Denný pokec o tradingu a o akciách

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

Minervini: "If trading was as easy as drawing trend lines, everyone with a ruler would be a multi-millionaire."
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Každý verí niečomu inému a každý má svoju pravdu. Relatívnu. Lebo raz funguje, inokedy nie. A tak si všetci môžu prísť na svoje, ale nemusia. Bottomfisher kupuje pri supporte (S) a predáva pri rezistencii (R). Ked cena prerazí R, profitujú breakoutisti. SL si dajú pod R a ked cena ide vyššie, R sa stane S. A už tu máme uptrend v ktorom profitujú uptrendisti a bežní investori.
Ak je cena vysoko, nastupujú shorteri. Vedia, že value hráči začnú predávať ked je akcia overvalued. Pokles odštartujú analýzy špekulantov na short (napr. Citróni), alebo zlé správy na ktoré striehnú momentum trejderi. Ked cena klesne, buy and hold investori pustia žilou (niektorí vyberú straty, iní držia lebo firme veria, alebo hrajú na dividendy )... ale tam kde tečie krv sa nabalia shorteri. Na každom supporte striehnú bottomfisheri, každé prerazenie supportu hrajú breakdownisti. Ked je akcia príliš vyklesaná a vypredaná nastupujú zase iní, napr. CCI hráči, hráči na podhodnotenosť, value investori ...
Ked dobré správy odštartujú znova rast ceny, shorteri squeezujú, downtrend je nahradený uptrendom atď. A popritom grafy robia formácie - v každom timeframe...nie sami odseba, ale preto, že participanti niečomu veria a na niečo hrajú...
Hrajú to ľudia...múdri i hlúpi, všetky typy psychík...aj roboti bez psychiky... Každý má svoju stratégiu, svoju logiku. Každý deň, každá hodina, každá minúta je iná, lebo to ovplyvňuje kopa ďalších faktorov ako nálada na trhu, politici, makrá, centrálne banky, análi, velkí hráči....Pri každej akcii, či komodite platí, že ked sa jeden väčší hráč rozhodne dnes predať/kúpiť väčší balík, tak chtiac/nechtiac aspoň krátkodobo ovplyvní cenu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:A popritom grafy robia formácie - v každom timeframe...nie sami odseba, ale preto, že participanti niečomu veria a na niečo hrajú...

Lenže aj úplne náhodná činnosť ako hod mincov vytvára grafy, na ktorom sú trendy, vrcholy, dna, suporty rezistencie...To som čítal už dávno asi u Larryho Williamsa, ale celkom slušne to popisuje tento článok.

https://www.forexrebel.net/hod-mincou-a-forex/" onclick="window.open(this.href);return false;

Týmto odkazom nechcem robiť reklamu forexrebelovi, lebo tak isto, ako každému inému predajcovi školení o tradingu, mu neverím ani to, že má "nos medzi očami", ale tento jeho článok je podľa môjho názoru pravdivý.
Každý verí niečomu inému a každý má svoju pravdu. Relatívnu. Lebo raz funguje, inokedy nie. A tak si všetci môžu prísť na svoje, ale nemusia.

Ak pôjdeme do kasína, sadneme za ruletu a budeme vsádzať vždy na tú istú farbu, ty na čiernu, ja na červenú tak v dlhodobom priemere budeme mať striedavo 18x pravdu , 18x nepravdu a 1x obaja naraz nepravdu, keď padne nula.
Podobne je to so všetkými bottomfishermi, breaoutistami,shortermi, longermi a inými krátkodobými obchodníkmi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Rokosák »

cryptotrader napísal: veda je exaktna.
Dovolim si oponovat. Exaktne vedy su exaktne lebo narabaju s vecami, maju vysoku opakovatelnost a predvidatelnost a tym su jednoduchsie ako spolocenske vedy. U spolocenskych vied skumas reakcie ludi ci uz jednotlivcov, alebo ich skupin, ktore zavisia od ludskych faktorov. Ludske vstupy sposobuju neopakovatelnost a tym dalsiu uroven neexaktnosti a zlozitosti. Prikladom je medicina ci sociologia, ktore pracuju na statistickom zaklade. Tym vsak nechcem tvrdit, ze TA je veda.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jogo: ked som napísal, že ,,všetci si môžu prísť na svoje, ale nemusia,, tak tých čo ,,nemusia,, som myslel v tom zmysle, že nemusia vďaka svojej neschopnosti.

Štatistiky vravia, že v tradingu prerába dajme tomu 75-80% ľudí, ale to neznamená, že tradingom sa nedá konzistentne zarábať.

Tých 80% ľudí prerába vďaka svojej neschopnosti. Nie sú schopní sa vyučiť, nie sú schopní nájsť svoj edge, systém, pravidlá, nie sú schopní zvládať svoju psychiku, money a risk manažment atď.

Trading je náročná vec, nie je to žiadne remeslo ktorému sa hocikto vyučí a začne zarábať. Nevravím, že sa nedá vyučiť - môžeš niekoho vyškoliť , naučiť ho systém , stratégiu, vysvetliť pravidlá ako to funguje...ale ked nemá vôľu, psychiku, disciplínu, či zanietenie, tak z neho pravdepodobne nič nebude.

Preto stále vravím: OK, je možné vyškoliť, ale trebalo by najprv psychologické testy a vybrať takých jedincov, ktorí majú na to predpoklady.

Čo sa týka investingu, tam je opačná situácia. Akcie dlhodobo rastú - to je obrovský edge, takže takmer 100% ľudí môže investovaním do akcií zarábať. Netreba zložité školenie, netreba knihy od Gladiša - stačí vysvetliť pojem diverzifikované portfólio, alebo dať sedliacku radu: investuj do indexov a nepotrebuješ žiadne vzdelanie.

Ešte k tomu tradingu. Z tých 20% je polovica takých čo neprerábajú, ale ani nezarábajú...proste trading pre nich dlhodobo nemá zmysel. Ostáva cca 10%, čo zarába. Z nich tiež zhruba polovica sú takí, čo sa im to oplatí, čiže zarábajú viac ako investori, alebo sa tým dokážu živiť (tú poslednú kategóriu odhadujem na 1% ).

Takže tá menšina profitabilných, scvrknutá na 5%, to sú ľudia, ktorí dokážu na burze profitovať z tradingu. A tých keby si rozoberal, že čo robia, tak by si neobjavil žiadny holy grail (čo funguje ako švajčiarske hodinky), ale len to, že majú svoju stratégiu, systém, pravidlá. Tých profitabilných stratégii sú desiatky, možno stovky...v rôznych assets, kategóriách, timeframoch...od scalpingu, cez swingtrading až po pozičný trading... a tu by som pripomenul slova Rokosáka, že niektoré javy ,,maju vysoku opakovatelnost a predvidatelnost,, a to je podstata profi tradingu, ktorý nie je založený na šťastí a náhode.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa miroslav12 »

JUGGLER napísal: v tradingu prerába dajme tomu 75-80% ľudí, ale to neznamená, že tradingom sa nedá konzistentne zarábať.

Ešte k tomu tradingu. Z tých 20% je polovica takých čo neprerábajú, ale ani nezarábajú...proste trading pre nich dlhodobo nemá zmysel. Ostáva cca 10%, čo zarába. Z nich tiež zhruba polovica sú takí, čo sa im to oplatí, čiže zarábajú viac ako investori, alebo sa tým dokážu živiť (tú poslednú kategóriu odhadujem na 1% ).
Zdroj těchto čísel?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Ešte k tomu tradingu. Z tých 20% je polovica takých čo neprerábajú, ale ani nezarábajú...proste trading pre nich dlhodobo nemá zmysel. Ostáva cca 10%, čo zarába. Z nich tiež zhruba polovica sú takí, čo sa im to oplatí, čiže zarábajú viac ako investori, alebo sa tým dokážu živiť (tú poslednú kategóriu odhadujem na 1% ).
Teraz to napíšem natvrdo, lebo stále napíšem dlhý príspevok a asi není pochopené, čo tým chcem povedať.

Podľa mňa ma trading v rozsahu SL 1% a menej hodnoty podkladového aktíva a PT 1% a menej hodnoty podkladového aktíva, má náhodné rozloženie ziskov a strát. Preto není možné v tomto rozsahu SL a PT nájsť dlhodobo ziskový systém , ako není možné nájsť dlhodobo ziskový systém na rulete.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miroslav12 napísal: Zdroj těchto čísel?
Tých 75-80% je zo štatistik brokerov, tak si to zhruba pametám...nerobím si kópie štatistík. Viackrát sme to preberali , aj zo zdrojmi a boli k tomu aj nedávno nejaké príspevky, len nepametám sa v ktorom vlákne. Posurfuj, nájdeš.

K rozloženiu tých zvyšných 20-25% je časť zo štatistík, ktoré som si zapametal a ten odhad 5% zahrňajúci 1% profíkov je môj názor. Možno aj to 1% je veľa keď si uvedomím kolko ľudí sa púšta do tradingu a nemá dosť vedomosti ani skúsenosti.
Bolo by to 10 profíkov z 1000 hráčov a to je možno priveľa.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:
Podľa mňa ma trading v rozsahu SL 1% a menej hodnoty podkladového aktíva a PT 1% a menej hodnoty podkladového aktíva, má náhodné rozloženie ziskov a strát. Preto není možné v tomto rozsahu SL a PT nájsť dlhodobo ziskový systém , ako není možné nájsť dlhodobo ziskový systém na rulete.
Nesúhlasím. Takéto okliešťovanie podmienok podľa mňa nemá význam. Základom väčšiny úspešných systémov je PT > SL, kým základom neúspechu býva malý PT a žiadna SL. Okrem toho mňa vôbec nezaujíma ako prerába 80% participantov.
Sú pre mňa nepodstatní a je to ich vec. Mňa zaujímajú iba ziskové stratégie.

Mimochodom, som na 100% presvedčený, že keď pozriem volným okom na graf NQ, alebo ES, vyberiem krátky časový úsek v ktorom sa formujú supporty a rezistencie, dopredu nastavím cez bracket order 1% PT a 1% SL a budem v uptrende nakupovať supporty a predávať rezistencie, tak už mám štatisticky profitabilný systém. Pri SL=PT stačí takto robiť viac ako 50% ziskových obchodov. :)

Tvoj problém Jogo je ten, že ty na burzu pozeráš ako na štatistickú veličinu čo robí pohyby hore/dole a hodnotíš štatistické náhody...ale ja vravím, že na náhody sa vykašli, veď pokyny zadáva človek. A preto u mňa platí to, čo mám napísané v podpise: In the stock market, timing is everything... tvoj úspech závisi od teba, a to predovšetkým od toho kedy do obchodu vstúpiš a kedy vystúpiš...( a je mi fuk, či to robíš na základe TA, FA, PA, alebo inak ).

Hľadať dlhodobo ziskový systém na rulete je rovnaká hlúposť ako chcieť byť dlhodobo ziskový dlhodobým držaním akciového indexu na pokles. Štatistika na rulete je úplne jasná a je stanovená dopredu, aby bolo kasíno dlhodobo ziskové.

Presný výpočet štatistickej výhody kasína je 36 čísel + nula, čiže pri európskej rulete je to house edge +2,7% (pri francúzskej rulete +1,35%), pri americkej rulete +5,26% (dve nuly) a pri elektronických ruletách z tromi nulami (kde vyslovene hrajú iba idioti) je to cez 7%.

A vidíš. Kolko ľudí hraje ruletu i ked štatistika je dopredu známa... A kolko profíkov je na nej?: ani jeden.

Keď chceš prirovnávať trading k hrám v kasíne, tak ho môžeš prirovnať k blackjacku:

Pri blackjacku je štatistická výhoda pri štandardnej hre naklonená v neprospech hráča.
Aj trading je vďaka poplatkom brokera pri náhodných vstupoch a SL=PT naklonený v neprospech hráča.

V blackjacku však môžeš viacerými metódami, hlavne však počítaním kariet a vsádzaním veľkých stávok na prichádzajúce veľké karty otočiť štatistiku vo svoj prospech. Dokázala to kopa profíkov, ktorí vytiahli z kasín milióny dolárov... je to fakt, o tom sa dúfam nemusíme baviť.

V tradingu je podobná situácia. Zdanlivo náhodné rozloženie ziskov a strát je možné dlhodobo porážať vhodnou stratégiou, systémom , pravidlami. Tých možností je kopa a nie je to tak štatisticky jednoducho zdôvodniteľné ako u blackjacku, pretože blackjack je jednoduchá kartová hra , kým podmienky na burze závisia od mnohých faktorov a neustále sa menia.

Ale výsledok je podobný. V kasínach drvivá väčšina na blackjacku prehráva, menšina vie ako sa dá vyhrávať. Na burze detto.

P.S. To isté platí aj pre poker. Jednoduchá hra ktorou sa živí mnoho profíkov vďaka tomu, že vedia kedy je štatisticky výhodné vsadiť peniaze. Na rozdiel od blackjacku neoberajú o peniaze kasíno, preto je pro poker prístupnejší a lepšie porovnateľnejší s tradingom...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Mimochodom, som na 100% presvedčený, že keď pozriem volným okom na graf NQ, alebo ES, vyberiem krátky časový úsek v ktorom sa formujú supporty a rezistencie, dopredu nastavím cez bracket order 1% PT a 1% SL a budem v uptrende nakupovať supporty a predávať rezistencie, tak už mám štatisticky profitabilný systém. Pri SL=PT stačí takto robiť viac ako 50% ziskových obchodov. :)

Len už treba určiť, či v tom krátkom úseku bude za pravým okrajom grafu uptrend. :)

Pozri, ak vo fyzike sú dve teórie, ktoré si odporujú, tak sa urobí pokus, aby sa rozhodlo, ktorá je pravdivá. Tak chcem tu vidieť dopredu nahlásený track účtu s SL a PT menšími ako 1% a uverím, že graf na burze není náhodná premenná na týchto malých SL a PT, ak ten účet bude dlhodobo ziskový. Tilbur tu takýto track dáva s dlhodobými obchodmi s väčšími SL a PT, tak sa to dá urobiť.

Kedysi sme sa dostali do podobného sporu kvôli tvojmu tvrdeniu. že stačí počkať na 20% korekciu a potom nakúpiť SPY so SL a každý musí na burze zarobiť, tak po dlhšej výmene názorov som ťa vyzval, aby si predviedol real-time, ako sa to robí. Zatiaľ sa ti to nepodarilo, ale aspoň z toho vznikla naša hitparáda. Ktovie, čo vznikne z tejto našej debaty. :)

p.s: Poznáš aspoň jedného dlhodobo ziskového tradera s tak malými SL a PT?

p.p.s: Prečo ti tak urputne oponujem a žiadam dôkazy? Lebo ak je moja teória pravdivá, tak kope ľudí ušetrím námahu a peniaze, aby nehľadali to, čo neexistuje, resp. dá sa urobiť len s veľkými investiciami ako ta česká firma, čo má počítače v budove burzy, aby bola rýchlejšia ako konkurencia.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

Tu je prehlad, ktory musia zrejme zverejnovat CFD brokeri. Podobne to bude aj na akciach:

Obrázok
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal:
Pozri, ak vo fyzike sú dve teórie, ktoré si odporujú, tak sa urobí pokus, aby sa rozhodlo, ktorá je pravdivá.
Vsetky investicne transakcie su pokusom. Na rozdiel od fyziky nie su presne opakovatelne. Preco? Pretoze sa menia investori, ich pohnutky a analyza situacie. Takisto sa menia externe vplyvy ako politika, ekonomika, pocasie ci konkretny priemysel.

Investiciami do akcii tapame v hmle. Nieco vidime a nieco nie. Ak narazime do prekazky musime reagovat. Mozeme ju obist (predat), snazit sa ju preburat (dokupovat), alebo cakat na jej odstranenie bez nasho prispevku (modlit sa).
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa jogo »

tilbur napísal:Tu je prehlad, ktory musia zrejme zverejnovat CFD brokeri. Podobne to bude aj na akciach:
Za aké časové obdobie je táto štatistika?
Ak je to rok, tak tých úspešných traderov je podstatne menej, lebo ročná fluktuácia rozdelenia ziskov a strát môže vyrobiť takéto čísla.
Bavme sa o 10 ročnom a ešte lepšie 20 ročnom horizonte.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Tak chcem tu vidieť dopredu nahlásený track účtu s SL a PT menšími ako 1% a uverím, že graf na burze není náhodná premenná na týchto malých SL a PT, ak ten účet bude dlhodobo ziskový.
Na to zabudni, že ja teraz začnem trejdiť futures so SL/PT 1% podľa tvojích podmienok. :)
Ty si vyjadril svoj názor o náhodnej premennej a ja som vyjadril môj názor, ktorý opieram o dlhoročné skúsenosti.
Ja nemienim nikoho presviedčať ani nič dokazovať.
Tilbur tu takýto track dáva s dlhodobými obchodmi s väčšími SL a PT, tak sa to dá urobiť.
Tilbur prezentuje kus svojej práce, ktorú robí pre seba a nie pre tvoje modré oči.
To isté, s prihliadnutím na špecifiká môjho tradingu tu robím i ja.
Kedysi sme sa dostali do podobného sporu kvôli tvojmu tvrdeniu. že stačí počkať na 20% korekciu a potom nakúpiť SPY so SL a každý musí na burze zarobiť, tak po dlhšej výmene názorov som ťa vyzval, aby si predviedol real-time, ako sa to robí. Zatiaľ sa ti to nepodarilo, ale aspoň z toho vznikla naša hitparáda.
Neviem odkiaľ si nabral tých 20%, ja sa nijakými pevnými číslami neriadím. Tých 20% zrejme spomenul niekto iný – neviem či nie Rokosák ako svoju SL .
Žiadnym percentom som sa neriadil ani pri poklese trhov v 2008/2009. Burzu vždy sledujem ako živý organizmus a rozhodujem sa na základe svojho úsudku. Nie je pre mňa dôležité, či trh padne 20%, alebo 50%...základom je, aby som bol presvedčený, že je vysoká pravdepodobnosť že pokles končí, alebo skončil.

K tvojej výzve ,,kedysi,, pripomínam, že ide o začiatok roka 2016 a odvtedy neuplynuli ani tri roky. Bavili sme sa o dlhodobom horizonte, tak je zbytočné robiť predčasné závery. Áno, zatial sa mi výnosom +9,6% nepodarilo prekonať SP500, ale verím, že to dám dlhodobo. Pozri si dobu počas ktorej som bol reálne zainvestovaný a uvedom si aspoň toľko, že zvyšok času a ani teraz neriskujem žiadny pokles. Čiže v riziku už mám navrch, vo výnose ešte neprekonávam index .

Z môjho vlákna pripomínam, že ja rozdeľujem INVESTOVANIE na PASÍVNE a AKTÍVNE.

PASÍVNE je také, ktoré len kopíruje výkonnosť indexu. Odporúčam drvivej väčšine ľudí.
AKTÍVNE ja také, v ktorom sa raz za čas snažíme o načasovanie vstupu a zároveň výstupu, tak aby sa dlhodobo maximalizovali zisky a minimalizovali straty. Odporúčam tým, čo sa trhom venujú a sledujú čo sa deje.

Môj názor je taký, že pri dlhodobom investovaní sa investorovi, ktorý sa trhom venuje oplatí aktívny prístup.
Princíp je nedržať akcie, keď hrozí, že sa trhy zosypú, nedržať v krízach kedy hrozí pokles až o 50-70% a pri časovaní vstupu z väčším kapitálom radšej počkať z nákupom, ked sú trhy vysoko. Ja viem, že je to ťažké odhadnúť, ale som presvedčený, že aj pri chybách, čo sa narobia bude výnos dlhodobo vyšší a podstatne eliminujeme riziko straty.

Ja som netvrdil, že to predvediem – ja som vyjadril názor, že aktívny investing by mal priniesť vyšší výnos a menšie riziko a následne sme sa dohodli a to citujem: ,, že vyskúšame DEMO, či je možné aktívnym investovaním do SPY poraziť pasívny investing,,. A opakujem, bolo to na začiatku roka 2016, takže klídek, neuplynuli ani tri roky.

Ktovie, čo vznikne z tejto našej debaty. :)
Určite nevznikne ďalší simulovaný trading. Stačí to, čo je.
Poznáš aspoň jedného dlhodobo ziskového tradera s tak malými SL a PT?
Poznám dlhodobo ziskových traderov, ale nerieším ich SL a PT. Scalperi napr. trejdia na ticky, sú daleko od 1%.
Pre daytrejderov ES, alebo forexu je takisto 1% obrovský pohyb. Takže nepotrebujem dôkazy a čisto teoreticky aj pri nezmyselnej SL=PT stačí mať viac ako 50% winnerov. Kopa systémov ich má.
Prečo ti tak urputne oponujem a žiadam dôkazy? Lebo ak je moja teória pravdivá, tak kope ľudí ušetrím námahu a peniaze, aby nehľadali to, čo neexistuje
Sa ti čudujem, že tu chodíš roky, ale máš názory ako Ladis. Veď na svete je kopa traderov, čo sú dlhodobo profitabilní. Trading je oveľa náročnejší ako investing, nemôže ho robiť hocikto a nedá sa ním živiť celý život, ale dá sa ním zarobiť viac peňazí za kratšiu dobu a to je hlavný účel. Niekto zarobí a skončí, iní zarobia a prejdú na správu vo fonde, alebo skončia s tradingom a len investujú.
Samozrejme sú aj takí, čo zarobia a potom prerobia, alebo aj skrachujú, ale to je ich vec, ich chyba, ich neschopnosť. Podstatou a realitou pre mňa je, že tradingom sa dá zarábať oveľa viac ako investingom. A čo sa týka tej kopy ľudí, tak nikdy som nevravel že trading je vhodný pre masy - len prezentujem, že pre zanietencov existuje aj taká možnosť. Nenahováram nikoho, nepropagujem žiadne školenia, snažím sa ľuďom prezentovať realitu. No na druhej strane neznášam ak niekto vyhlasuje, že tradingom sa nedajú zarobiť peniaze.

Keď tak urputne chceš viac dôkazov, tak si vyhľadaj na webe track recordy trejderov, alebo si ich pozri na social trading weboch kde sa prezentujú trejderi z celého sveta. Vynechaj forex, tam je ich najmenej, ale na akciách a futures ich nájdeš dosť. Takisto je dosť trading deskov na svete, ktoré majú vlastných trejderov..tam sa ale k performance a track recordom nedostaneš..no u tých najznámejších sa často publikuje kolko kvartálne a ročne zarobia tradingom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Sa ti čudujem, že tu chodíš roky, ale máš názory ako Ladis. Veď na svete je kopa traderov, čo sú dlhodobo profitabilní.
Možno sú, ale odkiaľ vieš, že majú SL a PT menšie ako 1% hodnoty podkladového aktíva. Lebo ja píšem o malých SL a PT a nie o pozičnom tradingu s veľkými SL a PT a postupnom budovaní pozície.
Keď tak urputne chceš viac dôkazov, tak si vyhľadaj na webe track recordy trejderov, alebo si ich pozri na social trading weboch kde sa prezentujú trejderi z celého sveta. Vynechaj forex, tam je ich najmenej, ale na akciách a futures ich nájdeš dosť. Takisto je dosť trading deskov na svete, ktoré majú vlastných trejderov..tam sa ale k performance a track recordom nedostaneš..no u tých najznámejších sa často publikuje kolko kvartálne a ročne zarobia tradingom.

Po prečitaní tohto článku neverím žiadným náhodným track-rekordom na webe. https://www.bluetrader.cz/podvodne-automaty/" onclick="window.open(this.href);return false;.


Průkazný reálný zisk ze ztrátového systému
Honzovy další kroky:
Získat zdrojový kód od Lenky. Zaplatit jí za práci.
Otevřít 20 obchodních účtů, každý s vkladem 250 dolarů.
Zaregistrovat obchodní účty na nezávislý záznamový web, jako myfxbook™.
Spustit podvodný automatický skript na všech účtech.
Na financování 20-ti obchodních účtů použije Honza polovinu ze svých 10.000 dolarů. Tyto peníze nejsou úplně ztracené a část z nich může dostat Honza zpět. Ale nejdřív potřebuje silné nervy, protože vklad 250 dolarů nemá moc prostoru na dočasný propad výnosové křivky. Mnoho z těchto 20-ti účtů skončí s plnou ztrátou celého vkladu, ale to vůbec nevadí: s každým vynulovaným účtem Honza založí nový s vkladem 250 dolarů, dokud neutratí celých 10.000 dolarů.
Teď Honza musí rok počkat.
10.000 dolarů umožňuje spuštění zhruba 40 účtů současně. Pokud výnosová křivka nějakého účtu nevypadá dobře, i když je účet v zisku, Honza účet zavře a otevře nový. Po roce má Honza jenom 4 účty, ale na každém zisk 20.000 pipů. Protože tyto účty začaly s vkladem pouhých 250 dolarů, myfxbook jim dá impozantní označení „roční zhodnocení více než 1000%.“
Honza si nechá účet s nejlépe vypadající výnosovou křivkou a ostatní účty zavře. Část z investovaných 10.000 dolarů je opět zpátky na Honzově bankovním účtu.
Teď má Honza výnosovou křivku ověřenou nezávislým dohledem, přesně jak chtěl. Může začít s reklamní kampaní a prodejem svého automatu. A peníze se budou hrnout a stane se nechutně bohatým. A koupí si ostrov v Karibiku a bude šťastně žít až do smrti z peněz za svého robota. A až se jeho robot přestane prodávat, protože příliš mnoho obchodníků na něm ztratí peníze, bude mít připraveno dalších 10 robotů, na kterých mezi tím pracoval
Toto je perfektní graf výnosů, kterou chtěl Honza pro svůj automat. Je trochu moc pěkná – stoupá příliš perfektně lineárně nahoru, což vyplývá z přesného dopočítávání do hodnoty ProfitGoal. Aby se automat mohl skutečně úspěšně prodávat, Lenka bude muset kód upravit, aby výsledná křivka vypadala víc kostrbatě a věrohodně
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal:
Neviem odkiaľ si nabral tých 20%, ja sa nijakými pevnými číslami neriadím. Tých 20% zrejme spomenul niekto iný – neviem či nie Rokosák ako svoju SL .
Ano, moj sucasny nazor je automaticky predavat pri 20% poklese. Nikdy som ho neuplatnil, ale tento nazor som ziskal po sledovani svojich investicii. Momentalne som von z akcii, ktore som predal v prvej polovici 2018 i ked pokles bol daleko od 20%.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

Kód: Vybrať všetko

p.s: Poznáš aspoň jedného dlhodobo ziskového tradera s tak malými SL a PT?
Jogo, potrebujes mat system, ktory ma aspon nejaku vyhodu. Musis prist na to, v com je ta vyhoda a preco sa to takto deje. Potom Ti staci pri RRR 1:1 mat viac ako 50% win.

Chces vidiet jeden profitabilny system, ktory obchoduje male straty a male zisky? Tu ho mas. Chlapik obchoduje skoro 1mil. Priemerny zisk na obchod je 265$ a priemerna strata je -238$. Win je 51%. Celkovo spravil +137%. V p.a. to vychadza 93,4%.
Prílohy
system.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa jogo »

Tilbur, dík za príspevok.
Mam k tomu track-recordu dve výhrady.
-Necelé dva roky je krátka doba, to môže byť kľudne náhoda.
-Zisk 137% je moc vysoký, to tiež svedčí o náhode.

V podstate by som argumentoval podobne ako autor tohto článku:
http://www.bluetrader.cz/prodej-signalu/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale keď už si si dal tu prácu a našiel tohto ziskového tradera s malými SL a PT, tak by som ho rad sledoval do budúcna, aby som videl, ako ten systém dopadne a či bude naďalej taký ziskový. Bude to taký malý pokus, o ktorom som písal v predchadzajúcom príspevku. Samozrejme štatistický nebude o ničom vypovedať, ale aspoň niečo naznačí.
Môžeš tu dať odkaz, odkial máš ten track-record?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jogo: ťažká debata je s tebou. Ja píšem, aby si pozrel auditované viacročné track recordy so serióznym kapitálom na akciách a futures a ty tu argumentuješ článkom o malých forexových podvodníkoch s 250 dolárovými účtami a 1 ročným grafom.. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Jogo: ťažká debata je s tebou. Ja o píšem, aby si pozrel auditované viacročné track recordy so serióznym kapitálom na akciách a futures a ty tu argumentuješ článkom o malých forexových podvodníkoch s 250 dolárovými účtami a 1 ročným grafom.. :roll:
Neviem takéto track-recordy nájsť(teda okrem tvojho :) ). Keby som vedel, nerozbehnem tuná túto debatu.:roll:

Sledujeme v našej hitparáde česko-slovenskú špičku v tomto finančnom odvetvi a nikto neprekonáva index...

Goldman Sasch, špičková investičná banka, sa živí hlavne takýmito špekuláciami a jej rast je nižší ako indexov...

Obrázok

Pred časom som hľadal cs propertly trading firmy, aby som videl ich špičkové výsledky a nikto mi tu nedal odkaz na takéto firmy. Potom mi tu Radvan dal odkazy na nejaké dve burzovo obchodované západné firmy, ktoré robia propertly trading a ich cena resp. zisk zase neprekonávali index.

Buffett sa stavil, že 5 vybraných hedge fondov neporazí svojou výkonnosťou index a tu stávku s prehľadom vyhral...

Ja len tvrdím to, čo Buffett, aj to len na malých SL a PT (lebo s veľkými SL a PT dlhodobo index porážaš napríklad aj ty, avšak na nízkolikvidných akciách v mimoburzových hodinách ).

p.s: Ano existuje fond toho američana s jeho špičkovými odborníkmi v matematike, ktorý prekonáva index aj čech s jeho vysokofrekvenčným tradingom v budove burzy, ale to není cesta pre "obyvačkového tradera".
Sorry, mena toho američana aj čecha som už zabudol. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nezabudni, že Simons a Goldmani trejdia miliardy. Nás zaujímajú šikovní retail trejderi.

Tu je ukážka skutočného 13 ročného auditovaného track recordu.

Z kapitálu 10 000 USD na 430 000 USD real time od roku 2005 dodnes (november 2018 zatial +4,8% ).
Všetko trejdy z veľkými firmami, teda vysoko likvidnými akciami.
Priemerný ročný výnos: +31,4% p.a.
Zdokumentovaných 5069 trejdov ( väčšinou investičné a swing ).
72% winnerov, DD v kríze 2008 bol -63% ...urobil vtedy chybu ...nachytal sa a mal jeden mesiac -35% a další mesiac -18%... napriek tomu chlapík skončil rok 2008 v zisku +18% p.a...
Tvrdohlavo longoval i prvé tri mesiace 2009...keby nemal taký DD, výsledky by boli ešte lepšie...

Prikladám graf. Tá prerušovaná čiara dole je graf výnosu SP500. Môžno kliknutím zväčšiť.

P.S. videl som track rekordy s výnosom +35% p.a., čo majú iba 35% winning trejdov a na druhej strane aj také, čo majú výnos 35% p.a. a počet winnerov nad 85%.
Prílohy
TR z 10k na 430k.JPG
Track record 13R.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa jogo »

Pekný track. Dík. :)

Vyzerá, že zarába s rastúcim trhom a prerába s klesajúcim, tak to asi bude nejaká forma long stratégii na index s dosť velkými SL, nakoľko prepady v krízových mesiacoch ma dosť velké.
S rastúcim kapitálom jeho výkonnosť klesá, ale to je samozrejme normálne.

Je to social trading, da sa kopírovať jeho obchody?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ale keď už si si dal tu prácu a našiel tohto ziskového tradera s malými SL a PT, tak by som ho rad sledoval do budúcna, aby som videl, ako ten systém dopadne a či bude naďalej taký ziskový. Bude to taký malý pokus, o ktorom som písal v predchadzajúcom príspevku. Samozrejme štatistický nebude o ničom vypovedať, ale aspoň niečo naznačí.
Môžeš tu dať odkaz, odkial máš ten track-record?
Odkaz je z Fundseedra. Je to sluzba, ktora Ti len trackuje ucet za ucelom vyhodnotenia tvojej strategie. Ak si dobry, tak Ta mozu oslovit hedge fondy, ci by si mal zaujem tejdit nejake peniaze. Ale primarne nesluzi na ziskavanie klientov. Registruju sa tam ti, co si myslia, ze vedia trejdit. Aj tak statistiky su dost mizerne a je velmi malo tych, co su uspesni.

Co sa tyka tohoto systemu konkretne, tak chlapik ma na trading urcite nejaky soft. Rucne zadavat tolko obchodov nie je realne. Ako som pisal, nasiel nejaku konkurencnu vyhodu, spravil AOS a to aj obchoduje. Podla mna mu to funguje dost dobre. Urcite pridu obdobia, ked nebude zarabat tak vela. Ale system sa mi zda velmi robustny a dlhodobo by som do neho dal aj vlastne peniaze, ak by to bolo mozne.

Myslis si, ze niekto zaklada ucty s kapitalom skoro 1mil $ a skusa, ktory system vyjde? Ja si osobne myslim, ze ma system, ktory funguje a dal do toho co sa dalo. Mozem niekedy dat update.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

Tu je ukážka skutočného 13 ročného auditovaného track recordu.
Viem, o ktory system sa jedna. A teraz si zober, ze by si si ho predplatil za 1200$/rok, zaciatkom roka 2015. Za tri roky by si skoro nic nezarobil, ale zaplatil by si mu 3600$. Potom by prisiel februar 2018 a nemal by si zarobene ani na poplatky.
90% predplatitelov by to nevydrzalo.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Pekný track. Dík. :)

Vyzerá, že zarába s rastúcim trhom a prerába s klesajúcim, tak to asi bude nejaká forma long stratégii na index s dosť velkými SL, nakoľko prepady v krízových mesiacoch ma dosť velké.
S rastúcim kapitálom jeho výkonnosť klesá, ale to je samozrejme normálne.

Je to social trading, da sa kopírovať jeho obchody?
Si nepozorný :)
Napísal som predsa, že robí trejdy z veľkými firmami, teda vysoko likvidnými akciami.

Hej. Je na social trading platforme. Jeho vstupy a výstupy idú priamo od brokera. Môžeš ho kopírovať za 100 USD mesačne.

S tým čo napísal Tilbur sa celkom nestotožňujem. 1200 USD ročne nevidím ako problém, pokiaľ by si ho kopíroval s kapitálom aspoň 100 000. Vtedy by boli ročné náklady 1,2%...čo je oveľa menej ako u fondov. Jeho dlhodobý výnos je však oveľa vyšší.
Prílohy
TR trades.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

To, co som napisal, za tym si aj stojim. 90% predplatitelov by system opustilo. Ludia chcu mat z burzy bankomat. Ak prestane zarabat, pojdu na nieco ine. A tak stale dookola. Cize kontinulane budu prerabat.
Pozri sa, kolko ma tento system novych predplatitelov. Za posledny mesiac nikoho. A celkovo je to biedne, co ho priebezne sledujem. Myslim si vsak,ze system je dobre postaveny az na tie vacsie drawdowny pri jednotlivych tituloch.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Ja ťa chápem, akurát sa presúvame od témy ziskového tradingu k tomu, čo by robili predplatitelia, alebo čo chcú ľudia. To pre mňa nie je podstatné.

Podstata debaty je track rekord ziskového tradingu a možno debata za akých okolností by sa ho oplatilo kopírovať.

Môj názor je taký, že vôbec nevidím problém v tom, čo by bolo pri nástupe začiatkom roka 2015. Dopredu nikto nevidí a keď chcem dlhodobo investovať, tak potrebujem dlhodobo spoľahlivého tradera. A ten chlapík je OK.

Čiže podstatou pre mňa ako investora by bolo vraziť do neho aspoň 100 000, aby bol poplatok za správu max. 1,2%.
Najlepšie by bolo mať v jednom takom systéme aspoň 200 000 a mať investičný kapitál v piatich takých systémoch.
To by som urobil, keby som bol investor s voľným kapitálom 1 milión USD.

Môžem ti povedať, že nikdy by som nedal peniaze do systému s 2 ročným trackrekordom.
Ako roky sledujem social trading, tak takých ľúbivých, zdanlivo ideálnych systémov vidím vždy mnoho. Lenže nevydržia .
Zo 100 takých systémov vydrží 5 rokov možno 10%, ostatné buď zlyhajú zo zmenou na trhu, alebo prestanú fungovať, alebo trejder urobí fatálnu chybu.

Naposledy ked som robil research pred tromi rokmi, tak som videl kopu krásnych systémov na volatilitu. Ryžovali 2-3 roky a potom zrejme skrachovali vo februári 2018...lebo teraz nevidím ani jeden... Včera som trochu pozeral a z tých starých, čo vyzerali veľmi dobre prešli časovým testom 5 rokov len asi tri.

Majitelia stránky potrebujú zarobiť, tak ukazujú ľuďom rebríček takých, čo majú pekné výsledky, ale len krátkodobé.
Ich systém hodnotenia je zlý, ale chápem ich - robia biznis. Pre mňa je to sranda, lebo prídem pozrieť po rokoch a vidím že staré hviezdné systémy sú vystriedané novými... a viem, že za 2-3 roky zmiznú aj tie ...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
Si nepozorný :)
Napísal som predsa, že robí trejdy z veľkými firmami, teda vysoko likvidnými akciami.
Hej. Je na social trading platforme. Jeho vstupy a výstupy idú priamo od brokera. Môžeš ho kopírovať za 100 USD mesačne.

Aj keď trejduješ velké firmy, tak DD 2 ročné platy ťa zamrzí, preto výkonnosť s rastúcim kapitálom klesá.

Poplatok 100USD mesačne resp. 1200 USD ročne je pre bežného slovenského sporiteľa na dôchodok likvidačný. Predpokladám, že bežný sporiteľ na dôchodok môže mať účet tak 50 000€ a z toho si do jedného systému môže dovoliť riskovať max 10 000€.
Preto som nikdy nekopíroval x-zajícovu 90=ku, lebo s 10 000€ sa to kvôli poplatkom neoplatí a celé úspory do nej nevrazím, lebo prípad PG s 90% prepadom v máji 2010 a možnou likvidáciou účtu je dostatočne odstrašujúci. Podobne je pre mňa odstrašujúca likvidácia XIV a všetky systémy na volatilitu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Aurelio »

ked uz sa tu bavime o tych robotoch, tak som nasiel zaujimavy PAMM ucet s 9r trackom. ma aj miestami sialene DD, tak verim, ze moze byt realny. tu je link: https://alpari.com/en/investor/pamm/125810/" onclick="window.open(this.href);return false;

no a teraz co mi na tom smrdi: pise sa zhodnotenie od zaciatku 110 tisic % a celkova equity je 500 tis $ ... to znamena, ze zaciatok uctu by mal byt s 500 $ vsak? lenze uvadza sa tam, ze kapital tradera je 10 000 usd ... a to sa mi velmi nepozdava

kde je tu pes zakopany? lebo uprimne ... ak urobi len polovicnu vykonnost za najblizsich 10r a dam tam len blbych 300 usd, tak si o 10r vytiahnem 300 tis $ ... za mna spokojnost :D
Power of Knowledge
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

Majitelia stránky potrebujú zarobiť, tak ukazujú ľuďom rebríček takých, čo majú pekné výsledky, ale len krátkodobé.
Ich systém hodnotenia je zlý, ale chápem ich - robia biznis. Pre mňa je to sranda, lebo prídem pozrieť po rokoch a vidím že staré hviezdné systémy sú vystriedané novými... a viem, že za 2-3 roky zmiznú aj tie ...
To
Neviem ci vies, ale majitelia stranky zdvihli proviziu z predplatneho z 30 na 50%. Plus poplatky paypalu a mas z predplatneho asi 40% pre Teba. Narast poplatkov odovodnili ubytkom predplatitelov na systemoch, co obchdovali volatilitu. Jeden bear market na akciach a mozu to zabalit....
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík za info. Idú dolu vodou.. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa miroslav12 »

JUGGLER napísal:
Tvoj problém Jogo je ten, že ty na burzu pozeráš ako na štatistickú veličinu čo robí pohyby hore/dole a hodnotíš štatistické náhody...ale ja vravím, že na náhody sa vykašli, veď pokyny zadáva človek. A preto u mňa platí to, čo mám napísané v podpise: In the stock market, timing is everything... tvoj úspech závisi od teba, a to predovšetkým od toho kedy do obchodu vstúpiš a kedy vystúpiš...( a je mi fuk, či to robíš na základe TA, FA, PA, alebo inak ).
Nemáš pravdu. Platí obě varianty, jak statistický tak i tvůj přístup. Důkazem toho jsou funkční zcela automatické obchoní systémy založené pouze na statistice.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Rado »

Chcem sa spýtať ako funguje AOS? Sám si stanoví pravidlá na vstup a výstup alebo len vyhodnocuje, či spĺňa podmienky, ktoré mu niekto zadefinoval? Nemám s tým skúsenosť.
Ak len vyhodnocuje podmienky, tak platí, čo napísal Juggler.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miroslav12 napísal: Nemáš pravdu. Platí obě varianty, jak statistický tak i tvůj přístup. Důkazem toho jsou funkční zcela automatické obchodní systémy založené pouze na statistice.
Nerozumieme si. Či máš automaticky obchodný systém, alebo obchoduješ diskrečne - vždy sa snažíš využiť nejakú štatistickú výhodu. Nikdy neobchoduješ na princípe náhody. To by nemalo zmysel. Jogo tvrdil, že pohyby na burze v rozsahu +1%/-1% sú náhodné.

Kasíno má pevne danú štatistickú výhodu na rulete. Keby na rulete nebola nula tak je to zero sum game...nevyhrávalo by kasíno, ani hráči...padali by náhodné čisla a nikto by nevyhrával ani neprehrával.

Trading sa dá pekne prirovnať k hraniu blackjacku, alebo pokru. Normálny bežný človek prehráva, lebo nemá štatistickú výhodu.
Blackjack prehraješ, lebo štatistickú výhodu má kasíno...ale môžeš aj vyhrávať, ked dokážeš počítať karty. Poker prehraješ, lebo ťa obohrajú lepší hráči. Ale ak sa naučíš kde máš štatistickú výhodu, môžeš z pokeru profitovať.
Nie každý to dokáže, ale je to tak.

Podobne je to aj v tradingu. Nájdeš štatistickú výhodu ( najčastejšií príklad sú long supporty, alebo long breakouty ), urobíš systém s pravidlami a je úplne jedno, či za seba necháš trejdiť automat, alebo to robíš ty - v oboch prípadoch sa snažíš profitovať s nejakej štatistickej výhody. V kocke je to tak, ale aby to nebolo také jednoduché, úspech závisí aj od iných faktorov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Rokosák »

Burzy a financny priemysel su ako kasino. Nestazujem sa ani nekritizujem, lebo sam som z toho priemyslu mal osoh. Videl som na vlastne oci ako priemysel opovrhuje investormi.

Nedavno umrel chlapik, ktory vyhral na rulete a to tym, ze zistil statisticke odchylky ruliet. V tom case ich vyroba nebola dokonala co vyuzival. Po urcitom case ho kasina k rulete nepustili. To iste sa stalo s tymi co pocitali karty pri blackjacku.

Na burze vyhrava priemysel co je obdobou kasina. Okrem toho vyhravaju aj niektori hraci. System vsak potrebuje hracov, ktori prehravaju. Netvrdim vsak, ze vysledok pre vsetkych hracov je nula. Mozno to je celkovo zaporne cislo, mozno kladne. Studia hedge fondov tvrdila, ze zisky sa zhruba rovnali poplatkov. Ak vsak bol vysledok kladne cislo, malo by prevysovat bezrizikovy vynos definovany ako emisie solidnych statov, vratane Slovenska spolu s inflaciou.

Burza ako kasino vsak moze poskytovat aj zabavu. Dobra zabava vsak stoji peniaze. Platit za trapenie, suzovanie, nervozitu ci stratu zdravia je nezmysel. Burza vsak takisto poskytuje skusenosti s riadenim a akceptovanim rizika, teda je aj vzdelanim.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa polovnik »

.

.
Preto som nikdy nekopíroval x-zajícovu 90=ku, lebo s 10 000€ sa to kvôli poplatkom neoplatí a celé úspory do nej nevrazím, lebo prípad PG s 90% prepadom v máji 2010 a možnou likvidáciou účtu je dostatočne odstrašujúci. Podobne je pre mňa odstrašujúca likvidácia XIV a všetky systémy na volatilitu.
mozna by sa to vyplatilo na degiro ten ma nizke poplatky ? EDIT len sa pytam
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa jogo »

Degiro už je pre Slovákov nedostupné https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 30#p110730" onclick="window.open(this.href);return false;. Navyše neviem, či by sa na ich platformu dal napojiť program, ktorý by otváral a zatváral pozície.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa polovnik »

jj jasne uz j eto nedostupne, mozna by to slo naviaziat fio CZ ucet a otvorit si ucet cez degiro.cz , clovek by si asi nieco tratil na konverzii meny,

nejake api som nasiel ale neviem ci funguje: napr : https://libraries.io/npm/degiro" onclick="window.open(this.href);return false;
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Istiach »

Caute, neviete nieco o tomto?

Doteraz som to videl iba u BitMEXU kde tradim crypto. Tam to funguje tak, ze ked pouzivam limit ordre tak neplatim poplatky a teraz mi prisla sprava od Lynxu/IB ze aj oni ponukaju nejake ordre na ktorych sa da ziskat rabat za dodavanie liquidity. Ak som to dobre pochopil.

Citujem:

Dear Client,

Consider placing split spread orders, which are orders that are priced within the spread between the bid price and ask price. These orders yield significant price improvement when they fill, and may earn you exchange rebates for adding liquidity.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Denný pokec o tradingu a o akciách

Príspevok od používateľa Rokosák »

https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=26817" onclick="window.open(this.href);return false;
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"