3.pilier - výber úspor

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
nerozhodny
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 04 03, 2013 1:39 pm

3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa nerozhodny »

Som už niekoľko rokov bohužiaľ v 3.pilieri. Nedávno som dostal z AXA ponuku, aby som za sumu, ktorú tam mám
uloženú, zakúpil jednorazové investičné životné poistenie Balance Selection II. Sľubujú nulové poplatky a
100% návratnosť investovaného za dobu 5 rokov. Za normálnych okolností by som to neriešil (poistenie už
mám inde), ale tie peniaze zatiaľ z 3. piliera nedostanem a každoročne z uloženej sumy sťahujú poplatky.
Je to v tejto špecifickej situácii dobré riešenie alebo je to jedno?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 3.pilier - ako ďalej

Príspevok od používateľa filip glasa »

Sľubujú nulové poplatky a 100% návratnosť investovaného za dobu 5 rokov.
ako presne je to sformulované? Myslím že nie je možné, aby to takto doslovne splnili. Poplatky tam budú zrejme tiež a návratnosť v konzervatívnych fondoch v rámci toho IŽP +- rovnaká ako v treťom pilieri.

K peniazom z III. piliera sa dá ľahko dostať - stačí zaplatiť 20% pokutu za výber pred nárokom na dôchodok.
nerozhodny
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 04 03, 2013 1:39 pm

Re: 3.pilier - ako ďalej

Príspevok od používateľa nerozhodny »

Tá pokuta 20% platí aj pre staré zmluvy?

V prvej ponuke som žiadne poplatky nenašiel, možno sa ešte niečo vynorí.
Išlo mi skôr o porovnanie možností, prvá alternatíva je, že nechám istú sumu v 3. pilieri a
budem čakať na to, kedy bude možné si peniaze bez pokuty vybrať, druhá alternatíva
je zakúpiť ponúkané "poistenie" a po vypršaní to časom bez pokuty vybrať.
Dá sa očakávať na konci rozdielna suma? Sú pri druhej alternatíve riziká straty?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 3.pilier - ako ďalej

Príspevok od používateľa filip glasa »

je zakúpiť ponúkané "poistenie" a po vypršaní to časom bez pokuty vybrať.
zrejme to tak nebude, lebo každé IŽP má svoje vnútorné náklady a poplatky.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: 3.pilier - ako ďalej

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

toto ani tak nie je IZP ako skor garantovany fond zabaleny do poistky aby to mohla predavat poistovna. Nieco ako mali/maju CSOB, TB, .. Ani by tam tak nemala hrozit strata ako skor, ze to nic nezarobi. Mna skor zaujalo, ze ti ponukli moznost previest tam peniaze z DDS. Nejako sa mi to nezda. Mozes sem postnut scan toho listu ?
nerozhodny
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 04 03, 2013 1:39 pm

Re: 3.pilier - ako ďalej

Príspevok od používateľa nerozhodny »

To bola zatiaľ len ústna ponuka, že jednorazové poistné bude uhradené mojou sumou v 3. pilieri.
Priložené letáky boli bežnou reklamou na investičné poistenie, myslím, že sú aj
na webovej stránke poisťovne, tam sa o 3.pilieri vôbec nehovorilo.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 3.pilier - ako ďalej

Príspevok od používateľa filip glasa »

No tak by si v tom III. pilieri zaplatil 20% pokutu a potom este naklady samotneho zivotka. Zrejme zavadzanie (alebo rovno ojeb) zo strany toho ustneho navrhovatela.
To iste si mozes urobit aj bez zivotka - vybrat peniaze z III. piliera s pokutou. Iny mechanizmus nie je.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa incognito »

P. Glasa, myslim, ze robite zavery prilis rychlo (mozno na zaklade bohatych, casto negativnych, skusesnoti...). Hodnotite produkt, ktory nepoznate, len tak z brucha ho principialne odrovnate... myslim, ze mate velmi vela skusenosti na to, aby ste nevedeli, ze mozu byt velke rozdiely medzi produktami.

IZP v AXA je robene tak pisal P. Cmorej, inak sa to cez poistovnu predavat neda. Co sa tyka nakladov a poplatkov, nie je to klasicke IZP. Je tam 1 vstupny poplatok (BOS), ak sa nemylim 4% z investovanej sumy. Dalsie poplatky (m.fee, atd) by tam nemali byt.

Je to robene ako strukturovany produkt, cast ide do dlhopisov (alebo HZL, nie som si teraz celkom isty) od UniCredit-u a druha cast ide do opcii na vybrany kos 20 akcii. Garancia je na istinu po zohladneni poplatku (napr. pri min. vklade 2000€ je garantovana investovana suma 1920€, teda 96%). Kos akcii je vybrany celkom rozumne, ma to sancu spravit celkom slusny vynos. Ako sucast niektorych vacsich portfolii to moze byt ok, urcite vsak nie pre kazdeho. Treba sa poradit s profikom :D

Prevadzat tam peniaze z 3. piliera je bud zvrhlost alebo sprostost, tazko povedat co je horsie. Pokutu 20% bude treba zaplatit tak ci tak, zhodnotenie v IZP moze byt ale aj nemusi byt lepsie ako v 3. pilieri, tato sanca za tu 20% pokutu nestoji. Vynasat peniaze z 3. piliera sa takto "presibane" dat urcite nebude ;)

Pekny den
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa filip glasa »

Incognito - akože čo sa mam teraz poskladať, Podľa tvojho popisu je to ešte väčšia sprostosť než som si myslel. Neviem prečo by si to mal niekto uzatvoriť.
Sľubujú nulové poplatky a 100% návratnosť investovaného za dobu 5 rokov.
Zas mu len klamali - poplatky tam sú (ako písal incognito) náklady tam sú (marža v štruktúrovanom produkte). A návratnosť 100% za 5 rokov tam nie je. Je tam garancia nie návratnosť.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa rmaly »

incognito napísal:P. Glasa, myslim, ze robite zavery prilis rychlo (mozno na zaklade bohatych, casto negativnych, skusesnoti...). Hodnotite produkt, ktory nepoznate, len tak z brucha ho principialne odrovnate... myslim, ze mate velmi vela skusenosti na to, aby ste nevedeli, ze mozu byt velke rozdiely medzi produktami.

IZP v AXA je robene tak pisal P. Cmorej, inak sa to cez poistovnu predavat neda. Co sa tyka nakladov a poplatkov, nie je to klasicke IZP. Je tam 1 vstupny poplatok (BOS), ak sa nemylim 4% z investovanej sumy. Dalsie poplatky (m.fee, atd) by tam nemali byt.

Je to robene ako strukturovany produkt, cast ide do dlhopisov (alebo HZL, nie som si teraz celkom isty) od UniCredit-u a druha cast ide do opcii na vybrany kos 20 akcii. Garancia je na istinu po zohladneni poplatku (napr. pri min. vklade 2000€ je garantovana investovana suma 1920€, teda 96%). Kos akcii je vybrany celkom rozumne, ma to sancu spravit celkom slusny vynos. Ako sucast niektorych vacsich portfolii to moze byt ok, urcite vsak nie pre kazdeho. Treba sa poradit s profikom :D

Prevadzat tam peniaze z 3. piliera je bud zvrhlost alebo sprostost, tazko povedat co je horsie. Pokutu 20% bude treba zaplatit tak ci tak, zhodnotenie v IZP moze byt ale aj nemusi byt lepsie ako v 3. pilieri, tato sanca za tu 20% pokutu nestoji. Vynasat peniaze z 3. piliera sa takto "presibane" dat urcite nebude ;)

Pekny den
Ved on len zhodnotil (najskor velmi spravne) samotny fakt, ze mu niekto povedal, ze moze bez pokuty pouzit peniaze z 3. piliera na hocico (teraz si odmyslime ten produkt samotny).
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa incognito »

Jasne, kludne sa z toho poskladaj... :D presne preto som to pisal.

Produkt to nie je celkom zly, videl som aj horsie. Da sa celkom dobre pouzit.

Ano, garancia nie je to iste ako navratnost. Mozno uz aj ja menim myslenie a prisposobujem beznym ludom, ktori to chapu ako rovnake veci...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa filip glasa »

zrejme to nerozhodny inak myslel ako napisal. Ja som navratnostou myslel, ze do 5 rokov dostane dvojnasobok. On myslel asi to, ze ma garantovanych 100% vkladu.
Strukturovane (garantovane) produkty su vacsinou zbytocne a drahe. Emitent zaraba na tom, ze klient si nedokaze spocitat, co ho to garantovanie stoji ( aka je tam marza) a ze nevie co je to opcia alebo investicny certifikat. Tym nehovoim, ze by mal mat znalost o investicnych certifikatoch, alebo nebodaj o opciach.
Skor to, ze ak tomu nerozumie, tak nech zostane pri terminaku. Drviva vacsina garantovanych fondov/vkladov neprekona vynosom ani len terminaky.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa incognito »

:)

ano, navratnost by mala byt vynos... akurat "nerozhodny" tym myslel garanciu, tak ako 99% ludi.

Ano, aj ja som tiez videl dobrych garantovanych/strukturovanych produktov velmi, velmi malo... a preto sa o nich vyjadrujem len ked ich dobre poznam :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa filip glasa »

no a co je na tomto konkretnom take dobre? Ja tam nic nevidim.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa rmaly »

nejak ma to nepotesilo - este asi nie je nic finalne, ale uz ten napad...
http://banky.sk/40318-sk/danova-ulava-v ... etkych.php" onclick="window.open(this.href);return false;
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa calculator »

rmaly napísal:nejak ma to nepotesilo - este asi nie je nic finalne, ale uz ten napad...
http://banky.sk/40318-sk/danova-ulava-v ... etkych.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Dúfam, že pre tých, ktorí sa nerozhodnú prijať nové podmienky, bude platiť starý postup v prípade odstupného.
Pretože, to čo navrhujú je nevýhodné, keď pri odstupnom by som dostal iba svoje prostriedky a príspevky zamestnávateľa až keď dosiahnem dôchodkový vek (čo sú v mojom prípade mnohé desiatky rokov :))
To radšej oželiem daňovú úľavu. Lebo je stále výhodnejšie dostať 80% z celkových vkladov, ako 50% z mojich vkladov, pretože tá daňová úľava ten rozdiel ani zďaleka nepokryje.

P.S. A tie neustále zmeny v II. a III. piliery už prestávajú byť vtipné. Preto ma ani nejak extra nezaujíma, v akom fonde v II. piliery som, pretože som si nie celkom istý, ako to tu bude celé za 30-40 rokov vyzerať. A či II. pilier vôbec prežije. Tým netvrdím, že som zástanca I. piliera.
pacho74
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po 16 01, 2012 2:23 pm
Has thanked: 3 times

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa pacho74 »

Takze som sa rozhodol si vybrat po 10 rokoch uspory z DDS Tatrabanka. Najprv ma potesili pretoze mi oznamili ze po novom mi vyplatia 100% uspor aj s vynosmi ale po mesiaci cakani na vyjadrenie mi prisla poziadavka na vypoved od zamestanvatela ktory tiez prispieval na toto sporenie. Po dodani tohto dokumentu som dostal od banky facku v podobe informacie ze peniaze mi nebude mozne vyplatit pretoze mam vypoved dohodou a nie z organicacnych dovodov podla paragrafu 63 ZP. Proste mam smolu ze ma z prace nevyhodili. Neviem preco mam dojem ze ma v TABE tahaju za nos a robia si zo mna srandu ? :shock: :D
Nejaka idea od niekoho dakujem za pomoc.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja teda neviem, ale nemalo by to vsetko zalezat iba a len od "davkoveho planu"? bol som minule v TB a teta mi ukazala, ze moj davkovy plan je 5 a podla vsetkeho jeden z najlepsich... V 50tke si viem vybrat 50% cash a 50% mi budu vyplacat 2-20 rokov... ziadna pokuta...
Tak to mi vcelku pride (na 3. pilier ok)...
co som tym chcel povedat - skus si zistit, aky mas davkovy plan a podla toho sa "hadaj"...
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa Marcos »

Ahojte, ja mam davkovy plan 5 v AXA. Kedze menim zamestnavatela, novy mi uz nebude prispievat a do dochodku mam daleko, najradsej by som peniaze vybral teraz a investoval ich sam. Z tu napisaneo mi nie je uplne jasne ktore zmeny od 1.1.2014 sa ma tykaju a ktore nie (mam staru zmluvu). Viete mi poradit co je najlepsia moznost ako postupovat - da sa este stale vystupit s 20% pokutou?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa Ladis »

Ve střední Evropě jsou miliony lidí, kteří se akcií bojí a nepotřebují je nikdy mít. Ti lidé jsou navedeni, že v případě slabého důchodu musí platit připojištění, aby dostali v důchodu měsíčně o 100 korun víc :)
V USA ale i Británii jsou miliony lidí, kteří se nebojí držet akcie nejstarších a největších podniků světa až do smrti, aby dostali v důchodu měsíčně 1000 dolarů nebo tisíce dolarů z dividend ještě k důchodu od státu. Velký krach akcií neni důvod k prodeji všech akcií, protože několik let po krachu akcie dosáhly zas nových maxim, jak vidíme na 20-letém grafu akcie BASF, BMW, JNJ, PG.
Tedy se připojištěte u pojišťovny AXA jak z Brna ten Nokia Traxa! A já si zařídil mít už za 4 roky v mém důchodu 1000 euro měsíčně z dividend a každý rok o 5% až 10% víc.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa Marcos »

Ahoj Ladis, dakujem, teraz neviem ci si si pomylil vlakno alebo lieky ;) Posli radsej foto juniora s mamou, dufam ze sa im dari :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Marcos napísal:Ahoj Ladis, dakujem, teraz neviem ci si si pomylil vlakno alebo lieky ;)
:lol:
Marcos, najjednoduchsie urobis ak si zavolas na AXA linku, nadiktujes im cislo zmluvy a tam sa spytas ake mas moznosti vypovedania
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa Marcos »

to mi tiez napadlo ked som tuto odpvoed pisal, ale riskoval by som pritom ze mi budu ponukat nieco nevyhodne a zaroven som predpokladal ze tu najdem niekoho kto mi bude vediet odpovedat ;) Uprimne - vela som ocakaval prave od teba Peter ;) )
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tieto stare 3 pilierove zmluvy su zial z pohladu prace pre poradcu ako za trest. Kazdy davkovy plan mal ine podmienky a pamatat si to vsetko je este aj za mojou hranicou toho co som ochotny :)
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa Marcos »

jasne, rozumiem, len ta trochu natahujem :) Ja som si stiahol davkovy plan z AXA portalu, tam pisu o moznosti vybratia odstupneho, neviem ale ci to neskorsia legislativa neznemoznila.

Článok VI
Podmienky vyplatenia odstupného a suma odstupného
1. Účastníko vi sa vyplatí odstupné, ak nesplnil podmienky vyplácania
doplnko vé ho starobného dôchodku alebo doplnko vé -
ho výsluho vé ho dôchodku.
2. Odstupné sa vyplatí v sume zodpovedajúcej 80 % hodnoty
zostatku na osobnom účte účastníka ku dňu požiadania o jeho
vyplatenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ak si nepodpisal dodatok co ti poslali tak dva roky dozadu, tak by to malo platit
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: 3.pilier - výber úspor

Príspevok od používateľa Marcos »

ak myslis ten co suvisel so zmenami k 1.1.14, ten som nepodpisal. Zavolam im. Este rozmyslam ci sa mam snazit to nacasovat ako majster Slimak ale asi sa na to vykaslem :) Dakujem Peter!
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"