Interactive Brokers

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Kam ste dostali ponuku na migráciu?

Hlasovanie ukončené Pi 15 01, 2021 7:32 pm

Mám IB a dostal som ponuku do IBCE (HU )
11
44%
Mám IB a dostal som ponuku do IBIE (Írsko)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku so IBCE (HU)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku do IBIE (Írska )
14
56%
 
Celkom hlasov: 25

michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Vďaka @JUGGLER, @rmaly, @segi.

Vedeli by ste mi prosím ešte poradiť, ako pridať ten ďalší podúčet?
Ide mi čisto o "virtuálne rozdelenie". Nevýhody v zmysle - niečo sa mi stane, daňové priznanie ak predá do roka atp nechajme bokom.

Separátny účet nezakladám vzhľadom na angličtinu. Ja s ňou problém nemám, ale dotyčnej osobe zavolajú / budú chcieť bezpečnostnú previerku/pokec/overenie a sme tam kde sme nechceli byť.

Takto by to bolo komfortné.
Ešte zvažujem otvoriť u iného brokera (xtb), ale kvôli chýbajúcej 2fa a strachu osoby o bezp. fin prostriedkov najskôr nie.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa MiBi »

Otvorenie podúčtu k existujúcemu účtu v Interactive Brokers:
https://www.bluenumbers.sk/interactive- ... ub-account
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Fund »

mam taku otazku,ak mam cash ucet ibkr v mene euro a nakupujem americke akcie,ibkr automaticky zmeni eur na dolar a nakupi akcie.Ak neskor predam akcie,ibkr prevedie automaticky dolar na euro?Podlieha tato automaticka konverzia/vymena mien zdaneniu?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa MiBi »

ci sa oplati konverzia meny v IBKR a ako to funguje :
https://www.bluenumbers.sk/interactive- ... erzia-meny
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nie, zisk z konverzie v tomto prípade nepodlieha zdaneniu. Musel by si obchodovať forex, aby si danil.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Joki »

Martin, prosím ťa, ten forex, ak vznikne z konverzie, ako píšeš, sa ani do DP neuvádza pod (DP typu B v VIII. oddiele, v tabuľke č. 3, do riadku 17, ako Iné) ?
Diiiik


P.S. Niekde som čítal tu informáciu, ale už neviem kde :), že by to malo ísť “ako zisk z konverzie” a do prislušného oddielu, viď. vyššie, ako som uviedol. Ja som to minulý rok tak dal do DP.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nie, nič čo sa týka konverzie mien vôbec nikde v DP nezapisuješ. Zisk, strata z takejto konverzie sa nijak daňovo nerieši. Takto to je minimálne pri fyzickej osobe.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Erik »

ObrázokAhoj chcel by som sa spýtať , chcem nakúpiť ETF no na nemeckej burze sa nepredáva avšak sa predáva na anglickej burze za eura avšak v popisu ETFka je niečo čo ma mýli a to je na konci popisu ETF je mena v ktorej sa nakupuje t.j. EUR- avšak hneď za tým je doplnok HA neviete čo to znamená
Prílohy
Snímka obrazovky 2023-12-11 225033.png
Snímka obrazovky 2023-12-11 225033.png (6.28 KiB) 3054 zobrazenia
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jcar »

Erik napísal: Po 11 12, 2023 11:01 pm ObrázokAhoj chcel by som sa spýtať , chcem nakúpiť ETF no na nemeckej burze sa nepredáva avšak sa predáva na anglickej burze za eura avšak v popisu ETFka je niečo čo ma mýli a to je na konci popisu ETF je mena v ktorej sa nakupuje t.j. EUR- avšak hneď za tým je doplnok HA neviete čo to znamená
EUR Hedged, Accumulating
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Yep...to je akumulačná verzia, ale EUR hedged (hedžovaná )...Je aj nehedžovaná, ale distribučná
Nekupoval by som to. Kleslo to -62% v prvej realitnej kríze ( 2008-2009) a teraz letíme do ďalšej (viď Čína...a ECB na každom zasadaní o tom varuje )
hedžovaná akumulačná nemá žiadny výnos za 5 rokov...všetko pohltil hedžing a pokles v závere...
nehedžovaná existuje od 2006 a má total return +80%. ( 3,5% p.a. ) ..to je na úrovni dlhodobej inflácie...teda žiadne zhodnotenie...+vysoký TER 0,59% p.a.

https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 4#overview
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 0#overview
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Erik »

JUGGLER napísal: Po 11 12, 2023 11:46 pm Yep...to je akumulačná verzia, ale EUR hedged (hedžovaná )...Je aj nehedžovaná, ale distribučná
Nekupoval by som to. Kleslo to -62% v prvej realitnej kríze ( 2008-2009) a teraz letíme do ďalšej (viď Čína...a ECB na každom zasadaní o tom varuje )
hedžovaná akumulačná nemá žiadny výnos za 5 rokov...všetko pohltil hedžing a pokles v závere...
nehedžovaná existuje od 2006 a má total return +80%. ( 3,5% p.a. ) ..to je na úrovni dlhodobej inflácie...teda žiadne zhodnotenie...+vysoký TER 0,59% p.a.

https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 4#overview
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 0#overview
ďakujem za info , o to lepšie si to premyslím a asi do toho nepôjdem , vedel som že tieto realitné ETF sú vyklesané a v krátkodobom horizonte 2 až 3 roky by mohli stúpnuť na cene , ale keď píšeš že z dlhodobého hľadiska sa výnos cca rovná inflácií tak to si ešte dosť premyslím . Len som hľadal ETF ktoré by mohlo v tomto horizonte ísť nahor .
Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Erik »

jcar napísal: Po 11 12, 2023 11:39 pm
Erik napísal: Po 11 12, 2023 11:01 pm ObrázokAhoj chcel by som sa spýtať , chcem nakúpiť ETF no na nemeckej burze sa nepredáva avšak sa predáva na anglickej burze za eura avšak v popisu ETFka je niečo čo ma mýli a to je na konci popisu ETF je mena v ktorej sa nakupuje t.j. EUR- avšak hneď za tým je doplnok HA neviete čo to znamená
EUR Hedged, Accumulating
Ďakujem za info aj som myslel len som si chcel byť istý .
tregulee
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 28 12, 2023 4:27 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa tregulee »

Zdravim, vie mi niekto vysvetlit pricing? Pozeram konkretne SXR8 a VUAA.

Pri tierede (a frakcii) dava SXR8 commision 1.25 az *9.90*, co mi pride dost hrot. Je za tym nejaky dovod? Da sa to vopred zistit realne? (Ten range je prilis siroky, od vyhodneho po velmi nevyhodny)

Potom som sa prepol na fixed, a taktiez commision je nejaky nevyspytatelny pre mna 3 az 3.75€. Zaco je tych 0.75€? Nie je pointa fixed ze je to jedna deterministicka suma?

---
Ak si to porovnam s VUAA, tak tu vidim pri tierede 1.25-2.35, rovnako aj pri frakcii (SXR8 ma premiun za frakciu z nejakeho dovodu), a pri fixede je to predpokladanych 3€

---
Cize -- su tam este nejake dalsie skryte poplatky? Nepozdava sa mi tento hokus pokus, obzvlast ked tam chcem naliat vacsi obnos penazi.
Doposial som kupoval vyhradne SXR8 frakcne u commission-free brokera a prechadzam teraz na IBKR, kedze som uz zoserioznel.

Tak neviem, ci mam presedlat na VUAA alebo je to nejaka jednorazova zalezitost?
(Mam screenshoty, ako tu prepana poslem obrazok alebo link?)
rdneyd
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 16 05, 2023 9:19 am
Has thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa rdneyd »

tregulee napísal: Št 28 12, 2023 4:35 pm Pri tierede (a frakcii) dava SXR8 commision 1.25 az *9.90*, co mi pride dost hrot. Je za tym nejaky dovod? Da sa to vopred zistit realne? (Ten range je prilis siroky, od vyhodneho po velmi nevyhodny)
Mam tiered, pri nákupe SXR8 som platil poplatok 1.25
kixog47100
Príspevky: 70
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa kixog47100 »

Frakcie je vyhodnejsie nakupovat cez brookerov kde mas nakup zadarmo.
kixog47100
Príspevky: 70
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa kixog47100 »

Myslim si, ze XTB, Trade Republic.
tregulee
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 28 12, 2023 4:27 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa tregulee »

rdneyd napísal: Št 28 12, 2023 4:56 pm
tregulee napísal: Št 28 12, 2023 4:35 pm Pri tierede (a frakcii) dava SXR8 commision 1.25 az *9.90*, co mi pride dost hrot. Je za tym nejaky dovod? Da sa to vopred zistit realne? (Ten range je prilis siroky, od vyhodneho po velmi nevyhodny)
Mam tiered, pri nákupe SXR8 som platil poplatok 1.25
frakcia ci cele? taktiez ti to dava ten velky range?
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa rastislaf »

tregulee napísal: Št 28 12, 2023 4:35 pm Potom som sa prepol na fixed, a taktiez commision je nejaky nevyspytatelny pre mna 3 az 3.75€. Zaco je tych 0.75€? Nie je pointa fixed ze je to jedna deterministicka suma?
Trik je v tom ze pri tiered platis aj 3rd party fees (Exchange Fees, Clearing Fees, Regulatory Fees), ktore su pre kazdu burzu ine. Ak pouijes Smart Routing (co je default), dopredu nevies na ktorej burze bude tvoj pokyn relizovany, a teda aky bude vysledny poplatok. Ak napriklad skonci na nejakej svajciarskej burze, moze to byt dost velky rozdiel oproti napr. XETRA.
tregulee napísal: Št 28 12, 2023 4:35 pm Potom som sa prepol na fixed, a taktiez commision je nejaky nevyspytatelny pre mna 3 az 3.75€. Zaco je tych 0.75€? Nie je pointa fixed ze je to jedna deterministicka suma?
Fixed poplatok je tiez pre kazdu krajinu iny, cize to opat moze byt tym za sa tvoje pokyny relizovali na roznych burzach. Vo vypise obchodov vidis na ktorj burze sa ti to realizovalo.

V cenniku si vzdy musis vyhladat konkretnu krajinu a pri tiered pozriet ake su dodatocne poplatky na danej burze: https://www.interactivebrokers.com/en/p ... ?re=europe
tregulee
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 28 12, 2023 4:27 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa tregulee »

@rastislaf Toto v principe rozumiem, ale potom konkretne detaily,
- ze 9.90 je len pre frakciu SXR8, a nie pre VUAA (VUAA je ta ista suma pre cele aj frakcie), co by som necakal.
- fixed ze zalezi na krajine burzy rozumiem tiez, ale 3.75 tam neni nikde na tej stranke (a hadam by mi nezmenili menu svojvolne, teda na chf, gb), cize tiez necakane
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

MiBi napísal: St 08 11, 2023 12:51 pm Otvorenie podúčtu k existujúcemu účtu v Interactive Brokers:
https://www.bluenumbers.sk/interactive- ... ub-account
Ahojte,
mám zopár otázok, ak vytvorím podúčet u IB:
1) Výpisy, grafy, nakúpené akcie budú oddelené od môjho primárneho účtu? Teda povedzme že si založím účet pre rodinného príslušníka, následne mu raz mesačne viem ukázať výpis od brokera, kde uvidí len svoje vlastné akcie, etf atď?
2) Cash účet je tiež oddelený, alebo spojený pre oba podúčty?

Ďakujem,
mh
Robo_1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 18 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Robo_1 »

michalhornicheck napísal: Št 28 12, 2023 8:55 pm Ahojte,
mám zopár otázok, ak vytvorím podúčet u IB:
1) Výpisy, grafy, nakúpené akcie budú oddelené od môjho primárneho účtu? Teda povedzme že si založím účet pre rodinného príslušníka, následne mu raz mesačne viem ukázať výpis od brokera, kde uvidí len svoje vlastné akcie, etf atď?
2) Cash účet je tiež oddelený, alebo spojený pre oba podúčty?

Ďakujem,
mh
Vsetko oddelene - dokonca ti vie IBKR kvoli poductu volat a overovat identitu - napriek tomu ze maju overenu identitu hlavneho uctu.
peterle
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 19 11, 2007 10:26 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa peterle »

Mam na účte IB warranty OXY, ktoré som dostal už skôr k akciám OXY. Teraz mi prišla možnosť uplatnenia warrantov, len nerozumiem tej správe od IB. To ako že za uplatnenie warrantov chcú poplatok 1000USD, alebo ako tomu mám chápať? Dík

Occidental Pete Corp has offered an exercise of its outstanding public warrants.

The options available to holders are as follows:

Option 1 - Take no action

Option 2 - Submit Warrants for CASH Exercise: 1 Warrant = 1 share of Occidental Pete Corp Common Stock at 22.00 USD per share. When Guaranteed Delivery is applicable for this choice, holders must submit a ticket to IBKR customer service. The election will be subject to best efforts processing and a manual processing fee of 1,000.00 USD.

Warrant exercises, once submitted to the depository/agent, will no longer be eligible to be withdrawn.

Elections made prior to 10:00 ET (America/New York) will be processed daily. Note that your elected quantity must be settled in order to be submitted at the depository.
Dan_
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 29 12, 2021 3:56 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Dan_ »

Ahojte, chcem sa opýtať čo je pre mňa výhodnejšie ohľadne poplatkov. Nakupujem mesačne 1 až 2 ks SXR8. Pri fixed platím 3e commision. Koľko by ma cca stal nákup 1ETF (cca 455€) pri tiered na xetre?

pripadne čo by ste mi odporúčili pre nákup sxr8 cez ibkr z hľadiska optimalizácie poplatkov?

aké je porovnanie poplatkov voči SLSP? V SLSP je nákup 1% a správa 0,6% pa a na konci za odpredaj tiež 1%?

ibkr je poplatok iba za nákup?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa MiBi »

pri tiered platim cca 1.25, ak chces ETF nakupovat bez poplatku vyuzivaj XTB, len daj pozor aby si nekupoval instrumenty oznacene CFD
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahoj,

nepamätá si prosím niekto z vás z minulých rokov, ako to je - kedy je možné generovať ročný (annual) Activity Statement?
Teraz vyberiem 2023, dám generovať a skončí to s hláškou "There is no statement available for the account(s) and date(s) selected."
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

michalhornicheck napísal: Pi 05 01, 2024 2:39 pm Ahoj,

nepamätá si prosím niekto z vás z minulých rokov, ako to je - kedy je možné generovať ročný (annual) Activity Statement?
Teraz vyberiem 2023, dám generovať a skončí to s hláškou "There is no statement available for the account(s) and date(s) selected."
príde mail o tom ,že annual report je k dispozícii tak ako mýslím,že dnes som dostal mail ,že mesačný výpis je k dispozícii.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Už ide generovať Annual Activity Statement 2023.
Dnes som náhodou zablúdil do IB, a keď už som bol prihlásený, reku skúsim..
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

michalhornicheck napísal: So 18 03, 2023 7:58 am vedeli by ste poradiť, ako sa zbaviť akcí IBKR?
Ahojte, uplynulé daňové obdobie (2023) sa mi konečne podarilo zbaviť aspoň nejakých referal akcí. Vedeli by ste poradiť, ako to správne zdaniť?

2022-09-12 Som dostal 1,5 shareov IBKR (Vesting 2023-09-12) - teda dátum nadobudnutia možnosti nakladať s nimi až 2023. V daňovom za 2022 som ich neudával, nakolko som nebol ich majitelom, len poberal dividendu (ktorú som uviedol ako zrazenú v usa a nie je predmetom tohto príspevku). Ak by som vybral z účtu peniaze, tak by mi ti tie akcie zobrali, teda nedávalo mi to zmysel.

2023-09-12 som nadobudol právo nakladať s nimi (vesting date)
2023-09-15 som týchto 1,5 shareov IBKR predal pri Close price 91,38

Zdaniť by som ich teda mal zrejme až v období 2023. Ako na to?
Moje chápanie je nasledovné:

1) Beriem to tak, že som ich "dostal" - teda kúpil za nulovú nákupnú cenu.
2) Pri predaji som utŕžil 1,5*91,38 = $182,76 (ešta tam bol poplatok za pokyn 0,35 ale nechcem to komplikovať)
3) $182,76 - $0 (nákup) = $182,76
4) Toto činí 171,47€ podľa kurzu ECB platného ku dňu predaja
5) Túto sumu by som štandardne uviedol ako zisk z kapitálového majetku - ako keby som predával štandardné sharey - použil ako zvýšenie daň základu a vypočítal daň 0,19*171,47=32,58€
6) Nakoľko v zdaňovacom období 2023 som nerealizoval žiaden iný zisk, uplatním oslobodenie prvých 500€ a teda neplatím tých 32,58 ani nič okolo tých shareov neuvádzam v daňovom priznaní

Vidíte na mojom postupe niečo zle? Ako ste postupovali vy?
Dík, mh
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa frakan »

Nie som síce daňovák .. ale v tom výpočte si zabudol na odvod 14% zo zisku do zdravotnej poisťovne. Ale ak je to všetko do 500€ tak aj tak platí bod č.6.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa MiBi »

nebude to tak, ze za nulovu cenu si ich kupil 2022-09-12 a predal si ich az viac ako po roku drzania, teda ziadne danove priznanie ani odvody riesit nemusis ?
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

To práve neviem @MiBi.
Síce som ich dostal 2022-09-12, no právo s nimi narábať som nadobudol až 2023-09-12.

Ono je to ako odmena za cash vložený na obchodný účet (resp. objem účtu cash+akcie), ktorý tam musíš držať po istú dobu (1 rok). Ak by som v rozmedzí tých dátumov predal etf/vybral cash z ibkr, aj tie IBKR akcie by mi zobrali a k 2023-09-12 by som dostal menej alebo žiadne - podľa toho aký objem som nechal na účte.

Tiež je to ale také kostrbaté, lebo - ak by som ich nikdy nepredal... Tipujem že daňováci by si na to tiež brúsili zuby a bol by to nejaká daň z daru, nepeňažný príjem alebo neviemčo..

Ibkr referaly tu lietajú po fóre, nikto z nás to zatial neriešil?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Croven »

michalhornicheck napísal: Št 11 01, 2024 1:56 pm To práve neviem @MiBi.
Síce som ich dostal 2022-09-12, no právo s nimi narábať som nadobudol až 2023-09-12.

Ono je to ako odmena za cash vložený na obchodný účet (resp. objem účtu cash+akcie), ktorý tam musíš držať po istú dobu (1 rok). Ak by som v rozmedzí tých dátumov predal etf/vybral cash z ibkr, aj tie IBKR akcie by mi zobrali a k 2023-09-12 by som dostal menej alebo žiadne - podľa toho aký objem som nechal na účte.

Tiež je to ale také kostrbaté, lebo - ak by som ich nikdy nepredal... Tipujem že daňováci by si na to tiež brúsili zuby a bol by to nejaká daň z daru, nepeňažný príjem alebo neviemčo..

Ibkr referaly tu lietajú po fóre, nikto z nás to zatial neriešil?
Ako by daňováci zistili, že u nejakého brokera máš akciu za XY€ ktorú si dostal za referal? Alebo ako by daňováci zistili, že si obdržanú akciu predal a kúpil za to niečo iné?
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Fund »

Croven napísal: Št 11 01, 2024 2:03 pm
michalhornicheck napísal: Št 11 01, 2024 1:56 pm To práve neviem @MiBi.
Síce som ich dostal 2022-09-12, no právo s nimi narábať som nadobudol až 2023-09-12.

Ono je to ako odmena za cash vložený na obchodný účet (resp. objem účtu cash+akcie), ktorý tam musíš držať po istú dobu (1 rok). Ak by som v rozmedzí tých dátumov predal etf/vybral cash z ibkr, aj tie IBKR akcie by mi zobrali a k 2023-09-12 by som dostal menej alebo žiadne - podľa toho aký objem som nechal na účte.

Tiež je to ale také kostrbaté, lebo - ak by som ich nikdy nepredal... Tipujem že daňováci by si na to tiež brúsili zuby a bol by to nejaká daň z daru, nepeňažný príjem alebo neviemčo..

Ibkr referaly tu lietajú po fóre, nikto z nás to zatial neriešil?
Ako by daňováci zistili, že u nejakého brokera máš akciu za XY€ ktorú si dostal za referal? Alebo ako by daňováci zistili, že si obdržanú akciu predal a kúpil za to niečo iné?
...velmi dobra otazka
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Fund napísal: Št 11 01, 2024 2:28 pm
Croven napísal: Št 11 01, 2024 2:03 pm
michalhornicheck napísal: Št 11 01, 2024 1:56 pm To práve neviem @MiBi.
Síce som ich dostal 2022-09-12, no právo s nimi narábať som nadobudol až 2023-09-12.

Ono je to ako odmena za cash vložený na obchodný účet (resp. objem účtu cash+akcie), ktorý tam musíš držať po istú dobu (1 rok). Ak by som v rozmedzí tých dátumov predal etf/vybral cash z ibkr, aj tie IBKR akcie by mi zobrali a k 2023-09-12 by som dostal menej alebo žiadne - podľa toho aký objem som nechal na účte.

Tiež je to ale také kostrbaté, lebo - ak by som ich nikdy nepredal... Tipujem že daňováci by si na to tiež brúsili zuby a bol by to nejaká daň z daru, nepeňažný príjem alebo neviemčo..

Ibkr referaly tu lietajú po fóre, nikto z nás to zatial neriešil?
Ako by daňováci zistili, že u nejakého brokera máš akciu za XY€ ktorú si dostal za referal? Alebo ako by daňováci zistili, že si obdržanú akciu predal a kúpil za to niečo iné?
...velmi dobra otazka
CRS report- Úroky,dividendy,iný príjem a obchody
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa MiBi »

CRS report si mozes najst podla: https://www.interactivebrokers.com/lib/ ... t/59325195
Interactive Brokers Central Europe Zrt. dodrziava štandardy CRS, ako ho implementuje Maďarsko.
V rámci CRS poskytuje určité informácie Národnej daňovej a colnej správe Maďarska (NAV), ktorá môže tieto informácie zdieľať s daňovým úradom krajiny (alebo krajín), ktorej ste daňovým rezidentom.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Erik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 04 03, 2022 6:24 pm
Has thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Erik »

Ahoj vedeli by ste mi poradiť prečo sa nedajú nakúpiť Bitcoin ETF na Interactive Brokers , i ked su tam není tam možnosť nákupu .
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Joki »

Ide o ochranu investora:
Mifid 2 (Markets in Financial Instruments Directive) je nová európska smernica, ktorej cieľom je zvýšiť ochranu investorov a transparentnosť obchodovania finančných nástrojov v Európskej únii.

Z toho dôvodu niektoré čisto americké etf-ka nekúpiš na IB. Patria tam aj tie nové Bitcoin ETF.
https://peniazesucas.sk/americke-etf-uz-nekupite/


Máš ale možnosť cez Birdwingo.
viewtopic.php?p=194706#p194706

Možno je len otázkou času, kedy budú tie eft kótované na európskej burze cenných papierov.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa rmaly »

Erik napísal: Pi 12 01, 2024 11:20 am Ahoj vedeli by ste mi poradiť prečo sa nedajú nakúpiť Bitcoin ETF na Interactive Brokers , i ked su tam není tam možnosť nákupu .
prve tri som pozeral (bitb, ibit a arkb) a tieto tri su dostupne vo fio... ostatne sa mi nechcelo pozriet...
Naposledy upravil/-a rmaly v Pi 12 01, 2024 12:13 pm, upravené celkom 1 krát.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Croven »

rmaly napísal: Pi 12 01, 2024 12:09 pm
Erik napísal: Pi 12 01, 2024 11:20 am Ahoj vedeli by ste mi poradiť prečo sa nedajú nakúpiť Bitcoin ETF na Interactive Brokers , i ked su tam není tam možnosť nákupu .
Daj ticker nejaeho btc etfka, kuknem na fio ci to uz maju... tam sa daju kupovat aj us etf...
$ARKB ARK 21Shares Bitcoin ETF
$BITB Bitwise Bitcoin ETP Trust
$FBTC Fidelity Wise Origin Bitcoin Trust
$EZBC Franklin Bitcoin ETF
$DEFI Hashdex Bitcoin ETF
$BTCO Invesco Galaxy Bitcoin ETF
$IBIT iShares Bitcoin Trust
$BRRR Valkyrie Bitcoin Fund
$HODL VanEck Bitcoin Trust
$BTCW WisdomTree Bitcoin Trust
$GBTC Grayscale Bitcoin Trust
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa rmaly »

Croven napísal: Pi 12 01, 2024 12:12 pm
rmaly napísal: Pi 12 01, 2024 12:09 pm
Erik napísal: Pi 12 01, 2024 11:20 am Ahoj vedeli by ste mi poradiť prečo sa nedajú nakúpiť Bitcoin ETF na Interactive Brokers , i ked su tam není tam možnosť nákupu .
Daj ticker nejaeho btc etfka, kuknem na fio ci to uz maju... tam sa daju kupovat aj us etf...
$ARKB ARK 21Shares Bitcoin ETF
$BITB Bitwise Bitcoin ETP Trust
$FBTC Fidelity Wise Origin Bitcoin Trust
$EZBC Franklin Bitcoin ETF
$DEFI Hashdex Bitcoin ETF
$BTCO Invesco Galaxy Bitcoin ETF
$IBIT iShares Bitcoin Trust
$BRRR Valkyrie Bitcoin Fund
$HODL VanEck Bitcoin Trust
$BTCW WisdomTree Bitcoin Trust
$GBTC Grayscale Bitcoin Trust
dik, slepy som a nepozrel som si ten list z druhej diskusie... moja chyba... pozeral som ten arkb, bitb a ibit...
teraz pozeram aj fbtc, BTCO, BRRR, gbtc, hodl, btcw, defi... asi vsetky... neviem ci som nejaky zabudol
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"