Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

Ak som spravne pochopil, tak AMD a NVDA su asi najvacsi vyrobcovia cipov na graficke karty. Cize si navzajom konkuruju.
Tak nerozumiem, preco nastal rovnako velky narast ceny u obidvoch akcii, ked nove cipy AMD predsa znizia trzby NVDA, ktora im konkuruje. S uspechom AMD by predsa mala NVDA klesat a opacne.Nebude za tym narastom nieco ine ako nove procesory od AMD?

Obrázok

Obrázok

p.s: Rast NVDA sa mi zda z technickeho hladiska podstatne zdravsi ako AMD.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa mm1809 »

Pozrel som sa na spominany udajne inverzny vztah tychto dvoch. Zial je to len prianie, ale skutocnost je za poslednych 16 rokov ina.

NVDA modra
ADM cervena

Od roku 2000 okrem konca roka 2014 do zaciatku 2016 je korelacia takmer 100% - nezaujimaju nas jednotlive narasty a poklesy ale vyvoj ceny. Dokonca sa mierne zda ze AMD tvori divergencie a urcuje smer ceny NVDA v predstihu : :lol:
2000-2001 & 2007-2008

Kazdopadne sa mi zda ze jeden alebo druhy hrac na zaklade tejto porovnavacej analyzy moze vytazit na raste ceny akcii len ak jeden z nich krachne. Inak je to len jedno odvetvie a pri pade tech. bubliny padnu obaja, a rovnako potom narastu. Skratka ako sa zasa raz ukazuje, je to len davova psychoza ktora ovlada trhy ;) Ti co tusia a analyzuju nakupia vcas (Martin7) a potom dalsi sa len pridavaju a nabuchaju prachy do cohokolvek co na obrazovke rastie.
Prílohy
1243.jpg
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ahojte.

Juggler, zaujimalo ma volume kvoli aftermarketom v poslednych dvoch tyzdnoch.
Napriklad v utorok alebo stredu bolo slabe volume, v aftermarkete obcas zobchodovana nejaka 20 alebo 100 a zrazu 3.788.000 akcii. Este tyzden dozadu 2 mil. a 1,8 mil. Vrtalo mi to v hlave.
Ked niekto vysoli 38 milionov USD za akcie v tejto situacii tak musi velmi dobre vediet co robi. Preto som sa logicky opytal (ten moj milion akcii na priklade), ci to niekto predal, lebo viem, ze keby len kupil, tak to sa mu vysklada aj z maleho mnozstva akcii. Len neviem, ci je to tak aj pri predaji.
Ti insideri vrtali koncom roka v hlave aj mne. Na forach ale pisali, ze to nie je nic vynimocne. Pozrel som sa dnes na to, koncom roka predavali hlavne 4.11. a potom koncom decembra. V novembri to bolo pred stupanim a v decembri to bolo najvyssie. Takto to vyzera, ze tam nie je dovod. Lenze 4.11. bolo pred volbami (8.11.) a vtedy sa ocakavalo, ze ak vyhra volby Trump, trhy klesnu. Insideri sice maju info z prostredia firmy, ale v odhade situacie trhu su na tom rovnako ako ostatni.
Na druhej strane, boli tam tie "deali" s Googlom a Alibabou. Tak som pozrel aj ine firmy. AMD a Marvel maju tie predaje podobne. Intel a Nvidia maju tie predaje rovnomerne rozlozene po celom roku.
Ono zakladat strategiu len na nakupe a predaji insiderov sa mi zda prilis jednoduche. Do buducna si to ale radsej budem sledovat.

Jogo, spravne si pochopil. AMD a Nvidia su jediny vyrobcovia vykonnych grafickych cipov. To co pises by platilo, keby v tomto odvetvy nerastol dopyt z roka na rok.
To je to co som si zacal vsimat tesne po krize.
Zober si situaciu, kde su dve firmy a delia sa o zisk z celeho sveta. Dalsia tam prist nemoze.
Ak by kazdy rok predali rovnaky pocet grafickych kariet pri rovnakych nakladoch tak zisky by boli kazdy rok rovnake.
Lenze tento herny trh z roka na rok enormne rastie:
1. Neustale vacsi pocet ludi, pribudaju deti a niektori dospeli sa hrat neprestanu.
2. Trh je v kondicii, nie je kriza, ludia maju lepsie platy a do hrania investuju vacsie peniaze a stale castejsie.
10 rokov dozadu obmienali graficku kartu kazdych 4-5 rokov. Tento cyklus sa stale nielen skracuje, ale ked vtedy boli ochotny dat za GK 200 eur, teraz je to 400-500.
Cize, viac ludi, castejsie a vacsie sumy. Navyse vyvoj je sice drahy, ale vyroba cipov je neustale lacnejsia. A to najlepsie, pri GK za 200 eur je ovela mensia marza ako pri GK za 500 eur.

Napriek tomu sa grafy aj tak vyvijali trochu inak ako som cakal. Nvidia vyletela na 120 (moj odhad bol 50-60). To sa stalo preto, lebo AMD tento rok neprinieslo najdrahsiu seriu grafickych kariet. Cize v highende kralovala Nvidia a nemala konkurenciu. Financne vysledky boli brutalne, kedze su tam najvyssie marze.

AMD prislo len s mainstreamom, kde su mensie marze. Ako som uz davnejsie pisal, AMD to ma financne priskrtene, vyraba nie vo vlastnych tovarnach a navyse, keby AMD prislo z velmi vykonnou grafikou, tak klienti by si ju nainstalovali k procesoru Intel, kedze AMD procesory starej generacie su uz slabe. Tym by boli ohrozene predaje Ryzenu. AMD malo prist na trh koncom minuleho roka s procesormi Ryzen, ale museli doladovat vyrobny proces v Global Foundries, tak sa to nestihlo. Pre toto som sestre dokupoval akcie este aj pri 10,38, povodne mali byt predstavene na ER 17.1. 2017. Akcie by nestihli v januari poklesnut a graf by smeroval do hyperboly. Tento rok bude zasadny. Ak to nepokazi zla celkova situacia na trhoch. Navyse ako pise mm1809, vznikne urcita euforia (bublina) a tym, ze Nvidia je relativne hore, moze vela ludi zacat presuvat svoje zhodnotene peniaze do AMD a zvezu sa znova. Ja im to prajem, rad sa zveziem s nimi :-) Na zahranicnych forach som si vsimol, ze takto spekuluju. Ale vyslovene na toto nehram. Moze sa to vyvijat pokojnejsie, stabilnejsie a moze to stupat dlhsie a vyssie. Ale akonahle mi dojdu racionalne dovody na dalsi rast, zacnem odpredavat.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Ak som spravne pochopil, tak AMD a NVDA su asi najvacsi vyrobcovia cipov na graficke karty. Cize si navzajom konkuruju.
Tak nerozumiem, preco nastal rovnako velky narast ceny u obidvoch akcii, ked nove cipy AMD predsa znizia trzby NVDA, ktora im konkuruje. S uspechom AMD by predsa mala NVDA klesat a opacne.Nebude za tym narastom nieco ine ako nove procesory od AMD?
p.s: Rast NVDA sa mi zda z technickeho hladiska podstatne zdravsi ako AMD.
Rast NVDA je zdravsí, lebo je to zdravá firma = zisková ..a jej zisky a tržby stúpajú. Medzi minulým rokom a budúcim rokom je nárast zisku v eps z 1,08 na 2,70 a nárast tržieb z 5 na 8 mld.

AMD je fundamentálne chorá = stratová firma...minulý rok strata -0,45, tento rok strata -0,15 a až na budúci rok (ten sa už začal )sa prehúpne do drobného zisku...análi očakávajú eps +0,05. Takže to je firma, ktorá sa ozdravuje ( reštrukt.)

AMD vyrába čípy ako Intel, ale pred desiatimi rokmi kúpila jedinú konkurenciu NVDA ...možno si pametáš grafiky ATI Radeon... Takže ATI a NVDA boli konkurenti,, ale ATI už je súčasťou AMD.
AMD je odveký rival Intelu a teraz aj Nvidie. Ak sa AMD bude dariť, bude brať trhový podiel Intelu i NVDa...a i ked celkový dopyt porastie , ja by som Nvidiu ani Intel toho roku nelongoval. Hlavne Nvidia..zoberme si, že cena narástla z 20 na 100...čiže + 400% prakticky za rok , ale zisk len nejakých +150%...čiže tu sú obrovské očakávania do budúcnosti a rast ceny to predbieha. Ak však AMD zvýši predaje, bude to na úkor rastu tržieb NVDie a určite bude tlak i na marže ( cenová vojna ).
Cena Nvdie sa tak môže pekne zosypať. Takže ak AMD stúpne na 20 ako predpokladá Martin, tak NVDA je podľa mňa na short a INTC bude tento rok stagnovať ( alebo pôjde mierne dole ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aj ked si AMD a NVDA konkuruju, castejsie sa stava, ze acie v tej istej priemyselnej kategorii sa spravaju na trhoch podobne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
spart
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 09 01, 2017 2:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa spart »

@Martin7
Este k tomu predaju akcii. Mas FIO a fio pouziva zberny ucet. To znamena ze ak akcie AMD vlastni este 30 dalsich zakaznikov FIO (dajme tomu ze maju po 20 akcii kazdy), burza v amerike o tom nevie. Ona len vie ze FIO u nej ma dokopy 30x20 + tie tvoje. Vidi to ako jedneho zakaznika. FIO vie ze nejake akcie patria tebe len preto ze si to drzi vo svojej internej databaze.

V pripade predaja si niesom 100% isty ale malo by to fungovat nasledovne. Ked naraz predavaju viacery FIO zakaznici za rovnaku cenu, na burze sa objavi ponuka od FIO ako celok. Tento pokyn je potom uspokojovany, myslim ze ho vedia rozdelit aj na viac dni. Ak zadas predaj vacsieho mnozstva AMD s dlhsou casovou platnostou (mozno aj bez nej), tak FIO moze tvoj pokyn uspokojit na viackrat ak na burze nie je dostatocny dopyt. Nieco v ten den a nieco na druhy. Asi si ale nauctuje poplatky ako za dva obchody. Tuto info som pocul ale nie som si nou uplne isty. Ak ale zavolas do fia urcite ti radi vysvetlia ako k tomu pristupuju.
Môj blog/denník o investičných počinoch https://akosporit.sk/
Vývoj môjho portfólia https://akosporit.sk/moje-portfolio/vyvoj-portfolia/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Príspevky o akcii BABA presunuté do vlákna Alibaba: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =10&t=5072" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vdaka Spart. Pri dokupovani akcii pre sestru sa mi raz stalo, ze to zlozilo z dvoch poloziek, ale poplatok bol len jeden.

K tej Alibabe a tym milionom pracovnych miest v USA to potesilo aj mna, nakolko to bude znamenat potrebu dalsich serverov a pocitacov a tu ma Alibaba zmluvu s AMD :-)
Mimochodom Lisa Su dobre vychadza s predstavitelmi Alibaby. Dokonca som sa dozvedel, ze sa pozna osobne aj s Trumpom, dva razy sa stretli aj v january.
Trump to zavesil aj na tweeter, ze fandi AMD a osobne sa pozna s Lisou. Dufam, ze to s tou Cinou nebude nakoniec take krvave.

Juggler, k tym insiderom. Vsimol som si, ze v january 10. a 15. prebehli nejake option execute alebo option exercise s dost velkymi cislami.
Nie som si isty ako to prelozit, ci je option v tomto pripade myslene ako volba alebo ako opcia v zmysle derivat. To je myslene, ze nakupili opcie alebo akcie?
Je to na Finvize aj Nasdaq-u.

PS: Trump to trochu ukludnil a AMD malo close 10,44 (+5,35%). Hned sa mi bude lepsie spat.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
mikr
Gold Member **
Príspevky: 362
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa mikr »

Vedení firmy je motivováno nejen penězmi, ale i akciemi a opcemi.
option exercise - znamená že, pokud splníte plán a dnes je akcie za 5$, a za 2 roky dosáhne na burze akcie na 10$ máte odměnu v opcích. Tj. dnes jsou za 5$ (rok 2014) a zaplatíme vám leaps 1000 opcí ( AMD december16 10 call za cenu 1$) Pokud akcie vyleze na 10 vydělají ranec, protože mají opce za 5 a mohou dostat 100x víc akcií v ceně 10$ (koupené za 5$) A buď si je ponechají a nebo prodají ´= odměna. Platíš menší daně.
Zkráceně - Kdyby dostali pouze akcie, vydělají 100% Že mají opce, vydělají obrazně 100x víc.

Jsem se trochu zamotal, neumím to takhle vysvětlit
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vdaka Mikr.

Juggler, tak tie pohyby po ktorych som patral su prave tie institutional holdings. BlackRock apd. Na zahranicnych forach ich volaju Big Boys :-), tak som presne nevedel koho tym myslia. To su tie pohyby, ktore im ukazuju aplikacie a mna tak zaujimali.

Ako som pisal minule, stretnutie Lisy a Trumpa (spolocne ranajky) ma svoje plody. Podla Seeking Alpha bude AMD mat nizsiu dan ako Intel a Nvidia. Vraj kvoli objemu zakaziek s Cinou.

Intel ma dnes po zavreti trhov ER, pravdepodobne sa nebude diat nic (v suvislosti s AMD). Ak by sa vsak vyjadril k dohode Intel a AMD a potvrdil by novu dohodu, akcie by vyleteli do zajtrajsieho openu pravdepodobne cez 11. Ak by to nahadou priamo vylucil, zrejme by klesli pod 10. Uvidime.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal:Juggler, tak tie pohyby po ktorych som patral su prave tie institutional holdings. BlackRock apd. Na zahranicnych forach ich volaju Big Boys :-), tak som presne nevedel koho tym myslia. To su tie pohyby, ktore im ukazuju aplikacie a mna tak zaujimali.
OK. Myslel som si. Aj ja ich volám big boys. Tiež to sledujem, ale len tak letmo a hromadne: páči sa mi , ked viac fondov naraz do akcie vstupuje, alebo navyšuje pozície. Dávam si pozor ked sa vyberajú zisky, alebo likvidujú pozície. Takisto tých insiderov sledujem hromadne. Ked ich vela vyberá a akcia nie je vysoko, tak to môže byť zlé znamenie. Ak je vysoko, tak ich treba pochopiť, že časť ziskov cashujú. Veď sú ľudia :wink:
Martin7 napísal: Ako som pisal minule, stretnutie Lisy a Trumpa (spolocne ranajky) ma svoje plody. Podla Seeking Alpha bude AMD mat nizsiu dan ako Intel a Nvidia. Vraj kvoli objemu zakaziek s Cinou.
Lepšie čítať články ako len poznámky pospolitého ľudu. Je tam aj článok HF manažéra, ktorí vraví opak... že AMD môže byť dobrá na SHORT...ten článok sa volá... AMD: How The Trump Administration Will Hurt The Share Price

Conclusion:

The policies promoted by the incoming Trump administration, if applied, pose greater threats to AMD's revenue, profitability, market share and stock price than to other American semiconductor companies.

They also imply the strong possibility of profound change in the world semiconductor market, which could well militate against the fortunes of AMD as customers turn to other technologies such as ARM.

These considerations, not currently priced in, may after an expected return to near previous highs bring about the opportunity for a very profitable short of AMD as the heart of a sizable downturn develops.



P.S. Tým ale nechcem povedať nič. Psy brešú a karavána ide ďalej. Proste pri každej akcii sa hľadajú pozitíva i negatíva...a my ľudia sme už takí...ked sme long, tak radi čítame práve tie pozitíva. Ja to proste teraz beriem fifty/fifty...nevidím ju ani na long, ani na short...a počkám na zverejnenie a tlačovku. Takisto do konca marca budem velmi opatrný s longami, lebo verím, že trh stojí pred výraznou korekciou.

Ináč, to čo písal ten chlapík, to mi technicky sedí.....Ja mám signál hore na 11,50...ale aj signály dole. Takže môže byť, že znova zaútočí na new high, ale odtial skoriguje k 6. A potom znova hore... Ale ber to s rezervou...proste my trejderi si na všetko vytvárame názor a tipujeme čo sa asi bude diať. A trejdíme len to, čmu najviac veríme. To bude pre mňa cena 6-7 alebo pozitívne správy v súvislosti s ER. Ty musíš veriť sebe samému. Urobil si bohovský kus práce, že si AMD objavil vtedy, ked bola nízko a nikoho nezaujímala. Vstúpil si dobre a tým si podstatne eliminoval riziko straty. Som zvedavý ako zmanažuješ zisky.
Martin7 napísal: Intel ma dnes po zavreti trhov ER, pravdepodobne sa nebude diat nic (v suvislosti s AMD). Ak by sa vsak vyjadril k dohode Intel a AMD a potvrdil by novu dohodu, akcie by vyleteli do zajtrajsieho openu pravdepodobne cez 11. Ak by to nahadou priamo vylucil, zrejme by klesli pod 10. Uvidime.
Hej. Pozeral som ako zverejnil. Zverejnil dobre...aj tento kvartál bude dobrý ( Q1 ..do konca marca)...ale celý tento rok bude stagnovať: ... sees EPS of $2.80 vs. $2.81 Capital IQ Consensus Estimate; sees FY17 revs flat, which would imply roughly $59.5 bln vs. $60.85 bln Consensus Estimate. Sees 63% gross margin. Práve prebieha tlačovka...tú môžeš priamo počúvať, alebo si ju zajtra prečítať: volá sa to cc transcript...bude to na seekingAlpha, alebo v Yahoo news.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ahojte.
Dnes som nasiel asi najlepsiu stranku na investicnych manazerov (big boys). Je aktualne doplnana (aj dnesny nakup) a kompletna, co sa o inych neda povedat. Zaujimavy je nakup z 19.1. 2017, BlackRock nakupil takmer 82 mil. akcii. Za cely minuly rok tolko nenakupil. Rozhodne v january nakupuju viac ako predavaju. Ti asi nebudu mat len "citaka".
https://fintel.io/sob/us/amd" onclick="window.open(this.href);return false;
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Pri tom BlackRock je to ale forma 13G, nie 13F. Na zahranicnom fore riesili, ze insideri nakupuju aj (hlavne) skryte. Ono by to sedelo, pretoze len Lisa Su oficialne kupila len 48.000 akcii, ale predala uz takmer 800.000 (na viac krat). Aj ostatni v AMD maju menej nakupene ako predane. Asi nemaju povinnost uvadzat vsetky nakupy, ale len predaje.

Edit: Predchadzajuci prispevok som myslel Institutional holdings a ten BlackRock je 82 mil. celkovo. Pardon, uz som nad tym zaspaval, ked som to pisal. :oops:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
mikr
Gold Member **
Príspevky: 362
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa mikr »

mikr napísal:Já jsem vstoupil do pozice.
Takhle vypracovaná FA je jedinečná.
Ještě M7 máš SZ.
Tak mám již téměř 25%

dík za analízu.
:) 8)
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ahojte.
Tak sa nam akcie AMD po par tyzdnovej dezorientacii vratili spät do pasma 12, pochopili, ze jediny spravny smer je ist hore. Firma v strate, deal s Intelom nepotvrdeny, akcie takmer +20%. Tuto firmu proste milujem. Samozrejme, su za tym ocakavania od tohto roku. Straty boli mierne nizsie ako sa ocakavalo. Jedine kde som mal nedoveru bolo, ked insideri koncom roka predavali akcie. To jedine ma zneistovalo. Vsetko ostatne vyzeralo byt na dobrej ceste. Big boys vsak aj tak nakupovali, co ma ukludnovalo. Teraz bude asi kludnejsie obdobie. Som zvedavy na predaje Ryzenu (to si odsledujem) a v lete by mohli byt akcie niekde cca okolo 15 a viac. Este uvidime ako dopadnu dane vs. Cina. Ja aj sestra akcie drzime, neprikupujeme (uz ani nebudeme prikupovat).

Uz asi dva tyzdne som spekulativne pokukoval po firme PLX (pre sestru). Je to farmaceuticka firma, viem ze su velmi rizikove, ale tato akcia sa mi velmi pacila, mala by mat vyborny rok 2017. Ako som pisal chcem investovat v tech firmach, ale toto je ten pripad, ked vynimka potvrdzuje pravidlo.
Islo to na FIO ucet jej manzela (zriadoval novy, ma aj on aj sestra, kvoli diverzifikacii). Bol problem pri nakupe akcii resp. pri prevode EUR/USD. On chcel pri kazdej operacii aby musel zadat kontrolny kod z SMS. Isiel som mu to kupit (on sa nachadzal inde v praci). Najprv som isiel premenit eura na dolare a v tom to chcelo kod z SMS. Volal som mu nech mi ho nadiktuje, ale pol hodinu mu nic neprichadzalo. Po telefone nic nevyriesil, tak musel do Fia skocit osobne. Dve hodiny tam bol, nikto mu to nevel vyriesit, az nakoniec prisiel niekto skusenejsi a zistil, ze pracovnik nahodil do systemu nespravne cislo. Takze toto overovanie zrusil a volal mi, ze mu to mozem zrealizovat. Lenze to uz bolo po 16:30 a vyhodne kurzy uz boli neaktivne. Na kupu tych akcii to bol idealny den, chceli sme ich kupit za 0,60 a nebol to problem. Tak sme to kvoli tomu kurzu nechali na druhy den. Kurz bol mierne lepsi, co bolo fajn.
Lenze akcie uz boli vyssie. Najnizsie klesli k 0,6162 a vyzearalo to, ze by mohli este klesat, ale trend sa otocil a isli az k 0,64. Ako sa otocil trend zadal som nakup na 0,62, ale najnizsie uz boli len 0,6211. Nastavil som kupu na tri dni, to bolo 1.2., napadlo ma, ze aj ked akcie zavru vyssie, v after markete zvyknu urobit prudsi prepad a tam by sa mu to mohlo kupit (to mam odsledovane). Veru, presne to aj nastalo, a prepad bol presne na 0,62 a mensia cast akcii sa kupila. Dalsi den otvorili na 0,63 a jemne to klesalo az na 0,622, potom prudsie vyskocilo na 0,64. Akurat sme spolu telefonovali, ze ci to nezrusim a ze to kupime za 0,63 alebo 0,635. Vedeli sme, ze akcia je celkovo v uptrende, nebol cas cakat na lepsi den. V tom zacala akcia prudko stupat (aj volume) - 0,65, o chvilu 0,66. Rychlo som zacal vypisovat formular na kupu, nez som to pripravil bolo 0,67 a rovno som ho posielal na kupu za 0,68. Akcie sa ihned kupili, hned potom boli 0,69 a islo to az po 0,73. Potom pokles az 0,675, ale uz sa to drzalo cez 0,68 a ku closu to bolo az 0,80. Chalan bol strasne nastvany na Fio, lebo kvoli nim sme to nekupili uplne v pohode za 0,60. Takze cast za 0,62 a druha za 0,68. Je to spekulativna investicia v horizonte 1-5 rokov podla vyvoja, v kritickych situaciach budeme ihned predavat. Ocakavame, ze do konca roka by mohla byt cez 2 dolare.

Mikr: drzim palce
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

Prekonal si dalsiu korekciu a krasne ti to AMD rastie. Gratulujem.:)

Obrázok

Znova ma zacali zaujimat jednotlive akcie, diky za inspiraciu. :) Odteraz, ked tu niekto pride s realnou fundamentalnou analyzou(ziadne P/E,P/S,/P/B ale realne vyhliadky podniku, ako si to prezentoval ty), tak sa nad nou zamyslim a myslim, ze po zvazeni argumentov 1% uctu na to vsadim. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 657
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 80 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Rozumiem ze burza ma svoje pravidla ale nieje ta euforia k AMD trochu prehnana ?
Predsa len podla benchmarkov AMD so svojou ZEN architekturou resp ryzen procesorom len dobieha INTEL i7 , uvidime ked budu skutocne testy a prevadzka
Kazdopadne bude treba asi nove zakladne dosky a zaujima ma aj spotreba kedze AMD bol vzdy znamy slabym vykonom ale dobrou spotrebou hlavne pre domace notebooky to bola vyhoda, ale 8 jadier asi uz bude niekde inde ..
Kazdopadne vela stastia nech to ide do nebies :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal:
Takže k tým správam, čiže PA (psychologická analýza ): čakajú nás 3 eventy:
1. ER... v utorok 31.januára o 22,15 hod CET
2. potenciálny deal s Intelom v marci 2017.
3. uvedenie nových produktov na trh

Čaute. Ide pekne. Katalyzátory zatial fungujú. A vyzerá, že budú dalšie, len aby trhy vydržali.

1. Hlavný rast bol po zverejnení. Guide ziskov zatial konzervatívny, ale guide T Q1 bol pekný.
2. Ten deal s Intelom je teraz v prospech AMD. Tomu pripisujem ten včerajší rast +10%. Píše sa, že kvôli článku v Barrons, ale ja som zachytil článok, kde nejaký insider dal viac detailov z prostredia rokovaní INTC - AMD.
3. V prvej polovici marca by mali predstaviť nové CPU a novú high-end grafiku.

Z hladiska TA je to pekný dlhodobý breakout. Otestoval klučový support a mieri dalej hore. Som zvedavý, či ho trhy nezmetú. Toho sa najviac obávam. Ak by padol pod tých 9,70-10..tak sa zastaví až pri 6-8.

Ináč ide presne tak ako predpovedal Martin... na target 15 v lete a na 20 na konci roka. Blahoželám Martin. :)

P.S. Treba si zobrať z Martina príklad. Dobrá analýza, super načasovanie vstupu (ešte predtým ako AMD objavili davy a začali ospevovať análi) a hlavne MÁ VLASTNÝ NÁZOR, VERÍ SI a MÁ KURÁŽ. .. i napriek tomu , že je začiatočník, nehľadá tajomstvo úspechu u iných, ale vo VLASTNEJ HLAVE. Držím palce!

Martin: rád by som ťa zaradil do nášho vyhodnocovania. Si perfektný príklad toho, že aj začiatočník môže uspieť. Problém je len v tom, že celý minulý rok si sa už neozval a kúpu si nahlásil až po novom roku. Ale myslím si, že ak by si nám tu vedel dať nejaký dôkaz, že si AMD kúpil 5000 kusov po 4,00..tak by som ťa mohol zaradiť do vyhodnocovania za 2017 zo štatistikou aj za 2016. Nechceš byť hviezda nášho portálu?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mikr
Gold Member **
Príspevky: 362
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa mikr »

Nedokáži pochopit, proč 90% diskutujících hledá chybu, že AMD roste. Místo aby byli rádi za tak skvělou analýzu. Já dal 6% účtu. A jsem velice spokojený. Po 40% zisku za měsíc jsem 1/2 prodal a nyní je mi jedno, kam AMD pojede.
Při poklesu dokoupím , při ceně 20$ prodám vše a mám splněno.
Na zisk 10% čekám u jiných akcíí někdy i půl roku.
A tady hledáte problém a nyní nadáváte , že jste nenastoupili , místo aby jste poděkovali Martinovi za tip.
I kdyby to nevyšlo, tak Vás to nemůže zrujnovat .
Já jen čekám na další tip, protože tomuto sektoru nerozumím a poznám skvělou práci i kdyby nevyšla. A ON investoval celý účet. To by nikdo neudělal , ani já.
Ale za drobný risk to stojí. I já se často mílím.
hodně štěstí.
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vdaka Jogo.

Slovan_sk:
Technicky pohlad: Suhlasim, ze nove procesory Ryzen budu vykonovo podobne Intelu. V single-threade budu mierne zaostavat, v multi-threade budu vykonnejsie. Buducnost (zamerana na vykon) vsak patri multi-threadu. Vykon single-threadu nie je kam technicky posunut. Posledne Intel Kaby Lake i7 maju vyssiu frekvenciu na ukor spotreby, kde uz je nizzia efektivita CPU (len kvoli Ryzenu). Ono aj Intelovsky high-end 68XX a 69XX ma nizsi single-thread vykon ako Intel main stream. Viac jadier, vyssie latencie. Aj preto planuje Intel uplne novu architekturu procesorov od cca roku 2020. Tie uz nebudu plne kompatibilne so starsim softverom (ubudne napr. podpora MMX instrukcii atd...)

AMD ale nema vyslovenu potrebu Intel zasadne prekonat. Vo vykone procesorov ho staci dobehnut a ich nove procesory (stvorjadra s integrovanou grafikou) by mali v grafickej casti Intel procesory prekonavat. AMD proste potrebuje dodat vykonovo podobne procesory na trh (nie ako predchadzajuca generacia 60% vykonu proti Intelu). Platforma bude nova, teda aj dosky. High-end u Intelu bude konkurovat cenou. AMD chce hlavne viac konkurovat Nvidii. Potrebuje v prvom rade dostat spat podiel na trhu, nie byt hned svetova jednotka.

Pohlad investora:
Firma s najlepsim produktom na trhu neznamena aj najlepsiu investiciu. Ak by to bolo take jednoduche, bol by som uz miliardar.
Ak nesuhlasis, kup si akcie Intelu a o rok si ich porovname. :wink:

Aby som nevyzeral len ako naivny AMD fanusik, vo svojom domacom pocitaci (urceny prevazne na pracu) mam procesor Intel i5 a graficku kartu Nvidia. Ale akcie som chcel len AMD.
Inak rozmyslam ako spotrebitel a inak ako investor.

Vdaka Juggler.
K tomu dealu AMD vs Intel som uz cital viac clankov, ale informacie su z toho velmi rozdielne.
Dokonca som cital, ze Intel chce kupit AMD. Ale ze Intel a AMD planuju spolupracu ma svoju logiku.
Nvidia totiz robi graficke cipy, ale nema skusennosti s ich integraciou k CPU. Tu ma najvacsie skusennosti prave AMD (a ich APU).
Navyse Lisa radsej spravne davkuje pozitivne informacie, dava ich von postupne, co ma podla mna lepsi (rovnomernejsi) vplyv na rast akcii.
V kazdom pripade som zvedavy, co z toho dealu bude.

K tej sutazi, vedel by som ti cez vikend poslat screen od uctu Fio, ale je tam len pocet akcii, nie je tam napisane, pri akej sume a kedy boli kupovane (aspon som to tam nenasiel).
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Airmike »

Martin7 napísal:Zdravím vás po dlhšej dobe.
Tak som do toho AMD predsa len šiel. Investoval som nakoniec 18.000 EUR (ešte som došetril) resp. 20.540 USD. Nakúpil som 24. mája 5109 akcií za 4,02 USD. 28. decembra boli najvyššie za celý minulý rok 12,42. Zatiaľ teda zisk cca 200%, obchod je stále otvorený. Brokera mám nakoniec FIO.
Ahoj Martin7

Chcel by som ti v prvom rade popriat, aby si zo svojim obchodom bol spokojny, nech uz skonci akokolvek. Mozno ti tento prispevok pride trochu zvlastny a preto chcem, aby si ho bral z rezervou, rovnako ako kazdy iny prispevok v diskusii.

na zaciatku si napisal jednu zaujimavu vec. na obchod si sa pripravoval 4 roky. setril si nan peniaze a analyzoval firmu. pochopil som tvoje prve vety asi tak, ze by si sa chcel ospravedlnit za hlupe otazky, ze si uplny zaciatocnik a ze ostatni su iste profici a takyto trade moze pripadat inym ludom ako sialenstvo. mal si pravdu. staci si pozriet diskusiu rok dozadu. tvoj trade vsetkym pripadal sialeny. dnes si v pozicii, v ktorej 95% ludi nikdy nebola a nikdy ani nebude. to je kruta realita na burze. vacsina ludi sa snazi, ale nikdy nezazila to co ty. mozno by stalo za uvahu, ze tento obchod ti dal viac skusenosti, ako vacsine ludi dlhorocne sledovanie trhov. takze dnes si ty v pozicii, kedy riesis najlepsi mozny exit. nikto iny. myslim si , ze hoci budes analyzovat svoj obchod akokolvek dopodrobna, vysledok uz bude zalezat len na emocii. dnes ti kazdy moze radit, co citat, co sledovat , ako sa zachovat, ako analyzovat trh, problem je, ze takyto trejd tu nikto nikdy nezverejnil, takze rady, ktore dostavas nemusia byt to, o co by si sa mohol opriet v zaverecnej faze. Fakt je ten, ze ty si svoju robotu urobil najlepsie ako si vedel. a urobil si ju davno pred tym, ako akcie zacali rast. nechcem to dlho obkecavat. myslienka o ktoru som sa chcel podelit je tato.

skus sa preniest casom a spomen si na to, ako si tento obchod otvaral. 4.02 otvaracia cena a expozicia 20k$. dnes si na 13.2 a ucet je 67.5k $ . otazka , ktoru si mozes polozit je, ze ak by si v tom momente vedel, ze budes mat takyto profit, ci by si spravil rozhodnutie ho drzat dalej, alebo by si ho zavrel. keby si v tom momente mal na ucte 67.5k $ ci by si akcie AMD kupoval za cenu 13.2, ak by mali za sebou 228% bez korekcie. na burze funguje jedno pravidlo uplne uzasne. to pravidlo sa vola zakon schvalnosti. pocitaj s tym, ze ak obchod zavries pojde na 20 a mozno vyssie. ak ho nechas tak, moze ist na 6 a vobec sa tam nemusi zastavit. ta prva alternativa by ta dokazala neskutocne nasrat. mohol by si to vnimat tak, ze si prepasol svoju zivotnu sancu . ta druha situacia je uplne ina. straty z nerealizovaneho zisku posobia demage a paralizu, z ktorej sa uz nemusis nikdy dostat.

Stala sa ti vec , ktora je unikatna. nie tym ,ze si spravil dobry obchod. ty si si kupil cas. skusenost ktoru si nadobudol v totalne koncentrovanej forme sa neda nijak inak ziskat. otazka je ci vyuzijes sancu najst si dalsie a dalsie AMD. ked ich budes hladat, spomen si co presne si robil, s kym si sa bavil, ako si postupoval. to co potrebujes, je replikovat to iste dalsi a dalsi krat, nie tak , ako to robi vacsina. vacsina totiz straca. ak si si bol taky isty tym ze do obchodu chces ist, aj napriek tomu ze vsetci hovorili ze si urobil nieco spatne, tak to chcelo poriadnu odvahu a poriadnu davku sebavedomia. zdraveho a podlozeneho dobre odvedenou pracou. bud originalny a replikuj svoj postup, alebo ho este zdokonal. a pre pokoj nasich dusi skus tentokrat bez ALL IN strategie :) :) :)

good luck.


Btw:
- pozri si co robi ta firma "black rock" a pochopis co tie ich nakupy
- ked ta zaujima ako hybe cenou situacia ked jedna firma kupuje inu (mensiu) nastuduj si merger arbitrage strategy.
myslim ze existuju aj statistyky a data o tom ako a kolko sa pohla cena. da ti to nejaky statisticky nahlad ci ma cena potencial rast alebo klesat.
kika1
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 01 02, 2014 7:59 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa kika1 »

Martin7:
"K tej sutazi, vedel by som ti cez vikend poslat screen od uctu Fio, ale je tam len pocet akcii, nie je tam napisane, pri akej sume a kedy boli kupovane (aspon som to tam nenasiel)."

Zrealizovane obchody - ceny, pocty akcii, datumy si mozes pozriet pod "Obchody" a vlavo na modrej liste si zadaj datum- "Platny od-do".
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal: a pre pokoj nasich dusi skus tentokrat bez ALL IN strategie :) :) :)
Ved prave to bol dovod, ze vsetci tuna (okrem mna :) ) pred rokom odhovarali Martina od toho obchodu za cely ucet. Viac-menej sa mu radilo investovat iba cast nasetrenych penazi, ak by mu to nevyslo a to je myslim spravny postup na burze.
Preco som ho od toho obchodu all in tiez neodhovaral? Nuz videl som, ze zaraba 2000 Euro mesacne,
Futbalista zarobí 10 mil. eur ročne. Ja zarobím necelé 2-tisícky mesačne.
cize riskuje tak 8 vyplat a to zas neni tak vela, ak si je tym obchodom 100% isty a niekolko rokov na neho cakal. Lebo pri jeho strategii na dalsi obchod moze zas roky cakat.
Chápem, že moja predstava ako začať Vám profesionálom pripadá ako úplný nezmysel.
Len teraz vidím príležitosť aká tu najbližšie obdobie nebude (z toho čo sledujem ja). Najbližšiu vidím až v roku 2020.
Investujem zatiaľ na môj systém (viem aj to je trúfalé slovo) max. 5000 eur (možno menej), oťukám sa v priebehu roka a potom ak bude treba pridám ďalšie peniaze a pôjdem do toho oveľa opatrnejšie.
Ak bude casto obchodovat, tak sa prejavi statistika a pravdepodobne klesne na premer trhu...ved uz poradil sestre investovat do bio-tech akcie.
Uz asi dva tyzdne som spekulativne pokukoval po firme PLX (pre sestru). Je to farmaceuticka firma, viem ze su velmi rizikove, ale tato akcia sa mi velmi pacila, mala by mat vyborny rok 2017. Ako som pisal chcem investovat v tech firmach, ale toto je ten pripad, ked vynimka potvrdzuje pravidlo.
Islo to na FIO ucet jej manzela (zriadoval novy, ma aj on aj sestra, kvoli diverzifikacii). Bol problem pri nakupe akcii resp. pri prevode EUR/USD. On chcel pri kazdej operacii aby musel zadat kontrolny kod z SMS. Isiel som mu to kupit (on sa nachadzal inde v praci). Najprv som isiel premenit eura na dolare a v tom to chcelo kod z SMS. Volal som mu nech mi ho nadiktuje, ale pol hodinu mu nic neprichadzalo. Po telefone nic nevyriesil, tak musel do Fia skocit osobne. Dve hodiny tam bol, nikto mu to nevel vyriesit, az nakoniec prisiel niekto skusenejsi a zistil, ze pracovnik nahodil do systemu nespravne cislo. Takze toto overovanie zrusil a volal mi, ze mu to mozem zrealizovat. Lenze to uz bolo po 16:30 a vyhodne kurzy uz boli neaktivne. Na kupu tych akcii to bol idealny den, chceli sme ich kupit za 0,60 a nebol to problem. Tak sme to kvoli tomu kurzu nechali na druhy den. Kurz bol mierne lepsi, co bolo fajn.
Lenze akcie uz boli vyssie. Najnizsie klesli k 0,6162 a vyzearalo to, ze by mohli este klesat, ale trend sa otocil a isli az k 0,64. Ako sa otocil trend zadal som nakup na 0,62, ale najnizsie uz boli len 0,6211. Nastavil som kupu na tri dni, to bolo 1.2., napadlo ma, ze aj ked akcie zavru vyssie, v after markete zvyknu urobit prudsi prepad a tam by sa mu to mohlo kupit (to mam odsledovane). Veru, presne to aj nastalo, a prepad bol presne na 0,62 a mensia cast akcii sa kupila. Dalsi den otvorili na 0,63 a jemne to klesalo az na 0,622, potom prudsie vyskocilo na 0,64. Akurat sme spolu telefonovali, ze ci to nezrusim a ze to kupime za 0,63 alebo 0,635. Vedeli sme, ze akcia je celkovo v uptrende, nebol cas cakat na lepsi den. V tom zacala akcia prudko stupat (aj volume) - 0,65, o chvilu 0,66. Rychlo som zacal vypisovat formular na kupu, nez som to pripravil bolo 0,67 a rovno som ho posielal na kupu za 0,68. Akcie sa ihned kupili, hned potom boli 0,69 a islo to az po 0,73. Potom pokles az 0,675, ale uz sa to drzalo cez 0,68 a ku closu to bolo az 0,80. Chalan bol strasne nastvany na Fio, lebo kvoli nim sme to nekupili uplne v pohode za 0,60. Takze cast za 0,62 a druha za 0,68. Je to spekulativna investicia v horizonte 1-5 rokov podla vyvoja, v kritickych situaciach budeme ihned predavat. Ocakavame, ze do konca roka by mohla byt cez 2 dolare.
S jedlom rastie chut a teraz uz po dvoch tyzdnoch sledovania radi investovat do biotech akcie sestre, hoci AMD vydrzal sledovat roky a cakat na prilezitost, kym sa odhodlal investovat. Tak uvidime, ako to bude pokracovat.

Obrázok

Do buducna Martin, mame tu taky dobry zvyk, ze investicie a ochody ohlasujeme real-time pripadne s dopredu nahlasenou cenou vstupu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Airmike »

do priemeru moze Martin spadnut len vtedy, ked preberie mindset priemerneho investora, ktory sa bavi s priemernymi investormi. preto hovorim, ze ma jedinecnu sancu vycistit si hlavu a zacat pracovat. v rezime v ktoromm pracoval na zaciatku. sam, bez pomoci "skusenejsich". :) ale to je samozrejme len na nom.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal:do priemeru moze Martin spadnut len vtedy, ked preberie mindset priemerneho investora, ktory sa bavi s priemernymi investormi. preto hovorim, ze ma jedinecnu sancu vycistit si hlavu a zacat pracovat. v rezime v ktoromm pracoval na zaciatku. sam, bez pomoci "skusenejsich". :) ale to je samozrejme len na nom.
Presne tak. Preto mu stále vravím, nech ostane sám sebou. A som veľmi zvedavý, či sa mu to podarí.
Priemerný investor hľadá cesty ako na niečom zarobiť. Ja myslím, že Martin to primárne nehľadal... on žil s tou firmou, sledoval ju a dospel k záveru, že tej firme sa začne dariť. A tak vznikol plán ako na tom zarobiť.

Do AMD som investoval len preto, že tú firmu poznám 20 rokov (ako aj iné PC tech firmy). Bez poznania histórie by som určite išiel diverzifikovane a s podstatne menšou sumou. Hlavne som vedel, kde sú jej nedostatky a viem, že aj AMD o nich vie!!!

A ten plán má pokračovanie:

2017 bude pre AMD zaujímavý, príde veľa noviniek, po Q2 Earnings Date predpokladám, že začnú rásť zisky (zásadne). Koniec roka 2017 odhadujem cez 20 USD za akciu. Prvý možný výstup by bol január 2018, ale dúfam, že to bude až január 2020 pri 50-100 USD za akciu. Pri nepredvídateľnej situácii resp. rizikovej predám oveľa skôr.

Bude to pekný príbeh, ak mu to vyjde.

Čo sa týka nás ostatných, my na to pozeráme každý inou optikou. Ale treba si uvedomiť, že všetko už je ináč. Pre mňa tá akcia už nie je na all time low...je po raste +500%...možno po prvej fáze rastu. Tá druhá fáza nemusí ísť tak hladko a je podstatný rozdiel byť niekým, kto tú firmu pozná 20 rokov a má takmer insiderské info, alebo len trejderom, ktorý má na výber z 10 000 akcií. Pre mňa je úplne samozrejmé, že AMD už nevnímam ako najlepšiu príležitosť.

Je tu zaujímavý aj nákup pre sestru. Martin mal výborný timing...prišli pekné zisky...doslova easy money a tak vznikla ďalšia séria vstupov:

Moja sestra má tiež akcie AMD (celkovo 1670). Jej som kupoval prvé pri 5,00, ďalšie dokupoval pri 6,70 a ďalšie pri 10,38.

A teraz prišla tretia investícia. Ten nákup bio PLX na účet manžela sestry. Tu už bola podľa mňa analýza slabá...,,Uz asi dva tyzdne som spekulativne pokukoval po firme PLX,, a timing vstupu po raste +100%... cast za 0,62 a druha za 0,68. Je to spekulativna investicia v horizonte 1-5 rokov podla vyvoja, v kritickych situaciach budeme ihned predavat. Ocakavame, ze do konca roka by mohla byt cez 2 dolare.

Ak mám byť úprimný, tu sa mi zdá, že sa Martin odkláňa od svojho originálneho prístupu a že s pribudajúcimi ,,investíciami,, sa možno blíži i čas ,,zaplatiť školné,,. Bude to možno nepríjemné, lebo vtiahol do toho sestru a jej peniaze.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa osamely chodec »

nezdielam Vas kolektivny optimizmus vyhral jednu bitku, urcite nie vojnu. A tu bitku vyhral spôsobom all in :(.

Mysliet si ze viem predpovedat buducnost : / Do AMD som investoval len preto, že tú firmu poznám 20 rokov (ako aj iné PC tech firmy). / je odpovedzte si sami...

Nechapte ma zle, nie som hejter , iba hovorim svoj nazor. Prajem Martinovi nech na burze zbohatne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Airmike »

@osamely chodec

to si nas asi zle pochopil, ziadny kolektivny optimizmus nieje. prave naopak. svoj prispevok som napisal preto, lebo citim ze, martin prave zacina podliehat kolektivnemu mindsetu. je presvedceny o tom, ze sme mu kolektivne schopni dodat framework lepsi ako je ten jeho. co je samozrejme blbost. jedine co nema vobec vyriesene je risk. ale sposob akym exekuoval obchod je objektivne dobry. ovela lepsi ako to co aplikuju priemerni investori.

vobec to nieje o tom ci vyhral jednu alebo 10 bitiek. je to o tom, ze on si dokazal jednym obchodom kupit cas, ktory teraz moze investovat. v protiklade k tomu su investori, ktori sa svojho casu dobrovolne zriekaju. investuju ho na potvrdzovanie si svojej dogmy priemernosti.

ty napriklad trejdis plyn originalnym sposobom, pretoze si si ho budoval sam a nedal si sa nikym ovplyvnit. a to je presne to co martinovi moze sposobovat problem. oblukom sa snazim vyhnut hodnotia konkretnych ludi, ale ak si precitas celu diskusiu, tak je jasne vidiet, ze martin od svojho primarneho nastavenia upusta pod vplyvom emocie a vonkajsich vplyvov.

btw: a margo toho optimizmu vs pesimizmu. strasne krasne je to vidiet v tomto vlakne. na zaciatku bol martin, ktory mal vlastne rozhodnutie a proti nemu vsetci ostatni, ktori tvrdili, ze nieco robi zle. martin vs vsetci.
teraz mu vsetci fandia, radia, snazia sa mu pomoct a vysledkom je zmena spravania martin + vseti = konsenzus

a teraz ten inpact na martina

- ma obrovsku poziciu
- ma v tej pozicii aj rodinu
- radia mu ludia ktori su skuseni
- radia mu ludia ktori su neskuseni
- radia mu ludia ktori pernamente stracaju
- radia mu ludia ktori nikdy neboli v jeho kozi, len sleduju priebeh, ako v kine

a suhrn tychto okolnosti + subor novych informacii (80% toxickych +20% validnych) moze a nemusi mat na martina vplyv.

takze si porovnajme rizika.


1 - Martin bez akehokolvek vplyvu vonkajsich faktorov moze strategiou All in vela ziskat, alebo vsetko stratit. 50:50 %
2 - Martin pod vplyvom tradicneho mindsetu a vonkajsich vplyvou moze ziskat alebo stratit . 20:80 %(optimisticky scenar)


toto je vec, ktoru by som rad pretlmocil, ale neviem ci sa mi to dari. robim risk, takze je to profesionalna deformacia. vobec neviem, ci sa da pochopit co pisem. celkom by mi bodol feedback . trebars od teba a od martina. vobec ma nezaujima, ci si niekto mysli, ze je to spravne alebo nespravne.. skor ma zaujima, ci sa da pochopit, co pisem. ci je to myslienka, ktora je popisana jasne.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ahojte.
Mika: dakujem za feedback, pises to uplne jasne a ja nad tym co si napisal stale premyslam.
Mam teraz strasne vela roboty a nestiham reagovat, ozvem sa az v priebehu buduceho tyzdna.

K tomu PLX: Netreba tu zas okolo robit taku paniku, ani nestracam hlavu, ani neplanujem menit styl investovania a neskor vysvetlim (fakt nestiham a neda sa strucne).

Kika: tie obchody vo Fio ucte som vyriesil s pracovnikom pobocky. Ak by mal niekto takyto problem, ze sa mu pokyny alebo obchody nezobrazuju, treba v lavom belasom stlpci v dolnej casti vymazat vsetky informacie a potrvdit to tlacidlom zobraz. Ja som tam mal nejaky kod, ktory som tam nikdy nezadaval a v obchodoch som nemal zobrazene nic.

Juggler, poslem tie screeny.
Prílohy
fio.jpg
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Tilbur »

Mika, Martin, Chodec, Juggler,

je to mozno cudne tvrdenie, ale Martinovi sa stala nie najlepsia vec. Zarobil vela na obchode, v ktorom riskoval vsetko. Ako pise Mika, ziskal cas. Ten moze vyuzit na studium, pozriet sa, ako obchoduju uspesni. Vytriedit odpad v zahranicnych forach, studovat, citat a vzdelavat sa.

Pouzijem priklad Dana Zangera, ktory zdedil po mame cca 100K. Spravil z toho 400K. A nasledne ich vsetky prerobil. Pise, ze predal auto a zacal trejdit s kapitalom cca 10K aby v najvacsom bull market v historii zarobil par milionov s heslom “They will never get me again".

Co som na zaciatku pisal, to plati. Je dolezite diverzifikovat riziko a mat ohranicenu maximalnu stratu. A mam uprimnu radost z toho, ze tu niekto znasobil kapital a este z toho zrejme nebude musiet ani platit dane.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Mika v zasade sa zhodneme , len pre mna je najdolezitejsia vec ktoru si napisal :jedine co nema vobec vyriesene je risk.

To je pre mna najpodstatnejsia vec v tradingu, ak nema vyriesenu tuto vec, je odsudeny na nezdar a je to len otazka casu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Juggler, pridavam tie screeny. Boli robene vcera. Poprosim o ich vymazanie ked ich overite. Snad je to takto dostatocne. Vdaka.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal:Juggler, pridavam tie screeny. Boli robene vcera. Poprosim o ich vymazanie ked ich overite. Snad je to takto dostatocne. Vdaka.
Dík. :D Z mojej strany OK.

ALL: ak máte niekto FIO, potvrďte, že je to v poriadku, nech môžem Martina zaradiť do vyhodnocovania. :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Overené, potvrdené. 60 ľudí sa presvedčilo, že Martin v máji 2016 nakúpil 5109 akcií AMD za 4,02.
A takmer sa mu to podarilo o 10% lepšie...broker zaznamenal aj nevyplnené príkazy. Vymazávam to odtiaľ.

Nahodil som to do simulátora a zaraďujem Martina do vyhodnocovania. Za 2017 i od začiatku. Mám z toho radosť, lebo je to skvelý príklad, že na burze môže uspieť začiatočník i samouk. A hoci je to len začiatok a každá investícia končí až predajom, už teraz môžem povedať, že Martin uspel v 2 veciach: analýzou i kurážou. K tomu riziku, jednom vajci v košíku atď napíšem niečo zajtra.

Martin: budem to vyhodnocovať v dolároch. Všimol som si, že máš účet v eurách. Ked na takom účte nakúpiš niečo v dolároch, tak mám dojem, že sa to berie tak, že máš tie doláre akoby požičané od brokera.. a ten Ti možno za to účtuje nejaký úrok. To si zisti, resp. nech sa k tomu niekto vyjadrí. Pri držaní akcie mnoho rokov to možno má význam. Druhá vec je, že sa ti v celkovom výnose odráža i kurzový pohyb eurodolára. To ti možno nevadí, ale keby si bol trejder tak by ti to možno liezlo na nervy.
Prílohy
Martin 2017.PNG
Martin7 od začiatku - mája 2016.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
spart
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 09 01, 2017 2:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa spart »

Sumar v EURach u FIO je len informativny. Realne su na ucte cash eura alebo dolare, podla toho co pride alebo zmenite. Suhrn portfolia je potom len cez urcity kurz informativne preratany. Inak sa vsetko deje v povodnej mene, iba to zobrazenie je v mene ktoru si zakaznik pri zalozeni uctu urci. Myslim ze potom sa to uz neda menit.

Ku skutocnym euram sa clovek dostane az ked preda US akcie a nasledne zisk v dolaroch premeni na eura.
Môj blog/denník o investičných počinoch https://akosporit.sk/
Vývoj môjho portfólia https://akosporit.sk/moje-portfolio/vyvoj-portfolia/
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Spart ma predbehol. Najprv som si vymenil eura na dolare a az potom nakupoval. Pri predaji budem mat zase dolare. Ten sucet v eurach nie je klasickym kurzom ale "ich", takze to vyzera horsie ako je. Ja v kazdom pripade ked raz odtial budem brat nejake peniaze tak fyzicky v dolaroch a vymenim si ich inde. Ich kurz je sialeny. Inak je Fio fajn.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal:Ja v kazdom pripade ked raz odtial budem brat nejake peniaze tak fyzicky v dolaroch a vymenim si ich inde. Ich kurz je sialeny.
Fyzicky nie. Doláre sú hlúpe bankovky...môžeš mať problémy pri vklade v banke. Raz mi kontrolovali každú bankovku ako pod mikroskopom a nakoniec som mal problém, lebo jedna sa im nezdala pravá. Až nejaký ústav v BA musel urobiť expertízu, až tak stiahli obvinenie. Katastrofa. Boli to pritom bankovky z banky. Kurz vyriešiš tak, že to preženieš cez transferwise, alebo brokera ako IB. Tam nie sú žiadne kurzové rozdiely.
Martin7 napísal:Inak je Fio fajn.
Fajn, lebo iného nepoznáš. :wink: Je to ako prvé auto. Jazdí , tak je OK.

Už z toho ako si opisoval nákup AMD a potom tú bio akciu je jasné, že takto nemôžeš obchodovať. Však ti cena ušla o 10% kým si to nakúpil.

Kým mieniš držať jednu akciu celé roky, alebo portfólio..tak je to OK. Ak chceš trejdiť, tak potrebuješ tzv. direct access brokera..čiže priamy prístup na burzu....Priamo vidíš ako sa akcie kótujú a menia kurzy...nemusíš si žiadať last price. Z tých naších má takú platformu Lynx.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ešte k tej polemike ohľadom rizika, že Martin všetko vsadil na jednu akciu...že vyhráva bitku, ale nie vojnu... OK. Súhlasím , je to väčšie riziko. Ale ,,odvážnym šťastie praje,, ...bez väčšieho rizika nie je väčší zisk.

Niekedy je možno lepšie vsadiť na jednu akciu, ktorú dobre poznám ako rozložiť riziko medzi 10, ktoré nepoznám. Ďalšia vec je, že Martin nejde na páku. To riziko nie je až také veľké. Riziko jednorázového pádu je u akcií zhruba 50% (zažil som viackrát ako u bio, tak u techno akcií..naposledy minulého roku tak padol LNKD). Pred tým sa neviete ochrániť. Všetko ostatné ja na riadení rizika...či dopustíte, aby to ďalej klesalo. Také riadenie rizika zatial Martin nemusel riešiť, mal obrovské šťastie. Po kúpe mu to vyrazilo hore a nekleslo ani po Brexite. Čiže vyrazil dopredu a už sa neobzeral späť.

A teraz si zoberme, že máme portfólio 10 akcií... Sme automaticky chránení pred stratou 50% ? Nie. Indexy padli o 60% v krízach 2000 a 2008...technické tituly zhučali 70%...mnohé banky o 90% a celkovo aj taký expert ako Gladiš zažil pokles o -85% z miliónmi na účte ! Čiže tá miera rizika je zhruba podobná:

1. Investor riskuje menej pravdepodobnú stratu 50-60% , aby dosiahol dlhodobý zisk o velkosti zhruba 8% ročne.
2. Martin riskuje rovnakú stratu, ktorá je síce viac pravdepodobná, ale na druhej strane je odmenou oveľa väčší zisk.

K tej pozícii na plný účet, bez páky: nie je to až také riziko...Veď otvoriť jeden obchod na plný účet, to bežne trejderi robia. Napr. Coudy, alebo Radvan. Alebo keď sa trejduje jedno ES na 10 000...to je pozícia za viac ako 100 000, páka 10x. Nuž a forexáci? Čo oni môžu zažiť pri takých gapoch ako sme videli posledné roky...

Ešte k veľkosti pozície a ALL IN. Martin zarába 2000 mesačne. Vrazil do toho 18 000, čiže 9 výplat. Riskuje cca stratu 50% ako som vravel, čo je menej ako 5 výplat. Predpokladám, že na ňom nezávisí rodina...nič by sa nestalo, keby sa popálil.. Je to ako kúpiť si nové auto a havarovať bez havarijnej poistky... Nestáva sa?

Horšia situácia je možno teraz, keď má na účte cez 60 000...lebo človek si na to zvykne..považuje tie peniaze už za svoje... A čím viac mu pribudne, tým bude to ,,relatívne,, riziko narastať...Čím viac peňazí, tým väčší strach... ked to začne klesať a zisky sa budú vyparovať. Vtedy uvidíme ako sa zachová a ako to celé dopadne :roll:

Na druhej strane, všetci veľkí hráči boli typickí tým, že vedeli zariskovať..mali kuráž vsadiť a vedeli vydržať. Veľký zisk chce velkú kuráž. To nedokáže hocikto. Aj tí čo to dokázali, to spravidla dokázali iba raz, alebo mali iba jedno šťastné obdobie...je velmi málo ľudí, čo na burze bohatnú celý život...sú to výnimky,ktoré potvrdzujú pravidlo..napríklad Buffett, alebo Simons.

A treba sa zamyslieť, čo vlastne na burze chceme? Čo je účel investovania, alebo tradingu? Niekto šetrí na dôchodok..aby na staré kolená neživoril...OK. Beriem. Je to každého osobná vec.

Mne sa páči iný cieľ a ten nazývam ,,dostať sa za vodu,,. Čiže dosiahnúť finančnú nezávislosť..Ak ťa práca prestane baviť, tak už nemusíš pracovať pre peniaze. Myslím, že za tým Martin pôjde...keď už raz okúsil ten super pocit, keď sa na burze darí :wink:

Držím mu palce a nech to dokáže!
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Diverzifikacia znizuje riziko. Samozrejme treba vediet ako na to. Nestaci kupit viac akcii. Diverzifikaciou Apple Microsoftom, zlato striebrom, VW s BMW nie je najlepsou diverzifikaciou.

Treba roznorodost. Pri akciach rozne odvetvia, krajiny ci velkosti. Celkovo akcie, komodity (aspon zlate mince), nehnutelnosti a najdolezitejsie hotovost - podla moznosti vo viacerych menach.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

News: AMD is expected to unveil new processors next Tuesday (2-28) that will be formidable competition to INTC's high end processors at a much lower price, according to leaks.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník ( +AMD )

Príspevok od používateľa Adammd »

ze by som este prikupil :roll:
kto do toho ide?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"