Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
juana
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 12 03, 2013 11:39 am

Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou?

Príspevok od používateľa juana »

Chcela by som ochranit svoje uspory pred inflaciou, uvazujem nad kupou nehnutelnosti, ktoru by som chcela prilezitostne prenajimat a aj sama vyuzivat (mat istotu vlastneho majetku). Je vhodna doba na kupu nehnutelnosti? Som v tomto zaciatocnik a nachadzam vela protichodnych nazorov co sa tyka cien nehnutelnosti a prognozy do buducna. Dalej ak kupit, je lepsi byt, alebo pozemok na stavbu vlastneho domu? Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa peter977 »

Vo všeobecnosti je najvhodnejšia investícia do 1-izbového bytu, jeho priemerná cena na m2 rastie najrýchlejšie od 93 a priemerné náklady sú najnižšie.
http://ako-investovat.sk/grafy/nehnutel ... -bytu-v-sr" onclick="window.open(this.href);return false;

Tak isto aj rýchlejšie nájdeš podnájomníka do 1-izbového bytu. Nevýhodou však, je že investícia do nehnuteľnosti na SR je pomerne nová vec a tak sa ťažko porovnáva ako dlho môže trvať stagnácia realitného trhu, keďže za komančov sa takéto veci neriešili.

Čo sa týka pozemkov, tak tam treba väčšiu obozretnosť. Najlepšie sa zarába na pozemkoch, ktoré nie sú určené na výstavbu nehnuteľnosti určenej na bývanie, no pripravuje sa územný plán v ktorom je tá oblasť zahrnutá ako obytná zóna. Na to však potrebuješ kontakty na mestskom úrade a ludí, čo sa v tomto obore pohybujú.

Prípadne môžeš kúpiť aj drahší pozemok a postaviť na ňom dom, ten predať. No to tiež chce zručnosti. Vedieť kde kúpiť stavebný materiál za najlepšie ceny a lacnú pracovnú silu, plus architekta a všetky veci s tým spojené. To by sa Ti oplatilo, len ak by si mala stavebnú firmu (ideálne platca DPH)

Pre bežného človeka, čo chce kúpiť a mať minimálne starosti, odporúčam 1-izbový byt, ideálne tehlový
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
juana
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 12 03, 2013 11:39 am

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa juana »

Dakujem pekne za radu. Este rozmyslam, ak by som nemala ziadneho najomcu, jednoducho len drzala byt, aj tak sa to ako investicia oplati? Mam pocit ze pri kupe bytu sa aspon vyhnem znehodnocovaniu uspor v banke, ale neviem ci nahodou nakoniec neprerobim...
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa Rado »

Najľahšie prenajmeš 2-izbový byt.
juana napísal: Este rozmyslam, ak by som nemala ziadneho najomcu, jednoducho len drzala byt, aj tak sa to ako investicia oplati? Mam pocit ze pri kupe bytu sa aspon vyhnem znehodnocovaniu uspor v banke, ale neviem ci nahodou nakoniec neprerobim...
Či prerobíš alebo nie, tak to záleží na tom ako dobre ten byt kúpiš. Aj pri investícii do nehnuteľností môžeš prísť o peniaze podobne ako ti ich znehodnotí inflácia v banke. Jedinú výhodu máš v tom, že si spravuješ svoje financie sama. V každom prípade sa veľa naučíš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
juana
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 12 03, 2013 11:39 am

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa juana »

Rado napísal:Najľahšie prenajmeš 2-izbový byt.

Či prerobíš alebo nie, tak to záleží na tom ako dobre ten byt kúpiš. Aj pri investícii do nehnuteľností môžeš prísť o peniaze podobne ako ti ich znehodnotí inflácia v banke. Jedinú výhodu máš v tom, že si spravuješ svoje financie sama. V každom prípade sa veľa naučíš.
Ved to. Este uvazujem aj nad terminovanym vkladom, kym sa lepsie zorientujem, lebo je toho dost co si musim pozistovat, kym nieco nakoniec kupim..
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa peter977 »

Ak kupuješ nehnuteľnosť a máš cash, tak je najlepšie neviazať si peniaze. Pretože nehnuteľnosti za nízku cenu sa predávajú ako teplé rožky.

Odporúčam Ti nájsť si realitného makléra, čo to robí roky alebo sa nájsť nejakú dražobnú spoločnosť a poinformovať sa.
To že máš hotovosť je obrovská devíza, vyjednávaj, vyjednávaj a vyjednávaj! Len tak na nehnuteľnosti zarobíš, že kúpiš za čo najlepšiu cenu
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ceny nehnutelnosti od roku 2008 mierne klesli. Inflacia mierne stupla. Najomne by nezmazalo ani tento rozdiel. Su obdobia kedy nehnutelnosti inflaciu porazali a tiez su obdobia kedy inflacia zase porazala nehnutelnosti.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4089
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 72 times

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Myslim ze v sucasnosti je medzi ziadanou a ponukanou cenou nehnutelnosti obrovska medzera. Dam realny priklad.

Rok 2008 - chlapik stary kupil dom v zapadnutej osade nedaleko BA za 40-tis EUR. Predajca bol ako-tak spokojny, no ocakaval 50-tis. Chlapik nesplacal dlh. Banka dom zhabala a v 2013 dala verejne do drazby. Vyvolavacia cena 17-tis, nikto nebol ochotny prihodit, predane za vyvolavaciu cenu. O 3 domy vedla v tej ulici stoji podobny dom, za ktory majitel tuzi dostat 60-tis..

Nema to logiku, ale je to tak.
juana
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 12 03, 2013 11:39 am

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa juana »

jaroslav80 napísal:Myslim ze v sucasnosti je medzi ziadanou a ponukanou cenou nehnutelnosti obrovska medzera. Dam realny priklad.

Rok 2008 - chlapik stary kupil dom v zapadnutej osade nedaleko BA za 40-tis EUR. Predajca bol ako-tak spokojny, no ocakaval 50-tis. Chlapik nesplacal dlh. Banka dom zhabala a v 2013 dala verejne do drazby. Vyvolavacia cena 17-tis, nikto nebol ochotny prihodit, predane za vyvolavaciu cenu. O 3 domy vedla v tej ulici stoji podobny dom, za ktory majitel tuzi dostat 60-tis..

Nema to logiku, ale je to tak.
Hm, velmi si ma nepotesil. Ak by som si dala ocenit vyhliadnuty byt a podla toho by som zjednavala cenu? Nechapem ako je toto vobec mozne...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal:Myslim ze v sucasnosti je medzi ziadanou a ponukanou cenou nehnutelnosti obrovska medzera. Dam realny priklad.

Rok 2008 - chlapik stary kupil dom v zapadnutej osade nedaleko BA za 40-tis EUR. Predajca bol ako-tak spokojny, no ocakaval 50-tis. Chlapik nesplacal dlh. Banka dom zhabala a v 2013 dala verejne do drazby. Vyvolavacia cena 17-tis, nikto nebol ochotny prihodit, predane za vyvolavaciu cenu. O 3 domy vedla v tej ulici stoji podobny dom, za ktory majitel tuzi dostat 60-tis..

Nema to logiku, ale je to tak.
Nastastie, ze realne ceny nehnutelnosti nie su ani zdaleka take vysoke, ako sa prezentuje. U nas v dedine je uz vela nepredajnych nehnutelnosti kvoli vysokej cene a je len otazkou casu(aspon dufam), kedy sa zacnu tieto ceny prisposobovat nasim platom.
Predsa neni mozne cely zivot driet a splacat hypoteku, ktoru clovek zaplati za predrazenu nehnutelnost.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
juana
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 12 03, 2013 11:39 am

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa juana »

Ano, to bude prva vec pred kupou-zistenie si realnej ceny a potom este zjednat nieco....
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 115 times

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa Rokosák »

Je.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa Biosko »

Podla mna chod do pozemkov, stavebnych, sam budem jeden potrebovat taky nad 10 000m2.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dva dni dozadu sme sa s Radvanom bavili aka je to ptakovina investovat do nehnutelnosti .. aspon vacsinou .. takze ma najdenie tejto debaty celkom pobavilo :) Juana, hlavny problem s nehnutelnostami je likvidita. V buducnosti ju vobec nemusis predat za cenu aku by si si predstavovala. Alebo ak trafis velmi zle obdobie, tak ju nemusis vediet vobec predat. Netreba zabudat ani na to, ze nehnutelnost ma aj svoje naklady na udrzbu, najom a aj dan z nehnutelnosti, ktora ma tendenciu rast.

Ak nie so otrly spekulant, ja by som nehnutelnost na kseft nekupoval
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa Rado »

Za najľahšiu cestu ako začať s NH považujem mať byt v ktorom bývam nejaký čas, potom kupujem väčší do ktorého sa presťahujem a ten pôvodný začnem prenajímať. Už poznám jeho cenu. Pravdepodobne mám splatenú pôvodnú hypotéku a naučím sa aké to je prenajímať. V prípade, že to nevychádza, tak byt môžem predať. S informáciami, ktoré mám už by to až taký problém nemal byť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
juana
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 12 03, 2013 11:39 am

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa juana »

Mne nejde ani tak o kseft ako o ochranenie uspor pred inflaciou. Pripadne prenajimanie by bol uz len bonus. V tom byte planujem v buducnosti travit cas ked pridem na sk, a ak nieco tak vzdy sa mam v podstate kam vratit. Beriem to skor tak, ale zas tiez nechcem kupit byt s tym ze prerobim viac ako keby necham peniaze na ucte. No je to dilema. ps: kolko sa vlastne plati dan za byt?
juana
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 12 03, 2013 11:39 am

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa juana »

Hm...ako teda co najlepsie ochranit uspory pred inflaciou? Problem je ze som v tomto uplny laik, takze to trochu trva zorientovat sa.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa Rado »

Vzorec je jednoduchý, mať výnos vyšší ako je inflácia. Ťažšie je už taký výnos spraviť. Zvlášť pre laika. Začal by som študovať napr. toto fórum.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa kiikino »

rocna inflacia v poslednych rokoch neprevysila 2% a ked ano tak len na kratko - takyto urok byva aj na terminakoch alebo dlhopisoch
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa marco »

ja si myslim, ze realna inflacia sa hybe skor k 4 percentam. pri urokoch na terminaku si zabudol na 20% dan. univerzalna odpoved, ako porazit v sucasnosti inflaciu neexistuje = rado to dobre napisal. ale da sa to aj v tych nehnutelnostiach.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa peter977 »

kiikino napísal:rocna inflacia v poslednych rokoch neprevysila 2% a ked ano tak len na kratko - takyto urok byva aj na terminakoch alebo dlhopisoch
naozaj? o koľko stúpol benzín, alebo nafta za posledných 5 rokov? Od toho sa odvíja všetko.
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa kiikino »

nic v zlom ale bezny slovak da do byvania tretinu az polovicu svojho celozivotneho zarobku zatial co do benzinu snad do 10% tak si to spocitaj co ma vacsiu vahu pri pocitani CPI len si pekne pozri ako klesli ceny nehnutelnosti a teda vyrazne spomalili inflaciu
a snad sa tu nemusim rozpisovat o tom ze naidealnejsie by bolo keby si kazdy pocital inflaciu sam pre seba, teda realnu podla toho co kupuje ale aj podla toho co bude kupovat vzhladom na veci dlhodobej spotreby
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa peter977 »

kiikino napísal:nic v zlom ale bezny slovak da do byvania tretinu az polovicu svojho celozivotneho zarobku zatial co do benzinu snad do 10% tak si to spocitaj co ma vacsiu vahu pri pocitani CPI len si pekne pozri ako klesli ceny nehnutelnosti a teda vyrazne spomalili inflaciu
a snad sa tu nemusim rozpisovat o tom ze naidealnejsie by bolo keby si kazdy pocital inflaciu sam pre seba, teda realnu podla toho co kupuje ale aj podla toho co bude kupovat vzhladom na veci dlhodobej spotreby
Nič v zlom ale koľko dá priemerný Slovák za celý život na stravu, oblečenie, cigarety, alkohol atď?
Keď mesačne zarobíš 1000 €, tak dáš možno 300 € na bývanie a zvyšok minieš na spotrebu, kde je tiež inflácia. To že nehnuteľnosti nerastú neznamená, že na nich nie je inflácia. Každý rok sa zvyšuje cena energií, príspevkov do fondu opráv, náklady na poistenie, dane. To je tiež zanedbateľné?
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa Biosko »

Obrázok
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa marco »

este by som dodal. ano, ceny nehnutelnosti na Slovensku v globale pomalicky klesaju a pravdepodobne aj budu. to ale neznamena, ze sa na nich neda zarobit.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa filip glasa »

to ale neznamena, ze sa na nich neda zarobit.
hej. len na co sa babrat v sektore, ktory ma ako celok klesajuci trend. Ziskavat skusenosti v neatraktivnom sektore? Radsej sa poobzerajte po niecom kde za ten investovany cas cakaju potencialne vyssie odmeny.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 115 times

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa Rokosák »

Na Slovensku mame v podstate dva realitne trhy. Jeden pre novostavby a druhy pre ostatne nehnutelnosti. Vo vyvinutych trhoch je cenovy rozdiel medzi nimi zhruba 15%. U nas to dlho neplatilo, ale trh sa k tomu blizi. Teda treba rozhodnut v ktorom segmente chcete investovat.
Poslednych 5 rokov sme mali nizku inflaciu, ale krizu, ktora ovplyvnila ceny najma novostavieb.
Takisto su dolezite trendy byvania. Teoreticky existuje moznost vystahovat sa z bytov miest do vidieckych primestskych lokalit. Zalezi vsak ako sa vyriesi doprava do prace v meste a kvalita skolstva na vidieku.
Osobne sa domnievam, ze momentalne je najlepsia investicia byt v Petrzalskom panelaku. Pripominam, ze ja v Petrzalke nebyvam ani tam nehnutelnost nevlastnim.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa marco »

najlikvidnejsia zalezitost na prenajom je zrejme naozaj jednoizbak v petrzalke v lokalite pri ekonomickej univerzite, alebo v blizkosti business centier.

ale su aj ine typy nehnutelnosti ako byty.

filip - viem, aky je tvoj nazor na realitny segment. ale ja si naozaj myslim, ze aj pri klesajucom trende moze byt clovek uspesny - ci uz ako obchodnik, alebo ako investor.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja suhlasim ze sa da na nehnutelnostiach zarobit. Skor som narazal na nieco ine. Vytvoris si skusenosti a zrucnosti v sektore, ktory nie je 2x atraktivny.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa Biosko »

Co tak nejake byty po neplaticoch v konkurzoch a v exekucii, ci tie uz su dopredu rozobrate?
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa marco »

drazby sa oplatia najma pri nehnutelnostiach, o ktore vseobecne nieje zaujem (nizky potencial na prenajom, ako napriklad rekreacne objekty - chaty, starsie domy na periferii). co som pocul, tak v bratislave sa tie byty aj zvyknu preplacat oproti trhovej cene, ked sa v drazbe vyzenie cena. dalsia vec je, ze sa jedna vacsinou o byty uplne v dezolatnom stave. jeden zo sposobov, ako vyhodne kupit je poznat ludi, ktori vykupuju este pred zacatim exekucneho konania. teda nehnutelnost sa nedostane do verejnej drazby. su to spravidla velki hraci, ktori to potrebuju rychlo otacat a zvyknu takymto sposobom vykupovat aj cele projekty (niekolko bytov v novostavbach, garaze ..). dalsia vyhoda je ta, ze uz kupujes danu nehnutelnost cez tretiu osobu a teda je cisty list vlastnictva a vysporiadane pravne vztahy. co moze byt pre laika komplikovana vec, ak povedzme vydrazis byt a najdes ho cely rozbity, alebo byvali majitelia sa rozhodnu nevystahovat.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa gogo956 »

Rokosák

panelove domy z cias socializmu su ako dlhodoba investicia rizikovejsie ako sa na prvy pohlad zda. Ich planovana zivotnost bola cca 40 rokov a ak si niekto mysli ze ked sa opravi strecha a zateplia steny tak uz
nic nehrozi, tak je na omyle. Hlavne Petrzalka je problematicka kvoli svojmu strkovemu podloziu a nizkej spodnej vode, vyskytli sa pripady ked nosne panely popraskali a taky dom sa uz da len "látať", ale nikdy uz
nebude stopercentny.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa jogo »

Biosko napísal:Co tak nejake byty po neplaticoch v konkurzoch a v exekucii, ci tie uz su dopredu rozobrate?
Presne takto nakupoval Kyosaki. Ale na to treba znamosti a znamosti stoja peniaze. Cize cisty zisk nebude zas taky uzasny, ako sa na prvy pohlad zda.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 115 times

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak je planovana zivotnost panelaku 40 rokov, tak niekto je zly planovac. Kolko bola planovana zivotnost Stareho mosta v Bratislave postaveneho pred 68 rokmi? 5 rokov? Dalsia otazka - aka je zivotnost drevenej konstrukcie americkeho domu? Odpoved je 300 rokov. Az zacnu panelaky padat hufne, novostavby stavat za pristupnu cenu a pocet Slovace klesat tak si zmenim nazor. Zatial spim pokojne. Uhadli ste! V panelaku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa gogo956 »

ja tiez byvam v panelaku a dokonca s najvecsou pravdepodobnostou starsom ako ten Tvoj.
Unava materialu sa v panelakoch uz prejavuje, ako prve "odchadzaju" napr. lodžie, rozpadava sa beton az
k zeleznemu skeletu co negativne zasahuje celu stavbu- v pripade ak sa to neriesi. Ale to je presne to latanie-
zufale oddalovanie bliziacej sa smrti, na podstate veci to vela nezmeni.
Panelaky mali planovanu zivotnost 40 rokov preto, ze sa s nimi povodne ratalo iba ako s docasnym riesenim bytovej otazky pracujucej triedy. Vela zla si robia casto sami majitelia bytov, ktori sa pustaju nacierno do bezhlavych uprav na nosnych stenach, take to typicke a modne vyrezavanie otvorov a pod- to vsetko ale zhorsuje statiku budovy.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Je kupa nehnutelnosti stale dobra ochrana pred inflaciou

Príspevok od používateľa calculator »

len dodám, že životnosť viacerých novostavieb vyzerá byť ešte kratšia ako pri mnohých panelákoch :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"