Výber z bankomatu v zahranici

Pyramídy, Ponziho schéma, lietadlo, výrazne nevýhodné produkty
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Gabrielx5
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 06 12, 2013 6:02 am

Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa Gabrielx5 »

Dobrý deň, mám rakúsku kartu a vybral som si včera na slovensku v bankomate Prima banky, resp pre mna je to v zahraničí.

Dnes som ale pozeral výpis a nič to nezaznamenalo, žiadny platobný styk.
Je to len oneskorenie? Snáď som si nejako nevedome nezobral K. úver, dal som raz vyber z bankomatu a raz dobiť kredit, všetko cez rakúsku kartu v bankomate prima.

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zahraničné výbery nevidíš v IB hneď.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa Biosko »

V niektorych bankach ani tie slovenske vybery, max tak sa ti zarezervuju nejaky prostriedky ale do zuctovania a vypisu to ide po x dnoch.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ahojte,

pribudol nam tu reklamny clanok o podvodnych bankomatoch: http://ako-investovat.sk/clanok/1355/#a_article" onclick="window.open(this.href);return false;

Chcel by som sa podelit s vlastnou skusenostou. Minule sme boli na vylete v Polsku a samozrejme som si nebral cash, ved vyberiem z bankomatu. Na prvy po ceste som narazil prave na bankomat Euronetu. Najskor mi ponukal pozicku, co mi bolo hned divne, ale nedalo sa prerusit transakciu. Nasledne som vyberal tusim 400PLN. Ponukol mi vyhodny vymenny kurz okolo 3,6PLN/1€, pricom oficialny sa pohyboval okolo 4,3PLN/1€. Tuto moznost som odmietol a nechal si prepocitat cez vymenny kurz banky. Kontroloval som si neskor vypis z uctu v banke a presla mi konverzia okolo 4,3 cez devizovy kurz banky. Pozeral som potom, co za podvodna firma Euronet je. A ona sa normalne kotuje na burze: http://www.finviz.com/quote.ashx?t=EEFT&ty=c&ta=1&p=d" onclick="window.open(this.href);return false;

Po navsteve bankomatu sme sa vybrali do potravin Careffour. Tam sa ani nepytali a spravili konverziu zhruba 3,6PLN/1€ a pripocitali si este 3% poplatok za konverziu. V McDonalds alebo Subway si prepocitali sami pri platbe kartou kurzom okolo 4-4,1PLN/1EUR.

Po tychto skusenostiach som sa rozhodol vybrat cash v bankomate Bank PKO, co som povazoval za velku banku a vlastnenu skupinou, kde mam ucet. Tam mi ako konverzny kurz ponukli 3,5€.

Po navsteve Polska som ostal znechuteny a romzyslal som, ze sa podelim o taketo praktiky oberania zahranicnych turistov s obchodnou komorou v Polsku. Nakoniec som sa na to vykaslal. Tak pisem aspon tuto....
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa iceberg8 »

mne v CZ ponukaju kurz 23nieco, pricom ja ho mam za 27...
cize to nei je len PL, ale takato hyper drzost, hraniciaca s podvodom je vsade..
aj v HR to tak funguje..
preto ja vyberam raz a poriadne a potom len minam cash.. len blbe je, ze fakt clovek to niekedy nevie, kolko ide minut...

byt tebou, asi napisem do careffour.pl ako s tebou vybabrali.. nepomozes si, ale osobne zastavam nazor - nadavat, nadavat a este raz nadavat.. nedat im ten kurz zadarmo... nikdy, nic a nikomu... (ked nas bude viac, nedovolia si to nabuduce), pripadne ak uz si pri pokladniach, povedat, ze trvas na platbe v PLN na tu kartu, ziadne prepocty ani nic...

ale suhlas, pekne sa staraju o turistov.. hanba im...
Odoslané z počítača
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ten nakup v Carrefour bol za cca 25€. Ano by som si to nebol vsimol, len som po vybere z bankomatu spozornel a kontroloval si kazdy blocek.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nebol to reklamny clanok, pisal som ho ja :) len editorka ho blbo oznacila. To co pises, je divne. Pri komunikacii mi z TB pisali, ze bud akceptujes vymenny kurz prevadzkovatela bankomatu (a on ta na ten kurz musi upozornit) alebo to ide vymennym kurzom vydavatela karty (Visa, Mastercard ..). Takze ak platis tou istou kartou v roznych obchodoch, mal by si ma ten isty vymenny kurz. A pomerne ferovy.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa Tilbur »

V bankomate Ti vzdy da na vyber, ci chces spravit konverziu na mieste alebo vyberat priamo valuty. V kazdom bankomate mi aj napisali, o aky kurz sa jedna. Len rozdiel medzi kurzom banky a kurzom ponukanym v automate bol viac ako 20%. By som bol zvedavy, kolko ludi si to dokaze na mieste preratat. /hlavne amikov/.

Pri platbe kartou v obchode Ti tiez daju na vyber /tu som to pisal zle, lebo kartou platila manzelka/, ci chces platit v lokalnej mene alebo v EUR. Neviem, ci sa zobrazuje kurz priamo na terminali. Rozdiely kurzov medzi jednotlivymi obchodmi boli opat velmi velke.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa iceberg8 »

no niektore bankomaty sa aj 3x pytaju, ARE YOU SURE ? cize 1 klikom si to clovek moze lahko pomylit, preto pr bankomate v nonEUR zone idem na to velmi velmi a este raz velmi pomaly, aby som nemal CZK napr za 24 namiesto 27..
ale vdaka za dobry potreh, aby si clovek daval velky pozor aj v supermarketoch, ci tam nedaju EUR menu, ak chcem platit domacou menou.
inak ja to obcas zeniem aj do krajnosti, ked nakupujem v eshope, tak niekedy ma eshopovy kurz lepsi kurz ako kurz visa, tj. maju re seba nevyhodny kurz, pripadne stred, pripadne stary kurz alebo neviem co.. takto som na hotelovej rezervacii za cca 270eur usetril tusim 3-4eura, co je hned 1% oproti kurzu VISA :D mozno blbina, ale prepocet ma tal 20 sekund a mam dve zmrzliny zadarmo.. (no ale keby tam nejdem vobec, mam na babetu)
Odoslané z počítača
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa jaja »

Nevim jak na Slovensku, ale u nas existuji debetni karty, ke ktere jsou prirazene ucty ve vice menach a podle meny platby to strhava z daneho uctu. Ja to tak mam u EquaBank v CZK, EUR a USD a opravdu mi to vzdy pri platbe strhlo ze spravneho uctu. Bankomat jsem nezkousel, ale ted v prosinci to v USA zkusim (dam si pozor na hlasky o prepoctu kurzu) a muzu poreferovat. Umi to i ceska RB.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa iceberg8 »

nevie niekto, ci si TB uplatnuje nejaky poplatok za platbu online v cudzej mene ?
pretoze som objednaval v USD, a po prepocte na EUR, plus 1% mi to davalo sumu, ktoru TB stiahla, no prave 1,1% sa to lisilo od VISA kurzu.
TB tvrdi, ze poplatok tam nie je, no neviem si vysvetlit to 1% navyse.
zuno nema poplatok, a ziadne zahadne 1% navyse to nestrhava, ZUNO je pod TB.
nechapem


jaja - no tu na SR zuno, fio, mbank neponukaju ucet v USD, unicredit mi na email neodpisal (asi maju menej zamestnancov lebo ponukaju ucty zadarmo?), takze pruser ako hovado.. nemozem si hedgovat USD.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Pozeral som si cennik TB a nevidel som tam nikde ,že by si účtovali 1% počkaj si na vypis za 12/2016 a tam uvidíš či majú ten poplatok 1% alebo nie. Zuno ponukalo aj učty v USD,GBP a CZK a fio ponuka účty v (AUD, CAD, CZK, DKK, GBP, HRK, HUF, CHF, JPY, NOK, PLN, RUB, SEK, USD)
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal:nevie niekto, ci si TB uplatnuje nejaky poplatok za platbu online v cudzej mene ?
pretoze som objednaval v USD, a po prepocte na EUR, plus 1% mi to davalo sumu, ktoru TB stiahla, no prave 1,1% sa to lisilo od VISA kurzu.
TB tvrdi, ze poplatok tam nie je, no neviem si vysvetlit to 1% navyse.
zuno nema poplatok, a ziadne zahadne 1% navyse to nestrhava, ZUNO je pod TB.
nechapem


jaja - no tu na SR zuno, fio, mbank neponukaju ucet v USD, unicredit mi na email neodpisal (asi maju menej zamestnancov lebo ponukaju ucty zadarmo?), takze pruser ako hovado.. nemozem si hedgovat USD.

TB malo roky 1% za platbu v inej mene (minimalne do kedy sme nezaviedli euro). Nemali to v cenniku ale vo VOP... kuknem, i ked sa mi to teraz naozaj nepodarilo najst...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa rmaly »

tak ako dokaz, ze to mali volakedy
http://www.sme.sk/c/2753913/pouzivanie- ... stoji.html" onclick="window.open(this.href);return false;
+
dalsia diskusia niekde bola, kde sa na to chlapik stazoval (na to 1%)

ale ako vravim, zatial sa nie a nie dopatrat, ako je to teraz
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Alo, fio sice ponuka, ale neponuka kartu k tym uctom, aspon co mi odpisali.

Skusim nejak pockat na ten vypis, co tam bude, ohladom tej TB..
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal:Alo, fio sice ponuka, ale neponuka kartu k tym uctom, aspon co mi odpisali.

Skusim nejak pockat na ten vypis, co tam bude, ohladom tej TB..

neviem, ci fio ponuka karty k uctom v inych menach (USD a tak), ale urcite mam ucet v CZK a k tomu mam kartu... tak sa skus popytat, ci naozaj neposkytuju...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Len toto napisali,

"žiaľ Fio banka momentálne neponúka možnosť vydania platobnej karty na menu USD. Momentálne ponúkame len platobné karty na EUR a CZK."
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa rmaly »

aha, tak to to vysvetluje potom...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Podla VISA tatrabankay, bol kurz dna 30.11.16 presne 1.0371
podla
http://www.xe.com/currencycharts/?from= ... SD&view=1M" onclick="window.open(this.href);return false;
bol kurz daleko daleko vyssi
1 Euro = 1.0563100000 United States Dollar
je podla
https://www.visaeurope.com/making-payme ... ange-rates" onclick="window.open(this.href);return false;

co toto ma znamenat ? fuj hnus tatrabanka, hanbi sa. odverbujem od vas klienta za toto.

sranda je, ze zuno taketo podvrhy nerobi.. tam je to realne podla VISA kurzu.

UPDATE:
Banka Tatrabanka pouziva devizovy kurz pri online platbe kartou VISA.
gratulujem. len tak dalej k virtualizacii hotovosti, len tak dalej.
Ale hlavne je, ze poplatok je ziadny, nie je.

100 USD u TB je 96.10EUR, u VISA 95 EUR a na burze 94 EUR.
famozne.
Prílohy
Snímka obrazovky 2016-12-12 o 18.56.57.png
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Update tejto témy.

Mnohí vyberáme cash z platobnej karty priamo v zahraničí.
Dávajte si pozor.

Môže Vás to stáť 10% až 35% z vyberanej sumy !

Ojedinele aj viac.

Najviac si dávajte pozor na súkromné bankomaty EURONET.
Sú všade, kde je veľa turistov, ale aj tam kde nechcú mať bankomaty iné banky.
V Prahe na každom rohu. Rozmáhajú sa Bratislave a postupne pribudnú stovky po celej ČR a SR.

Celkovo ich má Euronet po celom svete viac ako 50 000 !

Pokiaľ do nich vopcháte kartu miestnej banky, nič sa nedeje. Zaplatíte približne 3,5 € za výber.
Ak však ide o zahraničnú banku, pozor na pascu !

Na čo si dávať pozor pri všetkých bankomatoch v zahraničí ?
( teda aj u nás ak používate zahraničnú kartu ! )


Tému som rozpísal na našom alternatívnom (informačnom ) diskusnom fóre:
https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... ?f=15&t=47
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa danno »

Vyborny clanok ale presne pred tyzdnom som videl tuto skvelu reportaz, kde spominaju tieto podvody na vyberoch z bankomatu. Co ma dojalo ze ani vyber vo svojej banke Erste v zahranici nemusi byt bezpecny, a menova konverzia bola ponuknuta. Paradoxne sama Ceska sporitelna upozornuje ludi nech nepouzivaju DCC (Dynamic Currency Conversion) ale sama ju ponuka. V komente pod videom Ceska sporitelna pise ze DCC je vyhodne pre ludi z Ciny, Japonska, Indie, lebo pri klasickom vybere sa im mena prepocitava cez viacero mien (€,$,£). Ale ci sa im to za tych 10% oplati no neviem ...
https://youtu.be/9k301M4ZEw0?t=104


A z vlastnej skusenosti som pred 4 rokmi zaplatil kartou v PL Castorame a pani sa ma spytala ci € a ja ze ano. Nevyhodny kurz ma stal 50€ pri platbe 1000€, odvtedy si davam nato pozor.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Včera, alebo predvčerom to dávali v TV novinách na Markíze (reportáž z Chorvátska ), tak reku napíšem príspevok kým si to pametám. Lebo sme sa už o tom bavili, ale po čase človek zabudne a potom čumí do ATM a nevie či schváliť konverziu. Naposledy ma takto ošmekli v Anglicku.

Robia to aj naše banky u nás, keď do nich vopcháte zahraničnú kartu. Takže treba si dávať pozor aj doma, keď máte účet v zahraničnej banke.
Keď sa nad tým zamyslím, bankári nerobia nič iné len si lámu hlavy ako zarobiť na ľuďoch. V tomto prípade klient schválením konverzie povoľuje banke robiť mu zmenáreň a banka to s radosťou zneužije.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Výber z bankomatu v zahranici

Príspevok od používateľa jogo »

Moja banka mi napríklad dovolí bezplatne zablokovať a v prípade potreby bezplatne obnoviť výber s menovou konverziou DCC, výber z bankomatu s poplatkom surchange ,transakcie s magnetickým prúžkom a samozrejme aj zahraničné transakcie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potencionálne podvody, pyramídy, podozrivé subjekty a nevýhodné produkty"