Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa MiBi »

jeden zaujimavy obr. aj k AMD:
smcd.png
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
stary gambler
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 22 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa stary gambler »

osamely chodec napísal: Ne 07 01, 2024 6:29 pm dik za odpoved, takze vidis sam ze trading ako fyz. osoba nema vyznam. Zly zakon, ale to my nezmenime. Ostava iba investovanie s casovym testom. Drzim palce.
Martin sa dostal v tejto realnej hre do levela cislo 5 ma aspon co zdnanovat, mnohych ucastnikov na tomto fore ,,tato mrzutost " zdaleka obchadza- aj ja sa medzi nich radim zatial ,-naucit sa potom optimalizovat dane , pokial su kazdy rok , tak je dost jednuduche oproti tomu prebojovat sa do levelu mnou oznacenho cislo 5, to ozaj dokaze len hrstka ludi podla mna 10%-aj to neviem ci som optimista.
P.S prepac martin ze som na na teba vyletel asi spred roka alebo pol roka ked si nedaval vyhodnotenie do hitparady- bolo to odo mna sproste, a neuvazene.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

stary gambler napísal: Po 08 01, 2024 8:03 pm P.S prepac martin ze som na na teba vyletel asi spred roka alebo pol roka ked si nedaval vyhodnotenie do hitparady- bolo to odo mna sproste, a neuvazene.
Nič sa nestalo. :beer:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Da AMD dnes ATH? :)
Odoslané z počítača
dobrunoc
Active Member
Príspevky: 77
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2011 8:53 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa dobrunoc »

iceberg8 napísal: St 17 01, 2024 2:22 pm Da AMD dnes ATH? :)
Až dnes to asi príde 🙂
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ALL: minule dal martin dobrú stránku shortvolumes.com

Dnes som natrafil na pekný prehľadný obrázok, kde je vyhodnotenie, čo robia s akciou malí investori, retail, profíci a inštitúcie:
Neviete niekto identifikovať na ktorej stránke také niečo publikujú?
TodayVolumeShare.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

dobrunoc napísal: Št 18 01, 2024 11:57 am
iceberg8 napísal: St 17 01, 2024 2:22 pm Da AMD dnes ATH? :)
Až dnes to asi príde 🙂
AMD nielen že rastie, ale hlavne rastie pri obrovskom rekordnom volume. Už treba len držať a nešpekulovať.
Ja som chcel kúpiť späť 100 @ 130,00 a ak by išla po ER nižšie, chcel som dokúpiť ešte 100, aby som mal aspoň 200 shares.
Teraz budem rád, ak vôbec ešte budem môcť kúpiť späť za 150. Možno po ER, ktoré je 30.1., ale vzhľadom na obrovské volume je tá pravdepodobnosť už nižšia.
AMD sa už posúva do nového cenového pásma.

Všimnite si volume posledné 4 dni:
amdvol.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Som si všimol v inom vlákne, že Juggler šortuje AMD, ale je to iná téma, nechcem teda písať tam.
Ak sa pozriete na PE 1422,16 tak to vyzerá extrémne predražená akcia. Ak sa pozriete na forward PE 46,13, to už tak strašne nevyzerá, ale pôsobí to stále strašne veľa. Ak je forward PE dramaticky nižšie ako PE, tak to znamená, že firma očakáva silný rast ziskov.
Teraz sa pozrime konkrétne (earnings projections AMD):
erprojectionsamd.png
erprojectionsamd.png (15.88 KiB) 4920 zobrazenia
zdroj (dole, vpravo): https://www.cnbc.com/quotes/AMD?qsearchterm=

Niekomu sa môže táto akcia zdať extrémne drahá. V skutočnosti takéto akcie rastú dramaticky rýchlejšie ako extrémne lacná akcia s PE 13 a forward PE 11.
Takúto projekciu nárastu ziskov neočakáva skoro žiadna firma (ale pár s podobnou projekciou sa nájde). Aj Nvidii už projekcia rastie pomalšie v horizonte roka/dvoch (nato pozor). V horizonte do roku 2030 tá projekcia ale ešte dramaticky stúpne.

Jeden graf pre Jugglera, túto linku mám na AMD natiahnutú už roky. :)
Aby nedošlo k nepochopeniu, nechcem tým v žiadnom prípade povedať, že po dosiahnutí pásma treba akciu predať. AMD treba držať. Len v prípade recesie treba rozmýšľať, či nepredať.
Týždenný graf:
amdline.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Pi 26 01, 2024 1:21 pm Som si všimol v inom vlákne, že Juggler šortuje AMD, ale je to iná téma, nechcem teda písať tam.
Som zahral len na dočasný pokles po zverejnení Intelu. Volám to ,,peer momentum trading,, .
Intel sa zosypal - dal veľmi slabý guide a to má krátkodobý vplyv na celý sektor polovodičov.
AMD bude zverejňovať utorok po close a vzhľadom na to ako je vysoko, mnoho účastníkov radšej vyberie zisk.

AMD považujem za super akciu a v raste tržieb by mala nasledovať Nvidiu - len zatiaľ nezverejňuje tak ako Nvidia, ktorá sa šokujúco prekonáva.
Naposledy AMD zverejnila slabšie ..ten guide bol biedny, ale pri cene pod 100 sa nakoniec pohla hore.
Teraz pri cene 180 bude musieť zverejniť sakra dobre, aby nenastal výpredaj.
Ten breakout nad 160 bol pekný, ale umelo vyvolaný análmi (upgrejdami )..tak neviem, či na základe insider info, že stúpajú objednávky, alebo len
čisto špekulatívne a vtedy už by bolo dobré zverejnenie zčasti v cene a nastal by sell the news.
Však uvidíme. V každom prípade, AMD vyzerá, že naďalej ide na úkor Intelu a má veľký potenciál.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 65 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Martin7 napísal: Pi 26 01, 2024 1:21 pm Niekomu sa môže táto akcia zdať extrémne drahá. V skutočnosti takéto akcie rastú dramaticky rýchlejšie ako extrémne lacná akcia s PE 13 a forward PE 11.
Takúto projekciu nárastu ziskov neočakáva skoro žiadna firma (ale pár s podobnou projekciou sa nájde). Aj Nvidii už projekcia rastie pomalšie v horizonte roka/dvoch (nato pozor). V horizonte do roku 2030 tá projekcia ale ešte dramaticky stúpne.
Extrémne drahá možno nie, ale veľmi drahá sa zdá byť celkom určite. Poďme sa na to pozrieť rečou čísiel podrobnejšie a pre aspoň čiastočnú objektivitu sa budem držať rečí analytikov (beriem do úvahy iba odhad KPI´s firmy, nie odhad ceny analytikov, ten ma nezaujíma, lebo túto robotu si spravím sám nižšie).
Rok 2023 sú očakávania, že AMD odreportuje EPS za celý rok niekde okolo 2,65 USD/share (konsenzus 41 analytikov; čo je inak -24% prepad y-y btw). Ďalšie roky podľa Factsetu vidím rast EPS +41% (opäť 41 analytikov) v 2024 a 2025 cca 32% (33 analytikov), mid/long-term expected growth rate (EPS) sa očakáva okolo 20%.
Tie očakávania si každý vie nastaviť vlastné, ja budem vychádzať len z týchto, ktorá aj celkom pekne ilustruje známy príbeh... tj. čím je firma väčšia, tým je ťažšie v budúcnosti udržiavať rast a v % miere y-y začne spomaľovať.
Budem tiež aplikovať štatisticky odpozorovateľnú valuačnú techniku ("preslávenú" Petrom Lynchom), kde aplikujem P/E = growth rate (funguje historicky snáď na väčšine akciách, snáď s výnimkou takých ako TSLA alebo hype stocks bez dostatočného track recordu...).

Takže poďme na to: nakreslíme si 5 ročnú projekciu, kde na konci v 2028 vidím EPS 8,64 USD/share. Average growth rate je 26,3% za toto obdobie. Pri tomto P/E multiple a súčasnej cene mi vychádza annualized rate of return 5,17% p.a.
Riziká? Spomaľujúca firma, hoci s naďalej vysokým rastom, by si mala zaslúžiť aj nižší multiple. Ak očakávam, že do budúcna bude rásť v priemere 20% p.a., tak v konzervatívnejšom scenári aplikujem výstupný P/E na 20x. Vtedy, ak sa naplnia tieto predpoklady, dosiahneme výnos -0,5% p.a.
Ešte jeden scenárik. Povedzme, že si poviem, že by som chcel od AMD aspoň 10% p.a., resp. možno aj 12% p.a., keďže toľko si hovoríme, že by nám v dlhodobom horizonte mali "nosiť S&P 500 alebo IT akcie. Aby som túto návratnosť investície dosiahol, potrebuje AMD dlhodobo rásť aspoň 30% p.a. (EPS growth rate) a byť ocenená na aspoň 30x multiple (P/E).

Samozrejme, každý investor si do týchto "vzorcov" nakreslí svoje vlastné predpoklady. Kľudne sa môže stať, že AMD v dlhodobom horizonte aj prekoná očakávania trhu a udrží si vysoký multiple. Na čo chcem poukázať svojou mikro analýzkou zbúchanou za 5 minút na kolene, že tu máme aj riziká a vysoký multiple so sebou vždy nesie riziko. Stačí, že spol. nebude rásť tak rýchlo, ako boli odhady trhu. Alebo úroky zostanú dlhodobo vyššie v takej miere, že nebude dávať zmysel mať earnings yield na AMD 3-4%, keď inde to môžem dosiahnuť pri nižšej miere rizika.

Takže ako vždy, domáca úloha každého investora do akcií: zanalyzovať a spoznať spoločnosť (čo robí, na čom zarába, v akom je prostredí, v akej fáze svojho/industry cyklu,...), nakresliť si na papier svoj vlastný "case", challengovať samého seba, či som racionálny a posúdiť risk/return, či mi investícia za to stojí. Keby som zostal len v rovine toho, čo som teraz navnímal, tak pri AMD nemám pri aktuálnej cene žiadnu "margin of safety". Riziko, že investícia skončí ako podpriemerná, nedajbože stratová, je vyššia, než že získam môj požadovaný výnos cca 10-12% p.a.. Samozrejme, všetko vyššie popísané, je len môj názor. Graf s projekciou bol robený vo FastGraphs.
Prílohy
Screenshot 2024-01-28 115002.png
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Práve som zistil, že už pár mesiacov existuje shortovacie ETF-ko na AMD. Ticker je AMDS. Je to 1x short.
https://finviz.com/quote.ashx?t=AMDS&p=d
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

PredsaJa napísal: Ne 28 01, 2024 11:58 am Kľudne sa môže stať, že AMD v dlhodobom horizonte aj prekoná očakávania trhu a udrží si vysoký multiple.
Kludne sa moze stat aj pravy opak. Nie je vsak lepsie reagovat na situaciu ako sa drzat starej prognozy?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Advanced Micro reports EPS in-line, revs in-line; guides Q1 revs below consensus (172.06 -5.77) :
Reports Q4 (Dec) earnings of $0.77 per share, excluding non-recurring items, in-line with the FactSet Consensus of $0.77; revenues rose 10.2% year/year to $6.17 bln vs the $6.13 bln FactSet Consensus. (Reuters odhady boli 0,71/5,64 čo ja beriem za smerodatné )
Non-GAAP gross margins were flat yr/yr at 51%.
Data Center segment revenue in the quarter was $2.3 billion, up 38% year-over-year and 43% sequentially driven by strong growth in AMD Instinct GPUs and 4th Gen AMD EPYC CPUs.
Client segment revenue was $1.5 billion, up 62% year-over-year driven primarily by an increase in AMD Ryzen 7000 Series CPU sales.
Gaming segment revenue was $1.4 billion, down 17% year-over-year and 9% sequentially, due to a decrease in semi-custom revenue, partially offset by an increase in AMD Radeon GPU sales.
Embedded segment revenue was $1.1 billion, down 24% year-over-year and 15% sequentially primarily due to customers reducing their inventory levels.
Co issues downside guidance for Q1, sees Q1 revs of $5.1-5.7 bln vs. $5.73 bln FactSet Consensus.
Reuters odhady sú 5,28 bln, čo by bolo celkom fajn, ale bohužiaľ, pri cene +70% od minulého kvartálu ani to nestačí
Co expects Data Center segment revenue to be flat, with a seasonal decline in server sales offset by a strong Data Center GPU ramp.
Client, Embedded and Gaming segment sales are expected to decline sequentially, with semi-custom revenue expected to decline by a significant double-digit percentage.
Non-GAAP gross margin is expected to be approximately 52%.

AMD je na cene 166, čo je -3,3% od close. V cene 180 kam predtým zašla boli velmi vysoké očakávania.
Vidno to na odhadoch factSet a pravdepodobne aj iných. Velmi vysoko sú aj magic7..preto Google i Microsoft konsolidujú.

Ešte uvidíme tlačovku, ktorá práve začína, čo povie Lisa. Ja som sa vypálil, lebo som najprv shortoval podla FactSet a ono sa to otočilo a išla hore...vybral som stratu...potom som zistil, že Reuters má iné čísla, tak som longoval nižšie, ale tiež išlo proti mne.
Tak som 2 x vybral stratu a končím.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Price targety na AMD po zverejnení:
https://www.marketbeat.com/stocks/NASDA ... ce-target/
amder1.png
amder2.png
Lisa sa vyjadruje k roku 2024 (7 min. video)
https://www.youtube.com/watch?v=Y0dRepzWbQY
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

AMD oficiálně potvrzuje Zen 5 na druhou polovinu roku 2024
https://www.svethardware.cz/amd-oficial ... 2024/60373

Nová generácia čipov sa už dokonca pár týždňov vyrába, takže keď oficiálne spustia predaj, bude ich dostatok.
V krátkodobom časovom horizonte to môže podporiť PA.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Intel padá v AH vyše 2%

Intel delays $20 billion Ohio project, citing slow chip market - WSJ
(Reuters) -Intel is delaying the construction timeline for its $20 billion chipmaking project in Ohio amid market challenges and the slow rollout of U.S. grant money, the Wall Street Journal reported on Thursday.
Its initial timeline had chip-making starting next year. Construction on the manufacturing facilities now is not expected to be finished until late 2026, the report said, citing people involved in the project.
Shares of the chipmaker fell 1.6% in extended trading. It did not immediately respond to a Reuters request for comment.
Uncertain demand for its chips used in the traditional server and personal computer markets had led the company to forecast revenue for the first quarter below market estimates late last month.
This came as a shift in spending to AI data servers, dominated by rivals Nvidia and aspiring AI competitor Advanced Micro Devices, sapped demand for traditional server chips - Intel's core data center offering.

https://finance.yahoo.com/news/intel-de ... 37855.html
Povedal by som - taká Intel klasika. :lol:
Jedno meme ako pripomienka Intel odkladov:
https://www.youtube.com/watch?v=r3y_cQww-cU

edit: PE sa pri AMD po zverejnení upravilo (dnes) na 325,78 a Forward PE na 30,95. V podstate podhodnotená akcia (na pomery AMD) :). Si pamätám časy, keď AMD malo Forward PE cez 250.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Ne 21 01, 2024 6:50 pm Teraz budem rád, ak vôbec ešte budem môcť kúpiť späť za 150.
Možno po ER, ktoré je 30.1., ale vzhľadom na obrovské volume je tá pravdepodobnosť už nižšia. AMD sa už posúva do nového cenového pásma.
AMD dala šancu nastúpiť po 160. To je vrchol z covidovej rally v 2021...Cenové pásmo kde konečne nastal breakout (prelomenie ).
160 sa stalo významným supportom, ktorý po zverejnení pekne podržal. TA funguje.
Všimnite si že aj tá 60 (minimum v 2022 ) bola v minulosti (2020) bodom mohutného breakoutu.

Pri AMD je téza o zlepšovaní fundamentov naďalej aktuálna (zo zverejnenia a následných upgrejdov to vidno) a ked sa nič negatívne
neudeje ( hlavne v Číne ), tak AMD sa už neobzrie pod 160. Aj podľa tých targetov análov /priemer je už 186 / je už v pásme 160-200 a útočí na 200.
Akékolvek bude (ekonomické ) pristátie, americké technológie ( a nasdaq) nevyzerajú ohrozené. SP500 útočí na 5000 a Nasdaq na 20 000.
Prílohy
AMD 2 feb23.png
NQ100 2feb.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Všimnite si volume TQQQ na CALL 58.
tqqqcall58.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Hmm ako si to vysvetlujes? Preco by niekto kupova tyzdenne opcie na ATM , platis len za casovu hodnotu , vnutorna je 0 , je to sucast nejakeho spreadu? Vo volume su short aj long opcie ?
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Myk »

Slovan_sk napísal: St 07 02, 2024 6:16 pm Hmm ako si to vysvetlujes? Preco by niekto kupova tyzdenne opcie na ATM , platis len za casovu hodnotu , vnutorna je 0 , je to sucast nejakeho spreadu?
Na klasický spread to nevypadá, takový OI není na jiném strike ani v jiných expiracích. Takže to není vertical ani calendar spread.
Mohla by to být nějaká arbitráž např. v kombinaci s QQQ, ale spíš také ne.
Tyhle 3X produkty mají v čase výrazné ztráty spojené s náklady na vytváření syntetických pozic, které se snaží kopírovat 3x pohyb originálu. Dlouhodobě všechna tahle 2x, 3x ETF ztrácí výkon proti 2x nebo 3x koupi originálu. Držet tahle 3X, 2X produkty dlouhodobě se nevyplácí.

Buď je to sázka na to, že se něco semele a TQQQ tento týden půjde nahoru, nebo je to nějaký zajišťovací trade. Nějaký fond si např. koupí call opcí 3xQQQ zajišťuje short pozici QQQ. Když by QQQ šel proti jejich shortu, tyhle 3x QQQ call opce poletí nahoru a vykompenzují ztrátu na short pozici. Když short vyjde, tak zaplatil za pojistku jen malou cenu v podobě malé časové hodnoty.
Takže se nedá vlastně říct, jestli je to long nebo short signál.
Slovan_sk napísal: St 07 02, 2024 6:16 pm Vo volume su short aj long opcie ?
Volume je počet zobchodovaných kontraktů. U opcí to funguje jinak než u akcií - aby opční kontrakt vznikl, někdo no musí prodat a někdo koupit. Takže jeden obchod ve volume je vždycky jeden long na jednom účtu a na jiném je proti němu short.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja tiež tak zvyknem hrať. Kúpim si callky ITM...tie majú najnižšiu prémiu pred expiráciou a mám parádnu hru na long z dopredu limitovanou stratou.
Súhlasím, že to môže byť aj hedžing pri shorte nasdaqu. Nasdaq je v breakoute. Nemá žiadnu rezistenciu nad sebou....Sky is the limit
Neraz v živote som shortoval a divil sa, že to ide len vyššie a vyššie... Shorteri pomáhajú longom vlastným krvácaním...preto je múdre sa hedžovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Slovan_sk napísal: St 07 02, 2024 6:16 pm Hmm ako si to vysvetlujes? Preco by niekto kupova tyzdenne opcie na ATM , platis len za casovu hodnotu , vnutorna je 0 , je to sucast nejakeho spreadu? Vo volume su short aj long opcie ?
Tento ,,kúsok" na opciách som neskôr zistil sa v ten deň udial na väčšom množstve tickerov, napr. SOXL, KRE, (najmä ETF-ka) ale aj VIX, dôvody môžu byť ako píšu chalani nad mojím príspevkom. V každom prípade to posunulo trhy vyššie, na dané úrovne. Opcie majú veľký vplyv. Nie každý akt na opciách si viem vysvetliť, avšak keď sú relatívne konzistentné pumpy z týždňa na týždeň pri väčších objemoch tak na ten pohyb sa dá štatisticky spoľahnúť veľmi presne. Muselo by sa niečo veľmi dramatické udiať, aby taký pohyb trhy nekopírovali. Nebýva to ale často. To včera bolo veľmi nezvyčajné, asi som ešte nič podobné na TQQQ nevidel, myslím jednak objem a objem na taký krátky čas expirácie keď neboli žiadne cenotvorné správy. Môže to pokojne znamenať, že veľkí hráči chceli vybrať zisky, ktovie.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Myk »

Martin7 napísal: Št 08 02, 2024 3:18 pm Hmm ako si to vysvetlujes? Preco by niekto kupova tyzdenne opcie na ATM , platis len za casovu hodnotu , vnutorna je 0 , je to sucast neja

Tento ,,kúsok" na opciách som neskôr zistil sa v ten deň udial na väčšom množstve tickerov, napr. SOXL, KRE, (najmä ETF-ka) ale aj VIX,
Pokud se to událo na víc ETF současně, tak jde pravděpodobně o nějakou arbitráž. Nějaký velký hráč najal tým matematiků a našli nějakou nerovnováhu v ocenění ETF a vymysleli arbitrážní obchod, na kterém mají jistý zisk. Zisk je malý, ale nasypou do toho co jim margin dovolí a k expiraci berou profit násobený počtem kontraktů. Jednoduché arbitráže už hlídá spousta dravců a příležitostí je málo , ale u ocenění ETF je spousta odchylek od NAV a složitější arbitráže určitě existují. Ale úplně bezrizikové to taky není, jednak můžou být výpočty chybné a taky to může nějaké ETF položit a pak se z bezrizikové arbitráže stane margin call :)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Dnešná akcia na opciách (TQQQ) so vzdialenejšou expiráciou (15. marca) mi zatiaľ hrá do kariet :) . Už štvrť roka je trh na tento termín optimistický, ale dnešná akcia zatiaľ prekonala všetko.
tqqqopt.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa iceberg8 »

AMD pokorilo $200 hranicu, zaujimave.
Odoslané z počítača
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Som mal BUY order na 300 Nio @ 4,72, ale low bolo 4,78. Než som order zrušil a zadal rýchlo nový, vyšší, už bola cena fuč. :roll: :lol:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 1800 TQQQ @ 61,09 (BUY @ 22,1444 (100 @ 44,00 + 100 @ 31,40 + 1600 @ 20,20)) +70.102,08 USD

- neskôr dám pár poznámok
- som približne z 87% cash

Celkovo držím (nákupné ceny):
ETF (3x leverage, LONG):
140 BULZ @ 240,05 (10 @ 310 + 10 @ 318 + 10 @ 328,80 + 10 @ 304 + 20 @ 275 + 20 @ 250 + 30 @ 180 + 30 @ 170)
Akcie:
100 INTC @ 56,70
100 NKLA @ 9,86
500 PLX @ 8,80
200 SPCE @ 3,46
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

Martin7 napísal: Št 14 03, 2024 1:03 pm OUT 1800 TQQQ @ 61,09 (BUY @ 22,1444 (100 @ 44,00 + 100 @ 31,40 + 1600 @ 20,20)) +70.102,08 USD
:potlesk:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie 2024 po Q1:

Q1: +22.180,10 USD (+16,29 %)
2024: +22.180,10 USD (+16,29 %)
od 2016: +199.078,75 USD (+1773,68 %)

Stav účtu k 31.3. 2024 (USD)
(ceny ku close 28.3. 2024 podľa Yahoo):
ETF:

140 BULZ @ 137,69 = 19.276,60
Akcie:
100 INTC @ 44,17 = 4417,-
100 NKLA @ 1,04 = 104,-
500 PLX @ 1,26 = 630,-
200 SPCE @ 1,48 = 296,-
----------------------------
Spolu akcie a ETF: 24.723,60
Cash: 133.624,78

----------------------------
Spolu: 158.348,38

Stav účtu na konci roka 2022: 50.920,48
Stav účtu na konci roka 2023: 136.168,28
Poplatky: sú započítané, ale uvádzam ich na konci roka
Výber/vklad v roku 2024: 0,-
Metóda výpočtu: TWR

Už sa dá urobiť vyhodnotenie, nakoľko je v USA zajtra voľno a neskôr nebudem mať čas.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čína zintenzívňuje snahu vymazať Ameriku zo svojich technológií ( aneb kto žádal válku ten ji má...)

Čína povedala telekomunikačným operátorom, aby postupne vyradili zahraničné čipy, čím zasadila úder spoločnostiam Intel a AMD
Tento krok Pekingu je najnovším krokom v americko-čínskej technologickej vojne, ktorá rozdeľuje svetový priemysel čipov.

SINGAPUR - snaha Číny nahradiť zahraničné technológie sa teraz zameriava na vyradenie amerických výrobcov čipov z telekomunikačných systémov krajiny. Úradníci začiatkom tohto roka nariadili najväčším telekomunikačným operátorom v krajine, aby do roku 2027 postupne vyradili zahraničné procesory, ktoré sú základom ich sietí, čo by zasiahlo amerických čipových gigantov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 500 TQQQ @ 52,35 (PM)

- veľká škoda, že môžem nakupovať až od 14-tej :( , chcel som kúpiť v 51-tke
- dno bude pravdepodobne posledný aprílový deň, alebo prvý májový deň, ale prvý vstup už som chcel mať
- najbližšie 2 týždne pravdepodobne urobím viacero vstupov, až potom dám ten celkový prehľad čo držím
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

Martin7 napísal: Pi 19 04, 2024 2:05 pm BUY 500 TQQQ @ 52,35 (PM)

- veľká škoda, že môžem nakupovať až od 14-tej :( , chcel som kúpiť v 51-tke
- dno bude pravdepodobne posledný aprílový deň, alebo prvý májový deň, ale prvý vstup už som chcel mať
- najbližšie 2 týždne pravdepodobne urobím viacero vstupov, až potom dám ten celkový prehľad čo držím
Tiež budem dokupovať v tejto korekcii, lebo mi zvýšili nejaké peniaze zo mzdy, tak ich plánujem zainvestovať + chcem zainvestovať cez pákové ETF aj železnú rezervu, samozrejme so SL, nech sa tiež zhodnocuje, aj keď ju držím v cashi na účte pre prípad nepredvídanej udalosti v rodine.

p.s: Podľa čoho súdiš, že dno bude koncom apríla/začiatkom mája?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ešte sa to môže natiahnuť, nakoniec to môže byť pokles ako minulý rok od augusta do októbra. Pozerám, že začína stúpať dlh na kreditných kartách v USA. Ľudia ho prestávajú splácať, to by teoreticky mohol byť spúšťač niečoho väčšieho. Dočasne teda prechádzam do trejdovacieho swingového módu a tých 500 shares pravdepodobne predám niekde za 54-55. Keď začnem robiť dlhodobejšie pozično-investičné vstupy (1 rok daňový časový test) dám hneď vedieť. Zatiaľ sa netreba ponáhľať. Môže to byť opäť veľká príležitosť zarobiť.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

INTEL slabý. Vidno, že mu AMD berie trhy:

INTC -8,5%:

Intel sa prekonal o 0,04 USD, vykázal tržby v súlade s konsenzom; v 2. štvrťroku očakáva zisk na akciu pod konsenzom, tržby pod konsenzom; očakáva medziročný rast tržieb a zisku na akciu v roku 24 (35,11 +0,61) :

Hlási zisk za 1. štvrťrok (marec) vo výške 0,18 USD na akciu bez jednorazových položiek, čo je o 0,04 USD viac ako konsenzus vo výške 0,14 USD; tržby medziročne vzrástli o 8,6 % na 12,72 mld. USD oproti konsenzu FactSet vo výške 12,8 mld.
Hrubá marža bez použitia metodiky GAAP medziročne vzrástla o 670 bázických bodov na 45,1 %.
Skupina Client Computing Group (CCG) vzrástla medziročne o 31 % na 7,5 mld.
Dátové centrá a umelá inteligencia (DCAI) medziročne vzrástli o 5 % na 3,0 mld.
Sieť a edge (NEX) medziročne klesla o 8 % na 1,4 mld.
Intel Foundry pokles o 10 % ročne na 4,4 mld.
Spoločnosť vydala na 2. štvrťrok negatívny výhľad, vidí zisk na akciu vo výške 0,10 USD bez jednorazových položiek oproti 0,25 USD podľa konsenzu FactSet; vidí tržby za 2. štvrťrok vo výške 12,50-13,50 mld. USD oproti 13,61 mld.
Výhľad spoločnosti na rok 24: Spoločnosť očakáva medziročný nárast tržieb a zisku na akciu mimo GAAP; očakáva zlepšenie hrubej marže v roku 24 o približne 200 bázických bodov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"