Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miror napísal: Po 27 11, 2023 7:12 am Dezinformacny web citat a citovat,....
Neviem posúdiť, či tie čísla sedia. V každom prípade je to neaktuálna analýza, lebo akcie Tesly sú dnes v pluse.
Takže dnes budem otvárať long cez opcie, s expiráciou v piatok.

P.S. Ten cybertruck vyzerá hrozne, ale možno sa mýlim. Veľa vecí a dezignu v USA sa mi pred rokmi nepáčilo a potom to prišlo aj k nám.
Napríklad gýče trpaslíkov a srniek v záhradkách :)
Prílohy
Cyber.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tesla (TSLA 235): finding resistance near its 50-day moving average (236.39). Company could face a self-driving technology ban in the U.K.

Zobral som 5 ITM opcií pri 235 s prémiou len 50c . Krátkodobo, možno ani nie do ,,eventu,, (štvrtok )..ten bol naposledy fiasko.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

Odpoveď Binga na otázku, koľko elektroaut sa predalo roku 2023:
Prepáčte, ale nemôžem poskytnúť presné čísla o predaji elektromobilov v roku 2023, pretože tento rok ešte neskončil. Avšak, podľa EV-Volumes, celkový predaj nových batériových elektrických vozidiel (BEV) a plug-in hybridov (PHEV) počas prvej polovice roku 2023 dosiahol 6 miliónov kusov, čo predstavuje nárast o 40 % 1. Z tohto množstva bolo 4,27 milióna BEV a 1,76 milióna PHEV 1.

Ak sa táto tendencia predaja elektromobilov bude pokračovať, môžeme očakávať, že predaj elektromobilov v roku 2023 bude výrazne vyšší ako v roku 2022.
Nárast 40% oproti roku 2022. Ma tu niekto pocit, že elektroauta sú na ústupe?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nárast počtu EV bude výrazne pokračovať. Problém je skôr to, že stále viacej z toho budú ázijské značky. Hlavne europski výrobcovia sú oproti čínskym čo sa tyka Ev, pozadu.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Mozno bude ale na ukor biznisu , niektore firmy nabiehaju na povinne EV a obchodaci su zufali , ako spravis 3000 kilometrov za mesiac s autom co ma dojazd 350 km na jedno nabitie a potom potrbuje nabijanie dve hodiny ? Dnesna skusenost uplna beznadej obchodaka ktoremu to nanutia akonahle sa mu rozpadne naftova oktovka
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čo Mibi dával o Toyote, to vidím aj u nás:

Japonská automobilová spoločnosť, spadajúca pod značku Toyota, len v tomto roku spustila predaj svojho prvého čisto elektrického vozidla.
Ním sa stal Lexus RZ 450e, ktorý naša redakcia už aj odskúšala. V snahe vyrovnať sa konkurenčným automobilkách z Európy a Ameriky, sa snažia trhu ponúknuť aj ďalšie elektromobily. Koncom októbra predstavili dva nové modely, nazvané LF-ZC a LF-ZL. LF v tomto prípade označuje Lexus Future, čo odkazuje aj na futuristický vzhľad a funkcie vozidla. Informuje o tom internetový portál Forbes.

Dojazd dosahuje nečakané hodnoty
Sedan LF-ZC je poháňaný novou generáciou batérií, ktoré mu poskytnú dojazd až okolo 1000 kilometrov.
Spoločnosť tvrdí, že „cieľom je dosiahnuť dvakrát taký dojazd ako u iných batériových elektrických vozidiel.“
Lacnejšie varianty s nižšími špecifikáciami samozrejme na toto číslo nedosiahnu. Elektromobil bude dostupný v dvoch konfiguráciách.

https://www.mojelektromobil.sk/lexus-fu ... d-1000-km/

P.S. 1000km...to sa mi začína páčiť :)
Amíci majú radi japonské autá..nikde som nevidel toľko japoncov ako tam.
Prílohy
Lexus-LF-ZC-1-1.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa frakan »

Slovan_sk napísal: Po 27 11, 2023 7:53 pm Mozno bude ale na ukor biznisu , niektore firmy nabiehaju na povinne EV a obchodaci su zufali , ako spravis 3000 kilometrov za mesiac s autom co ma dojazd 350 km na jedno nabitie a potom potrbuje nabijanie dve hodiny ? Dnesna skusenost uplna beznadej obchodaka ktoremu to nanutia akonahle sa mu rozpadne naftova oktovka
No veľmi jednoducho ... keď si ho každú noc nechám na nabíjačke dve hodiny, každý deň môžem urobiť 350km, čo je za mesiac 350x30 = 10500km. Urobíš viac mesačne?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

no neviem. Príklad. potrebuješ služobne ísť BA - KE na otáčku. Destinácia v KE nie je pri nabíjačke. Takže čo?
Daš nabíjať auto pri supermarkete a taxíkom/Boltom sa odvezieš ku klientovi?
Vybaviš veci za hodinu a skočil by si niekde na obed, ale zase len Boltom?.

Asi takto? ( test PeugeoT e-2008 GT ):

Vybrali sme sa z Bratislavy do Prešova: https://automagazin.sk/2023/07/04/test- ... cka-vyzva/

Papierový dojazd podľa WLTP je 331 km, ale ten je v praxi, povedzme si úprimne, nedosiahnuteľný.
My sme sa navyše na náš výlet vybrali v zimnom období (teplota vzduchu okolo nuly + zimné pneumatiky), takže o dojazde cez 300 kilometrov sme mohli len snívať. Pri priemernej spotrebe elektrickej energie na úrovni 17 kWh by sme teoreticky mohli prejsť okolo 250 kilometrov na jedno nabitie, lenže to by sme nesmeli ísť po diaľnici a vykurovať si kabínu. V praxi by to však bola príliš veľká obeť a najmä nezmysel.
Diaľnice a kúrenia sme sa teda nevzdali, ale priemernú diaľničnú rýchlosť sme z obvyklých 130 km/h sme zredukovali na najviac 110 km/h, pretože inak by spotreba vyskočila na 27 kWh a my by sme tak nabíjali každých sto kilometrov.
Pri spomínanej stodesiatke si Peugeot vypýtal priemerne 22 kWh energie a dalo sa tak od nabíjačky k nabíjačke prejsť takmer 200 kilometrov.

P.S. To je auto za 40 000 € :potlesk: :potlesk:

Otázka: ak jazdím po ďialnici 160-170km/hod , kolko bude dojazd? 50km?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Joki »

Všetko je len otázkou času; dojazd, cena EV a tiež dĺžka nabijania. Problém bude skôr to, či európske automobilky budu konkurencie schopné EV-čkam z Číny.

Tie technológie neskutočne napredujú.
New Battery Crushes Tesla's Tech, Unveils A Solid-State Marvel With 300% Higher Energy Density, 15-minute Ultra-Fast Charge

https://finance.yahoo.com/news/battery- ... 16090.html

Najmenšia Tesla prešla zásadnou modernizáciou. Model 3 má novú tvár, kvalitnejší interiér a deklarovaný dojazd až 678 km
https://refresher.sk/143885-Najmensia-T ... -az-678-km
Definitívny úder? Tesla Model S má lepší dojazd s novým prototypom batérie ako spaľovák

Cez 1 200 km na jedno nabitie už nebude problém

Tesla s revolučnou batériou prešla na jedno nabitie ohromných 1 210 km, čím definitívne prekonala aj tie najlepšie naftové „diaľničné krížniky“.
https://fontech.startitup.sk/definitivn ... -spalovak/

Tesla za 25 tisíc eur? Základný model chce Elon Musk čoskoro začať vyrábať v Nemecku
https://www.topspeed.sk/novinky/tesla-z ... ecku/24028

Test ukázal, kolik kilometrů auta reálně nabijí za 20 minut. Nejlépe si vedl nový elektromobil z USA

https://www.autorevue.cz/test-ukazal-ko ... obil-z-usa
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

frakan napísal: Ut 28 11, 2023 2:41 pm
Slovan_sk napísal: Po 27 11, 2023 7:53 pm Mozno bude ale na ukor biznisu , niektore firmy nabiehaju na povinne EV a obchodaci su zufali , ako spravis 3000 kilometrov za mesiac s autom co ma dojazd 350 km na jedno nabitie a potom potrbuje nabijanie dve hodiny ? Dnesna skusenost uplna beznadej obchodaka ktoremu to nanutia akonahle sa mu rozpadne naftova oktovka
No veľmi jednoducho ... keď si ho každú noc nechám na nabíjačke dve hodiny, každý deň môžem urobiť 350km, čo je za mesiac 350x30 = 10500km. Urobíš viac mesačne?
Takto to ale nefunguje , ja som mal realne vcera rozhovor s chalanom co robi obchodaka pre jednu obrovsku firmu z oblasti priemyselnej automatizacie , od 2024 nemozu kupit ine ako elektro auto , ale zaroven sa odneho ocakava minimalne 6- 8 stretiek tyzdenne z toho pondelok musi byt v office kvoli poradam , piatok musi spracovat co za tyzden doniesol + vynimocne samozrejme urgenty lebo obchodak je zaroven aj technik pohonar , voila nevychadza to biznis trpi , prejdes do BB na pol hodinove stretko a dalsie mas v brezne a ten den sa musis aj vratit domov , teraz ma octavku na naftu ale od noveho roku na jedno nabitie v zime neprejde do BB , Brezna a spat a ked hej miesto 3 stretiek spravi jedno max dve a to nepoznate zivot obchodaka zakaznik ti povie mam poruchu pockaj pol hodinu , sedis v aute kuris si no parada ale domkv nedojdes
Este dodatok mozu si vybrat len medzi vw a kia , obe dojazd 350 km
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa frakan »

Nemôžu alebo nechú. A ak nemôžu, kto im to prikázal? Inak v aktuálnej (technologickej) situácii si myslím že pre firmy je lepšie riešenie Plug-in hybrid. Hlavne pre tie dlhšie trasy napr. pre prípady ako písal Juggler.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Nemozu , firma ma len na slovensku cez 400 aut , dostali nariadenie z Nemecka musi to byt bud VW alebo KIA
Presne modely neviem ale pamtam sa len ze to bolo nieco z vw asi id3 a kia niro podla googlu
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

frakan napísal: Ut 28 11, 2023 7:43 pm Inak v aktuálnej (technologickej) situácii si myslím že pre firmy je lepšie riešenie Plug-in hybrid. Hlavne pre tie dlhšie trasy napr. pre prípady ako písal Juggler.
Dík za info Frakan. :like: Myslel som, že keď chcem jazdiť s EV len po meste, že treba mať 2 autá.
VW Hybrid sa mi páči, dá sa prepínať čisté EV ( dojazd 55 km..stačí na mesto ), alebo len motor, alebo obidve ( 160kw, 7,6s )

Nový Passat Variant GTE je plug-in hybrid s elektromotorom a benzínovým TSI motorom.
Štartujete lokálne s nulovými emisiami a s tichým e-režimom, pri ktorom je v prevádzke len elektromotor.
Stlačením príslušného tlačidla aktivujete režim GTE a spojíte koncentrovaný výkon oboch motorov v tzv. "Boost".
Takto dosiahnete systémový výkon 160 kW (218 k) s krútiacim momentom až 400 Nm a zrýchlením z 0 - 100 km/h za 7,6 sekundy.
Maximálna rýchlosť dosahuje až 222 km/h. https://www.vw.sk/passat-variant-gte

Kia má tiež Plug in Hybridy, s dojazdom 50km.

Pozeral som Toyotu...news s pred pol roka, že chystá Plugin hybridy novej generácie s dojazdom až 200km .
https://autobild.pluska.sk/novinky/ohro ... kilometrov

P.S. Škoda, že ten Green deal EU je taký fanatický, že od 2035 sa nebudú môcť predávať ani plug-in hybridy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Elektromobily majú problémy so spoľahlivosťou kvôli problémom s nabíjaním a batériou - prieskum Consumer Reports

29. novembra (Reuters) - Z prieskumu vplyvnej americkej neziskovej organizácie v stredu vyplynulo, že elektromobily sa naďalej potýkajú s nízkou spoľahlivosťou kvôli problémom s nabíjaním a batériami, hoci ich spotrebitelia kupujú závratným tempom.

Z prieskumu Consumer Reports 2023 Annual Auto Reliability vyplýva, že nové elektrické vozidlá mali v priemere o 79 % viac problémov ako vozidlá s benzínovým pohonom. Hybridné vozidlá mali menej problémov ako benzínové, zatiaľ čo plug-in hybridy mali o 146 % viac problémov.

V rebríčku 19 kategórií boli elektrické pickupy najmenej spoľahlivé, zatiaľ čo kompaktné autá, športové autá a malé pickupy patrili medzi najspoľahlivejšie.

"Pre staršie automobilky sú (elektromobily) skutočne nové technológie, takže nemajú veľa skúseností s batériami, nabíjaním a motormi." Jake Fisher, senior riaditeľ testovania automobilov v Consumer Reports, povedal v rozhovore pre agentúru Reuters.
Fisher odporučil spotrebiteľom, aby si prenajali elektrické vozidlá, keďže ich technológia sa v Severnej Amerike stále vyvíja.

Spoločnosť Tesla (TSLA) sa v prieskume umiestnila na 14. mieste v otázkach súvisiacich s hardvérom karosérie, lakom a obložením a klimatizačným systémom používaným vo vozidlách poháňaných batériami.

Podľa rebríčka značiek zverejneného na základe spoľahlivosti vozidiel bol však výrobca elektromobilov pod vedením Elona Muska druhým najlepším spomedzi amerických automobiliek, hneď za značkou Buick spoločnosti General Motors (GM).
V správe sa uvádza, že pokiaľ ide o motor, nabíjaciu technológiu a batériu spoločnosti Tesla, problémov bolo menej.

Značky Mercedes-Benz a Chrysler spoločnosti Stellantis (STLA) sa umiestnili na 29. a 30. mieste.

Ázijské automobilky dominovali na prvých desiatich miestach, pričom na prvom mieste sa umiestnil Lexus a na druhom Toyota.

Prieskum Consumer Reports zahŕňa 20 problémových oblastí vrátane motora, elektromotorov, prevodovky a elektroniky vo vozidle.
Organizácia zozbierala údaje o viac ako 330 000 vozidlách z modelových rokov 2000 až 2023, pričom niekoľko novo predstavených modelov bolo z roku 2024.

"Aj napriek monumentálnym zmenám na automobilovom trhu zostáva rovnaké to, čo je pre spotrebiteľov najdôležitejšie: nájsť bezpečné a spoľahlivé autá," uviedla Marta Tellado, prezidentka a generálna riaditeľka Consumer Reports.

https://www.reuters.com/business/autos- ... 023-11-29/

P.S. zaujímavé že Buick od GM predbehol Teslu. Dnes je GM +10%...potvrdila in line guide a ohlásila mohutný buyback až 23% akcií !

Zajtra je ten event Tesly - škaredý cybertruck a nové autonómne riadenie....
Niekde som v pondelok písal, že kupujem Teslu po 235 (škoda, že som nenahlásil )...tak teraz som ju predal ked padla pod 250 (dnes bolo max okolo 252). Minulý event bol fiasko...nebudem sa diviť keď bude ,,sell the news,,.
Ináč, to autonómne riadenie je technologický pokrok, ale myslím si, že na autá bez vodičov nie je ešte svet prichystaný ( UK to chce dokonca banovať ). Tak teda neviem ako chce na tom Tesla zarábať. Ja osobne by som neplatil za žiadny soft, ktorý ma ochudobní o pôžitok z jazdy.
Nedáva mi logiku, že nejakí technologickí nadšenci chcú mať taký soft a odoprieť si pôžitky z riadenia Tesly. Nie je to ako kúpiť si hru, ktorá sa bude hrať sama?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 68 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Tak tesla ma hodnotu aku ma len kvoli tomu staremu short squeeze. Kvalita prevedeni ich aut je dost podpriemer, cena pomerne vysoka u lepsich modelov. Momentalne prechadzaju zo SiC polovodicov na lacnejsi ekvivalent . Predaje elektromobilov v europe su hlboko pod ocakavanym cislami.

A to nehovorim o fakte ze konkurencia ich dobehla a pomaly predbieha, lebo napriek nadskoku a megakapitalu Elon robi radsej blbosti, cim taha dole aj celu Teslu a SpaceX.
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Ktora konkurencia ich predbehla?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dnes som pozeral poslednu hodinu rozhovoru s Muskom. Chvilu mi trvalo si zvyknut na jeho juhoafricky prizvuk, ale nasledovne veci ma zaujali.

1. V minulosti pracoval aj manualne a ma pochopenie pre robotnikom za beziacim pasom. Podla neho je to tazka robota a jeho najvacsi konkurent je snaha robotnikov si hladat lahsiu pracu.
2. Musk sa snazi ignorovat verejnu mienku hlavne negativnu. K otazke, ze v USA umrie opolo 50-60tisic ludi za volantom, ale keby iba 5 tisic umrelo v autonomne riadenych autach, ci by to spolocnost neprijala. K tomu sa nevyjadril.
3. Zajtra Tesla predstavi novu nakladiak, ale vobec mu nerobil reklamu.
4. Ma vyssiu mienku o cinskej konkurencii ako americkeho automobiloveho priemyslu.
5. Nema rad statnu cenzuru, ale cenzuru v X (Twitteri) sa snazi vysvetlit.
6. Robi zaujimave veci v Neuralinku ohladne ovladania veci mozgom.
6. Robi celkovy dojem bezneho pracoviteho cloveka. Vyhyba sa politickej uhladenosti. Aj obleceny bol, aby oslovil mladych a nezavisle mysliacich ludi.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tesla po skončení obchodovania klesla o -2,2 % po oznámení, že základná verzia modelu so štartovacou cenou 60 990 USD bude podľa agentúry Reuters dostupná až v roku 2025.

https://www.reuters.com/business/autos- ... 023-11-30/

30. novembra (Reuters) - Dlho odkladaný cybertruck spoločnosti Tesla (TSLA.O) bude stáť od 60 990 dolárov, čo je o viac ako 50 % viac, ako v roku 2019 avizoval generálny riaditeľ Elon Musk, a podľa analytikov bude aspoň spočiatku lákať vybraných, bohatých kupujúcich.

Vozidlo je vyrobené z lesklej nehrdzavejúcej ocele, tvarovanej do rovných plôch s malým počtom kriviek, ak vôbec nejakými. Musk uviedol, že je čiastočne inšpirovaný autom premeneným na ponorku vo filme Jamesa Bonda "Špión, ktorý ma miloval" z roku 1977.Nový materiál karosérie a netradičný, futuristický štýl cybertrucku zvýšili zložitosť a náklady na výrobu a hrozí, že odradia tradičných kupcov pickupov, ktorí sa zameriavajú na úžitkové vlastnosti, tvrdia odborníci.

Musk vyviezol Cybertruck na pódium za potlesku davu a neskôr na podujatí v texaskom Austine odovzdal vozidlá približne desiatke zákazníkov."Konečne bude budúcnosť vyzerať ako budúcnosť," povedal o dizajne nákladného vozidla a ukázal video, na ktorom Cybertruck ťahá Porsche 911 a v krátkom preteku poráža iné 911 s benzínovým motorom.

Akcie spoločnosti Tesla v rozšírenom obchodovaní klesli o 1 % po tom, ako uzavreli s poklesom o 1,6 % na úrovni 240,08 USD.Musk na podujatí neoznámil ceny vozidla, ale na internetovej stránke spoločnosti Tesla bolo uvedené, že "Cyberbeast" - najvýkonnejší variant - a verzie s pohonom všetkých kolies sa budú predávať za odhadované štartovacie ceny približne 100 000 USD a 80 000 USD.Tie by mali byť k dispozícii budúci rok.Verzia s pohonom zadných kolies s odhadovanou štartovacou cenou približne 61 000 USD by bola k dispozícii v roku 2025.

"Toto vozidlo osloví... určite bohatšiu klientelu, ktorá si môže dovoliť túto cenu a chce niečo, čo je jedinečné a nepredvídateľné," povedala Jessica Caldwellová, vedúca oddelenia prieskumu automobilov v spoločnosti Edmunds. "To jednoducho nie je veľká časť populácie, ktorá si to môže dovoliť, najmä tam, kde sú úrokové sadzby."

Seth Goldstein, akciový stratég spoločnosti Morningstar, uviedol, že očakáva, že cena modelu Cybertruck sa bude pohybovať od 50 000 do 70 000 USD.

Cybertruck, ktorý má dvojročné meškanie, vstupuje na horúci a vysoko ziskový trh pickupov, aby konkuroval takým modelom, ako je F150 Lightning od Fordu (F.N), R1T od Rivian Automotive (RIVN.O) a Hummer EV od General Motors (GM.N).

R1T spoločnosti Rivian má štartovaciu cenu 73 000 USD, zatiaľ čo cena modelu F-150 Lightning začína na približne 50 000 USD. Väčší a výkonnejší pickup GMC Hummer EV stojí viac ako 96 000 USD.

Cybertruck, prvý nový model spoločnosti Tesla za takmer štyri roky, je rozhodujúci pre jej povesť výrobcu inovatívnych vozidiel. V čase, keď spoločnosť bojuje so zmierňujúcim sa dopytom po elektrických vozidlách (EV) a rastúcou konkurenciou, je Cybertruck kľúčový aj pre generovanie predaja, hoci nie v takom rozsahu ako veľkoobjemové modely 3 a Y.

Musk minulý mesiac zmiernil očakávania investorov týkajúce sa tohto produktu, pričom uviedol problémy pri nábehu výroby toho, čo nazval "radikálnym" produktom.

"So Cybertruckom sme si vykopali vlastný hrob," povedal Musk minulý mesiac a varoval, že potrvá rok až 18 mesiacov, kým sa vozidlo stane významným prispievateľom k peňažným tokom.

Pred uvedením vozidla na trh Musk upútal pozornosť médií inou témou, keď v stredu poskytol vulgárny rozhovor denníku New York Times. Preklínal inzerentov, ktorí opustili jeho platformu sociálnych médií X, predtým známu ako Twitter, kvôli antisemitským komentárom.

Cybertruck má 6 stôp dlhé a 4 stopy široké lôžko (1,83 m x 1,22 m), 2 500 libier (1 134 kg) užitočného zaťaženia, 11 000 libier (4 990 kg) ťažnej kapacity a 17-palcovú (43 cm)svetlú výšku, uviedol Musk.

Verzia s najdlhším dojazdom dokáže prejsť odhadom 340 míľ (547 km) a dodáva sa s "range extenderom" alebo prídavným akumulátorom, ktorý predĺži dojazd na 470 míľ.

V roku 2019 Musk uviedol, že cena nákladného vozidla bude 40 000 USD a že verzia s najvyšším výkonom bude schopná prejsť 500 míľ alebo viac na jedno nabitie.

Miliardár uviedol, že Tesla pravdepodobne v roku 2025 dosiahne produkciu približne 250 000 cybertruckov ročne. Vo štvrtok to však neaktualizoval.

Počas odhalenia v roku 2019 vzal hlavný dizajnér Tesly Franz von Holzhausen kovovú guľu, aby demonštroval nerozbitné okno z "pancierového skla" nákladného vozidla, a len ho rozbil.

Holzhausen vo štvrtok hodil na okno cybertrucku bejzbalovú loptičku, ktorá sa odrazila.

Pred niekoľkými rokmi Musk vyslovil myšlienku, že ak by sa ľuďom nepáčil futuristický dizajn Cybertrucku, Tesla by mohla "postaviť normálne vyzerajúci nákladiak". Pri nedávnych telefonátoch a rozhovoroch zdôrazňoval inovatívnosť modelu.

"Ako nákladné vozidlo sú Ford a Chevy užitočnejšie a určite je z nich lepšie vidieť," povedal Sam Abuelsamid, hlavný analytik spoločnosti Guidehouse Insights.

"Vzhľadom na to, že Tesly takmer vždy zaostávajú za odhadmi (dojazdu) pri reálnej jazde o 10 až 20 %, neočakával by som, že verzia Cybertruck s najdlhším dojazdom dosiahne na ceste viac ako 300 míľ." Uviedol, že Chevrolet Silverado EV je schopný prekročiť svoj nominálny dojazd 450 míľ.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

FSD 12 nakoniec nebolo ako "čerešnička na torte" pri uvedení Cybertrucku, tak hodnotím túto udalosť ako neutrálnu pre ďalší vývoj ceny akcie TSLA.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Joki »

Pridával som aj príspevok, ako sa využívajú batérie “nielen” zhavarovaných EV.
viewtopic.php?p=191664#p191664

Tu je video o Cybertrucku

Cybertruck jako záloha domu?

Kludne od 2:22min. si to môžte pustiť.

https://youtu.be/Cb7ofSHmUj4?si=IeYEPsc71LVafiq-
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

Joki napísal: Ne 03 12, 2023 11:00 am Pridával som aj príspevok, ako sa využívajú batérie “nielen” zhavarovaných EV.
viewtopic.php?p=191664#p191664

Tu je video o Cybertrucku

Cybertruck jako záloha domu?

Kludne od 2:22min. si to môžte pustiť.

https://youtu.be/Cb7ofSHmUj4?si=IeYEPsc71LVafiq-
Nemecko je v tomto smere zase pred nami, v lete vyrobia elektrinu prevážne v solarnych paneloch a v zime prevážne z vetra.A tých pár dni v roku, keď nefúka a nesvieti slnko dovezú elektrinu zo zahraničia za spotové ceny. Ak budú mať zásobníky elektriny v batériach na pár dní, budú skoro úplne sebestační.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa hifron »

Dosť sa rozmohol trh so súčiastkami na opravu, ale Tesla je mimo. Navyše aby auto bolo homologizované to nie je len tak ľahké splniť ale tlačí to automobilkám na marže. Lenže servisy si zvykli že robia veci čo si zmysleli automobilky a zabudli možno aj na niečo, čo Tesla chytila za pačesy. Takže ďalší vývoj v Európe(a možno aj v Amerike) čo sa týka prenosu poznatkov dostalo možno ešte na pár rokov čas na rozmyslenie keďže automobilky sú teraz zaneprázdnené že je tu nejaký Musk a aj rozvíjanie benzínového motora za tie desaťročia vývoja akosi už nejako nie je in.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Joki »

Príbeh svetového rekordu Tesla s 1,9 miliónmi km a jej majiteľa [EN]

Chlapík na Tesle Model S r.v. 20214 má 1 900 000km.
Celkovo mal dve opravované betérie a dve nové. Na tej druhej opravovanej baterii najazdil 670 000 km.
Má tam záruku bez obmedzenia najazdených kilometrov na batérie, mal to teda v ramci záruky.
Mal aj dosť problemov s motormi, ale na jednom dal 780 000 km, celkovo mal 14 oprav motorov.

https://youtu.be/0gMwjvdrfaQ?si=KVol6AAsAvmwdtFD


Ak to tak zjednodušene napíšem, na počet najazdených kilometrov 1 900 000, musíš aj na bezinovom alebo dieselovom aute robiť niekoľko krát generálku motora, vymeniť niekoľko batérii a to ešte každých 10 000-20 000km výmena olejov, filtrov a neskoršie aj prevodových olejov.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 68 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Pavol Chmela napísal: St 29 11, 2023 9:42 pm Ktora konkurencia ich predbehla?
Citaj cely text - dobehla a "pomaly predbieha". Tesla sa specializuje na 1 segment, ostatne automobilky na x segmentov a postupne ukrajuju z kolaca dominujucej Tesly. Velky rozdiel medzi Muskom a konkurenciou, je ze konkurencia nieco predstavi az ked to je odladene, Musk nieco šplechne, na prezentacii to nefunguje, stanovi termin ktory sa posunie o x rokov....

Ano tesla ma stale v experimentalnej verziii autonomnu jazdu, co konkourencia nema (resp. to neprezentuje), udava vyssi dojazd (vid uplne dole) a model Y stale vedie predaje daleko pred ostatnymi, ale kvalita ich prevedenia a interierovych komponentov posobi a je z lacnych materialov, maju problemy s reklamaciami a servisom, Uz nemaju taky vyrazny monopol, konkurencne automobilky robia x typov e-aut (male, hatchbacky, combi, SUV) a aj cenovo dostupnejsie v zavislosti od standardu ktory chces od auta + primarne stale predavaju klasicke auta, takze dodaci termin je horsi nez Tesla. Ich e-auta maju v plienkach (lebo EU trh po nich nema taky dopyt). Daj tomu 5 rokov a uvidime.

Tesla teraz bude prechadzat zo SiC na lacnejsie komponenty (na ukor ucinnosti el. energie) a zvysenia marze. Musk toho strasne vela nakecal, ako planuje specialne cerpacie stanice kde sa ti len vymeni baterka a nemusis nabijat. Tesla Semi-truck, cybertruck s velkymi posunmi terminov... Volvo uz ma e-truck, co sice nie je tahac, ale je to segment kde Tesla nic nema.

a taka perlicka o Tesle Y:
Crossover SUV má dosť mizerný dojazd. Testovanou verziou je dokonca model „Long Range“ s pohonom všetkých kolies a 77 kWh batériou, ktorý je dostupný od 56 990 eur. Podľa WLTP by mal Model Y v tejto konfigurácii prejsť 533 km, no v teste Auto Bild to bolo len sklamaných 304 km.
:D
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa frakan »

Jogo napísal:

"Nemecko je v tomto smere zase pred nami, v lete vyrobia elektrinu prevážne v solarnych paneloch a v zime prevážne z vetra.A tých pár dni v roku, keď nefúka a nesvieti slnko dovezú elektrinu zo zahraničia za spotové ceny. Ak budú mať zásobníky elektriny v batériach na pár dní, budú skoro úplne sebestační."



To je hovadina Jogo. Je technicky nemožné udržať pri živote takú sústavu, kde by prevažná výroba pochádzala zo solárnych panelov alebo z vetra. Môže to byť max. pár percent z celkového inštalovaného výkonu. Zatiaľ nie sú k dispozícii také veľké batérie aby dokázali stabilizovať väčšie výkyvy vo výrobe.
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

DanteUnchained napísal: Po 04 12, 2023 12:45 pm
Pavol Chmela napísal: St 29 11, 2023 9:42 pm Ktora konkurencia ich predbehla?
Citaj cely text - dobehla a "pomaly predbieha".
Ospravedlňujem sa ti, za moju nepozornosť. Ale pozri si čísla na EV markete a kľudne sem hoď konkurenciu, ktorá Teslu dobehla.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nič vážne, no zaujímavé:

Tesla bude čeliť hromadnej žalobe po tom, čo sudca odmietol zamietnuť žalobu, v ktorej sa tvrdí, že automobilka predražila poistenie ľudí využívajúcich jej "údaje v reálnom čase" po tom, ako im zvýšila poistné kvôli "falošným varovaniam pred nehodami".

Spoločnosť Tesla pri uvedení vlastného produktu poistenia vozidiel využila svoju schopnosť zhromažďovať údaje o jazde v reálnom čase zo svojich vozidiel na vytvorenie tzv. skóre bezpečnosti, ktoré v podstate poskytuje vodičom skóre na základe toho, ako a kedy jazdia, aby negatívne alebo pozitívne ovplyvnilo ich mesačné poistné.

Týmto krokom chcela čeliť skutočnosti, že mnohé poisťovne tretích strán účtovali vozidlám Tesla veľmi vysoké poistné.
O faktoroch, ktoré by ovplyvňovali skóre, ako napríklad zrýchlenie, jazda v noci a výstrahy pred kolíziou, sa viedli polemiky.
Problém s posledným menovaným faktorom spočíva v tom, že bezpečnostný systém Autopilot spoločnosti Tesla by často bezdôvodne vydával varovania pred kolíziou.

Tieto "falošné" varovania pred kolíziou môžu zvýšiť mesačné poistné niekoho, kto používa poistenie Tesla.
Obyvateľ štátu Illinois Ricky Stephens bol jedným z tých ľudí, ktorí využívali poistenie Tesla a zažívali falošné varovania pred kolíziou.
V mene všetkých používateľov poistenia Tesla podal žalobu, v ktorej opísal tento problém (prostredníctvom agentúry Reuters):

V žalobe sa uvádza, že mnohí vodiči vozidiel Tesla "hlásili, že trpia sporadickými a náhodnými varovaniami pred čelnou zrážkou, keď nie je v dohľade žiadne nebezpečenstvo", čo ovplyvňuje ich bezpečnostné skóre a zvyšuje ich poistné.

Tesla sa pokúsila o zamietnutie žaloby, ale kalifornský sudca ju zamietol:

Sudca Brad Seligman z vyššieho súdu okresu Alameda v Oaklande v piatok uznesením zamietol návrh spoločnosti Tesla Insurance Services Inc na zamietnutie žaloby na ochranu spotrebiteľa, ktorá bola podaná na základe rozsiahleho kalifornského zákona o nekalej súťaži.

Prípad sa teraz posunie na pojednávanie začiatkom budúceho roka.

P.S. Také poistenie by som nemohol mať, ktoré zhromažduje údaje o tom ako jazdím. Som hriešnik, ktorý prekračuje rýchlosti aj dvojnásobne.
Ale tak, aby som pokuty vôbec neplatil. Takže podľa pokút - vzorný beznehodový vodič = nízke poistné.
V budúcnosti nám EU iste nariadi mať taký soft na kontrolu jazdy +na rozdávanie pokút...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tesla Model S najela 1,9 mil. km: baterie mají dobrou životnost, motory jsou katastrofa
https://www.svetmobilne.cz/tesla-model- ... trofa/8592
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Joki »

Celom detailne tam vidieť niektoré často CyberTrucku
Akurát to komentovanie niekomu bude prakážať, ale chalan je dobrýýý :D .
Plus komentovanie Sandy Munro.
Budúcnosť Sa Nevymyslí SAMA | CyberTruck

https://youtu.be/Tc0sWq5xJ4U?si=ECP0ObB501WMC4tH
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Joki »

Tu je priamo od Sandy Munro video s CyberTruck

https://youtu.be/aWQpEBtZEno?si=QOLpYRbWFsuZpM3x
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

frakan napísal: Po 04 12, 2023 1:45 pm Jogo napísal:

"Nemecko je v tomto smere zase pred nami, v lete vyrobia elektrinu prevážne v solarnych paneloch a v zime prevážne z vetra.A tých pár dni v roku, keď nefúka a nesvieti slnko dovezú elektrinu zo zahraničia za spotové ceny. Ak budú mať zásobníky elektriny v batériach na pár dní, budú skoro úplne sebestační."



To je hovadina Jogo. Je technicky nemožné udržať pri živote takú sústavu, kde by prevažná výroba pochádzala zo solárnych panelov alebo z vetra. Môže to byť max. pár percent z celkového inštalovaného výkonu. Zatiaľ nie sú k dispozícii také veľké batérie aby dokázali stabilizovať väčšie výkyvy vo výrobe.
Zatiaľ to nie je možné, maš pravdu a Nemecko aktuálne vyrába v solárnych a veterných elektrárňach len 1/3 elektriny.
Dnes som si len tak "pre zábavu" spočítal, aký priestor by zabrala batéria pre energeticky úsporný rodinný dom s ročnou spotrebou elektriny na vykurovanie a spotrebiče 10 000kwh.
Orientačne 1kwh kapacity baterie zaberá 1 liter priestoru https://www.nextech.sk/a/Nova-litiova-b ... -711-Wh-kg

10 000kwh zaberie 10m3 to je miestnosť o rozmeroch zhruba 3mx3mx3m, navyše nebude sa musieť skladovať celých 10 000kwh, lebo od jari do jesene sa energia bude spotrebovávať priebežne.
Cena takej batérie by bola teraz neekonomická, ale ceny batérii klesajú podobným tempom, ako ceny solárnych panelov. O 10-20 rokov môže byť cena batérii tak nízka, že to bude ekonomický rentabilné, prípadne sa budú používať priemyselné batérie na odkladanie elektriny, ktoré fungujú na iných princípoch, napr. sodíkové, vanádové ap.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa frakan »

Áno, je to už celkom zaujímavá téma. Tiež tá technológia sa rýchlo vyvíja a za pár rokov možno bude potrebná polovica priestoru. Ešte je zaujímavé to porovnať s tzv. virtuálnymi batériami, ktoré ponúka napr. aj ZSE. Tie panely už nie sú vôbec drahé, som práve pozeral že jeden 500W stojí 129€. Podľa SHMU bol priemerný slnečný svit pre Bratislavu letisko v rokoch 1991 - 2023 5 hodín. Pre ročnú spotrebu 10000kWh by teda mali stačiť 4 takéto panely keby bola zaujímava cena tých batérií.

Ešte poznámka ku tomu tvojmu výpočtu. Gro spotreby je samozrejme v zime ... ale ak by sme to pre jednoduchosť len spriemerovali, tak potrebuješ priemernú kapacitu 10000/12 = 840kWh mesačne. Takže nejakých 2000kWh by mohlo stačiť aj na pokrytie vykurovania.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

az EU prestane dotovat nezmyselne zelene energeticke projekty potom sa ukaze realita. A ta je pre mna jasna zakladny vykon siete - jadro. Co sa tyka uvah o bateriach az budu cenovo a vykonovo vyhodne, potom to budem riesit. Dovtedy je to mlatenie prazdenej slamy. Je to ako by si cloveku s nevyliecitelnou chorobou hovoril , vydrz o 20 rokov tu bude liek :(.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

frakan napísal: Pi 08 12, 2023 3:15 pm Tie panely už nie sú vôbec drahé, som práve pozeral že jeden 500W stojí 129€. Podľa SHMU bol priemerný slnečný svit pre Bratislavu letisko v rokoch 1991 - 2023 5 hodín. Pre ročnú spotrebu 10000kWh by teda mali stačiť 4 takéto panely keby bola zaujímava cena tých batérií.
500W panel vyrobí ročne 500kwh elektriny, tak by tych panelov bolo potrebné 20, resp. pokryť plochu s výmerou 50 až 100m2 v závislosti od účinnosti panelov. A to by sa kľudne vošlo na strechu domu.
Na 1m2 ročne dopadne 1000kwh slnečnej energie a solárny panel z toho vyrobí ročne 100 až 200kwh elektriny pri účinnosti 10 až 20% podľa typu panelu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa frakan »

Aha, oni dokážu využiť len desatinu až pätinu slnečného svitu .. no tak to ale musí byť riadna strecha aby sa tam dali vhodne umiestniť
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

frakan napísal: Pi 08 12, 2023 5:04 pm Aha, oni dokážu využiť len desatinu až pätinu slnečného svitu .. no tak to ale musí byť riadna strecha aby sa tam dali vhodne umiestniť
Bežný dom ma rozmery minimálne 10mx10m tj. 100m2. Ak ma plochu strechu, tak je to tak akurát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Joki »

Krátke video 1:43min. Optimus 2
Optimus má teda v Tesle progres, napreduje rýchlo.

Prierez od marec 2022 Bumblebee :) potom Optimus -Gen 1 september 2023 a teraz Optimus-Gen 2 december 2023.

https://youtu.be/cpraXaw7dyc?si=XpEfL_JfaU5gzOQ2

Keď sa Optimus dostane do seriovej výroby, bude to pre Teslu ďalši miľnik a aj pre $TSLA.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Joki napísal: Št 14 12, 2023 8:54 am Krátke video 1:43min. Optimus 2
Optimus má teda v Tesle progres, napreduje rýchlo.

Prierez od marec 2022 Bumblebee :) potom Optimus -Gen 1 september 2023 a teraz Optimus-Gen 2 december 2023.

https://youtu.be/cpraXaw7dyc?si=XpEfL_JfaU5gzOQ2

Keď sa Optimus dostane do seriovej výroby, bude to pre Teslu ďalši miľnik a aj pre $TSLA.
zatiaľ sú takéto roboty extrémne drahé. Myslíte si že pôjde cena týchto zariadení pri masovej výrobe výrazne dolu aby mohlo prísť k väčšiemu využitiu napr v priemysle či inde? Berme to v rámci skupiny pokročilých robotov ako takých, nemusí ísť presne iba o humanoidne roboty. :)
Môj názor je, že takéto roboty ešte budú veľmi dlho drahé, pretože vyžadujú veľa technologicky náročných komponent.


Joki
Postupom času sa cena komponentov, čipov, it technoloógii znižuje. Ak sa dostane do výroby Optimus, cena bude isto priaznivá. Niečo ako s EV, ich cena z mesiaca na mesiac klesá.
Nuž, sme veľmi zvedaví na ďalší vývoj humanoidné robota Tesla Optimus. Zdá sa totiž, že Elon Musk sa na tento produkt veľmi spolieha v rámci dlhodobého horizontu. Jeho potenciál môže byť veľmi veľký. Ale samozrejme bude veľa záležať na jeho praktických schopnostiach a cene. Tá má byť pritom podľa Muskových odhadov nižšia ako 20 000 $ zrejme bez DPH (cca 18 800 €), a to v prípade masovej výroby.
https://www.teslamagazin.sk/tesla-optim ... j-pokroky/
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pred nielolkymi dnami som zachytil informaciu, ze okolo dva miliony aut Tesly potrebuje zmenit softver pre automaticke riadenie. Ide to urobit na dialku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Joki »

Tesla stahuje 2 miliony vozů, aby odstranila bezpečnostní chyby autopilota

Společnost Tesla v reakci na to vydala zprávu o odvolání, v níž uvedla, že plánuje nasadit aktualizaci softwaru prostřednictvím mechanismu over-the-air, který by zavedl další kontrolní prvky a výstrahy
https://burzovnisvet.cz/2023/12/tesla-s ... utopilota/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"