Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
santymunez
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 10 06, 2013 8:36 pm

Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa santymunez »

Dobry den.Chcel by som pocut nazor ludi ktory navstevuju tuto stranku a zapajaju sa do diskusii.Mam 30 rokov a uz 6 rokov zijem v Irsku.Za tento cas sa mi podarilo nasporit 30 000 eur a tak som dosiel do stadia v ktorom premyslam ako si vytvorit prosperujuce portfolio tak aby som mohol odist v 50-tke do dochodku a venovat sa svojim konickom.Je mi jasne ze tymto sposobom sporenia sa k svojmu cielu nedostanem a preto by som rad pocul nazor skusenych citatelov akym sposobom by sa dalo k mojmu cielu dopracovat.Mam stabilnu pracu ,odkladam cca 1400 eur mesacne,ziadne dlhy,hypoteky.Urcite je nas takychto ludi za hranicami viac ktory hladaju cestu ako peniaze investovat.Budem vdacny za kazdy nazor.Dakujem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

ako si sporil doteraz? V irskej banke?
santymunez
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 10 06, 2013 8:36 pm

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa santymunez »

Momentalne drzim 10 000 v irsku a zvysok mam v SLSP ale zacal som investovat do rodinneho majetku...jedna sa o historicku budovu ktora prebieha rekonstrukciou a bude urcena na prenajom.Skor by som chcel pocut nazor ludi ako sa dostat na tu spravnu cestu a zacat investovat a tocit peniaze ,lebo drzat to na ucte je fakt velmi drahe:)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

v prvom rade si tie peniaze daj na terminak a sporiaci ucet. POlovicu na sporiaci a druhu polovicu na 1-2 rocny terminak. Nech dostavas aspon tych 1,5-2,5% rocne. A zacni rozmyslat co je rozumne s tymi peniazmi robit.
Len tak bezhlavo tocit peniaze - to by ta mohlo vyjst drahsie ako na tom beznom ucte.
santymunez
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 10 06, 2013 8:36 pm

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa santymunez »

Za ten cas co som tu som toho nacital ohladom investovania( fora,knihy ,clanky atd.) je toho vela a niesom ten typ co sa pusti bezhlavo do nieco,skor mam rad ak su veci nastudovane i ked podla toho co citam tak 100 ludi sto nazorov a ja hladam tu svoju cestu.Osobne sa mi paci obchodovanie s komoditami a nehnutelnosti.Mam rad hmotny majetok.Takze mi radis na zaciatok dat peniaze na terminak a dalej studovat a hladat spravnu prilezitost?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

len polovicu na terminak. druhu polovicu na sporiaci ucet aby si z neho mohol kedykolvek vybrat a zainvestovat. Myslim ze je to uplne bezny postup u kazdeho investora, ktory este nie je plne zainvestovany - kym cakas na investiciu, tak mas peniaze na sporiacom ucte.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja by som na jeho mieste asi dosporil tak do 50 000 a potom dal 30 niekomu do aktivnej spravy
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja som za verziu, ktorú navrhuje Filip. Keď sa mu páči investovanie do komodít a nehnuteľností, tak radšej nech zvolí to v čom už má skúsenosti. Takže tie nehnuteľnosti.
Je to jeho vlastná cesta. S tým portfóliom by to mohol zbabrať. Dať peniaze do správy, to už nie je vlastná cesta...tam to môžu zbabrať iní... Peniaze zarobené tvrdou prácou v cudzine si zaslúžia byť zhodnocované vlastnou cestou.

Pre ľudí, čo chcú ísť vlastnou cestou sú nehnuteľnosti a iné ,,hmotné veci,, podľa mňa dobrý kšeft. Stačí sa vnoriť do problematiky a múdro sa rozhodovať. Kapitálové trhy sú dobré len pre zanietených fanatikov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak po prve nepoznam nikoho kto by seriozne spravoval individualne portfolia a po druhe uz vobec nie pri 30 000 eurach.
santymunez
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 10 06, 2013 8:36 pm

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa santymunez »

Dakujem za vase nazory chlapi.Ako by mal podla vas zacat uplny zaciatocnik co sa tyka vzdelavania investovania do komodit?Ako cestou by sa mal vybrat a na ake komodity by sa mal zamerat? Dalsia otazka; Samozrejme viem ze su tu urcite aj ludia ktorym sa suma ccc 30 000 eur nezda velka ,ale pre mna ako pre cloveka s normalnej rodiny kde sa nededia majetky a spolocnosti po rodicoch je to pekna suma a o to viac ze som sa k nej dopracoval sam poctivym sporenim a a makanim na sebe mimo Slovenska.Urcite by som ju nechcel stratit bezhlavym investovanim do kapitalovych trhov ( podla mna by to bolo velmi rychle a velmi bolestive:)Tak by som sa chcel opytat ci je lepsie ist vlastnou cestou,nastudovat si veci a cakat na prilezitost ,alebo alebo prijat pomoc finnacnych poradcou? (napr. tych ktory mi sem pisu ).Dakujem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

Urcite by som ju nechcel stratit bezhlavym investovanim do kapitalovych trhov
zrovna tie tvoje komodity vyzeraju presne tak, ze bezhlavo stratis investovanim na komoditnych trhoch ... Takze sa na to zatial asi vykasli.

Na Petra Cmoreja sa kludne obrat. Iny poradca tu ziadny nepisal nic.
santymunez
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 10 06, 2013 8:36 pm

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa santymunez »

Je mi jasne ze nepojdem teraz hned bezhlavo investovat do komodit .....urcite kazdy nejak zacal a nikto sa nenarodil s,, filipom v hlave ,,:)Narazal som na ludi ktory mi pisu do sprav ako investovat .
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak tych co ti pisu do sukromnych sprav mozes vsetkych bez milosti vynechat.

Komodity - nevsadil by som na nejake obchodovanie/investovanie do komodit. Urcite skor diverzifikovane portfolio, kde by komodity mohli mat svoje miesto.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa jogo »

Santymunez:

Ak chces ist na kapitalovy trh, tak musis zacat realne obchodovat, ale s velmi malymi poziciami a malym uctom.
Aby si bol, povedzme po 5 rokoch realneho obchodovania, pripraveny na velku sancu,ktora zvykne chodit raz za par rokov, pocas velkej krizy.

Nema zmysel riskovat rocne viac ako 500 Eur a obchoduj kludne mikroloty zo SL 10$.
Ak tych 500 Eur "prehras za mesiac", do konca roka mozes obchodovat uz len na papieri.To ta bude dostatocne motivovat.
Tak mozno mas sancu uspiet na kapitalovych trhoch a istotu, ze svoje uspory nepregamblujes na burze.

Este k tym komoditam. Priamo do komodit sa zle dlhodobo investuje, lebo komoditny kontrakt ma obmedzenu dobu trvania a musis stale znova nakupovat a predavat dalsie kontrakty.A cast zisku potom stracas na poplatkoch a contangu.
Na dlhodobe drzanie su najlepsie akciove indexy(pripadne akcie hoc aj komoditne) a dlhopisy. Lebo ked ich drzis aj niekolko rokov nic za to neplatis a este dostavas dividendy z akcii pripadne uroky z dlhopisov.
Naposledy upravil/-a jogo v Ut 11 06, 2013 10:29 am, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa radvan »

len rychla rada - pocuvaj to, co ti pise filip ... neponahlaj sa nikam, zacni v malom a pomaly ... kazdy na zaciatku zaplatil skolne a cim mensie bude, tym lepsie ... mas cas ...

ak sa prve 1-2 roky budes hrat s 5%-10% svojho portfolia, zvysok ti bude lezat na terminaku a budes studovat a citat, tak urobis najlepsie ... ked budes na zaciatku prerabat malu cast vlastnych penazi, tak budes menej nastvaty, ako ked budes prerabat v investicii odporucenej poradcom ...

a este k studiu ... na nete je neskutocne mnozstvo zvastov o tradingu/investovani a o tom, ako sa daju zarabat miliony ... 90% toho co najdes je useless (trading books, webpages atd.) ... ak chces nieco zarobit, tak musis proste tomu co robis rozumiet ako pri kazdom biznise ... a pod slovom rozumiet nemyslim krizenie 20 dnoveho SMA a 100 dnoveho SMA a podobne dristy ... ale skor fundamentalne priciny toho ako funguje komoditny trh a ako funguje dopyt/ponuka na kazdej komodite zvlast ... ak to myslis vazne, tak skus mozno prestudovat nasledujuce linky o komoditach na zaciatok ako zaklad:

http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? ... _id=996930" onclick="window.open(this.href);return false;
http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? ... _id=650923" onclick="window.open(this.href);return false;
http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? ... _id=702281" onclick="window.open(this.href);return false;
http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? ... id=1127213" onclick="window.open(this.href);return false;
atd. ... zvysok si vies najst aj sam cez google ak ta nejaky pojem zaujme ... ak sa ti to zda zloozite, tak nechaj lezat peniaze na terminaku a vykasli sa na investovanie ... lahka cesta ako zarobit investovanim neexistuje ...
Naposledy upravil/-a radvan v Ut 11 06, 2013 10:22 am, upravené celkom 1 krát.
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa jogo »

radvan napísal: ak sa prve 1-2 roky budes hrat s 5%-10% svojho portfolia, zvysok ti bude lezat na terminaku a budes studovat a citat, tak urobis najlepsie ... ked budes na zaciatku prerabat malu cast vlastnych penazi, tak budes menej nastvaty, ako ked budes prerabat v investicii odporucenej poradcom ...
Presne tak som to myslel. Z 30 000Euro budes mat na terminaku vynos tak 500Eur po zdaneni a za tie sa mozes v podstate "zadarmo" ucit obchodovat na burzach.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

Plané reči ohľadom budovania portfólia som dal sem:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =51&t=4570" onclick="window.open(this.href);return false;

Keď vrátim späť k téme tak sú dva základné prístupy:

1. postaviť naozaj diverzifikované portfólio s rôznymi triedami aktív a prípadne aj rôznymi straqtégiami. A tieto každoročne rebalacovať.

2. nájsť si 1-2 oblasti (nehnuteľnosti/komodity napríklad) ktoré sú ti sympatické a týmto dvom oblastiam sa venovať naplno. Je to samozrejme riskantnejšie ako prvá možnosť. Hlavne pre začiatočníka.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Keď už portfólio, tak najvhodnejšie sú akcie. Akcie sú predsa len podiely vo firmách a firmy podnikajú, rastú = zvyšujú tržby a zisk. S prosperitou firiem potom rastie cena ich akcií. Takže tu máš prvú štatistickú výhodu - ceny akcií dlhodobo rastú. Tu je dôležité len vhodne načasovať nákupy a predaje. Do komodít by si som sa nehrnul. Ceny komodít chodia hore dole a aj ked sa sa zdá, že dlhodobo rastú, ide len o inflačný rast. Ak by si ceny komodít očistil od inflácie, zistil by si, že dlhodobo sa ceny veľmi nehýbu. Takže pri komoditách je načasovanie nákupu a predaja alfou a omegou úspechu. Pri akciách si vieš urobiť analýzu ekonomiky firmy a zladit ju s ekonomikou trhu. Ak zisk firmy vzrastie 1000 x, tak obrazne aj cena akcií ide 1000 x hore. Pri komoditách rozhodujú iné faktory ( v ktorých sa málokto vyzná ). Samozrejme, nič ti nebráni vložiť do portfólia akcií i štipku zlata, striebra, ropy, plynu, či potravinásrkych komodít. To všetko dnes existuje v podobe akcií, ktoré kopírujú ceny daných komodít ( tzv.etf ). Ak sa chceš hrať s akciami pozri sa na vlákna Tilbura a Kávičkára. To je už vyššia forma investovania, ktoré môžeme nazvať ako aktívne investovanie. Oni nedržia akcie úplne pasívne, ale snažia sa vhodne načasovať vstup a výstup a obmedziť riziko strát.
Upozorňujem ťa, že takáto forma zarábania na burze si už vyžaduje štúdium, zanietenie a aktívny prístup. Ľudia, ktorí peniaze do akcií vrážajú bezhlavo sú neskôr zaskočení stratami, ovplyvňuje to ich psychiku a pod tlakom potom začnú robiť hlúposti, ktoré vedú k ešte väčším stratám. Takže tie portfólia, ani samotné investovanie nie je jednoduchá vec.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal:Ak sa chceš hrať s akciami pozri sa na vlákna Tilbura a Kávičkára. To je už vyššia forma investovania, ktoré môžeme nazvať ako aktívne investovanie. Oni nedržia akcie úplne pasívne, ale snažia sa vhodne načasovať vstup a výstup a obmedziť riziko strát.
Nemáme to ako porovnať, ale predpokladám, že od dobrej pasívnej investície nebudú výsledky aktívneho investora veľmi utekať.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čo je dobrá pasívna investícia? Nechať portfólio padnúť o 50% a potom 5 rokov čakať, kým sa dostanem na nulu? To sa stalo 2x za posledných 15 rokov.

Pasívny investor do SPX 500 je v 21 storočí očistene od inflácie ešte stále v strate.
Šikovný individuálny investor/obchodník by mal v priemere robiť 10-30% p.a. Kávičkár je začiatočník, ale za Tilbura dám ruku do ohňa, že sa do 10-30% zmestí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

Ja už veľmi na investovanie do akcií neverím, ale ak je Tilbur schopný urobiť od 10 do 30%, tak je to podľa mňa na jeho prístup málo. Aktívny investor by mal robiť podľa mňa 20% a viac. Dával som tu príklad na nákup Coca Coly a opcií. Čistý nákup doteraz vyniesol niečo okolo 10% plus príde dividenda. Problémom aktívneho investora je diverzifikácia. To znižuje jeho celkový výsledok. Tilbur mal jeden super obchod, ktorý mu vyniesol 40%, ale dal do toho obchodu časť peňazí. Investori, ktorých tu spomínal aj Filip na začiatku nediverzifikovali vrátane Buffetta. Inak by neboli, tam kde sú. Ja som dal napríklad všetko do opcií a tiež sa nesťažujem. Dnes by som nebol tam, kde som, ak by som nezariskoval.
Každý však investuje s iným cieľom a podľa toho aj vyzerá jeho prístup. Keď niekto šporil celý život a odkladal z tvrdej práce, tak by pre dobro jeho zdravia nemal používať nič viac ako termínovaný vklad, aby ho neporazilo. Ak sa chce zbaviť tvrdej práce, tak musí zariskovať. Preto pred zostavením portfólia by som si najskôr povedal kam sa chcem dostať a potom už z nastavenej cesty neodbočoval.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
santymunez
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 10 06, 2013 8:36 pm

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa santymunez »

Dakujem chalani za vase nazory a seriozny pristup co sa tyka diskusii na tejto stranke.Zamestnanie ktore vykonavam neni nijak narocne a mozem povedat ze sa dokonca v praci aj vzdelavam a citam stranky ako je tato a aj ine ohladom investovania.Podla toho vsetkeho co som si tu precital bude asi najrozumnejsie stravit nejaky ten rok dva studiom a pomalicky zacat a cakat na vhodnu prilezitost.Co sa tyka rizika to mam skor rad ako sa mu vyhybam.Mohol by ma niekto nasmerovat ako zacat co sa tyka investovania?Co by som si mal precitat ako zaciatocnik a ako dalej postupovat?Dakujem
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa Airmike »

mozno trosku netradicna rada, ale ak sa mas chut venovat investovaniu. tak tato kniha je ako start idealna http://www.amazon.com/The-Snowball-Warr ... 0553384619" onclick="window.open(this.href);return false;
je to pekna kniha ktora cloveka vnutorne namotivuje a vysvetli akym sposobom uvazoval najlepsi investor na svete. sice to nieje ziadna teoria. myslienky v nej velmi hodnotne.

sranda je ze ked vysla , tak som za nu zaplatil 58 EUR a dnes ju mozes mat v originale za 15 USD.
santymunez
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Po 10 06, 2013 8:36 pm

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa santymunez »

Akurat dnes som ju mal v ruke ked som siel cez obed pozriet do knihkupectva.Bolo ich tam viac aj od Trumpa a inych velkych investorov ,ale poviem pravdu ze mi to pride skor ako citat Kiyosakiho.Dost roztahuju temu ktora by sa dala zhrnut aj do 50 stran.Urcite su tam aj uzitocne veci tak to skusim stiahnut na nete a uvidim o com je ta kniha ktoru si navrhol.Dakujem
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa 14u24me »

santymunez napísal: ked som siel cez obed pozriet do knihkupectva.Bolo ich tam viac aj od Trumpa a inych velkych investorov...
Ono se to čte dobře. Ale ti velcí známí investoři investují jinak než my malí. Mají jiné informace a hlavně kupují celé firmy ve kterých mohou rozhodovat. V tom je velký rozdíl.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlasím s 14u24me.

Netreba zabúdať na dve veci: 1. Buffett je miliardár 2. Časy sa zmenili.

Kniha vyšla aj v slovenčine: http://www.martinus.sk/?uItem=78779" onclick="window.open(this.href);return false;

Sám som kúpil 3 kusy. Dva som daroval. Jednu mám doma, ale priznám sa, ešte som si nenašiel čas aby som ju celú prečítal ( je riadne tučná ! ).
V čítaní kníh som totiž strašný pragmatik. Uprednosťnujem to, čo ma okamžite posunie vpred. A keďže som trader, čítať o zarábaní peňazí buffetovským štýlom je pre mňa ako čítať historický román. Hádam sa k tomu dostanem na dôchodku...

Keď sa rozpráva o Buffetovi, stále si spomeniem na Steinhardta:

Na rozdiel od najslávnejšieho investora Warrena Buffetta, ktorý vždy preferoval kúpiť a držať akcie dlhé roky bol Michael Steinhardt obchodník, ktorý prichádzal zarobiť peniaze do svojho úradu každý deň. Vyhlásil, že radšej preferuje uskutočniť tri obchody so ziskom +10% ako jednu investíciu s dlhodobým ziskom +30%.

Buffet ako jeden z najuznávanejších investorov hovorieval: ,,Ak nie ste ochotní vlastniť akciu 10 rokov, tak ani nerozmýšlajte o jej držaní na 10 minút,,
Steinhardt ako jeden z najuznávanejších traderov sveta hovoril: ,,Pravda je taká, ža ja som nikdy nevlastnil akciu 10 rokov, ale mal som veľmi ziskové skúsenosti s vlastnením niektorých veľmi dobrých spoločností na 10 minút,,


To je však len môj názor. Mika má jednu veľkú pravdu. V investingu treba začať od toho, že nahliadneme do myslenia tých najlepších. A to Buffett nesporne je.
Naposledy upravil/-a JUGGLER v Ut 11 06, 2013 11:06 pm, upravené celkom 2 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

neieco k tym vynosom a mojmu portfoliu:
ako tu Filip stale opakuje, cim vyssie riziko, tym vyssi mozny vynos. zvycajne to plati. Mojim cielom je porazit SP500. Ci je 20% rocne na tento typ investovania malo? to neviem, ale viem, ze budem v jednu chvilu riskovat max 5% stratu z uctu. Mohol som vsetko dat do jednej akcie ako je KO, ale snazim sa to portfolio aj trosku riadit. Pride cas, kedy nakupim v jeden den vela pozicii. potom sa uvidi, ci nezlyham v nacasovani.

K literature.
najprv musis mat nastudovaneho seba sameho, vediet kde zlyhavas a tym miestam sa aj vyhnut.
Ja som si objednal tuto:
http://www.amazon.com/Modern-Trader-Tra ... 631&sr=1-1" onclick="window.open(this.href);return false;
Chlapci z t3live realne obchoduju a mozes sa od nich vela naucit aj na prikladoch z tradingu, nielen v teoriach, ako zbohatnut.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

14u24me napísal: Ono se to čte dobře. Ale ti velcí známí investoři investují jinak než my malí. Mají jiné informace a hlavně kupují celé firmy ve kterých mohou rozhodovat. V tom je velký rozdíl.
To som už napísal viackrát. Súhlasím na 100%.
Osobne obdivujem každého, kto robí smerové stratégie. Ja som v tom veľký úspech nezaznamenal. Mať na začiatku šance 50:50 a ešte na tom zarobiť…klobúk dole.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa Airmike »

pozoruhodne na tej knihe je to, ze si v nej kazdy vsimne ine veci. mna Value investing burzovych titulov nikdy nezaujimal, ani obchodovanie stocks ako takych. skor mi utkveli v pamati priklady, ako WB predaval kupoval coca colu v 6 paku a predaval po flaske uz ako dieta. alebo ako kupoval nejaku spolocnost zaoberajucu sa biznisom s kavou, pricom cena akcii celej spolocnosti bola nizsia ako cena zasob kavovych bobov ktore maly v sklade. kedy pri kupe mohol okamzite spravit arbitraz.

polemiku ci sa nieco robit da alebo nie necham na posudenie inych, ja som si pri tej knihe oddychol a dostal som nove napady.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ked sa vratim k teme, tak by som opat rozdelil akcie samotne a diverzifikovane portfolio:

1. akcie ako take - slusny vynos, ale vysoka volatilita (vysoke poklesy pocas drzania)

2. diverzifikovane portfolio viacerych tried aktiv (a rebalancovanie) by mohlo priniest rovnaky vynos ako akciove trhy, ale s nizsou volatilitou. Ale je s tym nejaka robota.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

spravovanie peňazí som rozdelil:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =51&t=4573" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa Chris »

Snowball - kniha so zaujimavymi napadmi ako sa kedysi dalo zarobiť a zároveň teória cigaretovych ohorkov. Ale kedže sa jedna o biografiu je riadne hrubá a je tam aj kopec nepodstatnych veci kto s kým sa kedy stretol a o celej buffetovej rodine.

One good trade - super kniha o tradingu s akciami od prop firm

Ale aj tak mam dojem, ze autor príspevku nechce trejdit, ale uložiť kapitál do pasivnych imvesticii...
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: Ako vybudovat prosperujuce portfolio

Príspevok od používateľa 14u24me »

Já bych doporučil na začátek něco obecně o investování. Jestli není angličtina problém, tak Investing Online For Dummies je dobrá volba pro všeobecný přehled "jak a co" a pak se zaměřit na to co tě chytne. Je to vydané 2012 tak by to mohlo být aktuální.
Zajímavá kniha o sledování toho co dělají insideři: The Vital Few versus The Trivial Many: Invest with the Insiders, Not the Masses,
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"