Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Ak by ste sa v lete 2021 mali rozhodnúť pre jedinú investíciu do crypta, ktoré z týchto by to bolo?:

1. jedine BTC !
25
46%
2. ETH (Ethereum )
15
28%
3. BCH (BTC cash )
0
Žiadne hlasovania
4. LTC (Litecoin )
0
Žiadne hlasovania
5. XRP (Ripple)
2
4%
6. ADA (Cardano )
8
15%
7. BNB (Binance )
1
2%
8. Solana
3
6%
9. Stellar
0
Žiadne hlasovania
10.Tezos
0
Žiadne hlasovania
11.Polkadot
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 54

iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Casto sa vytahuju dane "severske", no ano, a potom odtial utekaju bohatsi ludia prec.. Aj taky efekt maju dane, dufam ze sa po nich nikto nebude opičiť :)

https://www.theguardian.com/world/2023/ ... s-slightly


Hm, a to, ze 7% dan je "nebezpecna", pretoze urobi crypto "dostupnejsie", no to mi nesedi s tym, ze ten kto kupil crypto v jeho absoutnej nedostupnosti, niekde v 2010 az 2012 je dnes asi nie velmi smutny, ak ho samozrejme podrzal do dnes.. Praveze na najnedostupnejsich zaciatkoch sa nakupiuje najlepsie, pokial to nie je nakup typu $WISH ktory zletel z $30 na par centov.. Okrem toho, kasina a vyhry su danene myslim ze 0%, nie? Akakolvek krcma a obciansky preukaz staci na stratu vsetkeho.. Nie som si na 100% isty, ako sa tieto vyhry dnes dania, ale nemyslim ze gamgleri sa rozhoduju podla toho, ake dane su z moznej vyhry :)
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Za mna osobne, kedze tu odzneli hypoteticke nazory z inych webov a diskusii, ze ludia ak neplatili XX % dan , nebudu ani 7%, lebo crypto je anonymne, tak ja rad zaplatim 7% dan, ak mam zisk.
Stat z niecoho zit konieckoncov musi. A ak ludia nebudu platit tych 7%, tak stat bude nuteny inej represie. Toto mi pride fair play, paradoxne, az mam pocit, ze to na Slovensku nie je mozne, preto klobuk dole za taky zakon od Petra Cmoreja.
Mierna skoda, ze sa neda uplatnit akasi danova strata, pretoze niektore roky mozy byt aj zle, ale dajme tomu, tento prvy krok je dobry krok, aj velky krok.

PS: Poznam jedneho mladeho cloveka z Azie, prisiel do Nemecka studovat aj pracovat a chce podnikat, kedze musi cakat par rokov kym moze legalne podnikat (pernamentna rezidencia), casto som sa ho pytal, ci nechce prist na Slovensko podnikat, ci porovnaval danove zatazenie a podobne. Ale pointa je, jeho nazor bol aj je, ze jeho ani tak nezaujima vyska dane, ako skor byrokraticke zatazenie, a nechape ako je mozne, ze je to v EU tak priserne zle, pretoze odkial pochadza, je to daleko jednoduchsie a dane maju daleko mensie. Maju tam ine obmedzenia (alkohol, zabava pre dospelelych a podobne). Z tychto dvoch prikladov mi vyplyva, ze dan nie je zla sama o seba, ale jeho vyska a byrokracia je velmi dolezita. Ak hypoteticky niekto vyhra 1 milion EUR a ma zaplatit 70k, tak presidlenie nieco stoji tiez, nebude to riesit.. No a ti co vyhraju desiatky milionov.. To uz bude zalezat asi len na ich charaktere..

Podla mna plati, cim mensie dane, tym viac kapitalu zostane investorom, a tym viac dani zaplatia hoci aj s mensou sadzbou. Vid JUGGLERov prispevok so 60% danou na zaciatku existencie Slovenska, i ked tam bolo asi aj viac faktorov, ale bolo to zaujimave citanie..
Odoslané z počítača
Nezaplatim
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm
Been thanked: 3 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

Inac, som rad, ze pre ten navrh dokazal ziskat Peto Cmorej taku siroku podporu napriec celym politickym spektrom (okrem PS). To mi dava istu davku nadeje, ze to nezrusia hned po volbach. Velka vdaka :uctievanie: . A ano, mohlo to byt mierne lepsie, napriklad rovnaky casovy test s 0% zdanenim ako pri CP, ale tak niekde sa zacat muselo. Tych 7% je akceptovatelnych.

Citam, co pisu komentatori v dennikuN a su tym celym pohorseny :D . Tento clovek robil poradcu pre Hegera :shock: .
https://dennikn.sk/3455231/vsetci-za-ha ... ers-party/
Ktože sa to z tých paní a pánov v Národnej rade alebo ich klientov a klientok namotal na kryptomeny? Komuže učarovala vidina kryptozisku? Kto zase využíva štát na svoje zištné ciele? Tieto otázky levitujú v politickom priestore od minulej stredy. V tento deň sa našlo 112 hlasov, ktoré povzbudili našich občanov a občianky presmerovať svoje úspory do hazardu. V krajine, v ktorej prišli o peniaze tisíce ľudí v pyramídových hrách typu BMG (a radi by odškodnenie vymohli od štátu), je to vec vskutku nevídaná.
Ale vráťme sa k 7-percentnej sadzbe na zdanenie výnosu z kryptomeny. Vzhľadom na turbulentný vývoj kurzov kryptomien vrátane krachov kryptobúrz je to investičný hazard ako vyšitý, takže konanie 112 poslancov a poslankýň sa v tomto bode nedá nijako ospravedlniť. Nehovoriac o tom, že decentralizované kryptomeny sú vítaným prostriedkom pre pranie špinavých peňazí a obeživom v kriminálnej činnosti.

Vláda Ľudovíta Ódora i ministerstvo financií pod vedením Michala Horvátha boli proti tomu. Odcitujme niekoľko viet zo stanoviska rezortu financií, ktoré sa nachádzajú v predkladacej správe: „Návrh prináša len nové výnimky pre zdaňovanie kryptomien a iných kapitálových príjmov bez zdôvodnenia ich adresnosti a opodstatnenosti. Viaceré navrhované zmeny sú nesystémové a zamerané len na vysokorizikových a bonitných investorov. Schválenie všetkých opatrení by spôsobilo výpadok príjmov verejnej správy približne 30 miliónov eur ročne. To je v rozpore s potrebou konsolidácie verejných financií a preto Ministerstvo financií SR považuje takýto návrh v súčasnom rozpočtovo napätom období za neprípustný.“
Ked citam tieto argumentacie a nazory, tak mi je fyzicky zle.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Klobuk dole pre Petom , kazdy krok k znizeniu danoveho zatazenia tradera je krok vpred
Idealne by bolo keby sa nakoniec za par rokov ukazalo ze sa na daniach vybralo viac len vdaka tejto zmene , mozno by sa vela zmenila v mysleni politikov
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ten z dennikaN len nemal gule do toho nieco dat, alebo to technicky nevedel si otvorit ucet, preto teraz steka okolo seba :)

Napr, ja sa radujem a to ani nemam zisk z crypta, a ani neplanujem tam investovat, ale som rad, ze sa "kolegom" z ineho fachu dari..

Toto nie je nieco, co treba zavidiet, najskor treba "vyhrat", a ten autor z dennika N si podla mna kaka do vlatsnych ust, - hazard to je tazko, to by bola dan 0%
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Z +1200% na -80%

Glauber Contessoto, obyvateľ Las Vegas, známy ako "Dogecoin Milionár", sledoval, ako sa jeho majetok prepadol z 3 miliónov dolárov na 50 000 dolárov.

Čo sa stalo: Contessoto, ktorý investoval všetky svoje úspory a zadlžil sa kreditnou kartou, vložil v roku 2021 až 250 000 dolárov do kryptomeny Dogecoin, ktorá bola pôvodne vytvorená ako žart.

Tento 33-ročný investor sa dostal na titulky novín, keď jeho majetok v Dogecoine dosiahol 2 milióny dolárov, pričom tvrdil, že je "prvým milionárom Dogecoinu 2021".

Nanešťastie pre Contessota, cena Dogecoinu zaznamenala prudký pokles a z historického maxima 0,73 USD v máji klesla o viac ako 90 % na 0,0637 USD (v čase písania príbehu). To spôsobilo, že hodnota jeho majetku sa výrazne znížila k zostatku približne 50 000 USD.

Prečo je to zaujímavé: Napriek ohromujúcej strate zostáva Contessoto optimistom a naďalej verí Dogecoinu.

Contessoto v stredu povedal, že meme mince s tematikou psov majú stále potenciál, a vyhlásil:
"Úprimne si nemyslím, že meme mince s tematikou psov skončili. Mám pocit, že opäť vzrastú."
Prirovnal nedávnu popularitu kryptomeny Pepe Coin (PEPE/USD) s motívom žaby a potvrdil jej rozbeh.

Dogecoin, pôvodne vytvorený v roku 2013 ako vtipná paródia na Bitcoin , bol navrhnutý so zámerom byť rozmarnou kryptomenou. Jej vývojári dokonca založili jej podobu na populárnom internetovom meme.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Nezaplatim
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm
Been thanked: 3 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

https://e.dennikn.sk/minuta/3712263
Ficova vláda schválila nové dane, na budúci rok chce získať 800 miliónov eur
Do platnosti nevstúpi oslobodenie od daní pre kryptomeny a časť cenných papierov, ktoré presadila SaS.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môžete tu niekto zhrnúť, čo bolo pôvodne prijaté pre crypto? (čo zariadil náš Peter Cmorej ). Niekde sme o tom písali, ale neviem kde.
Žiadne oslobodenie od daní si nepametám. Pametám si daň na crypto vo výške 7%.
Ďalej si pametám, že podielové fondy majú byť oslobodené od daní po 3 rokoch držania.
To všetko malo byť účinné od 2024.

Treba definovať ,,časť cenných papierov,, o ktorých píše denník N.

Crypto máme oslobodené od daní cez ETFs. Takže to by ma netankovalo.
Dividenda zo 7% na 10% nie je tragédia. Väčšina štátov má minimálne 15%, niektoré až 30%.
Pôvodne bola pred rokmi navrhnutá daň 15%, ale kapitán Danko zariadil 7%. Zrejme aj teraz pribrzdil Smer, aby nebolo 15%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa MiBi »

Z clanku v Dennik N:
V minulom roku strana SaS presadila, že daň sa nebude platiť z vrátenia podielových listov po uplynutí troch rokov. Táto výnimka sa od januára ruší.
Zruší sa aj ďalšia výnimka, ktorá sa týkala oslobodenia príjmov z výmeny virtuálnej meny za majetok alebo službu vo výške 2 400 eur po uplynutí roka
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Takže naisto zrušia oslobodenie od daní platby kryptomenou do sumy 2400 € za rok (všimnite si ako je to skomolené v denníku N ).
Ale zatial som nikde nevidel, že by zrušili sadzbu dane 7% z výnosu crypta po uplynutí časového testu 1 rok. To bol nosný prínos do legislatívy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Velveet
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 01, 2023 7:56 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Velveet »

JUGGLER napísal: Ut 05 12, 2023 12:04 am Takže naisto zrušia oslobodenie od daní platby kryptomenou do sumy 2400 € za rok (všimnite si ako je to skomolené v denníku N ).
Ale zatial som nikde nevidel, že by zrušili sadzbu dane 7% z výnosu crypta po uplynutí časového testu 1 rok. To bol nosný prínos do legislatívy.


Tym,ze tu celu novelu este od SaSky neprivedu do zivota sa rusi aj tato vyhoda. Tak som to zas pochopil ja
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa miror »

JUGGLER napísal: Ut 05 12, 2023 12:04 am Takže naisto zrušia oslobodenie od daní platby kryptomenou do sumy 2400 € za rok (všimnite si ako je to skomolené v denníku N ).
Ale zatial som nikde nevidel, že by zrušili sadzbu dane 7% z výnosu crypta po uplynutí časového testu 1 rok. To bol nosný prínos do legislatívy.
Dostali by niečo, nedostanú nič. Zasa budeme cez Nemcov a Portugalcov predávať kryptoi a vybavené, nič sa nemení. Môžu sa strčiť, zákroky do daní ako vždy. Veľa držiteľov krypto si povedalo, že za 7% prispeje štátu, tak štát zasa ukázal ako si váži pokrokových ľudí a nedostane nič.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa hifron »

V Česku poslali na odpočinok 10k právnych predpisov a zákonov. V práve sa obvykle zachováva, že staré veci musia dobehnúť. Takže ak máš napríklad pri dome strom a hrozí, že zavalí okoloidúceho a ten ťa bude žalovať, ale podľa rozhodnutia z roka 1886 ten strom niekto zasadil, musí ten strom dobehnúť až kým sa nezrúti. Aspoň podľa práva :) ak parlament nerozhodne inak :)
Nezaplatim
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm
Been thanked: 3 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

Su informacie z viacerych zdrojov, ze k ziskom z kryptomien sa prizna rocne tak radovo okolo 10 ludi na Slovensku. Nieco podobne spominal aj Sulik. Pri takych vysokych sadzbach a zlozitemu zdanovaniu (krypto za krypto atd.) sa tomu niet co divit. Ale divim sa, ze terajsia vlada si od zrusenia znizenia zdanenia kryptomien slubuje nieco cez 30 milionov € rocne. Netusim, odkial dosli k takemu cislu a neverim tomu vobec.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa miror »

Nezaplatim napísal: Ut 05 12, 2023 11:10 am Su informacie z viacerych zdrojov, ze k ziskom z kryptomien sa prizna rocne tak radovo okolo 10 ludi na Slovensku. Nieco podobne spominal aj Sulik. Pri takych vysokych sadzbach a zlozitemu zdanovaniu (krypto za krypto atd.) sa tomu niet co divit. Ale divim sa, ze terajsia vlada si od zrusenia znizenia zdanenia kryptomien slubuje nieco cez 30 milionov € rocne. Netusim, odkial dosli k takemu cislu a neverim tomu vobec.
K 30 milionom došli rovnako ako k iným číslam - "kvalifikovaným odhadom". Nejaké číslo museli napísať, tak toto ich prvé napadlo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Chlapík z Kanady: Here in Canada it makes sense to buy an ETF, idk how it works in the states but we get taxed 50% of any potential gains we make in crypto (if we cash out). With our ETF we can use our tax free savings account and can basically get untaxed gains if we pull out, so this is a major advantage.

Majú to podobne ako my. Vysoké, až 50% zdanenie crypta, ale nulové zdanenie cez ETF.
Takže ked prijmú to ETF v USA, už mi je jasné, že to nebude len kvôli efektu, že SEC uznal crypto.

Mňa však zaujalo, že SMER sa inšpiroval progresívcami. Denník N píše:


Zastavenie daňových úľav vláda schválila v pondelok v rámci opatrení na ozdravenie verejných financií.
Ruší sa tým nielen daňové oslobodenie pre cenné papiere, ktoré nie sú obchodované na regulovanom trhu, ale aj úľavy pre kryptoaktíva.
Zmeny, ktoré poslanci presadili pred letom, sú podľa Ficovej vlády nesystémové a nespravodlivé, lebo zavádzali výnimku pre špecifický druh majetku. Štátny rozpočet by mal ušetriť 33 miliónov eur ročne.

Ficova vláda tak čiastočne prijala jednu z takzvaných „lego kociek“, čo bol zoznam opatrení na zníženie rozpočtového deficitu, ktoré jej zanechala úradnícka vláda.
https://e.dennikn.sk/3714876/vlada-pri- ... ego-kocky/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER napísal: St 06 12, 2023 8:09 pm Ruší sa tým nielen daňové oslobodenie pre cenné papiere, ktoré nie sú obchodované na regulovanom trhu, ale aj úľavy pre kryptoaktíva.
krypto nedrzim, ale zistujem pre kolegu: týka sa to aj obchodov, nakupov Btc ktore prebehli pred viacej ako rokom?
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa miror »

Trumpeta1978 napísal: So 09 12, 2023 8:36 am
JUGGLER napísal: St 06 12, 2023 8:09 pm Ruší sa tým nielen daňové oslobodenie pre cenné papiere, ktoré nie sú obchodované na regulovanom trhu, ale aj úľavy pre kryptoaktíva.
krypto nedrzim, ale zistujem pre kolegu: týka sa to aj obchodov, nakupov Btc ktore prebehli pred viacej ako rokom?
to, o čom sa teraz hovorí, nikdy nenadobudlo platnosť v praxi, takže kolegovi stačí povedať, že všetko je po starom ako pred 10 rokmi, 5 rokmi, tak aj teraz
JozkoMrkvicka
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2023 10:04 pm
Has thanked: 2 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JozkoMrkvicka »

Viete mi prosim povedat, ci si clovek (ci uz ako PO alebo FO) moze odpocitavat straty zo zakladu dane pri zisku z predaja kryptomien?

V prilozenom obrazku (ktory pochadza odialto:(financer(.)com/sk/ako-na-to/ako-zdanit-kryptomeny/) pisu, ze ano, no neviem o tom dohladat konkretne informacie..Predsalen pri dani skoro 40% a platenia dane z kazdeho zisku z predaja kryptomien a nie moznosti odpocitat si straty z predaja kryptomien to nema cenu sa ani o nic snazit..No ked som bol v danovej poradni, tak vraveli ze si clovek nemoze odpocitat straty..co sa mi zda chore a postavene na hlavu, no radsej si to chcem overit
Snímka obrazovky 2023-12-10 221233.png

Taktiez, ako je to v situacii, kedy som obchodoval s kryptomenami v roku 24 a vygeneroval stratu, v 25 zarobil. Mozem si odratat zo zisku v roku 25 nejake straty z roku 24 a znizit si dane? Ci to mam "smolu" a zivot ide dalej?

Co brani cloveku sa prestahovat do Madarska a byt danovym rezidentom Madarska? 15% flat znie lepsie ako 39% a to nemusi ist clovek ani daleko
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JozkoMrkvicka napísal: Ne 10 12, 2023 10:28 pm Viete mi prosim povedat, ci si clovek (ci uz ako PO alebo FO) moze odpocitavat straty zo zakladu dane pri zisku z predaja kryptomien?
Jasné, že môžeš. U fyzickej osoby je to príjmom podľa § 8 ods. 1 písmeno t) zákona o dani z príjmov. Sadzba 19%/25% a podľa daň. priznania sa ti ozve
zdravotka na doplatenie 14% zdravotného poistenia. To doplatenie si môžeš odčítať ako náklad v ďalšom roku a časť dane ti vrátia.

Ako PO môžeš všetko, aj si prenášať stratu do dalších rokov a daň je 15% pri výške príjmov do 100 000. Akurát obstarávacia cena musí byť na PO, nie na teba.
Ak už máš eseročku, treba ti pridať príslušný predmet podnikania... Poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny, môžeš aj Poskytovanie služieb peňaženky virtuálnej meny.
Skús zistiť, či je to v zozname živností aj pre registráciu ako SŽČO - ak je môžeš obchodovať na živnosť ( len crypto..ostatné veci ako akcie, deriváty nemôžeš). Je to viazaná živnosť, tak treba zistiť na aké podmienky sa to viaže.
JozkoMrkvicka napísal: Ne 10 12, 2023 10:28 pm Taktiez, ako je to v situacii, kedy som obchodoval s kryptomenami v roku 24 a vygeneroval stratu, v 25 zarobil. Mozem si odratat zo zisku v roku 25 nejake straty z roku 24 a znizit si dane? Ci to mam "smolu" a zivot ide dalej?
To môžeš pri eseročke. Ináč nie. FO: strata sa neprenáša do ďalšieho zdaniteľného obdobia, ale v rámci jedného kalendárneho roka môžeš optimalizovať realizovaný zisk realizovaním straty na inej cryptomene (musí to byť len v rámci crypto...strata v inej skupine ako cenné papiere, deriváty sa nedá započítať )
JozkoMrkvicka napísal: Ne 10 12, 2023 10:28 pm Co brani cloveku sa prestahovat do Madarska a byt danovym rezidentom Madarska? 15% flat znie lepsie ako 39% a to nemusi ist clovek ani daleko
Nie je to také jednoduché. Tá daňová rezidencia nie je len o pol roku strávenom v inom štáte. Ale to si zisti ako to riešia tí, čo potrebujú realizovať velký zisk. Vtedy sa to oplatí.

P.S. Treba počkať, či zrušia všetky zmeny prijaté v 2023. Ja vidím nádej aspoň v tom, že by ostalo 19% (bez časového testu ) a možno odpadnú odvody.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
JozkoMrkvicka
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2023 10:04 pm
Has thanked: 2 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JozkoMrkvicka »

Jasné, že môžeš. U fyzickej osoby je to príjmom podľa § 8 ods. 1 písmeno t) zákona o dani z príjmov. Sadzba 19%/25% a podľa daň. priznania sa ti ozve
zdravotka na doplatenie 14% zdravotného poistenia. To doplatenie si môžeš odčítať ako náklad v ďalšom roku a časť dane ti vrátia.
mozme to vysvetlit ako pre jozka mrkvicku na slovnej ulohe, prosim?

priklad1:

mam zisk z predaja kryptomien 500k za rok 2024, 14% zdravotné poistenie je 70k, daň z príjmu 25% nie je pre túto úlohu dôležitá a preto ju vynechám

v roku 2025 mam zisk z predaja kryptomien 300k, 25% daň z príjmu je 75k

Keď som za rok 2024 odviedol do zdravotného poistenia 70k, koľko si môžem odčítať ako náklad v roku 2025 za týchto predpokladov?

Koľko rokov dopredu si môžem odčítavať zdravotné poistenie (za predpokladu, že som ho ešte všetko "nevyminul" pre účely odčítania daní)

Každopádne, pod "odpocitavanim strat zo zakladu dane" som nemal na mysli tento pripad, ale takyto

priklad2:
za rok spravim 3 trady
dva som realizoval stratu, som v minuse 50k
jeden som realizoval vyhru, zarobil som 100k
dokopy som zarobil 50k

platim dan len z vyhier (39%*100k) alebo si mozem zapocitat straty do nakladov (39%*50k)?
Ako PO môžeš všetko,
Podla toho, co hovoris, tak pri vacsich ziskoch (co pocas bullrunov je velmi jednoduche realizovat) je dolezite pre efektivnost danenia prevadzkovat tuto cinnost na PO, chapem to spravne? Ako PO by som nemal zdravotne 14% ale dan z dividend 10% (za predpokladu, ze by som si chcel vyplatit vyhry, nova sadzba od 2024 tusim) a tiez nie 25% dan z prijmov ako pri FO ale 21% (pri zisku nad 100k, do 100k 15%)

Tzn pri zisku > 100k viem usetrit 4-8% ako PO v porovnani s FO za predpokladu, ze si chcem vybrat vsetok zisk z firmy. Ak nechcem, tak to je 14-18%

To môžeš pri eseročke. Ináč nie. FO: strata sa neprenáša do ďalšieho zdaniteľného obdobia, ale v rámci jedného kalendárneho roka môžeš optimalizovať realizovaný zisk realizovaním straty na inej cryptomene (musí to byť len v rámci crypto...strata v inej skupine ako cenné papiere, deriváty sa nedá započítať )
mozem teda extrapolovat, ze pre danovu efektivitu je najracionalnejsie prevadzkovat tuto cinnost ako PO, konkretne sro? Prirodzene mi to z toho vyplyva, snazim sa to velmi zjednodusit, pretoze cela tato problematika je na chapanie bezneho cloveka zbytocne zlozita

Nie je to také jednoduché. Tá daňová rezidencia nie je len o pol roku strávenom v inom štáte. Ale to si zisti ako to riešia tí, čo potrebujú realizovať velký zisk. Vtedy sa to oplatí.
priklad: ked clovek nema ziadne vazby v ramci SR okrem rodicov, nema rodinu a deti, nic nevlastni, nic neprenajima, nema ziadne zazemie a podobne veci, nenavstevuje rodinu velmi pravidelne a zaroven v Madarsku ma prenajaty byt, v ktorom realne byva, plati realne ucty, ma v Madarsku zaujmy aj realne zazemie (kamarati, blizky), tak by to malo byt relativne nepriestrelne..co si myslis?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj. No nechcem tu riešiť konkrétne výpočty. Nerieším ich ani u seba - robí to účtovník, aj podáva daňové, aj mi vždy dá inštrukcie, čo a kde mám zaplatiť, takisto podpísať. Ani účtovníctvo nemám doma. V tom sa spolieham na profesionálov. Len sám tomu chcem tiež rozumieť, aby som vedel, čo sa oplatí a čo nie, takisto pre vlastnú kontrolu.

Včera v telke dávali, že vláda ide dať do zákona 15% daň do výšky zdaniteľného príjmu 60 000 €.
Doteraz to bolo tesne pod 50 000 a očakávalo sa, že od 2024 bude 100 000.
Tak tých 100 000 som uviedol nesprávne. Aj pri crypto treba počkať čo presne zmenia.

Určite, ked niečo chceš robiť pri väčších sumách, tak to treba robiť na eseročku. Môžeš aj žiť na eseročku, dať auto, priestory atd do nákladov.
Dám linky kde máš viac info:

založenie eseročky za účelom obchodovania s crypto:
https://www.companyconsulting.sk/blog-7 ... yptomenami

ako sa zdanuje crypto: https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... ny-bitcoin

Živnosť a crypto: https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... na-zivnost
https://www.podnikajte.sk/zivnost/zivno ... -povolenie

P.S. Maďarsko - ano v takom prípade by nemal byť problem. Preberali sme to tu, dosť podrobne... skús nájsť cez Hľadať v pravom hornom rohu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ešte jedna vec:
Ako fyzická osoba - občan, ak máš pozičnú stratégiu pre crypto, môžeš byť úplne oslobodený od daní a odvodov.
Musíš to ale robiť cez cenné papiere obchodované na burze (ETF, ETN, ETC..).
Ide o fondy, ktoré držia skutočné crypto a ich cena sa hýbe podľa skutočných cien crypto. Ale musíš to držať min. 1 rok.
Zhrnutie mám na tejto linke: https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... c.php?t=33
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa miobaspe »

Ak by niekto chcel a mal moznost zatlacit na poslancov parlamentu vo svojom okoli a presvedcit ich na zdanovanie krypta 7%

https://www.kryptonovinky.sk/o-daneni-k ... co-zmenit/
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
JozkoMrkvicka
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2023 10:04 pm
Has thanked: 2 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JozkoMrkvicka »

Este nie je na 100% rozhodnute

Aky bude vysledok sa dozvieme definitivne tento tyzden (celkom ulava, myslel som si, ze uz je odklepnute na 100%, ze sa vraciame do "starych casov")
Ako fyzická osoba - občan, ak máš pozičnú stratégiu pre crypto, môžeš byť úplne oslobodený od daní a odvodov.
Dakujem za informaciu. Zdielam nazor, ze momentalne ETFs su pre boomerov. Dovod, pre ktory je crypto zaujimave pre ludi ako som ja nie je long btc / eth v danovo efektivnom etfku pri drzani 1 rok


Dakujem za podrobne informacie. Budem v napati cakat tento tyzden ako sa situacia vyvynie, no mentalne som uz pripraveny na to, ze to cele hodia do kosa na hulvata
Prílohy
Snímka obrazovky 2023-12-12 000055.png
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Chcelo by to aspoň odstrániť tie odvody 14% ( po novom už 15% ).
To je choré, aby sa zdravotné poistenie používalo ako druhá daň. Voľakedy malo aspoň strop.
Ináč pozeral som na Ódorové návrhy....to by sme zaplakali...dividenda 15%, dane z auta (len z EV nie)...všelijaké bizardnosti
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 68 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

JUGGLER napísal: Ut 12 12, 2023 12:48 am Chcelo by to aspoň odstrániť tie odvody 14% ( po novom už 15% ).
To je choré, aby sa zdravotné poistenie používalo ako druhá daň. Voľakedy malo aspoň strop.
Ináč pozeral som na Ódorové návrhy....to by sme zaplakali...dividenda 15%, dane z auta (len z EV nie)...všelijaké bizardnosti
No sak to postih Fico/pociatek zrusil strop zdravotnych odvodov zo zisku, po tom co to s Paškom cele vytunelovali, buzerant *******. Kedysi bol strop myslim 19 000€? Nevravim ze to je adekvatny strop ale uplne zrusit je pekne svinstvo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pametám si strop okolo 6000. Zisky sa vyberali naraz, aby ten odvod nebol velký. Hej, zrušili to Ficovci v 2016. Odvtedy platí aj výmena daňových informácii, čo zaviedlo USA. Každý priniesol niečo zlé. Aj Miháľ ked bol v SaS v 2010. Som platil za jeho rady ako sa vyhnúť plateniu do štátnej kasy a ked sa stal ministrom všetko zrušil, aby naplnil štátnu kasu. Boli aj dobré časy, ked sa výber zisku z firmy nezdaňoval vôbec... Všetko padlo po finančnej kríze...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 68 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Mne sa zda ze strop bol pred uplnym zrusenim navyseny na 19/20k, ked som sa o to zaujimal, bohuzial nakoniec moje zisky z burzny neboli take vysoke aby som nejaky strop musel riesit :D :D

edit: tak mas pravdu bud som pozeral nieco ine, alebo som pozeral nejaku zlu dan.

https://www.trend.sk/financie/zdravotne ... eho-prijmu
Tato cast ma "pobavila":
Zrušením stropov na zdravotné poistenie príde do zdravotných poistení približne o 82 miliónov eur viac, ako sa plánovalo. Minister sľubuje, že z tejto sumy vyše 70 miliónov eur pôjde na obnovu nemocníc. Zvyšok ostane v zdravotných poisťovniach.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa jogo »

Dobre video, ktoré popisuje praktiky crypto trhu s tokenmi, ktoré sú kryté iba "tokenmi" a v prípade problémov sa to zosype ako domček z kariet.
https://www.youtube.com/watch?v=YD_a6VaHmKI
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
JozkoMrkvicka
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2023 10:04 pm
Has thanked: 2 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JozkoMrkvicka »

SBF bol v prvom rade demokrat insider. Neviem, ci autor videa popisoval ake styky maju jeho rodicia, no je dost evidentne, ze otec mu pomahal vytvorit strukturu schrankovych firiem. Taktiez mal velke mnozstvo Americkych politikov na vyplatnej paske. Najznamejsou je asi Maxine Waters, ktorej tweety mozno este viete dohladat. Ako mu posielala bozk na videu, ako sa s nim fotila, usmievala sa na neho atd

Tento clovek hral Lolko, ked bol na calle s venture capitalistami a raisoval 8-9figures, ktory nespravili dostatocny due diligence pri investicii do jeho burzy. Hovorime o fondoch ako Sequoia a pod

Keby institucie (ci uz investori alebo politici) fungovali tak ako maju, nikdy by Sam nenapachal take skody. A nakoniec to davat cele za vinu cryptu je na smiech.

Cena BTC je vyssie ako ked Luna skoncila, ked 3AC skoncilo, ked FTX skoncilo, ked Genesis skoncila atd

Keep coping
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa polovnik »

sorry za off topic , interview s michalom :
https://www.youtube.com/watch?v=pasg_rV3hMo
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

polovnik napísal: Pi 23 02, 2024 10:54 pm sorry za off topic , interview s michalom :
https://www.youtube.com/watch?v=pasg_rV3hMo
To je Mika, teda Airmike?
Ak áno, môžem kópiu prehodiť do jeho vlákna? Tu sa to časom stratí.
Čo sa týka crypto, samozrejme diskusia vítaná.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa polovnik »

ano je to airmike , chcelo by to niekoho zkusenejsieho aby ho vyspovedal , sutorisa tomu evidetne nerozumie a ani nevie co sa pytat ,
tu je este jeden jeho rozhovor
https://open.spotify.com/episode/2W4m9EmFz0jmjAjcSHKpfN

ano kludne pridaj obe do toho vlakna
misooo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 05 03, 2024 11:15 pm
Has thanked: 2 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa misooo »

Čaute. Otvoril som Binance po pár rokoch a niečo málo tam mám v krypte. Chcel by som si tie peniaze previesť na svoju peňaženku nech ich držím u seba. Stiahol som si Coinomi. Ak som šiel previesť BTC z Binance tak poplatok za presun mi vyčíslilo okolo 16eur, čo mi prišlo strašne veľa zatiaľ čo cez platobný kanál BTC lightning to bolo okolo eura. Nie som si však istý či môžem na presun Bitcoinov z Binance do peňaženky Coinomi použiť BTC lightning. Neviete mi niekto poradiť ako to presunúť čo najlacnejšie a tak aby som na konci dňa mal tie Bitcoiny u seba ? Ďakujem za rady. :D
Wolf
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Wolf »

Coinomi myslím zatiaľ LN nepodporuje. Takže to tam cez LN nenarveš. Je rozdiel BTC a LN peňaženka.

Na LN peňaženke nie je dobré mať veľkú čiastku (+100 €) dlhodobo. LN kanál sa po 3 mesiacoch neaktivity zavrie, a vtedy aj tak musíš presunúť na BTC peňaženku.

Ja mám na LN breez wallet v mobile. Ale už je náročnejšia technicky (je self-custody).

Pozri si na mempoole, kedy sú najmenšie poplatky a vtedy posielaj (https://mempool.space/graphs/mempool#3m)

Alebo skús, či sa na Binance nedá explicitne nastaviť poplatok za transakciu (sat/vByte) na nižší. Transakcia je vtedy lacná no môže trvať kľudne x hodín.
misooo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 05 03, 2024 11:15 pm
Has thanked: 2 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa misooo »

Wolf napísal: Ut 19 03, 2024 5:47 pm Coinomi myslím zatiaľ LN nepodporuje. Takže to tam cez LN nenarveš. Je rozdiel BTC a LN peňaženka.

Na LN peňaženke nie je dobré mať veľkú čiastku (+100 €) dlhodobo. LN kanál sa po 3 mesiacoch neaktivity zavrie, a vtedy aj tak musíš presunúť na BTC peňaženku.

Ja mám na LN breez wallet v mobile. Ale už je náročnejšia technicky (je self-custody).

Pozri si na mempoole, kedy sú najmenšie poplatky a vtedy posielaj (https://mempool.space/graphs/mempool#3m)

Alebo skús, či sa na Binance nedá explicitne nastaviť poplatok za transakciu (sat/vByte) na nižší. Transakcia je vtedy lacná no môže trvať kľudne x hodín.
Ďakujem za pomoc. :) Tak budem musieť akceptovať tie vyššie poplatky :/

Ešte by som sa chcel opýtať, keď náhodou v budúcnosti budem chcieť použiť ligtning network kvôli nižším poplatkom, viem si LN peňaženku napr. ten spomínaný Breez nabiť cez Coinomi?
Wolf
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Wolf »

Breez by mala vedieť príjmať aj klasickú BTC transakciu, ktorú si prevedie do LN peňaženky. Myslím, nie som si istý. Napr. český Anycoin je fajn, na ktorom si kúpiš BTC a môžeš si ich poslať jak cez klasický, tak hneď cez LN.

No Anycoin má celkom vyskú cenu krypta, do ktorej si schováva poplatky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"