ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3850
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 343 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa osamely chodec »

zda sa, ze kto chce psa bit, palicu si vzdy najde...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Barbara
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ut 03 11, 2009 2:12 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Barbara »

Lékaři, aspoň v Čechách mají jednu zásadní nevýhodu. To je zároveň jejich zásadní chyba. Další vzdělávání lékařů zajišťují pouze farmaceutické firmy. Není nikdo, kdo by toho věděl o chorobách víc a není ani nikdo, kdo by měl větší zájem na předepisování tun léků.

U ATB je nejhorší, že se jimi krmí drůbež a dobytek. Tím se podporuje rezistence na ně úplně nejvíc.

Pro Kiikina: V Čechách existuje spolek Sysifos. Jistě znáš. Předsedá mu jeden pan, myslím profesor, patolog. Zaujal mě v televizi, když prohlašoval, že akupunktura je podvod, protože jemu nepomohla. Na otázku, co že mu bylo, odpověděl: No nic, ale nepomohla mi. Nevím proč, ale trochu mi ho připomínáš. Nic ve zlém. Starý pán má svou pravdu. S homeopatiky je potíž. V homeopatické kuličce není žádná účinná látka, tak jako pan patolog nenašel při pitvách žádné "dráhy" nebo "cesty" na jejichž základě by mohly jehličky fungovat. Přesto si např. Francouzi vyhodnotili, že se jim vyplatí hradit homeopatii ze zdravotního pojištění. Že by Francouzi sázeli na šamanizmus?

Dám sem jeden odkaz. Není to úplně striktně vědecký důkaz, ale výsledky stojí za úvahu. Strejda Googl nabízí myslím i videa http://www.lecenibezchemie.cz/Voda/voda4.htm" onclick="window.open(this.href);return false; Na tomto principu, totiž, že voda má paměť, je založena i homeopatie. Ta funguje (Kdysi vyzkoušeno na mé, tehdy malé, dceři) proto, že voda si pamatuje, co v ní bylo.

Promiňte pánové, že jsem odbočila od hlavního tématu - zelené koktejly. Zvažuji vyšší dávku (zatím piju necelý 1/2 litr), ale ještě jsem nevymyslela jak to zařídit časově, hlavně přísun čerstvých surovin :-) V ničem mi nepomáhají ani jsem se po nich necítila špatně. Ani mi nepomáhají snížit dávky jiného jídla, ale chutnají mi moc. Na druhou stranu ani mi nemají v čem pomáhat - šamani mě udržují ve zdraví :-) No, takové 3-4 kg dolů by mi udělaly radost. Juggler myslím psal 1 - 1,5 litru, že je ta správná míra. Polepším se.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj Barbara.

Mne sa nechce s Kiikinom hádať. Nech sa on háda v každej lekárni, kde sa homeopatiká predávajú. Nech sa háda z lekármi – profesionálnymi homeopatmi, že homeopatiká nemôžu fungovať, lebo on biochemik nevidí účinnú látku.
Nech sa háda s ľuďmi, ktorí homeopatiká užívajú, to znamená s každým tretím človekom.
A skoro každý šiesty človek užíva homeopatiká dlhodobo...prečo asi? Lebo nemajú s nimi dobré výsledky?
Už vidím ako Kiikino vysvetluje, že tu ide o placebo efekt. Lebo podľa neho aj smoothies sú len placebo efekt.
Pritom smoothies sú taký jasný koncentrát vitamínov, enzýmov, chlorofylu, vlákniny...že ich účinky by nenazval placebom nijaký normálny lekár.
Nechce sa mi vysvetlovať, že homeopatiká, rovnako ako akupunktúra majú svojich priaznivcov, lebo majú jasné výsledky. Merateľné výsledky. A majú výsledky aj u kojencov, používané sú aj u zvierat...od drahých dostihových koní až po aplikáciu v chovoch hospodárskych zvierat. U kojencov a zvierat to asi ťažko funguje len na placebo efekte...

Na záver len dodávam, že výhodou homeopatík je, že nemajú žiadne vedľajšie účinky, ani kontraindikácie. Ja osobne nie som fanúšik homeopatie, ale nemám žiadny dôvod ju neuznávať. Ja som jasne povedal, že ju považujem za alternatívnu medicínu a to u mňa znamená, že pomáha, ale nemôže plne nahradiť klasickú medicínu. I napriek tomu ju v niektorých štátoch považujú za plne rovnocennú s klasickou medicínou a je povinnou súčasťou školského systému.
Vo svete sú homeopatické univerzity a v Nemecku, Francúzsku, či Švajčiarsku nájdeš samostatné homeopatické kliniky. V našom systéme liečiv sú homeopatiká legislatívne uznávané, vyžadujú schvalovanie a registráciu, ale nie sú uhrádzané poisťovňami.

Barbara... čo sa týka tej prípravy smoothies...že zelené dávam naspodok...ja mám s tým dobré skúsenosti. Nože sa rozbehnú vo vode, rozmixujú spodné listy a ovocie z vrchu začne postupne klesať medzi nože. Robím to tak od začiatku, asi som sa inšpiroval tu: http://vimeo.com/30882389" onclick="window.open(this.href);return false;

Čo sa týka pol litra u Teba. Áno, je to málo. Ale je super, že Ti to chutí. A teší ma, že piješ aspoň pol litra...Lebo dôležité je začať a veriť tomu, uvedomiť si zdravú podstatu. Ja som leňoch...teraz mám stravovaciu krízu a obdobie ,,smoothie,, stagnácie. Pijem viac ako liter denne, lenže začínam pozde...až poobede...a neviem odolať varenej strave. Včera sme mali jeleniu sviečkovú...k tomu francúzke vínečko...za tým sladkosti...večer sa vrhám na syry...no hrôza.

Zlyhávam prakticky, ale idem dopredu aspoň teoreticky. Uvedomujem si, že piť smoothie sa nedá od rána do večera a tak sa snažím pohnúť dopredu v príprave inej stravy. Kúpil som si knihu od českej autorky: Přirozená živá strava... http://www.martinus.sk/?uItem=130549" onclick="window.open(this.href);return false;
A zároveň som si objednal Škola živej stravy: http://www.martinus.sk/?uItem=128140" onclick="window.open(this.href);return false;
rovno z Čiech, lebo u nás je už beznádejne vypredaná.
Na Vianoce som dostal:12 kroků k syrové stravě : http://www.martinus.sk/?uItem=84391" onclick="window.open(this.href);return false;
Ako vidíš, všetko je po česky...Vy ste v Čechách daleko pred nami v týchto veciach...Máte tam aj kopu perfektných webových stránok a v Prahe máte super bio obchody a služby, že ti donesú domov bedničky čerstvej zeleniny priamo z bio fariem.... Ale ja v tom ani tu na Slovensku nemám problém. Treba byť trochu kreatívny a vedieť, kde sa čo dá kúpiť ( vlastne aj rímsky šalát , rukola, baby špenát v Tescu sú dodávané z Čiech...sranda ).. Na jar sa vrhnem na všetko zelené, čo bude na trhoch, v záhrade, na lúke i v lese...Len to treba naštudovať. Pomaly, ale isto.


No nedaj si takú dobrôtku z jeleňa:
Prílohy
Jeleň.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mustafa
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 17 07, 2012 11:11 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa mustafa »

Síce s Bukovským vo viacerých veciach nesúhlasím, v tomto mu však dávam za pravdu. Veľmi zjednodušene - teória prekyslenia je z veľkej časti podvod a nemá žiadne výraznejšie vplyvy na zdravie človeka.
Treba však prečítať celý článok nech nedôjde k nedorozumeniam.

http://www.akv.sk/index.php?option=com_ ... &Itemid=30
Barbara
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ut 03 11, 2009 2:12 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Barbara »

Pro Mustafa: Právě před chvilkou jsem se dočetla, že prohlášení "všechny nemoci jsou způsobeny nadměrnou kyselosti našeho těla." pochází z úst Otto Warburga, držitele Nobelovy ceny za lékařství za rok 1931. :-) - viz googl podle jazykových schopností (zdroje v češtině nebo slovenštině jsem nenašla)

Pro Juggler: Takové jídlo bych si dala hned, to je paráda :-)

Způsob mixování: Ano, logicky je to přesné. Těžké kousky tlačí na listy a tím vlastně pomáhají procesu mixování. No, nevím jaký máš mixer (i když jsi sem myslím dával nějaké údaje, ale jsem líná hledat), ale moje nože si v listí udělají tunel a ovoce nemá dostatečnou sílu, aby na listí tlačilo. Musím vypnout mixer, přitlačit a zase zapnout. Když je ovoce dole, nože ho krásně rozmixují a vír z tekutiny vtáhne i listí. Trvá to zlomek doby předchozího způsobu. Možná je to ale dáno jenom tím, že dělám menší množství, tudíž dávám méně ovoce, kdo ví :wink:

Zdroje: ano, máš pravdu. U nás je toho spousta. Sleduju to už od prázdnin, ale až Ty jsi mě přinutil k akci. Jsem Ti za to velmi vděčná, už jenom proto, že se každé ráno těším na svůj koktejl. Zatím mám nastudováno velmi málo, ale všude narážím na info, že začínat je potřeba postupně, aby si tělo a hlavně mysl zvykla. Takže jsem začala pít Smoothies, občas zobu ořechy, mandle, semínka... dlouho máčené ve vodě. Chystám se z nich vyrábět mléka http://www.moje-pravdy.cz/zdravi/rady-a ... e-makovice" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.moje-pravdy.cz/zdravi/rady-a ... cim-orechy" onclick="window.open(this.href);return false; , ale k tomu zatím normálně jím a do léta na tom nehodlám moc měnit. Jenom budu rozšiřovat sortiment živé stravy.

Taky se těším, až zase něco poroste. Máš pravdu, u nás Ti donesou bio bedýnku, ale každý týden minimálně 5 kg toho, co zrovna mají. (Třeba 5 kg kelu!) :roll: Raději chodím na Farmářské trhy, ale ty teď nejsou. Navíc i tam je často nať už velmi zvadlá - podle hesla: Pražákům to stačí. :( (No, hlavně proto, že sbírají úrodu celý týden, aby měli dost zboží na sobotní trh) Dnes jsem našla tento obchod http://www.ziva-strava-obchod.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; Myslím, že dodávají i na Slovensko. Tak je zkusím, ovšem hlavně kvůli bio masu a taky se těším na lososa bez éček. to není příliš vitariánské, že? Jo a ty super bio obchody - před Vánoci jsem sháněla vánočku z másla a bez zbytečných éček. koupila jsem na trhu, ale až po rozřezání jsem zjistila, že do mouky byl vmíchaný prášek z buráků. Chuťově skvělé, ale dcera má na buráky prudkou alergii. Tak jsem si objednala vánočku v jednom z těch super bio obchodů. Při koupi jsem si ani neprohlédla etiketu (však je super bio) až doma jsem zjistila, že je stejná, jako ten největší hnůj ze supermarketu, jenom 2x dražší. Tak to jsou naše super bio obchody :P Zelenina se v nich nedá kupovat vůbec. Je starší než v supermarketu.

Tak hodně zdaru a napiš, jak pokračuješ
Barbara
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ut 03 11, 2009 2:12 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Barbara »

omlouvám se, ten obchod, který budu zkoušet je tento http://www.freshbedynky.cz/eshop" onclick="window.open(this.href);return false; a oni na Slovensko nedodávají.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

mustafa napísal:Síce s Bukovským vo viacerých veciach nesúhlasím, v tomto mu však dávam za pravdu. Veľmi zjednodušene - teória prekyslenia je z veľkej časti podvod a nemá žiadne výraznejšie vplyvy na zdravie človeka. Treba však prečítať celý článok nech nedôjde k nedorozumeniam.

http://www.akv.sk/index.php?option=com_ ... &Itemid=30
Súhlasím, že z časti ide o podvod, ale už som vysvetloval, že z hladiska výživy a zdravia sa tu základné fakty len zneužívajú a dezinterpretujú. Už som to dosť rozoberal, tak narýchlo ešte raz.

S tým čo napísal Bukovský súhlasím. Chápem jeho rozhorčenie, keď sa téma vplyvu výživy na acidobázickú rovnováhu tela dezinterpretuje ako čisté ,,prekyslovanie,, ktoré je zodpovedné za obezitu a všetky choroby a následne sa z toho robí biznis s ,,odkyslovaním,,. Ľudia to potom chápu tak, že majú zmenené pH a že by mali jesť sódu bikarbónu, alebo si kupovať nejaké neutralizujúce tabletky.

Nesúhlasím však s tým, že Bukovský danú problematiku ďalej nevysvetluje. Keď povedal A , mal by povedať aj B. Ako lekár by mal ľuďom vysvetliť, že potraviny sa z hľadiska vplyvu na AB tela dajú naozaj rozdeliť na kyselinotvorné a zásadotvorné. A všetko zdravé je v podstate zásadotvorné ( zelenina, ovocie ), kým väčšina toho nezdravého je kyselinotvorná ( živočíšne bielkoviny, biela múka, rafinovaný cukor, umelé sladidlá...). Takto by ľudia pochopili, že sa len jednostranne prežierajú a nijaké pH diéty, ani neutralizujúce prípravky netreba kupovať... Takže to, čo skutočne pomôže je vyvážená strava s vysokým podielom zásadotvornej zložky ( zelenina, ovocie atď ).

A prečo by to mal Bukovský vysvetliť? Pretože správne pojatá ,,teória o prekyslení,, v programe zhadzovania kíl nakoniec žne úspechy. Tie programy, ktoré sa robia pod dozorom lekárov (vid ambulancie v každom väčšom meste ) síce používajú lakmusové papieriky na meranie pH moču ( súhlasím, že je to blbosť! ) aj zásadité preparáty ( tiež súhlasím, že je to blbosť! ), ale začínajú nízkoenergetickou diétou a končia kompletnou zmenou stravovacích návykov.Tak sa ľudia naučia, že sa nemajú prežierať mäsom, chlebom, pečivom, cestovinami atď, a že majú jesť veľa zeleniny, ovocia a hýbať sa. Ak si ľudia tieto pravidlá osvoja, nedostaví sa jojo efekt a úbytok váhy sa udrží !
To je aj prípad mojích rodičov, ktorí za takýto program síce zaplatili 400 €, ale v konečnom dôsledku zmenili svoje stravovanie a tých 10kg, čo v programe schudli už viac nepribrali ! . Preto má teória odkyslovania v sebe kus podvodu a falošného biznisu, ale zároveň je v nej aj kus pravdy. Škoda len, že sa práve tá pravda vytrháva s kontextu.



Teraz tu odcitujem kus pravdy o zelenine a ovocí z jednej odbornej diplomovky:


Zelenina patrí medzi potraviny, ktorých nadpriemerná spotreba nespôsobuje zdravotné problémy. Naopak zelenina, najmä v surovom stave, znižuje riziko výskytu civilizačných ochorení . Zelenina je nenahraditeľným zdrojom vitamínu C v našej strave.
Okrem vitamínov a minerálnych látok je zelenina bohatá tiež na vlákninu, má nízku energetickú hodnotu a ľahko zasýti. Vláknina, ktorá je v zelenine bohato obsiahnutá, viaže cholesterol, ktorý sa pri nadbytku ukladá v cievnej stene a podporuje rozvoj aterosklerózy. Zelenina tak znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vláknina ochraňuje aj pred vznikom nádorových ochorení. Energetická hodnota je v zelenine nižšia, než v iných potravinách. Preto sa odporúča konzumovať v zvýšenej miere aj pri obezite. Pravidelná konzumácia ovocia a zeleniny zvyšuje odolnosť organizmu pred ochoreniami. Navyše, nutričné látky sú v nich obsiahnuté v biologicky ideálnej forme, a preto nie je možné ich adekvátne nahradiť umelo syntetizovanými produktmi.
V prípade, že je zelenina správne pripravená, poskytuje pocit nasýtenia pri relatívne nízkej energetickej hodnote. Zelenina prakticky neobsahuje tuky a nepatrné množstvo je pre organizmus priaznivé svojim zložením predovšetkým obsahom prírodných fytosterolov. Zeleninu nemožno podceňovať ani ako zdroj potrebných bielkovín vrátane ich základných stavebných kameňov – esenciálnych aminokyselín. Napríklad aminokyselina cysteín, sa vo významnom množstve nachádza v kôstkovej zelenine, aminokyseliny leucín v listovej, lyzínu v kapuste a arginínu v zemiakoch, mrkve a hrášku. Zelenina obsahuje minimálne 70 %, v priemere okolo 82 % vody, ktorá obsahom minerálnych a ďalších látok alkalizuje vnútorné prostredie a tým chráni organizmus pred nepriaznivým „okyslením“ vznikajúcim v dôsledku konzumácie kyselinotvorných potravín (mäso, obilniny).
Zelenina zohráva dôležitú úlohu v strave, napriek tomu sa stále konzumuje v malom množstve, v nedostatočnom druhovom zastúpení a nerovnomerne počas roka. Zeleninové jedlá a najmä čerstvá zelenina zbavujú spotrebiteľa únavy, bolesti hlavy a iných ťažkostí. Je to spôsobené tým, že tráviaca sústava ľudského organizmu nie je trvalo vystavovaná nepriaznivým účinkom škodlivých splodín látkovej výmeny, ktoré vznikajú pri trávení mäsitých jedál. Zelenina je v podstate zásadotvorná, preto vyrovnáva nežiaduce kyslé prostredie v tráviacej sústave. Obsahom vlákniny podporuje správnu činnosť čriev a škodlivé produkty trávenia potravín rýchlejšie opúšťajú organizmus.

A na záver jedna zaujímavá stať od Bukovského o význame málo prebádaných látok v zelenine a ovocí:

Mama mala pravdu.

Fytochemikálie. Ešte pred pár rokmi sme nevedeli, že vôbec existujú. Dnes patria k najväčšej nádeji vedcov skúmajúcich možnosti prevencie nádorových ochorení. Už ich poznáme desiatky, stovky a stále objavujeme nové. S týmito objavmi sa presviedčame, že mama mala naozaj pravdu, keď nám hovorila: „Jedz veľa ovocia a zeleniny."

Mnohé biomedicínske vedy, skúmajúce možnosti liečby a prevencie ochorení, spájajú s využitím fytochemikálií veľké nádeje. Americký ústav pre výskum rakoviny za posledných 10 rokov investoval vyše 100 miliónov dolárov do výskumov, ktoré majú najúčinnejšie fytochemikálie objaviť, izolovať a študovať. Dlhoročná poradkyňa pre výskum na americkom ministerstve zdravotníctva, Dr. Devra Lee Davis, hovorí: „Objavujú sa stále nové dôkazy, že tieto prírodné látky zabránia mnohým chorobám, vrátane rakoviny, dokonca ich možno úspešne použiť aj v liečbe."

Odkiaľ získať fytochemikálie?

Tieto nesmierne užitočné látky sa vynárajú z útrob všetkých rastlinných potravín, ktoré môžete zaradiť do svojho jedálneho lístka. Nehľadajte ich v rezni, tlačenke, klobáse, tvarohu, saláme, paštéte, vo vajíčku, v smotane, zmrzline, palacinkách ani mlieku! No každý kúsok paradajky a každý hryz jablka či marhule – a vlastne akéhokoľvek ovocia a zeleniny – obsahuje tisíce týchto látok, ktoré vám svojimi názvami možno polámu jazyk, ale chránia vaše bunky pred nádorovým procesom, podporujú imunitný systém alebo tvoria ochranný štít vašich génov.

Tieto látky nie sú a nebudú vo svojej prírodnej komplexnosti ani súčasťou žiadneho syntetického multivitamínového prípravku a nikdy sa pravdepodobne ani nedostanú do denných odporúčaných dávok. Ich potreba v organizme a množstvo, ktoré prijímame, sú totiž skutočne stopové – niektoré takmer na hranici merateľnosti ich množstva. Napriek tomu ich príjem alebo nedostatok do veľkej miery rozhoduje o vašom zdravotnom stave. Človek, ktorý ich má dostatok, môže počítať so silnou ochranou a človek, ktorý sa im zásadne vyhýba zbavuje sa tej najprirodzenejšej ochrany, ktorú môže použiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

Barbara: nieco na margo toho Warburga

http://www.lovcisarlatanov.sk/osudova-r ... /#more-266
mustafa
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 17 07, 2012 11:11 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa mustafa »

JUGGLER, veľmi dobrý príspevok, takmer na 100% súhlasím...zelenina + ovocie super vec, bez debaty...vylúčenie sladidiel, múky, cukru, povedzme aj lepku, takisto veľmi vítané...ale pri (kvalitných) živočíšnych bielkovinách a "povolenom" množstve ich konzumácie sa asi nikdy nezhodneme :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

mustafa napísal: ale pri (kvalitných) živočíšnych bielkovinách a "povolenom" množstve ich konzumácie sa asi nikdy nezhodneme :)
Keď spomínaš kvalitu a primerané množstvo, tak sme sa práve zhodli.
Ja nemám proti kvalitnej živočíšnej strave v primeranom množstve žiadne námietky.
Sám konzumujem mäso, mlieko, mliečne výrobky, jogurty, bryndzu atď. Myslím si, že potreba bielkovín závisi od veku a záťaže. Takže deti a športovci tých bielkovín potrebujú viac, ostatní menej. Koniec koncov aj na to sú normy a DDD.

Problém nastáva tam, kde je príjem živočíšnych bielkovín prebytočný. Nechce sa mi o tom písať, tak pridávam text, s ktorým v globále súhlasím. Slovo v globále zdôrazňujem, lebo v detailoch môžeme polemizovať o všetkom.

Pozor na bílkoviny!
Bílkoviny jsou látky dusíkatého charakteru a tvoří základní stavební kámen organismu. Jejich snížený příjem nebo úplný nedostatek způsobuje zdravotní problémy, hlavně u dětí. O důsledcích nedostatku bílkovin veřejnost ví. Chybí však informace o škodlivosti jejich přebytku, přičemž tyto skutečnosti jsou mezi odborníky dostatečně a dávno známy. Jde o to, že nadbytek bílkovin ve stravě podporuje dnu, předčasné kornatění cév, neurózu, ledvinové problémy, srdeční onemocnění atd. Výskyt koronárních srdečních nemocí, arteriosklerózy, rakoviny tlustého střeva, prsou, prostaty a dalších civilizačních onemocnění je tím vyšší, čím vyšší je spotřeba živočišných bílkovin.
Spotřeba bílkovin u nás je asi 2,5x vyšší než normy WHO/FAO, které doporučují denní dávku 36 g. Je v tom zahrnuta také rezerva dostatečná k pokrytí všech potřeb organismu.
Je samozřejmé, že spotřeba bílkovin se mění v závislosti na pohlaví, věku, fyzické námaze, zdravotním stavu, tělesné hmotnosti apod. Například organismus hubených lidí bílkoviny z potravy lépe využívá, než organismus obézních lidí. Spotřeba bílkovin je také tím nižší, čím více je zásaditých látek v těle. Kromě toho nadbytek bílkovin ve stravě způsobuje nedostatek vápníku, zinku, vitaminu B3 a B6.
Často se hovoří o kvalitě bílkovin. Nejen mezi laiky, ale i mezi lékaři přetrvává zastaralý názor, že živočišné bílkoviny jsou pro náš organismus nutné. Plnohodnotnost bílkovin spočívá v tom, zda v jistém vzájemném poměru obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které si organismus sám nedokáže vyrobit.
Jsou rostlinné bílkoviny plnohodnotné?
Moderní vědecký výzkum dokázal, že bílkoviny sóji, ořechů, listové zeleniny, brambor a celého obilného zrna obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Jsou tedy plnohodnotnými bílkovinami. Je známo, že bílkovina sóji je svým složením velmi podobná bílkovině masa a plně ho nahradí. Kombinace rostlinných bílkovin, například sójové karbanátky nebo sójové maso s bramborem a zeleninou, ořechová pomazánka s medem, celozrnným chlebem a sójovým mlékem, zeleninový salát s ořechy a tmavý chléb, guláš z fazolí, obilí, pohanky, lněná semena se zeleninovým předkrmem a další množství kombinací, o hodně převyšují výživnou hodnotu masa, mléka a vajec. Co do množství i vhodného poměru esenciálních aminokyselin.
Obsah plnohodnotných bílkovin v sóji je 2x vyšší než v mase. Například maso obsahuje 16-21 % bílkovin, sója 36-47 %, ořechy 16-20 %, pšenice 12 %, mléko 3,2%, tvrdé sýry až 25 %, brambory 2 %. Bílé fazole obsahují asi 23 % neplnohodnotných bílkovin, ale 5,5 vitaminu B12 na 100 g sušiny, tedy dvojnásobek potřebné denní dávky člověka. Zjistilo se, že bílkoviny ve většině rostlin mají pro člověka vyšší biologickou hodnotu než bílkoviny masa, mléka a vajec. Přišlo se také na to, že syrové bílkoviny mají vyšší biologickou hodnotu než vařené a stačí jich pouze poloviční množství.
Maso na jídelním lístku
Stále znovu a znovu se ukazuje, že škodlivý vliv masa a dalších živočišných bílkovin na organismus překonává jeho výživnou hodnotu. Nejnovější studie dokázaly přímou závislost arteriosklerózy, srdečních a cévních nemocí, cukrovky a některých druhů rakoviny na spotřebě živočišných bílkovin. Nejhorší postavení mají maso a tuky. Například japonská onkologická společnost, která 16 let sledovala 120 tisíc osob zjistila, že hlavní příčinou vzniku rakoviny je kouření, požívání alkoholu a masa. Nejnižší úmrtnost na rakovinu byla ve skupině, kde se nekouřilo, nepil alkohol, nejedlo maso, ale naopak konzumovalo se hodně syrové zeleniny. Jiné vědecké práce uvádějí, že tzv. „onkoviry" se „živí" živočišnými bílkovinami. Skutečně z mnoha vědeckých prací jednoznačně vyplývá, že nejmenší úmrtnost na rakovinu mají vegetariáni a u tzv. vegánů je doslova vzácná.
Co dělá maso škodlivým? Jsou to živočišné bílkoviny. Předpokládá se, že nejškodlivější je aminokyselina metionin, která je v živočišných potravinách ve velkém množství. Dále je to velký obsah cholesterolu, miliardy hnilobných bakterií, purinové látky, z nichž se tvoří škodlivá kyselina močová, toxický tyramin, xantin. Tepelnou úpravou masa vzniká metylcholantrén a 3,4 benzpyrén. Jde o velice rakovinotvorné látky. Například 100 g uzeného masa nebo pečeného na roště obsahuje stejné množství 3,4 benzpyrénu jako 20-40 vykouřených cigaret. Jeho obsah je závislý na způsobu a době uzení.
Autotoxikace organismu
Miliardy hnilobných bakterií vznikajících v naše střevním traktu z požitého masa v něm ničí přirozenou mikroflóru a při nedostatku vlákniny a pomalém pohybu trávení negativně působí na střevní stěnu, což je příčinou vzniku polypů a divertikul. Jimi podle různých odhadů trpí asi 25 % obyvatelstva. Některé toxické látky z hnilobných bakterií procházejí střevní stěnou do krevního oběhu, zanášejí se do orgánů, kde se léty kumulují.
Postupně se mění metabolismus buněk, chemická skladba me-zibuněčného prostoru, v buňce nastávají patologické změny, které podle některých hypotéz mnohdy vedou k „zvrhnutí" buňky na rakovinovou. Nastávají rovněž poruchy neuro-humorální regulace a jiných funkcí. Konzumace masa způsobuje ukládání amonoi-dů a putrescinových látek v tkanivech. Tím urychluje degeneraci organismu. Z purinových látek vznikající kyselina močová při nedostatku zásaditých látek krystalizuje v kloubech a způsobuje dnu, revmatická onemocnění, odvápňování kostí, páteře ap.
Škodlivost masa
Velmi škodlivá může být také konzumace vnitřností, například jater pro jejich vysoký obsah kadmia, polychlorovaných bifenylů a dalších škodlivin. Zanedbatelné nejsou ani hormony a antibiotika v mase zvířat. Při zabíjení zvířat v jejich organismu ze strachu a hrůzy vznikají látky hormonálního charakteru, které zůstávají v mase. U dětí a dospělých mohou dlouhodobě způsobit neurózy, občas hraničící až s agresivitou. Ze všech dru
hů masa je nejškodlivější vepřové. To muže byl. příčinou vzniku některých nemocí - od chřipky až po rakovinu.
V mnoha zemích se maso v různých úpravách konzumuje třikrát denně. Před válkou se jedlo pouze dvakrát v týdnu. Konzumovalo se více obilnin, strukovin a zeleniny. Lidé byli zdravější. Živočišné bílkoviny jsou nejen škodlivé, ale také neúměrně drahé. Jejich výroba je asi 20x dražší než rostlinných. Zatím co se na jednotkové ploše uživí jeden člověk všežravec, na stejné ploše se uživí deset vegetariánů nebo 100 vegánů. Produkce masa má rovněž dalekosáhlé negativní ekologické důsledky. Kdyby se snížila spotřeba živočišných potravin, mohlo by se ušetřit hodně orné půdy, která by se mohla zalesnit na rekreaci a zlepšení hydrologických a ekologických poměrů v zemi.
Autorizované instituce WHO/FAO ve vyspělých průmyslových zemích doporučují snížit spotřebu masa na cca 30 % současného stavu. Průměrná spotřeba masa v ČR a SR dosahuje asi 87 kg na osobu a rok (v průměru jsou zahrnuti: kojenci, důchodci, ale také vegetariáni, takže skutečná spotřeba představuje zhruba 150 kg masa na osobu. V roce 1936 jeho spotřeba na osobu za rok činila 34 kg, což se z hlediska zdraví považuje za víc než postačující. Při takovém snížení spotřeby masa je možné nejen ušetřit půdu, lze také omezit používání umělých hnojiv, pesticidů, herbicidů apod. Tím by se zlepšila kvalita potravin.
I pro občana jsou rostlinné bílkoviny mnohem levnější než živočišné. Například za 18 g čisté bílkoviny (tj. 0,5 kg sójové mouky nebo bobů) zaplatíme 16 Kč a za 18 g čisté bílkoviny vepřového masa (tj. 1 kg masa) mnohonásobně více. Sója je velmi zdravá a nemá žádné vedlejší účinky.
Z uvedených argumentů jednoznačně vyplývá, že jíst hodně masa není vůbec zdravé! Kdo chce pravděpodobnost vzniku arte-riosklerózy, rakoviny a dalších civilizačních nemocí snížit na minimum, ten konzumaci masa výrazně omezí nebo si ho dopřeje pouze občas jako lahůdku. Hlavně uzeniny a masové konzervy jsou velmi škodlivé. Z úprav masa se doporučuje pouze dušení a vaření. Živočišné bílkoviny by se měly tedy omezit. Naopak je nutné hodně zvýšit spotřebu syrové zeleniny, ovoce a výrobků z celozrnné mouky. Zdraví skutečně za to stojí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

juggler clanok co si sem postol strieda pravdu s lzou, nechce sa mi ho rozoberat vetu za vetou tak len k dvom veciam co mi fakt udreli do oci
podla clanku WHO odporuca spotrebu bielkovin na den 36g, to sa mi hned nezdalo lebo si pamatam v podstate dva udaje a to 1 gram na kilo a na den alebo zaokruhlene 100g bielkovin na den
kedze ale chcem byt co najpresnejsi tak som si to pozrel presnejsie
USDA
http://www.iom.edu/Activities/Nutrition ... %201-4.pdf
sice tam nikde neuvidis podpis USDA ale odkazuju na tuto tabulku odtialto
http://fnic.nal.usda.gov/dietary-guidan ... dri-tables
hned na prvej strane z tabulky vyplyva ze priemerny 70 kilovy muz potrebuje na den 0,66g *70kg teda 46g
aj tak mi to nedalo lebo sa mi to zda malo tak kto hlada ten najde - strana 6 toho pdfka
podla tohto dokumentu to pocitaju 0,8g na kilo co vychadza aj v ich tabulke 56g
to je ekvivalent 200g bravcoveho masa(USDA) - http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/ ... ookup=pork
v kazdom pripade tych 36g plati tak akurat pre deti do 13 rokov
clovek co manualne pracuje alebo cvici musi zjest urcite viac ako 56g bielkovin na den a to sa uz dostavame k tej stovke co som spominal hore

dalsia vec co sa mi fest nelubila je ze clanok spomina hnilobne procesy prebiehajuce v creve po poziti masa, tieto hnilobne procesy prebiehaju aj bez masa ale je jasne ze maso ich znasobuje a zhorsuje, avsak! skutocnym vinnikom nie je maso ale zle stravovacie navyky resp. celkovo kuchyna taka ako ju pozname
travenie bielkovin a sacharidov je diametralne odlisne bielkoviny sa travia vacsinu casu v zaludku a v creve sa uz len rychlo vstrebu a vlastne to maso uz ani nestihne hnit, ten cas co ma maso stravit v zaludku je aj 5 hodin ale vdaka vareniu je tento cas skrateny asi na polovicu, zatial co u sacharidov (zelenina, skroby) prebieha travenie primarne v creve, v zaludku sa len dezinfikuje kyselinou a zdrzi sa tam menej ako hodinu, je zaujimave ze to pekne sedi aj s inzulinovou odozvou a s pocitmi hladu
problem nastava ked clovek zje bielkoviny (maso) spolu so sacharidmi (priloha) a ak prida este vlakninu (salat) pohyb criev sa este viac zrychli co ma za nasledok ze jedlo v zaludku ostane nedostatocne dlhy cas a do creva sa dostavaju nerozlozene bielkoviny vdaka ktorim prebiehaju tie hnilobne procesy
proti tomuto sa da jednoducho bojovat a to delenou stravou, dokonca nemusi byt delena striktne ale urcite aspon vyrazne
z hladiska paleolitneho stravovania to dava tiez zmysel lebo je nepravdepodobne ze clovek v minulosti miesal stravu takto ako dnes okrem toho je tiez malo pravdepodobne ze mal pristup k potravinam bohatym na sacharidy a to hlavne plati pre bieleho cloveka co zil v oblastiach zasnezenych mozno aj 10 mesiacov do roka
okrem toho ked sa dostal k nejakej zelenine takmer isto sa jednalo o nizkosacharidovy druh ako je listova alebo korenova zelenina a to v pomerne malom mnozstve
je jasne ze clovek sa venuje lovu uz viac ako 100 tisic rokov zatial co polnohospodarstvu len nieco cez 10 tisic rokov atcheologicke nalezy neklamu, okrem toho zrejme velku cast potravy v minulosti tvoril aj hmyz ktory je proteinova bomba ako maso
na druhej strane treba povedat ze vysoky prijem proteinov zatazuje pecen a oblicky, tu je len otazne co je to vysoky prijem proteinov ja si myslim ze nad 150g na den ale mozno je to aj viac
ozaj pecen aj oblicky su vyrazne predimenzovane a urcite nie len u cloveka - clovek v pohode prezije aj s jednou oblickou a co sa pecene tyka tam su nam dokazom ludia co vydrzia naozaj velke davky alkoholu dlhodobo a tiez ludia s ozaj velkou obezitou 200kg+ ktori tiez ziju peknych par rokov a pecen to zvlada - vacsinou im zlyha nieco ine
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

este by som sa rad vyjadril k tomu ze tu viaceri pisete ze kvalitne a nekvalitne bielkoviny
mozeme to porovnavat z hladiska stravitelnosti ale ta je priblizne rovnaka ako pri zivocisnych tak aj pri rastlinnych
z hladiska vyvazenosti jednotlivych aminokyselin jednoznacne vedu zivocisne vyborne pomery maju hlavne vajecne a mliecne ale prave k masu by som rad nieco este napisal
maso by sme mohli rozdelit na svalovinu a na kolagenove casti
kolagen je tiez bielkovina a vyborne sa doplna prave s masom ale je dobra aj sama o sebe - je to vlastne vlakno ktore sa nachadza v tele vo velmi hojnom zastupeni a to hlavne v koži, slachach, klboch a cievach...
je zaujimave ze prave maso s vysokym obsahom kolagenu sa povazuje za nekvalitne ale to nie je pravda pretoze kolagen je naozaj cenna bielkovina porovnatelna s masom
okrem toho ak clovek konzumuje klby, slachy a koze zvierat - (tlacenka, pasteky, "nekvalitna" klobasa ftw), dostava do tela nielen dobre bielkoviny ale aj dalsie latky ktore tieto casti obsahuju hlavne mineraly a vitaminy a ine
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa filip glasa »

okrem toho ak clovek konzumuje klby, slachy a koze zvierat
ale ked mi to nechuti, nemusim to jest, ze?
:D
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

jasne len tu ide o to ze napriklad ked niekto je tlacenku ludia nad tym ohrnaju nos, ze ake hnusne a nezdrave pritom je to uplne v pohode
btw tlacenku zrovna nemusim
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Casey »

kiikino napísal:este by som sa rad vyjadril k tomu ze tu viaceri pisete ze kvalitne a nekvalitne bielkoviny
mozeme to porovnavat z hladiska stravitelnosti ale ta je priblizne rovnaka ako pri zivocisnych tak aj pri rastlinnych
z hladiska vyvazenosti jednotlivych aminokyselin jednoznacne vedu zivocisne vyborne pomery maju hlavne vajecne a mliecne ale prave k masu by som rad nieco este napisal
maso by sme mohli rozdelit na svalovinu a na kolagenove casti
kolagen je tiez bielkovina a vyborne sa doplna prave s masom ale je dobra aj sama o sebe - je to vlastne vlakno ktore sa nachadza v tele vo velmi hojnom zastupeni a to hlavne v koži, slachach, klboch a cievach...
je zaujimave ze prave maso s vysokym obsahom kolagenu sa povazuje za nekvalitne ale to nie je pravda pretoze kolagen je naozaj cenna bielkovina porovnatelna s masom
okrem toho ak clovek konzumuje klby, slachy a koze zvierat - (tlacenka, pasteky, "nekvalitna" klobasa ftw), dostava do tela nielen dobre bielkoviny ale aj dalsie latky ktore tieto casti obsahuju hlavne mineraly a vitaminy a ine
No to je sice pekne,ale kupit tlacenku,pasteku,klobasu a nevidiet ako bola vyrabana tak to brrrrrrrr resp.tieto produkty su uplne genialne na zomletie a skrytie hocijakeho svinstva,staci to len pekne do jemna zomliet.Doma vyrobena u rodicov a este z masa ,ktore je doma dochovane je fantasticka.
Juggler dik za thread,green smoothies su paradicka.Pijem ich niekolko mesiacov ako doplnok 1L denne.Dal som sa na ne iba preto lebo ma nudilo hryzkanie zeleniny a ovocia.Takto je to rychlejsie a super osviezujuce.Nepijem to v zmysle prevencie,ale skor ze mi to chuti a ako desiata/olovrat je to uplna rychlovka ako si nieco ine pripravovat.
K tomu jelenovi,hm no vyzera to paradne,ale normalne by som to odmietol a nahradil napr.cviklovou polievkou:))))).Mam kamarata co ma otvorene 2 vegetarianske restiky a ja fanatick do varenia a zarucujem ti,ze napr.za jeho polievkami by si sa az za usami oblizoval aj keby si polievky nemal rad:))).Inak ja osobne nie som vegetarian a jem normalne maso,popritom ublubujem jeho kuchynu.Ako part time sa zivim sportom(dost velka intenzita) a na mase ficim cca 3x za tyzden.
Este raz vdaka za thread myslim,ze hodne ludi napr.aj z mojho okolia by sa mali zamysliet nad prezieranim sa nevidiet kazdy den pred sebou klobasu ,steak,hranolky,colu atd.Green smoothies su uplne genialne na to.Je jasne,ze ich neochrania pred drevennym pyzamom,ale rozhodne sa budu citit zdravsie a nie ako sediaci kontajner naplneny odpadkami pred telkou.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kiikino napísal: ... odporuca spotrebu bielkovin na den 36g, to sa mi hned nezdalo


V poriadku. Súhlasím. Všeobecný konsenzus je 0,8 g/kg. Myslím si však, že to nemá velkú cenu rozoberať, lebo problém dnešných ľudí nie je nedostatok bielkovín, ale ich nadmerná konzumácia. Problémom je nevyvážená strava a nadmerný energetický príjem, ktorý zahŕňa zbytočne veľký príjem bielkovín, tukov i sacharidov. A z tých bielkovín je problémom práve zbytočne veľký príjem živočíšnych bielkovín. K tomu by som dodal ešte toľko, že pri príjme živočíšnych bielkovín z mäsa prijímame zároveň zbytočne veľa tuku (hlavne nezdravého tuku ). Pri príjme bielkovín z rastlinnej stravy neprijímame takmer žiadny tuk. Aj pri tuku si treba uvedomiť, že zase riešime jeho nadbytok, nie nedostatok.

V živočíšnych potravinách sa bielkoviny vždy nachádzajú spolu s nežiadúcim tukom, čo zvyšuje riziko hypercholesterolémie, potom aterosklerózy a neskôr aj jej komplikácií.V tráviacom systéme podporujú rast a rozmnožovanie nežiadúcich baktérií, ktoré produkujú karcinogénne metabolity a zvyšujú tak riziko rakoviny, najmä hrubého čreva.Najčastejšie používané srvátkové bielkovinové koncentráty zase so sebou nesú riziko alergizácie, keďže problém s bielkovinou kravského mlieka má stále viac a viac ľudí.Rastlinné zdroje bielkovín naopak obsahujú veľmi málo tuku (aj to veľmi hodnotného), sú bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály a rôzne fytochemikálie s antioxidačným účinkom. Rastlinné zdroje s najvyšším obsahom bielkovín sú strukoviny. U nás najčastejšie používame fazuľu, šošovicu a cícer. MUDr. Alexandra Frolkovičová – Ambulancia klinickej výživy
kiikino napísal: dalsia vec co sa mi fest nelubila je ze clanok spomina hnilobne procesy prebiehajuce v creve po poziti masa, tieto hnilobne procesy prebiehaju aj bez masa ale je jasne ze maso ich znasobuje a zhorsuje


Ide o to, že prebiehajú. Ja i ty asi jeme mäso bez príloh, ale o to teraz neide.

Prečo je nadbytok bielkovín škodlivý? Nadbytočný príjem bielkovín spôsobí vznik množstva dusíkatých metabolitov, s ktorými si musia poradiť pečeň aj obličky. Ak to trvá dlho, dochádza k ich preťaženiu a nie je vylúčená ani porucha funkcie týchto orgánov. V čreve zase môže pri nadbytku bielkovín dochádzať k tzv. hnilobnej dyspepsii, ktorá má za následok nafukovanie a bolesti brucha. Hromadí sa aj kyselina močová a môže vzniknúť dna.
Okrem toho, čím viac bielkovín skonzumujeme, tým viac vápnika vylúčime. Ak nie je k dispozícii dosť vápnika na neutralizáciu bielkovín, organizmus neváha a odoberie ho z kostí. Potom sa nemôžeme čudovať, prečo stúpa výskyt osteoporózy. MUDr. Alexandra Frolkovičová – Ambulancia klinickej výživy


kiikino napísal: avsak! skutocnym vinnikom nie je maso ale zle stravovacie navyky resp. celkovo kuchyna taka ako ju pozname...travenie bielkovin a sacharidov je diametralne odlisne .....problem nastava ked clovek zje bielkoviny (maso) spolu so sacharidmi (priloha) a ak prida este vlakninu (salat) pohyb criev sa este viac zrychli co ma za nasledok ze jedlo v zaludku ostane nedostatocne dlhy cas a do creva sa dostavaju nerozlozene bielkoviny vdaka ktorim prebiehaju tie hnilobne procesy... proti tomuto sa da jednoducho bojovat a to delenou stravou
S tým súhlasím. Trávenie nedelenej stravy je veľký problém. Akurát z toho neviním ten šalát.
Geniálnosť zeleniny je v tom, že sa hodí aj ku bielkovinám, aj ku sacharidom. Ideálne je jesť bielkoviny + zeleninu, alebo sacharidy + zeleninu. V žiadnom prípade sa nehodí kombinácia bielkoviny + sacharidy. Ja to vidím tak, že pri trávení mäsa je treba iný druh tráviacich štiav ako pri trávení sacharidov. Zjednodušene si povedzme, že mäso potrebuje kyslejšie šťavy a sacharidy zásaditejšie. Keď sa zmiešajú, tak sa účinok trávenia znehodnotí a nedostatočne strávené mäso potom hnije v čreve. Čo sa týka tej vlákniny, tá nerobí žiadny problém. Tá čistí a mierne zvyšuje peristaltiku čriev. Problém vlákniny je u dnešných ľudí úplne opačný. Majú jej strašný nedostatok. Historicky človek stále prijímal velmi velké množstvo vlákniny.
kiikino napísal: z hladiska paleolitneho stravovania to dava tiez zmysel lebo je nepravdepodobne ze clovek v minulosti miesal stravu takto ako dnes okrem toho je tiez malo pravdepodobne ze mal pristup k potravinam bohatym na sacharidy...
Ja si myslím, že historicky človek stále hladoval. Mal nedostatok potravy a prebytok pohybu. Moderný človek má úplne opačný problém.
kiikino napísal: je jasne ze clovek sa venuje lovu uz viac ako 100 tisic rokov zatial co polnohospodarstvu len nieco cez 10 tisic rokov...
Ak rozoberáme históriu, treba ísť ďalej. 100 tisíc rokov je málo. Človek je tu 3,5 milióna rokov. Vyvinul sa z opice...s ktorou máme 99,4% spoločných génov. Ten prvý človek, myslím že australopitekus mal zahnuté prsty , z čoho sa usudzuje, že žil prevážne na stromoch. Takže sa živil tým, čo šimpanzy: stovkami druhov listov a kvetov, ovocim, dužinou, semienkami, trochu hmyzu...Verím, že to bolo jediné obdobie človeka, kedy mal dostatok potravy. Neskoršie ho práve nedostatok potravy prinútil zliezť zo stromov a hladať nové druhy obživy. Tých 100 tisíc rokov, čo lovil... tak v prvom rade šialene športoval ( prebehol 20-30 km denne ) a nejedol mäso každý deň ( udržiavanie ohňa, nevedel konzervovať mäso atd ).

kiikino napísal: este by som sa rad vyjadril k tomu ze tu viaceri pisete ze kvalitne a nekvalitne bielkoviny...
Tu vzniká malá nezhoda. Je neberiem kvalitu- nekvalitu podľa toho, či z mäsa, alebo rastliny.
Ja tvrdím, že tie živočíšne zdroje v súčasnosti sú velmi nízkej kvality. Teda mäso, mlieko, vajcia atd. Videl si ten obrázok jelenieho mäsa? To mäso je úplne iné ako mäso z kravy, ktorá celý život stojí v maštali. Je iné ako mäso z prasaťa, či hydiny, ktoré v živote nevideli slnko a stoja celý život vo výkaloch (čpavku ). Takisto vajce od sliepky z klietky, ktorá má umelý svetelný režim a je kŕmená zmeskami je úplne iné ako od sliepky, čo behá po dvore...
A to zatial píšem len o 100% mäse. Ktorý potravinársky výrobok obsahuje 100% mäsa? Čo všetko obsahujú tie potravinárske výrobky? Čo všetko sa do nich pridáva , aby čo najdlhšie vydržali a aby boli čo najlacnejšie. To je pre mňa tá nekvalita.

Ešte jedna citácia od tej Frolkovičovej. Hlavne kvôli tomu, že je tam jedna zaujímava rada pre športovcov:

Kedysi sa rastlinné bielkoviny označovali ako “neplnohodnotné“. Svetová zdravotnícka organizácia však tento výraz prestala používať už v r. 1955, lebo už odvtedy sa vie, že to nie je pravda. Bielkoviny v rastlinách určite plnohodnotné sú. Teda, ak by sme jedli bielkoviny iba z rastlinných zdrojov, zabezpečíme si všetky esenciálne aminokyseliny. Rozdiel je iba v tom, že každý rastlinný zdroj obsahuje inú zostavu aminokyselín. Fazuľa obsahuje veľa lyzínu, obilniny sú naopak bohaté na metionín, preto kombinácia fazule a obilniny (ryža, kukurica) poskytuje celé spektrum esenciálnych aminokyselín. Rovnako výhodná je kombinácia strukovín s orechami alebo olejnatými semenami.

Čo by športovcov možno tiež zaujímalo je, že lyzín aj metionín sú zároveň východiskové produkty pre tvorbu karnitínu. Karnitín podporuje spaľovanie tukov, ale nielen to! Zároveň pomáha likvidovať odpadové produkty, ktoré vznikli po fyzickej záťaži (kyselina mliečna). Dajte si fazuľu po skončení fyzickej námahy a uvidíte
Za ideálny pomer rastlinných a živočíšnych bielkovín v potrave sa tradične považuje 1:1. My dodávame: maximálne 1:1. To ale znamená narábať so živočíšnymi potravinami naozaj opatrne. Chybou samozrejme nie je ani pomer 1:0, pokiaľ vaša strava obsahuje okrem strukovín aj obilniny a malé množstvá orechov a olejnatých semien.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Barbara
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ut 03 11, 2009 2:12 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Barbara »

Pánové, úžasná diskuze. Děkuji za ní.

Jsem naprostý laik, humanitního vzdělání. Když si čtu argumenty vegetariánů, říkám si ano, mají pravdu, pak si přečtu argumenty proč jíst maso a jásám ano, maso, to je to pravé. Na Silvestra jsem se bavila knihou, kterou napsala vitariánka (Boutenko) - říkám si, tak tohle je ono. Všichni se zaštiťují výzkumy a kapacitami a vzájemně se obviňují z dezinterpretací, ale příroda a tím i lidský organizmus je složitější a komplexnější než si kterákoli studie je ochotna připustit. A názory hlavního proudu se často mění (Že by tam taky fungoval lobbing?). Nemyslím tím každý den, ale i já pamatuji např. heslo Hera, vlastní sestra másla a s tím spojené zatracování másla, zatímco dnes se zdá, že hlavní proud máslo pomalu rehabilituje. A kolik protichůdných teorií jsem četla o zdravotních následcích třeba pití kávy, vína, piva. Bohužel, záleží na zadavateli, k jakým výsledkům výzkum dojde. Já si z toho zase beru, že samotná potravina nemá zásadní význam, záleží na životním stylu, zdravotních dispozicích a taky na kombinaci potravin.

Moje babička, jako dcera řezníka, vyrostla na mase, milovala ho a jedla až do konce života. V posledních 20-ti letech svého života pouze ve formě párků a bůčku, protože měla směšný důchod a kvalitnější maso si nemohla dovolit. Když pominu, že nebylo. I ten bůček se těžko sháněl a babička stejně říkala, že to maso už není skutečné maso a chutná jako sláma:-) - to mluvím o osmdesátých letech, na které my vzpomínáme jako na éru kvalitního masa. Pokud jedla zeleninu, tak většinou jenom mrkev, kterou rozvařila na kaši, jinak ji nepozřela. Zbytek stravy byl chleba s máslem a ještě brambory, palačinky a pečené cukroví. Nic jiného, myslím, nejedla. Vegetariánům, vitariánům i oficiálním výživářům by z ní zešedivěly vlasy. Tato paní se, relativně ve zdraví, dožila 97 let a zemřela jenom proto, že se dostala do zdravotnického zařízení, kde jí nechali vyhladovět!
Na druhou stranu vím o lidech, kteří si striktně hlídají svou stravu a jsou nemocní nebo bohužel už, relativně mladí, zemřeli.
Pro mne z toho plyne poučení. Strava by měla být pestrá a po jídle se musím cítit dobře. Nesleduji PH své moči, ale jsou chvíle, kdy cítím, že jsem překyselená. (Navzdory tomu, že je vědecky dokázáno, že to není možné :-) Je to pro mne znamení, že jsem udělala dietní chybu. Snažím se jí identifikovat a neopakovat. A taky mám zkušenost, že to co mně vadí, jiní tráví v pohodě a naopak. Myslím si, že na každé výživové teorii je díl pravdy a každá má své nevýhody. Intuitivně mě oslovilo mixování zelených potravin a myslím, že neudělám chybu, když jimi nahradím nejen snídani jako dosud, ale časem i večeři (hlavně v době, kdy zelené roste). A protože není žádné tajemství, že půda je dost vyčerpaná, tak začínám hledat někoho, kdo mi pomůže zjistit které divoké rostliny se dají jíst, jak vypadají a kde je najdu. (Bohužel zatím jsem schopná si splést kopřivu s hluchavkou a moje znalosti končí u pampelišky neboli pupavy. Holt, člověk z velkoměsta bez chaty nebo chalupy). Pokud zaznamenám nějaký problém, klidně zelené smoothies opustím, pokud mi to v něčem pomůže, začnu uvažovat o zařazení dalších vitariánských prvků. Udělala jsem nějakou logickou chybu ve svém rozhodnutí?

Dočetli jste až sem? Děkuji za pozornost a slibuji, že už se nebudu plést do vaších odborných úvah.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

vyborny prispevok barbara z tvojich predoslych prispevkov som necakal takyto postoj
len dalej studuj, hladaj a nechaj to dozriet par rokov a nakoniec zistis ze nezalezi az tak na strave ako na mnozstve
proste vsetkeho vela skodi
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Casey »

To Barbara,
Tak svojou babickou si mi pripomenula mojho deda.Ten kazde ranajky:krajec chleba a na nom domaca bravcova mast ,pricom hrubka masti bola vacia nez krajec a zapil to pol litra domaceho kravskeho mlieka.No a do toho babka este aspon 3x vypekala vseliake pagace z muky('toho bieleho jedu')Nepamatam sa ze by mal na ranajky nieco ine:)).Dozil sa 85 rokov,pricom si nespominam,ze by ho trapila nejaka chripka atd.K tomu bol v takej kondicke,ze sme mu aj s bratrancom mali co stacit ist s nim na drevo a podobne jeho chutovky:)) A to mi sme mali pravidelny 2 hod. trening 5x do tyzdna:)).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Barbara napísal: Pro mne z toho plyne poučení. Strava by měla být pestrá a po jídle se musím cítit dobře. Nesleduji PH své moči, ale jsou chvíle, kdy cítím, že jsem překyselená. (Navzdory tomu, že je vědecky dokázáno, že to není možné :-) Je to pro mne znamení, že jsem udělala dietní chybu. Snažím se jí identifikovat a neopakovat. A taky mám zkušenost, že to co mně vadí, jiní tráví v pohodě a naopak. Myslím si, že na každé výživové teorii je díl pravdy a každá má své nevýhody. Intuitivně mě oslovilo mixování zelených potravin a myslím, že neudělám chybu, když jimi nahradím nejen snídani jako dosud, ale časem i večeři (hlavně v době, kdy zelené roste). A protože není žádné tajemství, že půda je dost vyčerpaná, tak začínám hledat někoho, kdo mi pomůže zjistit které divoké rostliny se dají jíst, jak vypadají a kde je najdu. (Bohužel zatím jsem schopná si splést kopřivu s hluchavkou a moje znalosti končí u pampelišky neboli pupavy. Holt, člověk z velkoměsta bez chaty nebo chalupy). Pokud zaznamenám nějaký problém, klidně zelené smoothies opustím, pokud mi to v něčem pomůže, začnu uvažovat o zařazení dalších vitariánských prvků. Udělala jsem nějakou logickou chybu ve svém rozhodnutí?

Dočetli jste až sem? Děkuji za pozornost a slibuji, že už se nebudu plést do vaších odborných úvah.
Pekne si to napísala Barbara. Len sa prosím pleť i naďalej do našich diskusií. Však ide len o to, aby sme si zo všetkých tých múdrostí a hlúpostí urobili svoj vlastný názor a potom šli svojou vlastnou cestou.

Čím viac to koumám, tým viac som presvedčený, že najlepší smer vo výžive je návrat k prírode. Príroda nás živila 3,5 milióna rokov! A to znamená útek od chémie, od priemyselnej výroby potravín a návrat k tradičným, pravým potravinám.
Súhlasím, že výživa nie je všetko. Doležitá je i genetika = zdravie a predispozícia k chorobám, ktoré dedíme po predkoch. Preto je dôležité pozorovať ako žili a čo jedli. A samozrejme, ani správna výživa, ani genetika nám nepomôže ak sa rozhodneme zhumpľovať svoj organizmus nedostatkom pohybu, či zlou životosprávou.
Casey napísal: To Barbara,
Tak svojou babickou si mi pripomenula mojho deda.Ten kazde ranajky:krajec chleba a na nom domaca bravcova mast ,pricom hrubka masti bola vacia nez krajec a zapil to pol litra domaceho kravskeho mlieka.No a do toho babka este aspon 3x vypekala vseliake pagace z muky('toho bieleho jedu')Nepamatam sa ze by mal na ranajky nieco ine:)).Dozil sa 85 rokov,pricom si nespominam,ze by ho trapila nejaka chripka atd.K tomu bol v takej kondicke,ze sme mu aj s bratrancom mali co stacit ist s nim na drevo...
Aj moji starí rodičia milovali mäso, pečivo, biely chlieb. Babky sa dožili pásma 90-100, dedkovia 70-80. Keď však nad tým rozmýšlam, čo im najviac pomohlo a uškodilo, tak som dospel k záveru, že všetkým najviac pomohol intenzívny pohyb na zdravom vzduchu. Jedna babka celý život prežila v práci ,,od svitu do mrku,, pričom najviac pracovala na poli. Druhá žila v meste, ale až do vysokého veku v kuse pracovala. Dedkovia sa dožili menej – obidvaja sa hýbali menej (hlavne v druhej polovici života ) ale aj horšie sa stravovali. Jeden dedko ( ten mestský ) pribral, dostal cukrovku a dožil sa najmenej. Ten druhý ( vidiecky ) miloval mastné mäso a pálenku, a tiež sa dožil menej.
Ďalej k tej strave, čo si myslím, že im určite pomohlo bola kvalitná, domáca strava a striedmosť. V rokoch pred a po 2. svetovej vojne sa hladovalo. Za socializmu bolo jedla dosť, ale šlo o potraviny relatívne kvalitné. Veľa sa dochovalo, či dopestovalo. Smolu mali tí, čo sa začali prežierať. Dnes sú potraviny nekvalitné, oveľa viac sa prežierame a strašne málo hýbeme ( myslím, v priemere...samozrejme, česť výnimkám )

Ešte zaujímavosť. Aj moji starí rodičia milovali hrubé krajce bieleho chleba a na nich nahrubo natretú masť, či maslo... A veľké kusy mäsa. Všetkého hojnosť. Keď som sa ich pýtal, prečo...zistil som, že to bol taký komplex z mladosti...Bol to dôsledok toho, že pred vojnou, cez vojnu, či po vojne sa hladovalo. Keď si sami piekli chlieb, tak to bol z hrubej múky ( ten celozrnný =najzdravší ), ale oni o tom nevedeli.... snívali o chlebe z bielej múky ako jedli ,,páni,,. Keď sa jedlo mäso, tak to bolo maximálne raz týždenne – v nedeľu. Pôstov mali viac než dosť... A tak si na sklonku svojho života užívali toho, čo nemali v mladosti ...hrubé krajce bieleho chleba, masť, mäso...

Záver: generácia naších starých a prastarých rodičov sa väčšinu svojho života stravovala relatívne zdravo, hlavne striedmo a čo je najdôležitejšie: boli v neustálom pohybe.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Michal1948
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 03 01, 2014 3:57 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Michal1948 »

Citát od Hrkiho: "Za dobrotu na žobrotu!
Prišiel som sem písať o pití zdravej zeleniny a ovocia a zrazu je zo mňa útočník?"

Je jednoznačné, že Hrki, (údajne lekár), musí byť dobre hrknutý, keď ma považuje za paleofanatika, pretože opak je pravdou. Miesto urážok a trepaní nezmyslov mu odporúčam, aby si naštudoval, čo je to fanatizmus a prestal urážať a trepať o veciach, do ktorých sa nerozumie. Keďže ide o typického internetového trola, nech neráta s tým, že mu budem odpovedať.

MUDr. Michal Piják
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Hawk »

oplati sa precitat, aspon ramcovy obraz ako to funguje:
http://zivot.azet.sk/clanok/13981/klams ... andze.html" onclick="window.open(this.href);return false;
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

Michal1948
ten citat je od JUGGLERA a ano on ta nazval paleofanatikom

hrki ta tu prvy citoval a dokonca sa zastaval tvojich nazorov
toto je diskusia co cita menej ako 100 ludi a v podstate je kazdemu jedno
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak moment páni. Klídek !

Ten citát ,,Za dobrotu na žobrotu! Prišiel som sem písať o pití zdravej zeleniny a ovocia a zrazu je zo mňa útočník?"
je odo mňa a adresoval som ho Hrkimu.

Napísal som vtedy presne toto:
--------------------------------------------------------------------------------------------
Milý Hrki.
Ty si jeden z tých prípadov, ktorí si pletie dojmy z pojmami a dovoľ mi, aby som ťa vyviedol z omylu.
Sú určité veci v medicíne, kde sa nespochybňujú princípy. Jedným z nich je HOMEOSTÁZA, ktorej súčasťou je ACIDOBÁZICKÁ ROVNOVÁHA KRVI. Vysvetloval som to pri tej zelenine. To sa učí každý študent medicíny, to ovláda každý lekár, polemiky sa môžu viesť akurát o detailoch, lebo tie nie sú na 100% prebádané. Skrátka acidobázická rovnováha krvi je len jedna, má svoje rozmedzie a to sa každý živý organizmus snaží udržiavať, aby všetko šlapalo tak ako má. Netreba preberať podrobnosti ako to telo robí, nám stačí vedieť, čím všetkým to môžeme my ako ľudia ovplyvniť. A čím asi? Hádaj. Len dvomi vecami: Tým čo do tela pcháme, teda STRAVOU a tým ako svoje telo užívame, teda životosprávou a hlavne POHYBOM. A sme pri tvojom prvom omyle. Tvrdenie, že strava nemá žiadny vplyv na AB rovnováhu je bullshit. To je akoby si povedal, že nič nemá vplyv na AB rovnováhu krvi...= ďalší bullshit.

Citoval si MUDR. Michala Pijáka ( mimochodom paleofanatika, presne ako si ty) presne takto: “Ľudské telo má efektívne mechanizmy na udržovanie konštantného pH, takže žiadna konzumácia tzv. alkalickej alebo kyslej stravy nemá vplyv na pH telesných tekutín.

Som presvedčený, že MUDR. Piják to nemyslel tak, že STRAVA NEMÁ ŽIADNY VPLYV na AB rovnováhu, lebo tým by kadil na vlastný diplom. To len ty si si to tak vysvetlil. Čo teda má vplyv ak strava nie? Načo sa potom bavíte o paleo strave, že je dobrá pre zdravie? Ak je dobrá pre homeostázu, ovplyvňuje aj AB rovnováhu. O tom je zbytočne pochybovať.

-----------------------------------------------------------------------------------------
Ak nie je MUDr. Piják zástanca paleo, tak sa mu s ľútosťou ospravedlňujem. :roll:

Nadobudol som ten dojem, ked som čítal jeho odpovede na nejakom českom webe. Pametám si z toho akurát to, že sa lekári pohádali a MUDR. Piják písal o paleo. Ale ked nie je paleofanatik , tak sorry. Som rád, lebo ja fanatikov, čo uznávajú len jeden úzko vymedzený smer vo výžive neuznávam.

Nikdy som nerátal a ani nerátam, že mi Dr. Piják na niečo odpovie. Zmieňoval som sa o ňom len v tej súvislosti, že ho Hrki citoval ako dôkaz toho, že výživa nemá na pH krvi absolútne žiadny vplyv.

Opakujem tu svoje vysvetlenie , ktoré som písal nedávno k článku Bukovského:
http://www.akv.sk/index.php?option=com_ ... &Itemid=30" onclick="window.open(this.href);return false;

-----------------------------------------------------------------------
S tým čo napísal Bukovský súhlasím. Chápem jeho rozhorčenie, keď sa téma vplyvu výživy na acidobázickú rovnováhu tela dezinterpretuje ako čisté ,,prekyslovanie,, ktoré je zodpovedné za obezitu a všetky choroby a následne sa z toho robí biznis s ,,odkyslovaním,,. Ľudia to potom chápu tak, že majú zmenené pH a že by mali jesť sódu bikarbónu, alebo si kupovať nejaké neutralizujúce tabletky.

Nesúhlasím však s tým, že Bukovský danú problematiku ďalej nevysvetluje. Keď povedal A , mal by povedať aj B. Ako lekár by mal ľuďom vysvetliť, že potraviny sa z hľadiska vplyvu na AB tela dajú naozaj rozdeliť na kyselinotvorné a zásadotvorné. A všetko zdravé je v podstate zásadotvorné ( zelenina, ovocie ), kým väčšina toho nezdravého je kyselinotvorná ( živočíšne bielkoviny, biela múka, rafinovaný cukor, umelé sladidlá...). Takto by ľudia pochopili, že sa len jednostranne prežierajú a nijaké pH diéty, ani neutralizujúce prípravky netreba kupovať... Takže to, čo skutočne pomôže je vyvážená strava s vysokým podielom zásadotvornej zložky ( zelenina, ovocie atď ).

A prečo by to mal Bukovský vysvetliť? Pretože správne pojatá ,,teória o prekyslení,, v programe zhadzovania kíl nakoniec žne úspechy. Tie programy, ktoré sa robia pod dozorom lekárov (vid ambulancie v každom väčšom meste ) síce používajú lakmusové papieriky na meranie pH moču ( súhlasím, že je to blbosť! ) aj zásadité preparáty ( tiež súhlasím, že je to blbosť! ), ale začínajú nízkoenergetickou diétou a končia kompletnou zmenou stravovacích návykov.Tak sa ľudia naučia, že sa nemajú prežierať mäsom, chlebom, pečivom, cestovinami atď, a že majú jesť veľa zeleniny, ovocia a hýbať sa. Ak si ľudia tieto pravidlá osvoja, nedostaví sa jojo efekt a úbytok váhy sa udrží !
To je aj prípad mojích rodičov, ktorí za takýto program síce zaplatili 400 €, ale v konečnom dôsledku zmenili svoje stravovanie a tých 10kg, čo v programe schudli už viac nepribrali ! . Preto má teória odkyslovania v sebe kus podvodu a falošného biznisu, ale zároveň je v nej aj kus pravdy. Škoda len, že sa práve tá pravda vytrháva s kontextu.



Teraz tu odcitujem kus pravdy o zelenine a ovocí z jednej odbornej diplomovky:


Zelenina patrí medzi potraviny, ktorých nadpriemerná spotreba nespôsobuje zdravotné problémy. Naopak zelenina, najmä v surovom stave, znižuje riziko výskytu civilizačných ochorení . Zelenina je nenahraditeľným zdrojom vitamínu C v našej strave.
Okrem vitamínov a minerálnych látok je zelenina bohatá tiež na vlákninu, má nízku energetickú hodnotu a ľahko zasýti. Vláknina, ktorá je v zelenine bohato obsiahnutá, viaže cholesterol, ktorý sa pri nadbytku ukladá v cievnej stene a podporuje rozvoj aterosklerózy. Zelenina tak znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vláknina ochraňuje aj pred vznikom nádorových ochorení. Energetická hodnota je v zelenine nižšia, než v iných potravinách. Preto sa odporúča konzumovať v zvýšenej miere aj pri obezite. Pravidelná konzumácia ovocia a zeleniny zvyšuje odolnosť organizmu pred ochoreniami. Navyše, nutričné látky sú v nich obsiahnuté v biologicky ideálnej forme, a preto nie je možné ich adekvátne nahradiť umelo syntetizovanými produktmi.
V prípade, že je zelenina správne pripravená, poskytuje pocit nasýtenia pri relatívne nízkej energetickej hodnote. Zelenina prakticky neobsahuje tuky a nepatrné množstvo je pre organizmus priaznivé svojim zložením predovšetkým obsahom prírodných fytosterolov. Zeleninu nemožno podceňovať ani ako zdroj potrebných bielkovín vrátane ich základných stavebných kameňov – esenciálnych aminokyselín. Napríklad aminokyselina cysteín, sa vo významnom množstve nachádza v kôstkovej zelenine, aminokyseliny leucín v listovej, lyzínu v kapuste a arginínu v zemiakoch, mrkve a hrášku. Zelenina obsahuje minimálne 70 %, v priemere okolo 82 % vody, ktorá obsahom minerálnych a ďalších látok alkalizuje vnútorné prostredie a tým chráni organizmus pred nepriaznivým „okyslením“ vznikajúcim v dôsledku konzumácie kyselinotvorných potravín (mäso, obilniny).
Zelenina zohráva dôležitú úlohu v strave, napriek tomu sa stále konzumuje v malom množstve, v nedostatočnom druhovom zastúpení a nerovnomerne počas roka. Zeleninové jedlá a najmä čerstvá zelenina zbavujú spotrebiteľa únavy, bolesti hlavy a iných ťažkostí. Je to spôsobené tým, že tráviaca sústava ľudského organizmu nie je trvalo vystavovaná nepriaznivým účinkom škodlivých splodín látkovej výmeny, ktoré vznikajú pri trávení mäsitých jedál. Zelenina je v podstate zásadotvorná, preto vyrovnáva nežiaduce kyslé prostredie v tráviacej sústave. Obsahom vlákniny podporuje správnu činnosť čriev a škodlivé produkty trávenia potravín rýchlejšie opúšťajú organizmus.
-----------------------------------------------------------------
Ak má hocikto dojem, že je môj názor medicínsky nesprávny, rád sa poučím.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa filip glasa »

toto je diskusia co cita menej ako 100 ludi a v podstate je kazdemu jedno
táto téma má aktuálne 6600 zobrazení a číta ju viac ako sto ľudí.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

neviem ako funguje to pocitadlo ale ak podla unikatnej IP tak mas pravdu
ale ak to funguje tak ako som si myslel ja, ze zobrazenie je proste len zobrazenie a niektori (ako napriklad ja) zobrazia tuto temu skoro kazdy den a niekedy aj niekolkokrat denne a tema funguje uz viac ako 3 mesiace, tak si myslim ze to nie je az take kvantum ludi ale len nejaka stovka skalnych
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Chris »

Vopred ospravedlnujem, ze som to neprecital cele, ale mal by som otazku ohladom volby a skusenosti s jednotlivymi mixermi.

Chcel by som to hlavne na tieto mixy, zo zaciatku hlavne len jablko/mrkva/banan a neskor rozne ine (ak si zaludok zvykne :D )

Budu tieto ok, alebo je potreba 1000w ako som niekde cital ? Tieto maju 600-750w a tusim kamos ma 600w a vravel, ze to mixuje v poho.


http://mixery.heureka.sk/philips-hr-2160/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://mixery.heureka.sk/zelmer-sb-1000-next/" onclick="window.open(this.href);return false;

Alebo radsej doplatit a kupit lepsi ? Co som pozeral 1000W+ stoja od 100e viacej.
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

filip glasa napísal: táto téma má aktuálne 6600 zobrazení a číta ju viac ako sto ľudí.
Mozno by sa Ti oplatilo pouvazovat nad pozmenenim zacielenia fora. Pridat temy o medenych kyvadlach, zvlhcovadlach vzduchu, cakrach, kostihoji, ...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Chris napísal:Budu tieto ok, alebo je potreba 1000w ako som niekde cital ? Tieto maju 600-750w a tusim kamos ma 600w a vravel, ze to mixuje v poho. Alebo radsej doplatit a kupit lepsi ? Co som pozeral 1000W+ stoja od 100e viacej.
Ten 750W vyzerá v pohode.

Tu máš 1000W za cca 60: http://www.atria.sk/fagor-bv-1000-x/" onclick="window.open(this.href);return false; Ja mám to isté v prevedení Solac.

Komentár:

Všetky mixéry sú dobré, pokiaľ sú nové. Kámoš dokonca mixuje ponorným a je spokojný. Som zvedavý dokedy.
Problém nastáva, keď sa nože otupia. Potom slabšie sekajú a majú tendenciu tlačiť nerozsekaný obsah pred sebou.
Pritom sa namáha a prehrieva motor. Až nakoniec skončí...

Po pol roku prevádzky zo Solacom 1000W som nedávno prebrúsil nože.
Nie je to nič zložité, ale na to treba byť tak trochu kutil. Ideálne by bolo, keby sa na mixér dali kúpiť nové nože, alebo celá sklenená nádoba z nožmi. To sa bohužial u Solac/Fagor nedá...k niektorým iným značkám asi áno.

Ja si aj tak skôr, či neskôr kúpim Vitamix, ale zatiaľ som spokojný. Teraz som upriamil pozornosť na rastlinky, ktoré budem môcť konzumovať na jar a na iné recepty na prírodnej báze. Zároveň som prečítal linky, čo tu dal Mustafa a pomaly sa dostávam do fázy, kedy budem mať o výžive ucelený názor.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

http://www.zradielko.sk/2014/02/bullshi ... -vs-umele/" onclick="window.open(this.href);return false;

Prelustroval som jemne tieto blogy proti šarlatánom. Celkom fajn názory, takéto treba nech sa nájde konsenzus a prefiltrujú sa hlúposti.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

davoo napísal:http://www.zradielko.sk/2014/02/bullshi ... -vs-umele/

Prelustroval som jemne tieto blogy proti šarlatánom. Celkom fajn názory, takéto treba nech sa nájde konsenzus a prefiltrujú sa hlúposti.
To je web toho Hrkiho, čo sa tu vrhol na mňa a toľko sme sa hádali. Nechcel povedať kto je..podľa mňa samouk, kondičný tréner. Pri bodybuildingu tomu zrejme prepadol... Prečítal som niečo, ale potom som sa na to vykašlal. Mnohé témy sú o ničom...len filozofuje ako chrobák Truhlík, či dedko Vševedko a svoje závery prezentuje ako konečnú, 100% pravdu. V diskusiách nakoniec nasiera dosť ľudí ... ja som jeho stránku nakoniec vyhodnotil ako stratu času.

Výborné linky tu dal Mustafa...blogy od Vlada Zlatoša a Radovana Gergela. Ten Vlado Zlatoš je vymakaný chalan..tak si predstavujem špičkového samouka. U mňa je na úrovni Bukovského. Aj Bukovského čítam rád. Páči sa mi, že obaja hľadia na veci z nadhľadom a robia mravčiu prácu v spájani informácii a vyvodzovaní logických záverov. To je to, čo vo výžive najviac chýba. Nie útoky na iných a bohorovná, samoľúba kritika akú prezentuje Hrki...

P.S. Objavil som nový mixér. Špičkový, výkonnejší ako Vita-mix. Úplné Ferrari. A za tretinovú cenu. Už ho aj mám doma a testujem. Len nemám čas písať, lebo veľa trejdujem - mám sezónu. Ale pozdejšie sa určite ozvem.
Naposledy upravil/-a JUGGLER v Pi 21 02, 2014 11:21 pm, upravené celkom 1 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

aspon napis aky mixer :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK Peter. Špeciálne pre Teba tu do pol hodiny spracujem príspevok :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK: Takže, objavil som nový, výkonný mixér. A ihneď som ho aj kúpil. Ale pekne poporiadku:

Môj mixér Solac BV 5722 , 1000 W za 65 euráčov má už pol roka. Za ten čas som na ňom raz prebrúsil nože, ale i tak mi začalo vadiť nasledovné:

1. Nože už nerezali ako nové. Neustále sa predlžoval čas, kým sa smoothie rozmixovalo do ,,hladka,, ...robil som to pomaly aj 2 minúty. Motor sa niekedy začínal prehrievať. Smoothies bolo rozmixované fajn, ale už nie tak dobre ako prvé mesiace. Prejavovalo sa to tým, že keď som ho prelial do pohára a nechal stáť, tak sa pomaly objavila flotácia: tuhá časť sa začala hromadiť hore a vodnatá dole. Táto flotácia mi začala liezť na nervy. Keď som smoothie dlhšie nepopíjal, tak ho trebalo pred pitím rozmiešávať. Čím riedšie smoothie som urobil, tým rýchlejšie sa flotácia objavila.

2. Nádoba mixéra mala iba 1,5 litra. To je pre mňa málo. Často som musel smoothie robiť 2 x denne.

3. Niektoré veci odšťavujem tak, že ich rozmixujem a potom precedím. Tak napríklad mixujem červenú repu, alebo mrkvu. Alebo robím mlieko s kokosového orecha. Po precedení sa šťava dá vypiť, alebo použiť na smoothie a zbytok zjesť, alebo použiť v príprave podľa receptov. Keď však nie je obsah dokonale ,,rozmlátený,, a skvapalnený, tak džús nie je hustý, výživný a chutný.

Takže toto mi začalo vadiť a pomaly som poškuloval po Vita-mixe. Pre tých, čo sa v mixéroch nevyznajú sa obrazne vyjadrím asi takto:

Obyčajný mixér je ako bežné auto. Je lacnejší, stojí 60-100 €.. poslúži, ale nie je to špica. Je výborný hlavne v začiatkoch...prvých pár mesiacov, kým neviete, či vás mixovanie bude baviť, alebo nie.
Ak chcete Mercedes, alebo BMW, treba zaplatiť okolo 200-300 € a kúpiť si Catler, Blend-Tec a pod. Ak však chcete Ferrari – existuje iba jediný: Vita-mix za 600 € ( 730 € z nádobou na suché sekanie). Môžete ho kúpiť aj lacnejšie napríklad cez eBay.

Po pol roku mixovania na Solacu 1000W som sa rozhodol pre vyššiu ligu. Americký Vita-mix má výkon 1200W, 37 000 otáčok, 2 litrovú nádobu. V roku 2015 chystajú silnejšiu verziu 1350 W. Obyčajné mixéry majú okolo 7500 -15000 otáčok.
Tak som si zagoogloval, či nie je niečo nové a hľa.. objavil som nový mixér na našom trhu:

Garden 21 Perfect smoothie GS 1500 :

http://mixery.heureka.sk/garden-21-perfect-smoothie/" onclick="window.open(this.href);return false;

A teraz sa podržte. Výkon 1500 W, 35 000 otáčok, 2,5 l nádoba!

Na trh ho dodáva firma Penta.sk, čo je pobočka českého dodávateľa Penta.cz:
http://www.penta.cz/cz/mixery-mlynky-ro ... 5D=1016323" onclick="window.open(this.href);return false;

Ako vidíte, stojí iba 170-180€ a za cca 30€ si môžete k nemu objednať náhradnú nádobu aj z nožmi. Tak som aj urobil. Môžete si ho kúpiť na Slovensku od niekolkých dodávatelov ako Penta.sk (BA), Alza.sk, Datacomp.sk (KE ) a pod.

Samozrejme, hned ma napadlo, čo je to za značka Garden 21, ked som o nej nikdy nepočul. Tak som pátral a zistil, že ide o značku na objednávku. Niečo podobné ako ked si Tesco objedná výrobu Tesco mlieka, Tesco jogurtov a pod. Takto Penta.cz uviedla nový výrobok na náš trh. Pozrel som sa teda na dizajn a parametre a hneď mi svitlo, že sa nápadne podobá na Vita-mix. Z toho mi vyšlo, že jediní majstri sveta v kopírovaní svetových značiek sú Číňania. Tak som sa virtuálne vybral do Číny a hľadal. A našiel. A podržte sa. Ferrari Made in China sa vyrába v niekoľkých variantoch, pričom pre odberateľov nad 100ks sa cena pohybuje v rozmedzí 20-30 € :roll: :

http://www.alibaba.com/product-gs/11349 ... y_ice.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Vysurfoval som, že aj tento dodávateľ je medzičlánok. Mladá firma, distribútor. Zdá sa však... a to je podstatné , že originálny výrobca bude zrejme tento:

http://www.alibaba.com/product-gs/13946 ... 1500w.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Jeho originálne verzie akoby z oka vypadli Vita-mixu. Ako výrobca však fungujú 20 rokov a vyzerá to tak, že sú odberatelmi hodnotení dobre. A podržte sa: majú certifikáty od nemeckého TUV.

Takže, ked som zvažoval, či kúpiť Ferrari ,,Made in China,, tak som si povedal, prečo nie? Veď pomaly každý spotrebič je made in China, Taiwan, Malaysia.. Ked je to certifikované, homologizované a povolené pre trh EU, tak OK.

Zrejme to nebude povestná americká kvalita...ale keď to vydrží 2 roky, čo je zákonná záruka v SR, tak to môžem vyskúšať. ( Vita-mix má záruku 7 rokov ). A tak som si to kúpil.

SKÚSENOSTI: Zatial som nadšený. Toto 5 kilové hebedo mixuje fantasticky. Nie je to žiadny mixérik, ale riadny stroj. Do pol minúty je obsah hladký a jemný. Nefloatuje. Rozbije a skvapalní všetko. Nádobu má 2,5 litrovú, je k tomu aj vtlačovací piest. Prevedenie je OK. Trochu staroamerický dizajn...z výkonom som však zatial spokojný. Mixér je tichší ako Solac a má aj pulzátor ( okamžité zvýšenie na max. otáčky. ). Ale o tom si už môžete prečítať zo stránok distribútora:

POPIS PRODUKTU.
Výkonný multifunkční mixér G21 Perfect smoothie dokáže nejen mixovat, míchat, sekat, ale také umí vyrábět sorbety, ovocné dezerty, koktejly, pomazánky, smoothie, zmrzliny apod. Pro svůj vysoký výkon je velmi vhodný i pro RAW kuchyni. Nádoba o objemu 2,5 l (součástí mixéru je 1 nádoba) je konstruována tak, že dokáže zpracovávat jak studené , vlažné , tak i horké pokrmy , jako jsou polévky, omáčky apod. Je vhodný jak do domácnosti tak i komerčních provozoven. Součástí mixéru je ergonomická rukojeť a víčko , které usnadňují manipulaci s mixérem. Víčko mixéru je opatřeno nálevkou , která umožňuje přidávání surovin v průběhu mixování. Pomocí pěchovadla urychlíte mixování hustých nebo zmražených surovin, které při mixování vytváří vzduchové kapsy.
Barva: bílá
Otáčky/min.: 1000 - 35000
Objem nádoby: 2.5 L
Výkon: 1500W
Rozměry: 27,5 x 24 x 54,5 cm (š x h x v)
Hmotnost: 5kg
Ovocné a zeleninové koktejly
Mezi výhody G21 Perfect smoothie patří jeho výborné zpracování, které svým mechanickým mixováním „rozbije“ buňky namixovaného ovoce, zeleniny a dalších ingrediencí, což umožní lidskému tělu jeho lepší asimilaci (vstřebání). Navíc dokáže rozmixovat i tvrdou vlákninu například z mrkvové natě, čímž do sebe dostanete blahodárné živiny, které byste za normálních okolností nebyli schopni požít. Na rozdíl od šťávy z odšťavovače získáte při zpracování ovoce a zeleniny v mixéru Perfect smoothie krémovou, hladkou šťávu, která je plná hodnotné vlákniny. Díky tomu je velice oblíbený v RAW kuchyni (syrová strava)
Mixování
Tento způsob zpracování bude jistě nejčastější způsob využití Vašeho mixéru Perfect smoothie. Přístroje Perfect smoothie umožňuje dosažení nejlepších výsledků při mixování a to při jakékoli rychlosti. Ať děláte smetanové koktejly, pálivé zálivky, šlehané lahodné krémy, mléčné náhražky, míchané nápoje anebo mícháte těsto či máslo – to vše je pro mixér Perfect smoothie tak snadné.
Výroba zmrzliny
Ve vašem mixéru Perfect smoothie si můžete udělat ten nejúžasnější dezert a tím je lahodná domácí zmrzlina. A ještě úžasnější je, že si zmrzlinu uděláte za méně než jednu minutu! Vysoké otáčky čepelí dokážou ohřát svým třením potravu přidanou pro zpracování a řezné čepele rozdrtí a nakrájí mražené suroviny během několika sekund. Mixér G21 Perfect smoothie pracuje tak rychle, že celý proces trvá asi 30 sekund, takže zmrzlé suroviny
nestihnou roztát. Během chvíle vytvoříte hladkou a chutnou zmrzlinu.
Vaření
Vaření není s Perfect smoothie žádná věda! Pomocí mixéru Perfect smoothie získáte za čtyři až šest minut čerstvou, horkou polévku plnou živin. Stačí do mixéru vložit základní suroviny uvedené v receptu, otočit vypínačem a získáte vynikající krémovou zeleninovou polévku! Mixér Perfect smoothie nezvládne jen polévky! Pomocí tohoto mixéru můžete bez námahy dělat hladké omáčky, čerstvé přesnídávky a různá pesta. Čerstvé, konzervované nebo mražené ovoce se dá v mixéru Perfect smoothie proměnit v lahodné ovocné sirupy vhodné na polití zmrzlin, lívanců nebo vaflí.
Mletí masa a ořechů
Nádoba s noži určenými na mixování tekutých surovin je vhodná i na mletí potravin, které obsahují vlhkost, jako jsou ořechy a maso. Ze syrového nebo vařeného masa či oříšků můžete vyrobit vynikající másla či pomazánky.

Pekný víkend.
Prílohy
koniec 2013 a začiatok 2014 044.jpg
koniec 2013 a začiatok 2014 042.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

JUGGLER napísal:Výborné linky tu dal Mustafa...blogy od Vlada Zlatoša a Radovana Gergela. Ten Vlado Zlatoš je vymakaný chalan..tak si predstavujem špičkového samouka. U mňa je na úrovni Bukovského. Aj Bukovského čítam rád. Páči sa mi, že obaja hľadia na veci z nadhľadom a robia mravčiu prácu v spájani informácii a vyvodzovaní logických záverov. To je to, čo vo výžive najviac chýba. Nie útoky na iných a bohorovná, samoľúba kritika akú prezentuje Hrki...
Samozrejme, výborne je len to s čím súhlasíš, ale objektívne sa na argumenty/dôkazy druhej strany nepozrieš. Mne je jedno kto má aký písomný prejav, podstatná je nosná informácia.

K tej úrovni Bukovského. Mal som tú česť(utrpenie) ho počúvať. Najprv začal rozoberať syntetické vitamíny a jeho hlavný argument bol, že načo kupovať napr. taký vit c, keď sa dlho v tele neudrží, ale taký detail, že syntetický ester-c calcium ascorbate vydrží v tele 5-násobne viac ako naturálna l-ascorbic acid asi prehliadol. Ďalej som sa dozvedel, že sója je oficiálne superfood, ale ani zmienka o veciach ako hemagglutinin, goitrogens, phytates. To už mi začalo klesať IQ, tak som odišiel. Ja som viac-menej debil a toto nie je vôbec moja doména, ale keby som zbúchal nejaký ebook tak to bude menší bullshit ako jeho knižky.

Ako, aby sme sa zle nepochopili ja ti fandím v tvojom bádaní, ale chcelo by to viac vedeckých periodík a menej Cosmopolitanu, Bild der Frau a Báječnej Ženy...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Chris »

Juggler: presne na tento som pozeral, ked som bol po tovar v epenta.sk shope, vyborny vyber ;)
Ja kupim predsa na zaciatok lacnejsi, ale toto bude upgrade ak mato chyti :mrgreen:
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

JUGGLER napísal:OK Peter. Špeciálne pre Teba tu do pol hodiny spracujem príspevok :)
:D diky Juggler, az tolko roboty si si kvoli mne robit nemusel :) ja som si na Vianoce kupil ten Philips, co sme tu tiez rozoberali. Ale ak sa mi podari namotat rodicov, tak im ho posuniem a kupim si toto :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Chris »

Peter: tu 2160 ? ako si spokojny ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
hrki
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 30 09, 2013 10:39 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa hrki »

davoo napísal:
Samozrejme, výborne je len to s čím súhlasíš, ale objektívne sa na argumenty/dôkazy druhej strany nepozrieš. Mne je jedno kto má aký písomný prejav, podstatná je nosná informácia.

K tej úrovni Bukovského. Mal som tú česť(utrpenie) ho počúvať. Najprv začal rozoberať syntetické vitamíny a jeho hlavný argument bol, že načo kupovať napr. taký vit c, keď sa dlho v tele neudrží, ale taký detail, že syntetický ester-c calcium ascorbate vydrží v tele 5-násobne viac ako naturálna l-ascorbic acid asi prehliadol. Ďalej som sa dozvedel, že sója je oficiálne superfood, ale ani zmienka o veciach ako hemagglutinin, goitrogens, phytates. To už mi začalo klesať IQ, tak som odišiel. Ja som viac-menej debil a toto nie je vôbec moja doména, ale keby som zbúchal nejaký ebook tak to bude menší bullshit ako jeho knižky.

Ako, aby sme sa zle nepochopili ja ti fandím v tvojom bádaní, ale chcelo by to viac vedeckých periodík a menej Cosmopolitanu, Bild der Frau a Báječnej Ženy...
Nad tym je skoda sa pozastavovat, JUGGLER je majster sveta v tom sypat sem hlusinu - prazdne neoverene zvasty s kadeakych sarlatanskych webov bez jedineho seriozneho zdroja. Osobne som sa prestal zapajat a uz len obcas sledujem co sem sem tam niekto prida. Nema podla mna vobec vyznam reagovat pokial na kazdy prispevok JUGGLER nasype za vlecku hnoja, pricom si len domysla (vid napr. jeho posledny prispevok kde mi vytvoril cely zivotny pribeh a nepotreboval na to o mne vediet v podstate nic), utoci na osobu (pricom podstatne je vzdy co niekto pise a na zaklade coho a nie to kto to pise) a k pointe veci sa nikdy nevyjadri.
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"