Platiť odvody alebo si sporiť sám

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa PeterSch »

Dobrý deň,
v prvom rade sa ospravedlňujem ak táto moja otázka nepatrí do tejto témy resp. na tento web :-(

Nezamestnanej manželke končí rodičovská dovovlenka. Ja mám živnosť. Riešime ako s ňou ďalej. Mňa hlavne trápi jej dôchodok. Mám v hlave 3 alternatívy:
- zamestnám ju a dám jej povedzme minimálnu mzdu. Pri minimálnej mzde sú celkové náklady práce cca 460€, z toho ona by v čistom dostala cca 300€ a teda 160€ by sme zaplatili štátu.
Tu mám však tiež otázku - keď ju zamestnám na polovičný úväzok, budú sa jej roky normálne rátať do odpracovaných rokov pre dôchodok?
- bude si dobrovolne platiť dôchodkové sporenie (je tam starobné, invalidné a garančné). Minimálne odvody sú cca 120€. Ale musela by si platiť aj zdravotné poitenie, ktoré je cca 55€. Spolu teda cca 175€.
- alebo sa na to celé/štát vykašlať a sporiť jej na dôchodok sámostatne? Ale zdravotné poistenie by si aj tak musela platiť.
Kebyže jej odkladáme 100€ mesačne povedzme 30 rokov. Koľko by tam na konci mohla mať? 6000€? Keby si z toho dala vyplácať dôchodok povedzme 20 rokov, koľky by to bolo mesačne? 250€?

Oplatí sa to? Keď zarátam infláciu - akú hodnotu bude mať o 30 rokov tých 250€?
A je tu riziko, že povedzme ten finančný subjekt skrachuje a prídeme o celé úspory.

Na druhej strane - aké budú podmienky na nárok na dôchodok o 30 rokov? Aký bude minimálny dôchodok? Bude vôbec?

Neviete nám niekto poradiť? Alebo aspoň poradiť kto/kde by vedeli poradiť?

Je mi jasné, že nikto nemá kryštálovú guľu a nevie čo bude o 30 rokov. Ale mi sa teraz nejako rozhodnúť musíme. :(
PetrikX
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Št 11 10, 2007 1:41 pm

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa PetrikX »

ak si myslis, ze stat alebo akakolvek institucia bude lepsie spravovat tvoje peniaze ako ty sam, tak tam tie peniaze daj.
Ale moj nazor:
1. zamestnat manzelku - jedine ak veris, ze dochodok raz dostane (momentalne je to pre zeny cca 60 rokov, a ma sa to posunut az ku 65 ci kolko, pocas najblizsich x rokov). takze "vyhody" su len v dochodku - ci uz starobnom, alebo nejakom ciastocne invalidnom v pripade, ze by sa jej nieco stalo. Jedina vyhra by tu bola, a to je cista spekulacia, ked by si pocital s dlhym vekom dozitia, a zaroven veril, ze aj ten najnizsi dochodok bude vyssi ako pripadny vynos zo sumy, ktoru by si inak sporil.Nevyhod je samozrejme viac - od tvojej zvysenej agendy v uctovnictve, az po neistotu, ze nikdy nevies, ci niekto dochodok jednoducho "nezrusi". alebo sa ho nedozije(s). Inak nerozumiem, preco by si ju mal zamestnavat na polovicny uvazok. Mozes ju aj na plny. Od toho nic nezavisi, vyska odvodov je rovnaka.
2. je detto ako 1, akurat menej agendy
3.pokial mas poriesene riziko, ze by sa jej mohlo nieco stat (ked si neplatis odvody, nemas narok na invalidny dochodok - i ked priznam sa, netusim ako je to v pripade nezamestnanej osoby evidovnej na UP) - nejakou poistkou - je to podla mna najlepsi variant. Zaroven pokial je na UP, nemusi si platit zdravotne odvody, a mozes jej odlozit viac penazi. Peniaze odkladas a mas ich stale poruke. Za 30 rokov x 12 x 100 eur mesacne = cca 36000 bez zaratania urokov, ktore by sa tam casom nazbierali. Vypocitat z toho nejaku vysku dochodku je cista spekulacia s cislami. Musis si povedat, kolko rokov asi predpokladas cerpanie. Dajme tomu 15 rokov. Potom by ta vyska dochodku bola nieco cez 200 eur. Co dneska moze este ako tak vyzerat, ale co za to kupis o 30 rokov - nikto nevie. Je pravda, ze inflacia nejaka bude, a tvoje peniaze bude znehodnocovat. Kazdopadne tu mas vsak vyssiu sancu sa tomu branit, ako keby si to daval len do statu. Tam totiz valozrizacia dochodkov inflaciu urcite nedobieha a zaroven sa skor vydava smerom k znizovaniu realnych dochodkov - ked sa sa uz budu zvysovat len o fixnu sumu, nie percentualne (to zase na druhu stranu "pomoze" najnizsim dochodkom). Ked mas ale nad peniazmi stale plnu kontrolu, mozes ich lahko a rychlo zamenit za ine veci (od beznych tovarov dennej spotreby cez zlato az po nehnutelnosti, alebo ine investicne nastroje - akcie, dlhopisy, atd) v pripade, ze by si mal dojem, ze sa blizi vysoka inflacia alebo hyperinflacia.
Ako pises, krystalovu gulu nikto nema. Takze mozes si vypocut viacere rady, ale rozhodnut sa musis v konecnom dosledku sam. Konieckoncov ani netusim, preco predpokladas, ze manzelka zostane nezamestnana 30 rokov.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa PeterSch »

"Konieckoncov ani netusim, preco predpokladas, ze manzelka zostane nezamestnana 30 rokov."

Zo živnosti nás dokážem uživiť (ziatiaľ). Takže som povedal manželke že pokiaľ chce nech ide robiť, ale pokiaľ nechce nech je doma a venuje sa deťom, domácnosti, atď.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja by som manzelku zamestnal na minimalnu mzdu u seba ... predsa len, nikdy nevies aky populista bude u kormidla za 30 rokov a ci sa v tej Soc. poistovni predsa len neoplati mat ciarku, ze ano, bola zamestnana. Navyse, naklady na manzelku si prenesies do nakladov podnikania = vyhoda voci samoplatitelovi. A inak by som si sporil sam. Takze ked to zhrniem, co najmenej statu a co najviac sporit svojim vlastnym sposobom.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa filip glasa »

Keď zarátam infláciu - akú hodnotu bude mať o 30 rokov tých 250€?
A je tu riziko, že povedzme ten finančný subjekt skrachuje a prídeme o celé úspory.

Na druhej strane - aké budú podmienky na nárok na dôchodok o 30 rokov? Aký bude minimálny dôchodok? Bude vôbec?

Neviete nám niekto poradiť? Alebo aspoň poradiť kto/kde by vedeli poradiť?
Inflácia - s tou sa vysporiadaš pomerne ľahko. Každý rok tú sumu ktorú sporíš zvýšiš o infláciu. Rovnako je to aj v štátnom dôchodku - zamestnanci platia stále vyššie a vyššie odvody. Jednak preto, že v čase im platy rastú a tiež preto, lebo rastú aj odvody.

Aký bude minimálny dôchodok o 30 rokov? - nikto to nevie. Neistotu máš teda na oboch stranách. Ak si budeš sporiť súkromne, tak nemáš istotu vo výške výnosov. Ak sa poistíš v štátnej poisťovni, tak tiež nevieš aká bude o 30 rokov valorizácia, legislatíva atď.

Keď finančný subjekt skrachuje - toto sa ti môže stať aj pri štátnom poistení. Štát môže skrachovať, štátna poisťovňa môže skrachovať, alebo len nebude na dôchodky.

U súkromného subjektu je dôležité pozrieť sa čo sa stane ak on skrachuje:

- ak skrachuje banka, tak sa vklady vyplatia z fondu ochrany vkladov, resp. to zacvaká štát, ktorý za vklady ručí

- ak skrachuje správca podielových fondov, tak sa v zásade nič dramatické nedeje, lebo on iba spravuje tvoj majetok. Akcie, dlhopisy a iné papiere vo fonde sú stále tvoje. Skrachoval len správca. Tie fond yprevezme niekto iný a na hodnote majetku papierov v ňom sa to neprejaví

- ak skrachuje súkromný nefinančný subjekt, ktorému si požičal peniaze (zmenka, dlhopis), tak dostaneš toľko peňazí, koľko na teba zvýši po konkurze

- ak skrachuje poisťovňa, tak jej kmeň a aktíva prevezme iná poisťovňa
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa PeterSch »

Inak nerozumiem, preco by si ju mal zamestnavat na polovicny uvazok. Mozes ju aj na plny. Od toho nic nezavisi, vyska odvodov je rovnaka.
Určite je výška odvodov rovnaká?
Čo som pozeral, tak za zamestnanca nie sú stanovené minimálne odvody. Odvíjajú sa len od výšky mzdy. Z toho mi vychádza, že pri polovičnom úväzku sú polovičné odvody.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa slimak »

Stravil som hodinu s prispevkom co tu nieje tak len v kratkosti.
Riesenie jedna. Ak je na rodicovskom, ci neskor na urade prace plati za nu zdra.odvody stat. Je poistencom statu.
V tedy si moze platit dobrovolne odvody z 500 eur pri 28,75% by to malo byt 144 eur.
Ak nie a musi si platit sama zamestnam ju na 1/8 uvazok(ci aj menej) a odvody su cca 20 eur mesacne.

2.. Ako pisal Peter,ak potrebujem danove vydavky zamestnam ju na sumu kedy vycerpam jej celu nezdanitelnu sumu. Malo by to byt trosku viac ako minimalna mzda. Ak ti vychadza nebodaj 25% sadzba, tak kludne aj na 1000 euro.

prenesies odvodovu povinnost na zenu a usetris na dani.

3. sporenie na vlastne triko - co das statu to uz nemas, teda ma to vyhodu, ze tie peniaze su tebe k dispozicii.

-----------
Sporenie 200 eur*25*12 mesiacov = 60 000. Ak inflacia sa rovna urokom, tak mas 60 000 eur. Ak budes cerpan 200 eur mesacne vydrzia ti na 25 rokov. Ak 600 eur na 8 rokov.
PetrikX
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Št 11 10, 2007 1:41 pm

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa PetrikX »

PeterSch napísal: Určite je výška odvodov rovnaká?
Čo som pozeral, tak za zamestnanca nie sú stanovené minimálne odvody. Odvíjajú sa len od výšky mzdy. Z toho mi vychádza, že pri polovičnom úväzku sú polovičné odvody.
ved prave, ze sa odviijaju od vysky mzdy. tak ked jej da minimalku(ntych 250 ci kolko), tak zaplati minimalne odvody. Ci jej da polovicny, alebo plny uvazok. Ci to chapes tak, ze dostane kvoli tomu polovicnemu uvazku iba polovicu mzdy? Potom by si mal samozrejme pravdu.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa PeterSch »

Ci to chapes tak, ze dostane kvoli tomu polovicnemu uvazku iba polovicu mzdy?
Áno, ja som si to predstavoval tak že jej dám len polovičnú mzdu. Či to nemôžem? Ak jej teda dám len polovičnú mzdu, budú sa jej roky zarátavať do dôchodku.

Ale toto už fakt nepatrí na tento web. Zistím si to u účtovníčky alebo sa obrátim na nejaký iný web.

Ďakujem vám všetkým veľmi pekne.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa filip glasa »

mozes dat ciastocny uvazok - odvody sa budu ratat na minimalny dochodok. Tak ako pisal Slimak nizsie.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa slimak »

Zena ma dohodu o pracovnej cinnosti na jednej skole. Tyzdenne ma len jednu hodinu(nabozenstvo na strednej). Teda zarobi 5,81 eura krat 4 tyzdne. 22 euro. Odvody su 10 eur.
Z toho dochodok by mala trebars po odpracovani 40 rokoch 10 euro.
Keby nemala ine zamestnanie a chcel by som aby mala lepsi dochodok tak by som ju dobrovolne prihlasil a nechal jej platit z 500 eur tych 142 eur a po 40 rokoch by mala dalsich 260 eur.

Ak by som mal ako zivnostnik danovy zaklad 45 000 eur. MOje dane by boli 19 percent z 30 000 a 25 percent z 15 000. teda dane by boli 9450 a odvody 11 750.
Tym ze ju zamestnam na 1000 eur mesacne, odvody zaplatim o trosku vyssie, lebo este rok dva budu platit SZCO uz len o trosku mensie odvody ale od roku 2016 bude to iste(dnes to ma vyhodu ze ty ako SZCO tie odvody zaplatis aj ked tebe nepojde karta, za zenu zaplatis odvody len ked na nebudes mat). Ale na dani usetrim. Uz len tym ze ona z prvych 4000 eur dane neplati, ty nebudes milionarsky platitel a uz budes mat narako na nezdanitelnu sumu, nizsiu sadzbu nie 25 ale 19.

Ale v tomto pripade je najidealnejsie je dat zarobit aj 15 000 rocne na zivnost, kde vyzijes pausalne vydavky. Ma to vyznam aj kvoli tomu a urobil by som to len kvoli tomu,lebo ten co ma 45000 a teda on plati odvody z VZ 2100(mesacneho, teda ako keby zarobil 2100 eur v hrubom ,realne je este trosku vyssi) tak SP ti neda dochodok 1050,ale z prvej 1000 ti da 500 a z druhej uz len 300 eur,teda spolu 800.

No a takto by som si to zo zenou rozdelil, ze ona dostane dajme tomu za 1000 eurovu hrubu mzdu 500 a ja zo zvysku 530.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa PeterSch »

Ak teda ešte môžem :-(

Bavil som sa s účtovníčkou o tých 1000€ na živnosť. Podľa nej to nie je dobrý nápad. Manželke končí rodičovská 6.11. Tento rok by som jej už teda veľa nevyplatil. Keď teda úrady budú 30.6.2014 posudzovať jej príjem pre výpočet odvodov, tak jej príjem za rok 2013 nedosiahne výšku nezdaniteľného príjmu a teda jej vyjdu nulové odvody. Takže až o rok (30.6.2015), pri posudzovaní príjmov za rok 2014, by jej vyrátali nejaké odvody. A teda rok a pól by neplatila odvody a teda nebola poistená. Aby platila odvody už budúci rok, tak by som jej tento rok musel vyplatil viac ako je nezdaniteľný príjem (cca 4000€) ale keďže by to bolo len za 2 mesiace, tak by platila veľkú daň :-(
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa slimak »

Nižšia daňová sadzba však nie je jedinou novinkou. Rezort financií podľa zistení HN zvažuje zaviesť aj takzvané licencie. Teda minimálny poplatok, ktorý budú musieť platiť s. r. o. či akciové spoločnosti, čo doteraz vykazovali straty, resp. neplatili štátu žiadne dane. Licencie by mohli fungovať podobne ako minimálne povinné odvody živnostníkov.
http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy ... ane-585305" onclick="window.open(this.href);return false;
Neviem co to bude(je to novinka),ale predam tvojej zene moju s.r.o. za euro (podla mna ponuka prevysi dopyt,tak nemozem rubat vysoko), bude mat 10 rocnu historiu a isto v marci mozes zaplatit 2000-3000 eur odvodov - ci licencii,ci dani, ci poplatkov. A potom v aprili,v maji...

To som srandoval.
------------------------
Ja som pisal vseobecne. A priznam ani ma nenapadlo ,ze pausalne vydavky su uz na mesiace, mna uz tieto zmeny nejak nezaujimaju. Do slovenskej Socialnej poistovne nema vyznam dobrovolne platit - ci sa registrovat oni si ta vyhladaju,porokoch aj exekutorskymi poplatkami,urokmi a penalami). A nic tu od nej neocakavaj(oni fakt nic nedaju,vzmzslia si 6 eurovy nedoplatok a dostanes,to sa bezne stava SZCO ). Zaregistruj sa a radsej plat v normalnej krajine - pr. Rakusko .
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa slimak »

Dnes bol clanok o zhodnoteni II.piliera a diskusia. V diskusii sa sem tam mihne rozpravka od troch grosoch , vacsinou ju davaju za vzor prvo piliernici,ale isto maju predstavu aj II.piliernici o com je. Podla mna to je rozumne a rozpravka je vlastne opis reality. Neviem ci to ma byt presne na 1/3,ale dnes som rozmyslal ako to je u nas - v spolocnosti aj u seba.

Hruba mzda 800 euro - teda cena prace co ludia dokazu vyrobit je 1081 euro a cista co dostanu pri jednom dietati 641 euro statu daju hned len z tohto prijmu 440 eur.
1/3 z tejto ceny prace je 360 eur starym rodicom, 360 eur na prezitie a 360 detom(teda investicie do buducnosti,sporenie). Ale ako to je? Cez 30% ide len cisto na starobne dochodky, 7%(to je polovica zdrojov, cez statny rozpocet je to viac) na zdravotnictvo pre starych ludi. Priemerny dochodok je o trosku viac ako 360 euro. Ale maju zlacnene dalsie sluzby, ci za TV platia polovicu.


Teda dochodcovia nas isto staja daleko viac ako ten jeden gros. Z jedneho grosa sa da prezit, ak ste dvaja tak 360*2= 720 to je tak OK, ale kolko sporime a kolko nas stoja deti?
Odkladaju si ludia jeden gros? Maju aspon 1dno vydarene dieta? Zo 4% co si odkladaju do II.piliera vyziju? Ta rozpravka je v celku dobra - ale realizuje sa? Ak by ano buducnost by bola OK. Ale nie su peniaze na deti ani na sporenie.
Pritom ak by mal aspon kazdy jeden 1 dobre vychovane -vzdelane ....dieta a zvysok svojho pracovneho zivota si odkladal 1 gros - stat socialny system by sme nepotrebovali.

Ale si predstavte ake by to bolo krasne - na dochodok by ste isli hned ako vase dieta zacne pracovat - teda po 25 rokoch prace nie 47 rokoch a kludne by ste tam mohli byt 25 rokov. Alebo keby ste robili nadalej uz by ste neplatili 360eur za dieta. Ak vam skorej umrie rodic uz by ste neplatili 360 eur na rodica. Celych 1081 by bol vas prijem.

Kua to kde sa stracaju tie peniaze? Preco mam ist na dochodok 67 rokoch,ked na to ludia maju aby isli v 55 a kazdy jeden? Priemerne naklady na zdravotnu starostlivost su cca 50 eur, teda na trojicu dieta,rodic starz rodic nech to je 150 eur, co je aj vlastne 14% odvod z priemerneho platu. Keby to nebolo statom riadene aj by to bolo lacnnejsie.
Naposledy upravil/-a slimak v Po 30 12, 2013 2:45 pm, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa filip glasa »

Rozpravka o trocho grosoch funguje dokonale. Pracujuci sa skladaju na dochodky svojich rodicov. Ich deti sa budu skladat na dochodky svojich rodicov.
To je priebezny system - nemusis si nic sporit. Len Cast dnesneho prijmu odovzdas dnesnym dochodcom (tvojim rodicom).

O 20 rokov bude menej pracujucich a viac dospelych a rozpravka o troch grosoch bude fungovat dalej. Pracujuci sa zlozia na dochodky svojim rodicom. Len tych rodicv bude viac a pracujucixh menej. Tak budu odvody vyssie, dohodky nizsie a odchod do dochodku bude vo vyssom veku.

Presne na tretiny ako pises to fungovat nemoze. Lebo su ludia co nepracovali tak dlho, alebo mali mali plat, alebo nieco ine. A aj tak dostavaju aspon minimalny dochodok. Okrem solidaritiy medzi generaciami je teda aj nejaka miera solidarity prijmovej - ludia s vyssim prijmom sa skladaju na dochodky ludom s nizkym prijmom. Mieru solidarity, odvodov, dochodkov a vsetkych parametrov nastavuju uradnici a politici. Politikov si zvoli lud vo volbach.
Myslim ze to funguje uplne dokonale tak ako ma. Malo deti = male dohodky. A koho si ludia volia, taky maju socialny system.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa slimak »

Solidarita ok, nech to je tak 2% zprijmu nech idu na solidaritu,ale co to je za system, ked nebodaj uz aj 3 ludia sa maju skladat na jedneho dochodcu. 80 rocny dedo a na neho plati 65 rocny syn,45 rocna vnucka a 22 rocny pravnuk? Ci ti koho vlastne zivia? 10-25-52 rocnych parazitov?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa filip glasa »

Komplet vsetky odvody vyzbierane v jednom roku (v ramci priebezneho systemu) sa rozdaju existujucim dochodcom. Napriek tomu maju relativne nizke dochodky. Presne ako v rozpravke o troch grosoch.
Akurat ze v rozpravke to ide vsetko v ramci jednej rodiny a v socialnom systeme je to v ramci celeho statu.
Ale sumarne cisla vyzbierane vs. rozdane peniaze by boli v oboch pripadoch v rovnakom roku podobne.

Preco to nevychdaza na tretiny moze byt aj v tom, ze su dochodcovia co robili malo, alebo zarabali malo, potom su ludia co neplatia odvody, alebo platia male odvody atd. No a napriek tomu, kazdy co platil tusim aspon 10 okov aj najnizsie odvody, tak minimalny dochodok dostane. Z toho ti vznikaju tie nepresnosti.
A este z toho, ze niekto tie peniaze prerozdeluje a ta institucia ma svoju agendu (socialna poistovna). Aj tam sa nieco strati.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa slimak »

Filip, Filip akoze maju male dochodky? Priemerny dochodok jednotlivca - bez zapocitania -pozostalostneho dochodku je cca 380 eur. Priemerny cisty plat je 641 eur - ved ma 60% .

Keby mali dostat len to co sa vybiera na starobnom poisteni 18% percentami mali by 250 eurove dochodky - dotuju sa 150 eurami mesacne. 3 Miliardy sa vyzbiera penazi na 18% a len na starobne dochodky sa da 4,2 miliardy,ale z tych sa zaplatia este aj pozostalostne dochodky(cez 600 milionov).
http://www.socpoist.sk/pouzitie-financn ... olu-/1587s" onclick="window.open(this.href);return false;

Na zdravotnu starostlivost sa vynalozi 2 miliardy. Vobec to nieje o troch grosoch a este to ma podla mna iste aj teba neblahy trend. Dostavaju viac ako gros a budu dostavat cim dalej viac.

Ziaden minimalny dochodok nieje - na socialne davky musis splnat podmienky. Ale hlavne tie sa platia zo statneho rozpoctu.
filip glasa napísal:Akurat ze v rozpravke to ide vsetko v ramci jednej rodiny a v socialnom systeme je to v ramci celeho statu.
Ale sumarne cisla vyzbierane vs. rozdane peniaze by boli v oboch pripadoch v rovnakom roku podobne.
Toto je zasadny rozdiel. Kto,kedy a kolko plati. Tu platis ak mas prijem, dostanes ak mas vek. A nie podla zasluh ani nie podla potrieb. :D Odkazany na stat z ktoreho vela normalnych ludi zdrhlo, ci zdrhne.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ci maju male sa hadat nebudem - povedz dochodcom ze maju velke. Asi suhlasit nebudu.

Ono je uplne jedno ci je priebezny system plateny len z 18% odvodov, alebo aj z rozpoctu. Proste davas urcitu sumu (a ta sa v case meni, lebo politika) na dochodky a cela ta suma sa v dany rok minie. Rovnako ako v rozpravke. Keby si rodicom daval peniaze sam, tak tiez by si im tu sumu zvysoval ako by ti rastli prijmy. A statom (globalne) prijmy rastli, lebo sa rodili (donedavna) viac a viac deti. Tak su nastavene priebezne systemy tak, akoby ten pocet ludi rastol. Ale v poslednych rokoch zacal klesat a malokomu sa s tym chce nieco robit (lebo volby).
Ziaden minimalny dochodok nieje - na socialne davky musis splnat podmienky.
Ano musis splnat podmienky a odpracovat si X rokov. Lenze tebe staci mat odracovane len X rokov. Nemusis pracovat cely produktivny vek a uz mas aspon minimalny dochodok. Zasluhovost tam nie je.

jasne ze to nie je podla zasluh ani potrieb. A preco by aj bolo. Je to o politike.
Odkazany na stat z ktoreho vela normalnych ludi zdrhlo, ci zdrhne.
A kam asi tak normalny clovek zdrhne? Snad si nemyslis, ze Slovensko je jediny stat na svete, kde je priebezny system. A kde nie su zasluhove dochodky. Alebo ze sme jediny stat na svete kde su dane a odvody.

Ludia utekaju do bohatych statov. Bohate staty maju zvycajne este vyssie odvody a dane ako u nas. NIkto neuteka zo Slovenska kvoli vyske dani a odvodov. POtom by neutekal do krajiny, kde su dane este vyssie (smer zapad).
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa slimak »

Ti co maju 350 eur a viac sa podla mna nema preco stazovat - ani sa nestazuju. Mnohi z nich nikdy nemali take platy ako maju dochodky. Ci ake maju platy ti co ostali po nich pracovat, sa mi zda,ze su aj vyssie vypocitane nove dochodky ,ako mal pred mesiacom ,ci posledne roky cisty plat.

Ziaden minimalny dochodok dodnes neexistuje - mas 3000 dochodcov co berie dochodok do 70 eur(asi 200 000 co ma menej ako 150 eur, tento udaj teray len triafam,ale priblizne take cisla su realne). Mozu si poziadat o socialne davky.

Na socialne davky nemus odrobit ani hodinu. socialne davkz - davky v hmotnej nudzi dostava clovek bez prijmu,ci maleho prijmu - dokonca moze byt aj zamestnany , donedavna aj SZCO. Na ucte nemoyes mat skoro nic, auto mladsie ako 10 rokov a podobne srandy - ja som zakon nestudoval,ale nemozes mat ani majetok. neviem ako dosledne to kontroluju.

To ze zdrhavaju samozrejme ze nie kvoli odvodom. Proste tu nevedia normalne,ci nechcu polonormalne tu zit - utekaju z existencnych dovodov. A nemusi to byt - len ze nemaju na najom a jedlo - vedia,ze za hranicami je normalnejsia existencia ako tu.

Na zapade nemas ovela vyssie danovo odvodove zatazenie. Pozor.

To ze zdrhavaju je problem nasho socialneho systemu. Kto bude tu tvorit hodnoty a platit dane a odvody. Pri tom 3 grosovom systeme - rodinnom - by bolo jedno odkial syn posiela peniaze. A investicia do deti - skolstvo, cas im venovany - to sa odrazi - nieje dolezity pocet,ale kvalita. Inak dnes mas najlepsi pomer EAO a dochodcov nebol lepsi 2000 a nebude lepsi ani 2020.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Platiť odvody alebo si sporiť sám

Príspevok od používateľa slimak »

Tak na buduci rok budu aj minimalne dochodky - kto platil 30 rokov 270, 40rokov - 311 euro a 45 rokov 341 euro.

Je to dobre.
http://www.etrend.sk/ekonomika/smer-chc ... hodok.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://nazory.pravda.sk/komentare-a-glo ... -dochodok/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/3 ... ur-a-viac/" onclick="window.open(this.href);return false;

Su to tri linky, si ich precitate - budete vediet o co ide.

Si vzajomne odporuju - pocet poberatelov- priemerna vyska doplatku a pod. Co to bude stat stat.
Moj odhad to budu stovky milionov a system bude solidarnejsi - teda iste sa znizia vyssie dochodky.

pocet poberatelov minimalneho dochodku nebude 75 000 ci 100 000 - ale nasobky a doplatky v priemere nebudu ani 12-34 euro - ale priemer bude ja neviem,lebo neviem kolky sa to bude tykat.

ALe prvemu decilu budu platit navyse cca 85 euro. 1 kvartilu 35 euro - to je 250 000 dochodcov. budu platit skoro az po median - 30 rokov mas plat median dnes 750 eur a si na urovni toho minimalneho dochodku. Teda on dostane tych 270 eur a uz mu nemusia doplacat nic.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"