Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jogo »

Pridal som sa do partie a nakupil som AUDCHF.
Idem znova skusit hladat edge na forexe, lebo uz som velmi exponovany v akciovych indexoch a treba robit nejaku diverzifikaciu portfolia. :)
Predpokladam, ze zakladne edge tohto obchodu by mal byt rozdiel v urokovych sadzbach centralnych bank Australie (+2.25%) a Svajciarska (-0.75%). Je moja uvaha spravna?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4080
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 72 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

jogo napísal: Predpokladam, ze zakladne edge tohto obchodu by mal byt rozdiel v urokovych sadzbach centralnych bank Australie (+2.25%) a Svajciarska (-0.75%). Je moja uvaha spravna?
Podla tejto logiky by si mal kupit radsej NZDCHF long, NZD ma rate +3,50%. A ekonomicke data v NZD vychadzaju posledne mesiace lepsie nez v AUS.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal: Podla tejto logiky by si mal kupit radsej NZDCHF long, NZD ma rate +3,50%. A ekonomicke data v NZD vychadzaju posledne mesiace lepsie nez v AUS.
To je sice pravda, ale Mika viac veri AUD ako NZD a zaujima ma preco. Lebo pokial by som bral do uvahy len urokove sadzby, tak samozrejme kupujem NZD.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4080
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 72 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mika sa pravdepodobne len spriatelil s nejakou Australankou a teraz je emocionalne ovplyvneny a teda jeho preferencie AUD voci NZD iste nemaju ziadny racionalny zaklad. Proste len to, ze ten kurz je v blizkosti viacrocneho minima; ale to mozeme brat ako chytanie padajuceho noza na akciach.

Ja osobne teraz nemam ziaden obchod v prospech AUD otvoreny (ani proti nemu).
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

jogo napísal: Podla tejto logiky by si mal kupit radsej NZDCHF long, NZD ma rate +3,50%. A ekonomicke data v NZD vychadzaju posledne mesiace lepsie nez v AUS.

To je sice pravda, ale Mika viac veri AUD ako NZD a zaujima ma preco. Lebo pokial by som bral do uvahy len urokove sadzby, tak samozrejme kupujem NZD.
no chlapi chcete od cistokrvneho short term tradera fundamentalnu analyzu , tak vam nieco napisem :)
slubujem ze napisem nieco aj na blog ale zatial len v kratkosti.

viac ako fundamentom sa riadim sedliackym rozumom a matematikou zo zakladnej skoly. Niesom ochotny inestovat do akcii, pretoze si myslim ze su vysoko a ziadny investicny styl mi nema sancu sypat tak ako trading. navyse, prepad moze prist kedykolvek a moze byt drasticky. ak by indexy vysoko neboli, chcel by som nakupovat dividendove akcie, ale neviem si predstavit, ze by mi nejake akcie dali dividendovy vynos 6-10% a zaroven by to boli silne spolocnosti s potencialom rast. takze cele moje snazenie je pomalicky si budovat Fixny prijem postaveny na urokovom diferenciale. malicko napakovany aby som tych 6-10% dostal

1. AUD aj NZD maju cash rate 2,25% resp 3,5%. ja sa pamatam ked bola cash rate 16,5% a 8,25%. v tomto pomere vidim obrovsku disproporciu a myslim si, ze casom sa tato disproporcia priblizi pomeru kde bola pred par rokmi.

2. Novy Zeland ma daleko vacsi problem s realitnou bublinnou ako Australia a preto je to jeden s dovodou, preco tato disproporcia vznika. Ak ale stihnem naakumulovat dostatocne velky objem v AUD, tak neskor mozem pridat do portfolia aj NZD.

3. Vydeli ste niekedy grafy AUD a NZD zo zapocitanym IR voci ostatnzm menam. (IR adjusted charts) treba pozriet

4. AUD je v pomere k NZD vyrazne podhodnotene. v podstate ak zaratame cely menovy kos tak NZD je po CHF stale najviac overvalued a AUD je najviac undervalued cuerrency. verim tomu, ze tato disproporcia sa tiez casom vytrati

5. verim komoditam ako je striebro, zlato a ropa, ale nie som ochotny platit negativny swap, cotango a podobne veci. AUD ako komoditna mena mi s pozitivnym IR preto vyhovuje viac, ale pocitam ze tento efekt sa prejavy neskor.

6. no a nakoniec trocha matematiky. zratajme si standardne odchylky a berme do uvahy, ze pride ekonomicke ozivenie a trhy sa vratia do realu. verim tomu, ze v dlhodobom horizonte nemoze nastat situacia kedy bude mena podhodnotena trebars 20 rokov . keby sa trhy do normalu nevratili , tak mam ovela silnejsi argument.

7. ja som trader a niesom investor, ale do konca zivota trading robit nebudem a preto si chcem vybudovat stabilne Fixed income portfolio. mam sancu s tradingu a mojich inych aktivit tlacit pomerne slusne peniaze do tohto portfolia, jedine co mi branilo to robit doteraz bolo, ze som stale nevidel carry prilezitosti a meny ako AUD a NZD dost nizko, teraz aspon jednu z nich dost nizko vidim, a tak som zacal. otazka znie kam az tieto currency rates mozu padnut

AUDNZD - 1.035 tu je to myslim jasne, staci pozriet monthly charts, vidime historicke low a rate obchodovany blizko parity. problem je ze na long je negativny swap a preto pair obchodujem kratkodobo vyberam si 200-300 bodove profity, niekedy mensie, podla toho kde vidim impact velkych hracov

AUDCHF - 0.75345 - tu je to len o matematike, 10 rocny range je 1.0500-0.7000 => 3500 bodov. aka je sanca ze trh klesne 3500 bodov na 0.4000 . mam dost penazi ustat takyto prepad? , kolko rokov takyto prepad bude trvat a kolko zatial ziskam na urokovom diferenciale??. ako sa budu menit urokove sadzby? uvedomme si ze nakupujem najpodhodnotenejsiu menu proti najviac nadhodnotenej.

len pre ilustraciu

Fixed income jedneho lotu je pri aktualnych urokovych sadzbach 2120 USD
Kurzova strata pri poklese o 1000 bodov je 10398 USD
mesacne mozem tento trejd dotovat sumou 2000-4000 USD co je za rok 24000-48000 USD

ked si to vsetko zratam, pride mi logicke skor AUDCHF nakupovat ako predavat. vobec si nemyslim ze je to sure bet. len si myslim, ze je to momentalne to najlepsie co som schopny vymysliet na poly investovania. to je cela moja sedliacka strategia :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jogo »

Mika, som prekvapeny, ako je nase nazeranie na investovanie velmi podobne. :)
viac ako fundamentom sa riadim sedliackym rozumom a matematikou zo zakladnej skoly. Niesom ochotny inestovat do akcii, pretoze si myslim ze su vysoko a ziadny investicny styl mi nema sancu sypat tak ako trading. navyse, prepad moze prist kedykolvek a moze byt drasticky. ak by indexy vysoko neboli, chcel by som nakupovat dividendove akcie, ale neviem si predstavit, ze by mi nejake akcie dali dividendovy vynos 6-10% a zaroven by to boli silne spolocnosti s potencialom rast. takze cele moje snazenie je pomalicky si budovat Fixny prijem postaveny na urokovom diferenciale. malicko napakovany aby som tych 6-10% dostal
Tiez cielujem na fixny prijem 10%, ale snazim sa ho robit na indexoch, kde so svojimi tradingovymi skusenostami, s pomocou centralnych bank(rozne formy QE) a trochu zapaceny by som to mal zvladnut aj pri prekupenych trhoch.
Mam predsa SL a preto pre mna neni strasiak ani 50% korekcia. Skor by to bola prilezitost na nakupy.
2. Novy Zeland ma daleko vacsi problem s realitnou bublinnou ako Australia a preto je to jeden s dovodou, preco tato disproporcia vznika. Ak ale stihnem naakumulovat dostatocne velky objem v AUD, tak neskor mozem pridat do portfolia aj NZD.
Akym sposobom ovplyvnuje realitna bublina silu meny?
4. AUD je v pomere k NZD vyrazne podhodnotene. v podstate ak zaratame cely menovy kos tak NZD je po CHF stale najviac overvalued a AUD je najviac undervalued cuerrency. verim tomu, ze tato disproporcia sa tiez casom vytrati
Ako zistis, ze dana mena je podhodnotena resp. nadhodnotena?
3. Vydeli ste niekedy grafy AUD a NZD zo zapocitanym IR voci ostatnzm menam. (IR adjusted charts) treba pozriet
Dal som do googla a nic mi nenaslo. Mozes dat link na taketo grafy?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4080
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 72 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Jogo:

https://www.mataf.net/sk/forex-charts/c-index" onclick="window.open(this.href);return false;

a zaklikni "compare forex index" a "weekly". Je to prepocet kazdej meny voci 7 zvysnym.

Tu mas to iste len v inych farbach a z ineho zdroja:

http://megatrendfx.com/additional-forex ... -indicator" onclick="window.open(this.href);return false;
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

2. Novy Zeland ma daleko vacsi problem s realitnou bublinnou ako Australia a preto je to jeden s dovodou, preco tato disproporcia vznika. Ak ale stihnem naakumulovat dostatocne velky objem v AUD, tak neskor mozem pridat do portfolia aj NZD

ide o to ze cim nizsia je urokova sadzba, tym su lasnejsie uvery. cize cena nehnutelnosti rastie pretoze sa v nich premietaju lacne peniaze od bank. na velkych trhoch je to problem ale v krajne ako novy zeland je to extrem. preto je tlak na zvysovanie urokovych sadzieb vacsi a preto sadzby rastu rychlejsie. lacne peniaze by mali pomoct ekonomike, ale GDP je extremne mala ekonomika a velka cast tychto lacnych penazi ide do spekulatyvnych obchodov. centralna banka to vie, ale musi proste robit kompromis medzi dotovanim ekonomiky a spekulativnymi obchodmi.

3. Vydeli ste niekedy grafy AUD a NZD zo zapocitanym IR voci ostatnzm menam. (IR adjusted charts) treba pozriet

toto bude asi trosku problem , lebo to mam s bloombergu kde sa to da navolit. terraz som si uvedomil ze ak si to chces pozriet asi sa to bude tazko hladat. kazdopadne ak ta to velmi zaujima, da saa to urobit v excely. ku kazdemu dnu priratas urokovy swap . tieto sa historicky musia dopocitat. spojis daily chart s chartom ktory ti vykresluje IR income v case a mas IR adjusted chart.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal: ide o to ze cim nizsia je urokova sadzba, tym su lasnejsie uvery. cize cena nehnutelnosti rastie pretoze sa v nich premietaju lacne peniaze od bank. na velkych trhoch je to problem ale v krajne ako novy zeland je to extrem. preto je tlak na zvysovanie urokovych sadzieb vacsi a preto sadzby rastu rychlejsie. lacne peniaze by mali pomoct ekonomike, ale GDP je extremne mala ekonomika a velka cast tychto lacnych penazi ide do spekulatyvnych obchodov. centralna banka to vie, ale musi proste robit kompromis medzi dotovanim ekonomiky a spekulativnymi obchodmi.
Realitna bublina nuti centralnu banku zvysit uroky, aby zdrazila uvery a zastavila rast nehnutelnosti.
Ale zvysenie urokov posilnuje danu menu, cize NZD by mal dalej posilovat? Uvazujem spravne?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

ano uvazujes spravne, ak by bol jedinou hnacou silou urok, tak je jednoznacne ze NZD by bola najsilnejsia mena .

problem ale je ze Novy zeland je proexportna krajna a vacsinu exportuje do Australie. to znamena ze vsetky vyrobne naklady su v NZD a trzby z exportu v AUD a preto si ekonomovia musia urobit prepocet co je pre nich dolezitejsie, kurzova strata z exportu alebo prepaleny realitny trh. snazim sa to popisat co najjednoduchsie. v skutocnosti je to ovela komplikovanejsie a ja fakt niesom ekonom. takze sorry :).
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4080
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 72 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mika toto co pises platilo o NZD aj o AUD uz prakticky pred rokom, kurz sa na chvilu vysplhal vyssie, no uz zase je pri 1,03.

Aj ty hovoris ze AUDNZD long nie je surebet a ze to moze zliezt aj pod 1,00 a kludne to tam moze byt aj 5 rokov.

A jedneho dna po troch rokoch moze prist trebars od Novozelandskej banky prekvapive prehlasenie o sadzbach s efektom ako urobil CHF. Trebars keby zo dna na den sekli sadzbu z 3,5% na 0,5%.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal: problem ale je ze Novy zeland je proexportna krajna a vacsinu exportuje do Australie. to znamena ze vsetky vyrobne naklady su v NZD a trzby z exportu v AUD a preto si ekonomovia musia urobit prepocet co je pre nich dolezitejsie, kurzova strata z exportu alebo prepaleny realitny trh.
Cize ak chce Novozelandska centralna banka (NZCB) skrotit realitnu bublinu, tak musi zvysit urok, ale ak chce podporit export tak musi znizit urok. Podobne to je aj s nezamestnanostou a podporou ekonomiky. Znizenie uroku podporuje ekonomicky rast a nasledne znizuje nezamestnanost. Ked vsak nezamestnanost velmi klesne, zvysia sa mzdy a nasledne sa zvysia inflacne tlaky, ktorym centralne banky celia zvysenym urokom. A tak to cele kolise podobne ako cely forex. Diky za vysvetlenie fundamentalnych principov forexu. :wink:

p.s: Kontrolna otazka: Pochopil som spravne, ze nejdolezitejsi fundament vo forexe su urokove sadzby centralnych bank(respektive ich buduce smerovanie) a pripadne nestandartne opatrenia ako su rozne QE?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

no mam jedneho kamarata ktory roky obchoduje len Fx na profesionalnej urovni v londyne a ten raz povedal ze cely Fx je len o urokoch. avsak treba do toho zaratat aj dlhove papiere . Ja som prilis maly pan aby som vedel co je tym najpodstatnejsim fundamentom. ja som orderflow trader a ked nevidim objem (co na fx nevidim) tak len hadam na ktorej strane su velki hraci. to ci hadam spravne alebo spatne sa da analyzovat len na mojich trejdoch. mam dobre obdobia aj spatne. ale myslim ze s tych dobrych sa da vytazit.

nemyslim si ze fx niekedy bude moj core biznis ale snazim sa ho pochopit a zobchodovat. jedinu vyhodu ktoru mam je ze viem ako tak riadit risk a prelievat expoziciu. ale fundovane ultra nepriestrelne pravdy vam chlapi nepoviem. nikto u nas Vam ich nepovie. pretoze my nesedime na tych deskoch kde sa to cele pecie. to ale neznamena ze musime obchodovat na nahodu. nakoniec myslim ze ak by som si tie svoje uvahy vykladal uplne spatne , tak by som nemal taketo serie.

https://www.dukascopy.com/fxcomm/fx-art ... ad&id=2045" onclick="window.open(this.href);return false;
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

jaroslav80

to co sa stalo v CHF nebola vec sadzieb, ale v principe, ano kazda centralna banka moze spravit to co SNB. Keby zo dna na den klesli sadzby o 3% hadam ze by to nemalo efekt SNB. treba pocitat s tym ze stat sa moze cokolvek.

situacia s pred roka bola ina v tom, ze bola ina situacia na trhu s dlhopismi. a to ovplyvnilo celkove pohyby. trhy su ale dynamicke a neoplati sa porovnavat co bolo a co je teraz. mame nove low a to je jedna s veci ktora je podobna.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jogo »

Este mi vrta hlavou, preco Yen roky posiloval, ked mal najnizsie urokove sadzby, v Japonsku bola deflacia, cize ziaden vyhlad na rast sadzieb a sem tam BOJ nakupoval statne dlhopisy, cize uz davno robil QE, ak si dobre pamatam. A Yen aj tak furt posiloval. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Istiach »

jogo napísal:Este mi vrta hlavou, preco Yen roky posiloval, ked mal najnizsie urokove sadzby, v Japonsku bola deflacia, cize ziaden vyhlad na rast sadzieb a sem tam BOJ nakupoval statne dlhopisy, cize uz davno robil QE, ak si dobre pamatam. A Yen aj tak furt posiloval. :?
Dobra otazka

Neviem teraz najst poriadne grafy kde by som to pozrel ake tam boli pohyby JPY voci inym menam a kedy. No nieje to tak, ze JPY posiloval voci USD, lebo obidve meny sa pouzivali na carry trade a obidve klesali, akurat USD viac v porovnani s JPY? Ci to uz bolo po 2008 co mas na mysli?
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa MartinPillar »

5. verim komoditam ako je striebro, zlato a ropa, ale nie som ochotny platit negativny swap, cotango a podobne veci. AUD ako komoditna mena mi s pozitivnym IR preto vyhovuje viac, ale pocitam ze tento efekt sa prejavy neskor.
AUD je komoditná mena, ale myslím, že zlata striebra ani ropy tam velma nie je. Australia ťaží železnú rudz, uhlie a zemný plyn.
AUDNZD - 1.035 tu je to myslim jasne, staci pozriet monthly charts, vidime historicke low a rate obchodovany blizko parity. problem je ze na long je negativny swap a preto pair obchodujem kratkodobo vyberam si 200-300 bodove profity, niekedy mensie, podla toho kde vidim impact velkych hracov
Historické low je indikátorom, že pár je v klesajúcom trende. Nevidím zmyel v tom hľadať reversaly len preto, že je niečo na historickom low. Historické low je to len v porovnaní s historickými cenami, ktoré v súčasnosti nie sú relevantné, keďže boli vytvorené v minulosti za iných podmienok, ktoré teraz už nikto neporovná si súčasným stavom.
Rovnako ako vývoj cien v histórii nie je vodítkom pre budúcnosť, takisto historické minimum neznamená sognál na obrat.
Návrat k strednej hodnote a nerešpektovanie trendu častokrát viedlo k neúspechom (napríklad LTCM). Preto buy abd hold je z dlhodobého hľadiska najlepšia stratégia pre akcie, lebo iba nasleduje trend. Ak sa raz trend obráti, buy and hold už nebude účinný.
Rovnako 10-ročná range a návrat do range na jej okraji mi nepríde ako nepriestrelná taktika. Range sa v čase zužuje alebo rozširuje a zároveň sa može pohybovať do strany. Nemyslím, že range z akéhokoľvek inštrumentu je statická.
Konieckoncov je to vidno na úrokových sadzbách, ktoré sa pohybujú na viacero menách vo výrazne negatívnom teritóriu, aj keď ešte nedávno bola nula chápaná ako spodok pásma. Range sa však pohybuje stále do jednej strany.
Všetci, čo hrali na range na bondoch prerobili iba preto, že hľadali reversal v trende pred jeho koncom. Ten však pokračuje napriek negatívnym výnosom a zatiaľ je udržateľný... Zatiaľ.
Proste budeme platiť za to, že možeme mať peniaze v bankách a banka nám bude platiť za to, že si zoberieme úver. Technicky žiaden problém, banka má stále svoju maržu a zároveň zvyšuje peňažnú zásobu na trhu. Hlavne vtedy, keď je obmedzovaná možnosť platby cash za tovary, čo už platí aj u nás.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jogo »

Istiach napísal:
Neviem teraz najst poriadne grafy kde by som to pozrel ake tam boli pohyby JPY voci inym menam a kedy. No nieje to tak, ze JPY posiloval voci USD, lebo obidve meny sa pouzivali na carry trade a obidve klesali, akurat USD viac v porovnani s JPY? Ci to uz bolo po 2008 co mas na mysli?
Myslim hlavne k USD.
Prílohy
USDJPYMonthly.png
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

1. ja ziadnu nepriestrelnu strategiu nehladam
2. LTCM neprerobili na tom ze kalkulovali s navratom k strednej hodnote. LTCM padli na overexposure - zlom risku.
3. bondy niesu pomery mien. to je myslim dost velky rozdiel. hrat na navrat k strednej hodnote podkladu je nieco uplne ine ako hrat na navrat k strednej hodnote basketu s pozitivnym uroovym diferencialom
4. Australia je 2 najvacsim producentom zlata

nikoho nenutim a nepresviedcam ze mam pravdu. mozno nemam, ale vzdy som pouzival vlastnu hlavu. performance tradingom som sa zivil poslednych par rokov a keby som mal brat do uvahy vsetko to, co mi niekto odporuca , asi by som velmi rychlo skoncil. nazory si precitam , argumenty beriem. ale pokial nevidim trackrecord tak je to len o nazoroch.
Prílohy
producenti zlata.jpg
producenti zlata.jpg (33.68 KiB) 15066 zobrazení
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Zlato je len 6% exportu Austrálie. Oveľa menej ako uhlie a železná ruda (18%, resp 22%).
Z wiki.
Prílohy
image.jpg
image.jpg (50.77 KiB) 15057 zobrazení
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

aha, len 6% exportu , tak to je fakt uplne zanedbatelne cislo. :) , malo by tam byt aspon 60% :) :) :)

stale rozmyslam, co to ma spolocne s tym co som napisal, ale nebudem si lamat hlavu. plati ze sa mi nechce platit negativny swap a tym to uzavriem :)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

Expozicia upravena

z

AUDCHF 50k
AUDNZD 100k

na

AUDCHF 50k (aktualne +270)
AUDNZD 20k (aktualne +25)

AUDNZD budem nakupovat nizsie ak sa podari a postupne zase doplnim na 100k. AUDCHF je asi trosicku prepaleny ale ak klesne doplnim na 100k
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

jogo napísal:Pridal som sa do partie a nakupil som AUDCHF.
Idem znova skusit hladat edge na forexe, lebo uz som velmi exponovany v akciovych indexoch a treba robit nejaku diverzifikaciu portfolia. :)
Predpokladam, ze zakladne edge tohto obchodu by mal byt rozdiel v urokovych sadzbach centralnych bank Australie (+2.25%) a Svajciarska (-0.75%). Je moja uvaha spravna?
hlavne velmi opatrne s tymi nakupmi, ano uvaha je spravna ale klucovypoint je ze ja verim AUD. ak by to malo byt len o IR tak do toho nejdem.

BTW: som sa chcel vyhnut aby ste to trejdili. ja som v AUDCHF nalozeny uz od 9.02. takze moja pozicia je uz dost v pluse a mozem si dovolit nejaky ten prepad.
Prílohy
Chart_AUD_CHF_4 Hours_snapshot.png
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

zacinam sa pripravovat aj na NZD
Prílohy
Priprava_NZD.png
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal: hlavne velmi opatrne s tymi nakupmi, ano uvaha je spravna ale klucovypoint je ze ja verim AUD. ak by to malo byt len o IR tak do toho nejdem.

BTW: som sa chcel vyhnut aby ste to trejdili. ja som v AUDCHF nalozeny uz od 9.02. takze moja pozicia je uz dost v pluse a mozem si dovolit nejaky ten prepad.
Mika, o mna sa ty neboj :), pozicia v AUDCHF je radove dvojciferne mensia ako pozicia v DAXE. Dalsie dokupy su mozne.
Predpokladam, ze casom AUDCHF vyrastie na paritu a tak na nejakych 200-300 pipsoch mi zalezat nebude. Pri kladnych swapoch budem kludne tu poziciu drzat roky. Uz sa nikde sa neponahlam. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

tak som sa rozhodol. idem do striebra

XAG/USD long 300 15.628
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4080
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 72 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Dolar nemoze posilnovat do nekonecna. A cena zlata a striebra v dolaroch stale padat.
Ja skusim kratky EURUSD long. EUR je vyklesany dost. Vstup na 1,0575.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal:tak som sa rozhodol. idem do striebra

XAG/USD long 300 15.628
Ja si este pockam. Najprv EURUSD parita, zaroven s paritou vytvori zlato nove low pod 1100, mozno aj 1000-ku olizne a potom to longnem aj na zlate aj na EURUSD.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 687
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 85 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

jaroslav80 napísal:Dolar nemoze posilnovat do nekonecna. A cena zlata a striebra v dolaroch stale padat.
Ja skusim kratky EURUSD long. EUR je vyklesany dost. Vstup na 1,0575.

Ja uz EUR/USD nechcem ani vidiet :D za posledne dni som nezmyslene cakal na korekciu, stratil niekolko %, ale neprichadza asi az na parite ...

Naopak dnes ma potesilo NZD , dufam ze par dni bude stupat

PS : Sorry Mika ze ti zasie.... vlakno ale inde sa o forexe nepise ....
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4080
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 72 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mas pravdu, ten EURUSD long nebol dobry napad, radsej som ho teraz ukoncil v malej strate. AUDNZD long mi urobil vacsiu stratu.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

no ja som na AUDNZD tiez poriadne zahucal :). najhorsie je ze to ani nevykryl zisk na AUDCHF pretoze AUDNZD som mal 2 dokupy takze cca 2.2x vacsiu expoziciu. pritom prvy zisk som vybral pekne , ale s tym sa skratka musi ratat. stale nieco drzim strata zatial velka ako krava, pri pripadnom pullbacku cutnem polovicu, pri breakoute 2/3 v rangu 50-80 pips normalne trejdujem a mergujem ca sa bude dat

XAGUSD zatial ok
AUDNZD super
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ten Aud/nzd som skusal long od 1,0485 ale failoval okolo 1,0500 tak som ho radsej zavrel na BE. Dnes som to otocil do short za 1,0370 takze tipujem range :roll:
Vcera som zavrel short Eur/aud a Eur/nzd zjavne predcasne. :x
Drzim long Usd/jpy uz dlhsie a shortujem Chf/jpy. Rozdal som vcera Gbp/jpy a dnes Cad/jpy.
Mam pocit, ze by jpy mohol zacat posilovat, co je vzdy nebezpecny feeling davat do toho vlastne view namiesto followovania trhu. Tak uvidime.
Korelovane pary ako usd/jpy a gbp/jpy mi davaju opacne signaly, ktore respektujem. Takze asi bude dobry iba jeden, akurat neviem ktory. Ten zly musim umenezovat co najrozumnejsie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4080
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 72 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Skoda ze som rano ten EURUSD long predcasne ukoncil. Teraz idem do neho znovu, ale cenu mam uz 1,06.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal:Skoda ze som rano ten EURUSD long predcasne ukoncil. Teraz idem do neho znovu, ale cenu mam uz 1,06.
Dufam, ze to obchodujes s jednym mikrolotom. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4080
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 72 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Fuha, no veru som to zase dobre zoral. Uz vzdy radsej budem vyckavat na trendovy obchod nez sa snazit o kratky do protitrendu.

Mal som poziciu len za 5000 EUR. Navyse cast z nej bola EURAUD long a ta bola menej stratova. Celkovo ma ten omyl stal okolo 53 EUR.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 687
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 85 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

No ja som mal dnes den ako piatok 13, myslim ze sa tomu hovori tilt :) dnes som vyhorel na GBP/JPY ale ze sakra -10 %
ale tak som amater a prvy ucet sa ma vraj vynulovat :D
Inak niketo by mi mohl vysvetlil ako u Dukas... funuguju tie swapove body ? ja drzim poziciu na NZD/JPY kvoli swapom a prvy den som dostal 0.07 druhy 0.2 a treti zase 0.07 nerozumiem tomu , PS : obchodujem len mikorloty ....
to pocitaju podla toho LIBORu ? ci ako ?
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 687
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 85 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ale spat k airmikovi , koho teda odporucas ? ked nie "traderov " z tvojho clanku Social trading insider - part 1.

skus urobit zhodnotenie z opacneho garde , chapem o co ti ide, ze chces poukazat ze to nieje ok s hodnotenim sutaze,
ale urcite su aj traderi co maju sice mensi zisk ale konzistentne vysledky ..
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Inak niketo by mi mohl vysvetlil ako u Dukas... funuguju tie swapove body ? ja drzim poziciu na NZD/JPY kvoli swapom a prvy den som dostal 0.07 druhy 0.2 a treti zase 0.07 nerozumiem tomu , PS : obchodujem len mikorloty ....
to pocitaju podla toho LIBORu ? ci ako ?
Tak swapove body vychadzaju z kratkodobych swapov na penaznom medzibankovom trhu. A tie sa menia. To,ze centralna banka ma nejaku repo sadzbu neznamena,ze aj na trhu je stale takato sadzba vzdy. Banky prebytocnu likviditu ukladaju u centralnej banky v repotendroch, zvycajne na 1w alebo 2w, denne zostatky potom ulozia u centralnej banky na o/n. Kludne staci,ze na trhu niekto spekuloval na pokles NZD sadzieb pred zasadnutim RBNZ a do repotendra ulozil v ocakavani nasledneho poklesu sazieb viac ako mal s tym, ze po cute si zvysok pozicia lacnejsie a zaroven ocakava, ze bude dostatok likvidity. V miliardach je aj 0,25% cut na 1w velka suma. Likvidita na penaznom trhu klesla, RBNZ sadzby nezmenila a tak na nejaky cas (do dalsieho repotendra, ktory moze byt za den alebo dva) bol na penaznom trhu nedostatok likvidity a sadzby tak na den - dva narastli. V dalsom repotendri sa situacia znormalizovala. Penaznu likviditu na trhu casto nedokaze odhadnut ani centralna banka a nechava to na trh. Ked to niekto prespekuluje tak sadzby bud klesnu alebo vzrastu nad oficialnu reposadzbu na kratky cas. Kratke swapove body osciluju v urcitom pasme podla aktualneho stavu penaznej likvidity na danom trhu. Dlhe swapy su zase ina story. Podla LIBORa sa swapove body nepocitaj, aj ked spolu suvisia a zmeny koreluju ale nie na 100%. Depo a LIBOR je iny trh a cross currency swapy je druhy trh, vsetko je o dopyte a ponuke,. Tot vsjo.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

Slovan_sk napísal:Ale spat k airmikovi , koho teda odporucas ? ked nie "traderov " z tvojho clanku Social trading insider - part 1.

skus urobit zhodnotenie z opacneho garde , chapem o co ti ide, ze chces poukazat ze to nieje ok s hodnotenim sutaze,
ale urcite su aj traderi co maju sice mensi zisk ale konzistentne vysledky ..
no problem je v tom, ze taki traderi nie su. a dovod je jednoduchy. zle nastavene pravidla.
je uplny nezmysel trejdovat pre dlhodobu performance a konzistentne zisky, ked za to nedostanes ani cent. a to je presne to, na co sa snazim poukazat. ja osobne by som do ziadneho tradera neinvestoval, lebo viem, ze moj interest je v rozpore s jeho. a takto je to v podstate na vsetkych platformach na svete.

u PAMMu je to ine. ak by som si mal vyberat, tak si radsej vyberiem tuto schemu. problem pri pamme ale je zas ten, ze neexistuje ziadna globalna statistika ani ranking. V tomto je social trading dalej. aspon jednotlive firmy maju svoje ranking tables. aj ked su v podstate postavene na hlavu.

otazky ktoreho tradera si vybrat dostavam denne. rovnako tak aj otazky ako subscribnut moje signaly. na obidve otazky vzdy odpovedam rovnako. nikoho neodporucam , ani seba. v sucasnom nastaveni je to uplna hlupost.

takze pozriet sa na to z opacneho konca mozem, ale nedava to zmysel. pretoze si myslim, ze je to jednoducho nevhodna investicia.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

btw:

trading je aj o stratach a vela ludi sharuje len tie super trejdy aby sa prezentovali v najlepsom svetle nech uz su dovody akekolvek. ja sharujem vsetko a preto treba aj toto. v piatok bol hodne spatny den co sa tyka mojich pozicii. trosku vela som spekuloval a okrem mojich AUDNZD a AUDCHF trejdov som sa nechal zlakat aj do dvoch pozicii na EURAUD a EURNZD

dovod bol pragmaticky. AUDCHF zacal klesat, a klesal dost brutalne pod vplyvom oslabujuceho AUD. tak som sa potreboval hedgovat a napadlo ma, ze dobry napad bude EURAUD. z hladiska logiky v podstate ok. pretoze EUR|CHF sa moc nehybal. z dlhodobeho hladiska ale verim AUD takze som pridal EURNZD tiez long. oba trejdy za 50k. V podstate nic, co by sa nedalo uriadit. fatalita ale nastala vtedy ked zacal mierne posilovat CHF. a zaroven padat EURo. takze klesat zacal ako AUDCHF tak aj EURAUD a EURNZD. keby som to cutol, tak by sa nic extra zle nestalo vysiel by som z toho s profitom cca 500USD zo vsetkych otvorenych pozicii. ale moja koncentracia sa trochu triestila pretoze v AUDNZD som mal vtedy hodne nalozene okolo 230k no a tak som mal vela trejdov a ked zacal klesat aj AUDNZD tak som mal na vyber ci to nejak vysedim , alebo cutnem velku stratu. btw: bol piatok vecer :)
cutol som velku stratu a vychadza mi z toho, ze uplne najviac som stratil na poziciach ktore som pridal. EURAUD a EURNZD. cize chyba v koncentracii a strata par stoviek. High P&L tychto otvorenych trejdov bola na urovni 3000 USD
trejd som cutol na low P&L 800. moja denna strata cca 1500 USD. co je dost blbe

ma to jedno pozitivum a jedno negativum.
- zavrel som uplne vsetko co som mal otvorene cize aj dlhodobo budovany AUDCHF.
+ aj ked ma to sralo. cutol som to a nerobil si hlavu s toho pekneho nerealizovaneho profitu. ale treba povedat ze taketo trejdy ma seru najviac.

mesiac vide na breakeven alebo mierny + hoci mohol byt 3k v pluse. taketo trejdy bolia najviac, ale o tom to je. stale si idem svoje, risk na mesiac mam 1000-1500 a odkedy som si toto pravidlo vymyslel(cca rok dozadu) som ho neprekrocil (ked som trejdoval objem tak ano, ale to bol specificky mesiac. o ktorom som vopred vravel ze moj SL menim na 3.5k), takze teraz len ostava zacat zase kolecko. vybrat profity s odblokovanych penazi. dofundovat blokovane. a zacat s malou exposure.
btw na global equity tento event ani nebude vidiet ale treba si ho pamatat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"