nie to co sme si objednali (objednane boli ine ramy okolo skliciek), potom to oprovavali, nasledne nam ich vratili opravene (vymenene ramy) ale poskodili pieskovanie na sklickach, nabili ramy s klincami aj ked sme chceli aby ich lepili (vyslovene bolo povedane ze si prajeme aby ram nalepili a nie bili s klincami) tak to zas zobrali a opravovali ... no comment.
Inac k lekarovi tiez po "skvelych" skusenostiach uz chodim do Procare. Tam som nikdy nemal problem s tym ze by ma neposlali na vysetrenia alebo nieco zanedbali. Objednam sa na cas, pridem tam hned idem dnu. Lekar ma na teba cas. Spokojnost.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

A) je spravne. Hypouver by som bral do 70 - 80 % hodnoty nehnutelnosti, aby Vam ostala aj nejaka rezerva z vlastnych zdrojov. V sucasnosti na vysku urokovej sadzby viac vplyva miera prefinancovania nehnutelnosti ako celkova bonita .. preto je spravne A. Splatnost urcite 30 rokov. Nizsia splatka menej boli a ak bokom nasetrite, tak predcasnym splacanim si znizite preplatenost cca rovnako ako keby ste brali hypo na 20 rokov .. +-autobus.
filip glasa napísal:Vacsinou je to lacnejsie aj kvalitnejsie stavat sam (organizovat). V prospech hotoveho podla mna hovori len uspora na splatkach a uspora casu. Ale zase drviva vacsina ludi co si dom organizuje sama postavi dom lacnejsie ako hotovy dom. A hotove novostavby u nas mavaju u nas vela skrytych nedostatkov a nie su nic moc.
.. ale tie nervy co si usetris .. na nezaplatenie :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Rokosák napísal:3. Inflacia moze zmenit vysku mesacnych platieb hypoteky.
Treba dobre zvolit fixaciu a neist do variabilnej sadzby.
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa Lance »

To Biosko: Lol som nepisal,ze ja to robim,ale ,ze poznam ludi:)).Suhlasim,ze dobreho remeselnika najst je neskutocny problem,ale to nie len na slovensku.
To Jogo:Hm no myslim,ze min.zdrav.starostlivost na slovensku je o dost na lepsej urovni ako npr. v UK to je uplna ,ze katastrofa.Tam az by sa to stalo tomu tvojmu kamosovi,by ma vobec neprekvapilo az by prisiel po lekarskom osetreni o celu ruku.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa jogo »

Biosko napísal:jogo -
Ja radsej zaplatim viac za kvalitu ako menej za priemernu robotu.
Len aby si neplatil velke peniaze za tu istu kvalitu.Ako laik tazko rozoznas nekvalitu od normalnej rutiny, lebo vsetky normy sa dodrzat neda. Napriklad v kupelni by si mal kazdy kovovy predmet vacsi ako 15cm pospajat zelenozltym medenym dratom s pristupnou svorkou. Vies si to predstavit?
V reali sa pripaja len radiator a kovova vana. :)

Kolega, ktory zacinal "na blsaku" a potom robil servis pre jednu predajnu v centre Kosic zvykol vraviet zakaznikom: Ak chcete kupit lacno, chodte na blsak. V centre mesta kupite ten isty tovar, len ovela drahsie a zo zarukou. Jednalo sa samozrejme o neznackovu elektroniku.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa jogo »

Lance napísal:To Jogo:Hm no myslim,ze min.zdrav.starostlivost na slovensku je o dost na lepsej urovni ako npr. v UK to je uplna ,ze katastrofa.Tam az by sa to stalo tomu tvojmu kamosovi,by ma vobec neprekvapilo az by prisiel po lekarskom osetreni o celu ruku.
Napisem moju osobnu skusenest na tej istej chirurgii, kde bol kolega. :)
Odletel mi pri sekani zelezny iver zo sekaca do predlaktia. Isiel som si ho nechat vybrat, pan doktor ma samozrejme poslal na rengen, mudro sa na rengenovy snimok pozrel a vyhlasil, ze sa iver neda vybrat a musi tam ostat. Vravim mu: Pan doktor, pred vojnou mi taky iver odletel do palca a jednoducho mi ho pinzetou vytiahli.
A on vravi: V palci sa to da, tuna by vsak iver okolo sliach utekal a minule jeden pacient trval na tom, ze mu ho musime vybrat, tak sme mu nakoniec museli ruku rozrezat az po rameno.
Tak som sa zlakol. Kym pisal, ja som prstami iver nahmatal pod kozou a drzal som ho palcom a ukazovakom v "natiahnutej kozi".
Vravim doktorovi: Pan doktor, drzim ten iver, berte skalper a rozreze to bez umrtvenia, neujde mi. A on ze nic rezat nebude a musim s tym iverom zit.
Tak som posiel domov, zmackol som ten iver celou silou a sam sa prerezal von.
Isiel som na kontrolu a doktor mi vravi: Vidite ako vam to pekne zrastlo?
A ja mu na to: Pan doktor, vy si myslite, ze som ten iver tam nechal?
Zasmial som sa a isiel prec...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa Biosko »

jogo, ked budem mat nejaky chirurgicky problem dojdem :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa jogo »

Biosko napísal:jogo, ked budem mat nejaky chirurgicky problem dojdem :D
Dojdi, poslem ta za bratrancom. To je iny kaliber.
Isiel v 90-tych rokov do USA. Tyzden po prichode mu spadlo sklo z okna na nos a rozseklo mu ho. Nemal peniaze na doktora. Tak si kupil pol litra palenky, namocil do nej nite, potom palenku vypil a zasil si nos pred zrkadlom. Kedze na druhy den siel do prace a robili buracky, nos mu cely zhnisal, ale kupodivu skoro neni vidno jazvy, tak dobre ho zosil.
Teraz, hovorila jeho zena, ked potrebuje nejaku ranu zosit, tak si ju zasije sam... :D
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: strategia pred kupou domu

Príspevok od používateľa Biosko »

Mate to v rodine :D :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"