Tatrabanka

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
imeon
Príspevky: 24
Dátum registrácie: St 11 11, 2009 7:39 pm
Bydlisko: Bardejov
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa imeon »

Neodporúčam, ruším tam účty, bezpečná no spomalená drahá banka…
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Pre mňa boli vždy z tých drahších, no všetko čo som potreboval bolo vtedy all-inclusive.
Postupne spoplatnili úplne všetko, zrušili sms notif., výbery z cudzieho bankomatu platené, tlačenie na nezmyselné "inovácie" prevody trvajú neskutočne dlho.Buď každý mesiac poplatok alebo musím 7x využiť "inovácie".

Minulý rok, na druhom konci Európy, nefungovala kreditka, zamietnutné platby. Mobil banking sa mi deaktivoval sám od seba, volal som na podporu že sa mi stalo, nemám pri sebe čítačku a neviem si ho znova aktivovať. Odporučili mi zavolať na kontaktné centrum, kde som zverklíkoval čo sa stalo -> pýtali si ma verifikovať CEZ ČÍTAČKU..

Fio<>Vub<>Zuno (kedysi) všetko rýchlo. Kombinácia ľubovolnej s Tatrou o deň dva dlhšie.

Mám ich rád, možno zo zvyku, no hľadám náhradu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Adammd »

To radsej UCB, aktualne je tam akcia v podobe voucher do alzy
https://www.unicreditbank.sk/sk/obcania ... /ucty.html
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Jari »

Takze Tatrabanka nie? A ja som bol za to, ze patri medzi top. Tak co by ste odporucili namiesto Vub? Vela moznosti tam nie je ked som si robil prehlad.
Time in the market beats timing the market…
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Adammd »

Ked nejde o uver/hypoteku, ale len bezne sluzby, tak je to vlastne jedno nie? Chod tam, kde ti daju nejaky benefit, napr tie vouchery v UCB.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Jari »

Ved ide len o bezne sluzby, no ked viaceri pisu, ze je problem tak neviem neviem. Este sa mi pozdavala SLSP a tiez tam je benefit.
https://www.slsp.sk/sk/ludia/ucty/osobny-ucet
Time in the market beats timing the market…
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Lex »

Banka, ktora sa tvari, ze je posh a inovativna, pricom davno zaspala dobu. Appka priemerna, oproti slsp napr slabe UI (ale furt lepsie ako VUB na druhu stranu). Pobockove poradkyne v BA otras, polka v zaskolovani, druha polka tam robila este snad za Franza Jozefa a tvaria sa, ze su nieco viac lebo robia v tatre. Nadovazok je to cele drahe a nemotorne. Cela rodina isla od nich prec a nikto zatial nelutuje.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Jari »

Lex napísal: St 01 09, 2021 2:23 pm Cela rodina isla od nich prec a nikto zatial nelutuje.
Aku banku ste si vybrali?
Time in the market beats timing the market…
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa rmaly »

Pozri, ja mam TB od '98. Boli jedna z top, ale stuplo im to do hlavy'
1, Mobil banking maju fajn, ale ide o to, ci ti to treba. Ja som najstastnejsi, ked vsetko nastavim raz a ide to samo a potom sa uz nechcem nicoho chytat, takze vlastne ti je potom jedno, ci maju prekne prostredie alebo nie
2, su to vycuranci. Su drahi a ich system odmenovania je vcelku nefer (kreditka ma vlastny system, ucet vlastny... nie je to prepojene...). Napriklad ak chces mat zadarmo ucet, musis mat 3 produkty z 3 roznych skupin (napriklad 3x 200 tisicova hypoteka ti nepomoze, ako keby si nemal nic... musis mat napriklad hypo, kreditku a poistenie...
3, K dobru im sluzi, ze ked aj bol sem tam problem, tak po rychlom nakricani na tetu sa zbicovali a dali to doporaidku. Verzus VUB, kde 3x spravili chybu pocas asi 5 rokov... pomaly na sud a nakoniec ani prepac... nakricat nepomohlo...
4, Momentalne pouzivam mbank (od zaciatku), 365 (od zaciatku), FIO, TB, Mal som VUB, mal som zuno... Long story short... fio and/or mbank, popripade 365 k tomu to spravi.
Alebo si zaloz Unicredit ak este maju akciu. Banky aj tak velmi neriesia pri hypo, ci si ich dlhodoby klient (akurat ta chcu obtiahnut, lebo si myslia, ze neopjdes inde).
Ked mi skonci za 2 roky hypo, idem prec z TB

p.s. maju teraz 1 vyber mesacne z cudzieho bankomatu (na sk)... Fio ma napriklad 2x za mesiac hocikde na svete... just sayin' :)
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Lex »

Jari napísal: St 01 09, 2021 2:44 pm Aku banku ste si vybrali?
Vybrali sme si slsp, cast rodiny tam mala osobne ucty (podnikatelske boli v TB) cize sme to poznali a vysli nam vsetkym ucty zadarmo.

Okrem toho mam z roznych dovodov ucet vo Fio, 365, mBank a mal som este Vub. Za mna bezkonkurencne najlepsi internetbanking ma slsp - je to pre mna dolezita vec preto spominam, produkty inak nie je velmi co hodnotit. Je to ucet, platobny styk, funguje to. Keby mi ale nevysiel ucet zadarmo zvazoval by som este medzi mBank a Fio. Fio je na pohlad skarede, ale funkcne. MBank je tak medzi. Nie je to najhorsie, funguje to, trochu cudne UI v IB, ale da sa zvyknut.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa rmaly »

este by som chcel uviest, ze z mojho pohladu mBank nie je "plnohodnotny" ucet... Ak sa nieco nezmenilo, tak neviem, ci vobec si schopny poslat prachy mimo eurozonu (sepa)... proste ani do ciech neposles na cesky ucet (nie eurovy)... pokial si pamatam...

Toto napriklad fio - nech uz ma akekolvek muchy - ma poriesene ako kazda standardna banka (a je zadarmo dokonca uplne bez podmienok)... co uz ani mbank nie je.

365 je uz aj na mna asi "too cool" pre mladych... Drzim ju kvoli urokom na rezervu na sporiacom ucte...
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Lex »

rmaly napísal: Št 02 09, 2021 9:14 am este by som chcel uviest, ze z mojho pohladu mBank nie je "plnohodnotny" ucet... Ak sa nieco nezmenilo, tak neviem, ci vobec si schopny poslat prachy mimo eurozonu (sepa)... proste ani do ciech neposles na cesky ucet (nie eurovy)... pokial si pamatam...

Toto napriklad fio - nech uz ma akekolvek muchy - ma poriesene ako kazda standardna banka (a je zadarmo dokonca uplne bez podmienok)... co uz ani mbank nie je.

365 je uz aj na mna asi "too cool" pre mladych... Drzim ju kvoli urokom na rezervu na sporiacom ucte...
A vies, že na sporiacom ucte na rezervu znizili uroky ze? Uz len to syslenie sa od nich oplati.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa rmaly »

Lex napísal: Št 02 09, 2021 9:28 am A vies, že na sporiacom ucte na rezervu znizili uroky ze? Uz len to syslenie sa od nich oplati.
ano, tusim o cely rad z 0.365 na 0.0365 %... ale tak vsetci znizili / znizuju... ale urok na cash rezervu na "bezpodmienkovom" ucte asi maju "najlepsiu"... (TB, FIO nula... mBank tusim 0.01)...
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Lex »

rmaly napísal: Št 02 09, 2021 9:37 am ano, tusim o cely rad z 0.365 na 0.0365 %... ale tak vsetci znizili / znizuju... ale urok na cash rezervu na "bezpodmienkovom" ucte asi maju "najlepsiu"... (TB, FIO nula... mBank tusim 0.01)...
SLSP ma 0,11 ked sporis aspon 50 mesacne a VUB ma myslim 0,2 ak mas od nich hypo.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa rmaly »

Lex napísal: Št 02 09, 2021 11:17 am SLSP ma 0,11 ked sporis aspon 50 mesacne a VUB ma myslim 0,2 ak mas od nich hypo.
dobre vediet, dikes... len zase uz aj tak mam 4 banky a ono je to dost dynamicke teraz (stale)... to by sa clovek usoupal keby to mal stale prehadzovat :) :)

Hocico lepsie ako 0 je ok (dokonca mam aj prachy na beznych uctoch za 0 niektore...
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa danno »

Dneska som chcel vybrat peniaze a kedze TB bankomat nebol po ruke tak som skocil do Prima banky, a v ich bankomate vyberiem maximalne 200€..a ak chcem viac tak vyberat na viac krat,ze WTF? Na nete som nasiel ze tento limit ma aj SLSP. Maju tieto limity pre cudzie karty aj ine bankomaty?
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Substance242 »

Tatrabanka kúzlo, pred ukončení zmluvy som z VISA karty, ktorú som mal v tej chvíli po rôznych prevodoch v pluse 235,83, vybral všetko na účet. (pozn. kartu treba zrušiť samostatne, ani na to neupozornia keď je tam človek kvôli rušeniu účtu, online sa veci vybaviť dajú ale zrušiť nikdy)

2.9.2021: prevod z karty na účet 228,33, vedel som že si zaúčtujú 5 € (áno) plus som tušil že aj mesačný poplatok za kartu 2,50 € (kupodivu nie),
30.9.2021 výpis:

Kód: Vybrať všetko

Dlžná suma z predchádzajúceho výpisu EUR 235,83
Suma kreditných položiek EUR 0,00
Suma debetných položiek EUR 233,33
Dlžná suma EUR 2,50
Povedal som si že haha a teraz to prišlo k 30.10.2021 znovu, zaplatil som a dúfam že už o tom nebudem počuť. :-)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa rmaly »

Substance242 napísal: Po 01 11, 2021 5:29 pm Tatrabanka kúzlo, pred ukončení zmluvy som z VISA karty, ktorú som mal v tej chvíli po rôznych prevodoch v pluse 235,83, vybral všetko na účet. (pozn. kartu treba zrušiť samostatne, ani na to neupozornia keď je tam človek kvôli rušeniu účtu, online sa veci vybaviť dajú ale zrušiť nikdy)

2.9.2021: prevod z karty na účet 228,33, vedel som že si zaúčtujú 5 € (áno) plus som tušil že aj mesačný poplatok za kartu 2,50 € (kupodivu nie),
30.9.2021 výpis:

Kód: Vybrať všetko

Dlžná suma z predchádzajúceho výpisu EUR 235,83
Suma kreditných položiek EUR 0,00
Suma debetných položiek EUR 233,33
Dlžná suma EUR 2,50
Povedal som si že haha a teraz to prišlo k 30.10.2021 znovu, zaplatil som a dúfam že už o tom nebudem počuť. :-)
tak vytiahnutie prachov (prevod na ucet) z kreditky (predpokladam) je drahe asi vsade...
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Pri rušení KK (predpokladám že sa jedná o kreditnú, nakoľko si rušil bežný účet), odporúčam priamo zrušiť kreditnú kartu na pobočke.
Tam sa ťa opýtajú čo s preplatkom - previesť na účet XY.
Vyhneš sa tým poplatku za platobný príkaz z karty (ktorý je naozaj ako píšeš 5€).

Tomu sa mi síce podarilo vyhnúť, ale aj u konkurencie (vub) si kartu potiahli ešte ďalší kalendárny mesiac.
Inými slovami - zrušil som v strede mája. Poplatok za vedenie zobrali za máj a ešte aj jún. Nestálo mi za to naťahovať sa s nimi o 2,5€.
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Substance242 »

To je všetko v poriadku, pointa je že som celý čas v pluse ale akosi im zblblo znamienko plus mínus a som zvedavý koľko budem "dlhovať" o mesiac. :-) Účet aj kreditná karta sú zrušené ale toto chodí aj tak.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222: Sú tam skryté chytáky. Tie fondy majú velmi krátku históriu.
Sledujem TB, tak sa vyjadrím len k TB. TB medzi prvými v SR začala z fondami. Velmi neúspešne.

TAM Globálny z TB funguje od 3.2.2020. A vieš prečo? Lebo potrebovali skryť losera:

TAM – Európsky akciový fond (EUR) (Tatrabanka): +1,95% do 12.3.2021.
Od založenia 1.12.2000: -8,67%. Index MSCI Europe s čistými dividendami k dátumu ukončenia fondu + 93,2%.TB už odstránila históriu fondu a fond zanikol zlúčením s Globálnym akciovým fondom TB ku dňu 12.3.2021. Jeho pamiatka bude zachovaná v hodnotení od 2016. Bol to veterán podielových fondov v SR a zároveň ukážka, že poplatky vedia zožrať aj 20 ročný výnos.

A teraz aj s tou krátkou historiou porovnaj TB a Finax. Všimni si zaostávanie za ETF SVET.

TAM – Globálny akciový fond (EUR) (Tatrabanka) za 2021: +24,26% . Od 3.2.2020: +25,19% ( +12,49% p.a. )
Je to nový hit TB – podielový fond, ktorý investuje do ETFs. Poplatky sú lepšie: 0,95% p.a. Pre porovnanie však iShares Core MSCI World ETF od 3.2.2020: +38,41%

FINAX 100 (EUR) za 2021: +28% . ETF portfólio 100% akcie u finax.sk. Toľko mi ukazuje simulácia bez poplatkov. Nemusí byť presná. Od 2018: +60,31% bez poplatkov ( yahoo ). ETF SVET: +71,4% v EUR.

A teraz jedna domáca úloha, aby si videl ako TB skrýva svoje neúspechy pred ľuďmi:

Na ich stránke máš TAM – Americký akciový fond (USD) s 21 ročnou históriou od 1.12.2000. Môžeš mi povedať, kolko majú výnos za tých 21 rokov?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Št 13 01, 2022 7:25 pm

Referenčná mena fondu je USD, ale "oficiálne" je fond oceňovaný v EUR, neviem teda v ktorej mene to chceš, dávam teda pre istotu obidve. Pre úplnosť tabuľky dodám, že v roku 2021 +34,7% v EUR a +25,6% v USD.
Prílohy
tb.JPG
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Dá sa Juggler. Spracujem, dodám. :pivko: Nebude to ale pekný graf :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. Ja to vyhodnocujem v USD. TAM – Americký akciový fond (USD) . Prečo by to mala TB vyhodnocovať v EUR?

Fond investuje predovšetkým do akciových investícií amerických spoločností, finančných derivátov a peňažných investícií s cieľom dosahovať výnos predovšetkým z pohybu cien akciových investícií, z dividend akciových investícií, ako aj z finančných nástrojov s úrokovým výnosom a zhodnotenie fondu v mene USD.

KID: Cieľom Fondu je dosahovanie výnosu .. zhodnotenie Fondu v USD v odporúčanom investičnom horizonte.

Bankový účet Fondu: č. SK02 1100 0000 0028 2852 0080 (USD), SK77 1100 0000 0026 2252 0800 (EUR).
Minimálna investícia do Fondu predstavuje 200 USD, resp. 150 EUR.

Vyzerá to tak, že aj ked pošleš EUR, tak je urobená konverzia ( fee never sleep ) v banke a vklad je v USD. Nie je to fond v EUR, ktorý by prijímal vklady v EUR a robil konverziu na svoj účet. Pri ETF si na to dávame pozor leboo za konverziu sa účtuje 0,5% až 1,5%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Peter222 napísal: Št 13 01, 2022 9:28 pm Referenčná mena fondu je USD, ale "oficiálne" je fond oceňovaný v EUR, neviem teda v ktorej mene to chceš, dávam teda pre istotu obidve. Pre úplnosť tabuľky dodám, že v roku 2021 +34,7% v EUR a +25,6% v USD.
Ahoj Peter, odkiaľ máš tie čísla prosím? Ako rátam, tak rátam, ale v niektorých rokoch dostávam iné čísla. Hmm. Alebo aspoň zdroj tých dát odkiaľ máš... Vďaka.

OK skúsim teda úplne jednoducho takto. Na stránke Slovenskej asociácie správcovských spoločností sa nachádzajú historické dáta za podielové fondy - https://www.ass.sk/fondy/historicke-udaje

Vďaka tomu možno nájsť, že úplne prvý záznam o TAM americkom akciovom fonde je tu v tomto dátume (koniec roka 2000).

tam uvod.jpg

Pri úvodnom kurze podielu 1 Sk sa to rovná sume 0,033194 Eura. K 31.12.2021 je pri tomto fonde kurz 0,070533 Eura, z čoho vyplýva zhodnotenie fondu na úrovni +112,5% za celú dobu existencie t.j. za 21 rokov ak správne rátam roky.

Maximálny drawdown na úrovni -74,33%.

tam graf.jpg

Z prvého obrázku vidno, že tam sa rovnako objavil aj TAM európsky akciový fond

Počty sú teda podobné. Pri úvodnom kurze podielu 1 Sk sa to rovná sume 0,033194 Eura. K posledným dátam z 5. marca 2021 (fond v marci zanikol) je kurz 0,020105 Eura = výnos -39,4% za celú dobu existencie t.j. za 21 rokov.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ďakujem Peter.

Hmm... Rozdiel v mojich výpočtoch na základe údajov zo Sass a údajoch z toho PDF čo si poslal, je len pred rokom 2006 (žlté polia). Ostatné roky úplne sedia na rovnako. Mne teda vychádza výnos 112,49% a podľa ich dát z PDF o niečo vyššie 120,52%. Nenapadá niekoho v čom by to mohlo byť?

porov.jpg


Nižšie ešte grafy (ročné dáta)...


porov1.jpg
porov1.jpg (32.07 KiB) 6555 zobrazenia

porov2.jpg
porov2.jpg (31.81 KiB) 6553 zobrazenia

Juggler, ako si to rátal do hitparády ty? Toto je prepočet len v Eur, iné dáta som nenašiel.
PS: Ten výnos 34,7% za posledný rok je krásny, každopádne za celú dobu to infláciu zrejme veľmi nepokrylo :pivko:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tomáš virdzek napísal: Pi 14 01, 2022 6:28 pm Na stránke Slovenskej asociácie správcovských spoločností sa nachádzajú historické dáta za podielové fondy - https://www.ass.sk/fondy/historicke-udaje

Vďaka tomu možno nájsť, že úplne prvý záznam o TAM americkom akciovom fonde je tu v tomto dátume (koniec roka 2000).

Pri úvodnom kurze podielu 1 Sk sa to rovná sume 0,033194 Eura. K 31.12.2021 je pri tomto fonde kurz 0,070533 Eura, z čoho vyplýva zhodnotenie fondu na úrovni 112,5% za celú dobu existencie t.j. za 21 rokov ak správne rátam roky.

Maximálny drawdown na úrovni -74,33%.



OK. Sedí to aj z grafom odborníka - finančníka Ovčarika na stránke finančný kompas. Tak to zapisujem do vyhodnotenia. Ten rozdiel v prvých rokoch vznikol podľa mňa prezentácoiu v USD a v SKK. Potom nabehli na jeden meter. Nevadí. Neriešim viac.
Beriem to ako uzavreté. Ďakujem !
.
.
TAM Americky akciovy 2000-2021.png
.
.
tomáš virdzek napísal: Pi 14 01, 2022 6:28 pm
Z prvého obrázku vidno, že tam sa rovnako objavil aj TAM európsky akciový fond

Počty sú teda podobné. Pri úvodnom kurze podielu 1 Sk sa to rovná sume 0,033194 Eura. K posledným dátam z 5. marca 2021 (fond v marci zanikol) je kurz 0,020105 Eura = výnos -39,4% za celú dobu existencie t.j. za 21 rokov.

Áno. Aj to sedí z finančným kompasom, ktorý berie dáta z Asociácie správcovských spoločností. Tak to beriem za smerodatné a musím to opraviť aj v Hitparáde.

Predstavte si, že ja som mal zo stránky TB oveľa menšiu stratu od založenia: -8,67%. Takže to musím všetko opraviť, tým viac, že fond už skončil.

Takisto mám u TAM amerického akciového +200% od 2000 do 2020. Takže dobre, že sme zistili pravdu. Teraz už nezistím, či som chybu urobil ja, alebo to vtedy takto prezentovala TB. Nevadí, hlavne že je to uzavreté !

Ďakujem páni za pomoc ! :beer:
Prílohy
TAM Europsky akciový fond (EUR )2000-2021.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 14 01, 2022 8:56 pm Beriem to ako uzavreté. Ďakujem !
Keď pôjdem do môjho archívu, tak tam pozriem hodnoty Amerického akciového fondu, Európskeho akciového fondu, Európskeho technologického fondu a ešte dvoch dlhopisových fondov, asi USD a Euro, ak si dobre pamätám. Boli to moje prvé podielové fondy, ktoré som v živote nakúpil. Kúpil som ich v roku 2001 a predal v roku 2005. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa lepka »

TB 500 Eur limit na okamzite platby. Jednym slovom vau.

https://zive.aktuality.sk/clanok/v7el92 ... ba-vediet/
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No ja nerozumiem, co im branilo neurobit to skor a natahovat tento krok takto dlho..
Uz dlhe roky mi platby do zahranicia presli skor (dostali sa tam skor, aj v ten den, do 3-4hodin), ako SK-SK, ktore vzdy trvali D+1
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa rmaly »

Ono tak co si citam o bankach / sluzbach / bankovych produktoch, tak Slovensko je na tom zaujimavo. Po technickej stranke (vynimajuc samotne original bankove sluzby) sme dost popredu (real time sms notifikacie ked sa mojim kolegom zo zapadnej Europy ani nesnivalo - respektive cumeli ako pera z gauca..., appky, apod)...
Na druhej strane badam, ze samotne sluzby su na tom biednejsie a to uz aj voci CR (najviac to vnimam naprilkad na sluzbach ku kreditnym kartam, kde okrem standardnej platby prakticky neexistuju doplnkove sluzby ako zbieranie mili, cashback je len na niektorych a aj to mizerny atd atd)...
Akoze tieto rychle platby potesia urcite...
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa Joki »

Máme kreditku z mBank a 1% z platieb zaslielaju späť na účet. Takže mesačne to tak 8-10€ pride, čo ma celkom teši.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa rmaly »

Joki napísal: Ut 01 02, 2022 1:43 pm Máme kreditku z mBank a 1% z platieb zaslielaju späť na účet. Takže mesačne to tak 8-10€ pride, čo ma celkom teši.
ano, kde tu to funguje, ale podla mna v porovnani uz len s CR (nehovoriac o US) to je ze nic :)
To dokonca sa mi zda ze taka kreditka mall.sk co maju v spolupraci s niekym (s nejakou splatkovou spolocnostou) ma este lepsi cashabck... ale vzdy je tam limit, alebo samotna kreditka potom uz nie je taka dobra (nesplna mozno ine poziadavky) apod... nie ze by tie sluzby vobec neexistovali, len su v pliankach
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Joki, obavam sa, ze to 1% mas v cene, to je len hra s cislami. VISA alebo mBanka ma MC? si nauctuju 2% fee u obchodnika, ten to logicky vzdy zapocita ako naklad a cenu zvysi o 2% pre zakaznika, a potom zakaznik za tuto platbu dostane 1% spat..
Ja pouzivam BU prevod, a mam zlavu 2% z nakupu, co je 16-20eur mesacne :)
Odoslané z počítača
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa capitalcapital »

iceberg8 napísal: Ut 01 02, 2022 3:02 pm Ja pouzivam BU prevod, a mam zlavu 2% z nakupu, co je 16-20eur mesacne :)
Zľavu za BU má pár eshopov, pri bežných nákupoch v kamenných predajniach som zatiaľ zľavu za platbu cash nezaznamenal. Pri takých eshopoch asi ľudia uprednostnia BU pred kreditkou :wink:
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Naj moj zubar ma 3% zlavu za hotovost :) ale ano, malokto ma take zlavy za BU/cash.. S tym suhlasim.
Ono tu ide skor o nieco ine, ludia sa namotali na takuto (bez urazky) jednoduchu odmenu, ale peniaze zadarmo neexistuju, inak by som si spravil terminal na prijimanie platieb, a previedol taky prievan cez tu kreditku, za 1% okamzity zisk :) no asi to tak nepojde :) pretoze terminal plati poplatky, cize ziadny perpetum mobile.. A potom ten, kto plati cash, zlavu nema, z neho ma obchodnik vacsi zisk a teoreticky to "nuti" ludi platit kreditkami (obcas debetkami) a zas sme pri tej "digitalizacii".
Ja veru chcem byt diverzifikovany, preto odmietam taketo odmeny (alebo vernostne karticky) :)
Odoslané z počítača
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa m4tu5h »

rmaly napísal: Ut 01 02, 2022 1:51 pm ano, kde tu to funguje, ale podla mna v porovnani uz len s CR (nehovoriac o US) to je ze nic :)
ake su vyhody v CR? ja som si namatkovo pozrel par kreditiek, ale ziadne rozdiely ktorymi by dominovali tie nase slovenske som teda nenasiel
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa rmaly »

No, ked som pred par rokmi citaval pravidelnejsie napriklad mesec.cz alebo penize.cz, tak z clankov mi prislo, ze maju nepomerne viac roznych kreditiek a maju aj milove napriklad (alebo nejakym stylom brandovane / limitovane s nejakym bonusmi... v style ta "nasa" mall karta, ale viac roznych)...
Mozno aj tam uz chcipol pes...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Upozornenie !!!

Phisheri posielajú sms, že

INFO Váš účet bol zablokovaný. Prihláste sa teraz, inak bude účet zrušený
a pod tým false linka: https://moja-tatrabank.net

Všimnite si, že linka je len podobná tej pravej: moja.tatrabanka.sk
ked kliknete na linku objaví sa napodobenina, ktorá pýta meno a heslo

Účelom podvodu je získať údaje k nalogovaniu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Tatrabanka

Príspevok od používateľa lepka »

Btw naco im je login, ked platby sa daju nastavit na autorizovanie a tam uz asi kazdy zisti, ze nie je na stranke banky?
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"