Ako vyuzit svajciarsky frank?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mozok
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 12 04, 2013 9:45 am

Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa mozok »

Zdravim Vas,

pracujem vo Svajciarsku, kde slusne zarabam, ale frank aj tak premienam na euro a v podstate sporim, resp. zhodnocujem na Slovensku.
Viete mi poradit, ako to robit mudrejsie? Ma vyznam zalozenie devizoveho uctu a pockat na kolisanie kurzu frank/euro a vyuzit to vo svoj prospech?
Nemate niekto skusenosti so svajciarskym trhom, co sa tyka hypotek, sporeni,... ?
Dakujem za rady.
Peter
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa Biosko »

Neviem ci to ma zmysel. Na EUR/CHF mas PEG 1.20 tj garantovana hranica. A na druhej strane zas ekonomicka situacia v eu zone tiez nie je najlepsia. Potencionalne mozes zarobit ak zmenis franky na eura co najblizsie k hranici 1.20 a realne sa ti ich podari zmenit spat za 1.23-24 max. Tak uz necham na tebe ci sa ti to oplati robit alebo nie. Netreba zabudat na vysoke spready v bankach.

S ostatnymi skusenosti nemam.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Mozno si nechavaj polovicu vo frankoch a polovicu v eur. Aj ked dneska je ten kurz +- stabilny. Dobucna vsak nevies dokedy ho budu chciet svajciari drzat. A zaroven sa ti mozno nechce stale sledovat kurzy. Tak si to das pol na pol.
james103
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 07 06, 2013 2:54 pm

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa james103 »

pracujem vo Svajciarsku, kde slusne zarabam, ale frank aj tak premienam na euro a v podstate sporim, resp. zhodnocujem na Slovensku.
Viete mi poradit, ako to robit mudrejsie? Ma vyznam zalozenie devizoveho uctu a pockat na kolisanie kurzu frank/euro a vyuzit to vo svoj prospech?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nie je náhodou swiss frank jediná mena krytá zlatom? Ja keby som zarábal vo frankoch, tak si tie franky pri súčasnom stave eurozóny nechám čo najdlhšie. Za prvé, euro môže oslabiť ( kríza v EU vôbec nie je vyriešená a blížia sa také eventy ako voľby v Nemecku...). Za druhé, ten PEG by som bral z rezervou.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa Airmike »

CHF nieje kryty zlatom o nic viac ako euro. Navyse centralna banka vo svajci jasne deklarovala ze EURCHF pod 1.2 nepustia navyse euro ma voci franku pozitivny urokovy diferencial takze je velmi pravdepodobne ze pri hranici 1.2 sa popri fundamente svajciarskej centralnej banky prejavia aj nakupy carry trade.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ked myslis ze by sa mohol frank proti euru predsa len vyrazne pohnut niekedy v buducnosti(teraz kurz drzi centralna banka), tak si nechaj polovicu penazi vo frankoch vo svajciarsku a druhu v eurach na slovensku.
POchybujem ze na slovenskom devizovom ucte dostanes vacsi urok ako vo svajciarsku na beznom terminaku.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal:CHF nieje kryty zlatom o nic viac ako euro. Navyse centralna banka vo svajci jasne deklarovala ze EURCHF pod 1.2 nepustia navyse euro ma voci franku pozitivny urokovy diferencial takze je velmi pravdepodobne ze pri hranici 1.2 sa popri fundamente svajciarskej centralnej banky prejavia aj nakupy carry trade.
Čo všetko už politici a bankári deklarovali...
A ako ďaleko bolo od finančného kolapsu v 2008/2009? Koľko bánk museli politici zachraňovať pred bankrotom? Základné pravidlo znie: never politikom ani bankárom !

Kríza ešte neskončila. Sme uprostred. Vždy keď sa situácia v EU vyhrocuje, euro oslabuje a frank posiľňuje. OK. Švajčiarskí bankári sa môžu hrať na hrdinov, že dokážu svoju menu ochrániť pred posilnením... Ale môže ECB garantovať, že ochráni euro pred oslabením? Už sme takých frajerov videli...A meny aj tak skolabovali.

Základná otázka je, čo by asi Švajčiari robili, keby euro prudko oslabovalo a hrozil rozpad eurozóny...? Nezdupkali by z Titanicu?

Ak by som ja zarábal franky, určite by som sa nehrnul do úspor v eurách.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa Airmike »

moj nazor je zalozeny na tom co sa deje a nie na katastrofickych scenaroch co by sa mohlo stat. nepootrebujem verit ani politikom ani prognostitokm co bude ked bude. dolezite su fakty. a faktom je ze:

Svajciarsko je v strede Europy,
Svajciarka ekonomika stoji a pada na ekonomike europskej
SNB robi s hladiska menovej politiky vsetko preto aby neposkodzovala ekonomiku krajny a preto sa snazi viazat frank na euro. koli proexportnej ekonomike.
SNB ma vsetko vo vlastnych rukach a urcite to tak dalsich x rokov ostane. niesu to ziadne populisticke zvasty politikov o ochrane meny ale presne naopak, je to triezve uvazovanie SNB aby im nestupali vyrobne naklady, a neskodili tak sami sebe.
vyse roka mame moznost sledovat, ze sa SNB vsemozne snazi burat mytus CHF ako bezpecneho pristavu. (urokove sadzby, vstahy s USA ohladom migracie US kapitalu, intervencie a podpora oslabovania CHF)

takze pre mna zakladne pravidlo znie, neriadit sa ideologickymi prognozami, ale triezvo uvazovat ake su vazby na menovom trhu.

ak ekonomika eurozony padne ako to nasi bulvarni ekonomicki experti radi vysvetluju masam, tak s nou ruku v ruke pojde aj ekonomika svajciarska. a s menoveho hladiska to znamena len tolko ze euro ako silna mena (silnejsia ako svajciarsky frank) bude oslabovat a pojde s nou aj frank, na ukor japonskeho yenu a americkeho dolara. takze uvaha ci euro alebo frank bude v podstate bezpredmetna. pretoze z hladiska diverzifikacie, je alokovat uspory do dvoch uzko korelujucich mien nie najlepsia volba, ale stale lepsia ako mat ich alokovane v jednej.

najlepsia diverzifikacia uspor aku nas menovy system ponuka je jednoznacne alokovat kapital v menach ktore maju negativnu korelaciu a su najvacsie a najstabilnejsie. ak sa k tomu ma pridat CHF , tak potom je najlepsia volba rozdelenie na 3 casti, CHF na zivot a naklady. a EUR a USD ako rezerva v pomere 1:1
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

james103 napísal:pracujem vo Svajciarsku, kde slusne zarabam, ale frank aj tak premienam na euro a v podstate sporim, resp. zhodnocujem na Slovensku.
Viete mi poradit, ako to robit mudrejsie? Ma vyznam zalozenie devizoveho uctu a pockat na kolisanie kurzu frank/euro a vyuzit to vo svoj prospech?
James, ohladom forexu a vztahov medzi zakladnymi svetovymi menami by som veril skor Mikovi, ohladom obchodovania akcii skor Jugglerovi.

Lezie mi na nervy americka propaganda a nie som vobec proamericky zalozeny, ale realita nepusti. A ta je, ze dolar je stale svetovou a zakladnou menou. Za vsetko hovoria svetove rezervy najvacsich bank.

http://en.wikipedia.org/wiki/Reserve_currency" onclick="window.open(this.href);return false;

USD vyse 60%, EUR 20%, GBP 5-10%, zvysok 5-10%. A taka je realna sila jednotlivych mien. Sympatie/nesympatie musia ist bokom.

Ak chces uspory kvoli likvidite drzat vo forme penazi (aj za cenu inflacie), tak Mikova alebo Filipova rada nevyzera zle.
Ak sa snazis spekulaciou zarobit (aj za riziko prerobenia), tak vsad vsetko na EUR ako doteraz, alebo na CHF ako naznacil Juggler. Alebo na USD - tam ale budes mat transakcne naklady, lebo v konecnom dosledku aj tak tie peniaze pravdepodobne minies vo forme EUR alebo CHF. A ak nie si skuseny spekulant, tak asi na tom prerobis.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môj názor je založený na posúdení rizika do budúcnosti. Nesúhlasím s názorom, že ak pôjde euro dolu vodou, pôjde s ním aj frank. Ak švajčiarskí politici búrajú mýtus bezpečného prístavu, kadia si do vlastného hniezda. Keď si raz rozdrbú bankovníctvo, neviem či ich uživí výroba hodiniek a syrov. Treba sa potom zamyslieť, na čo im je vlastne frank.

P.S: Na fakty o eure dávajú odpoveď krajiny, ktoré sa odrazu s prechodom na euro neponáhľajú. Prečo nechcú tak silnú a stabilnú menu? Možno sa im nepáči ako dopadli eurosporitelia na Cypre. Alebo sa im nepáči, že o ich mene budú rozhodovať iní...úžasne múdri a jednotní európski politici?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa Airmike »

no s mojho pohladu to roozhodne nieje posudzovanie rizika, ale spoliehanie sa na to ze je tvoja dlhodoba predikcia spravna.

mozeme urobit modelovy priklad a zhodnotit ho z odstupom casu. aka bude situacia za rok dva tri.
1 alternativa - nechat si peniaze vo frankoch
2 alternativa - rozdelit peniaze v pomere 50:50 medzi euro a frank
3 alternativa - rozdelit peniaze v pomere 20-40-40 CHF-EUR-USD

po roku mozeme pridat rovnaku ciastku, po dvoch rovnaku , po troch dalsiu a na zaklade prepoctov mozeme preskumat ktory model uspor mal najvyssi vykon a najnizsiu volatilitu. a budeme mat vysledok najstabilnejsieho odkladania uspor


odpovedou preco sa niektore krajny ponahlaju a niektore neponahlaju s prijatim eura je v chapani rozdielu medzi fiskalnou a monetarnou politikou. a urcite nie v polemike ci je euro stabilnejsia mena ako ich domovska, to je dnes snad jasne uplne kazdemu. ale podstatne je, ci toto ich hrdinstvo drzania si meny bude aj hrdinstvom vtedy, ked sa spominana kriza prehlbi a im budu kolabovat financne systemy a krajny nebudu schopne refinancovat dlh. je uplne jedno ci bude mat krajna suverenitu a schopnost emitovat dlh, pokial sa nenajdu investori co ho budu ochotni kupit.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nesnažím sa o dlhodobé predikcie. Len na základe historických skúseností a súčasného vývoja v EU považujem frank za bezpečný prístav. Bezpečný prístav z hľadiska rizika devalvácie a hyperinflácie.
Naproti tomu stojí euro - projekt v ktorom si nemci zobrali na plecia nezodpovedné južanské štáty. Ja neviem ako to skončí. Nepredikujem nič. Len vidím riziko.

Ešte raz zdôrazňujem: ja neradím meniť úspory v eurách na franky. Myslím si len toľko, že keď už niekto má to šťastie a zarába priamo v CHF, tak je škoda ponáhľať sa zo zámenou na eurá.

Modelový príklad môžeme zhodnotiť s odstupom času. Môžeme to ale zhodnotiť aj historicky...či urobili dobre tí, čo si za posledných sto rokov uložili úspory do CHF.

Myslím si, že frank z toho vyjde vždy lepšie. Len tak zo zvedavosti som mrkol na posledných 10 rokov a čo vidím? Frank je silnejší voči euru o 20%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa Airmike »

:) :) :)

fakt si ma dostal clovece. vyhodnotit ci mas pravdu na zaklade historie a ignorovanie sucasnej situacie , tak myslim si ze tato debata uz nieje o tom co je najlepsie pre mozoka :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bezpečný prístav z hľadiska rizika devalvácie a hyperinflácie.
na eure vidí niekto úplne seriózne riziko hyperinflácie? Ak áno, tak doporučujem menej čítať noviny a viac sa pozrieť čo konkrétne robí/hovorí ECB - pozrieť sa na fakty.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa jogo »

Aj ked nijakym predikciam buduceho vyvoja neverim, priklanam sa na Jugglerovu stranu.
Tiez vidim riziko nepredpokladaneho vyvoja v Eurozone hlavne v pripade, ze by sa zodpovedne hospodariace staty oddelili od nezodpovednych a vznikli by dve Eurozony.
Lebo Slovensko by na 99% skoncilo v tej nezodpovednej, aj keby sme mali vyrovnany rozpocet.

Apropo, kto ste pred rokom na zaklade faktov tusili, ako sa bude vyvijat japonsky jen a nasledne Nikkei? A kto ste to aj realne zobchodovali?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Co s tym ma Jen? Japonska centralna banka ma inflacny ciel na urovni 2%. Co by sme mi za taku inflaciu dali.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:na eure vidí niekto úplne seriózne riziko hyperinflácie? Ak áno, tak doporučujem menej čítať noviny a viac sa pozrieť čo konkrétne robí/hovorí ECB - pozrieť sa na fakty.
Neide o to, čo teraz robí ECB, ale čo bude ďalej robiť. Keby to v súčasnosti Nemci nedržali na uzde, tak sa už bezhlavo tlačí a bezlimitne vykupujú dlhopisy problémových krajín. A kto vie ako to skončí po nemeckých voľbách? Zatial tu máme recesiu s vyhliadkou na dlhodobú stagnáciu a deflačnými tlakmi. Áno, treba menej čítať noviny, lebo nevidím seriózne vysvetlenia od ekonómov, čo sa vlastne deje. A mnoho sa zrejme ututlá. Ale predpokladám, že novinári len papagájujú to, čo im vravia ekonómovia. Ani americké a japonské QE sa nedá nazvať tlačením. Nazvime to plnením trezorov novými bankovkami, ktoré použijú centrálne banky na trhu v ,,sterilných,, operáciách.OK. Nie som ekonóm. Vidím len neštandardnú situáciu (napr. hrozil finančný kolaps) a neštandartné riešenia zo strany politikov a bankárov (napr. záchrana súkromných bánk štátnymi peniazmi, nadnárodné skupovanie dlhopisov problémových krajín a pod. ) A najnovšie rozhodnutia o tom, že nie všetky banky treba zachrániť, niečo nech zaplatia vkladatelia...
Oni netlačia. Oni len zvyšujú súvahu, aby bolo z čoho pomáhať trhu. Lebo ten môže SKOLABOVAŤ ... to je fenomén 21 storočia, ktorému by neuveril pred desiatimi rokmi žiadny politik ani ekonóm. A tak trh vo vyspelom kapitalistickom svete začína byť čoraz viac regulovaný. Vôbec sa nebudem čudovať, keď to raz skončí hyperinfláciou...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal::) :) :)

fakt si ma dostal clovece. vyhodnotit ci mas pravdu na zaklade historie a ignorovanie sucasnej situacie , tak myslim si ze tato debata uz nieje o tom co je najlepsie pre mozoka :)
Ja neignorujem súčasnú situáciu. Práve z nej vyplývajú rizika ohľadom eura do budúcnosti.
A posledná otázka : načo sa vlastne väčšina trejderov- loserov serie z backtestami a pozerá do grafov? Veď je to len obyčajná história...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Rast penazi v eurozone (cca 6-8% rocne a po krize 0-3% rocne):

Obrázok

Po 2009 rast ešte spomalil. Nie zrýchlil. A pritom veľa ľudí už 5 rokov straší hyperinfláciou. Graf inflácie radšej ani nedám, lebo ten je nižší aspoň o polovicu oproti agregátu M3. To už s hyperinfláciou vôbec nič nemá spoločné.

Keď si odmyslíš strašiakov-novinárov, ale zoberieš seriózneho ekonóma, tak sa dozvieš, že politika EB bola skôr reštriktívna. Teda skôr škrtila ako by pomáhala. To sa zmenilo trochu s príchodom Draghiho.
Ale titulky o hyperinflácii a bezuzdnom tlačení peňazí sú skôr ekonomický bulvár než realita. Ani autori sami im často až tak neveria. (Stačí si pozrieť Ižipa v nejakom komentári na finwebe a potom v serióznej debate s oponentom čo vie o čom hovorí. Uvidíš ten obrat v názoroch, keď aj Ižip musí hovoriť seriózne).
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa jogo »

filip glasa napísal:Co s tym ma Jen? Japonska centralna banka ma inflacny ciel na urovni 2%. Co by sme mi za taku inflaciu dali.
Nuz, kto mohol pred rokom vedet, ze volby vyhra Abe a urobi vsetko pre to, aby spustil inflaciu.
Co ak mame v eurozone tiez takych Abov, ktori ak vyhraju volby vo viacerych velkych statoch eurozony,spustia neobmedzene QE aj za cenu toho, ze nebudu brat nazor nemcov do uvahy.
Volici juznych statov eurozony a Francuzska su takemuto rieseniu urcite nakloneny, bez ohladu na nasledky, lebo si ich nevedia domysliet.
Ziaden stat eurozony, ktory je v problemoch, nema teraz nizsi dlh ako pred krizou. Akurat su teraz nizsie uroky na statnych dlhopisoch, lebo ECB slubila v pripade nutnosti neobmedzene nakupy statnych dlhopisov.Preto je relativny klud.
Jedine riesenie tychto dlhov je inflacia, lebo hospodarsky rast, ktory by zle staty eurozony potrebovali na znizovanie dlhov je uz pre nich nedosiahnutelny. Taky rast dosahuje napriklad Cina a snad nikto neveri, ze Taliani alebo Spanieli dokazu rast tempom ala Cina niekolko rokov.

Ale ... to su len take spekulacie...verim iba grafom a toho casu som docasne EURUSD long.
Verit iba grafom som sa naucil pri spatnej analyze roku 2009. V marci 2009 nebol jediny dovod na obrat trendu a podla grafov sa tento obrat dal zachytit celkom blizko dna. O QE1, ktore tento obrat sposobilo sa zacalo pisat(resp.aspon ja som si to uvedomil) az v roku 2010, ked koncilo.

Celkom by ma zaujimalo o kolko % stupli v Japonsku ceny energii za posledny polrok. Vsetky energie musia dovazat a taketo oslabenie yenu sa muselo na tychto cenach prejavit.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER napísal:
Ja neignorujem súčasnú situáciu. Práve z nej vyplývajú rizika ohľadom eura do budúcnosti.
A posledná otázka : načo sa vlastne väčšina trejderov- loserov serie z backtestami a pozerá do grafov? Veď je to len obyčajná história...
pozri svoj nazor som povedal. bavime sa tu o svajciarskom franku, ktory z historickeho hladiska bol brany ako stabilna mena . tato situacia neprospievala svajciarskej ekonomike a tak sa SNB rozhodla konat. znizila urokovu sadzbu na najnizsiu moznu uroven.
hlavnym targetom ktory si dala SNB za ciel je udrziavat stabilny kurz k referencnej mene (EURO) na alebo blizko hranice 1.2. SNBcke stacila jedna masivna intervencia a uz rok drzi svoju menu nad hranicou 1.2. TOTO je aktualna situacia. nie to ze eurozona sa rozpadne , euro sa zrusi a vsetci zhorime v pekle. takymito prognozam ja nefandim ani trosku.

ak si myslis ze vies predikovat do buducnosti vyvoj na menovom trhu tak ti drzim palce, kazdopadne ja niesom taky mudry a preto predpokladam ze mena ktora za 5 rokov posilnila o 70% proste dalsich 5 rokov posilovat nebude. pretoze aj na menovom trhu existuju nejake vazby a nejake extremy. ovela pravdepodobnejsie je podla mna ze sa ceny navratia k nejakej ferovej hodnote a ferovym a logickym prepoctom. hlavne ak ma centralna banka ktora ju tlaci taky zamer. takze to je vsetko co som k teme svajciarsky frank chcel povedat. mozno sa mylim a mozno nie. a urcite sa nebudem hadat ze viem co sa stane, lebo to neviem.

k teme ochrany kapitalu a sporenia. zvolil som model ktory ma stabilizacnu zlozku americky dolar. keby sa nahodou vase katastroficke predpovede vyplnili. ja totiz nechcem mat kazdy den na stole problem ze mam obrovsku nekrytu poziciu. a ze riskujem vsetko na jednu kartu. Na jednu menu ktora ma nulovu urokovu sadzbu a vlastana centralna banka sa ju snazi znehodnotit.
ak si myslis ze je to nelogicke a nerozumne, tak je to tvoj pohlad, a ja budem mat radsej ten svoj ktory nepredikuje, nespekuluje ale snazi sa eliminovat riziko. aj tu sa mozem mylit, ale nepredpokladam ze by odkladanie uspor v troch menach malo vacsiu volatilitu a extremne nizsi return ako odkladanie v jednej mene.

bol tu spomenuty JPY. modelovy priklad. druha najslabsia urokova sadzba a masivne intervencie na hladinach 80 a 90. jediny rozdiel je v tom ze BOJ nefixuje kurz na ziadnu menu, celkom logicky, lebo nema na aku. Japonsko nieje obklopene 10x vacsim japonskom s ktorym ma prepojeny bankovy system :),

Tema traderi a backtesty :) - ano centralne banky riadia svoje bilancie a mnozstvo penazi v obehu urcite na zaklade historickych cien a tak aby to vyhovovalo backtestom :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Co ak mame v eurozone tiez takych Abov, ktori ak vyhraju volby vo viacerych velkych statoch eurozony,spustia neobmedzene QE aj za cenu toho, ze nebudu brat nazor nemcov do uvahy.
ešte raz - inflačný cieľ v Japonsku sú 2% ročne. 2% ročne je podľa teba hyperinflácia? O koľko stúpli v Japonsku energie? Resp. o koľko stúpli v Japonsku ceny (inflácia)? Inflácia v japonsku sa furt motá niekde blízko nuly.
Jedine riesenie tychto dlhov je inflacia, lebo hospodarsky rast, ktory by zle staty eurozony potrebovali na znizovanie dlhov je uz pre nich nedosiahnutelny.
A z tohoto ti vyplýva hyperinflácia?
verim iba grafom
tak sa na tie grafy konecne pozri - doporucujem grafy inflácie a menových agregátov v ECB.

USD long má úplne iné dôvody ako hyperinflácia alebo devalvácia eura. Je to normálna menová špekulácia založená dajme tomu na makro analýze. S hyperinfláciou to nemá nič spoločné. Ak by som čakal hyperinfáciu v EU a držal by som USD long, tak by som bol fakt za blbca, keďže FED má volnejšiu monetárnu politiku ako ECB.

Na záver: naozaj je dôvod nedôvera v EUR hyperinflácia? Tak potom nekupujte ani frank ani USD.

Alebo sú dôvody nedôvery v EUR celkom iné? Potom do toho nemiešajte hyperinfláciu o ktorej tu každý točí 5 rokov, lebo ekonomický bulvár o tom furt píše. Bez ohľadu na to, že realita je niekde celkom inde:

Obrázok
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa jogo »

Mika: Ale ved Juggler neradil vsetky euro uspory zmenit na svajciarsky frank. Radil aktualnu mzdu vo frankoch nemenit na eura. Cize diverzifikovat riziko.
Ten tvoj model drzat peniaze vo viacerych svetovych menach je dobry, lebo ako pises vsetky uspory drzat v jednej mene je "vsadit vsetko na jednu kartu".
Problem akurat vidim v tom, ze do coho potom investovat svajciarske franky, teda ak ich nechcem drzat iba na terminaku.
Ale cez uvery cez IB alebo nejake svajciarske CFD-ka by sa to malo dat vyriesit.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa jogo »

filip glasa napísal: Alebo sú dôvody nedôvery v EUR celkom iné? Potom do toho nemiešajte hyperinfláciu o ktorej tu každý točí 5 rokov, lebo ekonomický bulvár o tom furt píše. Bez ohľadu na to, že realita je niekde celkom inde:
Ja vidim riziko v eurozone v jej rozpade na silnejsiu a slabsiu. Ako nemec s peniazmi v nemeckej banke by som sa tym netrapil, ako slovak s peniazmi v slovenskej banke ma to znepokojuje, lebo neverim, ze nemci si do svojho klubu prizvu nas a odmietnu Taliansko.
ešte raz - inflačný cieľ v Japonsku sú 2% ročne. 2% ročne je podľa teba hyperinflácia? O koľko stúpli v Japonsku energie? Resp. o koľko stúpli v Japonsku ceny (inflácia)? Inflácia v japonsku sa furt motá niekde blízko nuly.
Napr. v USA maju core inflaciu bez cien energii a potravin a celkovu inflaciu. A FED zaujima hlavne core inflacia. Ako je to v Japonsku neviem, ale taketo oslabenie yenu sa muselo prejavit dost vyrazne v dovazanych energiach.
A nestrasim hyperinflaciou, pokial je eurozona pokope a nemci ju krotia.
Co by partia statov Taliansko, Spanielsko, Grecko, Portugalsko pripadne Francuzsko urobilo zo svojou menou si mozme len domyslat.
Ja urcite chcem mat svoje uspory tam, kde ma vplyv Nemecko.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa jogo »

filip glasa napísal: tak sa na tie grafy konecne pozri - doporucujem grafy inflácie a menových agregátov v ECB.
Na grafy sa pozeram, ale na grafy EURUSD. Lebo tie mi davaju informaciu o trende priamo. Z grafov inflacie si mozem iba domyslat, aky trend to sposobi na EurUSD a hrozba krachu statu eurozony sa na inflacnych grafoch neprejavi, zato na grafe EURUSD to vyvola riadny prepad - pozri si grecku krizu 2010, Taliansko-Spanielsku krizu 2011-2012. Toto v grafoch inflacie neuvidis.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako vyuzit svajciarsky frank?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jogo napísal: Alebo sú dôvody nedôvery v EUR celkom iné? Potom do toho nemiešajte hyperinfláciu o ktorej tu každý točí 5 rokov, lebo ekonomický bulvár o tom furt píše. Bez ohľadu na to, že realita je niekde celkom inde:
keby uz na to nahodou doslo, tak myslim, ze radsej tam budu mat milych gastarbeiterov co im vyrabaju vela veci a maju pekne dievcata ako gulu na nohe v podobe Talianska
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"