ETF cez FINAX - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa Croven »

Česku sa nám veľmi nedarí, pretože domáce Portu má veľmi silné postavenie. Ťaháme za kratší koniec aj kvôli DPH. Štandardne je totiž služba riadených portfólií zaťažená touto daňou. V ČR to ale neplatí. Domáci poskytovateľ je tým zvýhodnený. Česká vláda sa zaoberá tým, že by sa pravidlá mali zjednotiť. Momentálne tam teda ani veľmi nebojujeme.

Aj keby sa nemusi platit dph tak 1% za spravu ETF je dost. Ja si ani nemyslim, ze niekedy budu pre Portu konkurencia. Skoda ze o Portu sa na Slovensku moc nevie, aspon by sa finax trochu rozhybal a ponukal lepšie sluzby.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Finax pre Forbes:

Investície na páku by investorom, najmä tým mladším, mohli znásobiť výnosy. Ide o spôsob, kedy si investor k vlastným prostriedkom pridáva aj cudzie zdroje, ktoré si požičia. Finax by bol prvý, kto by niečo takéto ponúkol drobným investorom.

Len aby to nedopadlo ako ich ,, nízkorizikový investičný produkt, ktorý s úrokovým výnosom konkuruje bankovým účtom,,:
Prílohy
FP sept 2023.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Myslíš ten bystrý vklad? Alebo tu peňaženku?
PS: čo si myslíš o bystrom vklade ?
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa miror »

Nikdy som nebol zakaznikom finaxu, aj kvoli vysokemu priebeznemu poplatku ale posledny prispevok z Trend o tom, ze idu podporovat obchodovanie klientov na paku - no neviem, dokedy im vydrzi ta aura ako vzdelavaju, ked zacnu prvi “neskuseni” investori prichadzat o peniaze a finax sa ukaze v svetle s vysledkom ako ostatni telefonicki brokeri, akurat v minulosti elegantne a uveritelne nastavenym marketingom.

Tabulka vyhodnosti investicii do ETF na zaklade poplatkov zacina myslim TradeRepublic, kde je mozne zostavovat aj vlastne zlozenie portfolia ETF, dalej xxx dalsimi a kde je finax ? O peniaze ide v prvom rade a poplatok (stale uvadzany naoko nizsi - bez DPH) je na dnesnu dobu na urovni “zlych” bank ? Alebo aj vyssie v niektorych pripadoch ?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa JanH »

miror napísal: Ne 10 09, 2023 8:27 am Nikdy som nebol zakaznikom finaxu, aj kvoli vysokemu priebeznemu poplatku ale posledny prispevok z Trend o tom, ze idu podporovat obchodovanie klientov na paku - no neviem, dokedy im vydrzi ta aura ako vzdelavaju, ked zacnu prvi “neskuseni” investori prichadzat o peniaze a finax sa ukaze v svetle s vysledkom ako ostatni telefonicki brokeri, akurat v minulosti elegantne a uveritelne nastavenym marketingom.

Tabulka vyhodnosti investicii do ETF na zaklade poplatkov zacina myslim TradeRepublic, kde je mozne zostavovat aj vlastne zlozenie portfolia ETF, dalej xxx dalsimi a kde je finax ? O peniaze ide v prvom rade a poplatok (stale uvadzany naoko nizsi - bez DPH) je na dnesnu dobu na urovni “zlych” bank ? Alebo aj vyssie v niektorych pripadoch ?
Presne ako píše Miror. Vývoj ide dopredu. Pri poplatkoch z pohľadu poskytovateľov služieb by sa dalo povedať, že “Dobre už bolo”.
Vie mi ale niekto vysvetliť ako to je s tou stratou 5 rokov po sebe? Je toto dlhodobo udržateľné? Tržby im markantne rástli preto ma prekvapilo, že sa nepreklopili do zelených čísiel.
Nie som ekonóm, preto si nechám rád vysvetliť.
https://www.finstat.sk/51306727
IMG_3764.png
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa wladas »

Neustale investovanie. Aj do zahranicia isli.
vrana23
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 08 09, 2011 12:34 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa vrana23 »

Finax je na dlhodobe sporoinvestovanie v poplatkom 1,2 % absolutne nevhodny. V porovnani s nakupom ETF samostatne kde je poplatok TER u klasickeho i-Shares SP500 acc napriklad 0,07% co je 17X drahsie. A to je smutne. Pre teba ako spotrebitela a vesele pre nich ako pre predajcu :)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa wladas »

Uz to tu bolo X krat napisane. Zle porovnanie.
Malo kto si dokaze sam zalozit ucet priamo u brokera. A uz vobec nie nakupit nejake pozicie lebo nevie ani co a UI je radovo zlozitejsie nez najhorsi IB nejakej banky.
vrana23
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 08 09, 2011 12:34 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa vrana23 »

Na jednej strane váh je podľa teba zložitosť. Dneska mobilova generácia to už asi nepovažuje za prekážku. Keď si vedia online založiť účet v banke (365, revolut , wise) takbudú vedieť aj poslať peniaze alebo kúpiť etf (trade republic, XTB) . Na druhej miske vah je 17x väčší poplatok. Stojí mi to za tie peniaze naučiť sa ovládať jednoduchú aplikáciu alebo som lenivá hnida a svoje peniaze prenechám niekomu inému za to že spraví dva kliky miesto mňa? Finax je super. Priviedol veľa ľudí k sporoinvestovaniu. Medzičasom ale narástla konkurencia ktorá dnes už aj v rovnakom segmente poskytuje lepšie podmienky. Nehovoriac o Tom že INTERACTIVE BROKERS už poskytuje reccurent payments. Nastavis si trvalý príkaz a celý nákup prebieha automaticky. O nič sa nemusis starať.
wladas napísal: Št 14 09, 2023 1:40 pm Uz to tu bolo X krat napisane. Zle porovnanie.
Malo kto si dokaze sam zalozit ucet priamo u brokera. A uz vobec nie nakupit nejake pozicie lebo nevie ani co a UI je radovo zlozitejsie nez najhorsi IB nejakej banky.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa wladas »

Suhlasim ze appka IB/Link je velmi jednoducha. Uz sa staci len naucit terminologiu a druhy ETF
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Davam tu výsledky Finax /Dominik Hrbaty po Q3 pre potreby hitparady. V obrazku s grafom som oproti minulajšku nahodil rovno TWR
Prílohy
Dominik1.png
Dominik2.png
Dominik3.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa MiBi »

ZĽAVA 50 % na Bystry vklad
v období od 1.10 do 31.10.2023 > 5000 eur (aj vo viacerých platbách), polovicu tejto sumy Vám budu spravovat jeden rok úplne zadarmo.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dominikov účet vo Finaxe. Scan pre hitparadu.
Jogo: tentoraz som výnos vypočítal jednoducho: stav na konci 2022: 144 789 €. Stav na konci 2023: 164 323. Rozdiel +13,49%
Prílohy
Dominik finish 23.png
Dominik 23 finish2.png
Dominik 23 finish.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: So 30 12, 2023 10:10 pm Jogo: tentoraz som výnos vypočítal jednoducho: stav na konci 2022: 144 789 €. Stav na konci 2023: 164 323. Rozdiel +13,49%
here we go:

DOMINIK HRBATÝ - FINAX (EUR) = investovanie cez etf: +13,49% . Celkovo od 21.5.2018: +36,63% (+5,72% p.a.).
Benchmarková investícia (80% etf MSCI World + 20% etf Global Bond): +58,39% (+8,54% p.a.).
Porovnávacia simulácia je bez poplatkov a rebalansingu. Pomer akcií sa bez rebalancingu zmenil na 88/12, kým Dominik má 83/17.
Taktiež Dominik od počiatočnej investície 100K dvakrát dokupoval po 10K a benchmarková simulácia je bez dokupov.

ETF USA (EUR) za rovnaký čas: +101,06% (+13,26% p.a.).
Rozdiel medzi reálnym zhodnotením Dominika vo Finaxe (+5,72% p.a.) a sedliakom v ETF USA (+13,26% p.a.) je pozoruhodný.
Ukazuje sa, že téza ,,nešpekuluj, ale zhodnocuj úspory v ETF na SP500,, ktoré ťahajú americké technológie je ,,sedliacky,, logická a výnosná.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa gardenerr »

Čo si myslíte o Bystrom vklade Finaxu? Máte prípadne tip na niečo iné, ak chcem mať peniaze neustále po ruke (čiže terminovaný vklad nie) a budem ich možno o rok, dva potrebovať?
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Bystry vklad kopiruje do velkej miery urokovu sadzbu, takze ak pojdu dole pojde aj zisk.

Ja ho napriklad pouzivam - je to pre mna najjednoduchsie riesenie. Vies si to pripadne porisiesit aj sam cez Etfka ako LU0290358497 alebo LU1190417599

Pripadne urocena hotovost na TradeRepublic, Trading 212 alebo Lightyear (tu treba ale riesit danove)
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

FINAX - bystry vklad vs. penazenka

Príspevok od používateľa MiBi »

V novembri 2023 zmenili zloženie Inteligentnej peňaženky. Skrátili v nej splatnosť dlhopisov a pridali ETF kopírujúce sadzby centrálnej banky.
Peňaženka dosiahla odvtedy trochu vyšší výnos odrážajúci jej vyššie riziko oproti Bystrému vkladu.

Obrázok

https://www.finax.eu/sk/blog/rok-neisto ... dov-v-2023
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa MiBi »

Dnes su 3 roky od zalozenia mojho testovacieho portfolia vo Finax (popl. za spravu 0.7% ale len nedavno, vyuzitie akcie)
Mozete porovnat s Portu na viewtopic.php?f=6&t=24414&p=196066#p196066
Prílohy
finax.jpg
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
murolive
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 15 02, 2024 12:36 pm

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa murolive »

Nemyslím si, že poplatok 1,20% p.a. je veľa pre štandartného klienta, ktorý sa v tom nevyzná.
Ja osobne mám Finax, XTB, Portu, Fondee atď, takže to viem porovnať z pohľadu uživateľa. Vždy sa nájde spoločnosť, čo je lacnejšia, ale to čo Finax doniesol na Svk sa nedá poprieť. Začal obyčajných ľudí účtiť investovať - a to je je dôležité. Ja som vo Finaxe od začiatku, keď vznikol. Mimochodom, keď tam budeš mať 100t, tak sa vieš dostať na 0,85 + DPH :D
vrana23 napísal: Št 14 09, 2023 11:46 am Finax je na dlhodobe sporoinvestovanie v poplatkom 1,2 % absolutne nevhodny. V porovnani s nakupom ETF samostatne kde je poplatok TER u klasickeho i-Shares SP500 acc napriklad 0,07% co je 17X drahsie. A to je smutne. Pre teba ako spotrebitela a vesele pre nich ako pre predajcu :)
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa Croven »

murolive napísal: Št 15 02, 2024 12:43 pm Nemyslím si, že poplatok 1,20% p.a. je veľa pre štandartného klienta, ktorý sa v tom nevyzná.
Ja osobne mám Finax, XTB, Portu, Fondee atď, takže to viem porovnať z pohľadu uživateľa. Vždy sa nájde spoločnosť, čo je lacnejšia, ale to čo Finax doniesol na Svk sa nedá poprieť. Začal obyčajných ľudí účtiť investovať - a to je je dôležité. Ja som vo Finaxe od začiatku, keď vznikol. Mimochodom, keď tam budeš mať 100t, tak sa vieš dostať na 0,85 + DPH :D
vrana23 napísal: Št 14 09, 2023 11:46 am Finax je na dlhodobe sporoinvestovanie v poplatkom 1,2 % absolutne nevhodny. V porovnani s nakupom ETF samostatne kde je poplatok TER u klasickeho i-Shares SP500 acc napriklad 0,07% co je 17X drahsie. A to je smutne. Pre teba ako spotrebitela a vesele pre nich ako pre predajcu :)
1,2% za investovanie do ETF je veľa a okrem toho, to ich 100% akciové portfólio aj bez poplatku zaostáva za jedným jediným ETF ktoré kopíruje globálné akciové trhy (MSCI ACWI albo FTS All World inddex), takže nie že to je veľa, ale je to aj zlé - "odborne" namixovali 6 etefiek ktoré zaostávajú za priemerom trhu :palec_hore: :D
Portu je ina káva, lebo tam si vieš poplatok znížiť na 0,6% a vieš si tam vybrať to 1 ETFko ktoré bude byť Finax. Veď pozri do našej hitparády ako sa (ne)darí finaxu voči jednému jedinému ETFku.. Ja by som známemu doporučil nech si spraví investyčný plan u XTB tam nech nakupuje 1 ETF na USA alebo 1 ETF na celý svet, nastaví trvalý prikaz a za 30 rokov može ísť do krásneho dochodku :D
Pravlad
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Po 12 02, 2024 9:37 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa Pravlad »

Teraz ma opravte ak trepem hovadiny, ale nestráca finax kôli vysokému poplatku svoju pointu aj ako konkurencia pre podielové fondy?
VÚB akciové portfólio má v hitparáde dokonca trochu lepšiu výnosnosť ako finax 100/0 portfólio, portfólia s dlhopismi ani nekomentujem..
Do toho vúb fondu viem investovať mesačne automaticky od 20eur bez vstupných poplatkov, priebežný poplatok 1,4% je už veľmi blízko finaxu.
Jediná výhoda je teda daňové oslobodenie po 1 roku, aj to je trochu otázne keďže nevieme ako to je so zlomkovými akciami.
Keby teda žijeme v paralelnom vesmíre kde začal od 2024 platiť časový test aj pre podielové fondy, tak finax by prišiel o svoju jedinú reálnu výhodu.
Nebolo by na čase aby finax znížil svoje poplatky a vyrovnal sa aspoň portu? :D
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa JanH »

Pravlad napísal: St 21 02, 2024 2:04 am Nebolo by na čase aby finax znížil svoje poplatky a vyrovnal sa aspoň portu? :D
Cas: 00:25:00 - podla toho, co som pochopil vsadzaju na pridanu hodnotu - vzdelavanie, obsah, vedlajsie sluzby.. snazia sa vymysliet dalsie sluzby.
https://www.youtube.com/watch?v=4ys8tNgpulY
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa Fund »

JanH napísal: St 21 02, 2024 7:08 am
Pravlad napísal: St 21 02, 2024 2:04 am Nebolo by na čase aby finax znížil svoje poplatky a vyrovnal sa aspoň portu? :D
Cas: 00:25:00 - podla toho, co som pochopil vsadzaju na pridanu hodnotu - vzdelavanie, obsah, vedlajsie sluzby.. snazia sa vymysliet dalsie sluzby.
https://www.youtube.com/watch?v=4ys8tNgpulY
...preco by mali klienti platit ako odovodnie vyssich poplatkov viac kvoli vzdelavaniu,obsahu a vedlajsich sluzieb?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa JanH »

Fund napísal: St 21 02, 2024 7:17 am
JanH napísal: St 21 02, 2024 7:08 am
Pravlad napísal: St 21 02, 2024 2:04 am Nebolo by na čase aby finax znížil svoje poplatky a vyrovnal sa aspoň portu? :D
Cas: 00:25:00 - podla toho, co som pochopil vsadzaju na pridanu hodnotu - vzdelavanie, obsah, vedlajsie sluzby.. snazia sa vymysliet dalsie sluzby.
https://www.youtube.com/watch?v=4ys8tNgpulY
...preco by mali klienti platit ako odovodnie vyssich poplatkov viac kvoli vzdelavaniu,obsahu a vedlajsich sluzieb?
Kolko ludi, tolko chuti. Ani do kina nechodis zadarmo. Aj kniha nieco stoji. Stavili na tento koncept, na zaciatku to fungovalo vyborne lebo nebola konkurencia. S tymi poplatkami nemozu velmi hybat, kedze este stale sa im nepodarilo dostat z cervenych cisiel (Roky 2018-2022 ukončili v účtovnej strate). Na znizenie poplatkov potrebuju navysit objem financii v sprave a to vyzaduje cas.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa wladas »

V cervenych cislach su pretoze stale zisk reinvestuju, napr rozsirenie do zahranicia.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Fund napísal: St 21 02, 2024 7:17 am
JanH napísal: St 21 02, 2024 7:08 am
Pravlad napísal: St 21 02, 2024 2:04 am Nebolo by na čase aby finax znížil svoje poplatky a vyrovnal sa aspoň portu? :D
Cas: 00:25:00 - podla toho, co som pochopil vsadzaju na pridanu hodnotu - vzdelavanie, obsah, vedlajsie sluzby.. snazia sa vymysliet dalsie sluzby.
https://www.youtube.com/watch?v=4ys8tNgpulY
...preco by mali klienti platit ako odovodnie vyssich poplatkov viac kvoli vzdelavaniu,obsahu a vedlajsich sluzieb?
Ved nikto nenuti nikoho byt klientom finaxu. To iste by sa dalo povedat aj o inych produktoch, kde je to cenovo este horsie. Vzdy je to nieco za nieco. Nie kazdemu sa chce samemu na burzu
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nemá to ľahké Finax. Keď začínali, takmer nemali konkurenciu. Hlavne veľkí hráči akoby držali kartel, že nepustia retail k ETFs.
Z pohľadu inštitúcie, potrebuješ mať v správe 100 miliónov, aby si vybral na poplatkoch 1 milión ročne.
Preto cryptofondy mali fees cca 2% a viac. A zrazu prišli hráči ako Blackrock a Fidelity a za mesiac stiahli poplatky pod 0,4% p.a.
Lebo vedia, že oni budú mať v správe miliardy.

Portu je platforma WOOD & Co. To je skupina, ktorá je na trhu 30 rokov, má v správe 4,5 mld €. Môžu si dovoliť nižšie poplatky.
Prišla na trh banka SLSP....bez nejakých extra nákladov vie ponúknuť 0,6%. A také XTB už etablované v EU zistilo, že free lunch láka klientov do kasína, tak dáva investovanie úplne zadarmo. Finax nemal inú možnosť, len ísť na veľké objemy pod správou.
Ktovie koľko dali za etfmatic, ale zatial si zrejme nemôžu dovoliť ísť nižšie.

Najväčšiu slabinu vidím ani nie v tých 1% p.a., ale v tom, že stratégie majú len predvolené. Tým pádom berú zodpovednosť za výnos.
Etfmatic ponúkalo vlastný výber Etfiek... ako sme videli u Andreho...výnos bol porovnateľný so svetovými benchmarkmi.
Výnos Finaxu je slabší a to by mňa osobne odradilo viac ako poplatok (posudzujem len Finax100, teda vlajkovú loď).
Väčšina ľudí nevníma poplatky tak ako my, ale očakávajú vyšší výnos.

Trh na Slovensku je taký, že ľudia sporia po 50-100 €. V západnej EU, kde už nepotrebuješ ľudom vysvetlovať čo sú akcie, možno sporia po 1000 € mesačne. Uvidíme ako Finaxu stúpne AUM. Aj s tým PEPP v 3 pilieri si môžu pomôcť - ked pôjdu cez veľkých zamestnávateľov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa Croven »

JUGGLER napísal: Št 22 02, 2024 12:17 am Najväčšiu slabinu vidím ani nie v tých 1% p.a., ale v tom, že stratégie majú len predvolené. Tým pádom berú zodpovednosť za výnos.
Etfmatic ponúkalo vlastný výber Etfiek... ako sme videli u Andreho...výnos bol porovnateľný so svetovými benchmarkmi.
Výnos Finaxu je slabší a to by mňa osobne odradilo viac ako poplatok (posudzujem len Finax100, teda vlajkovú loď).
Väčšina ľudí nevníma poplatky tak ako my, ale očakávajú vyšší výnos.
No a čo viem, tak v jednom diely v ich podcaste vraveli, že ani neuvažujú o tom, že by si človek mohol zložiť vlastné portfólio z vlastných ETFiek.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

tak ono by to boli dalsie vydavky, ked by si kupil polku ETFka nejakeho, tak oni musia aj tak cele kupit
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa Croven »

niktoalebokadekto napísal: Št 22 02, 2024 7:11 am tak ono by to boli dalsie vydavky, ked by si kupil polku ETFka nejakeho, tak oni musia aj tak cele kupit
To nieje pre výdavky, proste nechcú to tak robiť, že dajú na výber dalšie ETF ktoré si možeš zaradiť do portfólia. Myslia si, že by to ľudia robili horšie ako oni.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa aviceN »

Neviem ako by si obhajili 1.2% p.a. pred ludmi, keby im zrazu umoznili vybrat si jedno-dve ETF, takto aspon "na oko" maju argumenty.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Pravlad
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Po 12 02, 2024 9:37 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa Pravlad »

Kľudne by mohli dať na výber tie ETF čo už majú + pár navyše ako vwce a pod. takže náklady minimálne. Samozrejme taká ponuka poskladaj si sám by mala mať aspoň trochu menší poplatok ako ich predvolené.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa Fund »

Croven napísal: Št 22 02, 2024 8:39 am
niktoalebokadekto napísal: Št 22 02, 2024 7:11 am tak ono by to boli dalsie vydavky, ked by si kupil polku ETFka nejakeho, tak oni musia aj tak cele kupit
To nieje pre výdavky, proste nechcú to tak robiť, že dajú na výber dalšie ETF ktoré si možeš zaradiť do portfólia. Myslia si, že by to ľudia robili horšie ako oni.
...sedliak nalozeny v MSCI alebo S&P500 to robi aj tak lepsie,vyssi vynos,nizsie poplatky,takze v com je moat Finaxu?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa MiBi »

Fund napísal: Št 22 02, 2024 9:24 am ...sedliak nalozeny v MSCI alebo S&P500 to robi aj tak lepsie,vyssi vynos,nizsie poplatky,takze v com je moat Finaxu?
Aktualne ano, ale nemusi to byt tak vzdy. Mozno o 10 rokov sa na to budeme pozerat inak. Precitaj napr.
https://www.finax.eu/sk/blog/ponaucenia ... neho-vziat

Samozrejme rovnake portfolio ako ma Finax si vies urobit aj v EIC alebo u brokera za ovela nizsiu cenu. Ale niekto nema cas sa tomu venovat, alebo niekde treba zacat. Podla mna Finax je vhodny zaciatok, v ich blogu sa da najst kopec dobrych info (samozrejme treba odfiltrovat marketing)
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa Croven »

Fund napísal: Št 22 02, 2024 9:24 am
Croven napísal: Št 22 02, 2024 8:39 am
niktoalebokadekto napísal: Št 22 02, 2024 7:11 am tak ono by to boli dalsie vydavky, ked by si kupil polku ETFka nejakeho, tak oni musia aj tak cele kupit
To nieje pre výdavky, proste nechcú to tak robiť, že dajú na výber dalšie ETF ktoré si možeš zaradiť do portfólia. Myslia si, že by to ľudia robili horšie ako oni.
...sedliak nalozeny v MSCI alebo S&P500 to robi aj tak lepsie,vyssi vynos,nizsie poplatky,takze v com je moat Finaxu?
Moat finaxu je žiadny, ale pre úplne neskúseného človeka čo nechce nič riešiť, tak je to win win oproti produktom z banky. Problém je keď máš podielový fond od nejakeho fin poradcu (vlastná skusenosť), ako som mal ja - samozrejme mi chcel finax a ETF celkovo vyhovoriť a situacia hrala do jeho kariet, pretože v predchadzajucom roku podielové fondy od neho mali trošku lepšie zhodnotenie ako portfolio od Finaxu, takže mňa ako neskúseneho argumentami ubil - vtedy :D
ibi2525
Active Member
Príspevky: 147
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa ibi2525 »

aviceN napísal: Št 22 02, 2024 8:45 am Neviem ako by si obhajili 1.2% p.a. pred ludmi, keby im zrazu umoznili vybrat si jedno-dve ETF, takto aspon "na oko" maju argumenty.
Podľa mňa sa to dnes už nedá obhájiť...keď človek má na výber už toho kopec z lepšími podmienkami. Pozerám podcastý ich ale už mi prídu ako naše banky ktoré bez zmurknutia oka ponúkajú pre nich výhodné pre ľudí nevyhodne produkty a ešte sa snažia opiť krásnymi rečami
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa aviceN »

Bežnému retailu to nevysvetlíš, ten sa musí "popáliť" aby si niečo začal uvedomovať. Keďže investujú do ETF, vidia zelené číselka, sú spokojní, neriešia dopad long term poplatkov.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MiBi napísal: Št 22 02, 2024 9:38 am Aktualne ano, ale nemusi to byt tak vzdy. Mozno o 10 rokov sa na to budeme pozerat inak. Precitaj napr.
https://www.finax.eu/sk/blog/ponaucenia ... neho-vziat
Jeden rok (po 2018) si mohli dovoliť mudrovať:

Podobne dopadol dlhodobo najúspešnejší akciový sektor vo svete, veľké americké technologické firmy. Až do jesene sa zdalo, že budú dominovať ďalší rok, no nakoniec v priebehu posledného štvrťroku stratili takmer 20% hodnoty a zarmútili obrovský zástup investorov.

A takto by sme vedeli menovať ďalšie investície a triedy aktív. Čo z toho pre vás vyplýva?

Nesnažte sa hľadať víťazov a vyberať cenné papiere alebo triedy aktív, ktoré by mali v najbližších rokoch prekonať výnosmi iné.
Mnoho našich klientov by chcelo v portfóliu vynechať niektoré fondy v prospech iných.


Ale treba si uvedomiť, že dôvera k rozhodnutiam finančníkov by mala stáť na tom, že aspoň ich vlajkové lode teda MIX 100% akcie približne kopírujú výnos dvoch najsledovanejších benchmarkov na svete: SP500 a MSCI World. Ja by som pridal ešte jeden najagresívnejší mix, kde by prevažovali technológie, tak aby výnos kopíroval zhruba výsledky Nasdaq 100. Ľudia by si vedeli vybrať: Finax100 SVET - konzervatívne, FINAX 100 USA - neutral ( voľba Buffetta ) a FINAX100 agresívne ( napr. techno ETFs , prípadne 5% crypto ).

Teraz je situácia taká, že po 7 rokoch je výnos Finax100 o 30% nižší ako najkonzervatívnejší MSCI World ( 1500 akcií ) a iba polovičný ako SP500 !:

FINAX 100 (EUR):. Od 21.2.2018: +59,07% (+8,25% p.a.). ETF SVET (EUR): +85% (+11,07% p.a.).
ETF USA za rovnaký čas: +114% (+13,85% p.a.).

PORTU je na tom ešte horšie: Od 1.1.2018: +41% (+5,9% p.a.). ETF SVET v EUR: +81,81% (+10,48% p.a.).

Predstavte si ako by sa mohli pýšiť svojím predvoleným portfóliom, keby prekonávali ETF SVET a pri technologickej verzii i SP500.
Len trebalo zobrať rozum do hrsti, nešpekulovať s backtestingom, ale vsadiť na to, čo sa výhľadovo dlho nebude meniť.
Predsa Buffett nie je blbec, že radí, že SP500 je najlepšou volbou, ešte lepšou ako jeho BRK.
Samozrejme, po rokoch sa môžu portfolia prispôsobiť, ak by amerika a technológie strácali dominanciu - k tomu ale zdravý finančný rozum nemá teraz žiadny argument.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa MiBi »

JUGGLER napísal: Št 22 02, 2024 11:08 am Jeden rok (po 2018) si mohli dovoliť mudrovať:
Ako netvrdim, ze nemusis mat pravdu, ale moze ju mat aj Finax, ak porovnas MSCI World na dlhsom casovom obdobi tak vitazom je FINAX - ak to mam teda dobre namodelovane. :)

P.S. ja tiez vsadzam na USA a technologie - momentalne :) Finax mam len informacne.
Prílohy
finax100.png
Naposledy upravil/-a MiBi v Št 22 02, 2024 11:23 am, upravené celkom 1 krát.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa aviceN »

Rátal si len čistú výkonnosť Finax portfólia alebo tam vieš bachnúť aj 1.2% p.a. čo to spraví?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"