Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: Ne 12 02, 2023 7:34 pm vseobecny tip pre tych co sa investovaniu doteraz vobec nevenovali a rozmyslaju ci "naskocit" napr na nejake ETF je, ze treba urcite este počkať. A "vhupnut" do toho az ked urokove sadzby Usd ukazu jednoznacny trend k dlhodobemu znizovaniu- to je cele co staci vediet aby clovek generoval zisk. :)
Ja si to nemyslím. S pravidelným investovaním by som začal čím skôr. Ceny sa budú priemerovať.
S jednorazovým väčším vstupom by som tiež nešpekuloval, ale začal ihneď.. rozdelil to na viac častí ...napr. 4 investície, každá po 6 mesiacoch + mimoriadne nákupy do najväčších poklesov.

Chceš si to vyskúšať? Ak máš kuráž, môžeme.

Ja budem simulatívne reprezentovať sedliaka, ktorý má teraz k dispozícii 100 000 €.
S mojím ,,sedliackým plánom,, vyzývam 5 dobrovoľníkov, nech sa prihlásia do experimentu.

Dostanú rovnakých 100 000 € a môžu ich investovať, kedy sa im zachce. Stačí, že nahlásia svoje investície.
Investičný nástroj nech je rovnaký: ETF USA v EUR.

Tipujem, že sedliak porazí väčšinu špekulantov. Dovolím si tipnúť, že viac ako 2/3.

Ak ideš do toho, alebo sa nájde 5 dobrovolníkov, založím na to zvláštne vlákno. Ak nie, nič sa nedeje.

:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal: Ne 12 02, 2023 7:30 am
A pokiaľ si ja pamätám, nikdy si nenapísal, kedy predané pozície znova nakúpiť.
Pre účely hitparády: Si v USA dlhopisoch 100% zainvestovaný?
Napisal som scenar, porovnavajuci cakania na navrat na povodnu cenu po prepade na jednej strane a predaji pri 20% poklese a nakupe ked sa ukaze stupajuci trend. Druhy pripad bol vynosnejsi. Pokial ide o sucasny trend kedy znovu kupovat Teslu neviem, lebo Teslu nesledujem a signaly nedavam.


Cast investicii, ktoru ja riadim je cela v dlhopisoch a cashi. Podstatne vacsia cast je profesionalne riadena momentalne s vynosom nizsim ako mojim. Nech sa trapia oni, nie ja.

Povazujem za uzitocne posudit pre nasich citatelov uzivanie dlhopisov v urcitych pripadoch, co Ty robis, a takisto dolezitost nestracat, co tvrdi aj Buffett. Predat pri 20% poklese z maxima, kde sa trh otoci kratko na to sa tiez casto stava. Obmedzujes tym vysku straty. V pripade ze po 20 percentnej strate zacne trh stupat tak tu istu akciu mozes opat nakupit pri povedzme po 10 percentnom raste. Ani vtedy vsak nevies ci bude rast ceny pokracovat, alebo sa znovu otoci. Pri dlhopisoch take rozhodnutia robit nemusis.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER napísal: Po 13 02, 2023 1:14 am
Trumpeta1978 napísal: Ne 12 02, 2023 7:34 pm vseobecny tip pre tych co sa investovaniu doteraz vobec nevenovali a rozmyslaju ci "naskocit" napr na nejake ETF je, ze treba urcite este počkať. A "vhupnut" do toho az ked urokove sadzby Usd ukazu jednoznacny trend k dlhodobemu znizovaniu- to je cele co staci vediet aby clovek generoval zisk. :)
Ja si to nemyslím. S pravidelným investovaním by som začal čím skôr. Ceny sa budú priemerovať.
S jednorazovým väčším vstupom by som tiež nešpekuloval, ale začal ihneď.. rozdelil to na viac častí ...napr. 4 investície, každá po 6 mesiacoch + mimoriadne nákupy do najväčších poklesov.

Chceš si to vyskúšať? Ak máš kuráž, môžeme.

Ja budem simulatívne reprezentovať sedliaka, ktorý má teraz k dispozícii 100 000 €.
S mojím ,,sedliackým plánom,, vyzývam 5 dobrovoľníkov, nech sa prihlásia do experimentu.

Dostanú rovnakých 100 000 € a môžu ich investovať, kedy sa im zachce. Stačí, že nahlásia svoje investície.
Investičný nástroj nech je rovnaký: ETF USA v EUR.

Tipujem, že sedliak porazí väčšinu špekulantov. Dovolím si tipnúť, že viac ako 2/3.

Ak ideš do toho, alebo sa nájde 5 dobrovolníkov, založím na to zvláštne vlákno. Ak nie, nič sa nedeje.

:beer:
dobre JUGGLER, som za :)
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa hifron »

Len treba dať pozor na zariekadlo: In debt we trust
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Joki »

Video: časovať alebo nečasovať trh čerpá od Charles Schwab 5 investičnych štýlov.
Kludne si to môźte pozrieť od 2:17 do 4:50 min.

https://youtu.be/jro7t1hiKR8
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER
aj ked ja som to povodne myslel trochu inac. Ano tebou uvedeny sposobom bude s vysokou pravdepodobostou vynosnejsi. Islo mi o to, že ak niekto kto sa nechce zaoberat pravidelne investiciou a zvazuje ci teraz kupit ETF alebo neskor, tak lepsie je este pockat na znizovanie urokovych sadzieb. :)
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Rokosak drzim ti palce , vdaka tebe uvazujem nad dlhopismi inak ako doteraz , k teme ako investovat ked nic nevies je to podla mna uplne idealne , ked nic nevies , je to idealna startovacia zalezitosti , kup si dlhopis a studuj.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: Po 13 02, 2023 9:50 am JUGGLER
aj ked ja som to povodne myslel trochu inac. Ano tebou uvedeny sposobom bude s vysokou pravdepodobostou vynosnejsi. Islo mi o to, že ak niekto kto sa nechce zaoberat pravidelne investiciou a zvazuje ci teraz kupit ETF alebo neskor, tak lepsie je este pockat na znizovanie urokovych sadzieb. :)
Práveže znižovanie sadzieb bude oneskorené. Tým stále straší FED. Pritom už znížil zvyšovanie :)
Aj ked inflácia bude klesať, FED chce sadzby podržať. Ale to je už pravdepodobne v cene. Klesajúca inflácia vyvolá rally ešte predtým než FED začne znižovať.

Ale nejde o to. Nikdo nevie čo bude. Pritom väčšina čaká pokles. Aj Burry.
Sedliakov vstup na viackrát spĺňa parametre ,,aj počkať,, aj ,,investovať ihneď,,.

Ten research, čo dal Joki potvrdzuje, že netrafiť dobrú cenu nie je problémom. Problémom je, keď ti ujde vlak.

Chcel som to vyskúšať na 6 dobrovolníkoch, ktorí preferujú počkať. Ale zdá sa, že nie je záujem. Ja som stále preferoval počkať, takže to poznám. Neskôr som sa posunul k tomu, že netreba sa báť vstupovať postupne. Ale ked som sa pýtal ľudí napr. v covide, či nie je čas investovať do najväčšieho poklesu ( aspoň niečo ), každý povedal, že treba počkať.
A väčšine ušiel vlak. Mimo tých, čo investujú pravidelne. Stav čakania je pre človeka stavom kľudu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Tiež som za to nestáť na vedľajšej kolaji teraz. Investičné portfóliá určené pre deti majú lepšie výkonnosti ako majú ich rodičia. Peniaze od rodiny jednorázovka keď ich dostanú pri narodení a plus pravidelný mesačný vklad. Nikto viac menej pri deťoch nešpekuluje a deti zarábajú. Posledný rok by som chcel vidieť, niekoho čo dobre triafal, lebo to čo sa dialo... Dobré správy boli zlé, zlé boli dobré. Štatistiky na divoko, FED pod tlakom. Zlé správy sa veľmi ľahko predávajú, no treba byť aj obozretný nešiel by som all in ani na jednu stranu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal: Po 13 02, 2023 9:50 am JUGGLER
aj ked ja som to povodne myslel trochu inac. Ano tebou uvedeny sposobom bude s vysokou pravdepodobostou vynosnejsi. Islo mi o to, že ak niekto kto sa nechce zaoberat pravidelne investiciou a zvazuje ci teraz kupit ETF alebo neskor, tak lepsie je este pockat na znizovanie urokovych sadzieb. :)
Pozri si históriu. ak by si čakal na znižovanie sadzieb, tak by ti ušiel rast od roku 2003-2007, alebo 1995-2000 alebo 2009-2018, je to tak ako píše Juggler. stačí aby sa rast sadzieb znížil, resp. zastavil. Preto tiež doporučujem postupne sa zainvestovať. Ako dobrovolník sa nehlásim, stačia mi moje tri vlákna s real-time vstupmi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dlhopisy, lepsie povedane fixny vynos (fixed income):

Stav 12/31/2022

Percento Urokova miera
31.86 0.5% Rozne penazne fondy a Cash (Odhad)
19.4 7.86% Statne dlhopisy
12.9 4,39% Statny dlhopis
35.6 4.22% Statny dlhopis IAAAG (1)


IAAAG (1) vyprsi 23-2-2023 kedy sa nahradi novou urokovou mierou.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Momentalny stav

..................................................Urok Datum
USA Statne dlhopisy 4,843% 2/23/2023
USA Inflacne dlhopisy 6.89% 1/1/2023

Transakcie mam nastavene na automaticky nakup a predaj z bankoveho konta. Na rozdiel od akcii, dlhopisy nemenia nominalnu cenu, pokial sa nepredaju/nekupia na sekundarnom trhu. Takze ich kontrolujem a udavam tu na fore iba obcasne. :o
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa andre »

Trumpeta1978 napísal: Ne 12 02, 2023 7:34 pm vseobecny tip pre tych co sa investovaniu doteraz vobec nevenovali a rozmyslaju ci "naskocit" napr na nejake ETF je, ze treba urcite este počkať. A "vhupnut" do toho az ked urokove sadzby Usd ukazu jednoznacny trend k dlhodobemu znizovaniu- to je cele co staci vediet aby clovek generoval zisk. :)
Ked ste to tu rozoberali som to nestihol, tak pridam grafy aspon teraz.

Poslednych 20 rokov to tak bolo, ale predtym no neviem, sak pozri sa.
firefox_VIQtSrMH3a.png
Tento graf uz je logaritmicky, lebo tie akcie narastli neumerne vysoko a nebolo by vidno sadzby:
firefox_ZjrXrtKs4w.png
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Z rozhovoru z Buffettom:

" Trvalo kupujte S&P 500 nízkonákladový indexový fond," "Pokračujte v nákupoch v dobrom aj zlom, a najmä v zlom,"
"Keď vidíte zlé titulky v správach, je pokušením povedať si, že by som možno mal preskočiť 1 rok, alebo niečo podobné.
Len pokračujte v nákupe," povedal. "Americkému biznisu sa bude časom dariť, takže aj investíciám sa bude dariť veľmi dobre."
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ivix
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Ivix »

Buffett ma idealizovany cely americky biznis lebo sa tam narodil. Casy sa menia a amerika upada, caka ich hyperinflacia, 32T narodny dlh a opat zvysuju dlhovy strop. Vacsina krajin sa zbavuje dolarovych rezerv. Buducnost su EM: Cina, India, Afrika.
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ivix napísal: Pi 31 03, 2023 9:54 am Buffett ma idealizovany cely americky biznis lebo sa tam narodil. Casy sa menia a amerika upada, caka ich hyperinflacia, 32T narodny dlh a opat zvysuju dlhovy strop. Vacsina krajin sa zbavuje dolarovych rezerv. Buducnost su EM: Cina, India, Afrika.
Okrem Aramco je vsetkych 10 najvacsich svetovych firiem z Usa. Ziadnu hyperinflaciu tam nemaju ani indikatory ju v najblizsej dobe nenaznacuju. Devizove rezervy svetovych centralnych bank su plne Usd. Kde je ten upadok Usa?
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Pi 31 03, 2023 10:19 am, upravené celkom 2 krát.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Fund »

Ivix napísal: Pi 31 03, 2023 9:54 am Buffett ma idealizovany cely americky biznis lebo sa tam narodil. Casy sa menia a amerika upada, caka ich hyperinflacia, 32T narodny dlh a opat zvysuju dlhovy strop. Vacsina krajin sa zbavuje dolarovych rezerv. Buducnost su EM: Cina, India, Afrika.
...Never bet against America, Warren Buffett said...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ivix
mohol by si prosim vysvetlit svoju viziu americkej hyperinflacie napr z akych konkretnych parametrov vychadzas pri svojej hypoteze? Btw dnesne PCE prices pre Usa 0.3% a rovnako aj pre PCE Prices - Core. :)
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa BudFox »

Ivix napísal: Pi 31 03, 2023 9:54 am Buffett ma idealizovany cely americky biznis lebo sa tam narodil. Casy sa menia a amerika upada, caka ich hyperinflacia, 32T narodny dlh a opat zvysuju dlhovy strop. Vacsina krajin sa zbavuje dolarovych rezerv. Buducnost su EM: Cina, India, Afrika.
Amerika má dostatočne diverzifikovaný priemysel, otvorený trh, inovácie, podporu podnikania, materiálne a hlavne ľudské zdroje. Je tam kopec mladých mozgov, ktoré majú chuť niečo nové vytvoriť a napredovať. Netvrdím, že nie je čo zlepšovať, ale čo z toho má Čína, ktorá si s ľudskými právami vy..ehm...ehm... jednotlivec tam má minimálnu šancu uspieť, deti len memorujú čo im je nariadené, iný pohľad na "svet" sa nenosí. Stačí sa pozrieť na Alibabu, Tencent a iné veľké čínske spoločnosti, ktoré sa museli "umravniť". Čo má taká India, kde je doteraz kastovný systém z ktorého sa ľudia proste nevymania a teda ostáva na pár lepších mozgoch, aby sa posúvali ako tak vpred (ak predtým neutečú do Ameriky). Plus samozrejme všadeprítomná korupcia a chudoba. Alebo Afrika, ktorá nie je dostatočne "investovateľná", pre svoje vnútorné problémy (to, že si z nej Čína robí momentálne vazala asi nepredpokladá nejaký prudký pohyb vpred). Môžem sa mýliť, ale ja mám proste stále pocit, že tá zlá, toľkými zatracovaná Amerika má stále navrch. :beer: :beer: :beer:
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Suhlasim a este dodavam jeden fakt: v pripade akejkolvek svetovej krizy alebo naznaku nanho sa bude vzdy kapitál stahovat do Usa. Je to z toho dovodu, ze v Usa maju zatial stale najvyssie garancie pre ochranu sukromneho vlastnictva. V takej Cine clovek si nie je nicim isty: moze byt vyznamny miliardar s kontaktmi na najvyssie vedenie, ale ked sa komunisti rozhodnu tak zo dna na den takyto clovek moze zmiznut, alebo sa moze stat v podstate cokolvek a taketo veci sa aj tam velmi reálne dejú. A ani v ostatnych krajinych to castokrat nie je o moc lepsie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja si myslim, ze Ivix cerpa v takychto videach. Chalanisko (v tom videu) je taky trosku samozvany expert. Myslim (co som ho parkrat videl), tak zacal na krypto a "vypracoval sa" v komunite na experta a teraz takto "radi"... Tiez som bol dost zhrozeny, ale tak kazdy je strojcom svojho stastia...
https://www.youtube.com/watch?v=xi2B5NhS8iQ&t=2s
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa hifron »

V Amerike to funguje lepšie. Každému si u prdele a postaraj sa o seba. Čo síce ľudia ako Sanders využívajú týchto ľudí ich zúfalstvo, ale prakticky tomu Sandersovi chýba korporátny duch, keďže by sa uživil aj ako podnikateľ... :mrgreen:
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Preklopil poziciu protiiInflacneho uctu s urokom na dalsich 6 mesiacov 2.46% (rocna urokova miera 4.92%).
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kupil SPYG za 64.30

Bez dovodu ci analyzy. Dokonca ani som presne nevedel co som kupil. Hladal som SP500 a vyskocilo SPYG co je vybrana mutacia SP500 skladajuca sa z rastovych zhruba 270 firiem. Ucinil som tak ako Jugglerov sedliak s vynimkou, ze budem predavat pri 20% poklese.

Zhruba ide o polovicu uctu, kde ostatne je v kratkodobych penaznych fondoch vynasajucich okolo 4%. Nesnazim sa porazit ani trh ani inflaciu, ale staci mi byt v pluse.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal: Pi 15 12, 2023 9:58 pm Kupil SPYG za 64.30

Bez dovodu ci analyzy. Dokonca ani som presne nevedel co som kupil. Hladal som SP500 a vyskocilo SPYG co je vybrana mutacia SP500 skladajuca sa z rastovych zhruba 270 firiem. Ucinil som tak ako Jugglerov sedliak s vynimkou, ze budem predavat pri 20% poklese.

Zhruba ide o polovicu uctu, kde ostatne je v kratkodobych penaznych fondoch vynasajucich okolo 4%. Nesnazim sa porazit ani trh ani inflaciu, ale staci mi byt v pluse.
Rokosák napísal: Ut 02 01, 2024 3:45 am Vysledok je +1.18%
Som ti vlákno označil nickom a presunul do témy ,,Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícii,,.

Tieňovú kópiu som ponechal v téme ,,Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,,

Reportuj transparentne v štýle ,,nákup SPYG po 64,30 za 50% účtu. Druhá polovica sa úročí 4% p.a..
Rokosák napísal: Št 04 01, 2024 2:17 am Vynosy hotovosti neoznamujem a nedavam do ocenenia. Je to iba uloziste penazi.
Ked výnosy hotovosti nechceš pridávať do vyhodnotenia, nemusíš. Ja by to však som na tvojom mieste dával.
Už za Q1 si mal zapísaný výnos 1%.

Držím palce v 2024
:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Výnos SPYG bol do konca roka 1,18%. To sedí.
Ale mal si v ňom len polovicu účtu.

Navrhujem, aby sme rok 2023 vyhodnotili takto:
Uroky za celý účet za rok 2023: +4% ( za Q1 si mal zapísaný 1% )

Výnos SPYG od 15.12 do konca roka: +0,59%
Spolu za 2023: +4,59%

Close cena SPYG za 2023: 65,06 ( od tejto ceny rátaš zhodnotenie v 2024)
Nezabudni, že SPYG je distribučný a vypláca divi zhruba 1%. Rátame total return.

:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal: Št 04 01, 2024 9:12 pm
Navrhujem, aby sme rok 2023 vyhodnotili takto:
Uroky za celý účet za rok 2023: +4% ( za Q1 si mal zapísaný 1% )

Výnos SPYG od 15.12 do konca roka: +0,59%
Spolu za 2023: +4,59%

Pre 2023 je to v poriadku. Ale tohto roku budem hlasit iba akcie.

Hotovost v sucasnosti nepovazujem za investiciu. Urok 1% je lepsi ako 0.1 % a 3, 4 ci viac percent je lepsie ako 1%. :D

Dakujem za riesenie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kupil TGFTX za 21.43 23% uctu

Je to investicny fond drziaci firmy s potencialom vdaka AI.

Dalsich 77% drzim v SPYG
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: So 27 01, 2024 5:57 pm Jogo, oddelil som poducet s akciovou castou od penaznych fondov, takze posledny udaj je spravny.
Mam tomu rozumieť tak, že si plne zainvestovaný, alebo budú ešte nejaké ďalšie dokupy?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Planujem dokupovat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Ne 28 01, 2024 1:49 pm Planujem dokupovat.
To zas bude chaos vo vyhodnocovaní. :roll:
Vieš vyhodnocovať seriozne DCA? Lebo ten spôsob, čo si kedysi popísal je zlý, ako sme to zistili v srblíkovom vlákne. A Skrblík bol ten istý prípad ako teraz planuješ byť ty, čo furt len dokupoval a dokupoval a nechcel udať, koľko % účtu už ma zainvestované.
Čo keby si to nekomplikoval a založil si vlákno s fiktívnym účtom s pevnou sumou 100 000USD a na ňom nám predviedol tu tvoju stratégiu nákupov po 20% raste a predajov po 20% prepade?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Jogo, aky je podla Teba rocny casovo vazeny vynos?

1/1 Stav uctu 100,000 v jednej akcii
Jun/31 Stav uctu s tou istou akciou 200,000
Jun/31 Vyber z uctu 100,000
Do konca roku ziadna zmena ani v akciach ani vo vysledku, ktory je stale 100.000.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Po 29 01, 2024 11:37 pm Jogo, aky je podla Teba rocny casovo vazeny vynos?

1/1 Stav uctu 100,000 v jednej akcii
Jun/31 Stav uctu s tou istou akciou 200,000
Jun/31 Vyber z uctu 100,000
Do konca roku ziadna zmena ani v akciach ani vo vysledku, ktory je stale 100.000.
100%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"