Do coho zainvestovat?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

Horizont 1-5 rokov, zopar investicii kvoli diverzifikacii, rozumny rozsah penazi na kazdu z nich.

Co konkretne by ste poradili?

Je jedno aky nastroj, ale skor poloaktivne investovanie - teda kontrolovat situaciu raz za tyzden, dva, v pripade potreby vystupit.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Coudy »

Určite by som časť dal do ETF SLV (silver), ale až keď klesne pod (ku) 20, takže tak najskôr možno za pol roka.
Alternatíva ETF GLD, GDX, GDXJ, akcie SLW, PAAS... ale určite nie teraz, ale až keď budú zasa niekedy extrémne prepredané.
Predal by som potom v podobnej eufórii aká vládne dnes za rok, dva, tri .
Prílohy
slv.png
slv.png (22.03 KiB) 10937 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

a čo takto to striebro radšej šortnúť ? :lol:

skúsil by som si do firmy dať predmet podnikania "numizmatika" a nakúpil v NBS pamätné mince za cenu striebra (teraz vlastne už aj pod cenu striebra). Ľuďom z ulice už nepredávajú, ale partnerom stále za nominál! (teda 200 SK minca za 200SK). Striebra je tam pritom už viac ako za 200.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

Zaujimave, takze vlastne arbitraz, ak clovek vie najst kupcov za vyssiu cenu na normalnom trhu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

tá cena na bežnom trhu je o dosť vyššia (a výkupná cena je garantovaná za nominál pokiaľ bude platiť výkup korún v NBS). Problém je to od tej NBSky kúpiť. Ako som hovoril, predáva už len svojim partnerom (numizmatické predajne) a neviem či vôbec sú ochotní jednať s niekým novým. Ide hlavne o slovenské pamätné mince v bežnej kvalite v nomináloch 100 a 200 korún.
Škoda, že keď boli tie 100 Sk ešte dostupné, som tomu nevenoval pozornosť.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1440
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 785 times
Been thanked: 85 times

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa rmaly »

A to ked este boli federalne mince a tu si to dostal po 1/1/1993 za nominal SK a presiel si hranicu a v CNB si to predal za nominal CZK (cca 1:1.25)... to bola ryza

filip glasa napísal:tá cena na bežnom trhu je o dosť vyššia (a výkupná cena je garantovaná za nominál pokiaľ bude platiť výkup korún v NBS). Problém je to od tej NBSky kúpiť. Ako som hovoril, predáva už len svojim partnerom (numizmatické predajne) a neviem či vôbec sú ochotní jednať s niekým novým. Ide hlavne o slovenské pamätné mince v bežnej kvalite v nomináloch 100 a 200 korún.
Škoda, že keď boli tie 100 Sk ešte dostupné, som tomu nevenoval pozornosť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

no hej, ale tieto mince stoja na voľnom trhu dvojnásobok nominálu (cca 13-15 EUR), ale NBS ich partnerom stále predáva za nominál (necelých 7 EUR).
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

To je pekná ku....reň. Filip nevieš náhodou čo treba, aby si sa mohol stať numizmatická predajňa? Ja by som sa pridal! :D
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

No, sice to vyzera pekne, ale po spocitani to pravda nie je.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

čo nie je pravda?

200 Sk mince stoja na voľnom trhu 13-15 EUR. NBS ich predáva partnerom po necelých 7 EUR. Ale striebra v nej máš za 10 EUR + DPH 11,9 EUR.
Obrázok
0,637 EUR za gram * 16 gramov striebra v minci = 10 EUR + DPH ( striebro nie je na rozdiel od zlata oslobodené od DPH)

Čiže ak to vieš stále kúpiť za 200 Sk (6,63 EUR), tak to kupuješ pod cenu striebra v danej minci. Pozor - týka sa to len 200 Sk mincí. vyššie nominály vychádzajú horšie.
Filip nevieš náhodou čo treba, aby si sa mohol stať numizmatická predajňa?
ja som to nezisťoval a ani neviem či by ti to vôbec predali. je možné, že predajú len starým partnerom.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

Hacik je v tom, ze uz ani NBS nepredava za nominal partnerom.

Teda kto ma nakupene rozumne mnozstvo z minulosti, ano, vdaka narastu ceny striebra tam ma zisk - ak vie z toho tu cenu striebra dostat, teda predat mince na striebro.

Nove euro mince maju uz aj nominal vacsi, ako dnesna cena striebra.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

predat na striebro? :D
Ved tie mince sa predávajú ako pamätné vždy ešte s prirážkou k cene striebra (aktuálne cca 13-15 EUR tie najmenej zaujímavé 200stovky). A cenu zdola ti istí NBS - vždy vykúpi za nominál. Na tom nebolo čo prerobiť.

Oplatilo sa to za nominál pri 100,200 a 500 SK minciach. Za koľko to teda NBS partnerom predáva teraz?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ešte upresním - treba sa informovať na cenu 100Sk, 200SK a 500Sk. Tie sa predávali pred tým za nominál a vychádzali k cene striebra dobre. Ostatné (novšie) sa ani za nominál nepredávali. Ani partnerom ani nikomu. Čo sa oplatí zistiť sú tie 100,200,500, ktoré sa za nominál predávali.

Viac k téme je tu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... ince#p8499" onclick="window.open(this.href);return false;
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

Jasne, ze sa to oplatilo - ked sa dali kupit.
To nikto nerozporuje. Otazny bol vzdy pocet, naklad 13 tisic kusov pre cely trh a podobne. Teda nakupit ich na rozumnu investiciu bol a je problem.

Tato tema je ale aktualna, do coho zainvestovat teraz.

Dnesne ceny eurovych pamatnych su cca 12-13 eur pri nominale 10 a cene na pulte obchodu 16,50 - teda normalna marza.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Za 12-13 to predáva NBS? To ti povedali?

"teda normalna marza." v obchode = rovná sa veľmi dobré zhodnotenie investície. na 1-5 rokov nič lepšie ako termínovaný účet nenájdeš. Maximálne tak viacej termínovaných účtov.

Na malé sumy cca desať až stotisíce sú tie mince najlepšie, lebo je to garantované odspodu a neobmedzené z vrchu.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

Ano, tie mince su vyborne, o to nic. Je to uchovavatel hodnoty, navyse niektore su uzasne umelecke diela.
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Občas sa niektorá banka zablisne nejakým produktom, ale sotva to bude nad 5 percent. Ak chceš, daj si stavebko s cieľovou sumou 120-130k SK a máš za 6 rokov okolo 5 percent naisto.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

:) Nebavime sa, ze chcem 3 percenta vynosu, to je na smiech.

Zaujimaju ma tipy s potencialnym vynosom v stovkach percent. Alebo poklesom na polovicu, ak sa nezadari:)

Postupne take hladam a analyzujem.
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa mircof »

u honzajsa si náhodou nepozeral? občas tam z jeho pohľadu niečo zaujímavé dá...

http://www.pro-investory.cz/forum/posts//scpto_sprott/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.pro-investory.cz/forum/posts ... resources/" onclick="window.open(this.href);return false;
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

Jop, tam to sledujem a presne take tipy hladam, riadene investicie na 1-5 rokov s moznostou zisku v radoch desiatkach az stovkach percent.
Terminak nie je investicia:)
Valueinvestor
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Po 31 05, 2010 11:48 am
Bydlisko: Gibraltar
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Valueinvestor »

Pette,
:idea: vyber si asi 4 akcie s nejvetsím potencialem rustu z indexu DAX, ty udelají snadno
od 2009 do 2013 nekolik stovek procent plus, neprodávej je, kdyz budou padat,
ale prodej je teprve, az budou drahé s P/E 25 nebo P/S 4 nebo P/B 6, jen jeden pomer z toho,
který nastane jako první.
Akcie na rok 2011 http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =10&t=2551" onclick="window.open(this.href);return false;

Velký potencial rustu má i akcie Erste Bank nebo Bank of America. :idea:
Má význam kupovat jednu akcii na Xetra az, kdyz más aspon 1.000 euro.
A pak setriti dalsí 1.000 euro na 2. akcii.
Forum http://forum.nr1a.com test the best from east to west akcie http://akcie.webz.cz
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

Chlapci, co hovorite na Afriku? Konkretne index JAR burzy, Egypta a pod?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

na tých 5 rokov by sa hodila asi nejaká zaistená konštrukcia - niečo ako CPPI a podobne. Časť peňazí s fixným úročením a nízkym rizikom a časť opcie na africké akcie.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

nema zmysel tam motat fixne urocenie, naco. toto ma byt investicia, kde vlozis a za 3-5-7 rokov uvidis, ci to ma 10 nasobok (vtedy buchnes sampanske) alebo to urobilo par percent rocne.

priklad - v 2005 kupit zlato, v 2006 nejaku akciu co bola za 2 usd a teraz je za 40 a pod.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

toto ma byt investicia, kde vlozis a za 3-5-7 rokov uvidis, ci to ma 10 nasobok (vtedy buchnes sampanske) alebo to urobilo par percent rocne.
no veď práve na toto sú postavené zaisťovacie stratégie hedge fondov, CPPI a spol. Fix ti urobí tých pár %. Deriváty v tom portfóliu 5000% alebo nič.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

je mi jasne, a preto hovorim, ze zaistenie netreba.

treba doporucit mozne hviezdy rastu/poklesu na 3-5-7 rokov dopredu... tolko investorov/traderov a geniov na fore a nic?:)
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa mircof »

Pette napísal:Chlapci, co hovorite na Afriku? Konkretne index JAR burzy, Egypta a pod?
Pred časom som uvažoval podobným smerom, chcel niečo nové, čo príde po BRIC, s podobným potenciálom -sem-tam sa spomína "Next 11". Nenašiel som však žiadne ETF /možno už je/ alebo niečo podobné, našiel som však celkom zaujímavý certifikát: http://www.xmarkets.de/DE/showpage.asp? ... pnr=144318" onclick="window.open(this.href);return false;
investuje do spoločností pôsobiacich v oboroch nejakým spôsobom spojených s rozvojom infarštruktúry v krajinách N11 /stavby ciest, železníc, reality, ... - v oboroch, ktoré tie krajiny potrebujú k ďalšiemu rastu/
S certom je však spojené riziko emitenta, vzhľadom k veľkosti emitenta by mohlo byť minimálne a je to open-end.

btw - k tej Afrike samotnej, teraz je to téma v poslednom vydaní Portfolio Exclusiv.
http://www.portfolioexclusiv.cz/downloa ... Z_1022.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

treba doporucit mozne hviezdy rastu/poklesu na 3-5-7 rokov dopredu.
skús kasíno.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

filip glasa napísal:skús kasíno.
mircof - dikes

filip - netreba, nieco sa najde. clovek by myslel, ze na fore s 1000 clenmi sa zopar desiatok tipov nazbiera - hlavne preto, ze kazdym tipom podporujete aj svoj zarobok, kedze viac penazi v investicii, vyssi rast....:) krasna win win situacia
rudo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 07 06, 2007 12:23 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa rudo »

Pette napísal:clovek by myslel, ze na fore s 1000 clenmi sa zopar desiatok tipov nazbiera - hlavne preto, ze kazdym tipom podporujete aj svoj zarobok, kedze viac penazi v investicii, vyssi rast....:) krasna win win situacia
Pette, moje hviedy rastu (ale pozor, TSX je niečo ako filipom spomínané kasíno, takže investovať len v prinajhoršom oželitelné zdroje):

RUU – Stans Energy. Kúpili si koncesiu k rusmi opustenej REE bani v Kirgizsku. Baňa kde sa reálne ťažilo (existujúca infraštruktúra) + nejaké ďalšie depozity s berýliom a uránom v okolí. Plus opciu na existujúce technologické vybavenie + majú dohodu s rusmi na metalurgiu (rusi ju vraj - pre túto konkrétnu baňu - vyvíjali 20 rokov, kým sa k niečomu dopracovali!). S REE je teraz veľký kríž (viď články o čínskom monopole) a kdejaká firmička keď zakopne o nejaký náznak ree, raketovo rastie (aj keď je na míle od infraštruktúry a o metalurgii nehovoriac). Stans môže baňu najrýchlejšie dostať do prevádzky. Riziká: nie práve stabilné Kirgizsko, aj sa tam strieľalo ani nie tak dávno, terazky boli voľby a tvoria novú vládu... Všeličo sa tam ešte môže prihodiť. Vysokému potenciálu rastu zodpovedá vysoké riziko (ako pri všetkom). Nakupoval som v lete po 0,25 a 0,24. Medzičasom sa pozrela aj na 1,14, potom trochu korigovala a teraz prešľapuje medzi 0,80-0,90. Stále zaujímavá cena.

SLX – Silvermex Resources. Vznikla prednedávnom fúziou GGC a SMR. GGC mala veľký strieborný depozit s prebiehajúcou ale obmedzenou ťažbou + neschopný menežment. SMR priemerný depozit, žiadnu ťažbu ale skúsený rešpektovaný menežment z predchádzajúceho pôsobenia. Striebro je veľký hit, SLX má teraz mamutí depozit, schopný menežment, reálne produkuje a chystajú sa produkciu rozširovať. Riziká: na cenu striebra je koľko hláv, toľko názorov (bude raketovo rásť alebo raketovo padať, treba si len vybrať), gangy v Mexiku na bezpečnosti tiež nepridajú, GGC bola schopná v minulosti zletieť z 5,0 na 0,22 (takýto výkon by sa asi mnohým nepáčil, tak radšej ruky preč od takýchto špekulácií). Nakupoval som (po predchádzajúcej strate v minulosti na GGC) opäť v lete v priemere za 0,26, SLX sa pozrela prednedávnom aj na 0,82, teraz osciluje okolo 0,70. Trochu nešikovne som tento týždeň na nej realizoval zisk a opäť nakúpil, ale však nevadí pár drobných utratiť po takom raste. Stále zaujímavá cena.

BAJ – Baja Mining, CCY – Catalyst Copper. Moje medené hviezdy. Obom šéfuje John Greenslade (kvôli nemu som k BAJ neskôr prikúpil aj CCY). Baja už pomaly rozbieha svoj Boleo projekt (experimentálnu ťažbu sľubujú už Q1/2011), plnú prevádzku by mali dosiahnuť do 2 rokov, plánovaná životnosť bane 20 rokov. Majú projekt, povolenia, zabezpečené financovanie, nejaký ten hedžing na produkciu (meď, kobalt, zinok, mangán). V blízkej budúcnosti sa očakáva nedostatok medi, aj jej cena je dnes priaznivá. Riziká: projekt sa mal realizovať už pred dvomi rokmi ale ho museli stopnúť, bo pre krízu skolabovala cena medi (dnes je zase hore). Ale hádam to už teraz vyjde, už pokročili ďalej. Klasika bezpečnostná situácia v Mexiku. Nakupoval som rôzne od 0,30 po 1,0 (v priemere 0,80), pozrela sa aj na 1,39, momentálne prešľapuje medzi 1,14-1,20. Stále zaujímavá cena. CCY má k produkcii ďaleko, do konca decembra sľubujú 43-101ku (kanadská norma pre popis ložiska). Nakupoval som za 0,14 a 0,17, včera konečne poskočila na 0,19 a dnes pokračuje na 0,21, len tak ďalej…

Disclaimer: veľmi rizikové tipy, už som ich spomínal u honzajsa…
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15945
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1444 times

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rudo napísal: RUU – Stans Energy. Kúpili si koncesiu k rusmi opustenej REE bani v Kirgizsku. Baňa kde sa reálne ťažilo (existujúca infraštruktúra) + nejaké ďalšie depozity s berýliom a uránom v okolí. Plus opciu na existujúce technologické vybavenie + majú dohodu s rusmi na metalurgiu (rusi ju vraj - pre túto konkrétnu baňu - vyvíjali 20 rokov, kým sa k niečomu dopracovali!). S REE je teraz veľký kríž (viď články o čínskom monopole) a kdejaká firmička keď zakopne o nejaký náznak ree, raketovo rastie (aj keď je na míle od infraštruktúry a o metalurgii nehovoriac). Stans môže baňu najrýchlejšie dostať do prevádzky. Riziká: nie práve stabilné Kirgizsko, aj sa tam strieľalo ani nie tak dávno, terazky boli voľby a tvoria novú vládu... Všeličo sa tam ešte môže prihodiť. Vysokému potenciálu rastu zodpovedá vysoké riziko (ako pri všetkom). Nakupoval som v lete po 0,25 a 0,24. Medzičasom sa pozrela aj na 1,14, potom trochu korigovala a teraz prešľapuje medzi 0,80-0,90. Stále zaujímavá cena.

SLX – Silvermex Resources. Vznikla prednedávnom fúziou GGC a SMR. GGC mala veľký strieborný depozit s prebiehajúcou ale obmedzenou ťažbou + neschopný menežment. SMR priemerný depozit, žiadnu ťažbu ale skúsený rešpektovaný menežment z predchádzajúceho pôsobenia. Striebro je veľký hit, SLX má teraz mamutí depozit, schopný menežment, reálne produkuje a chystajú sa produkciu rozširovať. Riziká: na cenu striebra je koľko hláv, toľko názorov (bude raketovo rásť alebo raketovo padať, treba si len vybrať), gangy v Mexiku na bezpečnosti tiež nepridajú, GGC bola schopná v minulosti zletieť z 5,0 na 0,22 (takýto výkon by sa asi mnohým nepáčil, tak radšej ruky preč od takýchto špekulácií). Nakupoval som (po predchádzajúcej strate v minulosti na GGC) opäť v lete v priemere za 0,26, SLX sa pozrela prednedávnom aj na 0,82, teraz osciluje okolo 0,70. Trochu nešikovne som tento týždeň na nej realizoval zisk a opäť nakúpil, ale však nevadí pár drobných utratiť po takom raste. Stále zaujímavá cena.

BAJ – Baja Mining, CCY – Catalyst Copper. Moje medené hviezdy. Obom šéfuje John Greenslade (kvôli nemu som k BAJ neskôr prikúpil aj CCY). Baja už pomaly rozbieha svoj Boleo projekt (experimentálnu ťažbu sľubujú už Q1/2011), plnú prevádzku by mali dosiahnuť do 2 rokov, plánovaná životnosť bane 20 rokov. Majú projekt, povolenia, zabezpečené financovanie, nejaký ten hedžing na produkciu (meď, kobalt, zinok, mangán). V blízkej budúcnosti sa očakáva nedostatok medi, aj jej cena je dnes priaznivá. Riziká: projekt sa mal realizovať už pred dvomi rokmi ale ho museli stopnúť, bo pre krízu skolabovala cena medi (dnes je zase hore). Ale hádam to už teraz vyjde, už pokročili ďalej. Klasika bezpečnostná situácia v Mexiku. Nakupoval som rôzne od 0,30 po 1,0 (v priemere 0,80), pozrela sa aj na 1,39, momentálne prešľapuje medzi 1,14-1,20. Stále zaujímavá cena. CCY má k produkcii ďaleko, do konca decembra sľubujú 43-101ku (kanadská norma pre popis ložiska). Nakupoval som za 0,14 a 0,17, včera konečne poskočila na 0,19 a dnes pokračuje na 0,21, len tak ďalej…

Disclaimer: veľmi rizikové tipy, už som ich spomínal u honzajsa…
Good Job Rudo.
Bolo by fajn, keby si tu založil vlastné vlákno a v ňom prezentoval svoje investície. Čo povieš?
Keď už sme na portáli Ako investovať, nezaškodilo by, keby tu bolo toho čo najviac.
Ja sám od Nového roku uvažujem o troch vláknach: Real-time daytrading, swing trading a investing.
Už sa teším, že sa pridá aj Lobista. Teda dúfam, že sa pridá a bude prezentovať to, čo budú odporúčať klientom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rudo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 07 06, 2007 12:23 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa rudo »

JUGGLER napísal:Bolo by fajn, keby si tu založil vlastné vlákno a v ňom prezentoval svoje investície. Čo povieš?
Keď už sme na portáli Ako investovať, nezaškodilo by, keby tu bolo toho čo najviac.
Ja sám od Nového roku uvažujem o troch vláknach: Real-time daytrading, swing trading a investing.
Už sa teším, že sa pridá aj Lobista. Teda dúfam, že sa pridá a bude prezentovať to, čo budú odporúčať klientom.
A čo kategória kasíno? Ale vážne. Neni som ja profi investor, na honzajsových stránkach nájdeš v jednom z mojich vlákien pár slov ako som sa k akciám dostal… Hlavne tu maturujem každoročne s daňovým priznaním (minule som sa pýtal na vec, ktorú som sám rok predtým správne vyriešil, ale však je to raz do roka, tak zabúdam). Takže nerád by som niekoho mojimi špekuláciami naviedol na epic fail (u honzajsa sa takéto tipy preberajú bežne, takže tam takéto obavy nemám), dnes som tu trochu uletel (keďže pette sa zjavne na niečo z tohto súdka pýtal).

Budem potrebovať trochu poradiť k eurovým bonus certifikátom, málo sa v nich orientujem a chcem si nejaký zaujímavý pridať do portfólia (uvoľnia sa mi teraz zdroje z junk investície podobnej ako bol článok aj tu na ako-investovat, ďakujem MB za otvorenie očí). Poobzerám sa, pridám vlákno k tomu čo nájdem a niekto ma hádam včas stopne alebo nezáväzne odobrí.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15945
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1444 times

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rudo napísal: A čo kategória kasíno? Ale vážne. Neni som ja profi investor...Takže nerád by som niekoho mojimi špekuláciami naviedol na epic fail (u honzajsa sa takéto tipy preberajú bežne, takže tam takéto obavy nemám)....
Nevidím v tom žiadne kasíno. Malé ťažobné spoločnosti s potenciou veľkého zisku. Riziko straty nemusí byť veľké, keď tvoj stockpicking má úroveň (analýzu, timing) a portfólio je diverzifikované.

Naopak. Držím ti palce, lebo to je cesta za vyššími ziskami aj s menším kapitálom. Nepotrebujeme sa tu hrať na veľkých investorov. Pointa je zarobiť.

Koniec koncov, nájdeš tu ,,profi bezrizikových value investorov,, ktorí už prerobili vlastné gate :wink:

Ty prezentuješ svoj názor, svoje konanie. Delíš sa.
Nenavádzaš nikoho. Každý má svoj vlastný rozum. Ide o to, aby tu bolo aj real investovanie, real výmena informácií, real príklady.
Každý nech si potom robí čo chce.

Good luck.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Pette »

presne tak Rudo, vdaka za tipy... O taketo mi ide, clovek zozbiera nejaky pocet, otvori hlavu, porozmysla, nastavi si strategiu a nakupi. To nie je kasino, ale vyuzitie dostupnych informacii a riadenie rizika.
Kasino je vybrat si nahodnu firmu, nakupit a za 5 rokov kuknut, co sa stalo. Ale ani to nie je uplné kasino, sanca padnut na nulu nie je 1:1, ale mensia.

Som rad, ked sa v tomto vlakne inspiruje viacej ludi, a pripadne sa aj ozvu a poradime sa, vymenime navrhy portfolia atd.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Coudy »

JUGGLER napísal: Ja sám od Nového roku uvažujem o troch vláknach: Real-time daytrading, swing trading a investing.
Ja zase rozmýšľam o blogu (swing+position trading). Ešte musím premyslieť jeho štruktúru. :)
stefko
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Ut 25 05, 2010 11:03 pm

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa stefko »

[quote="rudo"]

Budem potrebovať trochu poradiť k eurovým bonus certifikátom, málo sa v nich orientujem a chcem si nejaký zaujímavý pridať do portfólia (uvoľnia sa mi teraz zdroje z junk investície podobnej ako bol článok aj tu na ako-investovat, ďakujem MB za otvorenie očí).

rudo-v certoch-bonus,diskont,roling atd sa dobre orientuje ,,velka medvedica" z honzajsovho webu,on urcite rad poradi,ale zaiste aj tu sa niekto najde.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Prem Watsa kupoval tento rok tie deriváty na CPI index (derivát naviazaný na vývoj US inflácie):
http://ako-investovat.sk/index.php/akci ... -berkshire" onclick="window.open(this.href);return false;
Tiež zaujímavá stávka (alebo len poistka ak by nerástli akcie). Ale neviem s akými peniazmi sa to dá zobchodovať.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Lobista »

Tak napr. Cisco, to je teraz dost lacne na to, aky cash ma na suvahe /40bn/ , ma super marze, CF, sice kleslo vdaka tomu negativnemu outlooku, co prezentovalo, ale to bol worst-case scenario. Podla mna je teraz stale velmi lacne, aj ked technicky vyzera este na nejaku dobu na pokles. Ale investicia podla mna dobra. A ak konecne zacnu vyplacat tie dividendy buduci rok, tak by sa trend mohol obratit.
Naposledy upravil/-a Lobista v So 04 12, 2010 11:12 am, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa Lobista »

Filip, ten CPI urcite pojde cez futures, ale do toho by som osobne nesiel, lebo je to proste bet. Ale zase Watsa moze mat aj pravdu a teoreticky moze zarobit aj na akciach vdaka QE a aj na CPI. To by bola ryza :P
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Do coho zainvestovat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

No ale myslím, že Pette práve tú stávku hľadá. Ak to nevyjde, tak tá (poistná) prémia nebude až taká vysoká :lol: V tom prípade to totiž preklasifikuješ na poistku proti poklesu akcií :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"