Interactive Brokers

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Kam ste dostali ponuku na migráciu?

Hlasovanie ukončené Pi 15 01, 2021 7:32 pm

Mám IB a dostal som ponuku do IBCE (HU )
11
44%
Mám IB a dostal som ponuku do IBIE (Írsko)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku so IBCE (HU)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku do IBIE (Írska )
14
56%
 
Celkom hlasov: 25

frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa frakan »

Dnes to takto blblo aj mne cez web, cez TW fungovalo všetko OK.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Erik napísal: Ne 20 03, 2022 5:59 pm
iceberg8 napísal: Št 17 03, 2022 8:13 pm Zhodou okolnosti mam to QDVE tiez nakupene a za nou svieti ten IBIS2 :)
a len taka otazočka .... je to Akumulačne ETF ? len tak pre istotu sa pýtam :D
Ano ano, je to akumulacne :)
Odoslané z počítača
Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Erik »

Ako začína to štvať :( už druhý deň nemôžem používať systém ... wotch list a a trade .... pretože to stále vypisuje že používam inú platformu - kedysi som bol prihlásený na Trading 212 a e toro ale tieto účty sú zrušené . Neviete niekto poradiť čo s tým ako to napraviť ? Prečo to stále robí , naposledy stačilo že som behol na yahoo kde boli kurzy a ceny niektorých akcii a ETF A tiež vypísalo niečo podobne a odhlásilo ma zo systému .
Prílohy
Screenshot 2022-03-24 at 10-01-35 Client Portal.png
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michael89 »

Toto určite nemá nič spoločné s tým, či si na eToro, Trading 212 alebo či si práve pozeráš ceny akcií na yahoo.
darkwalker
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa darkwalker »

Mne sa už viackrát stalo, že sa mi v TWS otvárali správy z Porfolio News tak, že boli ihneď minimalizované do Windows lišty. A nefungovalo ani prepínanie ostatných programov bežiacich vo Windowse klasicky pomocou Alt+Tab. Preto som musel zakaždým minimalizovať TWS a okno so správou otvoriť ručne dole na Windows lište. Proste tomu nejak preskočilo... :? :roll: Pomohlo až, keď som cez Layout/Settings Recovery obnovil staršiu zálohu layoutu TWS, napríklad z predošlého dňa.
Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Erik »

Ahoj chcel by som sa spýtať , keď sa prihlasujem pošle mi Interactive brokers autorizačnú SMS s kódom na prihlásenie sa do systému , jé táto SMS aj nejako spoplatnená ? Prípadne aké sú aj iné možnosti zabezpečenia pre prihlásenie , ako sa prihlasujete vy , čo je lepšie ?
darkwalker
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa darkwalker »

SMS nie je spoplatnená. Ja sa prihlasujem tak, že mám v mobile nainštalovanú IBKR Mobile aplikáciu (dostupné v obchode Google). A po zadaní loginu a hesla v PC mi potom príde výzva na overenie v mobile, kde mám nastavený odtlačok prsta. Je to tak rýchlejšie ako čakať na SMS a písať tie čísla z nej na overenie.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa MiBi »

Ja sa marne snazim prepnut z overovania aplikaciou IBKR na SMS - vie niekto ako na to ? Dovod: ak by ma preslo auto aby sa rodina dostala k uctu.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Fund »

@MiBi tak to je rozumne,radsej ponechat SMS overenie,predsa prst nieje taky dostupny pre dedicov :-)
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa marxx »

Fund napísal: Ut 29 03, 2022 10:06 am @MiBi tak to je rozumne,radsej ponechat SMS overenie,predsa prst nieje taky dostupny pre dedicov :-)
SMS je starsi typ dvojfaktoroveho overenia a je hackermi lahko prekonatelne, preto IBKR preferuje dvojfaktorove overenie cez push spravy do smartfonu (alias IB Key). Vobec ti neodporucam pokracovat v pouzivani SMS overenia, hned ako sa da, treba prejst na IB Key. V ramci 2FO v appke IBKR je preto nutne nastavit 6-znakovy PIN. Odtlacok prsta sa pouzije namiesto PIN, ak ma telefon citacku odtlackov prstov a odtlacok je v telefone nastaveny, ale ten PIN v kazdom pripade musi byt nastaveny. Asi nejbezpecnejsi typ 2FO su hardverove tokeny, ale IBKR ich nepouziva. Od urcitej sumy na ucte (milion?) sa pouziva specialny fyzicky generator jednorazovych kodov, ktory vyzera ako kalkulacka.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No to by hacker musel najskor vediet heslo do IB, nie ?
Odoslané z počítača
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa marxx »

iceberg8 napísal: Ut 29 03, 2022 2:33 pm No to by hacker musel najskor vediet heslo do IB, nie ?
Ano, ale hesla su uchovavane na vzdialenom serveri. Nemas nad nimi kontrolu a zalezi na spravcovi tych hesiel, ci nieco nepokasle.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 235 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa MiBi »

no ja som nechtiac prepol na IB Key Security via IBKR Mobile a uz to neviem vratit spat na SMS...
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa marxx »

MiBi napísal: Ut 29 03, 2022 2:48 pm no ja som nechtiac prepol na IB Key Security via IBKR Mobile a uz to neviem vratit spat na SMS...
Nevadi. Dobre si spravil. Naspat to uz podla mna nepojde.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A ak stratim ten smartfon, ako sa potom prihlasim?
Odoslané z počítača
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa marxx »

Dodatok: SMS overenie sa pouzije napr. po strate smartfonu a instalacii IBKR appky na novy telefon, alebo pri preinstalovani smartfonu s nastavenou IBKR appkou. Robil som to nedavno. Treba si len pamatat predtym nastaveny PIN v IBKR appke a mat pristup k mobilnemu telefonnemu cislu ulozenemu v Interactive Brokers v ramci osobnych udajov.

Este dodatok k tym heslam: Dnes uz sa hesla pokladaju za irelevantne vzhladom na mnozstvo utokov na ne hrubou silou. Nie je problem heslo uhadnut, najma ak ma relativne malo znakov, alebo su v nom casto sa opakujuce kombinacie znakov (hadanie cez slovnik). Niektore tech giganty uz umoznuju pristup k uctu klienta bez hesla - pouzivaju viacfaktorove overenie, konkretne napr. niekolko telefonnych cisel + autentifikator v mobile + niekolko nastavenych hardverovych tokenov + push spravy do telefonu. Taky ucet je potom ovela bezpecnejsi.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ig2r8g86FGQ386FRTWE

toto heslo neuhadnes :)

len si musim rychlo zmenit heslo...

Iste, je to bezpecnejsie, tak ako pises, ale potom ako sa prihlasim napr niekde mimo civilizaciu, alebo ak mi ukradnu mobil atd.. Sice osobne mam zasadu neprihlasovat sa z cudzieho PC.. Sice to by bol problem aj s tou kalkulackou. Preto som sa pytal, ako dostat login ak sa poskodi IBKR Mobile, lebo to iste by mohol urobit utocnik, takze ak by poznal PIN na Mobile (ten 6miestny), tak urobi kopiu SIM karty a tak ci tak sa do uctu dostane, nie? Len ma 1 krok navyse, uhadnut ten PIN. Otaznze je, ako by utocnik mohol ziskat ten PIN (uhadnutie vylucim a aj "nazeranie spoza chrbat")

Inak myslel som si, ze IB (tak ako kazdy), zablokuje pristup po 10 pokusoch pri prihlaseni.. Ja som stara skola, a myslel som si, ze jedine bezpecne heslo je to v hlave, len je neobnovitelne, ak sa hlava poskodi, a dostat ho von inak ako dobrovolne sa da jedine nasilim.. (samozrejme este podvrhnuta stranka, keylogger, neviem ci neexistuje nejaky odchyt dat medzi userom a serverom, ale to by malo byt uz sifrovane, nie? Lebo ak nie, tak neviem veru ci by pomohla aj Mobile app (ale to uz som zasiel do scifi, asi)...

Toto je ale nocna mora investora, asi plati pri vyssem sume "diverzifikacia" - ak sa dostane niekto do jedneho, aspon nie do "celeho" uctu..

Este mi napada, menit si heslo casto, cize ak aj by niekto hackol databazu samotneho brokera (ktoru potom preda), tak by mal len X casu na hacknutie..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa osamely chodec »

IB posle peniaze iba na osobny ucet majitela , takze ta ochrana tam je vcelku dobra.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ano, ale ak by som mal byt hackerom, tak by to nebol ziadny problem obist, ale to uz nie je na verejnu debatu, i ked nehacker sa len usmeje a hacker to davno vie.. Je to ale vystopovatelne.. No uz len predaj a bordel na ucte by mohol byt pohromou.. Minimalne danovou..
Odoslané z počítača
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa marxx »

osamely chodec napísal: Ut 29 03, 2022 5:14 pm IB posle peniaze iba na osobny ucet majitela , takze ta ochrana tam je vcelku dobra.
Len nedavno som si u IB nastavoval druhy bankovy ucet a mam len ten PIN a klasiku login a heslo. Nie je problem novy ucet nastavit pre hocikoho, ak ma tie udaje.

Iceberg, mobil som este nestratil, ale pre tento pripad ho mam nastaveny tak, ze ho mozem na dialku vymazat a nasledne hned kupujem novy. PIN na rozdiel od hesla sa neuklada na server, ale je ulozeny v zariadeni. Je sparovany s konkretnym zariadenim - teda mojim a poznam ho len ja.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja viem tak, že už ked máš two factor, tak nemôžeš ísť na nižšiu formu security. Na starých účtoch ešte fungujú tie plastové karty z kódami...za určitých okolností sa to dá preniesť na iný účet, ale na nové účty už karty nedávajú. Chod do account manažment a tam sa dá kliknúť na security nastavenia a pokúsiť sa ho zmeniť. Dovolí len dovolenú alternatívu.
V IB by si mal mať nastavenú aj druhú osobu, ktorú môže broker kontaktovať ak by si sa ty odmlčal a nereagoval na ich výzvy (každý rok treba niečo updejtovať a potvrdiť ).
Ešte môžeš zmeniť telefonne čislo v nastavení account manažment a mať 2 factor napríklad na mobile manželky. Je to nepohodlné, ale pokial si investor a máš ju poboku, tak sa to dá.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja mám niekde info ohladom tých security issues, ale da sa to aj vyhladať na stránke IB.

medzitým som narazil na odpoveď IB v prípade úmrtia (majú tisícky takých prípadov )


Regarding US estate tax, there is a lot of misinformation on this subject being published on the Internet. US estate taxes are for US residents with assets in the United States. There is no estate tax for customers outside of the US. In fact, we don't even get involved in estate taxation for US customers either. The best way to describe this is to detail how we handle a customer's sudden passing:

If a customer either within and/or outside of the US passes suddenly, we ask for the next-of-kin in the family to provide a copy of the death certificate. We would also ask for any documents that could be from the Courts, which may inform us who is the rightful owner of the assets after the customer's death. After receiving the documents, we work with the appropriate person in your family to create an Estate account, and then we encourage them to either liquidate the holdings, and withdraw the funds. Or, they could also transfer the account contents to another broker, if simpler. Either way, there is no estate taxation, nor services related to estate taxes done by Interactive Brokers.

We can unfortunately confirm that it happens frequently that a customer passes suddenly, including thousands of our Non-US customers, and our procedure is always exactly as described above.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
darkwalker
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa darkwalker »

Chcel by som sa opýtať, či je možné prestať zobrazovať určitý ticker v Portfolio News. Mám jedno ETF na zlato (EGLN) a v postate každú chvíľu chodia správy a spamujú mi takým spôsobom novinky v portfoliu.
Prílohy
IB.PNG
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

darkwalker napísal: Št 31 03, 2022 9:23 am Chcel by som sa opýtať, či je možné prestať zobrazovať určitý ticker v Portfolio News. Mám jedno ETF na zlato (EGLN) a v postate každú chvíľu chodia správy a spamujú mi takým spôsobom novinky v portfoliu.
Máš tam volby, že si nastavíš ako chceš. Ja napríklad pozerám len news na individuálny ticker. Mám nastavené ,,show news for selected ticker,,.
Kliknem do tickeru v riadku ( v classic TWS ) a potom klik hore na NEWS. Ked chcem pozrieť čo je nové na trhu tak kliknem do SPY...môžeš tak pozrieť aj sektorové spravy..napr. cez USO čo je nové na trhu z ropou...Iná volba je selected tickers, kde si nahádžeš svoje tickery

Ak chceš širší záber zadamo, daj si ticker, alebo celé portfolio do finvizu a tam máš tiež NEWS..takisto napravo máš stocktwits. Ten stocktwits pozerám oj osobitne na ich stránke, ked sa niečo deje, či niekto niečo nespomenie.

Mám aj tri druhy platených správ, ale to mi treba len na trading.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Erik »

Ahoj lúdia ... dnes som skúsil kúpiť ETF fond s tickerom ESIE iShares MSCI Europe Energy Sector UCITS ETF cez nemeckú burzu avšak na Interactive Brokers mi umožnilo kúpu len cez anglicku burzu za LIBRY čo nieje to čo chcem . Chcem nakúpiť za eura . Interactive brokers umožňuje nákup aj cez nemeckú burzu , už som cez nu nakupoval .... mohli by ste niekto skúsiť či aj vam pri zadaní tohoto tickeru ESIE dá nákup cez anglickú burzu , či nemeckú , prípadne poradiť ako niečo nastaviť na Interactive brokers aby tento ETF fond umožnilo nakúpiť cez nemeckú burzu , ďakujem
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Erik »

tomáš virdzek napísal: Pi 01 04, 2022 9:00 pm Je to toto, čo myslíš? https://www.onvista.de/etf/ISHARES-MSCI ... 00BMW42637
Ano , dá sa tento ETF fond nakúpiť aj na priamo cez Intaractive brokers ? Tým myslím nemecku burzu :|
darkwalker
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa darkwalker »

ESIE ETF je obchodovaný v librách aj eurách, tiež som to chcel nakúpiť predčasom cez IB v eurách. Neviem prečo IB neumožňuje nákup tohto ETF na nemeckej burze, to by aj mňa zaujímalo.
Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Erik »

Ahoj lúdia ešte by som sa rád spýtal , pri poslednom obchode na Interactive Brokers som nakoniec nakupoval ETF ESIE ktoré sa dalo nakúpiť len v Librach ale ja som mal eura , ale aj tak sa to dalo kúpiť v eurách ...... keď som klikol na tlačidlo nákup , Interactive brokers automaticky zmenilo eura na libry a nakúpilo tieto ETFka . Neskor som zistil že Interactive Brokers asi zamenilo tieto eura na trhu za libry tak že ich nakupilo na trhu a potom nakúpilo tieto ETF . Chcem sa spýtať týka sa ma aj nejaké zdaňovanie v tomto prípade pokiaľ išlo len o zmenu meny ? není to forex ? alebo niečo podobne čo treba daniť . nevyznám sa v tom moc
Prílohy
Screenshot 2022-04-02 at 09-51-12 Client Portal.png
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Erik napísal: So 02 04, 2022 2:55 pm Neskor som zistil že Interactive Brokers asi zamenilo tieto eura na trhu za libry tak že ich nakupilo na trhu a potom nakúpilo tieto ETF . Chcem sa spýtať týka sa ma aj nejaké zdaňovanie v tomto prípade pokiaľ išlo len o zmenu meny ? není to forex ? alebo niečo podobne čo treba daniť . nevyznám sa v tom moc
Tak to funguje. Je úplne jedno, či máš účet v EUR, alebo v USD..ked zadáš pokyn na akciu obchodovanú v GBP, tak ti ju kúpi, pričom broker ju kúpil za GBP a na tvojom účte akoby tie GBP najprv zmenil (nakúpil ). V skutočnosti, ak ide o margin účet ti broker tie GBP požičal. Za požičanie si broker účtuje úrok až do doby, ked mu tie GBP nevrátiš. Ak uzavrieš obchod, tak pri margin účte ti tie GBP ostanú na účte ako dlh a musíš ich zmeniť pokynom späť do hlavnej meny účtu. Ak to neurobíš, stále platiš úroky. Pri Cash účte sa zmena uskutoční automaticky.

Ak máš účet v EUR a časť účtu v GBP, môžeš z toho držania GBP dosiahnúť kurzové zisky. Tie takisto ako iné zisky podliehajú zdaneniu. Pri účte v EUR kurzové zisky/straty sa automaticky zarátavajú a vidíš ich vo výpise od brokera. Zdaňuje sa zisk dosiahnutý za predchádzajúci kalendárny rok, čiže v ročnom výpise od brokera si taký/zisk stratu vidíš v položke forex ( na zdanenie sa ráta len realizovaný zisk ). Práve rozmýšlam, že to je nepríjemná vec pre fyzické osoby vďaka našemu daňovému systému, lebo kurzové straty sú v osobitnej skupine (forex ) a nemali by sa započítavať. Aj naopak, pri kurzovom zisku by sa ten mal zdaniť, pričom strata v inej skupine, napr. v akciách sa nezapočítava. :roll:

Ak máš účet v USD a si daňovník v SR, tak naša mena je EUR. Aj zdaniteľné príjmy sa rátajú v EUR, preto ak držíš akcie v USD môžeš mať v eurách kurzové zisky, alebo straty, podľa toho či dolár v tom roku posilnil, alebo oslabil. Znova - dôležité sú len realizované zisky/straty...nezdanuješ stav na účte ale len zisk z toho čo si uzavrel. Čiže kým držíš americké, britské, japonské akcie a účet máš v EUR...ty vidíš ako ti stav účtu v EUR klesá/stúpa aj podľa kurzov cudzích mien, ale tieto zisky/straty sa nerátajú pokial obchod/investíciu neuzavrieš.

P.S. o zmene, vrátení cudzích mien na účet u IB si daj do vyhladávača fóra ,,close all non-currency balances,, alebo non-currency a nájdeš , že sme o tom mnoho krát písali
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Erik »

JUGGLER napísal: So 02 04, 2022 8:54 pm
Erik napísal: So 02 04, 2022 2:55 pm Neskor som zistil že Interactive Brokers asi zamenilo tieto eura na trhu za libry tak že ich nakupilo na trhu a potom nakúpilo tieto ETF . Chcem sa spýtať týka sa ma aj nejaké zdaňovanie v tomto prípade pokiaľ išlo len o zmenu meny ? není to forex ? alebo niečo podobne čo treba daniť . nevyznám sa v tom moc
Tak to funguje. Je úplne jedno, či máš účet v EUR, alebo v USD..ked zadáš pokyn na akciu obchodovanú v GBP, tak ti ju kúpi, pričom broker ju kúpil za GBP a na tvojom účte akoby tie GBP najprv zmenil (nakúpil ). V skutočnosti, ak ide o margin účet ti broker tie GBP požičal. Za požičanie si broker účtuje úrok až do doby, ked mu tie GBP nevrátiš. Ak uzavrieš obchod, tak pri margin účte ti tie GBP ostanú na účte ako dlh a musíš ich zmeniť pokynom späť do hlavnej meny účtu. Ak to neurobíš, stále platiš úroky. Pri Cash účte sa zmena uskutoční automaticky.

Ak máš účet v EUR a časť účtu v GBP, môžeš z toho držania GBP dosiahnúť kurzové zisky. Tie takisto ako iné zisky podliehajú zdaneniu. Pri účte v EUR kurzové zisky/straty sa automaticky zarátavajú a vidíš ich vo výpise od brokera. Zdaňuje sa zisk dosiahnutý za predchádzajúci kalendárny rok, čiže v ročnom výpise od brokera si taký/zisk stratu vidíš v položke forex ( na zdanenie sa ráta len realizovaný zisk ). Práve rozmýšlam, že to je nepríjemná vec pre fyzické osoby vďaka našemu daňovému systému, lebo kurzové straty sú v osobitnej skupine (forex ) a nemali by sa započítavať. Aj naopak, pri kurzovom zisku by sa ten mal zdaniť, pričom strata v inej skupine, napr. v akciách sa nezapočítava. :roll:

Ak máš účet v USD a si daňovník v SR, tak naša mena je EUR. Aj zdaniteľné príjmy sa rátajú v EUR, preto ak držíš akcie v USD môžeš mať v eurách kurzové zisky, alebo straty, podľa toho či dolár v tom roku posilnil, alebo oslabil. Znova - dôležité sú len realizované zisky/straty...nezdanuješ stav na účte ale len zisk z toho čo si uzavrel. Čiže kým držíš americké, britské, japonské akcie a účet máš v EUR...ty vidíš ako ti stav účtu v EUR klesá/stúpa aj podľa kurzov cudzích mien, ale tieto zisky/straty sa nerátajú pokial obchod/investíciu neuzavrieš.

P.S. o zmene, vrátení cudzích mien na účet u IB si daj do vyhladávača fóra ,,close all non-currency balances,, alebo non-currency a nájdeš , že sme o tom mnoho krát písali
Ahoj nemam margin účet ... účet je vedení v EUR. niekde som čítal že pokial sa nakúpi iná mena len za učelom zmeny meny a nasledne sa použije na nakup etf alebo akcie nezdanuje sa
Za deriváty sú považované aj obchody na Forexe, pokiaľ sa nejedná len o jednorazovú zmenu mien (spotový obchod)
https://www.companyconsulting.sk/blog-6 ... icke-osoby
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nemas to nahodou pod polozkou "Forex" ?

Dalo by sa to pozriet aj v "Perforamnce & Report" > "Statements" > "Activity" a tu si vies vybrat den, alebo ine casove useky..

A ak by to bolo pod Forex, zvycajne na konci vypisu, tak to bude zamena meny..
Ale ak tam nemas ticker v danom riadku, tak si neviem predstavit, co ine by to bolo, FEE by nemal mat vlastny riadok, on je kdesi na konci riadku "malymi pismenami" pod/pri cene nakupu/predaja..
Odoslané z počítača
dodojanik
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 29 08, 2021 6:36 pm
Has thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa dodojanik »

Zdravím.

Vedel by mi niekto vysvetlit ako sa započítava zisk/strata na IB resp. všeobecne vo svete investovania?

Ak si pozriem na IB môj Unrlealized P&L pri SXR8, tak ci je to údaj od začiatku kalendarneho roka alebo ci je to cislo od obdobia kedy som si založil účet resp. uskutočnil prvý nákup napr. pred rokom alebo dvomi, teda totálny zisk/strata.

V krátkosti ci je v investovaní nejaký bod napr. koniec roka - 31.12, kde sa percentuálny zisk/strata kvázi zmení na nulu a od 1.1 sa percentuálny zisk/strata započítavaju od znova?

Hádam to dava aspoň nejaký zmysel 😅
darkwalker
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa darkwalker »

Unrealized P&L je aktuálny zisk alebo strata a žiadne časové obmedzenie tam nie je, že by tam nastával nejaký reset ku koncu roka. Teda prvým nákupom a prípadným neskorším dokupovaním akcií (DCA) sa mení aktuálny P&L, v závislosti od vývoja na trhu. Veľa investorov však pred koncom kalendárneho roka odpredáva stratové pozície, aby si znížili prípadné daňové zaťaženie. Teda zmena Unrealized P&L sa okrem vývoja na trhoch nemení, dokým investor nepredá časť akcií, prípadne všetky akcie danej firmy/fondu, alebo nenastane aktivovanie nastaveného Stop losu.
dodojanik
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 29 08, 2021 6:36 pm
Has thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa dodojanik »

Vďaka za vysvetlenie 👍.

Pýtam sa len koli tomu ze nákupujem DCA a nesedeli mi čísla: peniaze vložené - Net Liq a Unrl P&L ale zrejme som to blbo spočítal.
flu
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 10 04, 2022 5:01 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa flu »

Ahojte,
po prejdení miestnych diskusií som sa rozhodol otvoriť si účet u IB na pravidelné pasívne investovanie do ETF, ale trochu mi robí vrásky fakt, že som priradený do maďarskej IBCE. Mám trochu obavy kvôli nie úplne ideálnej politickej situácii v Maďarsku (autoritársky nacionalistický režim, anti-EU, otázna nezávislosť súdov, atď.), preto som sa chcel opýtať vás, skúsenejsích investorov, ako vnímate toto riziko? Som zbytočne paranoidný a pokiaľ Maďarsko je členom EÚ, nie je sa čoho obávať (extrémy ako znárodnenie zahraničných investícií a pod.)? Investovanie berem ako dlhodobú záležitosť preto by som sa rád vyhol takýmto potenciálnym problémom v budúcnosti.
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa marxx »

flu napísal: Ne 10 04, 2022 10:22 pm Ahojte,
po prejdení miestnych diskusií som sa rozhodol otvoriť si účet u IB na pravidelné pasívne investovanie do ETF, ale trochu mi robí vrásky fakt, že som priradený do maďarskej IBCE. Mám trochu obavy kvôli nie úplne ideálnej politickej situácii v Maďarsku (autoritársky nacionalistický režim, anti-EU, otázna nezávislosť súdov, atď.), preto som sa chcel opýtať vás, skúsenejsích investorov, ako vnímate toto riziko? Som zbytočne paranoidný a pokiaľ Maďarsko je členom EÚ, nie je sa čoho obávať (extrémy ako znárodnenie zahraničných investícií a pod.)? Investovanie berem ako dlhodobú záležitosť preto by som sa rád vyhol takýmto potenciálnym problémom v budúcnosti.
Riziko je malé, ale nie nulové. Maďarsko by muselo pristúpiť k destabilizácii toho, čo oni nazývajú Karpatská kotlina - v podstate k etnickej vojne (aké príznačné pre východnú Európu). V tom prípade by už nebolo bezpečné ostávať na Slovensku, a to ani fyzicky. Treba sledovať situáciu a keď bude jasný únik kapitálu z regiónu CEE (smartmoney sa presúvajú prvé), treba konať. Myslím, že Lynx ponúka Interactive Brokers účty v Írsku. Tí čo majú Lynx by mohli ozrejmiť.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Joki »

V Maďarsku je len pobočka lebo zakladatel IB emigroval do USA z maďarska.
Vklady idú do JPMorgen v nemecku.
Ak by sa niečo v maďarsku udialo, cenne papiere/akcie sú na tvoje meno, môźeš ich potom previesť alebo vybrať u iného brokere, jasne až po formalitách. Ale iste k tomu napiše Juggler :-) viac.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

Ako napisal marxx "Riziko je malé, ale nie nulové."

Ak by sa realne nieco zomlelo s tou vyplatou CP z Madarska by mohol byt realny problem. Staci si pozriet ake problemy maju teraz v CR, kde sa nevedia dostat k investiciam v Sberbank a to sa v CR "nic nestalo". https://www.e15.cz/byznys/finance-a-ban ... uz-1389032

Navyse garancny system investicii v EU je "smiesny" a postaveny na statnych garanciach, neexistuje ziadna centralna autorita. Standard podla EU smernice je 90% zo sumy 20 000Eur co je strasne malicko, ked si mas sporit na dochodok.

Madari maju v EU jednu z najvyssich garancii 90% zo 100 000Eur. Ale osobne mam problem s tym, ze vyplata by zavisela od vole tamojsej politickej garnitury a schopnosti fondu/statu to vobec zafinancovat. Vidime co teraz spravili rusi - zakazali zahranicnym osobam predavat tamojsie aktiva na ich burze..

Navyse co ludia nevedia mnoho investicii sa garacie vobec netykaju, typicky podielove fondy, 2. a 3. pilier. Je pravda, ze pri tychto produktoch je regulacia prisnejsia ako u OCP, ale garancia tam nie je.

Pre porovnanie v US je garancia 500 000 USD a existuje centralna autorita https://www.sipc.org/for-investors/what-sipc-protects

Joki napísal: Po 11 04, 2022 8:43 am Vklady idú do JPMorgen v nemecku.
Kazda banka moze skrachovat. Problem je, ze sa jedna pre kazdu menu o zberny ucet pre vsetkych klientov a celkova garancia je len 100 000Eur.. Zbytok by musel vykryt IB, alebo by padlo aj IB..
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Joki napísal: Po 11 04, 2022 8:43 am ..., cenne papiere/akcie sú na tvoje meno, ...
Je to naozaj tak, nie je to náhodou "stret name" brokera?
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"