ETF cez FINAX - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

Je dobré, že tu dávaš takéto porovnania, to je to o čom hovorím, situácia spred 10 - 20 rokov a porovnanie súčasnosti, resp. posledných pár rokov.
Len na pripomenutie, ETF umožňujú kupovať aj SLSP a TB cez svoje bankové aplikácie, som si istý, že s týmto rozhodnutím bánk založenie Finaxu nemá nič spoločné, toto sú pre banky projekty, ktoré sa riešia na skupinových úrovniach dlhý čas a som si istý, že pri rozhodovaniach v materských firmách je im nejaký slovenský robo-poradca ukradnutý, proste reagujú na dopyt, nielen na Slovensku ale aj v iných krajinách. Finančný trh sa mení a s ním sa menia aj ich služby, to je globálny vplyv, nie lokálny - ten je iba sekundárny.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

presne to vyjadril Peter222 : Indexové ETFs neporazia, na budúcnosť čakať nemusíme :) rovnako ako ich neporazí žiaden robo-advisor, ktorý si účtuje 1,2% p.a. za správu a 1,2% na vstupe.

Ja v nasom privat bankingu ani v firmach typu Finax nevidim pre klienta ziadnu pridanu hodnotu. Funguju iba na principe mat co najviac pod spravou a dostavat pravidelne % fees.Bez ohladu na stav trhu. Zatial svieti slnko, tak si aj mnohi ucastnici hitparady uzivaju. Zial az dlhsi medvedi trh ukaze, kto vie naozaj manazovat aktiva. Manazovanie typu sme o percento vyssi ako benchmark , ktory padol 30% a my len 29% investorovi nepomoze.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter: súhlasím i ked ťa mierne poopravím: to nie je situácia spred 10-20 rokov, ale reálny stav po 10-20 rokoch. :)
Ak sa niekto rozhodol budovať svoj dôchodok cez tieto fondy, tak mu môžeš vysvetlovať, že sa všetko zmenilo, len treba vydržať dalších 20 rokov.

Ono tých 20 rokov je cenných práve preto, že ,,peniaze sú čas ,, Až vtedy človek vidí aký devastačný vplyv má každý poplatok.

ETF cez SLSP tu prezentujeme.
Cez TB, tam imitujú indexové investovanie cez podielový fond a na nákupy ETFs majú velké poplatky.

ak je nejaký updejt poplatkov, treba napísať:
viewtopic.php?f=6&t=24433
https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... ?f=17&t=26
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
nemam-nick
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:04 pm
Has thanked: 3 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa nemam-nick »

caute
neviem ci ste postrehli, Chrenko na svoj ucet doplnil pol melona a a Dominik Hrbaty vlozil 10tis
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak chceme mat aky taky slovensky financny priemysel, tak by sme ho mali podporovat. Takisto podporovat slovenske vyrobky a sluzby, Usetrit na poplatkoch, cene rozkov, pitim ceskeho piva, nakupovanim v Rakusku ci Polsku, tym vsetkym skodime slovenskej ekonomike, slovenskym podnikatelom (takisto korumpovanim ako zahranicnim) a slovenskemu statu, ktory ja takisto neschopny ako mnohe ine (vratane USA). A nerobme si z toho tazku hlavu, pokial si to mozeme dovolit. Tym pomozeme aj tym, ktori si to dovolit nemozu.

Tento pristup, kde sa neberie najnizsia cena vobec nevadi tym nasim obcanom, ktori zrazu navrhuju nekupovat lacnejsiu zeleznu rudu, plyn ci uran z Ruska.

Vcera mal Biden vyrocny prejav narodu. 12 minut hovoril o Ukrajine a podstatne viac o americkej ekonomike, ktora by sa mala zakladat na vyrobe v USA. Ako priklad spominal stavanie novej fabriky firmou Intel. Ak zrazu americania pochopili koncept, ze kazde hrable k sebe hrabu, mozeme aj my!
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

nemam-nick napísal: St 02 03, 2022 12:34 pm caute
neviem ci ste postrehli, Chrenko na svoj ucet doplnil pol melona a a Dominik Hrbaty vlozil 10tis
..a co sa tym nepochvalili,ze prikupuju?
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

Ja som sa vo Finaxe už prepadol do mínusu. Čo by ste radili teraz?

Vybrať peniaze a prepiť čo tam zostalo alebo zainvestovať? Výplach na trhoch pokračuje a aj keby som zadotoval účet, tak nemyslím, že by to malo v krátkodobom horizonte nejaký efekt, inflácia rastie, vojna na Ukrajine pokračuje (práve teraz by som v Rusku za toto fasol 15 rokov nepodmienečne), rastu sa tak skoro nedožijeme.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Zdravym »

Roz napísal: Po 07 03, 2022 12:16 pm Ja som sa vo Finaxe už prepadol do mínusu. Čo by ste radili teraz?
Ak investujes dlhodobo, najlepsie co mozes spravit je, pokracovat vo svojej strategii. Ak investujes pravidelne, pokracoval by som v investovani dalej. Ak to kleslo, nakupujes lacnejsie. Ak to bude klesat aj nadalej, budes nakupovat este lacnejsie.

Raz sa to obrati, rovnako ako sa to obratilo vzdy... po krize v 30tych rokoch, aj po 2. svetovej vojne, aj po dotcom bubline, aj po covid prepade :beer:
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zdravym napísal: Po 07 03, 2022 1:23 pm

Raz sa to obrati, rovnako ako sa to obratilo vzdy... po krize v 30tych rokoch, aj po 2. svetovej vojne, aj po dotcom bubline, aj po covid prepade :beer:
[/quote]

Zial urcite zivotne udalosti, ako manzelstvo, deti, kupa byvania ci dochodok su v konkretnom obdobi, to ze sa to raz obrati nemusi stacit. Zavisi na konkretnej situacii. Treba zvazit ci nie je lepsie predat s mensou stratou a po otoceni trhu znovu kupit. Tiez zavisi na konkretnej situacii.

To ze sa trhy otocili po krizach neznamena, ze mnohi investori nestratili. A i ked sa trh vratil, ich investicie sa ciastocne ci uplne vyparili.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

Investujem dlhodobo, nejakých 10% už som stratil, beriem to OK, a keďže nevieme ako sa budú trhy hýbať, tak je lepšie to nechať tak. Ale aj keď sa snažím byť optimista, momentálne mi nenapadá nič, čo by mohlo akcie pingnúť hore a tak tie straty sa budú ešte prehlbovať. Tak rozmýšľam čo s tým.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

U mňa to bolo 03/2020 cca -24%. Pokračoval som ďalej v pravidelnom sporení a dnes je to cca +28%. Vrchol bol 12/2021 čo bolo cca +42%.
(jednoduchý výnos)
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa michael89 »

Chalani, z každej strany vám každý povie, že kto na to nemá nervy a výdrž, nech nejde na burzu. V každom jednom článku, podcaste, youtube videu. A keď sa stane to, čo každý z vás vie, že sa na burze môže stať, idete tu vyplakávať, lebo ste prišli 10 percent?

Veď keď chceš, vyber to a celý život ľutuj túto chybu, alebo sa upokoj, skroť emócie, vyčkaj zopár rokov a bude možno zisk.
Prečo chcete od nás, aby sme vám radili vo veciach, v ktorých musíte rozhodnutie aj zodpovednosť urobiť sami?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Roz napísal: Po 07 03, 2022 12:16 pmrastu sa tak skoro nedožijeme.
Kolko pytas za pozicanie vesteckej gule?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Da sa povedzme s castou penazi tradovat, cize chytat DD a dokupovat do rastu. Ale malo komu sa to dlhodobo dari.

Pokial mate dost dlhy investicny horizont, tak nic lepsie ako pockat nevymyslite:
Prílohy
275080641_322256063297693_1151087505649560649_n.jpg
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

andre napísal: Ut 08 03, 2022 12:19 pm Pokial mate dost dlhy investicny horizont, tak nic lepsie ako pockat nevymyslite:
Pozerat sa ako klesa hodnota investicii o 50% a potom cakat kym sa hodnota zvysi o 100%, aby si sa dostal na predchadzajucu uroven je sialenstvo. Nehanbi sa predat a uznat, ze si sa mylil a potom nakupuj z vyssej urovne. To neznamena predat teraz, ked je pokles okolo 10%, ale pri 20% to stoji za pokus. Ak sa trh otoci hned po 20% poklese tak si sa mylil, ak nie tak si usetril a vyuzivas trh a s nim zlozeny urok z vyssej urovne.

Na Slovensku je popularne nic nerobit a vyzerat mudrym. Dlhodobo to nevychadza, nevieme reagovat na udalosti a nechceme si priznat, ze sme sa mylili. A nie len na Slovensku :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Zdravym »

Rokosák napísal: Ut 08 03, 2022 1:44 pm
andre napísal: Ut 08 03, 2022 12:19 pm Pokial mate dost dlhy investicny horizont, tak nic lepsie ako pockat nevymyslite:
Pozerat sa ako klesa hodnota investicii o 50% a potom cakat kym sa hodnota zvysi o 100%, aby si sa dostal na predchadzajucu uroven je sialenstvo. Nehanbi sa predat a uznat, ze si sa mylil a potom nakupuj z vyssej urovne. To neznamena predat teraz, ked je pokles okolo 10%, ale pri 20% to stoji za pokus. Ak sa trh otoci hned po 20% poklese tak si sa mylil, ak nie tak si usetril a vyuzivas trh a s nim zlozeny urok z vyssej urovne.

Na Slovensku je popularne nic nerobit a vyzerat mudrym. Dlhodobo to nevychadza, nevieme reagovat na udalosti a nechceme si priznat, ze sme sa mylili. A nie len na Slovensku :D
neviem normalne zareagovat.....nesuhlasim asi ani s jednou vetou :lol: :lol: :lol:
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

To je v poriadku, nemusime suhlasit. Pripajam scenar z fora. Ja som tiez investoval pri desatrocnom neustalom raste trhov a po nom som tiez cakal. Mylil som sa, stratil som slusne sumy a nebol som sam. :D

Povedzme, že 1000 akcii kúpime za 100, cena padne na 50 a neskôr, na konci obdobia, sa vráti znovu na 100.

Prípad 1.
Nerobiť nič a na konci obdobia si na pôvodnom stave účtu.
Maximálny drawdown 50,000
Maximálna strata 0.

Prípad 2.
Začiatočná cena 100 stav účtu 100,000
Po poklese predať všetko za 80 stav účtu 80,000.
Maximálna strata 20,000
Maximálny drawdown 20,000
Cena klesne na 50.
Pri 50 začne stúpajúci trend.
Kúpa pri 60 za 80,000 teda 1333 akcii
Na konci obdobia stav 133,300
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Zdravym »

Ako matematika je pekna, len skoda ze nevieme ako dlho bude trh rast, aky bude pokles a kedy sa to otoci.

- Priklad 3
Začiatočná cena 100 stav účtu 100,000
Po poklese predať všetko za 80 stav účtu 80,000.
Maximálna strata 20,000
Maximálny drawdown 20,000
Pri 80 zacne stúpajúci trend.
Kupa pri 90 za 80,000 teda 888 akcii.
Na konci obdobia stav 88,800

A takto sa da hrat az do konca vekov :beer:
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Na akykolvek obchodny system s pevne danym percentualnym prepadom aktiva ako SL a pevne danym percentualnym rastom aktiva ako "vstup do obchodu" existuje vyvoj trhu, ktory pri dostatocne dlhom pretrvavani takeho vyvoja trhu zdecimuje ucet obchodnika s takym systemom.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Rokosák napísal: Ut 08 03, 2022 1:44 pmPozerat sa ako klesa hodnota investicii o 50% a potom cakat kym sa hodnota zvysi o 100%, aby si sa dostal na predchadzajucu uroven je sialenstvo. Nehanbi sa predat a uznat, ze si sa mylil a potom nakupuj z vyssej urovne. To neznamena predat teraz, ked je pokles okolo 10%, ale pri 20% to stoji za pokus. Ak sa trh otoci hned po 20% poklese tak si sa mylil, ak nie tak si usetril a vyuzivas trh a s nim zlozeny urok z vyssej urovne.

Na Slovensku je popularne nic nerobit a vyzerat mudrym. Dlhodobo to nevychadza, nevieme reagovat na udalosti a nechceme si priznat, ze sme sa mylili. A nie len na Slovensku :D
Ja to beriem, aj sa snazim tu likviditu riadit podla viacerych strategii.

Len uz som videl viacero ludi co vystupili pri -10, 15%. Problem vsak bol, ze neboli pripraveny znovu nakupovat, ked to slo este nizsie. A preto premeskali prilezitost na to aby na tom zarobili. Cize na tom nakoniec prerobili, lebo znovu nakupili az za vyssie ceny ako predali.

jaroslav80 napísal: Ut 08 03, 2022 2:14 pm Na akykolvek obchodny system s pevne danym percentualnym prepadom aktiva ako SL a pevne danym percentualnym rastom aktiva ako "vstup do obchodu" existuje vyvoj trhu, ktory pri dostatocne dlhom pretrvavani takeho vyvoja trhu zdecimuje ucet obchodnika s takym systemom.
Toto je dobry postreh. Volakedy som sa to snazil backtestovat a dlhodobo to nevychadzalo vobec dobre.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTIČNÁ HITPARÁDA AKO-INVESTOVAŤ.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Št 31 03, 2022 10:10 pm Len pripomínam, že je koniec kvartálu. Chcel som nahodiť výsledky D. Hrbatého z Finaxu, ale nedá sa tam prihlásiť.
Dík Martin.
Prílohy
FINAX DH Q1 22.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTIČNÁ HITPARÁDA AKO-INVESTOVAŤ.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Finax za 2021 som opravil a posunul podla výsledkov na ich stránke: https://www.finax.eu/sk/blog/kolko-zaro ... ndy-v-2021

Mal som +28% podľa simulácie bez poplatkov. Realita:

FINAX 100 (EUR): +26,6% . ETF portfólio 100% akcie u finax.sk. Info podľa ich stránky.
Od 2018: +60,31% bez poplatkov. To je info zo simulácie. Finax ako jediný na svete neuvádza výsledky since inception.
Realita by mala byt nižšia. ETF SVET: +71,4% v EUR.

P.S. prosím, aby ľudia čo sledujú ich stránku na také veci upozornili. Dík.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jogo: presunul som dominika tu.

Kopírujem Vyhodnotenie za 2021: DOMINIK HRBATÝ - FINAX (EUR) = investovanie cez etf:+21,88% . Celkovo od 21.5.2018:+41,08%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Q1 2022:

DOMINIK HRBATÝ - FINAX (EUR) = investovanie cez etf: -4,63% . Celkovo od 21.5.2018:+34,54%.
Benchmarková investícia 80% etf MSCI World + 20% etf Global Bond: +51,25%.
Porovnávacia simulácia je bez poplatkov a rebalansingu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Filip26 »

Viete niekto kedy zmenil Chrenko stratégiu z 60/40 na 100/0 ? Informovali o tom niekde?
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Nezachytil som info. Je to čerstvé 7.4., v transakciách je odpredaj dlhopisovej zložky a nákup akcii. Ešte je tam aj poplatok za “ďalšiu zmenu stratégie počas roka”.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

...nikde ziadne info o zmene strategie,poplatok 240€,v tej kope sa to strati...nakupovat dlhopisy je asi naozaj zbytocne.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

Akurát to riešim :D
Mám portfólio 80:20 a pozerám, že tie dlhopisy sú jak po nájazde barbarov
Dlhopisy rozvojových trhov -13,67%, Globálne vládne dlhopisy -7,77%, EUR korporátne dlhopisy -6,42% a tak ďalej
Odporučili by ste zmenu na 100:0?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Ja to idem rusit uz komplet a mamke to presuniem vsetko do akcii.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Croven »

Ja mám finax krátko a mám tam málo peňazí, niečo pod 900€, tiež to budem rušiť a presuniem peniaze asi do T212 a pojdem asi 80% VWCE, 12% ZPRV a 8% ZPRX.

Dlho som rozmýšlal či FINAX nechám alebo nie, chcel som to mať proste na dôchodok, ale po prečítaní 14 strán v tomto topiku som sa rozhodol, že tam nepošlem už nič.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Olala »

Ja sa zas bojim ze by som nieco pri nakupovani akcii na vlastnu past pokazil aj ked krypto riesim bezne, tak posielam do finaxu :D ale asi to nie je najlepsie.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Croven »

Olala napísal: Ut 19 04, 2022 9:04 am Ja sa zas bojim ze by som nieco pri nakupovani akcii na vlastnu past pokazil aj ked krypto riesim bezne, tak posielam do finaxu :D ale asi to nie je najlepsie.
ETF si možeš nakupovať aj sám u brokera a vyskaldať si vlastné portfólio. Blbé je že finax to má pevne dané.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

Berte to ako príležitosť, ako začať investovať.
Finax bol skvelá prvá možnosť investovať do etf.
Ak sa rozhliadneš, pridu aj ďalšie možnosti a priležitosti.
Ja tam mám tiež zainvestované, ako diverzifikacia je to fajn. Kupiś a zabudneš :D
Predpokladám, že časom pôjdu, resp. budú musieť isť dole s poplatkom za správu.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Olala »

A to staci cez Interactive brokers nakupovat VWCE miesto posielania do Finaxu a je? Alebo aj ine ETF fondy by som mal kupovat.

Na Finaxe mi okrem poplatku este vadi, ze si neviem nakupit vtedy, ked chcem. Padne trh o 30 percent a tam mozem cakat tyzden. Akurat som pocul vraj budu mat dva obchodovacie dni, co by uz malo byt ok.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

@Olala...ano je to jednoduche,staci nakupovat jedno etf VWCE,SPPW(MSCI World),V3AA(Global All Cap ESG)...alebo ine a byt disciplinovany a raz za mesiac nakupit,vysledok usetrene na poplatkoch a mozes nakupit ked je prepad alebo podla seba kedykolvek...
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

Do finaxu si nastavíš trvalý prikaz z banky a to je všetko, nič iné nerobíš.
Do IBKR si v účte vygeneruješ výpis (informuješ brokera) koľko tam pošleš, nasledne vykonáš z banky príkaz.
Potom môžeš z učtu IBKR nakupovať etf-ka a to robíš opakovane, ako opakovane budeš nakupovať.
Vždy musiš IBKR informovať koľko tam posielaš.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Lex »

Inak v IBKR sa da nastavit pravidelna platby - recurring payment cize netreba kazdy mesiac generovat notifikaciu o vklade. Jedina komplikcia je, ze nejde nastavit pravidelnu zahranicnu platbu (aspon v mojich bankach nie).
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

V SLSP to ide. Malo by to bezne ist ked je to cez SEPA.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

Olala napísal: St 20 04, 2022 9:13 am Na Finaxe mi okrem poplatku este vadi, ze si neviem nakupit vtedy, ked chcem. Padne trh o 30 percent a tam mozem cakat tyzden. Akurat som pocul vraj budu mat dva obchodovacie dni, co by uz malo byt ok.
Ale to je súčasť ich stratégie, niekde na stránkach to majú vysvetlené, je to kvôli tomu, aby sa nákupy nerobili pod vplyvom emócií. Ale tiež by som uvítal možnosť, aby sa dali peniaze zainvestovať, keď ja budem chcieť. Keď trhy padnú o 5% a nie až o týždeň nakúpia akcie, keď trhy medzitým vyrástli o ďalších 10 :D
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Filozofia je postavená na tom, že pri dlhom časovom horizonte, je v podstate úplne jedno, kedy investujem. Dno nemáš šancu chytiť, resp. je to dielo náhody.
Tu ide teda o to, či vám tento prístup vyhovuje a ste s tým stotožnení alebo nie.
Človek, ktorý rieši, kedy reálne nakúpi, určite rieši aj otázku, čo nakúpi a kde to nakúpi. Pre takých finax nie je.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"