TRHY AKTUÁLNE

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

+2%, este 90 minut, ale ze trh kasle na FED? :)
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Aký FED, dnes nie je FED, skoro ma... :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

niektore dnesne Us makrodata velmi slušné :)

Jan 06 8:30 AM Nonfarm Payrolls Dec 223K 210K 256K
Jan 06 8:30 AM Nonfarm Private Payrolls Dec 220K 200K 202K
Jan 06 8:30 AM Unemployment Rate Dec 3.5% 3.7% 3.6%

Spojené štáty proste fičia.. :like:
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Martin7 »

Koncom budúceho týždňa zverejnia infláciu za december. To by sa mohli indexy vrátiť k hornej trendovej linke. Mohol by tomu pomôcť aj shortsqeeze, nakoľko včera na cnbc snáď vo všetkých vstupoch varovali pred armagedonom na trhoch a podaktorí tam dokonca odporúčali šortovať trhy. Dnes na TQQQ opciách na budúci týždeň rekordne pribudli CALL 20,50.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa wladas »

Ale sme okrateni o zisky lebo € dnes posilnilo o 1,2% :(
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Trumpeta1978 napísal: Pi 06 01, 2023 8:50 pm niektore dnesne Us makrodata velmi slušné :)

Jan 06 8:30 AM Nonfarm Payrolls Dec 223K 210K 256K
Jan 06 8:30 AM Nonfarm Private Payrolls Dec 220K 200K 202K
Jan 06 8:30 AM Unemployment Rate Dec 3.5% 3.7% 3.6%

Spojené štáty proste fičia.. :like:
0226abc4-e85c-46db-b3db-924ba9250030_1334x969.jpg
USA ficia ale motor riadne spomaluje...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

osamely chodec napísal: So 07 01, 2023 12:36 pm
Trumpeta1978 napísal: Pi 06 01, 2023 8:50 pm USA ficia ale motor riadne spomaluje...
A to spomalovanie vystreluje indexy ....vieme preco. FED-u uz nikto neveri ze bude drzat sadzby hore aj bude zle,
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Peter222 »

Obrázok

Uvidíme či je to falošný signál alebo nie...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Peter222
áno, nezamestnanost sa može v dohladnej dobe v Usa zvýšiť, ale nijako výrazne.
Pre porovnanie v Eurozone je aktualna nezamestnanost cca 6,5percenta /v Usa cca 3,5perc/ :)
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v So 07 01, 2023 3:17 pm, upravené celkom 2 krát.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Trumpeta: odkiaľ / v čom berieš tú istotu? :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

tomáš virdzek napísal: So 07 01, 2023 3:15 pm @Trumpeta: odkiaľ / v čom berieš tú istotu? :)
istota nie je v ničom, existuju len predpoklady :)

€ interest 2,5perc, Usd interest 4,5perc :to su dolezite informacie.

To znamená, že Eurozona ma pomerne vysoku nezamestnanost pri relativne stale vysokej dostupnosti uverov pre firmy. Zatial co Usa maju vyrazne nizsiu nezamestnanost pri horsej dostupnosti uverov pre firmy. To naznacuje ze hospodarstvo Usa je na tom o poznanie lepsie ako v Eurozone /Eu.
Usa budu pravdepodobne moct skor proces doterajsieho zvysovania urokov ukoncit a zacat opačnú cestu dole, čo iba podnieti dalsi ekonomický rozvoj/plus dalsie faktory, nie je to len o urokoch a nezamestnanosti/.
Ako to vidíš ty? :)
Us Indexy su pekne vyklesané, VIX je pomerne nízky, moze zacat nova rally /to neznamena ze hned v "pondelok"/
Áno, Burry straší "velkym krachom", ale to je len uputavanie pozornosti.
Ak by aj vznikli v Usa nejake vacsie problemy, tak Fed je v pozicii ked ma možnosti.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

A k tomu vsetkemu: tento celkom slušný ekonomický výtlak Usa dokážu v režime, keď súčasne financuju vacsinu podpory /financnej, vojenskej,humanitarnej/ ktorá prúdi na Ua. To jasne ukazuje v akej pevnej kondícii je americka ekonomika.
Také nazory ze "dolár padne a strati hodnotu a pod" to na internete sa dalo čítať už pred 20rokmi.
A co sa stalo v realite? Usa ekonomika posilnila voci europskej. :)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JanH »

Navyše inflácia zdá sa začína v USA kontinuálne klesať. Čo je v podstate jediný problém američanov. UA je predsa len veľmi ďaleko a aj odber ruských komodít nie je téma dňa.
Už len počkať na prvý pozitívny signál od FEDu. :-)
V každom prípade plánujem aktuálne dokupovať mimo DCA viacej v Q1 /Q2 ako v Q3/Q4 v roku 2023. Uvidíme ako sa to behom roku bude meniť :mrgreen:
Historické trvanie bear market v USA v mesiacoch
https://i0.wp.com/lplresearch.com/wp-co ... .png?ssl=1
Naposledy upravil/-a JanH v So 07 01, 2023 4:23 pm, upravené celkom 1 krát.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Trumpeta1978 napísal: So 07 01, 2023 3:24 pm
Ako to vidíš ty? :)

@Trumpeta: Úprimne články a názory o tom, že dolár padne popravde nielen, že nečítam ale úplne ignorujem. :) Čo sa týka stavu US ekonomiky, nie som žiaden expert na makro, ale rád si pozriem také indikátory (situácie, analýzy, grafy, atď.), čo sem dal napr. Peter (tá nezamestnanosť), ktoré by mohli indikovať nejakú podstatnú zmenu a mať tak vysoký impakt na trhy.

Ja osobne to vidím cez grafy tak, že trhy ešte svoje dno nenašli (napr. opäť začne rásť inflácia? FED so zvyšovaním len tak neustúpi a opäť sa to pretiahne? začne rásť nezamestnanosť? atď.), preto mi takéto grafy pasujú do skladačky. Osobne som prose ešte naďalej pesimista. Výborné makrá, údaje, doterajší trend niečoho atď. nemusia byť navždy ako veľakrát potvrdila minulosť. Pre všetkých bude samozrejme najlepšie, keď sa budú všetci pesimisti mýliť. :)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Peter222 »

Mne tu nejde o porovnanie nezamestnanosti medzi USA a EU, v tomto ohľade je to pre mňa nepodstatné, keďže sme vo vlákne "Trhy aktuálne" :)

Bude to práve job market v US, ktorý môže mať tento rok výrazný vplyv na (akciové) trhy z makro pohľadu.
Ešte na margo tých piatkových čísiel z US, tu je to veľmi pekne rozobraté, dobrá analytická práca od ZH: https://www.zerohedge.com/markets/insid ... rkers-679k

Jasné, že algo systémy riešia iba headline čísla, ale napr. taký Fed ide pri opodstatnení svojich rozhodnutí predsa len viac do hĺbky. To, že sa mýli viac ako by sa patrilo nechajme teraz bokom :) Ak sa obraz US trhu práce má zmeniť tak ekonomická realita sa už o to postará, skôr alebo neskôr a z tohto pohľadu aktuálne "povrchové" čísla nám preto nemusia byť až také nápomocné. Uvidíme ako to nakoniec dopadne.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

tomáš virdzek
Ja osobne to vidím cez grafy tak, že trhy ešte svoje dno nenašli
možno dno ešte nebolo. Ale kto to bude vedieť presne v tej dobe?
Ked si pozries tohtoročné dná na Nasdaqu tak posledne boli:

16.06.2022 10 646
04.11.2022 10 342
28.12.2022 10 213

Co ukazuje ze pokles sa stale spomaluje a zaroven straca tak trochu zmysel s nakupmi cakat na to "posledne dno". Či nie? :)
Bezný slovensky retailovy investor operuje s obmedzenym dispom.

JanH
inflacia klesa v Usa aj Eu, aktualne je v Usa na hodnote cca aka bola k 31/12/2021 tj 7,11 perc. ku koncu 11/2022. Za 12/2022 ešte vysledky nie su, inflacia moze byt vyssia, ale pre porovnanie v Eu bola 12/2022 9,2perc. Dolezite je ze FED ma o nieco vacsie moznosti ako zasiahnut v pripade potreby oproti ECB. :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Dno sa kludne moze tvorit aj 20 rokov ako od 1966 roku do zac. 80 tych rokov, samozrejme,ze pocitam inflacne ocistene hodnoty SP500. Inak cez sviatky som cital Grahama , pise, ze dlhodoby realny vynos akcii je s divi vynosom max. 4% a to este neuvazuje poplatky a dane. Takze tych 2-2,5% p.a realne co som hovoril na stretavke v Ruzomberku mam uz aj potvrdene . To ze v blizkej minulosti boli realne vynosy vyssie zas hovori, ze v dalsej blizkej buducnosti sa vratia k normalu , teda musia byt podpriemerne. Takze trpezlivost.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

osamely chodec
ano, nepochybne nikto nevie ako dlho sa bude dno tvorit. Ale tebou spominane obdobie bolo špecifické a to hlavne tým, že urok na Usd bol z dnesneho pohladu velmi vysoky. Vtedy nedavalo az taky zmysel investovat do akcii, ak úrok bol v niektorych rokoch až 22percent :) /plus dalsie faktory/
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

osamely chodec napísal: So 07 01, 2023 6:25 pm To ze v blizkej minulosti boli realne vynosy vyssie zas hovori, ze v dalsej blizkej buducnosti sa vratia k normalu , teda musia byt podpriemerne. Takze trpezlivost.
:like: Zhrnuté do 1 jedinej vety to, čo si myslím osobne aj ja. Sme si príliš dlho užívali nadrozmerné výnosy akciového trhu. Ten ale dostal studenú sprchu.

@Trumpeta: To že sa teraz odrážajú, nemusí byť nič iné ako konsolidácia pred ďalším rachotom nadol. Nevieme, uvidíme.

Sadzby vďaka klesajúcej inflácii už tak mohutne nerezonujú na trhu, ako tomu bolo po jeseni. Kto ale vie, čo príde. FED sa doteraz vždy opieral o dobré dáta z pracovného trhu. Čo keď sa tá nezamestnanosť začne rozbiehať neželateľným smerom... Len uvažujem. Čo bude krotiť FED? Čo si vyberie ako prioritu a ako to celé prebehne na pozadí x rokov najvyšších sadieb... To je len úvaha, či na akciový trh nemôže prísť nový negatívny drive a tentoraz z pracovného trhu... Who knows? :)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JanH »

Ja by som až taký pesimistický nebol.
Aktuálne máme povedzme 1.1Y bear market. A pozrime sa na historické údaje za posledných zhruba 65 rokov . Je tam presne jedna udalosť >2Y. Ale na druhej strane ani na ATH sa (asi) tak skoro nedostaneme.
Teda s tou rýchlosťou zotavenia plne súhlasím.
EDIT: dopĺňam zdroj
https://www.rbcgam.com/en/ca/learn-plan ... ars/detail
Prílohy
95343714-4678-4999-8E04-D94C5E1BB47E.png
Naposledy upravil/-a JanH v So 07 01, 2023 9:00 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Tiez je dolezite rozlisovat, do coho clovek planuje investovat v bear markete. Je nieco ine ked investuje do ETF, ine ked robi stockpicking a zas uplne ine ak aktivne trejduje. A samozrejme zavisi od sektoru atd. Napr ked niekto investuje dlhodobo do divi-stocks tak bear market nemusi velmi riesit, lebo zdrava firma divi bude mat a ani nezvykne nejako zasadne na cene stracat. Bear market je problem hlavne pre rastove a technologicke stocks. Pri Biotechu bear market tiez nie je casto az tak rozhodujuci lebo tam sa riesia hlavne uspesne testy liekov /clinical trial/ a ked prebehnu podla planu tak cena leti hore ci je bear alebo nie je :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

JanH napísal: So 07 01, 2023 7:24 pm Ja by som až taký pesimistický nebol.
Aktuálne máme povedzme 1.1Y bear market. A pozrime sa na historické údaje za posledných zhruba 65 rokov . Je tam presne jedna udalosť >2Y. Ale na druhej strane ani na ATH sa (asi) tak skoro nedostaneme.
Teda s tou rýchlosťou zotavenia plne súhlasím.
ten graf pocita real zhodnotenie?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JanH »

Pridal som zdroj. Autor je bloomberg. Skontroloval som na mobile posledný bull od korona pádu po ATH a v celku to sedí.
Naposledy upravil/-a JanH v So 07 01, 2023 9:20 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

JanH napísal: So 07 01, 2023 9:13 pm Pridal som zdroj. Autor je bloomberg. Skontroloval som na mobile posledný bear od korona pádu po ATH a v celku to sedí.
takze, bez inflacie, poplatkov, transakcnych nakladov a dani...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ja som sa o trhy a akcie pred krízou v 2008 vôbec nezaujímal a ani nejakú dobu po. Ale vrámci nejakého všeobecného prehľadu sa po páde trhov o kríze hodne diskutovalo a sledoval som vyjadrenia FEDu a ich riešenia aby sa už až tak veľký pád trhov nezopakoval. Veľké pády trhov (povedzme nad 30% SP500 alebo DOW) niesu v záujme nikoho a škodia všetkým. Odvtedy na tom zapracovali a urobili viacero opatrení, aby k tomu už nedochádzalo (napr. QE). Pamätám si jednu tlačovku FEDu z obdobia po kríze kde povedali niečo v tomto zmysle: Kým je pokles trhov menej ako 30%, tak ich to veľmi nezaujíma. Ale akonáhle by mali trhy ísť ešte nižšie, tak urobia všetko preto, aby pokles zvrátili. Za každú cenu. Len upozorním, že to sa vzťahuje na SPY, prípadne DOW, takže sa môže stať, že začnú robiť tvrdé opatrenia pri páde SP500 -30%, ale Nasdaq bude v tej chvíli napríklad -45%. Osobne som presvedčený, že FED má svoje limity na pád trhov a pravdepodobnosť, že niekedy v budúcnosti uvidíme SP500 nižšie ako -35% je veľmi nepravdepodobné. Už pri priblížení sa k -30% zmenia rétoriku a začnú robiť tvrdé opatrenia. Aj počas covidu to tak bolo.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Martin7 napísal: So 07 01, 2023 10:00 pm Veľké pády trhov (povedzme nad 30% SP500 alebo DOW) niesu v záujme nikoho a škodia všetkým. Odvtedy na tom zapracovali a urobili viacero opatrení, aby k tomu už nedochádzalo (napr. QE).
Ahoj Martin. S tým, že to nie je v záujme nikoho a škodia všetkým, s tým asi budeme súhlasiť všetci.

Každopádne veľké prepady trhov sú aj dôsledkom zlého gazdovania či zlých nastavení monetárnej politiky samotných centrálnych bánk. Centrálni bankári a celý ich analytický staff nie sú nejakí ufónci s tykadlami, ale obyčajní ľudia, čo robia chyby rovnako ako ich predikcie a modely. Nikto nemá čarovnú guľu, ani centrálne banky.

Píšeš, že "na tom zapracovali a urobili viacero opatrení, aby k tomu už nedochádzalo (napr. QE)." Dnes už ale QE nemáme. To QE + politika dlhodobo nízkych sadzieb bolo mimochodom jedným z hlavných motorov takého abnormálneho run-upu na všetkom dookola. To si iste uvedomuješ aj sám. Trh z tejto anomálie vystúpil a zreálňuje stavy. A nemyslím si, že keď sa trh rozhodne zreálniť svoje "stavy" na povedzme -50% alebo -70%, že ho nejaká centrálna banka zastaví tým, že už raz kedysi povedala - nikdy viac :) To je ale len môj názor.

Som rád, že si dobehol nazad a vidno zasa aj Tvoje komenty.

PS: V tej finančnej kríze si na zastavenie prepadu trhov napr. vymysleli aj to, že vznikol cca 1100 tickerový list spoločností, ktoré nemohli byť shortované (banky a poisťovne). Trh si z toho vyrobil zdrap papiera.

Tiež si je potrebné uvedomiť, že akákoľvek politika reaguje až na samotný podnet = trh. Ten je teda vždy rýchlejší. a krok v pred Až keď sa stane niečo "nevídané" až vtedy dochádza k markantnej regulácií a opatreniam.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pad trhov nie je vitany, ale co jeho precenenie? Zaujimave, ze verejne sa stazuje na centralne banky, ale na to, ze FED zachranil trh v marci 2020 sa zabuda.

Vyzera to, ze akciovy trh a ceny firiem sa nezakladaju na racionalnych, meratelnych, opakovatelnych a realnych vysledkov firemneho hospodarenia, ale na dopyte a ponuky investorov, medialnou manipulaciou a vo vseobecnosti iracionalnymi pohnutkami namiesto faktov.

To samozrejme neznamena, ze niet moznosti zarobit. Moznost zarobit na trhu existuje a je jednoduchsia ako v minulosti. Staci mat stastie, alebo sa zviezt s trhom. A ked sa trh zasekne treba z neho vystupit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Rokosák: Absolútny súhlas s tým čo píšeš: "Pad trhov nie je vitany, ale co jeho precenenie?"

A čo ale robili cenrálne banky s tým precenením aktív v 1999-2000 (techno bubble), 2004-2005 (homebuilding sector buble) + 2006-2007 (hypo buble), 2021-2022 (všetko bubble) ? :)

Teda ak myslíš precenením to, že trh je odtrhnutý od fundamentálnej reality tak ako píšeš ďalej: "Vyzera to, ze akciovy trh a ceny firiem sa nezakladaju na racionalnych, meratelnych, opakovatelnych a realnych vysledkov firemneho hospodarenia, ale na dopyte a ponuky investorov, medialnou manipulaciou a vo vseobecnosti iracionalnymi pohnutkami namiesto faktov."

Poviem Ti, čo s tým spravili: NIČ. Rieši sa až padajúci nôž.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák napísal: So 07 01, 2023 11:34 pm Vyzera to, ze akciovy trh a ceny firiem sa nezakladaju na racionalnych, meratelnych, opakovatelnych a realnych vysledkov firemneho hospodarenia, ale na dopyte a ponuky investorov, medialnou manipulaciou a vo vseobecnosti iracionalnymi pohnutkami namiesto faktov.
asi skor ze áno aj nie zaroven. Fundamenty maju stale svoj vplyv, ale tym ze existuje tak vela spekulativneho kapitalu na trhoch, tak to castokrat iba o fundamentoch nie je.
Rokosák napísal: So 07 01, 2023 11:34 pm To samozrejme neznamena, ze niet moznosti zarobit. Moznost zarobit na trhu existuje a je jednoduchsia ako v minulosti.
áno, rovnako ako sa da prerobit, tak sa da aj zarobit.Vdaka tomu co robia v poslednych rokoch raz zacas centralne banky /napr QE/ tak zarobit dokaze aj uplne priemerny investor bez vacsich znalostí, staci sa zviest na prilive ktory zdviha vsetky loďky. Tiez aj moznost akcioveho investovana pre retail sa za poslednych par desiatok rokov vyrazne zjednodusil, nehovoriac o tom že je lahko pristupnych vela informácii ktore v minulosti bud vobec neexistovali, alebo moznost sa k nim dostat ci vobec aby clovek vedel ze existuju, bola limitovana :)

Ak by sme to chceli zhrnut, tak samozrejme ze nikto netusi ako sa bude naozaj situacia tento rok na trhoch vyvijat dalej.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dnešné obchodovanie pokračovalo tam, kde sa v piatok skončilo, pričom zisky boli založené na presvedčení, že Fed nebude musieť zvyšovať sadzby tak výrazne, ako sa obávame, a že americká ekonomika možno predsa len zažije "mäkké pristátie". Toto myslenie podporilo nákupnú aktivitu na dlhopisových a akciových trhoch na začiatku dňa.

Počiatočný nárast pravdepodobne podporili aj investori, ktorí vložili časť peňazí do práce poháňaní strachom, že prídu o ďalšie zisky po tom, ako sa trh po mizernom roku dobre rozbehol. Index S&P 500, ktorý sa vyšplhal nad technickú rezistenciu na úrovni 50-dňového kĺzavého priemeru (3 906), vzrástol pri svojom maxime o 1,4 %. Nasdaq a Dow zaznamenali na svojich maximách počas seansy zisky vo výške 2,3 %, resp. 0,9 %.

Snaha o rally však v popoludňajšom obchodovaní stratila dynamiku. Pokles sa zhodoval s vyjadrením prezidenta atlantského Fedu Bostica (nie je členom FOMC), ktorý povedal, že Fed je ochotný prekonať svoje očakávania, pokiaľ ide o sprísňovanie, a podľa agentúry Bloomberg dodal, že Fed by mal držať sadzby na úrovni 5 % "dlhý čas".

Nakoniec index S&P 500 uzavrel pod úrovňou 3 900 napriek tomu, že vnútorné ukazovatele trhu vykazovali mierne pozitívne rozpätie. Na newyorskej burze aj na burze Nasdaq do záveru obchodovania viedli rastúce tituly nad klesajúcimi v pomere 3:2.

Približne polovica sektorov indexu S&P 500 uzavrela so stratou. Najviac dnes zaostávali sektory spotrebných tovarov (-1,0 %) a zdravotníctva (-1,7 %). Druhý menovaný bol zaťažený niektorými svojimi biotechnologickými zložkami s veľkou kapitalizáciou.

Na vrchole rebríčka sa medzitým umiestnili sektory informačných technológií (+1,1 %) a verejných služieb (+0,6 %).

Akcie s veľkou kapitalizáciou sa držali pomerne dobre aj napriek nižšiemu finišu indexov S&P 500 a Dow Jones Industrial Average. Fond Vanguard Mega Cap Growth ETF (MGK) zaznamenal zisk 0,8 %, zatiaľ čo fond Invesco S&P 500 Equal Weight ETF (RSP) uzavrel bez zmeny.

Trh s dlhopismi si dokázal udržať svoje zisky až do záveru obchodovania. Výnos 2-ročných dlhopisov klesol o sedem bázických bodov na 4,20 % a výnos 10-ročných dlhopisov klesol o päť bázických bodov na 3,52 %.

Pripomíname, že predseda Fedu Powell zajtra o 9:00 ET prednesie prejav s názvom "Nezávislosť centrálnych bánk".

Dnešné ekonomické údaje sa obmedzili na spotrebiteľské úvery, ktoré sa v novembri zvýšili o 27,9 mld. dolárov (konsenzus 23,5 mld. dolárov) po vzostupne revidovaných 29,2 mld. dolárov (z 27,0 mld. dolárov) v októbri.
Kľúčovým poznatkom zo správy je, že celkový objem spotrebiteľských úverov v novembri naďalej výrazne rástol napriek rastúcim sadzbám a očakávaniam ďalšieho zvýšenia sadzieb federálnych fondov v blízkej budúcnosti.

S&P Midcap 400: +2,5 % od začiatku roka
Russell 2000: +2,0 %.
Dow Jones Industrial Average: +1,6 % YTD
Nasdaq Composite: +1,6 % YTD
S&P 500: +1,4% YTD

Pokiaľ ide o utorok, účastníci trhu sa o 6:00 ET dozvedia decembrový prieskum NFIB Small Business Optimism (predchádzajúca hodnota 91,9) a o 10:00 ET novembrové veľkoobchodné zásoby (predchádzajúca hodnota 0,5 %).

EURÓPA - ekonomické news

Novembrová miera nezamestnanosti v eurozóne 6,5 % podľa očakávania (naposledy 6,5 %) a januárová dôvera investorov Sentix -17,5 (očakávanie -18,0; naposledy -21,0)
Priemyselná produkcia Nemecka v novembri 0,2 % m/m (očakávaných 0,1 %; naposledy -0,4 %)
Francúzsko: novembrový deficit obchodnej bilancie 13,80 mld. eur (očakávaný deficit 11,30 mld. eur; posledný deficit 11,60 mld. eur)
Miera nezamestnanosti v Taliansku v novembri 7,8 % podľa očakávania (naposledy 7,9 %)
Švajčiarska decembrová miera nezamestnanosti 1,9 % (očakávaná 2,1 %; naposledy 2,0 %)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Tyzdnovy vyhlad trhov (09.01.- 13.01.)

Príspevok od používateľa Muti »

Zdroj: Patria Finance (finance.patria.cz)
- Bude nižší inflace dalším zdrojem nadšení?
- Další vystoupení Powella
- Začíná výsledková sezóna za 4Q22
- OČEKÁVANÁ DATA A UDÁLOSTI
Prílohy
Tydenni vyhled 230109.pdf
(230.98 KiB) 37 stiahnutia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dnešné obchodovanie sa vyvíjalo rozhodne pozitívne a nadviazalo na včerajšiu neskorú popoludňajšiu rally. Hlavné indexy síce na začiatku seansy zaznamenali mierne turbulencie, ale aj pri minimách seansy si udržali pozitívny stav.

Široký nákupný záujem spolu s vedúcou úlohou spoločností s megakapitálom udržali index S&P 500 nad jeho 50-dňovým kĺzavým priemerom (3 908). Hlavné indexy sa počas väčšiny seansy pohybovali v pomerne úzkom obchodnom pásme, až kým sa v popoludňajšom obchodovaní nezvýšil záujem o nákupy a do záverečného zvonenia indexy dosiahli najlepšie úrovne dňa. Tento rastový pohyb viedol k tomu, že index S&P 500 prekročil úroveň 3 950 bodov.

Všetkých 11 sektorov indexu S&P 500 uzavrelo so ziskom, na čele s realitným sektorom (+3,6 %), ktorý v prostredí klesajúcich dlhodobých sadzieb so slušným náskokom prekonal svojich kolegov. K ďalším významným subjektom, ktorým sa darilo, patrili sektory informačných technológií (+1,8 %) a spotrebného priemyslu (+2,7 %). Druhý menovaný sektor bol poháňaný výraznými ziskami spoločností Amazon.com (AMZN 95,09, +5,22, +5,8 %) a Tesla (TSLA 123,22, +4,37, +3,7 %), z ktorých druhá bola podľa CNBC označená za Top Pick spoločnosťou Goldman Sachs a ktorá ťažila aj zo správy agentúry Bloomberg, že spoločnosť je blízko k dohode o indonézskom závode na výrobu elektrických vozidiel.

Medzitým sa sektory základných spotrebných tovarov (+0,1 %), energií (+0,4 %) a zdravotníctva (+0,6 %) prepadli na dno rebríčka a zaznamenali najmenšie zisky.

Fond Vanguard Mega Cap Growth ETF (MGK) uzavrel s nárastom o 2,1 % oproti 1,2 % zisku fondu Invesco S&P 500 Equal Weight ETF (RSP) a 1,3 % zisku fondu S&P 500.

Dnešný pozitívny trend bol pravdepodobne spôsobený určitým záujmom o špekulatívne nákupy pred decembrovým indexom spotrebiteľských cien (CPI), ktorý bude zverejnený vo štvrtok, a správami o hospodárskych výsledkoch niekoľkých veľkých bánk pred piatkovým otvorením. Mnohí účastníci trhu sa domnievajú, že správa o CPI bude naďalej vykazovať známky dezinflácie a investori sa budú intenzívne sústreďovať na piatkové výsledky hospodárenia bánk, ktoré udajú tón na niekoľko nasledujúcich týždňov.

Určitá neistota, akým smerom by sa trh mohol obchodovať po správe o CPI a výsledkoch hospodárenia, viedla dnes k zvýšenej aktivite v oblasti hedžingu, čoho dôkazom je nárast indexu volatility CBOE o 2,7 % (alebo 0,57) na úroveň 21,15.

Výnosy 2-ročných štátnych dlhopisov klesli o dva bázické body na 4,24 % a výnosy 10-ročných dlhopisov klesli o sedem bázických bodov na 3,55 % po silnom opätovnom otvorení 10-ročných štátnych dlhopisov v hodnote 32 mld.

S&P Midcap 400: +4,7 % YTD
Russell 2000: 4,7 % YTD
Nasdaq Composite: +4,4 % YTD
S&P 500: +3,4 % YTD
Priemyselný Dow Jones: +2,5 % YTD

Prehľad dnešných hospodárskych údajov:

Týždenný index žiadostí o hypotéky MBA +1,2 %; predchádzajúci -13,2
Týždenné zásoby ropy EIA vykázali prírastok 18,96 mil. barelov po minulotýždňovom prírastku 1,69 mil. barelov.

Pokiaľ ide o štvrtok, účastníci trhu sa o 8.30 h ET dozvedia decembrový index spotrebiteľských cien (konsenzus 0,0 %; predchádzajúci 0,1 %) a jadrový index spotrebiteľských cien (konsenzus 0,3 %; predchádzajúci 0,2 %).

Ďalšie údaje budú zverejnené:

8:30 ET: Týždenné počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti (konsenzus Briefing.com 210 000; predchádzajúci 204 000) a pokračujúce žiadosti (predchádzajúci 1,694 mil.)
10:30 ET: Týždenné zásoby zemného plynu EIA (predchádzajúce -221 mld. kubických metrov)
14:00 ET: Decembrový rozpočet ministerstva financií (predchádzajúci -248,5 mld. USD)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Martin7 »

Malé doplnenie k trhom na zajtra k CPI. Ako to vidí JP Morgan:
jpm.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Nasdaq ide "bomby", za poslednych 5dni gainy cez 5percent, uvidime ake budu dnesne Us makrodata, ci dalsi rast nezarazia, veríme že vysledku budu dobré.. :)
Index S&P 500 za 5dni +3,38 %, Dow Jones za 5dni + 2,35 %.
1Usd 0,93 EUR a caka sa dalsie solabovanie Usd. Hlavny dovod bude asi ten, ze sa neocakava vyraznejsi dalsi narast urokov na Usd zo strany Fedu co znizuje atraktivitu Usd v ociach investorov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

December CPI -0.1% vs. 0.0% consensus; prior 0.1%
December Core CPI 0.3% vs. 0.3% consensus; prior 0.2%

Weekly Initial Claims 205K vs. 210K consensus; prior revised to 206K from 204K
Weekly Continuing Claims 1.634 mln --- prior revised to 1.697 mln to 1.649 mln
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Services inflation less rent of shelter +7.4% yr/yr versus +7.3% yr/yr in November; Services inflation less medical care services +8.0% yr/yr versus +7.6% yr/yr in November
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: St 11 01, 2023 11:14 pm Malé doplnenie k trhom na zajtra k CPI. Ako to vidí JP Morgan:
jpm.png
Hlášky JPM beriem s rezervou. Rovnako hlášky Goldman Sachs. Jednu vec vravia, druhú robia :)

Takže medziročne je CPI 6,5% a Core CPI 5,7%

Podla JPM to navodí rally 1,5%-2% na 65%.

Skôr sa mi páči to, čo dáva Muti od Patrie:

Celková inflace by se měla snížit poměrně výrazně (konsensus 6,6 pct), jádrová by měla ubrat pár desetinek.
Pro Fed bude zásadní vývoj cen služeb (nejlépe bez nájemného), trh však má prostor najít si to pozitivní i
v základním indexu. Při potvrzení meziměsíční stagnace cen se dost možná bude psát, že inflační problém je vlastně pryč.

Nebudem trejdiť, ale tipujem, že retail navodí rally a big boys to shortnú. Takže up and down.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Martin7 »

JUGGLER napísal: Št 12 01, 2023 3:08 pm Hlášky JPM beriem s rezervou. Rovnako hlášky Goldman Sachs. Jednu vec vravia, druhú robia :)
Úplne súhlasím Juggler, aj som to tam pôvodne chcel rovno napísať. Celé CNBC nikdy nesledujem kvôli informáciam, ale čisto kvôli psychologickej analýze. Lebo chcem vedieť, čo chcú aby si myslel retail.

Tiež si myslím, že to ešte šortnú. Ale žiadna apokalypsa na trhoch nebude.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa wladas »

Trumpeta1978 napísal: Št 12 01, 2023 6:13 ama caka sa dalsie solabovanie Usd. Hlavny dovod bude asi ten, ze sa neocakava vyraznejsi dalsi narast urokov na Usd zo strany Fedu co znizuje atraktivitu Usd v ociach investorov.
Vo Forexe som amater ale to investori vedia tak pohnut s kurzom?
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Wladas , forex je kos mien , investori vacsinou nehnu kurzom , kurzom hnu market makeri. Ak je nieco coho sa boja stahuju likviditu, vznikaju gapy ako ich pozname , neznamena to ze niekto zadal mega order znamena to ze algoritmi sa zlakli a radsej sa stiahli , Airmike svojho casu tu na fore vysvetloval ako to funguje a ze na nase prekvapenie to ani nieje nejak zlozity algoritmus a ze sa podobaju ako vajce vajcu skrz cely trh .
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"