Aky broker? Fio

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: Pi 27 11, 2020 6:42 pm pokial viem tak zadarmo data su oneskorene ale ked si clovek plati zive data tak by mal mat pristup k aktualnym bez omeskania
IB to ma dobre zariadené. Ak nie sú real dáta pri zadaní pokynu, tak na to upozorní. Pre investorov sú aj dáta na vyžiadanie (platíš kolkokrát si dáš zobraziť real cenu). Neviem kolko stoja dáta u Fio...ale u IB je to pre retail cca 10 USD mesačne.. ( inštitúcie platia 10-20x viac ).

Real dáta pri občasnom nákupe/predaji možno obísť tak, že si pozriete cenu na Yahoo Finance. Alebo si pozriete kótovanie CFD ( kopíruje živé dáta) Počas trading hours je dobrá likvidita a Yahoo zobrazuje real time dáta s tých ECN, ktoré sú nespoplatnené.

amalfi napísal: Pi 27 11, 2020 7:28 pm By ma zaujimalo ci si pocul aj o pripadoch ked ludia omylom nakupili velmi draho alebo predali velmi pod cenu.Povedzme nesikovnost v prstoch,rusive vplyvy doma,problemy s ocami ci unava .Myslis si ze su aj take nastavenia ktore sa daju u niektorych brokeroch nastavit aby clovek omylom nechcene nepredalvyrazne pod cenu?.Da sa vobec voci tomu nejakou formou nastavenia branit?
IB má bezpečnostné prednastavenia, ktoré si každý môže zmeniť na individuálne. Zadáš nesprávnu cenu a vyskočí upozornenie.
Mimo trading hours je velmi ľahké zmýliť sa, lebo ponuku a dopyt nerobia marketmakeri, len individuálni trejderi ako ja. Čiže kótuješ si ako chceš.
Pri mylných trejdoch kedy dôjde k strate viac ako 10% sa do určitého času dá podať reklamácia. Niekedy som to využíval...rýchlo kontaktoval customer service, vysvetlil im vec...oni podali reklamáciu na clearing centrum a trejd stornovali ( stratu mi vymazali a šťastlivcovi, ktorý zarobil na mojom omyle zobrali zisk ). Dnes to má IB nastavené tak, že k reklamovateľnému omylu dôjde len zriedkavo. Dnes som v opačnej situácii...vdaka ich prísnym bezpečnostným limitom neviem vstúpiť/vystúpiť do/z trejdu za cenu odchýlenú viac ako 5%. To majú blbo spravené, lebo to neviem zmeniť.

P.S. velké omyly si môžeš vygúglovať..raz som k tomu mal príspevok....Aj tzv. flash crash v 2010 odštartoval zle zadaný príkaz. Boli prípady, kedy nesprávne zadané množstvo, alebo cena u veľkých spôsobili veľký výkyv ceny a takisto veľkú stratu danému hráčovi...Skúsim pozrieť, či nemám v PC článok.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu mám príspevok z 2007 o šťastnom zabudnutom príkaze:

Omyly ma väčšinou stoja dosť peňazí. Našťastie ich robím stále menej a menej a veľkú väčšinu pre mňa vybaví broker v rámci rýchlej reklamácie.
Predtým som často zadával mylné ordery – s nesprávne zadanou cenou, alebo som odklikol sell namiesto buy a naopak. Najčastejšie sa mi to stávalo, keď som bol unavený.
V poslednej dobe si dávam pozor hlavne na ,,zabudnuté,, ordery,,. No aj tak sa mi podarí z času na čas urobiť nejaký mylný trejd.
Minule som nakúpil akciu CRDN po 58.65.Stanovil som si target výberu zisku tesne pod 62 a tam som nechal aj príkaz na predaj. Keď akcia šla hore, zmenil som názor a predal som ju skôr , po 61 (+4%). Ukončil som trading a spokojne odišiel preč.
Večer som sa vrátil a otvoril obchodný softvér. A odrazu vidím, že som short CRDN. Stuhol som, ale vidím, že na účte mám o tisíc dolárov viac. A CRDN je o 5 dolárov nižšie ako som ju predal predtým. Skrátka zabudnutý order na predaj pod 62 sa aktivoval a akcia potom klesla o šesť dolárov. Vybral som zisk na cene 55.96 a otvoril flašu šampanského.Bol to môj najpríjemnejší trejderský omyl v živote a najľahších +10%.

Tu je omyl veľkého hráča za 260 miliónov dolárov ( písané asi v 2005)

Maklér, ktorého zamestnával obchodník s cennými papiermi Mizuho Securities (divízia druhej najväčšej japonskej banky) dostal pokyn od klienta, aby predal 1 akciu firmy J-Com za 610 tisíc jenov. On sa však pomýlil a zadal príkaz na predaj 610 tisíc akcií po 1 jene. Systém ho pred chybným potvrdením príkazu varoval, ale takéto varovania boli bežné a týkali sa cenovej odchýlky. Takže maklér varovanie ignoroval.
V ten deň firma J-Com práve umiestňovala na trh nové akcie. Ich celkový počet však ani zďaleka nedosahoval 610 tisíc. Ani telefonát z Tokijskej burzy tento omyl nenapravil. V ňom sa makléri dohodli, že bude podaný opravný príkaz a transakcia sa stornuje. Lenže ani systém Tokijskej burzy opravný príkaz neprijal. Bol totiž nastavený na dolný limit - minimálnu cenu 572 000 jenov za 1 akciu. A cenu 1 jen ignoroval. Transakcia sa realizovala .
Mizuho nemala inú možnosť, len akcie, ktoré predala po 1 jene spätne nakúpiť za trhovú cenu. Správa o tom sa rozšírila a cena vystúpila až na horný limit 772 000 jenov.
I napriek tomu sa obchodníkom Mizuho podarilo v priebehu 10 minút nakúpiť asi 3/4 akcií za dolný limit t.j 572 000 jenov. Ovšem ďalších 140 tisíc akcií sa im nepodarilo vôbec nakúpiť a museli to robiť postupne počas ďalších dní. Prúser bol aj v tom, že do 4 dní mali poslať klientom certifikáty o vlastníctve od J-Com a tie boli vytlačené len pre1/10 akcií.
V Japonsku táto aféra spôsobila škandál. Prešetrujú sa podiely viny a prehodnocuje sa obchodný systém Japonskej burzy, brokerov i to ako funguje štátny dohľad. Nakoniec bude tento omyl stáť Mizuho Securities okolo 30 miliárd jenov. To je približne 260 miliónov dolárov!
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
coffy
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 25 05, 2013 1:15 am

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa coffy »

Ahojte, aky zmysel ma pozerat sa na vysku garancneho fondu (20k pri Fio) pri drzani akcii? Vlastnikom akcie by mal byt kupujuci, nie broker.
Nie je to tak?
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa hokaido »

coffy napísal: Po 28 12, 2020 11:34 am Ahojte, aky zmysel ma pozerat sa na vysku garancneho fondu (20k pri Fio) pri drzani akcii? Vlastnikom akcie by mal byt kupujuci, nie broker.
Nie je to tak?
Nie je, vid viewtopic.php?f=9&t=24436
Ked su napisane na tvoje meno, je tam viac byrokracie, preto to brokeri nerobia. Navyse by broker nemohol tvoje akcie pozicat niekomu inemu na short. Dokonca niektori brokeri uvadzaju, ze ak su akcie na tvoje meno, nebudu vo vypisoch od brokera.
Ak chces vediet viac, opytaj sa priamo svojho brokera.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa Lex »

Ahojte, v demo verzii účtu ma nechce pustiť k zadaniu pokynu, keďže nie je vyplnený investičný dotazník - keď tento chcem v nastaveniach vyplniť ukáže mi len prázdnu stránku (okno prehliadača je prázdne), skúšané na mozile aj internet explorer. Neviete s tým niekto poradiť?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

Lex napísal: Ut 05 01, 2021 9:15 pm Ahojte, v demo verzii účtu ma nechce pustiť k zadaniu pokynu, keďže nie je vyplnený investičný dotazník - keď tento chcem v nastaveniach vyplniť ukáže mi len prázdnu stránku (okno prehliadača je prázdne), skúšané na mozile aj internet explorer. Neviete s tým niekto poradiť?
No, skus im ked tak napisat na fioservis... Alebo ak mas nejaku konkretnu otazku, tak sa spytaj... ono tam nie je velmi co skusat. Vizual je strasny, ale "spravi co ma"... nakup funguje vpodstate tak, ze najdes ticker, kliknes na nakup a vyskoci okno, kde vyplnis nejake aspon povinne udaje a odklepnes. Za par sekund / minut sa ti zobrazi bud ze spracovane alebo zamietnute...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Fio neponuka britske akcie?
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal: Po 26 07, 2021 3:55 pm Fio neponuka britske akcie?
Aby som pravdu povedal, to som neskumal pred tym... Ale zda sa mi, ze nie... lebo ked pozeram, tak maju pristup na cesku burzu, XETRU a US burzu... uz tusim zrusili aj warsavsku a madarsku... ale ked tak skus pozriet nejake prospekty...
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa glengoolie »

Trosku ozivim temu Fio, kedze ich pouzivam ako brokera. Vo svetle problemov bankoveho sektoru vo svete som rozmyslal, ze co s mojimi akciami keby postihle zle casy aj Fio(co neocakavam)? Pretoze Fio nie je broker ktory primao obchoduje na burzach, ale pouziva americkeho prostrednika Pershing inc, a zaroven akcie nie su na moje meno, ale su sucastou zberneho/master uctu ako agregat takze de facto ak by Fio isla do p-cka, tak ja nemam ziadne dokaz o tom ze som vlastnikom akcii. Tak by ma zuajimali vase nazory na Fio a takuto situaciu. Plus este, ak si spravne pametma, Fio ma poustene akcie len do €100k na osobu, takze ak by aj padli a clovek sa nemohol dostat ku svojim akciam, tak mu vyplatia len maximalne 100k, aj keby mal v akciach aj desat mega proste.
for the best of times
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nie Glen, tiež mám Fio. Poistenie je len do 20k 90%. Tých 100k má poistenie bežný účet vo Fio banke. SVK síce garantuje na ochodných účtoch 50k, ale toto je v Česku. Môžeš sa ale opýtať cez fioservis z účtu, či sa to náhodou nezmenilo.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa glengoolie »

ok, ja uz si tie cisla nepametam(maju to ale lahko dostupne v OP na webe). mne prave ide o to vlastnicke pravo na tie akcie. poistenie ma nezaujima(nedrzim hotovost na ucte moc).
for the best of times
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

A kde si sa docital to, ze to nemas na meno, ale na zbernom ucte? Lebo ja mam pocit, ze ak nemas ten master ucet (co je available iba v CR), tak je to praveze na meno... Minimalne ceske akcie mam normalne v CDCP...
V kazdom pripade u ziadneho brokera by som nemal milion (posledny)... ale rozhodil by som to na viacej uctov...
Ja teraz zvazujem, ze fio budem mat cisto na US ETF a IB zalozim na nakup akcii...
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa glengoolie »

tak, po 11 dnoch sa fio konecne vyjadrilo, maju to tam popoistovane a cojaviem co ale hlavna informacia je:
"Cenné papíry jsou evidovány na sběrném účtu obchodníka, tedy Fio banky, v naší interní evidenci máme zaznamenáno, jaký klient vlastní kolik cenných papírů. Tento majetek je oddělen od majetku Fio banky, tedy v případě úpadku byste mohl zřejmě převést pod jiného obchodníka s cennými papíry"
for the best of times
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

glengoolie napísal: Po 27 03, 2023 6:06 pm tak, po 11 dnoch sa fio konecne vyjadrilo, maju to tam popoistovane a cojaviem co ale hlavna informacia je:
"Cenné papíry jsou evidovány na sběrném účtu obchodníka, tedy Fio banky, v naší interní evidenci máme zaznamenáno, jaký klient vlastní kolik cenných papírů. Tento majetek je oddělen od majetku Fio banky, tedy v případě úpadku byste mohl zřejmě převést pod jiného obchodníka s cennými papíry"
ok, teraz ked si to spomenul, tak na stranke to maju... ceske akcie (vacsinu) maju na ucte na meno u CDCP a zahranicne na zbernych...
ScreenShot045.jpg
powers
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Ut 12 02, 2013 12:58 pm
Been thanked: 2 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa powers »

Dobrý deň chcel by sa spýtat ako riešite do danového priznania dividendy cez fio ktoré boli zdanene ale broker zražkovú dan neudáva len napíše toto napríklad: 14,55 0,00 SOBA - Dividenda SRN - po zdanění.

Podla tohto čo som dopočítal strhli 15% dan ale treba to mať niekde vo vypise aby som to mohol dokladovat a to som nenašiel (pisal som na podporu ale zatial nič) ako to riešite vy ? dakujem za pomoc
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa JanH »

powers napísal: St 21 02, 2024 6:48 am Dobrý deň chcel by sa spýtat ako riešite do danového priznania dividendy cez fio ktoré boli zdanene ale broker zražkovú dan neudáva len napíše toto napríklad: 14,55 0,00 SOBA - Dividenda SRN - po zdanění.

Podla tohto čo som dopočítal strhli 15% dan ale treba to mať niekde vo vypise aby som to mohol dokladovat a to som nenašiel (pisal som na podporu ale zatial nič) ako to riešite vy ? dakujem za pomoc
Podla financnej spravy za Teba vsetko poriesil broker :)
https://podpora.financnasprava.sk/83059 ... ni%C4%8Dia
Precitaj si priklad c.2.
powers
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Ut 12 02, 2013 12:58 pm
Been thanked: 2 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa powers »

Dakujem ti Ján zrejme to budem spravit tak bolo by to aj najlepšie

prezaujimavost volal som FS tam som sa presne na toto pýtal tam mi povedali že broker mi musí dat vypis ,(nemožem ani nič dopočítavat) mal by som mať potvrdenie že ta dan bola zrazená.Kontaktoval som FIO uvidíme.
príklad 2 Tiež sa mi protirečí s tým že ak prijmem už zdanené divi z usa akcii musím ich aj tak dať do Bčka , no z česka nemusím apon tak dobre..
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

powers napísal: St 21 02, 2024 9:15 am Dakujem ti Ján zrejme to budem spravit tak bolo by to aj najlepšie

prezaujimavost volal som FS tam som sa presne na toto pýtal tam mi povedali že broker mi musí dat vypis ,(nemožem ani nič dopočítavat) mal by som mať potvrdenie že ta dan bola zrazená.Kontaktoval som FIO uvidíme.
príklad 2 Tiež sa mi protirečí s tým že ak prijmem už zdanené divi z usa akcii musím ich aj tak dať do Bčka , no z česka nemusím apon tak dobre..
Pockaj, do danvoeho musis dat vsetky... aj zdanene... aj ked dopad na dan bude 0... aj z Ceska...
BEN
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 21 12, 2006 2:12 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa BEN »

Včerajší graf na SXR8 nemám zobrazený a v tabulke portfolio zmizli všetky údaje, dokonca aj údaj v stlpci - majetok. Má niekto podobný problém? Na servise vo FIO dnes asi nikto nebude.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"