Prehľad slovenských bánk

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa filip glasa »

Prehľad slovenských bánk a ich ukazovateľov:
http://ako-investovat.sk/clanok/238/ban ... u-bezpecne" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázok
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Glogol »

Dam sem relativne dobry clanok. Pre mna samozrejme. Je mi jasne ze je to PR a beriem s rezervou ze nikto nechce byt mimoriadne zdaneny. Beriem si z neho co ma zaujima.
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... iac-tvrdi/
zaujali ma min 2 pozn
- chybajuce vklady, bodaj by nie ked nechcu dat ani 2 % na vkladoch
"...v Českej republike je takzvaný loan-to-deposit ratio, teda ukazovateľ pomeru poskytnutých úverov a vkladov, na úrovni zhruba sedemdesiat percent, na Slovensku je to 111 percent. To znamená, že my si už jedenásť percent požičiavame mimo Slovenska."

pojem francuzska hypoteka pocujem 1x
...v súčasnosti poskytujeme o niečo drahšie nové hypotéky, ako je priemer eurozóny. Ten však krivia francúzske hypotéky,
ktoré sú stále lacné a klienti ich berú stále vo veľkých objemoch.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa osamely chodec »

maju teraz zlaty vek nulove uroky na vkladoch a zvysujuce sa uroky na hypotekach :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol napísal: St 22 02, 2023 9:12 am Dam sem relativne dobry clanok. Pre mna samozrejme. Je mi jasne ze je to PR a beriem s rezervou ze nikto nechce byt mimoriadne zdaneny. Beriem si z neho co ma zaujima.
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... iac-tvrdi/
zaujali ma min 2 pozn
- chybajuce vklady, bodaj by nie ked nechcu dat ani 2 % na vkladoch
"...v Českej republike je takzvaný loan-to-deposit ratio, teda ukazovateľ pomeru poskytnutých úverov a vkladov, na úrovni zhruba sedemdesiat percent, na Slovensku je to 111 percent. To znamená, že my si už jedenásť percent požičiavame mimo Slovenska."

pojem francuzska hypoteka pocujem 1x
...v súčasnosti poskytujeme o niečo drahšie nové hypotéky, ako je priemer eurozóny. Ten však krivia francúzske hypotéky,
ktoré sú stále lacné a klienti ich berú stále vo veľkých objemoch.
Prosim ta, ja som to cital o tych francuzskych hypotekach, ale to asi nie je pojem (teda v style "americka hypoteka"), to su proste hypoteky brane vo Francuzsku, nie? Lebo (ak to spravne chapem)... on hovoril o nejakych sadzbach v eurozone a ze akurat (tie cisla v eurozone) kazia francuzske hypoteky (ktore su asi nizsie)... ze inac je na tom Slovensko dobre... ci tomu rozumiem zle? :)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Glogol »

rmaly napísal: St 22 02, 2023 9:32 am Prosim ta, ja som to cital o tych francuzskych hypotekach, ale to asi nie je pojem (teda v style "americka hypoteka"), to su proste hypoteky brane vo Francuzsku, nie? Lebo (ak to spravne chapem)... on hovoril o nejakych sadzbach v eurozone a ze akurat (tie cisla v eurozone) kazia francuzske hypoteky (ktore su asi nizsie)... ze inac je na tom Slovensko dobre... ci tomu rozumiem zle? :)
Asi mas pravdu - ani google nepozna pojem Francuzska hypoteka. Asi FR dotuju alebo daco pod - ze krajina je nestandardna v hypo. Dakedy mi vadi ze novinari nerozvijaju odpovede - idu len stylom otazka odpoved.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Glogol »

osamely chodec napísal: St 22 02, 2023 9:27 am maju teraz zlaty vek nulove uroky na vkladoch a zvysujuce sa uroky na hypotekach :)
JJ - pred rokom a pol mali rozdiel cca 1-0 ( uroky % - vklady%) a teraz cca 3,8 - 0. Kedze sa spomina ze zo zahranicia stale mam podozrenie ze ECB nejako potajomky bankam poskytuje hotovost. Nieco ako QT a tajne QE. Inac by museli o vklady bojovat urcite agresivnejsie ako bojuju teraz.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol napísal: St 22 02, 2023 9:38 am
rmaly napísal: St 22 02, 2023 9:32 am Prosim ta, ja som to cital o tych francuzskych hypotekach, ale to asi nie je pojem (teda v style "americka hypoteka"), to su proste hypoteky brane vo Francuzsku, nie? Lebo (ak to spravne chapem)... on hovoril o nejakych sadzbach v eurozone a ze akurat (tie cisla v eurozone) kazia francuzske hypoteky (ktore su asi nizsie)... ze inac je na tom Slovensko dobre... ci tomu rozumiem zle? :)
Asi mas pravdu - ani google nepozna pojem Francuzska hypoteka. Asi FR dotuju alebo daco pod - ze krajina je nestandardna v hypo. Dakedy mi vadi ze novinari nerozvijaju odpovede - idu len stylom otazka odpoved.
Castokrat tomu novinari ani nerozumeju... Ved ja ani neviem, ze by sme tu mali naozaj fundovany ekonomicky dennik teraz (etrend ide dole vodou, sme a dennikn len tak hryzkaju popularne temy... skor rozhovory... ale ze by spravili sami nejaku investigativu ci nazor - relevantnty, to ani nie).... supluju to kadejake mensie projekty
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Kosa »

Glogol napísal: St 22 02, 2023 10:03 am
osamely chodec napísal: St 22 02, 2023 9:27 am maju teraz zlaty vek nulove uroky na vkladoch a zvysujuce sa uroky na hypotekach :)
JJ - pred rokom a pol mali rozdiel cca 1-0 ( uroky % - vklady%) a teraz cca 3,8 - 0. Kedze sa spomina ze zo zahranicia stale mam podozrenie ze ECB nejako potajomky bankam poskytuje hotovost. Nieco ako QT a tajne QE. Inac by museli o vklady bojovat urcite agresivnejsie ako bojuju teraz.
Ked to velmi zjednodusim, tak banky ani nepotrebuju vklady obyvatelstva. Vytvoria si tolko virtualnych penazi kolko potrebuju.

https://www.trend.sk/blogy/ekonomia-5-m ... ju-peniaze
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Kosa napísal: St 22 02, 2023 1:26 pm
Ked to velmi zjednodusim, tak banky ani nepotrebuju vklady obyvatelstva. Vytvoria si tolko virtualnych penazi kolko potrebuju.

https://www.trend.sk/blogy/ekonomia-5-m ... ju-peniaze
Ešte by som snáď len doplnil, že banky vklady aj vytvárajú.
Ak dá banka klientovi úver (pripíše ho na účet) tak naraz vytvorí aj vklad. Čiže zvýši simultánne vo svojej bilancii aj aktíva (úver) aj pasíva (vklad). Úrokový rozdiel medzi aktívami a pasívami je zisk.
Treba ešte pripomenúť, že ak klient úver splatí tak to ide opačne a peniaze zanikajú.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Peter222 »

Kosa napísal: St 22 02, 2023 1:26 pm
Glogol napísal: St 22 02, 2023 10:03 am
osamely chodec napísal: St 22 02, 2023 9:27 am maju teraz zlaty vek nulove uroky na vkladoch a zvysujuce sa uroky na hypotekach :)
JJ - pred rokom a pol mali rozdiel cca 1-0 ( uroky % - vklady%) a teraz cca 3,8 - 0. Kedze sa spomina ze zo zahranicia stale mam podozrenie ze ECB nejako potajomky bankam poskytuje hotovost. Nieco ako QT a tajne QE. Inac by museli o vklady bojovat urcite agresivnejsie ako bojuju teraz.
Ked to velmi zjednodusim, tak banky ani nepotrebuju vklady obyvatelstva. Vytvoria si tolko virtualnych penazi kolko potrebuju.

https://www.trend.sk/blogy/ekonomia-5-m ... ju-peniaze
Zjavne si nepochopil o com je ten clanok, ktory si sem dal. Frakcne bankovnictvo nezabezpeci to, ze banky si mozu "sami pre seba" vytvarat virtualne peniaze.
Na konci dna sa musia aktiva a pasiva na suvahe banky rovnat.
Ak je loans to deposit ratio vyssie ako 1 znamena to, ze svoje aktiva (uvery) musi banka financovat inymi pasivami ako vkladmi, napr. emitovanim dlhopisov (co je zvycajne drahsie ako prijimanie vkladov). Pokial chce banka rast a zvysovat stranu aktiv tak to musi mat vzdy vykryte pasivami, ziadne peniaze si len tak "z nicoho" nevytvori.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Úverom banka naraz vytvorí aj aktíva ja pasíva.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Kosa »

Peter222 napísal: St 22 02, 2023 1:49 pm
Zjavne si nepochopil o com je ten clanok, ktory si sem dal.
Zjavne si si neuvedomil, ze som napisal :
Ked to velmi zjednodusim …
:)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Peter222 »

Miloš Convexify napísal: St 22 02, 2023 2:09 pm Úverom banka naraz vytvorí aj aktíva ja pasíva.
Ano, ved nikto netvrdi opak, ale informacia bola, ze vraj na zaklade frakcneho bankovnictva a multiplik. efektu si banka vytvori "virtualne" peniaze, ktore potrebuje, co je samozrejme nezmysel.
Poviem to este inak, hypoteticky priklad, pride polovica klientov a vyberie si svoje vklady. Predstierajme na chvilu, ze banka by bola schopna ich vyplatit. A teraz recnicka otazka, aky to bude mat dopad na uverove portfolio banky (stranu aktiv)? :) Tebe to urcite vysvetlovat nemusim. Banka si v tom pripade nevytvori ziadne virtualne peniaze, je uplne jedno ze je tu nejake frakcne bankovnictvo a multiplikacny efekt, na to som reagoval.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Peter222 »

Kosa napísal: St 22 02, 2023 2:16 pm
Peter222 napísal: St 22 02, 2023 1:49 pm
Zjavne si nepochopil o com je ten clanok, ktory si sem dal.
Zjavne si si neuvedomil, ze som napisal :
Ked to velmi zjednodusim …
:)
So zjednodusenim to nema nic spolocne. Pomotal si 2 rozne veci, ktore z pohladu ALM konkretnej banky nijak spolu nesuvisia. :wink:
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Kosa »

Peter222 napísal: St 22 02, 2023 2:22 pm
So zjednodusenim to nema nic spolocne. Pomotal si 2 rozne veci, ktore z pohladu ALM konkretnej banky nijak spolu nesuvisia. :wink:
To je tak, ked si otvoris clanok, rychle ho preletis a narazis na frakcne bankovnictvo a uz mas jasno. Lenze si nedocital diel 2.

https://www.trend.sk/blogy/ekonomia-5-m ... aze-2-cast

A diel 3.

https://www.trend.sk/blogy/ekonomia-5-m ... aze-3-cast
Záver:
Banky môžu požičať a zároveň vytvárať toľko peňazí, koľko im dovolí výška ich hotovosti alebo ich rezervy v centrálnej banke (elektronická hotovosť).
Ak chcú vytvoriť okamžite viac, stačí, ak si požičajú od inej banky rezervy v centrálnej banke (alebo priamo od centrálnej banky) a môžu ďalej vytvárať peniaze.
Nie je teda žiadny formálny limit pri vytváraní peňazí, lebo banka si môže stále zvyšovať svoje PMR (napr. požičkami na medzibankovom trhu) a tým neustále zvyšovať množstvo úverov pre klientov (tvorba nových peňazí).
Banky musia dodržiavať kapitálovú primeranosť, ale v dobrých časoch ich zisk každý rok rastie, a preto ich táto podmienka výrazne nemusí limitovať.
Bazilejské pravidlá (Basel III) správne limitujú hlavne vytváranie zlých úverov (a ďalšie oblasti) a pomáhajú stabilizovať finančný trh. Rada renomovaných ekonómov (napr. emeritná profesorka ekonómie Victoria Chick z Lonskýnskej univerzity) však hovoria, že táto regulácia sa dala urobiť oveľa lepšie :-).
Jediným reálnym limitom je teda vzájomná dôvera bánk – ak funguje, peniaze môžu banky vytvárať donekonečna. Ak je dôvera slabá alebo žiadna, systém bude krachovať. Ako v roku 2008.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Peter222 »

Dal si sem najprv clanok z trendu o frakcnom bankovnictve a multip. efekte na zaklade ktoreho si tvrdil, ze banky mozu vytvarat virtualne peniaze podla svojej lubovole co je uplny nezmysel tak teraz neprekrucaj.
Ked raz povies nejaku hlupost nie je hanbou priznat si ze to bola hlupost :) v podstate si povedal, ze bez ohladu na vysku depozit moze banka vytvarat lubovolny objem uverov, ale ok necham ta teda v tom :)
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Kosa »

Sillou mocou sa drzis prveho dielu. Vzdavam sa :)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Peter222 »

Drzim sa iba toho co si povedal o tvorbe virtualnych penazi komercnych bank, clanky v trende bokom :) ale asi sa veru nedopracujeme nikam, nevadi :)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa Joki »

UniCredit removed from list of global systemically important banks
——-
UniCredit vyškrtla zo zoznamu globálnych systémovo dôležitých bánk
https://www.ft.com/content/d699fe88-15a ... 150aef07b5
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

Re: Prehľad slovenských bánk

Príspevok od používateľa MiBi »

hmm na Slovensku si teda nemozeme vybrat uz ziadnu zo systemovo dolezitych bank :)
Screenshot 2023-11-27 133310.jpg
https://www.fsb.org/2023/11/2023-list-o ... ks-g-sibs/
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"