úspešní podnikatelia

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa filip glasa »

otváram túto tému ako novú, aj keď sme ju všelikde inde už trošku načali.
Keď narazíte na nejaké rozhovory s domácimi podnikateľmi, tak to sem hoďte. A merítko úspechu nebudú len peniaze, čím chcem povedať, že penťáci, džejebťáci a podobne sem nepatria.
Nedomáci už musia byť nejako viac zaujímaví ako domáci aby si zaslúžili byť tu prezentovaní :-)

prvý v rade Miro Trnka z Esetu:
http://www.sme.sk/c/3580841/Miroslav-Tr ... vetie.html
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

no to je prave ten typicky jednoproduktovy podnikatel, 20 rokov sa venujem nakej oblasti a potom je stoho uspesna firma..
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa filip glasa »

ešte som si spomenul na konštruktéra čo vynašiel a patentoval nejaké zvláštne ložiská do robotov:

http://ekonomika.sme.sk/c/3579339/Janek ... eseni.html
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa Bebe »

Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa filip glasa »

No bebe je to príliš bombasticky napísané. Vrhnite sa na Inet biznis ešte za mlada a zachvíľu ste bohatý. Stačí sa potom pozrieť napr. na túto diskusiu:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php? ... c&forum=14
a zistíme, že drvivá väčšina blogerov aj keď chcú niečo zarobiť, tak radšej reklamu zruší (lebo im to nehodí ani pár centov za mesiac).

česť výnimkám ako som ja :arrow: hrdinsky v reklame pokračujem a už si môžem dovoliť aj lepší (alebo len drahší?) hosting :lol:
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

na internete moze zbohnatut bar kdo lebo su tam minimalne bariery na vstup - zaregistrujem si domenu a aj naky zlozitejsi web je za par tisic.. a potom je situacia ze milion ludi ma kazdy 10 stranok a stoho celeho sa pise o top 10 ako priklade jak jednoduche je na internete zbohatnut. akorat ze skoro nikomu sa nepodarilo spravit dve uspesne stranky, co len potvrdzuje ze to je skoro cista loteria. na rozdiel napriklad od trnku.

vacsina uspesnych webov vznikla "omylom", nikdo na zaciatku nevedel co stoho bude a jak to bude vyzerat a neto este kolko to zarobi penazi.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa Bebe »

Zaručený recept neexistuje. Tak, ako zo 100 novozaložených firiem v prvých 5-tich rokoch skončí 80% a po ďaľších 5-tich 3/4-tiny zo zostávajúcich. Je to podobné ako iba 5% ľudí dosiahne svoje ciele a podobne. Veď predsa využívame iba okolo 10% svojho mozgového potenciálu, čo by sme chceli? Aby všetci boli úspešný? Oveľa dôležitejšie je, že sa to už niekomu podarilo a teda, že i to môže byť cesta. Tú svoju si každý musí hľadať sám.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa filip glasa »

keď už sme v tom bulvári :) zaujímalo by ma z čoho ten Honza u nás žije.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa radvan »

ucasti v telke, rozhovory bohvie kde, par drobnych asi aj ma takze korunovy milionar bude podla mna ... takze par rokov moze struhat milionara, kym dojdu peniaze uplne ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

radvan napísal:ucasti v telke, rozhovory bohvie kde, par drobnych asi aj ma takze korunovy milionar bude podla mna ... takze par rokov moze struhat milionara, kym dojdu peniaze uplne ...
Honzík si kúpil mercedes

Mníchovský boháč Jan Novotný si vie urobiť radosť! Včera si kúpil „delo“, nad ktorým zaplesá srdce každého milovníka áut - dvojdverové kupé Mercedes CL 500, ktoré stojí okolo 5 miliónov korún. „Áno, kúpil som si auto,“ potvrdil Novotný. Včera s ním opäť bola blondínka, s ktorou ho Nový Čas prichytil pred dvoma dňami. Podľa našich informácií však ide o predavačku áut, takže ich nedávne stretnutie bolo vyložene pracovné.
:lol:
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa Bebe »

Toto je celkom dobrá téma, ale nechápem prečo sám jej autor znevažuje tému, ktorú založil otázkami na nejakého honzu. Má nám byť vari príkladom? Je to úspešný podnikateľ, čo vlastne také prevratné urobil, čo kedy dokázal, podarilo sa mu okrem zmluvy z komerčnou televíziou, čo nie je ani umenie, ani nič závideniahodné. Povedal tento človek vôbec jedinú aspoň trochu významnú myšlienku, či aspoň vetu? Keďže to nesledujem, neviem, ale ak by to tak bolo, iste by to bolo známe možno i mne. Geniálne je na tom iba to, že tento človek prišiel na to, že môže robiť to, čo chce robiť (večierky, pobyt v baroch, frajerky, škandálky) a zistil, že mu za to budú na Slovensku ešte aj platiť. To je celé. Nemyslím, že by to bolo čo i len trochu povšimnuteľné, nie to ešte závideniahodné v pozitívnom i negatívnom zmysle. Je to v našom svete tak, že niekomu stačí ku kariére fotogenická tvár a niekomu nestačí ani päť vysokých škôl. Smutné na tom je, že aj keby sa preukázalo, čo sa tuším už deje, že to bol zo strany televízie vlastne podvod, na Slovensku sa chumeliť nebude. Ľudia radšej veria rozprávkam starej matere, ako realite života.

Takéto seriózne forum by sa malo podobným indivíduám vyhnúť. Iba ak s upozornením, že tadiaľto cesta určite nevedie a naše vzory a príklady sú niekde inde a je ich dosť.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa filip glasa »

Neviem Bebe na čo sa tak rozpisuješ. Pravdepodobne nikto to nepochopil tak, že by bol novotny nejako úspešný. A už vôbec nie podnikateľ.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

bebe ale nemozes hodnotit podnikatelov ciernobielo, ze tento mudro hovori tak je lepsi podnikatel jak niekdo kdo podnika so skladkami a podobne..

na honzikovy sa mozme smiat, ale minimalne musis pripustit ze ma talent na "televizneho blbecka" a vie sa predat o com svedcia aj te jeho frajerky.... nikdo nemoze za to ci je pekny alebo mudry, podstatne je ci svoj talent (hocijaky) dokazes nejako vyuzit. (druha vec je, ze aj nato aby si svoj talent vyuzil potrebujes talent na "vyuzitie talentu" a ani za to nemozes, ci sa s niecim takym narodis alebo ne, ale to uz su moc filozoficke veci)

a prave na podnikani je zajimave to, ze sa dokazu presadit aj ti, "co moc mudro nehovoria" a opacne priklady mas profesorov na vysokych skolach alebo slovenska akademia vied (ak to este eexistuje), dovolim si tvrdit ze vacsina z nich by to v podnikani nedotiahla vobec nikam.

a mozme sa tu bavit o bransonovy, buffettovi a podobnych a myslet si ze na uspesneho podnikatela musis byt nejaky superpodnikatelskygenius, akorat ze ked sa lepsie pozres okolo seba zistis ze naky "babrak" z ucnovky podnika z drevom a ma stoho spustu penazi, alebo aj te spominane skladky, co je zevraj super biznis..

ale aby sme sa teda nebavili o honzikovy.. dneska som zistil ze pokracovanie jednej legendarnej pc hry (soldier of fortune) robili slovaci http://www.cauldron.sk/ , s ktorych par poznam a co sa tyka slovenska su to urcite najtalentovanejsi borci, ale asi sa neurazia ked poviem ze na svetovu prvu ligu sa nechytaju (narozdiel od trnku s esetom v antiviroch), ale aj napriek tomu im to ide zrejme celkom dobre, maju tusim 60 zamestnancov.. druha vec je ze ta hra vyzera na slusny prepadak, ale toto je presne priklad kde sa nejakym zazrakom dokaze presadit aj podpriemerny developer (teda v porovnani zo svetovou spickou)..

no a este jeden (premna nepochopitelny) priklad je isty drzy chlapec z ceskeho internetu preslaveny spamovanim a vseliakymi nie-az-tak-obdivuhodnymi-praktikami.
medzi jeho posledne "velmi seriozne podnikatelske aktivity" patri vymahacska firma, vid reportaz na ct, kde zneho spravili totalneho blbecka a nevedel som si predstavit nic ine jak ze to je koniec jeho "firme".. na moje velke prekvapenie vidim jeho reklamy stale viacej, dokonca aj tuto na fore bol banner. :lol:
tazko povedat ci je nanom nieco obdivuhodne, ale zda sa ze pokial je niekdo dostatocne drzy, dokaze predat ozaj hocico..
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa Bebe »

Najskôr môj "dlhý" príspevok pochopil jonatanus, keďže napísal to, čo bolo medzi riadkami. Spomenul aj vec, ktorá mi v našej spoločnosti najviac chýba a vychádza z predpokladu, že nie každý, kto má talent, má i schopnosť tento talent predať. V USA si môžete najať manažéra, ktorý túto úlohu splní za vás. U nás sa to vyskytuje iba v showbiznise a športe a výnimočne v kultúre. Sú síce PR agentúry, ale tie pracujú väčšinou iba so zlatými vajciami, alebo sa zameriavajú na veľmi špecifickú oblasť, alebo chcú za prácu zaplatiť dopredu. Chýbajú tu hľadači talentov. Potom naša spoločnosť tak aj vyzerá. Väčšina chodí do práce iba preto, že tam dostane výplatu a svoje danosti a talent nikdy nevyužije.

Vôbec netvrdím, že úspech môže dosiahnuť nejaký supergénius. Možno, že práve naopak. Niekedy stačí byť v správnom čase na správnom mieste. Osobne si myslím, že je oveľa dôležitejšie to, čo úspechu predchádzalo, ako úspech samotný. Z toho potom môžeme usúdiť, či sa jedná o súbor predpokladov, alebo postupov, či činností, alebo len o súhru náhod. Ak ide o prvú možnosť, možno akosi úspechu ísť cieľavedome v ústrety, ako sa od neho nevedomky vzďaľovať. Teórie tvrdia, že ak máte cieľ, plán na jeho realizáciu a sústreďujete sa dlhodobo na jeho uskutočnenie a neuhnete z cesty, ani nepoľavíte v snažení, úspech sa takmer neomylne dostaví. Každá cesta k úspechu je induviduálna, preto sa nedá jednoducho okopírovať. Metódy k nemu vedúce však okopírovať možno.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bebe napísal:Teórie tvrdia, že ak máte cieľ, plán na jeho realizáciu a sústreďujete sa dlhodobo na jeho uskutočnenie a neuhnete z cesty, ani nepoľavíte v snažení, úspech sa takmer neomylne dostaví.
tak s tymto ja nemozem suhlasit, to je take jak knizka od kyosakiho - staci dat vypoved v praci a zacat podnikat. podla mna k tomu treba mat nejake realne predpoklady, samotna snaha nestaci a je jedno ci je to podnikanie, sport, hra na husle alebo investovanie.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa radvan »

co sa tyka hoznika, alesa a spol ...

samozrejme, ze existuju takyto "podnikatelia", ktorym sa nieco podari a par rokov im to slape (alebo je pravda niekde uplne inde a tvaria sa ze sa im dari - co je este pravdepodobnejsie :) ) ... moj nazor vsak je ze nemaju sancu udrzat sa dlhodobo a je otazkou casu, kedy padne kosa na kamen ... povedzme, ze pridem do casina na ruletu a jeden vecer vyhram, dalsi vecer zase vyhram ... ludia okolo si hovoria - wow ten typek to vie, ten ma system - a potom padne kosa na kamen (kedze v kasine na rulete stale padne kosa na kamen :) ) ... rovnake to je v tomto ... na kazdeho honzika a alesa podla mna pripada 20 rovnych "superhviezd" ktore to stastie nemali a s tou spravnou osobou sa nevyspali, alebo do toho spravneho zadku nevosli, kedze tam uz nebolo miesto ... naozaj si nemyslim, ze niekto ako honzik alebo ales bude taka superhviezda aj za 20 rokov ... rovnako ako si nikto nespomenie na tokio hotel, spice girls a podobne srandy ... rovnako ako urobit 100% na burze za rok nie je az tak tazke, ak ma clovek stastie ... to ale neznamena, ze mu to bude fungovat trvalo ...

take moj nazor je ten, ze to ze to niekomu ide 2 roky (myslim honzika napr) neznamena ze mu to bude fungovat dalsich 18 ... a az bude 20 rokov v tomto biznise a stale bude uspesny a bulvar a telky a frajerky o neho budu mat zaujem, tak potom poviem ze to chalan vie (povedzme ako madona ... spievat nikdy nevedla najlepsie ale aj tak sa drzi hore dlhsie ako ktokolvek iny) ... ale dovtedy sa usmievam :)

co sa tyka snahy ... podla mna existuje nieco ako subor vlastnosti ktore potrebuje clovek aby bol uspesny v niecom (talent) ... a rovnako ako to je na sport tak je to na podnikanie ... to vsak nestaci ... usilie a talent zabezpecia, ze sa dany clovek dostane niekam doprostred pelotonu - ak to zoberiem z hladiska sportu, tak niekto ma snahu, trenuje a ma predpoklady, tak sa dostane hrat do 1-2hej ligy na slovensku ... ale k tomu aby isiel hrat NHL alebo do anglickej extraligy uz nestaci len talent a snaha ... tam uz musi byt proste velky kus stastia (vsimne si ta couch, v nejakom dolezitom zapase mas dobry den a muzstvo vdaka tebe vyhra, vyhybaju sa ti zranenia atd.) ... takze v principe suhlasim s Bebe ... ma zmysel robit to co cloveka bavi a snazit sa o uspech ale nestavat mety na tom, ze musim byt tak a tak uspesny ... kedze to mi nepomoze ... az prejde 20 rokov pri urcitej davke talentu (mensej aj vecsej) a velkej trpezlivosti sa niekam vpred clovek dopracuje ... dolezite je aby ho to co robi bavilo podla mna (a nemal pocit ze zabija cez den cas) ... buffet a branson neboli uspesny len preto, ze mali talent a stastie ale aj preto, zeich to proste bavilo, ak by sme sa kohokolvek z nich spytali, co by isli robit este raz, tak by sa pustili podla mna do toho isteho len z toho dovodu, ze ich to bavi ... k inym tak velky uspech neprisiel ale to nie je az tak podstatne, ked ich to bavi ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

neni to sice naky mega biznis, ale mozno o to zajimavejsie:
http://pocitace.sme.sk/c/3608471/Obedov ... racii.html
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa Bebe »

Pekne si to rozanalyzoval "radvan", možno by sa dalo aj viac, ale to už je asi nad rámec tohto zoskupenia čitateľov. Tá madona je krásny príklad.

Ja by som ešte o tom šťastí. To čo si popísal, že: (odrazu sa ti niečo podarí, máš dobrý deň, sezónu, niekto si ťa všimne, vyhýbajú sa ti zranenia. Ono sa to povie, že to je náhoda. Pravda je však taká, že takéto veci sa nestávajú len tak. Môžete si to overiť na nejakom nešťastníkovi, alebo smoliarovi. Donekonečna opakujúce sa chyby. A na sebe si môžete overiť, že ak prídete na to, čo nejakú katastrofu spôsobilo, a odstránite to, povedané inou rečou niečo zmeníte, začne sa štastie na vás usmievať. Poviete si náhoda. Ale žiadna náhoda. Iba zákon o príčine a následku. Ale už sme zas niekde za hranicami tohto fóra.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

bebe s tym stastim necelkom suhlasim.

zober si dvoch ludi, jeden zacal investovat v roku 1990, predal v roku 2000, spravil x% a je z neho investicny genius, pritom ani nemusi vedet co je to p/e
taky isty clovek mohol zacat investovat v 2000, za dva roky prisiel o polovicu, zavrel to a uz dokonca zivota nechce videt akcie

jaky je medzi nimi rozdiel? jeden si o sebe moze myslet ze je buffett2, druhy zase ze je totalny antitalent akciovy, pritom cely rozdiel je len stastie - kedy zacali investovat.

teraz je spusta ludi co nakupili emergings markets fondy, ani nevedia co to je, robi im to mozno 50% rocne a niekdo moze riesit burzu odrana do vecera, studovat, rozmyslat, tradovat, bubliny ma na mozgu stoho a nespravi tolko co ten druhy investor. alebo ceska burza - cez.. a podobne..

pri podnikani podobne... hlavne te stranky.. niekdo si spravi preseba naku blbost a zhodou okolnosti sa stoho stane $milionovy web, ale to vobec netusil...
ako napriklad tato 17-rocna slecna:
http://www.thomasdemaesschalck.com/17-y ... pace-site/

to iste kontakty, stretnes niekoho, kdo pozna niekoho, kdo pozna niekoho a zrazu mas nejaku prilezitost, ktoru keby si nestretol niekoho kdo pozna niekoho kdo pozna niekoho by si v zivote nemal.

urcite existuje korelacia medzi nakym podnikatelskym/investicnym talentom a podnikatelskymi/investcnymi vysledkami, ale urcite to neni tak ze trocha lepsi podnikatel/investor zarobi trocha viac jak ten druhy, nahoda tam zohrava stale velku rolu..

samozrejme ak niekdo sedi doma a len nadava jake ma nestastie, to je o niecom inom... a pokial ma niekdo realne aspon naky talent a dostatocne dlho skusa, raz by sa mu nieco podarit malo.. ale stale je to do velkej miery o nahode.. a teda aj stasti a nestasti..
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa Bebe »

jonatanus napísal:bebe s tym stastim necelkom suhlasim.
Vôbec s tým nemusíš súhlasiť, pretože aj môj brat si myslí, že ak niečoho, čo sa predáva nakúpi veľa, prestane sa to predávať a jemu to zostane na sklade. A funguje mu to :) .

Človeku sa v živote prihodí hocičo. Češi hovoria "první vyhrání, z kapsy vyhání". Čo v preklade znamená, že ak človek príde k niečomu veľmi ľahko, aj o to veľmi ľahko čoskoro príde. Ja som hovoril o dlhodobom úspechu a myslím, že o to nám tu ide predovšetkým. Teda čo sa týka peňazí, nielen stať sa bohatým, ale bohatstvo si aj udržať. V ďalšom rade ak ide o rodinné bohatstvo, vychovať niekoho, kto bude toto imanie spravovať i v nasledujúcej generácii.

Niektorí ľudia, idú za úspechom inštinktívne, bez veľkej námahy. Robia tie správne veci s nonšalantnou vrodenou ľahkosťou ani nevedia ako. My, ktorým táto danosť nebola vrodená, musíme k svojim cieľom pristupovať sofistikovanejšie a s určitou námahou sa k nim dopracovať. Je už takmer vedecky dokázané, že to ide.

Okrem toho, úspech sa nemeria iba množstvom zarobených peňazí, ale aj spôsobom, akým k tomu došlo a ďalšími morálnymi parametrami.

A teraz nebudem s Tebou súhlasiť ja. Ak niekto dostatočne dlho niečo skúša a nakoniec sa dopracuje k želanému výsledku, nie je to o náhode a štastí, ale od odmene za vytrvalú prácu a intenzívnu činnosť.

Ak by si iba trošku chcel, každého úspech by si mohol zdôvodniť či spochybniť šťastím a náhodou. Stačilo by iba trošku detailnejšie sa pozrieť na proces vzniku úspechu a určite by si tam také niečo našiel. Takže v konečnom dôsledku je to o tom, ako sa na to pozeráš. Ak sa pozeráš tak, že sa neoplatí nič robiť, len čakať na náhodu, sám si zatarasuješ cestu. Takže..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa filip glasa »

jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bebe napísal:A teraz nebudem s Tebou súhlasiť ja. Ak niekto dostatočne dlho niečo skúša a nakoniec sa dopracuje k želanému výsledku, nie je to o náhode a štastí, ale od odmene za vytrvalú prácu a intenzívnu činnosť.
to som ja nespochybnoval, len tvrdim ze ak pridas o 1% snahy, nedosiahnes o 1% lepsi vysledok. jasne ze ked nebdues robit nic, nedosiahnes nic, ale ked budes robit vsetko, mozes dosiahnut: nic, nieco alebo vsetko, teda to nieje zavysle 1:1 len na snahe..

ja som asi ten posledny co si bude stazovat, ale prave preto tam mozno vidim to stastie/nestastie, resp. nahodu, ze s niecim som sa narobil jak idiot, investoval som dotoho spustu casu, penazi, atd., vnimal som to ako velku sancu ze s toho nieco bude a bol z toho prd a naopak, nieco doteraz nechapem jak sa mi vobec mohlo podarit a uvedomujem si, ze som mal mozno viacej stastia jak rozumu...

a pokial uznas ze v podnikani aj investovani hra nahoda velku rolu, tak vzorec na uspech neni: talent+usilie=uspech ale talent+usilie+nahoda=uspech

alebo v sporte, mozes mat talent aj trenovat jak blbec, pride nake zranenie a konec..

nahoda sa da samozrejme obmedzit pokial skusas dostatocne dlho, ale ten mozny rozptyl vo vysledku je obrovsky.. zober si majetok buffetta a nakeho "obycajneho uspesneho cloveka", to je vacsi rozdiel jak medzi "obycajnym uspesny clovekom" a bezdomovcom s notabene..
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa radvan »

jonatanus napísal: nahoda sa da samozrejme obmedzit pokial skusas dostatocne dlho, ale ten mozny rozptyl vo vysledku je obrovsky.. zober si majetok buffetta a nakeho "obycajneho uspesneho cloveka", to je vacsi rozdiel jak medzi "obycajnym uspesny clovekom" a bezdomovcom s notabene..
s tymto uplne suhlasim ... vsetok talent a snaha vie podla mna zabezpecit, ze sa dostanes s velmi vysokou pravdepodobnostou na uroven vyssej strednej triedy niekedy pred dochodkom (aj ked mozme debatovat, ze co to je, ale v podstate hovorim o us&eu pomeroch, nie svk) ... ist vyssie znamena mat stastie v niecom ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa Bebe »

Myslím, že hovoríme o tom istom, iba neviem prečo to ty nazývaš náhoda/šťastie. Ale poporiadku.

O úspechu a vynaloženej námahe hovorí okrem iného princíp, ktorý sa nazýva Paretovo pravidlo, podľa ktorého 20% činností prináša 80% výsledku. Človek je už raz taký. Ak by si chcel vyselektovať tých 20% s najväčšou pravdepodobnosťou sa Ti to nepodarí, pretože do hry vstupujú aj iné faktory. Jednak rozum, ktorý aj tak využívame asi na 10%. Ďalšími faktormi sú intuícia, kreativita, inšpirácia a podobne. Kúzlo je v tom, že sa Ti potom stane, čo popisuješ, že niečo dosiahneš takmer bez námahy. K tomu sa však musíš nejako prepracovať. A to je tých 80% neproduktívnych činností.

Tvoj vzorec "talent+usilie+nahoda=uspech" by sa dal prijať za predpokladu, že definícia náhody bude: náhoda je cieľavedomá, či podvedomá činnosť smerujúca k vytváraniu podmienok a spojitostí vedúcich k želaným cieľom.

Zranenie pri športe Ti nepríde ani poštou, ani taxíkom. Ak športuješ a nesnažíš sa dostať za svoje hranice možností, zranenie sa Ti vyhne. Preto máš trénovať rozumne a nie ako blbec.

Čo sa týka majetku, osobne nevidím veľký rozdiel, či máš jednu, alebo štyridsať miliárd. Porovnávanie majetku je rovnaké, ako porovnávanie penisov.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bebe napísal:Tvoj vzorec "talent+usilie+nahoda=uspech" by sa dal prijať za predpokladu, že definícia náhody bude: náhoda je cieľavedomá, či podvedomá činnosť smerujúca k vytváraniu podmienok a spojitostí vedúcich k želaným cieľom.
priklad: ides na pivo so zenou a jej kolegami, kde zistis ze jedneho kolegu stryka bratranec by potreboval nakupit to co ty predavas v nakom obrovskom mnozstve.

dostanes sa ku zakazke za xy milionov, pritom to nebolo nic cielavedome, nesiel si na pivo s tym ze tam ides "podnikat".

scenar cislo dva: zene si povedal ze sa ti ist nechce, nezohnal si ziadny poriadny kseft a za rok si skrachoval.

toto je to co ja nazyvam nahoda.
Ak športuješ a nesnažíš sa dostať za svoje hranice možností, zranenie sa Ti vyhne. Preto máš trénovať rozumne a nie ako blbec.
si dobry futbalista, zrazi ta auto a skoncis na voziku. to neni nahoda?
Čo sa týka majetku, osobne nevidím veľký rozdiel, či máš jednu, alebo štyridsať miliárd. Porovnávanie majetku je rovnaké, ako porovnávanie penisov.
ale jak chces potom porovnavat uspech? jak urcis kdo je uspesny a kdo ne?
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa Bebe »

Ja viem Jonatanus, ako to myslíš, a veľa storočí sí obyčajní ľudia, ale i filozofi mysleli to isté. Dnes však zvlášť v demokraciách je možné využiť tieto poznatky k cieľavedomému dosahovaniu cieľov a pristupovať k problematike programovo nielen v oblasti peňazí, ale i v takých oblastiach ako vzťahy, kariéra, zdravie a podobne.

Žiadny úspech nemôžeš dosiahnuť sám. Vždy potrebuješ pomoc niekoho iného, či sú to zákazníci, spolupracovníci či ľudia úplne neznámy. Zjednodušene povedané ak máš vytýčený cieľ, cesta k nemu sa už nájde aj keby k jeho dosiahnutiu mala prispieť neuveriteľná "náhoda". Povedané polopaticky, ak robíš správne veci a ak súčastne robíš veci správne, "náhoda" si Ťa nájde.

Pochybujem, že pre Buffetta bolo cieľom stať sa druhým najbohatším človekom platnéty. A keď sme už u neho, jeho zbohatnutie určite nebola žiadna náhoda. Okrem toho výška bohatstva môže byť aj cieľom, ale aj vedľajším produktom.

Úspešný je ten, kto má, čo chce mať, kto je tam, kde chce byť a kto robí to, čo chce robiť. Peniaze s tým súvisia iba okrajovo a sú iba prostriedkom, na dosiahnutie niečoho a nie samotným cieľom. Nemožno povedať, že WB je úspešnejší, než ktokoľvek iný iba preto, že jeho majetok je astronomický.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

bebe takze ty tvrdis, ze za vsetko zle co sa komu stane, za to moze kazdy sam a vsetko dobre je len dosledok cielavedomej cinnosti? tebe sa nemoze stat, ze ta zajtra zrazi ozraty sofer? alebo ten kdo zdedil v restituciach milionove majetky (a pritom je to uplny blbec), to bola jeho cielavedoma cinnost?
Žiadny úspech nemôžeš dosiahnuť sám.
mozes, na burze mozes
A keď sme už u neho, jeho zbohatnutie určite nebola žiadna náhoda.
to som netvrdil, ale co povies na to ze niekdo nevie o burze vobec nic, nakupil akcie cezu pred x rokmi, spravil y-nasobok a niekdo iny riesi burzu od rana-do vecera a zarobil menej?
napr:
prvy clovek: talent=0, usilie=0, vysledok=10nasobok
druhy clovek: talent=100, usilie=100, vysledok=5nasobok

ako vysvetlis ten rozdiel vo vysledku? tvoja rovnica talent+usilie=vysledok nefunguje

bmg invest:
prvy clovek: talent=0, usilie=0, vysledok=+50% (stihol vybrat)
druhy clovek: talent=0, usilie=0, vysledok=-100% (nestihol vybrat)
Úspešný je ten, kto má, čo chce mať, kto je tam, kde chce byť a kto robí to, čo chce robiť.
podla tvojho merania uspechu je milionkrat uspesnejsi naky budhisticky "povalac" ako komplet forbes400 ludia dokopy.

sport sa mera v sekundach, goloch, kilogramoch, bodoch.. investovanie a podnikanie v percentach (+dalsie parametre) a peniazoch... zoberes skupinu ludi, zoradis ich podla vysledkov, nadpriemerny=uspesny, podpriemerny=neuspesny. hotovo...
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa Bebe »

takze ty tvrdis, ze za vsetko zle co sa komu stane, za to moze kazdy sam a vsetko dobre je len dosledok cielavedomej cinnosti?
Neviem, ako a prečo sa dejú zlé veci. Nemám dôvod sa tým zaoberať. Iba viem, že sa mi určité zlé veci opakovane diali a už sa nedejú. Sú ľudia, ktorí to vysvetlujú ako si to napísal, osobne si však myslím, že je to komplikovanejšie, ale nevenujem sa tomu. Vdruhej vete, ak zmeníš "aj" za "len", bude to zodpovedať, tomu čomu verím, lebo to mám odskúšané.

Peniaze samozrejme môžeš zarobiť aj sám a je to najistejšia cesta. Nikdy však nezarobíš toľko, aby si sa mohol merať s podnikateľmi. Ak hodnotíme podnikateľský úspech napr. aj WB musel presvedčiť investorov už v 26rokoch, aby jeho Buffett Associates zverili peniaze, teda potreboval k tomu iných ľudí. Lepšie by teda bolo napísať žiadny výraznejší úspech nemôžeš dosiahnuť sám.

Ak sa ten Tvoj snaživec celý deň babre s burzou bez výraznejšieho úspechu, potom jeho talent=0 Iba úsilie=100. Úsilie z krátkodobého pohľadu nestačí. Sám si možno zažil, že keď sa strašne o niečo snažíš, môže to dopadnúť katastrofou, blamážou, alebo neúspechom. Ak však bude snaživec v úsilí neoblomne pokračovať, aj bez talentu bude nakoniec pravdepodobne na tom lepšie, ako ten, čo jeden raz natrafil na "náhodu". To by si za úspešných musel považovať i výhercov Jackpotu.

Neviem, prečo porovnávaš budhistického mnícha, ktorý žije z milodarov, a pritom veľmi skromne a v rámci svojej viery má celý život konať dobro a pomáhať druhým a ľudí z nejakého rebríčka kde ide predovšetkým o výšku majetku a nič iné sa neposudzuje. To je ako by si provnával matku Terezu s Paulou Wild.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa jonatanus »

no vidis, takze nahodu uplne vylucit nemozes. mozes ist "stesticku naproti", ale aj tak je v hre nahoda a ta je rozptylena od extremenho stastia az po extremne nestastie. od hladnych deti v afrike az po tych, co zdedily miliardove majteky.

a ked sa to prezenie do extremu, tak v zivote nakonec nemoze clovek vobec za nic, pretoze si nevyberes:
1. genetiku - vsetky vlastnosti, talent, atd.
2. miesto kde sa narodis (vratane rodicou)
a vsetko ostatne je odtoho odvodene, kde vyrastas, s jakymi ludmi sa stretavas, atd..

ale to uz je diskusia trocha o inom...
Nikdy však nezarobíš toľko, aby si sa mohol merať s podnikateľmi.
na burze mozes zarobit sam miliony dolarov
Neviem, prečo porovnávaš budhistického mnícha
pretoze si napisal "Úspešný je ten, kto má, čo chce mať, kto je tam, kde chce byť a kto robí to, čo chce robiť".. a budhista v podstate nechce mat nic = takze ma vsetko.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa BGuru »

http://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Gardner
z homlesaka majitel brokerskej firmy. Ci bolo viac usilia, ci stastia, ci talentu ?
Je to aj nedavno sfilmovane
http://www.csfd.cz/film/221903-stesti-n ... text=49868
trailer
http://www.csfd.cz/film/221903-stesti-n ... e/trailer/

Zaoberat sa inymi ako a co dokazali? Je to podstatne ? Co ma byt vysledkom? motivacia? zavidenie? depresia ?

Nedostatok stastia?
Dolezite je uvedomovat si, ze ako sa sprava clovek k inym ludom , tak sa oni spravaju k nemu.
IMHO - odtial niekde sa to stastie odvija.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa BGuru »

Obrázok
Celkom dobry film - "21" - sa v aprili chysta o "podnikateloch s Black Jackom" :mrgreen:
V hlavnej ulohe Kevin Spacey.
http://www.csfd.cz/film/231935-21/trailer/
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa filip glasa »

slavomir
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 22 01, 2008 12:40 am

Komoditny makler

Príspevok od používateľa slavomir »

Zdravym vsetkych

Chcel by som uvodom mojho vstupu do tychto for napisat zaujimavu pikosku.
Bol som financnym poradcom a tak docela tomu kolotocu uz rozumiem.
Na webe som nasiel pracovnu ponuku ,, jednej,, fyrmi obchodnika s cennymi papiermi - hlada novych ludi.
Ja som sa prihlasil ze ja mam zaujem aj docela vedomosti o tej praci - studeny pot pri investovani..
Ale mam problem - nemam maturitu , hoci som ich informoval ze viem o com je praca burzoveho maklera a maturu si popri
praci dorobim.Odpovedali velice stroho: Nemate maturu , nemame o vas zaujem
Spitam sa takto , keby som mal maturu z murarciny alebo kydania hnoja , uz by ste ma zobrali?
Ved kydanie mi uz dopredu hovory ze cudzie miliony budem riskovat na trhoch.
Ani sa ta firma neunuvala sa stretnut na kus reci , ale caka na ludi s ,, MATURITOU .. :mrgreen:
Grankow
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Št 24 05, 2007 2:10 pm

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa Grankow »

neviem slavomir ci si si robil svojim prispevkom srandu ale...
...asi to nebolo len o tej mature... ked si im do tej fyrmi napysal, asy pochopyly :roll:
Ale tesim sa na dalsiu tvoju pikosku :D
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Komoditny makler

Príspevok od používateľa Andrej »

slavomir napísal:Zdravym vsetkych ... fyrmi ...docela vedomosti ... Spitam sa takto... mi uz dopredu hovory...
Presne ako pise kolega vyssie - ak si s nimi komunikoval pisomne a videli tie hrubky, tak ta maturita bola mozno len zamienka. Ziadna firma nezoberie cloveka ktory ju moze zakladnymi nedostatkami strapnit u klientov. Nie ze by si klienti nutne potrpeli na gramatiku, neznalost gramatiky je len sprevodny jav ked clovek necita, alebo cita velmi malo. A to zase vypoveda nieco o znalostiach, no offense. Samozrejme este vzdy to moze byt disortografia, ale toto je potrebne oznamit firme vopred.

Samozrejme tu na fore si pis ako chces, myslim ze vacsina prispievajucich si tu ceni viac obsah ako formu, ak sa prave nehadaju 8)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa filip glasa »

no aby som sa začal zachvilku aj ja hambiť kvôli gramatike. Ale teda snáď na životopise a motivačnom liste by som si dal dosť pozor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: úspešní podnikatelia

Príspevok od používateľa filip glasa »

Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"