Interactive Brokers

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Kam ste dostali ponuku na migráciu?

Hlasovanie ukončené Pi 15 01, 2021 7:32 pm

Mám IB a dostal som ponuku do IBCE (HU )
11
44%
Mám IB a dostal som ponuku do IBIE (Írsko)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku so IBCE (HU)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku do IBIE (Írska )
14
56%
 
Celkom hlasov: 25

rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa rmaly »

Joki napísal: Pi 12 01, 2024 11:39 am Ide o ochranu investora:
Mifid 2 (Markets in Financial Instruments Directive) je nová európska smernica, ktorej cieľom je zvýšiť ochranu investorov a transparentnosť obchodovania finančných nástrojov v Európskej únii.

Z toho dôvodu niektoré čisto americké etf-ka nekúpiš na IB. Patria tam aj tie nové Bitcoin ETF.
https://peniazesucas.sk/americke-etf-uz-nekupite/


Máš ale možnosť cez Birdwingo.
viewtopic.php?p=194706#p194706

Možno je len otázkou času, kedy budú tie eft kótované na európskej burze cenných papierov.
toto je taky typicky znak europskeho sociku (jedna z tych zopar nevyhod EU)... ze sa staraju az moc o blaho obcanov...
marxx
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa marxx »

michalhornicheck napísal: Št 11 01, 2024 11:53 am
michalhornicheck napísal: So 18 03, 2023 7:58 am vedeli by ste poradiť, ako sa zbaviť akcí IBKR?
Ahojte, uplynulé daňové obdobie (2023) sa mi konečne podarilo zbaviť aspoň nejakých referal akcí. Vedeli by ste poradiť, ako to správne zdaniť?

2022-09-12 Som dostal 1,5 shareov IBKR (Vesting 2023-09-12) - teda dátum nadobudnutia možnosti nakladať s nimi až 2023. V daňovom za 2022 som ich neudával, nakolko som nebol ich majitelom, len poberal dividendu (ktorú som uviedol ako zrazenú v usa a nie je predmetom tohto príspevku). Ak by som vybral z účtu peniaze, tak by mi ti tie akcie zobrali, teda nedávalo mi to zmysel.

2023-09-12 som nadobudol právo nakladať s nimi (vesting date)
2023-09-15 som týchto 1,5 shareov IBKR predal pri Close price 91,38

Zdaniť by som ich teda mal zrejme až v období 2023. Ako na to?
Moje chápanie je nasledovné:

1) Beriem to tak, že som ich "dostal" - teda kúpil za nulovú nákupnú cenu.
2) Pri predaji som utŕžil 1,5*91,38 = $182,76 (ešta tam bol poplatok za pokyn 0,35 ale nechcem to komplikovať)
3) $182,76 - $0 (nákup) = $182,76
4) Toto činí 171,47€ podľa kurzu ECB platného ku dňu predaja
5) Túto sumu by som štandardne uviedol ako zisk z kapitálového majetku - ako keby som predával štandardné sharey - použil ako zvýšenie daň základu a vypočítal daň 0,19*171,47=32,58€
6) Nakoľko v zdaňovacom období 2023 som nerealizoval žiaden iný zisk, uplatním oslobodenie prvých 500€ a teda neplatím tých 32,58 ani nič okolo tých shareov neuvádzam v daňovom priznaní

Vidíte na mojom postupe niečo zle? Ako ste postupovali vy?
Dík, mh
Ako že si nebol ich majiteľom? Prijal si ich na svoj účet? Prijal. Mal si ich oceniť kurzom EUR/USD v deň, kedy si ich prijal a zdaniť v DP za rok 2022. Vstupné ocenenie bola tvoja nákupná cena. Pri predaji si splnil časový test, tam už daň neplatíš.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahoj marxx, vieš to prosím rozviesť?
Akou daňou, podľa čoho som ich mal zdaniť? (19% z ich nadobúdacej ceny - aka iný príjem)?

Tiež pozri prosím - stále platí, že do vesting dátumu (2023-09-12) som s týmito akciami nemohol manipulovať, ani ich predať.
Navyše, ak by som predal iné akcie, príp. vybral z ibkr cash, oni mi tie "darované" akcie zoberú - proste o ne prídem...

To by sa potom ako danilo, kto by mi vrátil daňovú stratu? Zdanil by som ich v DP 2022, v 2023 by mi ich zobrali a potom čo?
marxx
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa marxx »

Ako majiteľovi akcií ti patrili dividendy. Nemohol by si mať dividendy, keby si nevlastnil akcie. Bol si vlastníkom tých akcií už od začiatku a na základe toho ti broker ako majiteľovi pripisoval dividendy. Otázka je ako to zdaniť. Možno ako ostatné príjmy, konkrétne výhry v lotériách a iných podobných hrách? Ja nie som daňový poradca, takže neviem poradiť. Rozhodujúce pre zdaňovanie je, kedy príjem, aj nepeňažný, dosiahneš. Vtedy zdaňuješ. V tvojom prípade je to rok 2022. Ak by ti akcie vzali z dôvodu, že si vybral cash, to by bola úplne iná situácia a iný rok (2023). Daň by už bola zaplatená a nedostal by si ju späť. Stiahnutie cashu z účtu by bolo tvoje vedomé rozhodnutie, ktorého následky si dobre poznal, a napriek tomu si ho urobil. Môžeš podať dodatočné daňové priznanie, ak chceš.
marxx
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa marxx »

Mal si v minulom roku aj nejaké CYEP úroky z cashu, za ktorý si dostal tie referral akcie? Pýtam sa, lebo ja som referral akcie nikdy nemal, a teda by ma zaujímalo, či nie sú len nejakou náhradou za CYEP úroky.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

marxx napísal: Po 15 01, 2024 2:18 pm Mal si v minulom roku aj nejaké CYEP úroky z cashu, za ktorý si dostal tie referral akcie? Pýtam sa, lebo ja som referral akcie nikdy nemal, a teda by ma zaujímalo, či nie sú len nejakou náhradou za CYEP úroky.
CYEP úroky sú úroky vyplácané z volnej hotovosti,ktorú ti úroči broker nad 10000USD
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

marxx napísal: Po 15 01, 2024 2:18 pm Mal si v minulom roku aj nejaké CYEP úroky z cashu, za ktorý si dostal tie referral akcie? Pýtam sa, lebo ja som referral akcie nikdy nemal, a teda by ma zaujímalo, či nie sú len nejakou náhradou za CYEP úroky.
Nie, tie ref. akcie dostávam za to, že som sa registroval cez referral link poskytnutý od niektorého z členov tohoto fóra.
On-ona dostane $200 ak tvoj účet má rok zostatok >$10k
Referrers are paid $200 for each referred client when the referred client opens an individual or joint account and maintains a balance of at least $10,000 for one year.
A ty dostaneš $1 v IBKR akciách (až do 1000) za každých vložených $100 na obch. účet.
Referred accounts will receive $1 in IBKR shares for every $100 of value (cash or other assets) added to their account for up to $1000 worth of IBKR shares. The average balance must be maintained for at least 1 year for the shares to vest and be accessible.
Viac tu: https://www.interactivebrokers.com/en/t ... member.php
marxx
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa marxx »

Nemal si na účte viac ako 10,000 USD. Asi preto si nemal CYEP. Keby si mal, aj ten úrok by si musel zdaniť.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Nerozumiem jednej veci načo zakladali IBLUX,IBCE a IBIE. IBLUX zrušili predpokladám ,že IBCE nezrušia majú asi veľa klientov z Maďarska preto zaviedli maďarske DIS (TBSZ), to už rovno mohli zrušiť aj IBIE a presunúť klientov pod IBUS, akurát by si nechali z EU zamestnancov na support. Obávať sa ,že by Orbán nám znárodnil peniaze väčšina z nás obchoduje a investuje v USA takže ak by to Orbán aj urobil čo si myslím,že nehrozí má veľmi priaznivé daňové podmienky pre firmy a tým by si zničil krajinu sám on nie je taký hlupák ako tie tupela v Bruseli tak by mohol znárodniť maximálne finančnú hotovosť v HUF a CP držané v Maďarsku.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Croven »

Baba Jaga napísal: Po 22 01, 2024 11:08 am Nerozumiem jednej veci načo zakladali IBLUX,IBCE a IBIE. IBLUX zrušili predpokladám ,že IBCE nezrušia majú asi veľa klientov z Maďarska preto zaviedli maďarske DIS (TBSZ), to už rovno mohli zrušiť aj IBIE a presunúť klientov pod IBUS, akurát by si nechali z EU zamestnancov na support. Obávať sa ,že by Orbán nám znárodnil peniaze väčšina z nás obchoduje a investuje v USA takže ak by to Orbán aj urobil čo si myslím,že nehrozí má veľmi priaznivé daňové podmienky pre firmy a tým by si zničil krajinu sám on nie je taký hlupák ako tie tupela v Bruseli tak by mohol znárodniť maximálne finančnú hotovosť v HUF a CP držané v Maďarsku.
No a aké CP sú držané v Maďarsku? Pretože pochybujem, že keď si kúpiš ETFko na XETRE, alebo na LSE tak bude v Maďarsku uložené, to isté aj s akciami :D Aj peniaze (eurá) sa posielalú do Nemeckej JP Morgan banky.

Nerozumiem ako v tomto prípade hrá Maďarsko (Orbán) politické riziko na naše akcie/etf/nezainvestovanú hotovosť?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Croven napísal: Po 22 01, 2024 11:22 am
Baba Jaga napísal: Po 22 01, 2024 11:08 am Nerozumiem jednej veci načo zakladali IBLUX,IBCE a IBIE. IBLUX zrušili predpokladám ,že IBCE nezrušia majú asi veľa klientov z Maďarska preto zaviedli maďarske DIS (TBSZ), to už rovno mohli zrušiť aj IBIE a presunúť klientov pod IBUS, akurát by si nechali z EU zamestnancov na support. Obávať sa ,že by Orbán nám znárodnil peniaze väčšina z nás obchoduje a investuje v USA takže ak by to Orbán aj urobil čo si myslím,že nehrozí má veľmi priaznivé daňové podmienky pre firmy a tým by si zničil krajinu sám on nie je taký hlupák ako tie tupela v Bruseli tak by mohol znárodniť maximálne finančnú hotovosť v HUF a CP držané v Maďarsku.
No a aké CP sú držané v Maďarsku? Pretože pochybujem, že keď si kúpiš ETFko na XETRE, alebo na LSE tak bude v Maďarsku uložené, to isté aj s akciami :D Aj peniaze (eurá) sa posielalú do Nemeckej JP Morgan banky.

Nerozumiem ako v tomto prípade hrá Maďarsko (Orbán) politické riziko na naše akcie/etf/nezainvestovanú hotovosť?
niektorí tu písali,že sú radi,že pôjdu do IBIE lebo Orbán je zlo.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Od včera večera po 22:00 hod mám problém zadať údaje zo security karty (TWS a IBGateway).Čas na zadanie je nejaký krátky proste nestíham zadať kým zadám prvý údaj hneď ma to hodí spať na pôvodné okno ,že mám zadať heslo. . Ako keby mali nejaké technické problémy. Má niekto tiež takýto problém.
Už to ide tak to vyzerá ,že od včera večere po 22 hod museli mať technický problém.
mapper
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 4 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa mapper »

Zaciatocnicky dotaz - ako sa dostanem k vypisu poplatkov k danemu obchodu prip. za nejake obdobie? Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Joki »

Ak máš aplikáciu, tak ako máš svoje Portfólio je Orders (spolu v riadku s Positions, Balances a Impact Lens) potom klikneš na All Transactions, následne Trades tam nájdeš všetky pohyby a poplatky 7 dni späť.

Ak ti to nebude stačiť, tak potom cez Statements.
Prikladám fotku, kde to nájdeš.
Potom klikneš na Activity Statements a už si len vyberieš deň alebo mesiac.
Prílohy
IMG_0458.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
mapper
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 4 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa mapper »

Joki napísal: Ne 04 02, 2024 10:42 am Ak máš aplikáciu, tak ako máš svoje Portfólio je Orders (spolu v riadku s Positions, Balances a Impact Lens) potom klikneš na All Transactions, následne Trades tam nájdeš všetky pohyby a poplatky 7 dni späť.

Ak ti to nebude stačiť, tak potom cez Statements.
Prikladám fotku, kde to nájdeš.
Potom klikneš na Activity Statements a už si len vyberieš deň alebo mesiac.
Joki, do Activity statements som sa dostal ale vidim tam len commission za -1.25 co asi nebude vsetko. Pod akou polozkou to prosim Ta mam hladat? Skusal som totiz rovnaky nakup pre IB PRO pod flexi a pod fixed a mal som to v plane porovnat ale ani z dennych reportov tomu nerozumiem lebo ostatne polozky su plusove. Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Joki »

mapper napísal: Ne 04 02, 2024 1:13 pm
Joki napísal: Ne 04 02, 2024 10:42 am Ak máš aplikáciu, tak ako máš svoje Portfólio je Orders (spolu v riadku s Positions, Balances a Impact Lens) potom klikneš na All Transactions, následne Trades tam nájdeš všetky pohyby a poplatky 7 dni späť.

Ak ti to nebude stačiť, tak potom cez Statements.
Prikladám fotku, kde to nájdeš.
Potom klikneš na Activity Statements a už si len vyberieš deň alebo mesiac.
Joki, do Activity statements som sa dostal ale vidim tam len commission za -1.25 co asi nebude vsetko. Pod akou polozkou to prosim Ta mam hladat? Skusal som totiz rovnaky nakup pre IB PRO pod flexi a pod fixed a mal som to v plane porovnat ale ani z dennych reportov tomu nerozumiem lebo ostatne polozky su plusove. Dakujem
mapper, podľa mňa si dobre našiel, poplatky za nákup a predaj sú pod “commission”.
Ja použivam “tiered” na poplatky.
Možno “fixed” poplatok sa nachádza na výpise inak, ale to fakt neviem.


Ja ti asi viac nedokážem pomôcť :(
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
BillSK
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 20 08, 2014 10:41 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BillSK »

Rád by som si otvoril možnosť obchodovať:
https://www.interactivebrokers.com/en/t ... n-etfs.php

Viete mi niekto poradiť s testom? Neovládam angličtinu na potrebnej úrovni aby som to prijateľne zvládol.

1) Assume a warrant on ABC share has a strike of EUR 40.00 and an exercise ratio of 0.1. The share is trading at EUR 45.00 and the warrant at EUR 0.70, resulting in a leverage of 6.4. If the share price were to increase to EUR 50.00 while the time value of the warrant remained constant, which of the following statements is true?

a) The warrant's price would increase, and its leverage would decrease.
b) The warrant's price would increase, and its leverage would increase.
c) The warrant's price would decrease and its leverage would decrease.
d) The warrant's price would decrease and its leverage would increase.


2) Which of the following is a risk associated with warrants?

a) There is no capital guarantee, and a total loss of invested capital is possible.
b) Investors bear the risk of the issuer.
c) Changes in implied volatility may cause you to lose money even if the price of the underlying remains unchanged.
d) All the above.
e) I don't know.


3) Which of the following is true for Exchange Traded Notes (ETNs)?

a) ETNs are unsecured debt instruments and do not represent an interest in an underlying pool of assets.
b) ETNs pay interest like traditional debit instruments.
c) The ProShares Ultra VIX Short-Term Futures ETF (symbol: UVXY) is one example of a widely traded ETN.
d) I don't know.


4) Which of the following is a risk associated with volatility-related Exchange-Traded Products (ETPs)?
a) An ETP may not be benchmarked to the index it appears to track.
b) Volatility based ETPs are volatile in themselves and are not intended for long term investment.
c) ETPs that track the VIX usually reference the future, creating tracking error and potential price distortions.
d) All the above.
e) I don't know.

5) Which of the following is NOT a characteristic of discount certificates?
a) The maximum payback on a discount certificate is limited to a predetermined amount (cap).
b) Discount certificates normally have a term to maturity of one to three years.
c) Discount certificates make it possible to buy an underlying instrument for less than its current market price.
d) The certificate returns the original investment if the price of the underlying instrument is above the cap on the maturity date.
e) I don't know.

6) Assume a warrant on ABC share. The warrant has a strike of EUR 40.00 and an exercise ratio of 0.1. The share is trading at EUR 45.00 and the warrant at EUR 0.70. The current leverage is 6.4 (the price of the share times ratio divided by the price of the warrant). If the share price were to decrease to EUR 41.00 while time value remains constant, which of the following statements is true?

a) The warrant's price would increase, and its leverage would decrease.
b) The warrant's price would increase, and its leverage would increase.
c) The warrant's price would decrease and its leverage would decrease.
d) The warrant's price would decrease and its leverage would increase.

7) How do warrants react to the stable underlying prices?

a) The value of the warrant tends to decrease due to the falling time value.
b) The value of the call warrant rises and the value of a put warrant falls disproportionately.
c) The value of the call warrant falls and the value of a put warrant rises disproportionately.
d) I don't know.


8) Knock-out warrants (turbos), like vanilla warrants, derive their value from the difference between the price of the underlying and the strike. They differ significantly however from vanilla warrants in many important respects, except for:

a) Changes in implied volatility have little or no impact on knock-out products.
b) They have little or no time value, which makes the instrument 'cheaper'.
c) They can expire (knock-out) prematurely if the price of the underlying instrument touches or falls below (in the case of knock-out calls) or exceeds (in the case of knockout puts) a predetermined barrier-level.
d) If the knock-out warrant has an expiration date, interest is not included in the premium.
e) I don't know.


9) Which of the following is NOT a characteristic of warrants?

a) A warrant confers the right to buy (call-warrant) or sell (put-warrant) a specific quantity of a specific underlying instrument at a specific price over a specific period.
b) Most listed warrants are physically settled, which means you can exercise the warrant to obtain the underlying physical share.
c) Warrants may be traded on the stock exchange or over the counter.
d) I don't know.

10) A leveraged ETF aims to provide a 3x multiple of the daily return of the underlying index. The underlying index is 100 at the start, rises by 10% (to 110) on the first day and decreases by 10% (to 99) on the second day. The return of the leveraged ETF over the 2-day period (assuming no other expences) is:

a) 3% loss.
b) 9% loss.
c) 3% profit.
d) I don't know.
Wolf
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Wolf »

BillSK napísal: Št 15 02, 2024 3:39 pm
Neovládam angličtinu na potrebnej úrovni aby som to prijateľne zvládol.
https://www.deepl.com/translator

https://chat.openai.com/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

BillSK napísal: Št 15 02, 2024 3:39 pm Rád by som si otvoril možnosť obchodovať:
https://www.interactivebrokers.com/en/t ... n-etfs.php
IB ti ale nedovolí obchodovať žiadne s tých amerických ETFs, čo máš v tom zozname:

ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB)
Bitwise Bitcoin ETF (BITB)
Fidelity Wise Origin Bitcoin Trust (FBTC)
Franklin Bitcoin ETF (EZBC)
Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)
Invesco Galaxy Bitcoin ETF (BTCO)
iShares Bitcoin Trust (IBIT)
Valkyrie Bitcoin Fund (BRRR)
VanEck Bitcoin Trust (HODL)
WisdomTree Bitcoin Fund (BTCW)
Hashdex Bitcoin ETF (DEFI)

Teda ešte niektoré čeknem, ale pozri do vlákna Cryptomenové ETFs
K americkému Fidelity Wise Origin Bitcoin Trust je napríklad európske : Fidelity Physical Bitcoin ETP (FBTC ) EUR, Nemecko... 0,35% p.a.
Alebo k WisdomTree Bitcoin Fund (BTCW) je WisdomTree Physical Bitcoin ETP (BTCW, WBIT).

....okrem toho má IB live crypto (spoluprácu s inou crypto platformou) a deriváty: CFD a futures na crypto

ALL: Dajte vedieť, či nové účty na fyzické osoby ešte stále zakladajú v IBCE(Budapešť ). Firmy už idú do IBIE (Irsko).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Nishin »

Odkiaľ si v IB vytvárate podklady pre daňové priznanie? Tax formuláre ešte stále nie sú dostupné a neviem odkiaľ vytiahnuť realizované obchody konkrétnych CP a dividendy.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Joki »

Pôjdeš Activity Statements, Period si daj Annual a rok ti pôjde automaticky 2023. Tam máš všetko.
Prílohy
IMG_0555.png
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Nishin »

Joki napísal: Pi 01 03, 2024 1:34 pm Pôjdeš Activity Statements, Period si daj Annual a rok ti pôjde automaticky 2023. Tam máš všetko.
Ďakujem, len odtiaľto neviem vyčítať, či predaj konkrétnej akcie spĺňa ročný časový test.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Joki »

Nishin napísal: Pi 01 03, 2024 1:48 pm
Joki napísal: Pi 01 03, 2024 1:34 pm Pôjdeš Activity Statements, Period si daj Annual a rok ti pôjde automaticky 2023. Tam máš všetko.
Ďakujem, len odtiaľto neviem vyčítať, či predaj konkrétnej akcie spĺňa ročný časový test.
Skús rozkliknúť “TRADES” :)
Najdeš tam dátum nákupov.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Nishin »

Lenže tam nájdem iba jeden "Date/Time" každého obchodu, takže nie je jasné, kedy bola akcia kúpená, akcie nemajú nejaké identifikačné ID, takže ich neviem priradiť ani z minuloročných reportov.
Napríklad pri XTB nájdem pri každom konkrétnom obchode "Čas otvorenia" a "Čas uzavretia".
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Nishin napísal: Pi 01 03, 2024 2:31 pm Lenže tam nájdem iba jeden "Date/Time" každého obchodu, takže nie je jasné, kedy bola akcia kúpená, akcie nemajú nejaké identifikačné ID, takže ich neviem priradiť ani z minuloročných reportov.
Napríklad pri XTB nájdem pri každom konkrétnom obchode "Čas otvorenia" a "Čas uzavretia".
Vytvor si custom statement za rok 2023 a daj si tam Realized and Unrealized Summary. V section Configuration u Profit and Loss si vyber Realized P/L Only. Budes tam mať všetky realizované oj otvorené zisky a straty
Všetko čo je STCG( krátkodobé kapitálové zisky to je do 365dní)
Všetko čo je LTCG (sú dlhodobé kapitálové zisky nad 365dní)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Joki »

Baba Jaga napísal: Pi 01 03, 2024 3:38 pm
Nishin napísal: Pi 01 03, 2024 2:31 pm Lenže tam nájdem iba jeden "Date/Time" každého obchodu, takže nie je jasné, kedy bola akcia kúpená, akcie nemajú nejaké identifikačné ID, takže ich neviem priradiť ani z minuloročných reportov.
Napríklad pri XTB nájdem pri každom konkrétnom obchode "Čas otvorenia" a "Čas uzavretia".
Vytvor si custom statement za rok 2023 a daj si tam Realized and Unrealized Summary. V section Configuration u Profit and Loss si vyber Realized P/L Only. Budes tam mať všetky realizované oj otvorené zisky a straty
Všetko čo je STCG( krátkodobé kapitálové zisky to je do 365dní)
Všetko čo je LTCG (sú dlhodobé kapitálové zisky nad 365dní)
Nebude to také isté, ako som pisal cez ten annual 2023 a pod “Realized & Unrealized Performance Summary”?
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Joki napísal: Pi 01 03, 2024 5:57 pm
Baba Jaga napísal: Pi 01 03, 2024 3:38 pm
Nishin napísal: Pi 01 03, 2024 2:31 pm Lenže tam nájdem iba jeden "Date/Time" každého obchodu, takže nie je jasné, kedy bola akcia kúpená, akcie nemajú nejaké identifikačné ID, takže ich neviem priradiť ani z minuloročných reportov.
Napríklad pri XTB nájdem pri každom konkrétnom obchode "Čas otvorenia" a "Čas uzavretia".
Vytvor si custom statement za rok 2023 a daj si tam Realized and Unrealized Summary. V section Configuration u Profit and Loss si vyber Realized P/L Only. Budes tam mať všetky realizované oj otvorené zisky a straty
Všetko čo je STCG( krátkodobé kapitálové zisky to je do 365dní)
Všetko čo je LTCG (sú dlhodobé kapitálové zisky nad 365dní)
Nebude to také isté, ako som pisal cez ten annual 2023 a pod “Realized & Unrealized Performance Summary”?
Ano Joki ,ale načo má človek tlaciť annual , ked si vytlačíš cez custom Realized & Unrealized Performance Summary čo bude možno na 1 max 2 strany
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa mm1809 »

ked vygenerujes Activity Statements za urcite obdobie, tak vo vypise mas sekciu - Trades

a v nej vidis pre kazdy ticker presne SYMBOL, DATE/TIME, bla bla bla az po stlpec CODE a ten obsahuje vsemozne kody ale zvycajne O (Opening trade) a C (Closing Trade)

Tickre su zoskupene, takze pre kazdy jednoznacne vidno co si s nim robil
Prílohy
asd87.JPG
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Nishin »

Ďakujem všetkým za asistenciu.
Vyriešil som to nakoniec tak, že som si vytvoril custom statement > Trades > ale tu som musel zaškrtnúť Hide Details for Positions, Trades and Client Fees Sections? > Yes.

Teraz mi to pri každom trade umožňuje rozbaliť detail pozície aj s dátumom kúpy.

Ešte raz vďaka všetkým. :palec_hore:
Ciki386
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 01 03, 2024 10:55 pm
Has thanked: 5 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Ciki386 »

Ahojte,

na IB si chcem kupit "21BC 21SHARES BITCOIN CORE ETP IBIS" , ale pri zadani pokynu dostanem hlasku, ze nemam trading permissions. Pritom ich mam taketo.. co mi tam chyba, viete poradit pls?
IB trading permissions.png
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Keď som to riešil vyše 1/2 roka naspäť, myslím btc etf spadali pod Complex&Leveraged products.
mapper
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 4 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa mapper »

Pridam sem pre menej skusenych ak by hladali v IB niektore tickety na Xetre a nemohli najst (VVSM, EUNL, SXRT a dalsie). Snad to niekomu pomoze a usetri cas.

https://www.interactivebrokers.hu/en/in ... collapse01
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa patrik.z »

mapper napísal: Pi 08 03, 2024 7:44 am Pridam sem pre menej skusenych ak by hladali v IB niektore tickety na Xetre a nemohli najst (VVSM, EUNL, SXRT a dalsie). Snad to niekomu pomoze a usetri cas.

https://www.interactivebrokers.hu/en/in ... collapse01
Pre info, aj spravcovia mavaju na stranke uvedene "listings" s tickermi na roznych burzach a takto si vies lahko najst spravny ticker so spravnymi parametrami (mena, D/A,...), na burze, ktora ti vyhovuje.

Napr. iShares k SXRT:
Screenshot 2024-03-11 at 08.48.14.png
VVSM:
Screenshot 2024-03-11 at 08.50.22.png
Ciki386
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 01 03, 2024 10:55 pm
Has thanked: 5 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Ciki386 »

michalhornicheck napísal: Ut 05 03, 2024 10:00 pm Keď som to riešil vyše 1/2 roka naspäť, myslím btc etf spadali pod Complex&Leveraged products.
no tie mam podla obrazku vyssie. ked to rozkliknem mam tam tusim len 2 moznosti ak si dobre pamatam (All Global a Global) a obe su zaskrtnute (teda, ze ich mam povolene). Nic specificke nemusi byt splnene? Nemam margin ucet, moze to byt tym?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Croven »

Tak dnes som nakupoval na IB 1,8239 ks ETF VWCE tak aby moja výsledna suma tohoto ETF bola celé číslo, teda bez frakcií.

1 kus sa nakúpil klasicky na burze GETTEX2 za klasický poplatok 1,25€
0,8239 kusu sa mi nakúpilo na burze EUIBSI za poplatok 0€ - neviete čo to je za burzu a ako je možné že som nič neplatil?
Prílohy
IB_frakcie.png
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa frakan »

Croven napísal: Ut 12 03, 2024 10:49 am Tak dnes som nakupoval na IB 1,8239 ks ETF VWCE tak aby moja výsledna suma tohoto ETF bola celé číslo, teda bez frakcií.

1 kus sa nakúpil klasicky na burze GETTEX2 za klasický poplatok 1,25€
0,8239 kusu sa mi nakúpilo na burze EUIBSI za poplatok 0€ - neviete čo to je za burzu a ako je možné že som nič neplatil?
To nie je poplatok burze ale brokerovi za pokyn. Zaplatil si klasický poplatok 1,25€ za pokyn.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Croven »

frakan napísal: Ut 12 03, 2024 11:41 am
Croven napísal: Ut 12 03, 2024 10:49 am Tak dnes som nakupoval na IB 1,8239 ks ETF VWCE tak aby moja výsledna suma tohoto ETF bola celé číslo, teda bez frakcií.

1 kus sa nakúpil klasicky na burze GETTEX2 za klasický poplatok 1,25€
0,8239 kusu sa mi nakúpilo na burze EUIBSI za poplatok 0€ - neviete čo to je za burzu a ako je možné že som nič neplatil?
To nie je poplatok burze ale brokerovi za pokyn. Zaplatil si klasický poplatok 1,25€ za pokyn.
Ja si myslím, že ten poplatok sa skladá aj z poplatku burzy, pretože keď som nakupoval VUAA na BVME tak som platil asi 3€. Keď som kupoval akcie na NYSE tak som neplatil skoro nič.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa frakan »

Croven napísal: Ut 12 03, 2024 11:49 am
frakan napísal: Ut 12 03, 2024 11:41 am
Croven napísal: Ut 12 03, 2024 10:49 am Tak dnes som nakupoval na IB 1,8239 ks ETF VWCE tak aby moja výsledna suma tohoto ETF bola celé číslo, teda bez frakcií.

1 kus sa nakúpil klasicky na burze GETTEX2 za klasický poplatok 1,25€
0,8239 kusu sa mi nakúpilo na burze EUIBSI za poplatok 0€ - neviete čo to je za burzu a ako je možné že som nič neplatil?
To nie je poplatok burze ale brokerovi za pokyn. Zaplatil si klasický poplatok 1,25€ za pokyn.
Ja si myslím, že ten poplatok sa skladá aj z poplatku burzy, pretože keď som nakupoval VUAA na BVME tak som platil asi 3€. Keď som kupoval akcie na NYSE tak som neplatil skoro nič.
No áno, ale často sa stáva že zadám pokyn a zrealizuje sa na viackrát ale neplatím za každý obchod zvlášť poplatok.
heet258
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 10:48 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa heet258 »

Ahojte,

asi sa to tu uz preberalo ale vedel by ma niekto nasmerovat na navod, ako previest akcie a ETFka z LYNX do IB?
Mam otvorene oba ucty ale pouzivam len IB.

Problem je, ze ked na strane IB dam Transfer funds --> Incoming, tak pod Financial Institution neviem najst LYNX.

Dakujem za radu.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

heet258 napísal: Št 14 03, 2024 10:53 pm Ahojte,

asi sa to tu uz preberalo ale vedel by ma niekto nasmerovat na navod, ako previest akcie a ETFka z LYNX do IB?
Mam otvorene oba ucty ale pouzivam len IB.

Problem je, ze ked na strane IB dam Transfer funds --> Incoming, tak pod Financial Institution neviem najst LYNX.

Dakujem za radu.
v AM chod to Transfer and Pay- Transfer position a následne vyber internal transfer (Lynx drží účty u IBKR)
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"