Pasívny / aktívny príjem

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ako uchopiť pojem pasívny príjem:

http://ako-investovat.sk/clanok/334/pas ... -ako-na-to" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Rado »

Odkaz nefunkčný. :(
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa filip glasa »

cely web bol nefunkcny a obnova zo zalohy neobsahovala tento clanok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa filip glasa »

odkaz uz funguje, ale jeden clanok stale nemame. Nema niekto nahodou v cache prehliadaca, alebo od rana otvoreny tento clanok?

http://ako-investovat.sk/clanok/333/pra ... arobi-vzdy" onclick="window.open(this.href);return false;

diky
Ir0nman
Príspevky: 44
Dátum registrácie: So 05 11, 2011 11:19 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Ir0nman »

Omylom som dnes zmazal clanok o pravidelnom investovani.
Ak sa niekomu podari zachranit ho, budem mu velmi vdacny.

V Mozilla Firefox si treba nastavit Work Offline v sekcii Web developer a nasledne treba kliknut na tento link:
http://ako-investovat.sk/clanok/333/pra ... arobi-vzdy" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak niekto z vas predtym prezeral tento clanok, skopirujte ho a vlozte ho prosim sem alebo poslite Filipovi mailom.
Diky.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Rado »

Na iPade som ten článok pozeral a v histórii mám odkaz, ak mi povieš ako sa k nemu dostanem, keď to je možné, tak ho pošlem.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa filip glasa »

Z ipadu neviem ci ide vytiahnut clanok z cache. Ale uz som ho rano napisal odznova.
Funguje teda vsetky stratene clanky - aj pravidelne investovanie aj pasivny prijem.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Rado »

Škoda, že som to nepozeral na NB, mohol som ti ušetriť čas.

Pasívny a aktívny príjem by som nerozdeľoval podľa aktivity. Vždy je nejaká potrebná. Pre mňa je rozdelenie v tom, či pracujem ja pre peniaze alebo peniaze pracujú pre mňa. Môj nájomník musí chodiť do roboty, aby mi mohol zaplatiť nájom. Ja sa tam ukážem raz za mesiac a inkasujem. Isto, ak je treba niečo opraviť, tak musím zavolať vodára alebo opravára, ale pri telefonáte sa až tak nezapotím. :D
Podobne to bolo aj v zamestnaní. Musel som plniť plán, byť každý deň v robote, počúvať nadriadených aj keď často som mal iný názor. Teraz znova musím pracovať, ale zadať príkaz v NB a potom čakať ako to dopadne sa nedá porovnať s prácou v zamestnaní. Tam som bol v oveľa väčšom strese. Makal som, aby som dostal peniaze k sebe, teraz zadám príkazy peniazom, ktoré by mali makať a vygenerovať ďalšie. Toto je pre mňa pasívny príjem.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa filip glasa »

vyslovene pasívny príjem neexistuje, ale nejaké stupne pasivity - aktivity samozrejme sú. Ale základ je, že každý bude vnímať pasivitu inak - činnosť ktorá mu je sympatickejšia mu príde aj pasívnejšia (napriek tomu, že pri oboch by trávil rovnako času).
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa jogo »

Rado: Ak budem obchodovat IC pre nejaku banku a moja vyplata bude zaklad + 10% zo zisku, tak to bude z tohto pohladu aktivny prijem.
Pri nom vsak nic neriskujem, len vyhazov zo zamestnania, ak budem stratovy.
Ak ju vsak budem obchodovat sam pre seba, budem mat s tym podobne vela roboty, ale moja vyplata bude 100% zisku. Pritom vsak riskujem cely svoj vlozeny kapital.

Kto je na tom lepsie? Chlapik, ktory v banke touto strategiou obchoduje 1 mil zamestnavatelovych Eur, alebo chlapik, ktory si doma obchoduje 100 tis svojich Eur?
Myslim, ze druhy chlapik ma vacsi stres, lebo viac riskuje...
Naposledy upravil/-a jogo v Po 08 04, 2013 9:24 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Rado »

Ja som na tom lepšie. Aktuálne beriem manželku na nákupy inak už by som sedel na porade a vysvetľoval kam pôjdem, koľko predám, ako splním plán, robil nezmyselné reporty, kaučingy apod.
Keďže som už zainvestoval na obe strany a do expirácie sú dva týždne, tak už si do expirácie ani nevrznem len budem trhy sledovať a možno ak k tomu príde rolovať. Na to, aby som zarobil nerobím ani stotinu toho, čo som robil v robote. A stresu som sa zbavil, to je na tom to najlepšie. Nie je trading ako trading. Toto je z pohľadu toho, čo som robil pasívny príjem. Poslednú moju stratu si videl v 2011 a výnosy od vtedy tiež. Keďže boli cez 100%, tak riziko už nenesie môj kapitál, ale cudzí.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Ja som na tom lepšie. Aktuálne beriem manželku na nákupy inak už by som sedel na porade a vysvetľoval kam pôjdem, koľko predám, ako splním plán, robil nezmyselné reporty, kaučingy apod.
Ty si v praci neobchodoval IC. Tak nemozes porovnavat svoje byvale zamestnanie s tym, co robis teraz.
Keby si obchodoval v praci pre svoju firmu IC a robil zisky 40% rocne, nemusel by si sediet na porade a niekomu nieco vysvetlovat. Len by si obchodoval, teda, ak by si mal "normalnych veducich". :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa ice809 »

Jogo to nee :)
Za sociku jsme meli fajn zamestnani a fajn sefy v tovarne.
Nikdo te nenecha delat si svoji praci a byt spokojeny ze mu udelas 50% zisku. Ostatnim bude vzdy vadit, ze nemusis pracovat jako oni a mit vyssi prijem. Toto se neshoduje s revolucni myslenkou.
A v USA to budes delat na svoje triko, proc by jsi to delal pro nekoho jineho?
Kde je volne misto opcniho obchodnika? Banky a brokeri maji prece mnohem jistejsi business a to prodej produktu za poplatek.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa jogo »

ice809 napísal:Kde je volne misto opcniho obchodnika?
Porovnaj si to s predajcom luxusnych aut. Preda mesacne 1-2 auta a cely ostatny cas "nic nerobi". Tiez by som to mohol nazvat "pasivny prijem".
Neslovickarme. Velmi dobre vies, ze na opcie sa musis pozriet kazdy den, ci neni vhodny cas na vypisanie a ci netreba rolovat vypisane opcie. Nepracujes 8 hodin denne v zmysle, ze 8 hodin cumis do pocitaca, ale sem-tam sa na to musis pozriet.
Zhruba tolko casu venuje predajca luxusnych aut svojim zakaznikom a nebude to nazyvat pasivny prijem ale aktivne podnikanie.
Pasivny prijem v pravom slova zmysle je, ze kupim si 10-rocny statny dlhopis bezpecnej krajiny a kazdy rok dostanem urokovy vynos na ucet. A po desiatom roku dostanem celu istinu, za ktoru kupim novy dlhopis.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Poslednú moju stratu si videl v 2011 a výnosy od vtedy tiež. Keďže boli cez 100%, tak riziko už nenesie môj kapitál, ale cudzí.
To je pekne, ze uz riskujes len "vyhrate peniaze". :)
Na tvoju prvu vetu Ti musim odpovedat, ze od tvojej poslednej straty som nevidel na trhu prudky prepad, ktory by sa nedal odrolovat a Ty si to nalezite vyuzil a zarobil. Teraz ide o to, aby si tie zisky aj udrzal ak pridu prudke prepady a prudko stupne volatilita.
Aj v rokoch 2003-2007 vela ludi na opciach zarobilo a v roku 2008 prisli o ucty, ked volatilita prekrocila vsetky historicke rekordy o viac ako 100%.S tym nikto nepocital. Preto pozor, aby Ti s jedlom velmi nenarastla chut.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Rado »

Neboj sa nastavil som to tak, že budem v pohode. Inak tá predstava o predaji luxusných áut je trochu naivná. Asi si to nerobil, tak preto. Na všetko, čo sa predáva face to face je treba sa namakať. Robil som 12 rokov v obchode a motal som sa aj okolo dealerstiev asi všetkých značiek, tak niečo o tom viem. To, čo robím je pre mňa ideálny biznis.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa jogo »

To co robis je v poriadku a z hladiska casovej narocnosti oproti klasickemu zamestnaniu je to "nebe a dudy".
Len to netreba na forach prezetovat sposobom: Da sa robit 40% rocne s minimalnym rizikom, ked ti hrozi pri suhre nepriaznivych okolnosti strata az 70% uctu.
A venujem sa tomu raz za cas, ked sa na to musis pozriet minimalne 2x denne, aby sa ti opcne spready nedostali hlboko do ITM a stratil si moznost rolovania, pripadne si nepremeskal korekciu trhu na nakup lepsich premii.
Ked sa takto pomenuju rizika, tak je v poriadku potom hovorit aj o zhodnoteni 40% zhodnoteni. Len este treba vyckat na trh ala 2008, lebo tam mozu kondory skoncit v tazkej strate, a potom vysledne zhodnotenia za 10 rokov moze byt napr. 15% p.a. co je aj tak obdivuhodny vysledok. Ale uz to nebude 40% p.a. tj vynos, ktory ziaden hedge fond dlhodobo nedosiahol.
Proste IC dava stabilne zisky a budem ho obchodovat, ale raz za cas prichadza u neho velky drawdown, ktore tieto zisky dlhodobo dostava na "primeranu uroven".
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Biosko »

Ja som tiez zamestnany sice len 6 rokov ale nie je to ono. Clovek prakticky nemoze nic zmenit. Procesy malokedy funguju, zbytocna byrokracia, nelogickost niektorych krokov. Tak som si zvykol v zamestanani jednocho pracovat a neriesit. Lebo darmo aj ked clovek chce pomoct k zlepseniu firmy nema to vyznam ani vahu z pozicie pracanta.

Neviem ako v inych oblastiach ale napriklad v IT nepotrebuju nejakych ultramudrych ludi s viziami a napadmi, na slovensku sa vacsinou riesi robota ktoru treba systematicky odmakat. A to je dost ubijajuce. Tu toto sprav hento vypln. Prakticky na 1 projekte sa podiela plno ludi. Malokedy je tvoja praca nejako specialne viditelna. Splynie. Pacilo sa mi to viac za starych cias kedy napr. jeden clovek riesil 1 projekt staral sa o hw sw monitoring. Proste mal svoje "bedne" a sluzby a za to rucil. Teraz kazde prdnutie riesi iny team.
A preto som radsej zacal investovat forexovat a podobne. Dufam ze uz coskoro nebudem musiet riesit pracovny pomer.

Inak tu bolo spomenute ze tradovat pre niekoho. To by som v zivote nerobil :) Nevidim v tom ziaden zmysel. Aj keby mi niekto dal 10 000 000usd. Zbytocne stres na moju hlavu hlavne ked si clovek vie na seba zarobit sam a nepotrebuje nad sebou v tradingu ziadneho sefa ani nikomu vysvetlovat svoje obchody. To by bola len dalsia dzubacka. Viem ako ma stvu s IT byrokraciou a sice som trading nerobil u nikoho viem si predstavit co by to zas bolo. Jedine ak vlastny hedge fond. Aj to ta drbu do hlavy investori a podobne. No treba clovekovu toto ked si na seba zarobi sam?

Co sa tyka pasivnemu a aktivnemu prijmu. Tak pasivny co ja viem terminaky. Akcie buy n hold (and forgot). Swapy / Carry. Niektore obchody co drzim mesiace (akurat dnes sa mi uzatvorilo USD/TRY 1.79 oslava). Mozno aj opcie. Neviem ja raz jak nieco nastavim dlhodobo tak je to bud zisk alebo strata :D uz do toho moc nezasahujem. Co sa mi vzdy osvedcilo.

No aktivny pracovny pomer(snad uz nie dlho), daytrading.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Biosko »

jogo napísal:Proste IC dava stabilne zisky a budem ho obchodovat, ale raz za cas prichadza u neho velky drawdown, ktore tieto zisky dlhodobo dostava na "primeranu uroven".
Vloz 100 000usd. Za rok dva tri zarob 100-200%. Vyberaj pravidelne zisky :), kebyze padne trh = nevadi.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vloz 100 000usd. Za rok dva tri zarob 100-200%. Vyberaj pravidelne zisky , kebyze padne trh = nevadi.
no len treba dopisat este dve veci:
1. nevies kedy pride ten drawdown - kludne moze aj zajtra. Cize fakt iba gamblujes v tom, ze pride az o 2-3 roky, ked kludne moze prist hocikedy.
2. ked budes vyberat pravidelne zisky von, tak sa dostanes z dlhosobeho hladiska na velmi nudne vynosy. Inak povedane, nie je to vhodne na zhodnocovanie kapitalu - skor na "pasivny prijem" zo sumy 100 000.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa ice809 »

Myslim, ze bychom nemeli hovorit o cistem IC. IC otevira obe kridla ve stejnem case. IC nejsou spready a to ze se znich nakonec IC vytvori je vec druha. Tedy vidim vyhodu spreadu ze nemusis byt zcela mimo trh pri velikem pohybu a druhe kridlo muzes otevirat i s minimalnim premiem tyden dva pred expiraci.
Ovsem toto obchodovani bych ja povazoval za aktivni prijem.

Filip, tak bych to nevidel. Je to normalni podnikani s rizikem. A mit mesicne cca 6000 - 12000USD ze 100.000 by pro me nuda nebyla. Snad ta analyza a nasledne vypisovani je nuda, ale ta odmena stoji za to. :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa jogo »

Biosko napísal:Vloz 100 000usd. Za rok dva tri zarob 100-200%. Vyberaj pravidelne zisky :), kebyze padne trh = nevadi.
Dam Ti podobnu radu. :)
Ked SPY prepadne o 50%, nakup SPY za svojich 100 000 USD, k tomu na margin nakup SPY za 100 000$, ked sa trh vrati na povodne high, SPY-ka predaj, mas na ucte 300 000$ a pri dalsom prepade SPY-ka o 50% to zopakuj.
A medzitym si uzivaj.
Predsa taketo rady nepatria medzi serioznych burzianov, ktori uz na burze co-to zazili.
Predsa nikdy nevies, ci este SPY urobi za tvojho zivota taky pokles, nikdy nevies, ci nepride deflacia a SPY uz nevyrastie nad svoje all-time high a nevies, ci broker nazmeni marginove podmienky a uroky.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Biosko »

jogo
No suhlasim s tym ze nikto nevie kedy to pride :D a presne preto zarob aspon 2 krat tolko dokial nepride pad.

filip
nudnych 5% mesacne zo 100 000usd nie je az tak nudnych :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa jogo »

Biosko napísal:jogo
No suhlasim s tym ze nikto nevie kedy to pride :D a presne preto zarob aspon 2 krat tolko dokial nepride pad.
Ake je to jednoduche. :D
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa ice809 »

Vsak jo sell high / buy low. :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa jogo »

A niekomu vychadza buy break High, sell break Low. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Rado »

a mne vyhovuje aj keď trh zamrzne. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Airmike »

jogo napísal:Rado: Ak budem obchodovat IC pre nejaku banku a moja vyplata bude zaklad + 10% zo zisku, tak to bude z tohto pohladu aktivny prijem.
Pri nom vsak nic neriskujem, len vyhazov zo zamestnania, ak budem stratovy.
Ak ju vsak budem obchodovat sam pre seba, budem mat s tym podobne vela roboty, ale moja vyplata bude 100% zisku. Pritom vsak riskujem cely svoj vlozeny kapital.

Kto je na tom lepsie? Chlapik, ktory v banke touto strategiou obchoduje 1 mil zamestnavatelovych Eur, alebo chlapik, ktory si doma obchoduje 100 tis svojich Eur?
Myslim, ze druhy chlapik ma vacsi stres, lebo viac riskuje...
Takto to brat mozes, ale len dovtedy pokym v tej banke nebudes sediet a nebudes riskovat ten milion. Ako trader co riskuje svoje prachy totiz nedokazes posudit ten psychologicky dopad co to bude mat na teba ak sa spolocensky odpises. Riskujes totiz svoje meno, a to je nezanedbatelny faktor. Ktory sa ale dost tazko da nejako ohodnotit . ale samozrejme suhlasim s tym ze ten co pusti svoje vlastne prachy bude mat tiez velky psychicky problem . a navyse aj financny,

Rado napísal:Ja som na tom lepšie. Aktuálne beriem manželku na nákupy inak už by som sedel na porade a vysvetľoval kam pôjdem, koľko predám, ako splním plán, robil nezmyselné reporty, kaučingy apod.
Keďže som už zainvestoval na obe strany a do expirácie sú dva týždne, tak už si do expirácie ani nevrznem len budem trhy sledovať a možno ak k tomu príde rolovať. Na to, aby som zarobil nerobím ani stotinu toho, čo som robil v robote. A stresu som sa zbavil, to je na tom to najlepšie. Nie je trading ako trading. Toto je z pohľadu toho, čo som robil pasívny príjem. Poslednú moju stratu si videl v 2011 a výnosy od vtedy tiež. Keďže boli cez 100%, tak riziko už nenesie môj kapitál, ale cudzí.
Respektujem aj tento nazor, ale zasadne nesuhlasim s tym ze neriskujes svoj kapital. Je to prave naopak, ty riskujes svoje peniaze, a to by som zdoraznil, tie prachy su tvoje . akurat ze teraz neriskujes 100% ktore si vkladal ale 100+100% aj tie ktore si zarobil.
Vies ono je to tak ze takto sa da rozmyslat pokial nepride fatalna situacia na trhu. Obchodoval som v 2008mom ale strasne moc ludi okolo bolo sebaistych. Hovorili velmi podobne, ako easy to ide a ako perfektne su proti stratam chraneni. Ale fakt bol ten ze pri hranicnych situaciach si schopny sa spravat maximalne iracionalne. Ludia to nedokazu vysvetlit, nikto ani psychologovia. Jediny kapital ktory je zdanlivo v bezpeci je ten, ktory mas na ucte v banke s ochranou vkladov. To co mas na ucte u brokera spada uplne pod inu kategoriu rizikovosti.
Btw: je to paradox ale mam jedneho kamarat , zhodou okolnosti tiez opcny obchodnik. Na debatu o rizikovosti je prave on ten spravny clovek. Staci ked poviem MF global.
Biosko napísal:Inak tu bolo spomenute ze tradovat pre niekoho. To by som v zivote nerobil :) Nevidim v tom ziaden zmysel. Aj keby mi niekto dal 10 000 000usd. Zbytocne stres na moju hlavu hlavne ked si clovek vie na seba zarobit sam a nepotrebuje nad sebou v tradingu ziadneho sefa ani nikomu vysvetlovat svoje obchody.
Vies u nas je taka mentalita, na vsetko sa pozerame cez peniaze, ale ta pridana hodnota tak trosku unika. Raz som pocul taky nazor od jedneho skuseneho obchodnika na tuto temu. On povedal na nazor ktory bol podobny ako tvoj toto: „ nebud smiesny, tu uz davno nejde o prachy“
No neviem ako sa na to budes pozerat za par rokov, ale ja viem ze pokial som sa nestretol s prvym skutocnym traderom v mojom zivote , tak som si myslel ze ide len oprachy. A az potom som si uvedomil ze po rokoch studia a obchodovania o tradingu v podstate nic neviem. A stale si myslim ze neviem dost na to aby som sa vedel vzit do situacie ludi, ktori miesaju karty. Ake vstahy medzi nimi su, co pre nich znamena sustavne vyhravat nad najlepsimi mozgami na svete. My sa tu o tom mozeme bavit, ale pravdu povediac asi na nic neprideme. Tak si asi radsej pockame na nejaku hranicnu situaciu a potom si pokecame . ako sme to zvladli ak toho budeme schopni.

asi najvacsou lekciouv tradingu bolo pre mna uvedomenie si, ze faily v zaciatkoch su neni take frustrujuce ako faily ktore prezivas ked si na vrchole. mozno to niekto bude brat ako ze zase kecam. ale ja to pisem lebo som o tom presvedceny. a pisem to uprimne, tak na to dajte bacha chlapi.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Biosko »

Mika mas pravdu z isteho uhla pohladu ale kazdy clovek ma ine aspiracie. A ja taketo aspiracie ako spominas nemam. A nie je to vinou toho ze som nestretol dobreho tradera, jednoducho mne ide o nieco ine ako prekonat najvacsie mozgy planety alebo ziskat status cloveka ktory o tradingu nieco vie.
Mne uplne staci self status cloveka ktory tradingom zarobil. V podstate najradsej by som bol keby o mne ani nikto nevedel ci uz pri uspechu alebo neuspechu. Ide mi totiz o to stat sa financne nezavisly a ziskat tak slobodu, o nic menej o nic viac mi nejde. Kedze pracovny pomer mi neumoznuje dostat sa do tohto stavu, zacal som sa venovat tradingu, ktory mi tuto cestu ponukol.
Mam v zivote neskutocne vela planov a jednoducho pokial ich chcem postihat a uzit si ich nemozem sediet a dumat za pc 16 hodin denne ako to robim teraz. Takisto si to vyzaduje vela energie. Vidim to na sebe daytrading + pracovny pomer v IT s on call duty = stres 24/7. Robim to 6 rokov a moje telo sa mi odvdacuje zdravotnymi problemami s travenim, bolestami hlavy, chrbta, nespavostou atd/
Uvidim co zivot prinesie, mam pred sebou jeden stavebny projekt ten dokoncim do roka a do dvoch by som chcel ukoncit pracovny pomer. Nerad by som skoncil niekde na pite alebo na floore. Bolo by to pre mna ako z kaluze do blata. Radsej nech som uplne bezvyznamny papucovy trader ktory o tradingu vela nevie no kazdy mesiac vytiahne zopar 10tok tisic dolarov.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Rado »

Biosko napísal:Mika mas pravdu z isteho uhla pohladu ale kazdy clovek ma ine aspiracie. A ja taketo aspiracie ako spominas nemam. A nie je to vinou toho ze som nestretol dobreho tradera, jednoducho mne ide o nieco ine ako prekonat najvacsie mozgy planety alebo ziskat status cloveka ktory o tradingu nieco vie.
Biosko, možno sa Mika zle vyjadril, ale fakt neide o peniaze. V motivácii sú peniaze hygienický faktor, ale samé o sebe ťa nenamotivujú na nič. Ak niekoho berieš do roboty, tak mu povieš aký dostane plat, podmienky, prostriedky a to očakáva. Potom mu dáš cieľ a až toto mu dá tu správnu motiváciu. Ak však niečo z hygienických faktorov uberieš, tak bude demotivovaný aj keby si mu dal neviem aký cieľ, tak z neho nič nedostaneš.
Podobne to funguje aj v tradingu. Nemusí to byť o tom poraziť niekoho na druhej strane. Ja ani neviem, či ten, kto odo mňa opcie kúpil nakoniec skončí v strate alebo v zisku. Jedno však poznám a to je ten pocit, že som mal znova pravdu a že som svoju vlastnú stratégiu pripravil dobre. Niekto tento úspech potrebuje prezentovať verejne a niekto sa dokáže takto motivovať sám. Preto si napríklad myslím, že keď spevák vystupuje na koncerte, tak to robí pre potlesk, uznanie a vtedy nemá v hlave peniaze, ktoré za ten koncert dostane.
Mika napísal: Ale fakt bol ten ze pri hranicnych situaciach si schopny sa spravat maximalne iracionalne.
S týmto súhlasím na 100%. Podobne som reagoval ja a bolo to niečo hrozné. Vymazal som skoro 50% z účtu lebo som chcel rýchlo nahradiť menšiu stratu obchodmi, ktoré neviem robiť. Des. Je však pravda ďalší fakt o ktorom píšeš a to, že po istom čase keď máš dobrú stratégiu taká strata zabolí viac ako na začiatku. Keď niečo nové spúšťaš, tak rátaš aj so stratami, ale keď strata príde neskôr, keď všetko funguje tak je to priamy útok na tvoje ego a to bolí parádne.
Biosko napísal:Inak tu bolo spomenute ze tradovat pre niekoho. To by som v zivote nerobil :) Nevidim v tom ziaden zmysel. Aj keby mi niekto dal 10 000 000usd. Zbytocne stres na moju hlavu hlavne ked si clovek vie na seba zarobit sam a nepotrebuje nad sebou v tradingu ziadneho sefa ani nikomu vysvetlovat svoje obchody.
Tomu sa hovorí leverage. Dajme tomu, že si ako trader dal dokopy 100k a robíš 5% zisk za mesiac. Máš vypočítané, že 5k ti na život stačí. Funguje to do doby, kedy nechytíš stratu a dostaneš sa pod 100k. Už to nie je 5% zisk, ale keď budeš naďalej vyberať peniaze na život, tak požieraš vlastnú istinu. To ti ako traderovi na pokoji nepridá a si náchylnejší robiť iracionálne rozhodnutia o ktorých tu píše Mika. Ten "chalan" to má odžité, treba ho počúvať.
Už s 200k dokážeš pri takej výkonnosti vybrať 10k. To ti postačí aj na rezervu, ale dostať taký kapitál z vlastných zdrojov je pre niekoho nemožné. Keď sa ti to podarí je fajn inak musíš hľadať mimo.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Biosko »

Rado tak do prace napriklad chodim uplne bez motivacie. Jedina motivaciou a dovodom preco tam som a pracujem su pre mna peniaze kazdy mesiac na ucte. Trading je pre mna zatial motivujuci do miery ze som este nedosiahol svoj ciel. Ja proste mam ine veci v zivote co ma motivuju. Neviem preco by to podla vas malo byt prave zamestnanie alebo praca alebo nieco s tym spojene. Pre mna absolutne nie je. Pre mna to je povinna jazda.

Co sa tyka obchodovania tak moja strategia sa nemeni len sa trochu prisposobuje. Som 90% technik 5% fundamentalista 5% sentimentalista. Signaly su danne a nezalezi od toho ako sa vyspim alebo ako sa citim, ci momentalne zarabam alebo prerabam. Jednoducho mam pravidla a tie neporusujem za ziadnu cenu. A presne preto mam za sebou 14 ziskovych mesiacov.
10k je malo. Ved len jedna noc v prezidentskom apartmane v kempinsky na strbskom plese stoji 2500eur za noc :D. Skor to vidim tak ze cast vyberat cast reinvestovat aby clovek stale mohol rast.
Inak taky kapital by nemal byt problem dobre je ze forexove peniaze zarobia peniaze na forex, este jednoduchsie povedane, preto nevyberam ziadne zisky ale zijem z penazi z prace a vsetko hned reinvestujem.
Co sa tyka zabezpeky pre prepad planujem ju vzdy rozsirovat momentalne nie je problem prezit v zdravi 2000pipsovy pad este z toho aj krasne zarobim ked sa trend otoci. V buducnosti planujem tuto zabezpeku rozsirit na 5000pips. No momentalne som v obdobi rastu. Potrebujem prudko rast aj za cenu vyssieho rizika. Este 2 roky :). To uz nie je vela. cca polovica je za mnov :).
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Rado »

Biosko, ja ti verím, že to máš spočítané dobre. Ty vyzeráš byť veľmi šikovný chalanisko. :D Keď to máš všetko dobre nastavené, tak nemusíš mať problém s leverage.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:S týmto súhlasím na 100%. Podobne som reagoval ja a bolo to niečo hrozné. Vymazal som skoro 50% z účtu lebo som chcel rýchlo nahradiť menšiu stratu obchodmi, ktoré neviem robiť.
Kedy sa to stalo? Na taky velky drawdown si nepamatam. :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Rado »

Neide o veľký drawdown. Vtedy som ešte roloval v rámci expiračného obdobia resp. zatváral v strate. Následne som chcel stratu dohnať cez priame obchody a bola to katastrofa. Samotná strata zo spreadov bola veľká, ale prijateľná. Za štyri mesiace by som ju zvládol.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Zaujimava debata. Par mojich nazorov , jedine bezpecne peniaze v dnesnej dobe su tie , ktore si minul. Nazor ,ze ak zarobim 100% tak ak tych 100% stratim nevadi ved su cudzie je vzorova ukazka mentalneho uctovania. Inak som bol prekvapeny ze na statnej a komunalnej urovni vsetci uradnici pri vysvetlovani vydavkov uctuju mentalne. Dalej ma naozaj zaujima otazka, pri akom stupni financneho ohodnotenia si trader povie , dokazal som to , som na vrchole. Teda ci si myslite, ze existuje nejaky financny strop pre kazdeho z nas ked si povie , staci. Ja si myslim , ze nie. Neda sa vystupit z vlaku, ktory ide velkou rychlostou a este ste sa natrapili aby ste ho rozbehli.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Rado »

osamely chodec napísal: Teda ci si myslite, ze existuje nejaky financny strop pre kazdeho z nas ked si povie , staci. Ja si myslim , ze nie. Neda sa vystupit z vlaku, ktory ide velkou rychlostou a este ste sa natrapili aby ste ho rozbehli.
Aký je rozdiel medzi tým kto má 16 miliónov a tým kto má 16 detí? Ten druhý už má dosť. To je asi odpoveď na finančný strop. Zarobíš viac, zvykneš si na drahšie zubné pasty a potom chceš viac.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa kiikino »

ja by som to bral inak - zarabas - preco s tym koncit ked to funguje?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Airmike »

osamely chodec

ak hovoris cisto o tradingu, tak tam sa pouziva slovo mentalny strop pre vyraz, ked trader z nejakeho nezrozumitelneho dovodu nedokaze prekonat svoj limit uctovany na nejake obdobie. kazdy trader ho ma a ten mentalny limit sa casom upravuje. na konci Vam ukazem dva priklady, o ktorych ste mozno este nepoculi, mozno ano, ale najprv vysvetlim co je a ako sa ten mentalny limit prejavuje. takze plati to najme pri agresivnych diskrecnych obchodnikoch.

rok ma 12 mesiacov, psychologicky limit u bezneho tradera moze byt niekde na urovni dvojnasobku priemerneho mesacneho zhodnotenia. samozrejme podmienka je ze trejduje ten isty styl s priblizne rovnakym objemom. takze ak napriklad prvych 5-6 mesiacov robite net income cca 7-8k eur mesacne tak vas mentalny limit moze byt niekde na 15k eur. tento mentalny limit si trader vsima hlavne vtedy ked sa pohybuje nad a pod priemernym zhodnotenim pocas mesiaca. ak napriklad v prvych dnoch priemerny income prekroci, jeho koncentracia a ochota riskovat sa meni, koncentruje sa na dosiahnutie noveho high a jeho koncentracia klesa. ak sa pohybuje pod priemerom, jeho koncentracia je na maxime a ochota riskovat je ovplyvnena na priblizenie sa svojmu vlastnemu benchmarku. s toho co som si vsimol je percentualna uspesnost zotrvania na novom high nizsia, a vacsinou sa trader svojou nekoncentrovanostou dostava spat na priemer. cize vznika DD. s 15k sa dostane na 8 a nepripada mu to ako fail, recovery je menej pravdepodobna. naopak aj je na 2k a dosiahne priemer 8k tak to berie ako samozrejmost a neberie to ako uspech. recovery je pravdepodobnejsia.

a teraz dva zaujimave negativne priklady. ako ovplyvnuje mentalny strop tradera .
iste ste sa na webe stretli s pripadmi ked trader povie vymazal som 15 uctov, ale uz som v pohode a ide mi to podla predstav. a druhy priklad. v prvom polroku som zhodnotil ucet o 300% ale vymazal som zisk za jeden mesiac. tieto dva pripady maju vela spolocne s mentalnym limitom. takze ten prvy priklad.

trader vymazava jeden ucet za druhym hoci co sa tyka krading skills moze byt spica. je to sposobene prave tym ze v predoslich rokoch mal nastaveny mentalny limit na vyssi income. napriklad ak bol zvyknuty na to ze priemerne urobil 2-3k mesacne a vplyvom niekolkych faktorov ako je stress a snaha o neustale prekonavanie stropu sa vzdy koncila neuspechom sa postupne jeho priemerny cisty vynos znizoval a tak tvoril novy priemer. jeho mozok si pamata predosle limity ale nieje schopny prijat sucasnu realitu. toznamena ze sa koncentruje na neprimerane ocakavania. jeho financny strop sa dramaticky znizil.

druhy pripad je este ovela castejsi ale tyka sa skor metalneho akceptovania risku. takze druhy priklad je domena zacinajucich traderov a je sposobena tym balastom ktory sa okolo tradigu vsade na webe siri. je to jednoducho zapricinene tym ze vsade na okolo sa vam snazia nahovorit, ze postupnym pridavanim kontraktov sa s Vas stane profesionalny trader a vasa krivkabude rast exponencialne. a preto vyslovim kacirsku mislienku, a to je Position sizeing je najvacsi zabiak traderov zaciatocnikov. a za toto tvrdenie by som kludne dal ruku do ohna. vysvetlim preco je to tak.

zacinajuci trader ma na ucte kapital 5000k a stanovi si stoplose na obchod povedzme 100USD (co je samo o sebe uplne zvratena vec, ale presne toto radia vsetky mozne amaterske weby predavacou americkeho sna) co su povestne 2% s uctu. tieto 2% sa stali takou dogmou ze nad tym az cloveku rozum zastane. ale dalej. trader si teda povie ze ide na 2% a tie pre neho v percentualnej miere predstavuju limit ktory je ochotny akceptovat. 100USD dokaze ozeliet skoro kazdy. ci uz stastim , nahodou alebo dobrou konstalaciou trendujuceho trhu sa trader dostane na ucte na hranicu 10k USD a tak sa rozhodne pridat kontrakt, jeho % risk sa teda nemeni ale nominalny risk sa zmeni o 100%. a toto vsetko sa udeje v priebehu par dni. a teraz kontrolna otazka. myslite si ze trader ktory pred par dnami bol ochotny s problemami riskovat 100USD sa tak bohovsky zmenil, tradersky dospel ze sa mentalne posunul na uroven kde moze riskovat 200 USD? nie nieje to tak, samozrejme, ale on sa stale presviedca o tom ze su to len 2%. a tak ide dalej a ked ma na ucte v dobrych casoch 15k USD. jeho risk na obchod sa opat meni ale jeho psychologicka odolnost stale ostava rovnaka. no a v tomto pride vytriezvenie. zmeni sa trh povedzme s trendujuceho na chop. a trader zacne inkasovat stratu za stratou. 5 strat v rade ho stoji 1500 USD co je 10% , 10% nevypada tak zle ale 1500USD vzpada hrozivo, pre tradera ktory ma problem akceptovat stratu 100USD. vtedy si mozno uvedomi ze obchoduje mimo svojho psychologickeho ramca,a to je ten lepsi priklad. horsi priklad je ked zacne menit pravidla, berie mensie targety na vyrovnanie straty. uplne najhorsi, a velmi u traderov begginerov casty jav (ktory sa nazyva zatmenie mozgu :)) prichadza tak 1-2k do roka :). vtedy sa s nejakeho neznameho dovodu stane ze trader skoci do trhu 30-40k za den. aktualne s 3 kontraktmi. nejde o to ze necha na trhu stoplos, on ho niekolko krat zmeni, pritiahne blizsie alebo dalej od BE ale nenecha profit vyrast. proste sa uplne vymkne kontrole. a teraz ta najkomickejsia a najzufalejsia cast, trader sa po 2 dnoch zobudi, pozrie sa do platformy a vidi aka paseka tam je. stoplosy chybaju poposuvane su na hodnoty -3-5K ucet je niekde na 2k a trader si absolutne na nic nespomina. a toto je fakt. on si nepamata co robil a preco to robil, zakial pri maximalnej koncentracii si pamatate kazdy trejd a graf ktory ste robili hoci aj pred pol rokom, v tejto situacii si nepamatate skoro vobec nic.mozok sa to snazi uplne vytesnit. nanajvis si pamatate tak 2-3 trejdy s 50tich, tie najviac kriticke. to ostatne je len sum.

no a potom sa dovali s placom na forum kde sa tento bohovsky bezpecny sposob riadenia rizika dozvedel a odpovedou diskutujucich je, ze je im to sice luto ale taky proste trading je. a ze si za to moze len sam. a v podstate maju pravdu. moze si za to sam, ze bol taky stupidny a lenivy ze nebol ochotny nastudovat problematiku riadenia rizika na nejakom fakt serioznom webe, knihe . horsi pripad je, ked sa verejne vybicuje, prijme vsetky dobre mienene rady o psychologii , kupi si dalsiu knihu od miestnych guru a vrhne sa opakovat presne tu istu chybu znova. a takto to ide dokolecka pokym to uplne nevzda. alebo sa nezacne koncentrovat na nieco co ma aspon trosku zmysel.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Airmike »

Rado

ja som to pochopil tak ze tym financnym stropom sa mysli to co trader je alebo nieje schopny zarobit, a nie to o com sniva. to potom nikto z nas ziadny strop nema to je jasne :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívny / aktívny príjem

Príspevok od používateľa Rado »

Pre mňa je to otázka likvidity trhu a kapitálu, ktorý mám k dispozícii. :) Objemy, ktoré sa obchodujú sú mimo môj range, takže likviditu sa mi asi nepodarí otestovať. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"