Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa hifron »

Investuj do toho, v čom sa vyznáš... Môžeš síce aj do zeleniny ako Forrest Gump, ale aj inde oplieskavajú ľudia prachy a vôbec im to nevadí...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Keby som drzal SP500 dnes tak pri 20% poklese by som predal.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Po 16 05, 2022 1:37 am Keby som drzal SP500 dnes tak pri 20% poklese by som predal.
To je slovo chlapa.
Tak teraz už len daj vedieť, kedy by si SP500 znova nakúpil.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Rokosák napísal: Po 16 05, 2022 1:37 am Keby som drzal SP500 dnes tak pri 20% poklese by som predal.
Pořád nechápu, jak jsi přišel na magické číslo 20% - jak víš, že těch 20 není dno? Pokud je, tak kdy nakoupíš zpět se ztrátou? Pokud není, jak určíš, kdy nakoupit?
Vychází to aspoň na historických datech?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pad konkretnej akcie o 20% casto pokracuje. Zrejme je nejaky dovod, preco akcia klesa. Nakupujes ak sa ukaze konzistentny trend hore od najnizsieho bodu. Podla situacie ja by som nakupil po zhruba 10-15 percentnom raste od najnizsieho bodu. Tych 20% je iba cislo, nenavazuje sa na ziadne data.

Historicke data nemam, iba osobne skusenosti. Zarucene by pomohli data, ktore porovnavaju co sa stalo po 20 percentnom poklese. Kolko zacalo rast po 25% poklese, 30%, atd. Nechcem sa popalit znovu a 20% pokles mi vyhovuje aj ked to vzdy nevyjde. Ja sa radsej vyhybam rizika co znizuje straty i ked potenicalne znizuje aj vynosy.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa andre »

Tie pull back strategie sa daju pomerne jednoducho zbacktestovat. Neni problem najst aj nejake optimalne % DD na nejakom vzorku akcii.

Niekde to mam spravene. Ked sa vraqim z dovolenky, viem to pohladat.

Ak sa dobre pamatam, tak problem bol z toho vyvodit nejake zavery. Lebo co mi vyslo najlepsie na nejakom vzorku, mi nesedelo na inych. Proste som nedokazal z toho dostat nieco co by davalo lepsie vysledky ako veci co pouzivam.

Lepsie vychadza napr. postupne riadenie pozicie napr. po 25%, lebo to mas ovela vyhladanejsie.

Inak na indexove ETF treba nizsi DD, ako na jednotlive akcie. Kedze maju podstatne mensiu volatilitu.
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa mm1809 »

tumblr_nargrx6uyz1t3fxp0o1_640.jpg
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

SP500 kleslo zhruba 20% od posledneho maxima. Keby som SP500 vlastnil, tak by som predal. Uvidime ako by to skoncilo. Takisto budem sledovat pripadny rast pre pripad kedy (ak dovolite po historicko-vidiecko-basnickY) naskocit na rebriniak.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa michael89 »

Logiku by možno malo predať ho vtedy, keby si ho v minulosti kúpil lacnejšie a stále na tom ešte máš nejaký zisk.

Ja som začal investovať na začiatku roka, kupoval som teda drahšie a určite by som nepredal, pretože môj horizont je minimálne 25 rokov.
Emócie treba držať na uzde :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Povedzme, ze si kupil nieco za 100 a dnes je 80. Povedzme, ze dalej poklesla cena na 50, ale za rok sa vratila cena akcie na 100. Cize po roku si stratu odstranil a zisk je nula. Keby si predal pri 80 a znovu kupil pri 60 tak by si vsak mal zisk 12% za rok.

Toto je postup pre pripad rizika dramatickeho padu, ktory prichadza priemerne raz za 10-12 rokov pre trh celkovo, ale pre individualne akcie castejsie. . Pre normalnu fluktuaciu to je pre dlhodobeho investora zbytocne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ak dlhodoby investor pocita s tym ze zazije aj vyse 50% prepady hodnoty investicie a na zelenu nulu moze cakat aj 20 rokov, potom ano je nieco robit zbytocne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Len ako zistime, ze nepredame na dne? Teoreticky by sa mozno oplatilo predat resp riskovat predat na dne, ak je pravdepodobnost , ze na dne nie sme. Tj, zazijeme 4 prepady, z tych 100 na 80, kde by zasiahol stop loss, a v 1 pripade to pojde az na 60.. a v 1 na 70.. potom zachranime prepad 1x po 20 a 1x po 10, takze ak 2x predame na dne na 80, mame "30" do rezervy tj nakupit napr na 90 naspat, a stale mame "10" k dobru..
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa andre »

Predavaj/nakupuj postupne podla nejakych indikatorov. Napr. ako ukazoval bebe na stretavke podla volatility portfolia. Ono to je super napad a technicky jednoduche riesenie.

Ako nevyhodu vidim to, ze z pasivneho investingu spravis ciastocne trading. Vies tak spravovat cast penazi a casom porovnat rozne pristupy. Ja prave pouzivam 4 rozne pristupy. Casom ich vyhodnotim, mozno vymyslim este nieco dalsie..
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

andre napísal: Po 18 07, 2022 8:05 am Ako nevyhodu vidim to, ze z pasivneho investingu spravis ciastocne trading.
Ano, aj dlhodoba investicia potrebuje obcasny zasah. Pasivna investicia neznamena iba kupit a zabudnut. Urcita aktivita sa vyzaduje takisto. Otazkou je ako casto. Daytrading vyzaduje rychle reakcie. Investicia nizsiu pravidelost, okrem skutocne dolezitej udalosti.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Zdravym »

Rokosák napísal: Ne 17 07, 2022 12:06 am Povedzme, ze si kupil nieco za 100 a dnes je 80. Povedzme, ze dalej poklesla cena na 50, ale za rok sa vratila cena akcie na 100. Cize po roku si stratu odstranil a zisk je nula. Keby si predal pri 80 a znovu kupil pri 60 tak by si vsak mal zisk 12% za rok.

Toto je postup pre pripad rizika dramatickeho padu, ktory prichadza priemerne raz za 10-12 rokov pre trh celkovo, ale pre individualne akcie castejsie. . Pre normalnu fluktuaciu to je pre dlhodobeho investora zbytocne.
MOJ NAZOR JE - ze toto je pre dlhodobeho investora cesta do pekla.

S&P 500 by si teraz predal? ako vies ze uz nepojde hore? ak prida 10-15 % tak nakupis? Co ak zase potom padne? Pre dlhodobeho investora, ktory ma este pred sebou dlhy horizont je pokles trhov len vypredaj, kedy moze nakupit v zlave.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zdravym napísal: Ut 19 07, 2022 12:02 pm
Rokosák napísal: Ne 17 07, 2022 12:06 am Povedzme, ze si kupil nieco za 100 a dnes je 80. Povedzme, ze dalej poklesla cena na 50, ale za rok sa vratila cena akcie na 100. Cize po roku si stratu odstranil a zisk je nula. Keby si predal pri 80 a znovu kupil pri 60 tak by si vsak mal zisk 12% za rok.

Toto je postup pre pripad rizika dramatickeho padu, ktory prichadza priemerne raz za 10-12 rokov pre trh celkovo, ale pre individualne akcie castejsie. . Pre normalnu fluktuaciu to je pre dlhodobeho investora zbytocne.
MOJ NAZOR JE - ze toto je pre dlhodobeho investora cesta do pekla.

S&P 500 by si teraz predal? ako vies ze uz nepojde hore? ak prida 10-15 % tak nakupis? Co ak zase potom padne? Pre dlhodobeho investora, ktory ma este pred sebou dlhy horizont je pokles trhov len vypredaj, kedy moze nakupit v zlave.
suhlasim a takato strategia sa mi zda aj menej stresujucejsia, leb nemusis sledovat pri akom poklese predavat a kedy nakupovat. Ja som tiez dlhodoby investor a vobec neriesim nejake docasne poklesy, akurat tak dokupujem a sledujem ci sa nejako dramaticky nemenia fundamenty.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Takisto súhlasím, len podotýkam na možné riziká dokupovania "vo výpredaji".
Ak by som bol investor, ktorého tu ľudovo nazývame "sedliak", tak moja stratégia by mala byť jednoduchá a mala by eliminovať akékoľvek emócie. Tj. pošlem na účet rovnakú sumu peňazí (do širokého indexu) bez ohľadu, čo sa vonku deje. Má to aj racionálnu stránku, kde si ako sedliak uvedomujem, že so svojimi obmedzenými vedomosti a praktickými zručnosťami nedokážem aktívne riadiť svoje portfólio tak, aby som prekonal trh.
Teraz situácia, že som už pokročilejší investor, ktorého opisujete, že by som chcel efektívne dokupovať v zľave. Tu si treba v prvom rade uvedomiť otázku, či naozaj nakupujeme v zľave alebo to nie je len fiktívna zľava. Ešte aj dnes je napr S&P500 v tzv. "alzáckej" zľave. Ilustrujem na bežnom príklade: ak chlieb bežne stojí 2 eurá (cena za ktorú som ochotný kúpiť), ale teraz mám možnosť kúpiť v 50% zľave v obchode, kde išla z 5 eur na 2,50, tak nie, nekupujem v zľave. Presne toto sa nám investorom dialo posledné 2 roky a ešte stále sa nám to deje.
Poďme pre konkrétny prípad na trh: dnes S&P500 stojí cca 19x zisku, dlhodobé mediánové ocenenie je ale okolo 15x. Napriek 20% poklesu z nedávnych maxím, môže index padnúť ďalších 20%, aby sa dostal vôbec na dlhodobý medián. On padnúť ale ani nemusí. Stačí, že v budúcnosti bude trh naceňovať na úrovni mediánu. Ak by k tomu došlo, pričom by som rátal s odhadom analytikov o cca 7,5% raste zisku p.a., resp. cca to sedí aj na 20 ročný CAGR (8,5%), tak by investícia do S&P500 mohla spraviť na 5-ročnom horizonte cca 3,2% p.a. bez dividend a cca 4,8% s nimi. A zostávajú ešte tri riziká: inflácia, rast úrokových sadzieb (hypotetická otázka: prečo by som mal byť ok s dnešným 5% yieldom na akciách, keď mi štátne dlhopisy s nižším rizikom dajú toľko isto? Keďže sú akcie vždy rizikovejší produkt, musia mať prirážku) a možné prekreslenie rastu ziskovosti. Tých 7%p.a. na ďalšie roky totiž dnes nijak nezohľadňuje možnú recesiu.
Čo tým všetkým textom chcem povedať, ak nakupujeme draho, tak daňou za to je nízky výnos v budúcnosti.
Či nakupujeme rožky, akcie alebo celé indexy, treba sa pozrieť na to, akú hodnotu nám prinesie späť, či nás privedie k nášmu investičnému cieľu a či podstupované riziko je adekvátne zohľadnené vo výnose. Podľa môjho názoru, ak dnes nakupujem index, tak ho nenakupujem v zľave. To až keď bude "na uliciach krv" ako sa hovorí. A tam sme sa ešte nedostali.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zdravym napísal: Ut 19 07, 2022 12:02 pm S&P 500 by si teraz predal? ako vies ze uz nepojde hore?
Samozrejme, ze neviem ci S&P 500 nepojde v kratkom case hore. Takisto neviem ci nebude pokracovat v poklese. Budem iba sledovat vyvoj po predaji. Pri urcitom vyvoji by mi usli zisky a predaj by bol nevyhodny. Mne vsak ide viac o obmedzenie strat. Usly zisk povazujem za menej dolezity ako skutocnu stratu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nassim Taleb znamy konceptom ciernej labute pise v jednom z jeho clankov
( https://medium.com/incerto/on-christianity-b7fecde866ec ):

Ironically, modernists fall for what I have called the opiate of the middle classes[15], that is social science and stock market speculation. They refuse religion on rational grounds, then fall for economic forecasters, stock market analysts, and psychologists. We know that economic forecasts work no better than astrology; stock market analysts are more pompous but much less elegant than the bishop, and psychology papers do not replicate meaning their results do not hold.

Kritizuje modernu vedu, ktora odmieta nabozenstvo kvoli iracionalite, ale podla Taleba naletela na metody ekonomickych expertov, psychologov a co je pre nas dolezite aj burzovnych analytikov.

Momentalne niektori analytici predvidaju mohutny pad trhu a druha strana predvida iba "korekciu". Jedna strana bude mat pravdu, ale vo vede je dolezita opakovatelnost. Co sa casto stava aj u trejderov je, ze ta ista metoda je obcas uspesna a obcas nie. Teda nevieme vopred aky bude vysledok nasej analyzy pretoze nas sposob mysenia nestaci a ako to skonci vopred nevieme.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ja som toho nazoru, ze bez ohladu na to ako je kto dobrý analytik, alebo nakolko ma ake bohate skusenosti, tak z dlhodobeho hladiska bude uspesnost predikcii pohybov na trhoch nie vysoka, nech sa jedna o kohokolvek. Je to preto, že do pohybov na svetovych trhoch zasahuje skoro nekonečné mnozstvo roznych vplyvov. Taka banalita: je nejaky vyznamný trend na aktíve a staci ze jeden vacsi hrac zahrá proti nemu a už to moze diametralne ovplyvnit spravanie ostatnych hráčov hoci minutu predtym planovali urobit nieco iné. A to sa nabaluje s rozhodnutiami inych atd. To je to mavnutie kridiel motyla ktore nakoniec vyvola nieco závažné na druhej strane Zeme.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal: Ne 28 08, 2022 7:17 am Ja som toho nazoru, ze bez ohladu na to ako je kto dobrý analytik, alebo nakolko ma ake bohate skusenosti, tak z dlhodobeho hladiska bude uspesnost predikcii pohybov na trhoch nie vysoka, nech sa jedna o kohokolvek. Je to preto, že do pohybov na svetovych trhoch zasahuje skoro nekonečné mnozstvo roznych vplyvov. Taka banalita: je nejaky vyznamný trend na aktíve a staci ze jeden vacsi hrac zahrá proti nemu a už to moze diametralne ovplyvnit spravanie ostatnych hráčov hoci minutu predtym planovali urobit nieco iné. A to sa nabaluje s rozhodnutiami inych atd. To je to mavnutie kridiel motyla ktore nakoniec vyvola nieco závažné na druhej strane Zeme.
Nehovoriac o "zasahoch z hora" a.k.a. vlad a ich zachrany...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Konecne (v septembri) som predal zostavajucu malu poziciu v PRMSX (fond trhov vyvojovych krajin), ktoru som z nejakych technickych dovodov nerealizoval a potom sa na to vykaslal. Konecny zisk po ani neviem kolkych rokoch je 0.09%.

Treti stvrtrok -0.04.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

V minulom roku Tesla klesla o 65%. Uroky americkych kratkodobych statnych dlhopisov (Treasury Bills) pocas roku rastli cez 1000 percent z 0.4% az niekde cez 4 percenta.

Momentalne som kupil 4 mesacny T-Bill s rocnym vynosom 4.84%. To znamena trikrat urok za 4 mesiace by vysiel na 4,84%. Samozrejme urokova miera by sa pocas roka nezmenila co nie je pravdepodobne.

Za posledny stvrtrok roku 2022 som mal vynos z roznych kratkodobych dlhopisov, terminovanych uctov, urokov v banke a penaznych fondoch zhruba s rocnym urokom 3.64 percenta. Mnohym by sa taky vynos malil, ale skusme porozmyslat.

S financnym trhom je to ako s pocasim. Obcas svieti slnko a obcas leje. Slnecne dni mozme nosit kratase a tricko, ale ked prsi treba dazdnik. Bez dazdnika zmoknes. Mnohi majitelia akcie Tesly su pod vodou. Nie je lepsie sa obliect podla pocasia? Beznym investorom sa slubuju vecne slnecne dni. A ked zaprsitak sa aj vysusi. Medzitym vsak mozes poriadne zmoknut.

Planujem napisat do detailov co drzim a co kupujem a predavam. Viacmenej mi ide o to, ci nie je cas sa pozriet aj na dlhopisy. Volakedy boli okolo tretiny sucastou portfolia. Posledne roky dlhopisy malo vynasali. Uvidime ako to bude dalej.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Pi 10 02, 2023 1:59 am Planujem napisat do detailov co drzim a co kupujem a predavam. Viacmenej mi ide o to, ci nie je cas sa pozriet aj na dlhopisy. Volakedy boli okolo tretiny sucastou portfolia. Posledne roky dlhopisy malo vynasali. Uvidime ako to bude dalej.
Podľa mňa bude čas na dlhopisy až vtedy, keď akcie stratia dych a budú znova na maximách. Kto je teraz v strate 15% na SP500 a zavrie pozície, aby kúpil 4,84% dlhopis, tak stratu doženie tak za 4 roky, ale ak ostane v SP500, tak stratu doženie možno do konca roka...
A ak kúpi TESLU(keď ju dávaš, ako negatívny príklad), tak možno stratu z SP500 doženie za mesiac, podľa toho, koľko sa odváži do nej presunúť peňazí z SP500. TESLA sa stále predáva v 50% zľave :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa osamely chodec »

A ak kúpi TESLU(keď ju dávaš, ako negatívny príklad), tak možno stratu z SP500 doženie za mesiac, podľa toho, koľko sa odváži do nej presunúť peňazí z SP500. TESLA sa stále predáva v 50% zľave :)

co brani aby sa TSLA predavala v dalsej 50% zlave :) o rok ?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Pi 10 02, 2023 9:36 am co brani aby sa TSLA predavala v dalsej 50% zlave :) o rok ?
Narast predajov elektroaut na celom svete na úkor spaľovákov a TESLA je v segmente elektroaut nespochybniteľný líder.
Na argumenty typu, že je predražená mam len jedinú odpoveď: Pozrite si históriu AMZN.
p.s: Ten obrovský prepad akcii TSLA na konci minulého roka spôsobil podľa mňa Musk predajom akcii TSLA za pár miliard USD, ktoré potreboval na kúpu Twitra.
Naposledy upravil/-a jogo v Pi 10 02, 2023 10:21 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa user27 »

to je trosku odveci porovnanie, tesla nieje amzn. Tesla je predrazena automobilka.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

user27 napísal: Pi 10 02, 2023 10:21 am to je trosku odveci porovnanie, tesla nieje amzn. Tesla je predrazena automobilka.
Prečitaj si vlákno o TESLE. To sa tam tvrdí už 10 rokov a TESLA stále rastie podobne ako AMZN a Bitcoin.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jogo, ja vobec nespochybnujem, ze TSLA je dobra investicia do buducnosti , ja iba hovorim, ze o rok moze byt cena aj o 50% nizsia ako je teraz. Molekula NG sa v lete predavala za 8-9 usd dnes ta ista molekula sa predava za 2,4 usd cize aj tych -50% bolo este drahych, a ta molekula je stale ta ista. A to este nejeden analytik pise, ze aj tych 2,4 je vela , ze bude 1,5 usd. Ked NG islo za 9 , predhanali sa ze cena bude cez 15 :). Chcem iba povedat, ze netrejdime hodnotu ale cenu a cena zavisi ako stado ma predstavu o ferovej cene:).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Cena Tesly v buducnosti je neznama a odhady sa zakladaju na dohadoch a odhadoch. Ale 4% z konkretneho americkeho dlhopisu je zaruceny i ked nie na sto percent. Ocakava so tohto roku boj o dlhove obmedzenie, co moze znamenat aj docasne zastavenie platenia krajiny za dlhy, co v skutocnosti statne dlhopisy su. Preto investujem do kratkodobych terminov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Pi 10 02, 2023 2:10 pm Cena Tesly v buducnosti je neznama a odhady sa zakladaju na dohadoch a odhadoch.
Rokosák, podobne argumenty si tu písal pred 10 rokmi, keď cena TESLY bola na 8 USD a o teraz píšeš to isté a o 10 rokov budeš písať zase to isté.
Rokosák napísal: Pi 05 07, 2013 2:33 pm Analyzovat mozes sto rokov a k nicomu sa nedopracujes. Neexistuju spolahlive data priamo z kuchyne firmy. V Pripade TESLA Motors si urci sumu, ktoru si mozes dovolit stratit a kup akcie ak mas z toho dobry pocit. Ja osobne na zaklade 5 sekundovej analyzy tieto akcie nehodlam kupit.
Nechápem prečo v príspevku o nákupoch USA dlhopisov si začal argumentovať TESLOU. Zbytočne sa debata odklonila od pôvodného príspevku investovania do USA dlhopisov.
Ja mam napríklad časť železnej rezervy zainvestovanú cez FIO-konto v CZK. Mam tam úrok 5,5%, mam tam tiež menové riziko ako ty a peniaze mam k dispozícii okamžite.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Cena Tesly v buducnosti je neznama stale. Ale cena dnes, vcera, pred rokom a desiatimi rokmi je znama. Ja sa zasadne vyhybam prepovediam do buducnosti. Minulost je znama a rozhodnutia sa robia v pritomnosti. Buducnost je neznama preto je dobre prehodnotit rozhodnutia ak im vyvoj nepraje.

Aj ked sa Tesla vylize zo straty, to neznamena, ze predat v urcitom case a znovu kupit nie je teoreticky lepsie. Napriklad kupit dlhopisy. Drzanim Tesly v skutocnosti predpovedas, ze cena narastie 85% od ceny na Silvestra minuleho roku, aby dosiahla novorocnu uroven roku 2022.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: So 11 02, 2023 1:13 am Aj ked sa Tesla vylize zo straty, to neznamena, ze predat v urcitom case a znovu kupit nie je teoreticky lepsie. Napriklad kupit dlhopisy. Drzanim Tesly v skutocnosti predpovedas, ze cena narastie 85% od ceny na Silvestra minuleho roku, aby dosiahla novorocnu uroven roku 2022.
Ak sa na to pozriem "tvojimi očami", tak ty kúpou USA-dlhopisov predpovedáš, že kurz dolára voči Euru neoslabí.
Čo ak kurz USD voči EURU oslabí na úroveň parity kúpnej sily tj. 1,3000? Budeš v kurzovej strate 20% a úrok 4,5% z dlhopisu ti ju ani zďaleka nepokryje. Tak isto, ako úrok z dlhopisu ti ani zďaleka nepokrýva slovenskú dvojcifernú infláciu. Zatváraš oči pred realitou straty kúpnej sily tvojich úspor.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jogo ty TSLA drzis v EUR ci USD?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: So 11 02, 2023 7:16 pm Jogo ty TSLA drzis v EUR ci USD?
Pri akciach, ktoré exportujú do celého sveta je úplne jedno v akej mene ich nakúpiš. Oslabenie USD spôsobí nárast ich tržieb a ziskov a tým nárast ich ceny v USD a naopak.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal: So 11 02, 2023 9:48 am Čo ak kurz USD voči EURU oslabí.
Kurz ovplyvnuje akcie a vsetky ine aktiva. Ak mam 10000 v 4% USA dlhopisoch a kurz padne 10% tak moja strata v Eurach je okolo 6 percent. Ak drzim 10000 v TSLA a cena narastie 10% tak som pripblizne na nule v Eurach. Ak cena klesne tak...

Pokial sa pamatam, tak som pisal tu na fore, ze v pripade 20% poklesu ceny Tesly by som predaval. Mal som stastie, za mudreho sa nepovazujem a moje myslienky su iba na posudenie. Negarantujem ich, nikomu ich nevnucujem a pripadne straty nevykryvam.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Ne 12 02, 2023 3:21 am Kurz ovplyvnuje akcie a vsetky ine aktiva. Ak mam 10000 v 4% USA dlhopisoch a kurz padne 10% tak moja strata v Eurach je okolo 6 percent. Ak drzim 10000 v TSLA a cena narastie 10% tak som pripblizne na nule v Eurach. Ak cena klesne tak...
Zober si 100% exportnú firmu pre jednoduchosť.
Ak ma firma tržby 10mld USD a zisk 1mld USD, tak pri P/E=10 ma cenu 10mld USD
Ak USD oslabí 10%, tak firma ma tržby 11mld USD, zisk 1,1mld a cenu 11 mld USD pri nezmenenom P/E.
Pokial sa pamatam, tak som pisal tu na fore, ze v pripade 20% poklesu ceny Tesly by som predaval. Mal som stastie, za mudreho sa nepovazujem a moje myslienky su iba na posudenie. Negarantujem ich, nikomu ich nevnucujem a pripadne straty nevykryvam.
A pokiaľ si ja pamätám, nikdy si nenapísal, kedy predané pozície znova nakúpiť. TESLA už od dna stúpla 100% a ty stále mlčíš. Indexy už stúpli 10% a ty stále mlčíš. Som zvedavý, kedy nahlásiš nákup nejakých akcii alebo fondov.
TESLA robí 20% korekcie kedykoľvek, s takou podmienkou by si ju ani náhodou nedržal až na vrchol.
Pre účely hitparády: Si v USA dlhopisoch 100% zainvestovaný?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ak ma firma tržby 10mld USD a zisk 1mld USD, tak pri P/E=10 ma cenu 10mld USD
Ak USD oslabí 10%, tak firma ma tržby 11mld USD, zisk 1,1mld a cenu 11 mld USD pri nezmenenom P/E.

Jogo snad si myslis, ze exportne firmy sa nehedzuju? Bez hedzingu by skrachovali , oni robia svoj core biznis nie zisky na forexe, ver mi ja som to zazil. :) Preto tvrdim , ze pre Cechov je eur vyhodne, ale to je uz ina tema.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Ne 12 02, 2023 8:40 am Jogo snad si myslis, ze exportne firmy sa nehedzuju? Bez hedzingu by skrachovali , oni robia svoj core biznis nie zisky na forexe, ver mi ja som to zazil. :) Preto tvrdim , ze pre Cechov je eur vyhodne, ale to je uz ina tema.
Ak by sa nejako podstatne hedgeovali, tak by mali podstatne väčšie kurzové zisky a straty, ako uvádzajú vo výročných správach.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

vseobecny tip pre tych co sa investovaniu doteraz vobec nevenovali a rozmyslaju ci "naskocit" napr na nejake ETF je, ze treba urcite este počkať. A "vhupnut" do toho az ked urokove sadzby Usd ukazu jednoznacny trend k dlhodobemu znizovaniu- to je cele co staci vediet aby clovek generoval zisk. :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"