Interactive Brokers

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Kam ste dostali ponuku na migráciu?

Hlasovanie ukončené Pi 15 01, 2021 7:32 pm

Mám IB a dostal som ponuku do IBCE (HU )
11
44%
Mám IB a dostal som ponuku do IBIE (Írsko)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku so IBCE (HU)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku do IBIE (Írska )
14
56%
 
Celkom hlasov: 25

Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

michalhornicheck napísal: So 18 03, 2023 7:58 am Ahoj,
vedeli by ste poradiť, ako sa zbaviť akcí IBKR?

Minulý rok mi začali nabiehať, ich množstvo mi každým mesiacom rastie, predať to asi teda nepostačí.
Dá sa nejako vystúpiť z toho programu?

Raz za čas mi vyplácajú dividendy, rádovo centy.. a kvôli tomu sa mi 20 stranové daňové priznanie nechce riešiť každý rok.
Teraz mi nabehli výpisy z účtu - daily trade+activity report, hneď mi stúpol tep - čo sa deje/kto mi hackol účet keď viem, že som žiadne obchody nerobil.

Každú chvílu tam mám výplatu dividend, fx operácie, bordel vo výpisoch..

Dík
Počet tých referral akcií stúpa lebo asi posielaš vklady na účet. Za každých vložených 100 USD dostaneš zas 1 USD v IBKR akciách (až do finálnych 1000 USD). Prúser je, že tie akcie treba držať rok aby si sa ich mohol zbaviť (referral policy IBKR). Mudrujem tu, ale nenapadá mi ako sa tohto skvostného "bonusu" zbaviť inak ako založením nového účtu bez referralu.

Rovnako ak sa jedná o pár centov na dividendoch tak proste neverím, že sa tebou bude niekto zaoberať, ak máš všetko ostatné v poriadku. Bola by to vyslovene silno kontraproduktívna buzerácia zo strany našich kontrolných orgánov.

Prikladám aj link z finančnej správy kde uvádzajú že do 17 Eur sa na to môžeš vys...kašlať

https://podpora.financnasprava.sk/00997 ... plat%C3%AD

Prípadne sa skús opýtať na supporte a hoď nám sem odpoveď, potešia sa aj iní čo majú rovnaký problém... :beer:
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

zdravím, uz sa to tu viackrat riesilo, ale uz si nepamatam k akemu zaveru sa prislo.
Su akcie IBIE vedene na meno klienta alebo nie? Co som nasiel na nete a pochopil, tak sa zda že nie. Je to tak?
dakujem

konkretne:
IBIE may register your Client Assets in the name of an eligible nominee, and in
such circumstances, the Client Assets will not be registered in your name.
(v) Client assets may be held in a pooled account with a third party.
https://gdcdyn.interactivebrokers.com/U ... ormdb=4750

**
Zaujimave info aj tu
https://www.quantifiedstrategies.com/is ... kers-safe/

edit
//Takze definitivne to vyzera tak, ze su vedene na meno IB a teda nie na klienta./
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Trumpeta, keď som to naposledy riešil so supportom (cca pred rokom), vyjadrenie bolo že "in the street name" - https://www.investopedia.com/ask/answers/185.asp
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Čo by ste navrhli cloveku ktory je aktualne pod IBIE kde je poistenie iba 20K € ale dotycny dlhodobo drzi akcie za 100K+
a preto by potreboval ist do niecoho kde bude mat vyssie poistenie? V IBCE je poistenie, ale iba do 100K, existuje teda nejake ine riesenie?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

Ono to riziko brokera nie je velke, kedze tam je custody.. ale je. Riesenie je bud viac brokerov alebo US broker s krytim 500 000 USD. napr. - tastytrade, alebo tradestation.

Inak tato tema sa tu riesi opakovane pomali kazdy mesiac, naposledy v tomto vlakne https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 73#p181173




Tu je vysvetlene ako funguje pripisovanie urokov u IB na volnych cash - CYEP podla velkosti uctu:
Pokud by byla NAV vyšší než 100.000 USD, byla by použita sazba pro úročení ve výši 4.070 % p.a., já mam však NAV na hodnotě pouze 95.000,- USD, proto bude tato tabulková sazba poměrně zkrácena (4.070%*0.95) na sazbu 3.867% p.a. (1). Potom, po neúročení prvních 10.000 USD mi k úročení zůstává částka nevyužité cash (80.000 USD – 10.000 USD) ve výši 70.000,- USD (2). Pokud by tyto podmínky zůstaly zachovány celý rok, činila by částka přijatého úroku (70.000*3.867%) sumu 2.760,55 USD/rok (3). Pokud bych podmínky změnil tak, že budu mít opět volné prostředky ve výši 80.000 USD, ale NAV by byla vyšší než 100.000 USD, například 150.000 USD, vypadal by výpočet následovně:

Vyznačených 70.000 USD, představujících volné neinvestované prostředky po odpočtu neúročených prvních 10.000 USD, by bylo úročeno sazbou 4.070% p.a. (1) a představovalo by připsaný roční úrok ve výši +2.849 USD (2).
https://dobretrejdy.com/?p=6197
david1
Príspevky: 17
Dátum registrácie: So 21 08, 2010 10:29 pm
Been thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa david1 »

Trumpeta1978 napísal: Ne 26 03, 2023 6:10 am Čo by ste navrhli cloveku ktory je aktualne pod IBIE kde je poistenie iba 20K € ale dotycny dlhodobo drzi akcie za 100K+
a preto by potreboval ist do niecoho kde bude mat vyssie poistenie? V IBCE je poistenie, ale iba do 100K, existuje teda nejake ine riesenie?
Jediná možnosť ako mať 100% istotu je DRS, stačí zadať Outgoing transfer - DRS v IB, poplatok 5 USD. Akcie sa tak u registrátora ("registrar" alebo "transfer agent") zaregistrujú na tvoje meno, namiesto DTCC resp. IB. Registrátorov je viac a záleží na konkrétnej spoločnosti, ktorého si zvolí na evidenciu akcií. Teda registrátora si nevyberáš ty, ale spoločnosť, ktorá akcie emituje. Najznámejší je asi Computershare (používa ho napr. Intel), alebo Equinity (používa ho Berkshire).

Má to však aj svoje nevýhody, lebo tieto spoločnosti nie sú brokeri, takže si treba vyriešiť napr. americký účet na výplatu dividend, lebo štandardne ti budú domov chodiť šeky. A druhá vec je, že to nie je primárne určené na obchodovanie, ale na držanie akcií, takže sa treba zmieriť s tým, že sú tam akoby bezpečne umŕtvené, čo je však možno presne to, čo chceš.
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa nesta »

Ked mam ako FO pridelene DIČ, tak do W-8BEN na IB ako Taxpayer Identification Number uviest toto DIČ alebo tam uviest aj tak rodne cislo? V akom formate to tam treba dat? Aj s prefixom country code, teda SK alebo staci bez toho?
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

Ak tam budeš veci riešiť ako fyzická osoba, tak uveď rodné číslo v bežnom tvare bez lomítka. Napr. 8601236060
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

Pokial mas pridelene DIC pouzivas to, ak nie tak rodne cislo. Tak to je na vsetkych dokumentoch - danovom priznani.. DIC nema predponu SK. S "SK" je len "IC DPH", kedze to je jednotny EU format.
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

andre napísal: Po 03 04, 2023 5:30 pm Pokial mas pridelene DIC pouzivas to, ak nie tak rodne cislo. Tak to je na vsetkych dokumentoch - danovom priznani.. DIC nema predponu SK. S "SK" je len "IC DPH", kedze to je jednotny EU format.
Andre a nie je to tak, ze ak uvedie DIC bude sa k nemu pristupovat ako k pravnickej osobe?Ak ma klasicky IBKR Pro ucet na vlastne investovanie s vlastnym majetkom, nemal by uvadzat len svoje rodne cislo? :na_zdravie: :? :na_zdravie: :? :na_zdravie: :?
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

To s tym samozrejme nema nic spolocne. Pre PO sa otvara iny typ uctu, kde vyplnas udaje o firme.. Tam su aj ovela drahsie data..

Co som sa stretol vo vsetkych predpisoch.. je uvedene, ze "daňovník uvádza DIČ, ak ho má pridelené; v ostatných prípadoch sa uvádza rodné číslo". Aj preklad "Taxpayer Identification Number" je DIČ (daňové identifikačné číslo).

Zas nejaky zasadny problem to nebude, sparovat si ta sparuju tak ci tak.
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

andre napísal: St 12 04, 2023 5:29 pm To s tym samozrejme nema nic spolocne. Pre PO sa otvara iny typ uctu, kde vyplnas udaje o firme..

Co som sa stretol vo vsetkych predpisoch.. je uvedene, ze "daňovník uvádza DIČ, ak ho má pridelené; v ostatných prípadoch sa uvádza rodné číslo".

Aj preklad "Taxpayer Identification Number" je DIČ (daňové identifikačné číslo).

Však práve pre to, čo píšeš (iné účty)mi to príde úplne nelogické napísať tam DIČ. Rodné číslo je na DIČ naviazané a týp pádom asi nič zlé nespraví či tam vypíše jedno, či druhé. Ak ale následne zavrie firmu tak bude vypisovať do IBKR aby mu to zmenili na rodné číslo? Zas mi to príde úplne nelogické. No a ten preklad je samozrejme fayn, reálne ale pre fyzické osoby nič neznamená, kedže pre nás bežných smrteľníkov je proste Taxpayer number naše rodné číslo. A to sa už vôbec nechcem púšťať do polemiky z niektorých stránok kde pri DIČ argumentujú stratou ročného časového testu. Pri rodnom čísle na 100% žiadnu chybu neurobí, pri DIČ neviem :? :( :?
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

BudFox napísal: St 12 04, 2023 5:45 pm Však práve pre to, čo píšeš (iné účty)mi to príde úplne nelogické napísať tam DIČ. Rodné číslo je na DIČ naviazané a týp pádom asi nič zlé nespraví či tam vypíše jedno, či druhé. Ak ale následne zavrie firmu tak bude vypisovať do IBKR aby mu to zmenili na rodné číslo? Zas mi to príde úplne nelogické.
Aku firmu? DIC sa viaze na FO nie, na ziadnu firmu.

Ked ti raz DU prideli DIC, tak ho mas az do smrti pokial viem.

V kazdom pripade si vies vsetky udaje zmenit sam v acc. managemente.
BudFox napísal: St 12 04, 2023 5:45 pmNo a ten preklad je samozrejme fayn, reálne ale pre fyzické osoby nič neznamená, kedže pre nás bežných smrteľníkov je proste Taxpayer number naše rodné číslo.
Podla nasich predpisov neni. Nemam cas to teraz hladat ci to je priamo v zakone o uctovnictve, alebo v nejakej vyhlaske.. ked ta to zaujima pohladaj.
BudFox napísal: St 12 04, 2023 5:45 pmA to sa už vôbec nechcem púšťať do polemiky z niektorých stránok kde pri DIČ argumentujú stratou ročného časového testu. Pri rodnom čísle na 100% žiadnu chybu neurobí, pri DIČ neviem :? :( :?
DIC mozes mat z roznych dovodov (zivnost, prenajom, SZCO, platenie zrazkovych dani, prijem z dividend..) a nema nic spolocne s casovym testom.
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

andre napísal: St 12 04, 2023 6:07 pm
BudFox napísal: St 12 04, 2023 5:45 pm Však práve pre to, čo píšeš (iné účty)mi to príde úplne nelogické napísať tam DIČ. Rodné číslo je na DIČ naviazané a týp pádom asi nič zlé nespraví či tam vypíše jedno, či druhé. Ak ale následne zavrie firmu tak bude vypisovať do IBKR aby mu to zmenili na rodné číslo? Zas mi to príde úplne nelogické.
Aku firmu? DIC sa viaze na FO nie, na ziadnu firmu. A ked ti raz DU prideli DIC, tak ho mas az do smrti pokial viem.

V kazdom pripade si vies vsetky udaje zmenit sam v acc. managemente.
BudFox napísal: St 12 04, 2023 5:45 pmNo a ten preklad je samozrejme fayn, reálne ale pre fyzické osoby nič neznamená, kedže pre nás bežných smrteľníkov je proste Taxpayer number naše rodné číslo.
Podla nasich predpisov neni. Nemam cas to teraz hladat ci to je priamo v zakone o uctovnictve, alebo v nejakej vyhlaske.. ked ta to zaujima pohladaj.
BudFox napísal: St 12 04, 2023 5:45 pmA to sa už vôbec nechcem púšťať do polemiky z niektorých stránok kde pri DIČ argumentujú stratou ročného časového testu. Pri rodnom čísle na 100% žiadnu chybu neurobí, pri DIČ neviem :? :( :?
DIC mozes mat z roznych dovodov (zivnost, prenajom, SZCO, platenie zrazkovych dani, prijem z dividend..) a nema nic spolocne s casovym testom.
Sorry myslel som živnosť. Každopádne šlo mi len o to, že tým, že tam zadá svoje rodné číslo nič zlé nespraví a naháňať ho nikto nebude :palec_hore:
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa nesta »

Tiez by som to videl ako pise andre, ze raz ziskane DIČ sa nijakym sposobom nerusi/nedeaktivuje. Aj pri vyplnani danoveho priznania sa myslim vyplna rodne cislo len vtedy, ak nema subjekt pridelene DIČ.
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

nesta napísal: St 12 04, 2023 7:23 pm Tiez by som to videl ako pise andre, ze raz ziskane DIČ sa nijakym sposobom nerusi/nedeaktivuje. Aj pri vyplnani danoveho priznania sa myslim vyplna rodne cislo len vtedy, ak nema subjekt pridelene DIČ.
Ja nerozporujem čo Andre písal, to sa vôbec nehádam, len hovorím že je jedno čo tam dá lebo IBKR ho za to naťahovať nijako nebude. Čo sa týka daňového ok, ale ja sa celý čas bavím len o IBKR, keďže na to padla otázka. Možno som sa zle vyjadril, sorry :beer:
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Lex »

Ahojte, nezachytil som to tu ešte, tak pridávam - IBKR spúšťajú recurring investments do akcií a etf
https://www.interactivebrokers.com/en/t ... tments.php

zdá sa, že to už funguje nejaký čas, v appke sa mi to ukázalo až po poslednej aktualizácii.

nastavíte sumu, a každý mesiac to kupuje frakcie v sume. Ešte som to neskúšal, ale appka ma pustí to zadať, takže sa zdá, že to pôjde. SXR8 zrejme neberie ale iShares MSCI World áno, čiže zaujímavá alternatíva k Finaxu napríklad.

Jedno upozornenie - ak si napríklad posielate trvalý príkaz a k tomu budete lícovať recurring investment nezabudnite na poplatok. Teda ak si posielam 100€ nemôžem nastaviť 100€ investíciu lebo mi buď nezbehne alebo mi zatvorí nejakú pozíciu (prípadne mi načerpá páku?), treba dať menej - napríklad 90€ aby tam bol vankúš na poplatky.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Fund »

Lex napísal: Št 13 04, 2023 3:35 pm Ahojte, nezachytil som to tu ešte, tak pridávam - IBKR spúšťajú recurring investments do akcií a etf
https://www.interactivebrokers.com/en/t ... tments.php

zdá sa, že to už funguje nejaký čas, v appke sa mi to ukázalo až po poslednej aktualizácii.

nastavíte sumu, a každý mesiac to kupuje frakcie v sume. Ešte som to neskúšal, ale appka ma pustí to zadať, takže sa zdá, že to pôjde. SXR8 zrejme neberie ale iShares MSCI World áno, čiže zaujímavá alternatíva k Finaxu napríklad.

Jedno upozornenie - ak si napríklad posielate trvalý príkaz a k tomu budete lícovať recurring investment nezabudnite na poplatok. Teda ak si posielam 100€ nemôžem nastaviť 100€ investíciu lebo mi buď nezbehne alebo mi zatvorí nejakú pozíciu (prípadne mi načerpá páku?), treba dať menej - napríklad 90€ aby tam bol vankúš na poplatky.
...zatial som nasiel iba iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) IE00B4L5Y983 - IWDA,ktore pusti na pravidelnu investiciu
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Prosím o kontrolu dnes mi zmizlo u ETF DIA červená gulička a vyzerá to tak,že dané ETF splna podmienky KID a pri zadaní orderu na nákup 1ks DIA ma to pustilo do Preview Order.
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

Baba Jaga napísal: Po 17 04, 2023 6:41 pm Prosím o kontrolu dnes mi zmizlo u ETF DIA červená gulička a vyzerá to tak,že dané ETF splna podmienky KID a pri zadaní orderu na nákup 1ks DIA ma to pustilo do Preview Order.
máš pravdu, rovnako aj u mňa...
Prílohy
D9A74117-5B61-487A-9CF0-3C179BAA98EE.jpeg
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Dnes som dostal mail od IB ohľadne Internalization Trading Execution. Predpokladám ,že ide o párovanie obchodov v rámci IBKR a ked sa nenájde protistrana tak ide na trh.
Dear Client,


We are writing to advise you of a change in how IBKR will handle certain orders to buy or sell stocks.


Up until now, IBKR has always acted solely as the customer’s agent in executing all customer orders in exchange-traded products (except for fractional shares of stock), meaning that a third-party was the counter-party to all orders.


Please note that IBKR may now internalize certain customer stock orders (or portions of those orders). “Internalization” is when a broker or its affiliate acts as the counter-party to a customer’s order. IBKR is making this change to improve execution quality (i.e., increase price improvement) and/or reduce customer execution costs without reducing execution quality.


In addition, please note that IBKR must provide “best execution” for every customer order regardless of whether it internalizes the order or executes it as the customer’s agent. IBKR therefore will only internalize an order if it determines that internalization offers the best available execution. If it does not, IBKR will execute the order with a third-party on an agency basis, as it has done so in the past.


If you do not want your orders to be eligible for execution via IBKR’s internalization process, you may opt out by logging in to Portal . Navigate to User ("Head/Shoulders" icon) > Settings - Trading and click on the “Internalization” link.


Your opt out will only apply to whole-share portions of any stock order; you cannot opt out of internalization for the fractional-share portion of any order you submit. Please be aware that opting out may result in worse execution quality and/or higher execution costs.
Michal_BF
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 08 02, 2023 7:43 pm
Has thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Michal_BF »

Ahojte,
založil som si účet na IB, v investovaní som nový. Mám založený účet na XTB kde nakupujem len VUAA .DE ale kvôli diverzifikácií a postupne väčšej investícii som chcel prejsť na bezpečnejšieho brokera. K tomu mám aj EIC.
Registrácia prebehla hladko, ale zadávanie obchodov mi robí trochu problém. Prešiel som si aj bluenumbers, ale mám pár otázok.

1. môžem nakupovať dlhopisové ETF aj keď v permission nemám dlhopisy? Zaraďujú sa dlhopisové etf do stocks?
2. ako vyhľadať ten správny sticker, ako viem, že správne nakúpim, že to nie je CFD? Napríklad na justetf iShares Core Global Aggregate Bond UCITS ETF EUR Hedged (Acc) má sticker EUNA, viem, že na XTB je pod EUNA .DE a je tam prehľadné že to je ETF, ale na IB som mierne stratený,
3. ako zistím, že to je ETF a nie CFD?
4. je lepšie robiť obchody cez desktop TWS? Na prehliadači mi nájde len EUNA, ale na TWS mi dá ponuku EUNA IBIS2 a EUNA IBIS2 CFD.
5. ako vyhľadať tú správnu burzu, ak je v ponuke?

Nechcem nakupovať veľa druhov, ani špekulovať, som skôr konzervatívnejší investor a nerád by som na začiatku nakúpil zle preto sa chcem aj Vás opýtať. Vopred ďakujem za prínosné odpovede.
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

Michal_BF napísal: St 10 05, 2023 2:32 pm Ahojte,
založil som si účet na IB, v investovaní som nový. Mám založený účet na XTB kde nakupujem len VUAA .DE ale kvôli diverzifikácií a postupne väčšej investícii som chcel prejsť na bezpečnejšieho brokera. K tomu mám aj EIC.
Registrácia prebehla hladko, ale zadávanie obchodov mi robí trochu problém. Prešiel som si aj bluenumbers, ale mám pár otázok.

1. môžem nakupovať dlhopisové ETF aj keď v permission nemám dlhopisy? Zaraďujú sa dlhopisové etf do stocks?
2. ako vyhľadať ten správny sticker, ako viem, že správne nakúpim, že to nie je CFD? Napríklad na justetf iShares Core Global Aggregate Bond UCITS ETF EUR Hedged (Acc) má sticker EUNA, viem, že na XTB je pod EUNA .DE a je tam prehľadné že to je ETF, ale na IB som mierne stratený,
3. ako zistím, že to je ETF a nie CFD?
4. je lepšie robiť obchody cez desktop TWS? Na prehliadači mi nájde len EUNA, ale na TWS mi dá ponuku EUNA IBIS2 a EUNA IBIS2 CFD.
5. ako vyhľadať tú správnu burzu, ak je v ponuke?

Nechcem nakupovať veľa druhov, ani špekulovať, som skôr konzervatívnejší investor a nerád by som na začiatku nakúpil zle preto sa chcem aj Vás opýtať. Vopred ďakujem za prínosné odpovede.
1. môžeš nakupovať akékoľvek UCITS ETF (je jedno do čoho investujú) + teda ako je vyššie spomenuté, vyzerá, že sa už dajú kupovať aj nejaké americké.

2. nehľadáš sticker, ale ticker. Na každej burze môže byť pre danú akciu/ETF iný, takže ako si spomenul, vyhľadáš si ho napríklad podľa justetf kde si pozrieš ticker (napr. EUNA) a názov burzy máš pod Listings (napr. Stuttgart Stock Exchange). Označenia búrz na IBKR nájdeš na tomto linku:
https://www.interactivebrokers.com/en/i ... 2&p=europe
No a keď už ho máš, tak si samozrejme prečítaš názov, aby si si overil, či je to to, čo chceš nakúpiť a pod EUNA nenakúpil namiesto dlhopisového, ETFko na EURO STOXX 50 index, keďže tickery majú obe rovnaké. Keď jeden ticker na IBKR nenájdeš, skús iný z inej burzy. Z vlastnej skúsenosti, je úplne jedno kde nakúpiš, keďže ak máš zapnutý IBKR SmartRouting (čo asi máš), tak aj tak nakúpiš na burze, ktorá bude mať najlepšie podmienky v daný čas (opravte ma ak sa mýlim).

3. Všetky ETF na IBKR sú listované ako "stock", plus na obchodovanie CFD by si mal mať IBKR Margin a nie IBKR Cash účet, čiže by ti IBKR nemal CFD obchod umožniť. (Samozrejem ak predsa len Margin účet máš, tak pozeráš na to či je ETF listované ako "stock")

4. podľa mňa je to jedno, ja obchodujem cez IBKR appku v mobile keďže nie som celý deň pri počítači a celkom mi na sledovanie pohybu stačí free účet na Tradingview.

5. podľa vyššie spomenutého linku, alebo rovno podľa tickeru z justetf (ak sa daný ticker v IBKR nenachádza, nájdeš iný). Napríklad pre celkom oblúbené iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) máš na IBKR ticker SXR8 ale aj CSPX, no zväčša tu všetci obchodujeme SXR8, lebo je v EUR.
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
Michal_BF
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 08 02, 2023 7:43 pm
Has thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Michal_BF »

Ďakujem za tvoju odpoveď.

Je možné, že kým administratíva spracuje príkaz, vraj to trvá 3 dni tak je to zatiaľ ako CFD? Možno to ma zmiatlo.

Mám cash účet ale na TWS mi nájde aj EUNA CFD, ale to by mi asi nevykonalo príkaz, neskúšal som.

Budem si o tom viac študovať :)
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

Konkrétne pri EUNA máš v CFD verzii vlajku Európskej únie, pri STOCK verzii (ktorú IBKR označuje ako EUNA IBIS 2) máš zas nemeckú vlajku.
Prílohy
145C00C2-8303-437A-B9D3-27017892E25A.jpeg
6764A3D7-8ED0-4905-B8EC-E6BBA9E86D16.jpeg
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
Michal_BF
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 08 02, 2023 7:43 pm
Has thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Michal_BF »

na IBIS2 mi ukazuje EU
Prílohy
Snímka obrazovky 2023-05-11 o 15.26.49.png
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

Tak som si kvôli tebe otvoril platformu a je to "stock", takže pohoda. Tá CFD verzia je v platforme zobrazená ako ISHARES GLB AGG EUR-H ACC CFD IBCFD (čiže nie IBIS 2). Nech to kludne pozrie ešte niekto, ale za mňa to máš ok a nakúpil si čo si chcel. Rovnako mi pri CFD verzii hneď pýtalo nové trading permissions, tak ako som písal vyššie.
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
Maker
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 08 04, 2023 2:29 pm
Has thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Maker »

Dobrý deň, som tiež nový v investovani cez IB. Chcel by som na začiatok vyskúšať kúpiť iShares Core MSCI World. Asi je to hlupa otazka, ale keď zadám ISIN IE00B4L5Y983 do vyhľadávača tak mi tam vylistuje dosť veľa fondov:

SWDA STK@SMART
IWDA STK@SMART
SWDA STK@LSEETF
IWDA STK@EBS
IWDA STK@IBIS2
atď...

Podľa toho čo som našiel tak rozdiel je v burze, cez ktoru sa dany ETF predava a taktiež niekedy ma jedna burza rozne mena pre ten isty ETF. Ktory by ste odporucali kupit?
Používateľov profilový obrázok
BudFox
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2022 1:05 pm
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BudFox »

ten čo je v denominovaný v eurách, inak je to v podstate jedno.
I don't know. I guess I realized that I'm just Bud Fox... and as much as I wanted to be Gordon Gekko, I'll always be Bud Fox.
www.niesomporadca.sk - ja fakt nie som poradca :D
pavol.ciz
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ut 22 01, 2013 4:27 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa pavol.ciz »

Ahojte, ako ste prosím Vás, naložili s Irish Form 8-3-6? Podpísali Vám formulár na daňovom úrade? Priložili ste certifikát? Alebo ste to nevypĺňali? Čo sa stane ak formulár nevyplním? Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pavol.ciz napísal: Pi 12 05, 2023 7:22 pm Ahojte, ako ste prosím Vás, naložili s Irish Form 8-3-6? Podpísali Vám formulár na daňovom úrade? Priložili ste certifikát? Alebo ste to nevypĺňali? Čo sa stane ak formulár nevyplním? Ďakujem
som dlhodoby investor, v podstate stale zainvestovany, takze mi ani nemaju ake uroky nabiehat, teda ten fomrular vobec neriesim. Vyznam to ma asi iba u velkych uctov s nezainvestovanym cashom.

https://www.finhacker.cz/form-8-3-6-pro ... vse-kolem/
pavol.ciz
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ut 22 01, 2013 4:27 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa pavol.ciz »

Ďakujem za odpoveď a článok. Čiže nezainvestovaný cash na účte do 10 000 usd nie je danený a netreba to riešiť.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa pedrito »

Baba Jaga napísal: Št 04 05, 2023 8:57 pm Dnes som dostal mail od IB ohľadne Internalization Trading Execution. Predpokladám ,že ide o párovanie obchodov v rámci IBKR a ked sa nenájde protistrana tak ide na trh.
Dear Client,


We are writing to advise you of a change in how IBKR will handle certain orders to buy or sell stocks.


Up until now, IBKR has always acted solely as the customer’s agent in executing all customer orders in exchange-traded products (except for fractional shares of stock), meaning that a third-party was the counter-party to all orders.


Please note that IBKR may now internalize certain customer stock orders (or portions of those orders). “Internalization” is when a broker or its affiliate acts as the counter-party to a customer’s order. IBKR is making this change to improve execution quality (i.e., increase price improvement) and/or reduce customer execution costs without reducing execution quality.


In addition, please note that IBKR must provide “best execution” for every customer order regardless of whether it internalizes the order or executes it as the customer’s agent. IBKR therefore will only internalize an order if it determines that internalization offers the best available execution. If it does not, IBKR will execute the order with a third-party on an agency basis, as it has done so in the past.


If you do not want your orders to be eligible for execution via IBKR’s internalization process, you may opt out by logging in to Portal . Navigate to User ("Head/Shoulders" icon) > Settings - Trading and click on the “Internalization” link.


Your opt out will only apply to whole-share portions of any stock order; you cannot opt out of internalization for the fractional-share portion of any order you submit. Please be aware that opting out may result in worse execution quality and/or higher execution costs.
Dnes som si to vsimol aj ja. Kedze slovensky rocny casovy test (oslobodenie zisku z predaja cenneho papiera po roku od jeho kupy) sa odvolava na obchodovanie na regulovanom trhu, radsej som zvolil v nastaveniach OPT-OUT, teda ze nemam zaujem o tu Internalizaciu.
V zakone o dani z prijmu je to § 9 (1) bod k. Nie je to napisane uplne jednoznacne, ci cenny papier musi byt vyslovene kupeny/predany na regulovanom trhu, alebo staci ze jej nan prijaty... ale podla mna tie vyhody Internalizacie pri obcasnom investovani su tak ci tak zanedbatelne.
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa gardenerr »

Ahojte

viem, ze sa to tu uz riesilo, presiel som si diskusiu, ale nejako som nenasiel finalnu odpoved na to, ci si mam radsej vopred zamenit eura na usd ked si chcem kupit americke akcie alebo je to uplne jedno, lebo mi to urobi konverziu automaticky a bez poplatku? dik!
mikr
Gold Member **
Príspevky: 359
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa mikr »

gardenerr napísal: Po 15 05, 2023 1:08 pm Ahojte

viem, ze sa to tu uz riesilo, presiel som si diskusiu, ale nejako som nenasiel finalnu odpoved na to, ci si mam radsej vopred zamenit eura na usd ked si chcem kupit americke akcie alebo je to uplne jedno, lebo mi to urobi konverziu automaticky a bez poplatku? dik!
Je to téměř jedno.
Já mám Kč i USD. Mohu tak i spekulovat na kurz. Navíc volné Kč mi IB úročí.
Očekávám pokles Kč/USD, tak postupně převádím vše do USD.
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa mm1809 »

pedrito napísal: Ne 14 05, 2023 1:51 pm Dnes som si to vsimol aj ja. Kedze slovensky rocny casovy test (oslobodenie zisku z predaja cenneho papiera po roku od jeho kupy) sa odvolava na obchodovanie na regulovanom trhu, radsej som zvolil v nastaveniach OPT-OUT, teda ze nemam zaujem o tu Internalizaciu.
V zakone o dani z prijmu je to § 9 (1) bod k. Nie je to napisane uplne jednoznacne, ci cenny papier musi byt vyslovene kupeny/predany na regulovanom trhu, alebo staci ze jej nan prijaty... ale podla mna tie vyhody Internalizacie pri obcasnom investovani su tak ci tak zanedbatelne.
Toto uz je trocha konspiracia :) IB je regulovany broker na regulovanom trhu, neviem uz potom co je uz viac regulovane ako obchodovanie cez/s regulovanym brokerom na regulovanom US trhu. Nic regulovanejsie uz asi neexistuje na planete :)

As a registered U.S. broker dealer, IB is subject to the rules and regulations of the Securities Exchange Act of 1934 (the 'Exchange Act') and other rules promulgated by the Securities and Exchange Commission ('SEC'), the Financial Industry Regulatory Authority ('FINRA') and the rules of various securities exchanges of which we are members.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa hifron »

mm1809 napísal: Ut 16 05, 2023 9:26 am IB is subject to the rules and regulations of the Securities Exchange Act of 1934 (the 'Exchange Act')
Ten zákon má nejaké povinnosti ktoré sú prirodzené, lenže firmám tie záležitosti okolo aby vyhoveli regulátorovi bez ohľadu na to, že by to mohlo ísť aj lepšie bez obrovských nákladov na bižutériu okolo. Pretože veľa firiem jednoducho cestou verejne obchodovanej spoločnosti na burze ísť nechce práve kvôli SEC a nie kvôli tomu, že by nechceli splniť nie až tak jednoduché povinnosti...
pavol.ciz
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ut 22 01, 2013 4:27 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa pavol.ciz »

Ahojte, dovoľuje Vám ibkr portal zmeniť Pricing plan? V Account management nemám položku Pricing plan, a keď si ju dám vyhľadať v search poli a kliknem na ňu, tak sa dostanem iba do home. Myslím si, že mám fixed poplatky (0,1% z trading value) a rád by som to zmenil na tiered poplatky..
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Tilbur »

.
Prílohy
Screenshot_20230529_211803_Chrome.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
pavol.ciz
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ut 22 01, 2013 4:27 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa pavol.ciz »

pict.PNG
Áno, ale ako som písal vyššie, takú položku tam nemám
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"