Strana 1 z 1

Investicne portfolio

Napísané: So 29 07, 2017 8:35 pm
od používateľa Marko11
Dobry den,
Chcem si zalozit investicne portfolio ale neviem ako nato.
Napr. Fondy akciove a dlhopisove 60/40. S malym spravcovskym urokom.
Chcem sa spytat ked budem mesacne do tychto fondov investovat napr. 100e akciovy fond a 40e dlhopisovy.
Toto je to investicne portfolio?
Dakujem
Pre niekoho laicka otazka no ja o tom dlhsie citam a bez odpovede.

Re: Investicne portfolio

Napísané: So 29 07, 2017 9:46 pm
od používateľa JUGGLER
Portfolio je to, čo držíš..do čoho si investoval. Bud je to súbor akcií, alebo akcií a dlhopisov, alebo máš k tomu napr. aj zlato a pod. Ked sa v ničom nevyznáš a pýtaš sa na nízkonákladové fondy, tak poštuduj ETF (Exchange traded fonds). V danom prípade ti stačí že si vyberieš jedno indexové ETF ( Amerika, Svet, alebo Europa...v USD, alebo EUR ) a k tomu jedno dlhopisové ETF...a to je už tvoje portfólio.

Nemôžeme všetko vysvetlovat od piky, ale všetko tu už bolo podrobne prebrané vo viacerých vláknach. Môžeš začať cez toto:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 80#p101180" onclick="window.open(this.href);return false;

Je to síce vlákno o sporení do indexových etf cez produkty, ale máš tam popísané, že si to môžeš robiť aj sám. takisto tam máš linku na peniazesúčas.sk a pod. Proste začni v tom vlákne, potom pozri podobné vlákna a krok po kroku sa všetko dozvieš.

Re: Investicne portfolio

Napísané: So 29 07, 2017 10:02 pm
od používateľa Marko11
Juggler, vdaka za odpoved.
Pozeral som rating roznych fondov a na vyber tam urcite nieco je. A nepojdem do fondov s prevadzkovym urokom viac ako 1 %.
Moj horizont je do 20rokov.
Citania je k teme vela, tak mam co studovat.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Ne 30 07, 2017 4:54 pm
od používateľa JUGGLER
Dobrý a vtipný blog od Vladimíra Juríka o rozdieloch medzi investovaním ktoré si robíte sám (pasívne do indexového ETF) a fondami cez sprostredkovateľov: https://dennikn.sk/blog/pod-a-stan-sa-a ... kovatelom/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ked sporíš a investuješ 50 € mesačne po dobu 40 rokov:

1.
sám cez brokera, tvoj výsledný stav na účte bude 122.867 €. Výnosy z takéhoto typu investície sa podľa aktuálne platného zákona nezdaňujú, takže čistý výnos po odrátaní vlastných vkladov je: 98 867 € ....+312%

2. cez fondy najlepšie riešenie ( = s najnižšími poplatkami) prináša výsledný stav 73.673 € .
To sa však musí zdaniť, takže čistý výnos po odrátaní vkladov je 40 235 €...+167%

3. cez fondy najhoršie riešenie( = s najvyššími poplatkami) prináša výsledok 34.785 €.
Po zdanení čistý výnos iba 8 736 €...+36,4%

Rozdiel medzi najlepším riešením ( sám pasívne investuješ do indexového ETF) a najlepším riešením cez sprostredkovateľa do fondov po zdanení je 58 631 EUR. Rozdiel medzi najlepším a najhorším riešením je až 90 131 EUR !!!

Poznámky:

- suma ktorú investuješ (vklad) je 40 x 12 x 50 = 24 000 €
- výpočet je robený pri dlhodobom priemernom výnose akciových trhov 7% p.a., čo by mal byť výnos očistený o infláciu.
- výpočet počíta s tým, že fondy dosiahnú aspoň také zhodnotenie ako akciový index ( to často nedosiahnú ).
- podla nových daňových zákonov by mal byť výnos cez sporiace produkty do indexového ETF taktiež oslobodený od daní, avšak až po minimálne 15 rokoch držania. To by sa malo týkať indexových fondov ako i sporenia cez Across, avšak zrejme sa to netýka bežných akciových podielových fondov.
- pri individuálnom investovaní do ETF cez brokera je výnos oslobodený od daní a zdravotného odvodu už po 1 roku držania.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Po 31 07, 2017 1:18 pm
od používateľa JUGGLER
Chybička se vloudila...

bod 3. najhoršie riešenie cez fondy som mal chybu, že čistý výnos bol vo výške nad 100%. V skutočnosti je čistý výnos po zdanení iba 8 736 €...+36,4%. Opravil som to podľa publikovanej tabuľky.

P.S. Je neuveriteľné , že cez nevýhodný finančný produkt vás môžu cez poplatky okradnúť až o 90 000 €, pričom vám ostane iba niečo cez 8 000 €. Takže u nich čistý výnos +275% úplne bez rizika a klient iba +36,4%. Na týchto príkladoch pekne vidno, aký je to lukratívny biznis pre inštitúcie a sprostredkovateľov.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Po 31 07, 2017 2:34 pm
od používateľa jaroslav80
Marko11 napísal: Napr. Fondy akciove a dlhopisove 60/40. S malym spravcovskym urokom.
Chcem sa spytat ked budem mesacne do tychto fondov investovat napr. 100e akciovy fond a 40e dlhopisovy.
Ak budes investovat 60/40 akciove/dlhopisove, tak zrejme z kazdych 100e zainvestovanych pojde 60e do akciovych a 40e do dlhopisovych.

JUGGLER, tymi tvojimi vypoctami by si mohol spravcom fondov a predavacom fondov odplasit nejakych klientov. Za co si potom kupia novy smartfon?

Re: Investicne portfolio

Napísané: Po 31 07, 2017 3:52 pm
od používateľa Rokosák
Mat portfolio vyzaduje diverzifikaciu. Okrem 60/40 akcii/dlhopisov, je dobre diverzifikovat aj samotne akcie a dlhopisy.

Vsetky komponenty sa daju zohnat cez ETFka Vo vseobecnosti (tzn. nie dnes) je dobre rozlozit akcie geograficky na Europske, Americke, Azijske a vyvojove krajiny. Obcas je mozno menit podiel regionov. Takisto je dobre diverzifikovat podla priemyslu.

Aj dlhopisy su rozne. Mame statne (doporucujem SK), firemne a ine. Pri dlhopisoch je dobre aj diverzifikovat maturity. Statne su vacsinou kratkodobe, firemne so vzdialenejsim terminom.

Netreba zabudnut na hotovost. Treba rezervu, aby si nemusel predavat za nepriaznivych okolnosti. Terminovany ucet je vo vseobecnosti dobre miesto pre hotovost, hlavne pri vyssej inflacii, teda aj urokokoch.

Investicie su vsak druhorade ci doplnkove. V prvom rade je treba zabezpecit rozpocet na zivobitie, co znamena pravidelny prijem a zabezpecenie zakladnych poziadaviek civilizovneho zivota. Investicie by sa mali financovat z disponibilneho prijmu z pohladu vynosu, ale aj rizika.

Re: Investicne portfolio

Napísané: So 05 08, 2017 6:21 pm
od používateľa JUGGLER
Ospravedlnujem sa. Ten blog nebol od Petra Cmoreja, ale od Vladimíra Juríka z peniazesucas.sk. Opravil som to.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Št 12 09, 2024 12:07 pm
od používateľa MiBi
Ceny amerických akcií sú teraz ako na hojdačke, zatiaľ čo ceny vládnych bondov USA v očakávaní znižovania sadzieb Fedu rastú. Portfóliá ktore stavajú na diverzifikácii medzi týmito dvoma hlavnými triedami aktív, sa tak opäť dočkali – keď akcie strácajú, dlhopisy svojim rastom portfólio vyvažujú.
V auguste sa korelácia medzi americkými akciami a dlhodobými vládnymi dlhopismi zviezla výrazne do záporu a po slabom prvom septembrovom týždni pre akciové trhy v ňom zostáva.
Screenshot 2024-09-12 121133.png
Obrázok

Re: Investicne portfolio

Napísané: Št 12 09, 2024 1:32 pm
od používateľa Martinn1
Áno, v posledných mesiacoch skutočne existuje negatívna korelácia medzi americkými akciami a štátnymi dlhopismi. Dôvodom sú očakávania investorov, že americká centrálna banka (Fed) zníži úrokové sadzby, čo tlačí nahor ceny dlhopisov.
Investori očakávajú, že Fed začne znižovať sadzby, aby podporil ekonomiku, keďže rast sa spomaľuje a inflácia sa zmierňuje. Keď úrokové sadzby klesnú, dlhopisy sa stanú atraktívnejšími, čo spôsobí rast ich cien.
Americké akciové trhy sa dostali pod tlak v dôsledku obáv zo spomaľujúcej sa ekonomiky a geopolitických rizík. Slabý prvý septembrový týždeň pokračoval v augustovej volatilite.
Táto situácia ukazuje dôležitosť diverzifikácie. Štruktúra portfólia 60/40 (60 % akcie a 40 % dlhopisy) je jednou z klasických diverzifikačných stratégií.

Aké investičné portfólio zarábalo v posledných rokoch najlepšie

Napísané: Po 15 09, 2025 8:51 am
od používateľa MiBi
Dalsi clankok od J.Karpisa: https://standard.sk/1020448/ake-investi ... -najlepsie

Spľasnutie dlhopisovej bubliny nafúknutej centrálnymi bankami po kovide v roku 2022, pred ktorým som v júni 2021 varoval, potvrdilo moju tézu, že štátne dlhopisy už nie sú bezpečným prístavom. A v majetku je lepšie nahradiť ich zlatom.

Investori, ktorí si zmenu v monetárnej politike nevšimli a stále fungovali podľa starého vzorca, 60/40 – pomer akcií a dlhopisov v investorskom portfóliu, zaplakali. V poslednom výpredaji im padli akcie aj dlhopisy zároveň, čo sa dosiaľ v 150-ročnej zdokumentovanej trhovej histórii stalo po prvýkrát.

Keby sa na dlhopisový hedž úplne vykašľali a držali 100 percent v akciách, padli by menej. Investori s pomerom v portfóliu 60/40 sa len v súčasnosti dostávajú do plusu, kým 100-percentné akciové portfólio zarába už vyše roka.
Obrázok
60/40 (modrá krivka) verzus 100 percent akcie (červená) od posledného vrcholu do júla 2025. Graf: Morningstar

A ako by dopadli investori, ak by si v roku 2021 prečítali moju knihu Ako na zlato, a realizovali to, čo v nej píšem, a namiesto dlhopisov hedžovali zlatom? Portfólio 60 percent akcie a 40 percent zlato porazilo za toto obdobie aj 100-percentné akciové portfólio.
unnamed (15).png
10-tisíc dolárov investovaných v januári 2022 do júla 2025 (upravené o infláciu): 60 percent americké akcie/40 percent 10-ročné americké štátne dlhopisy, verzus 100 percent americké akcie verzus 60 percent americké akcie/40 percent zlato. Zdroj: portfoliovisualizer.com

Z investovaných 10-tisíc dolárov by ste mali dnes 13 119 dolárov (upravené o infláciu) pri výlučne akciách 11 657 dolárov. Portfólio so zlatom namiesto dlhopisov dosiahlo najvyšší ročný výnos pri najnižšom riziku (sharpe ratio 0,72).

Za držanie dlhopisov sa podobne, ako pri iných hedžoch platí ušlým výnosom. Z jedného dolára investovaného v roku 1871 iba do akcií je dnes 32 470 dolárov. Z jedného dolára investovaného čiastočne aj do dlhopisov (60/40) je len 4 137 dolárov (upravené o oficiálnu cenovú infláciu).
unnamed (16).png
60/40 (modrá krivka) verzus 100 percent akcie (červená) celkový výnos od roku 1871 upravený o oficiálnu cenovú infláciu. Graf: Morningstar
unnamed (17).png
Dlhé americké štátne dlhopisy majú za sebou najhoršiu dekádu za ostatných sto rokov. Zdroj: awealthofcommonsense.com

Aj po najhoršej dekáde za ostatných sto rokov raz vyjde slnko aj pre dlhé štátne dlhopisy. K ich návratu môže prispieť prekvapivé spomalenie ekonomiky v kombinácii s ustúpením inflačných efektov ciel.

Napriek tomu sa mi do nich osobne stále nechce. Pri týchto cenách ich používam maximálne na krátke, smerové obchody, určite nie na dlhé kempovanie.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Št 25 09, 2025 10:18 am
od používateľa Blackwood
Zdravim. Asi pisem do zlého vlákna. Investujem cez poradcu uz 38 mesiacov. Vyhoda - mal som kamarátsky nulový vstupný poplatok. "Sranda" je v tom, ze ucet je manazovany a casom mi zvýšil na 1.2%p.a. investicie mam v 4 ETF. Nejaké rady ako to zrušiť bez toho aby som sa musel handrkovať s poradcom a prejsť k poradcovi, ktorý mi dá "iba" cieľový účet? Taktiež si chcem znížiť počet ETF. Podotýkam, že o 0 vstupny poplatok mi nejde, ten som ochotný v prípade seriozneho poradcu zaplatiť. Problem je v tom 1.2% p.a.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Št 25 09, 2025 10:38 am
od používateľa aviceN
Cieľový účet "nepotrebuješ". Stačí, že sa zníži manažérsky poplatok, vtedy je to poplatkovo rovnako ako cieľový. No, iná možnosť ako vyjednať si to u svojho/prejsť k inému neexistuje. Potom už len keď tak preniesť si investície k brokerovi.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Št 25 09, 2025 11:39 am
od používateľa Blackwood
Ako prejdem k inemu bez toho handrkovania so sucasnym poradcom? Bez toho aby som sa s ním bavil ja. Ten poplatok ma byt aky velky? Cielovy tam nie je predsa poplatok. Prípadne zrusit a prejst k akemu brokerovi? Alebo napiste niekto kontakt na niekoho, tu to nechcem zahlcovať s tymito otazkami

Re: Investicne portfolio

Napísané: Št 25 09, 2025 12:42 pm
od používateľa aviceN
Zmenu agenta iniciuje nový agent, čiže bez potreby "handrkovania" so starým. Aký poplatok, manažérsky? Za mňa 0% ideálne.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Št 25 09, 2025 2:19 pm
od používateľa Blackwood
Super. lebo ste pisali znizit.. uz rozumiem. Ste aj na facebooku? Napisal by som Vam tam, ak mate zaujem, prešiel by som ku Vám.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Št 27 11, 2025 6:08 pm
od používateľa wladas
Ako su na tom dnes dlhopisy? Maju zmysel kvoli nie uplne najmensiemu riziku?
Ake su alternativy bezpecneho pristavu? Terminovane vklady?

Re: Investicne portfolio

Napísané: Št 27 11, 2025 7:32 pm
od používateľa kixog47100
2,5% len cez apku/IB
To mas 2% v cistom po zdaneni
https://www.tatrabanka.sk/sk/personal/s ... ne-vklady/
Ucet na 3 R zadarmo ak zalozis online
https://www.tatrabanka.sk/sk/personal/u ... ezny-ucet/

Alebo XEON ETF - po roku bez zdanenia
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 497#basics
Aktualna Urokoba sadzba minus naklady fondu
https://www.ecb.europa.eu/stats/financi ... ex.en.html

Samozrejme cez brokera a nie cez fin.poradcu so stupakom.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Št 27 11, 2025 7:44 pm
od používateľa wladas
Diky.
Ano, XEON mam uz ako jednu z moznosti. Ale urokove sadzby ECB uz klesaju.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Št 27 11, 2025 7:47 pm
od používateľa MiBi
wladas napísal: Št 27 11, 2025 6:08 pm Ako su na tom dnes dlhopisy?
Neviem ake dlhopisy mas na mysli?
Slovenske statne by mali mat dalsiu verejnu emisiu pre ludi bud. rok,urok okolo 3% nepodlieha zdaneniu
Korporatne dlhopisy - zavisi od emisie, napr tieto sa vypredali za par hodin: https://www.slsp.sk/sk/ludia/investovan ... ng-2028-ii
Chcel som dokupit rodicom a uz som nestihol ale tieto sa nevedia vypredat par mesiacov: https://www.slsp.sk/sk/ludia/investovan ... ont-2029-1

Re: Investicne portfolio

Napísané: Pi 28 11, 2025 4:07 pm
od používateľa wladas
Praveze neviem ake su idealne. Preto sa pytam. Proste potrebujem okrem akciovych indexov aj nejake konzervativne bezpecne zhodnocovanie.
Najcastejsie sa spominaju globalne vladne dlhopisy. Tie ale v 2022 spadli o 20% a odvtedy stahnuju.
Alebo sa vykaslat na spekulaciu a ist do terminaku.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Pi 28 11, 2025 4:40 pm
od používateľa Martin7
Wladas, za mňa termiňák. USA bude prechádzať z QT na QE, takže dlhopisy radšej nie. Ten termiňák len na pol roka. A potom prípadne posúvať o 3 mesiace. A keď príde pokles na trhoch kúpiť Nasdaq 1x alebo 2x. Dlhopisy sú produkt len pre menej múdrych dôchodcov.

Re: Investicne portfolio

Napísané: Pi 28 11, 2025 6:08 pm
od používateľa kixog47100
Tiez si myslim, ze dlhopis nie je konzervativna investicia.
- Firemne su rizikove.
- Vo fondoch zase nevies co je a za aku cenu bolo nakupene.
- ak v cuzdej mene / v USD tak este aj menove riziko

A vladne aj firemne treba drzat do splatnosti - inak sa vystavujes volativite =ze ocenie sa v case meni.

Ak stupnu urokove sadzby = budu vyssie ako ponuka tvoj dlhopis.
A budes nuteny v tom case ich predat este pred splatnostou tak sa ich zbavis iba so stratou / budes nuteny predat pod menovitu hodnotu aby si kupujucemu vykompenzoval mensi urok z dlhopisu.
Cim dlhsie do splatnosti tym horsie - lebo budes musiet kupujucemu vykompenzovat ten urok za viac rokov.

Pri terminaku ak vyberies predcasne tak vacsinou neprichadzas aspon o svoj vklad.
Zoberu ti vacsinou len uroky, tj pozical si im zadarmo ale aspon si neprerobil.
Terminak moze si miesto jedneho zalozit viac mensich vkladov.
Napr miesto 100 tis zalozit 10x po 10 tis.
A ked nahodou budes potrebovat cast peniazi tak zrusis len niektore a neprides o uroky na zvvysnych…

Re: Investicne portfolio

Napísané: Pi 28 11, 2025 7:32 pm
od používateľa wladas
Diky moc. Potvrdili ste moje obavy pri dlhopisoch. Poobzeram sa teda po terminakoch pripadne kombinacia so XEON.