III. pilier - zmenit davkovy plan?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

III. pilier - zmenit davkovy plan?

Príspevok od používateľa demorez »

Ahojte, mam III. pilier v TB, nasporenych nieco cez 8 tisic. fond comfort life 2050. mam tam este stary davkovy plan, takze teoreticky by som mohol peniaze vybrat. Byvaly zamestnavatel mi prispieval v priemere 100 eur/mes., ja som platil iba 3,30. U noveho zamestnavatela musim prispiet min. 17 eur/mes a zamestnavatel 75 eur, takze pomer sa vyrazne zmenil. Chcem sa pustit do stavby domu, takze je mozne ze na tieto peniaze budem musiet casom siahnut

Rozmyslam nad tymito alternativami:
1) aktualizovat zmluvu na novy davkovy plan aby som mohol vlastne prispevky odpisat z dani. Neviem ale ci z toho budem mat aj ine vyhody ako napr. nizsie poplatky? Nevyhoda v podobe nemoznosti vybrat peniaze v budocnosti je jasna.
2) vybrat peniaze a investovat ich sam do ETFiek, kde bude sanca na vyssi vynos a lepsiu likviditu v pripade ze na to potrebujem siahnut. uzavriet novu zmluvu kde mi zamestnavatel bude prispievat. Uvodna strata 20%.
3) ponechat vsetko tak ako je, sporit si nadalej a spoliehat sa ze TB bude spracovat moje uspory tak aby mi na stare kolena z toho nieco aj uslo.

Co navrhujete?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: III. pilier - zmenit davkovy plan?

Príspevok od používateľa rmaly »

- pri sumach co spominas, mi subjektivne vychadza, ze sa na odpisy mozes vykaslat (su to drobne) - neoplati sa to

co sa ostatneho tyka...

Ja som tam od zaciatku 3. piliera a mam na 2 zmluvach okolo 7 tisic, co ma nevytrhne nijako z biedy (teraz), takze to tam mam a viem, ze dosatnem 80% ked nahodou budem potrebovat. Kebyze to zrusim, mozem zalozit nove (s novymi horsimi podmienkami)... ale naco...

Takze asi sa zariad podla toho, kolko mas nasetrene voci svojmu terajsiemu prijmu - ci ti to pomoze vybrat / zrusit a preinvestovat do ETF (ci ti nestacia preinvestovat "nove" peniaze co zarobis...
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: III. pilier - zmenit davkovy plan?

Príspevok od používateľa janula »

pride na top, aky stary davkovy plan mas a kolko mas rokov. Stary davkovy plan umoznuje bud v 50/55 vybrat si peniaze bez pokuty (pokial si nesuhlasil s danovou ulavou). Pokial si mladsi, mal by si mat moznost podla toho, ako to mas tam nastavene, si vybrat peniaze s 20% zrazkou z bjemu, co mas nasetrene. Po novom, ak si dobre pamatam, sa nedostanes k peniazom, ktore mas od zamestnavatela, tie dostanes az po dosiahnuti dochodkoveho veku, co teoreticky znamena, ze sa ta bude tykat v 62.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"