Interactive Brokers

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Kam ste dostali ponuku na migráciu?

Hlasovanie ukončené Pi 15 01, 2021 7:32 pm

Mám IB a dostal som ponuku do IBCE (HU )
11
44%
Mám IB a dostal som ponuku do IBIE (Írsko)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku so IBCE (HU)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku do IBIE (Írska )
14
56%
 
Celkom hlasov: 25

Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sranda ...nakup cez ARCA 0,80 USD. Predaj cez ISLAND 4,19.
Nakup cez ARCA direct 1,42...predaj cez ARCA direct 4,46 USD

Stále 500ks a stále iné fees sú tie TIERED
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ten SXR8 ( ishares SP500 acc v EUR ) stoji 1 akcia 390 €.
Dajte potom vedieť kto sporo-investujete po 1 akcii (alebo zlomkoch), čo to stojí u IB.

Len si dávajte bacha aby ste kupovali v trading hours Xetry...ináč môžete mať väčší spread..oni majú tiež afterclose.
teraz je 19,20 hod a vidím že gettex funguje. Lenže market maker má spread 1€ medzi askom a bidom.

Umožňuje vôbec IB zlomkové európske ETFs? asi nie, čo?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

JUGGLER napísal: St 22 02, 2023 7:10 pm Sranda ...nakup cez ARCA 0,80 USD. Predaj cez ISLAND 4,19.
Nakup cez ARCA direct 1,42...predaj cez ARCA direct 4,46 USD

Stále 500ks a stále iné fees sú tie TIERED


Tie US akcie sú samozrejme omnoho lacnejšie čo sa poplatkov týka. Len Kosa sa pýtal vyššie na Xetru konkrétne tak tam to bude vždy vychádzať viac. Pozrel som aj Teslu v EU (ticker TL0), tak samozrejme poplatky rovnako ako tie UCITS ETF, čiže určite americké firmy kupovať len na burze v júesej :dolar: :dolar: :dolar:

Pokiaľ viem tak EIC je možné vždy len cez sprostredkovateľa (opravte ma keď tak)... no a k tým free brokerom nechcem radšej OT tému sem pridávať. Mal som predtým etoro a trading212, ale po kdejakých podivnostiach som odtial odišiel...a nejaké väčšie peniaze (v mojom ponímaní) by som tam nerád nechával. Predsa mi príde ten IBKR bezpečnejší.
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Kosa »

BudFox napísal: St 22 02, 2023 6:50 pm
Ale teda ako Kosa nakoniec napísal (dúfam že mu nevadí, že to sem postnem):
nemenovaná banka - nákup 185, custody 120, predaj 185
nemenovaný český broker - nákup 260, custody 120, predaj 260
Nevadi, poplatky som doteraz neriesil, fungoval som cez ceskeho brokera, u IBKR ma rozculoval support, teda ak vobec nejaky Ind napise nieco podstatne.

Teraz som sa vratil k nakladom a porovnal som poplatky a tie mi dvihli obocie. Radsej som sa nemal pytat, len ste mi pokazili naladu :lol:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kosa napísal: St 22 02, 2023 7:35 pm Nevadi, poplatky som doteraz neriesil, fungoval som cez ceskeho brokera, u IBKR ma rozculoval support, teda ak vobec nejaky Ind napise nieco podstatne.

Teraz som sa vratil k nakladom a porovnal som poplatky a tie mi dvihli obocie. Radsej som sa nemal pytat, len ste mi pokazili naladu :lol:
Skús pozrieť DeGiro. Začali prijímať slovákov a sú zadarmo. Teda pokial chces jednorazovo urobiť väčšie nákupy.

BudFox napísal: St 22 02, 2023 7:25 pm Pokiaľ viem tak EIC je možné vždy len cez sprostredkovateľa (opravte ma keď tak)... no a k tým free brokerom nechcem radšej OT tému sem pridávať. Mal som predtým etoro a trading212, ale po kdejakých podivnostiach som odtial odišiel...a nejaké väčšie peniaze (v mojom ponímaní) by som tam nerád nechával. Predsa mi príde ten IBKR bezpečnejší.
Hej EIC musí ísť cez agenta. Ale ked sa to raz nastaví tak je to ideálne na sporo-investovanie. Pretože na trvalý príkaz ti odíde napr. 100€ z bank. účtu a v EIC sa nakúpi ETF za 100€ , čo stojí len 20 centov.
Nevýhodou je vstupný poplatok 1%, takže 100 000 € naraz by som radšej investoval cez brokera.

Ale keby som mal sporo-investovať 15 rokov v priemere po 200 €..tak si v pohode zaplatím vstup v EIC (vychádza to 360 €).
To je 180 nákupov po 200 € a za to by som v IB zaplatil ovela viac.

No výbornými volbami sú úplne free TradeRepublic (aj automatické nákupy ), alebo DeGiro (zadarmo, ale musíš kupiť ty ).

EToro a Trading212 sú primárne CFD brokeri. Takže kasína, kde je free lunch (akcie ) aby ťa nalákali na CFD.
S tých CFD brokerov sa však výrazne zlepšilo XTB. Je možné cez nich nahonobiť nejakú väčšiu sumu a potom to presunúť napr. do IB. Brokeri sú pre ľudí ako sme my. Aj to si dovolím povedať, že pasívne nakupovať s kamennou tvárou bez ohľadu na to kde je cena by som asi nedokázal. Páči sa mi ked mojej rodine sa investuje samo cez trvalý príkaz a oni o tom ani nevedia ( pripomenú to emaily ). Len raz za čas si spomenú a pozrú stav účtu.
To je ten pravý sedliacky investing. Ja prerábam a oni majú účty v ziskoch :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa stary gambler »

moj dotaz: mozem si vseobecne stotoznit poplatky IBKR rovnako ako poplatky cez lynax? nanajvys s rozdielom do 10%v neprospech pre lynax?zaujma ma to aj teroeriticky ale aj prakticky, uz dvano som pochopil ze sa netreba zamerievat na poplatky, ale v prvom rade na seroznost a spolahlivost, cez lynnax-pobocka iBKR sa mi uz neraz otvorili pozicie radovo aj o percenta vyhodnejsie ako som bol zadany prikaz-co sa mi cez izipa cez saxobanku pred 10 rokmi nestalo ani raz ,cize s brokerom som spokojny, len ma to zaujma iformativne. dik za odpoved.
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Robo_1 »

Franto napísal: Pi 24 02, 2023 2:22 pm
JUGGLER napísal: So 04 02, 2023 10:58 pm IB vypláca 4,08% p.a. na cash v USD v IBKR Pro a 3,08% p.a. v IBKR Lite (plný úrok pri 100 000, proporcionálne menší od 10 000 )
Mám IBKR PRO, na účte nad 100 000 USD voľného cashu a nič mi neprišlo.

Pýtal som sa ako to je s vyplácaním úroku a toto je odpoveď:

Bohužiaľ, v Interactive Brokers Central Europe nemôžeme vyplácať úverové úroky z kladných hotovostných zostatkov. Pracujeme na tom, ale z regulačných dôvodov to zatiaľ nie je možné.
To je stara info - 9.Jan isiel od IB mail
"Dear Client,

Interactive Brokers Central Europe Zrt. is pleased to announce the introduction of the Cash Yield Enhancement Program, which gives you the opportunity to earn income on eligible uninvested cash balances.

All clients are auto enrolled in the program. Please be advised that the income accrues daily but is paid on the third business day of the following month."

a normalne pripisuju uroky na ucet
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

stary gambler napísal: St 22 02, 2023 8:12 pm moj dotaz: mozem si vseobecne stotoznit poplatky IBKR rovnako ako poplatky cez lynax? nanajvys s rozdielom do 10%v neprospech pre lynax?zaujma ma to aj teroeriticky ale aj prakticky, uz dvano som pochopil ze sa netreba zamerievat na poplatky, ale v prvom rade na seroznost a spolahlivost, cez lynnax-pobocka iBKR sa mi uz neraz otvorili pozicie radovo aj o percenta vyhodnejsie ako som bol zadany prikaz-co sa mi cez izipa cez saxobanku pred 10 rokmi nestalo ani raz ,cize s brokerom som spokojny, len ma to zaujma iformativne. dik za odpoved.

No takto, asi sa pýtaš na Lynx (lebo píšeš Lynax no riešiš to v spojitosti s IBKR tak dedukujem).

Napíšem čo mám v pamäti. Takže za mňa Lynx je niečo ako sprostredkovateľ medzi Interactive Brokers a klientom (opravte ma ak sa mýlim) s tým, že klient má účet v Interactive Brokers, ale obchoduje následne cez platformu Lynx a (teraz príde ten chyták) tam sú iné poplatky. Pokiaľ viem, tak chceli minimálny poplatok 5 USD za US akcie a 0.12% (min. 6 EUR)za Európske akcie a ETF. Mesačné poplatky už tiež zrušili.

Takže nesúhlasím, že to je "s rozdielom do 10% v neprospech Lynx". Skôr mi to vychádza na 100 - 150 % prirážku za transakcie. Pokiaľ viem, jediná pridaná hodnota je, že je Lynx je IBKR preložený do slovenčiny.
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Robo_1 »

BudFox napísal: Pi 24 02, 2023 3:37 pm
stary gambler napísal: St 22 02, 2023 8:12 pm moj dotaz: mozem si vseobecne stotoznit poplatky IBKR rovnako ako poplatky cez lynax? nanajvys s rozdielom do 10%v neprospech pre lynax?zaujma ma to aj teroeriticky ale aj prakticky, uz dvano som pochopil ze sa netreba zamerievat na poplatky, ale v prvom rade na seroznost a spolahlivost, cez lynnax-pobocka iBKR sa mi uz neraz otvorili pozicie radovo aj o percenta vyhodnejsie ako som bol zadany prikaz-co sa mi cez izipa cez saxobanku pred 10 rokmi nestalo ani raz ,cize s brokerom som spokojny, len ma to zaujma iformativne. dik za odpoved.

No takto, asi sa pýtaš na Lynx (lebo píšeš Lynax no riešiš to v spojitosti s IBKR tak dedukujem).

Napíšem čo mám v pamäti. Takže za mňa Lynx je niečo ako sprostredkovateľ medzi Interactive Brokers a klientom (opravte ma ak sa mýlim) s tým, že klient má účet v Interactive Brokers, ale obchoduje následne cez platformu Lynx a (teraz príde ten chyták) tam sú iné poplatky. Pokiaľ viem, tak chceli minimálny poplatok 5 USD za US akcie a 0.12% (min. 6 EUR)za Európske akcie a ETF. Mesačné poplatky už tiež zrušili.

Takže nesúhlasím, že to je "s rozdielom do 10% v neprospech Lynx". Skôr mi to vychádza na 100 - 150 % prirážku za transakcie. Pokiaľ viem, jediná pridaná hodnota je, že je Lynx je IBKR preložený do slovenčiny.
Povodne bola vyhoda chybajuce inactivity fee a mensi min vklad. Minimalne to inactivity fee uz nema ani IBKR. Ja som preto premigroval sukromny ucet do IBKR - oficialne to nejde - v Lynxe mi hovorili ze do roka nedovoli IBKR otvorit ucet pokial zavrem ten ich. Da sa to jednoducho obist s inym emailovym kontom.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

stary gambler napísal: St 22 02, 2023 8:12 pm moj dotaz: mozem si vseobecne stotoznit poplatky IBKR rovnako ako poplatky cez lynax? nanajvys s rozdielom do 10%v neprospech pre lynax?zaujma ma to aj teroeriticky ale aj prakticky, uz dvano som pochopil ze sa netreba zamerievat na poplatky, ale v prvom rade na seroznost a spolahlivost, cez lynnax-pobocka iBKR sa mi uz neraz otvorili pozicie radovo aj o percenta vyhodnejsie ako som bol zadany prikaz-co sa mi cez izipa cez saxobanku pred 10 rokmi nestalo ani raz ,cize s brokerom som spokojny, len ma to zaujma iformativne. dik za odpoved.
Ten rozdiel neni do 10%, ale pri fixed poplatkoch niekde aj 500% v prospech IB. Napr. nakup/predaj akcii na US burzach je 1 / 5 USD. Neviem aky je rozdiel pri tiered poplatkoch resp. ci ich je mozne zapnut aj u Lynx.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa stary gambler »

Ten rozdiel neni do 10%, ale pri fixed poplatkoch niekde aj 500% v prospech IB. Napr. nakup/predaj akcii na US burzach je 1 / 5 USD. Neviem aky je rozdiel pri tiered poplatkoch resp. ci ich je mozne zapnut aj u Lynx.
[/quote]

dik za odpoved, aj tvoju namahu, ale moc jej nerozumiem, co si mam predstavovat pod fixed poplatkami?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Franto napísal: Pi 24 02, 2023 7:04 pm
Robo_1 napísal: Pi 24 02, 2023 3:30 pm
Franto napísal: Pi 24 02, 2023 2:22 pm
JUGGLER napísal: So 04 02, 2023 10:58 pm IB vypláca 4,08% p.a. na cash v USD v IBKR Pro a 3,08% p.a. v IBKR Lite (plný úrok pri 100 000, proporcionálne menší od 10 000 )
Mám IBKR PRO, na účte nad 100 000 USD voľného cashu a nič mi neprišlo.

Pýtal som sa ako to je s vyplácaním úroku a toto je odpoveď:

Bohužiaľ, v Interactive Brokers Central Europe nemôžeme vyplácať úverové úroky z kladných hotovostných zostatkov. Pracujeme na tom, ale z regulačných dôvodov to zatiaľ nie je možné.
To je stara info - 9.Jan isiel od IB mail
"Dear Client,

Interactive Brokers Central Europe Zrt. is pleased to announce the introduction of the Cash Yield Enhancement Program, which gives you the opportunity to earn income on eligible uninvested cash balances.

All clients are auto enrolled in the program. Please be advised that the income accrues daily but is paid on the third business day of the following month."

a normalne pripisuju uroky na ucet
Tak som im napísal ešte raz a odpísali, že sa ospravedlňujú a že áno, mali by sa denne pripisovať tie úroky. Rád by som si overil pripisovanie úrokov, vieš mi poradiť, kde si to nájdem a pod aký názvom?
Počas mesiaca sa ti interest kumuluje a reálne ti úrok je pripísaný na účet tretí deň v mesiaci.
foto1.png
foto1.png (17.33 KiB) 2456 zobrazenia
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

dik za odpoved, aj tvoju namahu, ale moc jej nerozumiem, co si mam predstavovat pod fixed poplatkami?
Fixed su klasicke pevne poplatky za jednotlive veci. Ale IB umoznoje su poplatky prepnut na tiered, co su premenlive poplatky zavysle od mesaneho volume a tie vo vacsine pripadov vychadzaju lacnejsie.

Pozri si cennik IB, tak to vidno
https://www.interactivebrokers.com/en/p ... .php?re=am
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa stary gambler »

Pozri si cennik IB, tak to vidno
https://www.interactivebrokers.com/en/p ... .php?re=am
[/quote]
za obchod,
pozeral som cenik , tie fixne popltaky su napisane jednoznacne 0,1%, teraz platim 0,12% za obchod, priemerne za mesiac zobchodujem 35-40K, pri tomto objeme ten rozdiel 0,02% z tej sumy ozeliem , koli pohodliu a spokojnosti , tie premenlive poplatky su tam uvedene dost zo siroka, a pri vela obchodch sa platia este dodatocne poplatky, cize dalo by sa to zistit az pri realnom obchode, ale uznavam, ze tie premnlive poplatky sa mozu pri urcitych akciach dostat kludne aj o polovicu lacnjesie, oproti polatkom ktore platim teraz.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Btw Lynxbroker asi oproti IB jednu vyhodu skutocne ma a to, že service desk reaguje velmi promptne./live chat/
Zatial co na zakaznicku podporu od samotneho IB som pocul vselico ale nie moc dobre tak Lynx mi zatial vzdy vsetko vybavil hned a v podstate bez cakania. :palec_hore:
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Chcem sa opýtať tých, ktorí majú účet u IBIE. Čítal som na reddite sa klienti IBIE chválili, že môžu opäť kupovať americké ETF. Je to pravda?
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michael89 »

Ak mám v IB napríklad 10 kusov jedného ETF, viem pri predaji vybrať, ktorý z nich chcem predať? Ak áno, mohli by ste mi napísať ako?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

michael89 napísal: Ne 05 03, 2023 4:54 pm Ak mám v IB napríklad 10 kusov jedného ETF, viem pri predaji vybrať, ktorý z nich chcem predať? Ak áno, mohli by ste mi napísať ako?
aktuálne je to nastavené na FIFO tu je návod ako si zmeniť tax lot na LIFO, FIFO, Maximize Long-Term Gain, Maximize Long-Term Loss, Maximize Short-Term Gain, Maximize Short-Term Loss and Highest Cost.
https://www.interactivebrokers.com/en/g ... imizer.php
https://www.interactivebrokers.com/en/t ... imizer.php
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michael89 »

Ďakujem. Takže ak chcem predať to ETF, ktoré mi najviac zarobilo a nebolo kúpené ani ako prvé ani ako posledné, ktorý tax lot si mám nastaviť?
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

Baba Jaga napísal: So 04 03, 2023 4:06 pm Chcem sa opýtať tých, ktorí majú účet u IBIE. Čítal som na reddite sa klienti IBIE chválili, že môžu opäť kupovať americké ETF. Je to pravda?
Ahoj, nie, nie je to možné... možno to bol nejaký bug, keďže legislatíva sa zatiaľ nijak nemenila. Každopádne prikladám obrázky, čo to vyhodilo mne... mám IBIE IBKR PRO account.
Prílohy
92B50FB5-EE03-4FF0-A6CD-90D39D234994.jpeg
1F6725CA-03BA-4C32-884F-81ECB637A3A0.jpeg
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

michael89 napísal: Ne 05 03, 2023 5:33 pm Ďakujem. Takže ak chcem predať to ETF, ktoré mi najviac zarobilo a nebolo kúpené ani ako prvé ani ako posledné, ktorý tax lot si mám nastaviť?
Bohužiaľ ti veľmi neporadím, tu je konkrétny príklad z IBKR, ak sa z toho vysomáriš, tak nám daj vedieť :P :P :P

https://www.ibkrguides.com/taxoptimizer ... xample.htm
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michael89 »

Ďakujem.
Trochu ma to zaráža - tak veľký broker a take komplikácie pri predaji?
Veď v eToro a iných si viem pekne vybrať ktorú akciu chcem predať ak mám kúpených viac.
Nikto z vás to doteraz u IB neriešil?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

Aky to ma zmysel vyberat ktoru akciu predas?
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iosephus »

Vyberieš si len také, ktoré spĺňajú ročný časový test?
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michael89 »

Ak som nieco kúpil pred 5 rokmi za cenu 600€ a pred 4 rokmi druhý kus za cenu 500€, pričom akcia dnes stojí 800€, neviem nijako dosiahnuť, aby som predal tú kúpenú za 500€ hoci nie je najstaršia?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

michael89 napísal: Po 06 03, 2023 7:48 pm Ak som nieco kúpil pred 5 rokmi za cenu 600€ a pred 4 rokmi druhý kus za cenu 500€, pričom akcia dnes stojí 800€, neviem nijako dosiahnuť, aby som predal tú kúpenú za 500€ hoci nie je najstaršia?
ak prvý nakup bol za 600 a druhý nakup bol za 500 tak si musíš zmeniť z FIFO na LIFO. LIFO je to čo si kúpil posledné tak sa predá ako prvé
Naposledy upravil/-a Baba Jaga v Po 06 03, 2023 8:24 pm, upravené celkom 1 krát.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

iosephus napísal: Po 06 03, 2023 7:30 pm Vyberieš si len také, ktoré spĺňajú ročný časový test?
Logicky su to tie starsie, novsie su kupoval neskor, cize teoreticky este nemusia spadat pod rocny test.

Pokial ide o toto je jedno, ktoru akciu predas, lebo pri znanovani sa riadis slovenskym zakonom o dani.. Cize ty si urcis, pouzitu metodu. teda defakto ktoru akciu si predal.
Daňové predpisy metódu párovania neupravujú, môžete si preto vybrať ľubovoľnú metódu a tú dodržiavať pre všetky príjmy v danom roku. Existuje k tomu viacero prístupov, najznámejšie sú však dva prístupy: FIFO a LIFO.

https://www.fondee.sk/blog/ako-sa-zdanu ... cie-do-etf
Ak sa dobre pamatam, zvolenu metodu ale musis pouzivat pri vsetkych CP, nie pre kazdy inu..
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michael89 »

No dobre, ale ak mám 10 akcií, všetky držím viac ako rok a chcem predať tu, ktorú som kúpil napr. ako stvrtu v poradí?
To nazoaj IB neumožňuje formu predaja akcií jednotlivo?
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iosephus »

michael89 napísal: Po 06 03, 2023 8:31 pm No dobre, ale ak mám 10 akcií, všetky držím viac ako rok a chcem predať tu, ktorú som kúpil napr. ako stvrtu v poradí?
To nazoaj IB neumožňuje formu predaja akcií jednotlivo?
V tomto prípade už ani ja nechápem, prečo je dôležité vybrať si jednu konkrétnu akciu, je to predsa jedno.

A vďaka za info k daniam.
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michael89 »

Mám 10 akcií a štvrtú v poradí som kúpil, keď bola daná firma v totálnom prepade. Mám na nej oproti zvyšným 9 akciám najväčší zisk, preto chcem predať práve tu.
Čo presne je na tomto postupe nelogické? Ďakujem za usmernenie.
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa laty »

michael89 napísal: Po 06 03, 2023 9:05 pm Mám 10 akcií a štvrtú v poradí som kúpil, keď bola daná firma v totálnom prepade. Mám na nej oproti zvyšným 9 akciám najväčší zisk, preto chcem predať práve tu.
Čo presne je na tomto postupe nelogické? Ďakujem za usmernenie.
Preco ti nie je jedno ktoru predas ak kazda splna rocny test?
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iosephus »

michael89 napísal: Po 06 03, 2023 9:05 pm Mám 10 akcií a štvrtú v poradí som kúpil, keď bola daná firma v totálnom prepade. Mám na nej oproti zvyšným 9 akciám najväčší zisk, preto chcem predať práve tu.
Čo presne je na tomto postupe nelogické? Ďakujem za usmernenie.
Nech predáš ktorúkoľvek, stále ti zostane 9 akcii v portfóliu. Ak sa ti jedna podarila kúpiť za cenu v prepade tak super pre teba, zlepšil si si priemernú nákupnú cenu, ale pri predaji predáš akciu za aktuálnu cenu na trhu, je teda úplne jedno, ktorá z nich to bude (ak sú všetky oslobodené od dane).
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Glogol »

Franto napísal: Ut 28 02, 2023 10:20 pm Ak si chcete pozrieť koľko Vám dáva IB za cash:
.....
5. Scroll to the two sections beginning with "CYEP" where you can view all the details of the proceeds from the program.
nemam tam vela a ziadnu sekciu zacinajucu s "CYEP" nemam. Znamena to ze mam nulu ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Joki »

Glogol napísal: Pi 17 03, 2023 3:01 pm
Franto napísal: Ut 28 02, 2023 10:20 pm Ak si chcete pozrieť koľko Vám dáva IB za cash:
.....
5. Scroll to the two sections beginning with "CYEP" where you can view all the details of the proceeds from the program.
nemam tam vela a ziadnu sekciu zacinajucu s "CYEP" nemam. Znamena to ze mam nulu ?
Išiel si cez Statements potom Activity a skús dať Period Monthly a vyzerá to takto
Prílohy
A3CEE92A-84A5-41AA-AFC1-2C1F3C3382D9.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Robo_1 »

Ano, ak nemas CYEP sekciu, tak za dany mesiac mas 0.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Glogol »

ok. dik. nemam priamo IBKR ale Captrader a nie som si isty ci tym ze Captrader ci preto ze tam nemam vela.
Prílohy
c.JPG
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Robo_1 »

A smiem sa opytat preco si skoncil pri Captrader? Neviem nacitat ich cennik, ale predpokladam ze CYEP sa ich netyka, tak isto myslim ze ani LYNX nevyplaca interest.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Glogol »

Robo_1 napísal: Pi 17 03, 2023 4:38 pm A smiem sa opytat preco si skoncil pri Captrader? Neviem nacitat ich cennik, ale predpokladam ze CYEP sa ich netyka, tak isto myslim ze ani LYNX nevyplaca interest.
Dobra otazka ale velmi neviem rozumne odpovedat. Mam to uz asi 4 roky mal som feeling ze chcem europsku ochranu ( ani neviem co to presne znamena ale daco take ze ked krach -> EU skor zachrani ako US) a uroky som ani netusil ze niekedy relevantne budu. Ale hej ked to nema LYNX tak ani CAPTRADER mat CYEP nebude. edit. p.s. co je za skratkou CYEP ? - mozem dat dotaz na helpdesk captrader.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Robo_1 »

Cash Yield Enhancement Program (CYEP)

S tou europskou ochranou si si nejako nepomohol. Oni pouzivaju IBKR platformu a aj ochranu podla https://www.captrader.com/en/transactio ... insurance/.

Aj podla tohoto https://www.reddit.com/r/eupersonalfina ... captrader/ si si nevybral uplne najlepsie. Mozno stoji za zvazenie sa presunut priamo do IB. V case ked IB nema inactivity fee, vsetci tito kvazi brokeri podla mna stratili zmysel.

Edit: Tak aj Captrader poskytuje CYEP aj ked horsi kurz - myslim ze podobne ako IBKR Lite:
https://www.captrader.com/en/conditions/interest/
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahoj,
vedeli by ste poradiť, ako sa zbaviť akcí IBKR?

Minulý rok mi začali nabiehať, ich množstvo mi každým mesiacom rastie, predať to asi teda nepostačí.
Dá sa nejako vystúpiť z toho programu?

Raz za čas mi vyplácajú dividendy, rádovo centy.. a kvôli tomu sa mi 20 stranové daňové priznanie nechce riešiť každý rok.
Teraz mi nabehli výpisy z účtu - daily trade+activity report, hneď mi stúpol tep - čo sa deje/kto mi hackol účet keď viem, že som žiadne obchody nerobil.

Každú chvílu tam mám výplatu dividend, fx operácie, bordel vo výpisoch..

Dík
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"