TRHY AKTUÁLNE

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

hodina pravdy sa blizi, SPY na hranici 200ma...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Truncus »

Klesá aj sedliak... :wink:
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Najlepsia škola je keď človek je investorom dlhšie, aspon tych 7 a viac rokov. Za tu dobu zažije v rámci svojho portfolia aj hlboké prepady a stane sa emocionalne stabilnejším.
Lebo uz vie, že volatilita /kolisavost cien aktív/ je normálnou vlastnostou trhov.
Chyba asi aj je, keď sa investor prilis focusuje na percentá zisku ktoré by chcel dosiahnut. Potom na seba vytvara zbytocny stres v pripade ak sa mu plán nedarí splniť. Lepsie je byť v móde "snažím sa to robiť čo najlepšie, ale ak sa dočasne nedarí, tak si z toho nerobím zbytočne ťažkú hlavu". :)
Je to samozrejme neprijemne, ak clovek vidí, že jeho portfolio ide zrazu strmo do červených čísiel, ale je dobre si uvedomit, ze trhy maju casto tendenciu k dočasne prehnanym zmenám trendu ktorych sila nezodpoveda prilis objektivnym dovodom. Preto je dobre pracovat s co najdlhsim casovym rámcom investicii, resp podla toho ako sa z dlhodobeho hladiska cena konkretneho aktiva vyvija.

Keď sa na to pozrieme objektivne, tak vlastne su pre trhy uplne v pohode časy, taky S&P 500 urobil za poslednych 12mesiacov zisk cca 12perc.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Martin7 »

Dnešné dáta (zatiaľ) trošku zvyšujú pravdepodobnosť, že FED už sadzby viac nezdvihne.
https://tradingeconomics-com.translate. ... _tr_pto=sc
https://tradingeconomics-com.translate. ... _tr_pto=sc
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Trumpeta1978 napísal: St 04 10, 2023 1:37 pm Najlepsia škola je keď človek je investorom dlhšie, aspon tych 7 a viac rokov. Za tu dobu zažije v rámci svojho portfolia aj hlboké prepady a stane sa emocionalne stabilnejším.
Lebo uz vie, že volatilita /kolisavost cien aktív/ je normálnou vlastnostou trhov.
Chyba asi aj je, keď sa investor prilis focusuje na percentá zisku ktoré by chcel dosiahnut. Potom na seba vytvara zbytocny stres v pripade ak sa mu plán nedarí splniť. Lepsie je byť v móde "snažím sa to robiť čo najlepšie, ale ak sa dočasne nedarí, tak si z toho nerobím zbytočne ťažkú hlavu". :)
Je to samozrejme neprijemne, ak clovek vidí, že jeho portfolio ide zrazu strmo do červených čísiel, ale je dobre si uvedomit, ze trhy maju casto tendenciu k dočasne prehnanym zmenám trendu ktorych sila nezodpoveda prilis objektivnym dovodom. Preto je dobre pracovat s co najdlhsim casovym rámcom investicii, resp podla toho ako sa z dlhodobeho hladiska cena konkretneho aktiva vyvija.

Keď sa na to pozrieme objektivne, tak vlastne su pre trhy uplne v pohode časy, taky S&P 500 urobil za poslednych 12mesiacov zisk cca 12perc.

a za posledne dva roky 0% alebo minus :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

osamely chodec napísal: St 04 10, 2023 3:50 pm a za posledne dva roky 0% alebo minus :)
tak ano, ak niekto cely svoj nakup realizoval niekedy v poslednych mesiacoch roka 2021, ked bol ATH, tak moze byt dodnes v minuse. Ale investor ktory o veci nieco trochu vie, nebude nakupovat v bull markete ale počká si na dobu ked su akcie vypredané, cenou dolu a vstupuje do nich az vtedy./jasne, uplne dno nikto asi netrafi, ale ide o nieco ine, nie je tazke vediet kedy su ceny vyslovene prepalene a keby vyklesane/
Pre maleho retailoveho investora je vyhoda vediet, ze velka cast ostatnych investorov nie je az tak psychicky silna, aby ustáli vacsi prepad akciovych trhov. Zaroven je dobre mat nejaku tu hotovost a priebezne dokupovat ked je cena dolu.
Vela ludi si to predstavuje ako šprint: za kratku dobu velke zisky. Lenze takto to nefunguje /vacsinou/.
Toto vedia dlhodobo s vysokym ziskom robit iba skusení hráči. Nám ostatnym zostava pracovat s podstatne dlhsimi casovymi ramcami.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ja som to nepisal ako hate, ale s poukazom, tym akciam sa moc nedari v poslednom case a ked zaratam inflaciu tak nic moc , obchod snov bol skor bondy short. A ten mi ako vzdy usiel. :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ja naopak cakam na pokles uz 5 mesiacov mam pre deti cez Jariho zalozene dva uctu EIC a stale som tom poslal len asi 1/5 lebo tie nestastne trhy stake rastu a ja cakam na pokles jak na godota aby som necakal este 10 rokov 😁 ale INTC sa mi vratil skoro na strike long putov tak dnes to bude dobry den
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Joki napísal: Ut 03 10, 2023 9:46 pm Dnes to veru padá, ak niekto potrebuje povzbudiť :)
Prílohy
pada pada.jpg
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Slovan_sk napísal: St 04 10, 2023 5:40 pm Ja naopak cakam na pokles uz 5 mesiacov mam pre deti cez Jariho zalozene dva uctu EIC a stale som tom poslal len asi 1/5 lebo tie nestastne trhy stake rastu a ja cakam na pokles jak na godota aby som necakal este 10 rokov 😁 ale INTC sa mi vratil skoro na strike long putov tak dnes to bude dobry den
tak minimalne na tyzdennom grafe sa zacina medvedi trend, ci bude iba konsolidacia dlha tak ako od 2000 do 2013 ( realny vynos) sa uvidi. Ale tiez cakam na zainvestovanie do akcii.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

osamely chodec napísal: St 04 10, 2023 6:28 pm
Slovan_sk napísal: St 04 10, 2023 5:40 pm Ja naopak cakam na pokles uz 5 mesiacov mam pre deti cez Jariho zalozene dva uctu EIC a stale som tom poslal len asi 1/5 lebo tie nestastne trhy stake rastu a ja cakam na pokles jak na godota aby som necakal este 10 rokov 😁 ale INTC sa mi vratil skoro na strike long putov tak dnes to bude dobry den
tak minimalne na tyzdennom grafe sa zacina medvedi trend, ci bude iba konsolidacia dlha tak ako od 2000 do 2013 ( realny vynos) sa uvidi. Ale tiez cakam na zainvestovanie do akcii.
To je otazka asi na expertov na TA lebo time frame je vzdy otazny ked dam 3 mesacny vyzera to na pokles ked tam 6 mozno tiez ale na vacsom TF nie , ktory je ten spravny netusim
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa aviceN »

No čo, máte tam niekto ropu na short? :D
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Martin7 »

osamely chodec napísal: St 04 10, 2023 6:28 pm tak minimalne na tyzdennom grafe sa zacina medvedi trend, ci bude iba konsolidacia dlha tak ako od 2000 do 2013 ( realny vynos) sa uvidi. Ale tiez cakam na zainvestovanie do akcii.
Nerozumiem, prečo dnes každý očakáva pád trhov ako v roku 2000. Každý youtuber teraz ukazuje na QQQ rok 22-23 ako 00-01 a že nás teraz čaká to isté, lebo to vyzerá na grafe podobne a že vraj sme v podobnej situácii. Ale nie sme. Vtedy bolo PE technologických firiem 200, dnes je cca 18-19 a big tech cca 30. Firmy vôbec nie sú predražené a aj keď ,,sedmička" drahšia je, je na to silný dôvod, majú silné zisky. To samozrejme neznamená, že už nemôžme ísť nižšie, ale na podobnú apokalypsu ako v roku 2000-2003 nieje dôvod. A tiež stabilita firiem je niekde úplne inde ako v roku 2008.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: St 04 10, 2023 11:56 pm Nerozumiem, prečo dnes každý očakáva pád trhov ako v roku 2000. Každý youtuber teraz ukazuje na QQQ rok 22-23 ako 00-01 a že nás teraz čaká to isté, lebo to vyzerá na grafe podobne a že vraj sme v podobnej situácii.
Nerozumiem ani ja. Ale ked to vravia youtuberi, tak treba nakupovať. Voľakedy sa trebalo pýtať taxikárov, teraz treba zájsť na you tube.

Súhlasím. Americké techno je v super forme a monopolný stroj na peniaze. Žiadna prázdna bublina ako v 2000.
Ja som dnes začal nakupovať Russell a budem pokračovať Nasdaqom. Neviem čo bude po novom roku, ale koniec roka tipujem dobrý.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Truncus »

Ja si myslím, že hrozí banková kríza, keď BOJ začne zvyšovať úrokové sadzby a japonskí investori( držia obrovské množstvo US a európskeho dlhu) budú predávať US dlh a sťahovať sa domov. To zníži kredibilitu US bánk a može vyvolať run na banky s výberom hotovosti. To sposobí, podobný efekt ako nedávno skrachované banky v USA, ktoré museli so stratou predávať US dlhopisy kvoli hotovosti. Mnohé US banky sa dostanú do krízy, to vyvolá pokles akciových trhov a zvýšenie inflácie.

výhodou Japonska je, že má povolené odoberať lacný ruský plyn a uhlie na rozdiel od nás...To stabilizuje japonskú ekonomiku. Bez lacných energií nie je možný rozvoj a ani konkurencia...

Kým BOJ nezvyšuje sadzby, tak je relatívny pokoj. Politika Japan je závislá od USA, takže kedy toto nastane a v akom stupni ťažko predpokladať, ale dojde k tomu. Odporúčam akciovým investorom a traderov toto sledovať.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JanH »

Nie je ten pokles v hodnote akcii zapricineny rastom vynosov statnych dlhopisov? Povedal by som, ze sa proste cast kapitalu presuva tam, kde je istych 5%.
10-year Treasury yield hits 4.80%, a 16-year high
10Y T..JPG
https://www.cnbc.com/2023/10/03/us-trea ... tlook.html
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Martin7 napísal: St 04 10, 2023 11:56 pm
osamely chodec napísal: St 04 10, 2023 6:28 pm tak minimalne na tyzdennom grafe sa zacina medvedi trend, ci bude iba konsolidacia dlha tak ako od 2000 do 2013 ( realny vynos) sa uvidi. Ale tiez cakam na zainvestovanie do akcii.
Nerozumiem, prečo dnes každý očakáva pád trhov ako v roku 2000. Každý youtuber teraz ukazuje na QQQ rok 22-23 ako 00-01 a že nás teraz čaká to isté, lebo to vyzerá na grafe podobne a že vraj sme v podobnej situácii. Ale nie sme. Vtedy bolo PE technologických firiem 200, dnes je cca 18-19 a big tech cca 30. Firmy vôbec nie sú predražené a aj keď ,,sedmička" drahšia je, je na to silný dôvod, majú silné zisky. To samozrejme neznamená, že už nemôžme ísť nižšie, ale na podobnú apokalypsu ako v roku 2000-2003 nieje dôvod. A tiež stabilita firiem je niekde úplne inde ako v roku 2008.
Comu nerozumies ? Ja FA akcioveho trhu trhu sa ani nesnazim, jednoducho ju neviem a aj keby som vedel nemam dost platnych info. Napisal som iba co vidim nie co si myslim. Mysliet si nieco na trhu (mat nazor) je extremne drahe :). Takze z hladiska TA:
index SP500 (SPY) na mesacmom grafe vytvoril nizsie high, zatial zlyhal v teste ATH. Uvidime ake bude low...

Na tyzdennom grafe nizsie high a nizsie low zacinajuci medved. 12 tyzdnove nahe prerazenie - velmi negativne.

Denny graf test MA200 index zatial udrzal, ten je velmi dolezity , pozera vela oci na to.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JanH napísal: Št 05 10, 2023 8:24 am Nie je ten pokles v hodnote akcii zapricineny rastom vynosov statnych dlhopisov? Povedal by som, ze sa proste cast kapitalu presuva tam, kde je istych 5%.
10-year Treasury yield hits 4.80%, a 16-year high
10Y T..JPG
https://www.cnbc.com/2023/10/03/us-trea ... tlook.html
áno. Preco by investor drzal aktualne svoje aktiva vo volatilnych neistych akciach ked moze mat bezpecnych 5percent v dlhopisoch.

**
Co sa tyka youtuberov, tak z ich pohladu su to iba clickbaity. Potrebuju ludi vystrasit titulkom a tym si zvysit navstevnost. :) Média celkovo je treba brat s istym nadhladom, lebo ich cielom je skutocnost vzdy hyperbolizovat. Je dobré pracovat iba s konkretnou informaciou a nenechat sa emocionalne zasiahnut.
Us ekonomika je na tom v ramci moznosti ok./teda ak vychadzame z toho co vieme/
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

george1
som tiez aktualne iba v divi akciach a nezvyknem predavat ani pri velkych prepadoch :)
Ale pre niektorych investorov, zavisi od ich strategie, ma vyznam byt teraz uplne ci zcasti v dlhopisoch.
Ono je to aj o tom, ze nieco ine je byt maly retailovy investor a nieco ine velky fond a pod.
Je to aj o psychike, nakupovať pravidelne keď je trh dole a cena portfolia sa znižuje. Osvedčilo sa mi po rokoch - ak je pokles, ale nakupujem kvalitné firmy, z dlhodobého hľadiska je to dobrý nákup.
:palec_hore:
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ste ma ukecali ze neni dovod cakat na pad a urobil som kompromis aspon za 1000 som nakupil s vidinou na dalsi dobry nakup , ktory mozno bude horsi ako ten vcerajsi 😁
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Murosik »

Ja si naopak nie som isty tym rastom cien akcií. Áno top technologické spoločnosti sú silné, ale ekonomiku a ani SP500 netvoria len tieto spoločnosti. Zároveň je v ekonomike veľa tzv. zombie firiem, ktoré existujú len kvoli lacným úverom. Kedze úvery zdraželi, dá sa čakať, aj tieto firmy budú mať problémy. A tieto firmy sú aj v SP500. Ale uvidíme, ja dokupujem stále a ak to pojde dole tak o to lepsie pre mna
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

zavisi aj ako je tak ktora spolocnost zadlžená. Ak je značne zadlžená, tak obsluha jej dlhu bude vzhladom k vysokym urokom problematickejsia ako u spolocnosti ktora je zadlžená minimálne.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Truncus »

NFP - 336K (omnoho vyššie ako odhady -171K)

Nečekaně silný přírůstek počtu pracovních míst podle analytiků naznačuje, že mnoho společností věří v příznivý vývoj svého podnikání i přes vysoké úrokové sazby a nejasný výhled ekonomiky. Trh práce letos odolal řadě hrozeb, zejména vysoké inflaci a rychlému zvyšování úrokových sazeb centrální bankou USA (Fed), jehož cílem bylo růst spotřebitelských cen zpomalit. Přestože zvýšení sazeb výrazně zdražilo úvěry, stabilní růst zaměstnanosti pomohl podpořit spotřebitelské výdaje a udržet růst ekonomiky, uvedla agentura AP.

Zpráva o vývoji nezaměstnanosti přichází v době, kdy Fed pečlivě zkoumá každý nový ekonomický údaj, aby se rozhodl, zda letos ještě jednou zvýší svou základní úrokovou sazbu, nebo ji nechá na současné úrovni až do roku 2024. Růst počtu pracovních míst v září naznačuje, že trh práce zůstává dostatečně silný na to, aby Fed mohl letos úroky ještě zvýšit.

Většina ekonomů si nemyslí, že úrokové sazby v USA se do konce letošního roku ještě zvýší. Od března 2022 Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o 5,25 procentního bodu na současných 5,25 až 5,5 procenta.

=opatrnosť na akciách...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

fredgraph (2).png

problem je , ze rastie dlhy koniec vynosovej krivky a nie ako obvykle ze klesa kratky koniec a tak rastie rozdiel
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hlavné indexy ukončili seansu v blízkosti svojich maxím, vďaka čomu sa index S&P 500 (+1,2 %) dostal nad úroveň 4 300 bodov.
Nasdaq Composite, Russell 2000 a Dow Jones Industrial Average stúpli o 1,6 %, 1,0 % a 0,9 %.

Pri otvorení však situácia vyzerala inak, keď sa akcie po prudkom zvýšení výnosov z dlhopisov posunuli nižšie.
Dvojročný výnos dosiahol 5,13 % a desaťročný výnos 4,87 %, keďže účastníci zaznamenali oveľa vyšší ako očakávaný prírastok miezd mimo poľnohospodárskeho sektora v septembri vo výške 336 000 (konsenzus 158 000) a uvažovali o tom, ako by táto sila miezd mohla ovplyvniť politiku Fedu.

Okrem toho boli údaje o mzdách mimo poľnohospodárskeho sektora za september sprevádzané revíziou údajov za júl a august smerom nahor, čo v súčte predstavovalo o 119 000 pracovných miest viac, ako sa pôvodne predpokladalo.

Podľa nástroja CME FedWatch Tool trh s futures na fedové fondy teraz vidí 31,8 % pravdepodobnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb v novembri, čo je nárast oproti včerajším 20,1 %, a 42,6 % pravdepodobnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb v decembri, čo je nárast oproti včerajším 33,1 %.

Výnosy štátnych dlhopisov sa však rýchlo stiahli zo svojich maxím po zverejnení správy o zamestnanosti, pravdepodobne v dôsledku pocitu, že trh s dlhopismi je krátkodobo prepredaný, a keďže účastníci našli trochu pozitívneho svetla v poznaní, že rast priemerného hodinového zárobku sa zmiernil na 4,2 % medziročne zo 4,3 % v auguste. Výnos 2-ročných dlhopisov sa ustálil na úrovni 5,06 %, čo bolo stále o tri bázické body viac ako včera.
Výnos 10-ročných dlhopisov vzrástol o sedem bázických bodov na 4,78 %.

Keďže výnosy štátnych dlhopisov klesli zo svojich maxím, akcie reagovali priaznivo a uskutočnili obrat, ktorému pravdepodobne pomohla určitá aktivita pri pokrývaní krátkych pozícií. Akcie s veľkou kapitalizáciou viedli k oživeniu, čoho dôkazom bol 1,7 % zisk fondu Vanguard Mega Cap Growth ETF (MGK), ale trhová šírka zaznamenala, že pri oživení sa predstihli akcie s klesajúcou kapitalizáciou. Desať z 11 sektorov indexu S&P 500 zaznamenalo zisky. Silne vážený sektor informačných technológií (+1,9 %) viedol skupinu, zatiaľ čo sektor spotrebného tovaru (-0,5 %) bol sám v červených číslach.

Pripomíname, že trh s cennými papiermi bude v pondelok zatvorený pre sviatok Columbus Day, ktorý sa označuje aj ako Deň pôvodných obyvateľov.

Nasdaq Composite: OD ZAČIATKU ROKA +28,3 %.
S&P 500: +12,2 % YTD
S&P Midcap 400: +1,0 % YTD
Dow Jones Industrial Average: +0,8 % YTD
Russell 2000: -0,9 % YTD

Prehľad dnešných hospodárskych údajov:

September Nonfarm Payrolls 336K (konsenzus 158K); predchádzajúci bol revidovaný na 227K zo 187K; September Nonfarm Private Payrolls 263K (konsenzus 150K); predchádzajúci bol revidovaný na 177K zo 179K; September Avg. Hodinový zárobok 0,2 % (konsenzus 0,3 %); predchádzajúci 0,2 %; septembrová miera nezamestnanosti 3,8 % (konsenzus 3,7 %); predchádzajúci 3,8 %; septembrový priemerný pracovný týždeň 34,4 (konsenzus 34,4); predchádzajúci 34,4
Hlavným záverom správy je, že pre hospodárstvo je dobrým znamením. To je dobrá správa, avšak táto dobrá správa sa v mysliach trhu môže premietnuť do tvrdohlavého postoja Fedu, ktorý možno opäť zvýši sadzby, ale určite ich v dohľadnom čase nezníži.
Spotrebiteľské úvery sa v auguste znížili o 15,6 mld. dolárov (konsenzus 12,0 mld. dolárov) po tom, ako v júli vzrástli o nahor revidovaných 11,0 mld. dolárov (z 10,4 mld. dolárov).
Kľúčovým poznatkom zo správy je, že nerevolvingové úvery zaznamenali najväčší pokles od decembra 2015, čo odráža sprísnené úverové štandardy a zníženú potrebu pôžičiek vzhľadom na vyššie úrokové sadzby.

Čo sa týka ďalšieho vývoja, v pondelok nie sú k dispozícii žiadne významné ekonomické údaje zo Spojených štátov a akciové trhy sú zavreté.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Martin7 »

Pozor, akciové trhy USA sú otvorené, len dlhopisy sú v pondelok zatvorené.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Pi 06 10, 2023 11:57 pm Pozor, akciové trhy USA sú otvorené, len dlhopisy sú v pondelok zatvorené.
Máš pravdu. :like: Môj news feeder napísal zatvorené ,,cenné papiere,,. A ďalší zdroj, že stock market is closed.

Pravda je, že NYSE a Nasdaq budú otvorené, len banky a dlhopisové trhy zatvorené.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JanH »

Zaujímavý fenomén. Na Nasdaq sa v súčasnosti obchoduje s 91 izraelskými spoločnosťami. Po dnešnom začatí konfliktu som očakával pokles hodnoty, naopak technologické firmy ako CHKP (1.65%), CYBR (5.8%) dnes rástli..
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Dovod moze byt ten ze sa v podstate vyriesi otazka pasma gazy a nestabilita v regione zanikne , Cui bono na trhu plati vzdy.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JanH »

Slovan_sk napísal: So 07 10, 2023 7:48 pm Dovod moze byt ten ze sa v podstate vyriesi otazka pasma gazy a nestabilita v regione zanikne , Cui bono na trhu plati vzdy.
Som zblbnutý a pozeral som piatok. Úplne som zabudol, že je víkend :idea:
Počkajme si teda na pondelok, možno bude výpredaj.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

JanH napísal: So 07 10, 2023 6:45 pm Zaujímavý fenomén. Na Nasdaq sa v súčasnosti obchoduje s 91 izraelskými spoločnosťami. Po dnešnom začatí konfliktu som očakával pokles hodnoty, naopak technologické firmy ako CHKP (1.65%), CYBR (5.8%) dnes rástli..
Sila - 10 mil krajina a 91 firiem na Nasdaqu. Neoveroval som ale verim.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

F7CRqS2WIAA-_k9.png
skvela pomocka na casovanie trhu
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JanH »

Glogol napísal: Ne 08 10, 2023 9:02 am
JanH napísal: So 07 10, 2023 6:45 pm Zaujímavý fenomén. Na Nasdaq sa v súčasnosti obchoduje s 91 izraelskými spoločnosťami. Po dnešnom začatí konfliktu som očakával pokles hodnoty, naopak technologické firmy ako CHKP (1.65%), CYBR (5.8%) dnes rástli..
Sila - 10 mil krajina a 91 firiem na Nasdaqu. Neoveroval som ale verim.
Ta info reflektovala rok 2022.
Dávam možno aktuálnejší zdroj. Ako píšeš je to masaker. Podľa wikipedii im v istom case patrilo druhé miesto v počte firiem po USA.
https://stockmarketmba.com/israelicompa ... hanges.php
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

osamely chodec napísal: Ne 08 10, 2023 9:20 am F7CRqS2WIAA-_k9.png

skvela pomocka na casovanie trhu
Ja z toho buducnost vycitat neviem, Len minulost - viem ze vtedy a vtedy trebalo ist all-in.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Muti
Silver Member *
Príspevky: 162
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 119 times

Tyzdnovy vyhlad trhov (09.10.- 13.10.)

Príspevok od používateľa Muti »

Zdroj: Patria Finance (finance.patria.cz)
- Útok na Izrael je rizikem hlavně skrze ropu
- Mezi daty hraje prim inflace
- Americké korporace by se mohly vracet k růstu zisků
- OČEKÁVANÁ DATA A UDÁLOSTI
Prílohy
Tydenni vyhled 231009.pdf
(238.76 KiB) 24 stiahnutia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čo všetko môže zmeniť útok na Izrael
Lukáš Kovanda

Bezprecedentný útok Hamasu na Izrael bude mať určite aj ekonomický dosah, konkrétne na menové, surovinové či akciové trhy.

Po prvé, útok môže výrazne zvýšiť cenu pohonných hmôt aj u nás. Najmä vtedy, ak Izrael identifikuje Irán ako faktického strojcu útoku.
V takom prípade by Izrael mohol iniciovať útok práve na Irán s podporou USA.
Americký minister zahraničia Antony Blinken už dlhšie nevylučuje vojenský útok na Irán, ktorý má Teheránu zabrániť vo vývoji jadrovej zbrane.
Teraz by sa teda ponúkala možnosť…

Lenže Teherán by mohol podniknúť odvetu. Napríklad útokom na ropné zariadenia v Saudskej Arábii, v masívnejšom meradle ako v roku 2019.
To by cenu ropy potenciálne vyhnalo výrazne nahor. A tým pádom aj cenu benzínu či nafty v našom geografickom priestore.

Aj keby však Spojené štáty neprikročili k útoku na Irán, ale len k striktnejšiemu vynucovaniu embarga na vývoz iránskej ropy, môže sa cena barelu ropy Brent ľahko dostať nad úroveň 100 dolárov. USA teraz privierajú oči nad vývozom iránskej ropy, pretože tento vývoz stláča svetovú cenu ropy, a ide tak proti záujmu Ruska. Sprísnenie postoja Washingtonu voči Teheránu sa hodí Rusku, pretože zvýši cenu tejto suroviny a prihrá Kremľu ďalšie peniaze na vojnu na Ukrajine.

Po druhé, v dôsledku útoku Hamasu hrozí výrazné oslabenie eura voči doláru. Za euro by sa nedal kúpiť ani jeden celý dolár, pokiaľ cena ropy prekročí 110 dolárov za barel, hovorí japonský finančný dom Nomura. Euro však sťahujú dole aj ďalšie problémy: opätovne silnejúce obavy z bankrotu Talianska, hrozba deindustrializácie Nemecka vinou drahých energií a ďalšie roztočenie inflácie, najmä v dôsledku práve zdražujúcej ropy, prípadne aj plynu.

Po tretie, problém majú aj Spojené štáty. Investori sa ich dlhu už teraz zbavujú s najväčšou vehemenciou od roku 1787, vyplýva z údajov Bank of America. Vláda USA tak musí ponúkať čoraz vyšší úrok, aby jej vôbec požičali.

Ak úrok na desaťročnom dlhopise USA prekročí úroveň piatich percent, čo môže zapríčiniť práve útok na Izrael a súvisiaci vzostup cien ropy a celkovej inflácie v USA, nemožno vylúčiť vážnu krízu.

Rast úroku na americkom dlhu každopádne môže byť príznakom oveľa hlbšieho problému. Éra lacných peňazí na Západe totiž zjavne končí utopená v dlhu a deficitoch, ktoré značne priživila.

Podstatou problému je fatálne zlyhanie centrálnych bánk celého Západu, ktoré v uplynulých pätnástich rokoch pod zámienkou boja s domnelým strašiakom deflácie vypestovali u politikov – a následne ich voličov – závislosť od drogy lacných peňazí a lacného dlhu. Ľudia na Západe tak v nikdy nevídanej miere dostávajú peniaze aj vtedy, keď nepracujú, alebo vtedy, keď síce pracujú, ale ich činnosť nemá žiadny celospoločenský prínos, ba môže pôsobiť rozkladne a spoločnosť v skutočnosti rozleptávať. Dlh morálke nesvedčí, tým menej ten prebujnený.

https://standard.sk/462147/co-vsetko-mo ... -na-izrael
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Nemyslim si ze si niekto dovoli bombardovat iranske rafinerie, skor sa obavam z pohladu cien LNG a ropy ako sa vyvinie situcia v suezkom prieplave , tam sme videli co urobi jeden zaseknuty tanker , egyp moze na chvilu otocit pohlad inde a nejaky pirati z nicoho nic prepadnu tanker , skrizia ho a mame tu na tyzden dva v zimnom obdobi odstrihnutu euoropu od LNG
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JanH »

Trhy na konflikt v Izraeli reagujú skôr pokojne. Asi predpokladajú skoré vyriešenie konfliktu, prípadne jeho nerožšírenie sa na ďalšie oblasti a aktuálne ho vnímajú ako lokálny problém.
Taktiež spoločnosť Check Point Software (CHKP) len 1.5% pod hodnotami z minulého týždňa.
CyberArk (CYBR) dokonca mierne v pluse.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Vyznamne moslimske staty OPECU sa zatial nijako nepostavili na stranu Hamasu, pre nikoho to zjavne nie je prioritnou temou. Zo zaciatku bolo znacne riziko ze zo severu z Libanonu otvori druhu frontu Hizballah ale okrem par eliminovanych militantov a nejakej tej mensej delostreleckej vymeny je tam v podstate klud.
Zo strany Hamasu islo o velmi nerozumný krok, ktorý bude mat za nasledok defacto eliminaciu tohto hnutia a značné znicenie infrastruktury Gazy.
Vela ale bude zavisiet od priebehu dalsieho bombardovania Gazy+následna pozemna operacia. Ak ju arabsky svet vyhodnoti ako vyrazne neadekvatnu, tak potom tlak na manipulaciu s cenou ropy moze nastat.
Bombardovanie iranskych rafinerii asi nebude. Za prve doteraz nie je potvrdene jasne zapojenie Iranu v ramci tohto konfliktu a za druhe Izrael by pravdepodobne zasiahol hlavne proti strojcom utoku /ak sa preukaze/.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Olala »

Uz to chce dvadsatpercentny crash. Akcie su velmi vysoko na to, co sa vsetko deje. Ci?
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"