Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa slimak »

Hm prva cast kde si sa venoval SS, celkom vporiadku, Ono je to drahe a ja to ani neodporucam. U mna vravel som spravil som nove zmluvy na 48 000 . 38 000 kde som platil to 1% teda 380 eur. 10 000 som mal bez poplatku.

Mozno aj ten rocny poplatok sa da znizit ja som ho mal polovicny. Uz nepamat ale asi 8. Neviem ci sa mi ho podari aj v tomto roku znizit.

TV nebude vyssi. Ale ma to nezaujima. Alebo zaujima kolko je?

A hypoteky nepoznam. porovnavat sa maju 12 rocne hypoteky ci 6 rocne,ale take asi nie su.

Ale ozaj mna cez SS ma to stoji 1800, a cez hypoteku 11 000? A je to, nieje to iste? Aj 3600 ku 11 000 je nenormalny nepomer.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa calculator »

slimak napísal: Ale ozaj mna cez SS ma to stoji 1800, a cez hypoteku 11 000? A je to, nieje to iste? Aj 3600 ku 11 000 je nenormalny nepomer.
A čo konkrétne myslíš?? Akých 1800, 11000.

Ak niekto žiada o hypotéku a má nárok na dotáciu, tak je to vo väčšine prípadov porovnateľné alebo ešte výhodnejšie ako stavebný úver(pri kratších dobách splatnosti), neviem aké 6,12 ročné cykly si myslel. Ak si proste niekto berie hypotéku s kratšou dobou splatnosti tak do 10 rokov, tak je to výhodné, pretože väčšinu hypotéky platí s tou nižšou dotovanou sadzbou. Samozrejme preplatiteľnosť hypotéky je vysoká pri dlhých obdobiach 20,30rokov. Avšak tie sú veľakrát preto také dlhé, lebo sa žiada o vysokú sumu 40000 €,50000 € a tie by sa za 7-14rokov ťažko splácali aj v stavebnej sporiteľni, už nehovoriac o tom koľko stavebných zmlúv by si musel mať pouzatváraných.

Ešte čo sa týka poplatkov, ak je nejaká ponuka ich znížiť tak to je dobrá vec, tuším pri prvom roku zmluvy sa platí len 50% z ročného poplatku čo je teraz 9€.

A ešte sa vrátim, čo si sa minule pýtal, že nerozumieš keď som napísal: A netreba zabudnúť, že vlastne peniaze ktoré si mal v stavebnom sporení sa ti úročili len 0,1% čo nie je pri vyššej cieľovej sume zanedbateľná strata ako keby si sporil na TV.
No tým som myslel, že ak niekto bude žiadať o stavebný úver v úverovej tarife, kde je úrok 2,9%, tak peniaze, ktoré tam predtým sporil sa mu úročili len 0,1%, a pri vysokej sume ktorá sa tam sporila môže byť rozdiel v zisku, ktorý by bol inak dosiahnutý na termínovanom vysoký. Avšak aj tak si myslím, že je lepšie radšej oželieť zisk zo stavebného sporenia, a mať úver za 2,9%. Ale to závisí od konkrétnej situácie a bolo by to treba prepočítať.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa slimak »

Ak niekto žiada o hypotéku a má nárok na dotáciu, tak je to vo väčšine prípadov porovnateľné alebo ešte výhodnejšie ako stavebný úver(pri kratších dobách splatnosti), neviem aké 6,12 ročné cykly si myslel. Ak si proste niekto berie hypotéku s kratšou dobou splatnosti tak do 10 rokov, tak je to výhodné, pretože väčšinu hypotéky platí s tou nižšou dotovanou sadzbou.
Ja neviem ake su uroky na hypotekach a ak maju 3% statny prispevok je to samozrejme vyhodnejsie. Mne sa paci tych 2,54%. Ja im to doprajem. Ale v praxi nemas ziadne kratsie,ale na 30 rokov na mizernych 33 000. Mne sa paci ze ze broja proti statnej premii(think thank) ale proti tomu prispevku nie.

Moj blby priklad bol o tom ze potrebujes 33 000. A cez "pribeh" autora ta to stoji viac ako 10 000 a moj pribeh asi 1800.

Posledny odsek chapem ale o tom som nepisal.

Musel som zrusit citaciu, ale si mimo. pisal si ze v prvom roku mas 9 euro na zmluvu.äv prvom roku
To sa netyka na vek zmluvy. Mam to odskusane.

Najvatcsia cobotina.
Samozrejme preplatiteľnosť hypotéky je vysoká pri dlhých obdobiach 20,30rokov. Avšak tie sú veľakrát preto také dlhé, lebo sa žiada o vysokú sumu 40000 €,50000 € a tie by sa za 7-14rokov ťažko splácali aj v stavebnej sporiteľni, už nehovoriac o tom koľko stavebných zmlúv by si musel mať pouzatváraných.
35000 som dal ze 12 rokov musis setrit 245 eur. 50 000 co by to stalo 300 eur? 350 ? Ked na to nemam, tak nemam.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa calculator »

slimak napísal: Moj blby priklad bol o tom ze potrebujes 33 000. A cez "pribeh" autora ta to stoji viac ako 10 000 a moj pribeh asi 1800.
Je úplne neobjektívne porovnávať preplatiteľnosť stavebného úveru vo výške 17500€ s hypotékou vo výške CS čo je 35000 €. Musíme vždy porovnať toľko koľko si si reálne požičal či už od stavebnej alebo banky. Predsa ten človek čo si bere hypotéku, može taktiež 6 rokov sporiť polovicu a potom požiadať o úver v banke. A keď už teoreticky tak ten človek čo si bere hypotéku v tej plnej výške 6 rokov už býva v tom čo si kúpil za hypotéku, kdežto ty 6 rokov sporíš a kde bývaš?? V prenájme a vyhadzuješ von oknom ešte väčšie peniaze. To je obrazné, ty nemusíš byť v podnájme, ale väčšina mladých ľudí čo práve žiada o tú hypotéku pre mladých tak áno.
Čiže ešte raz objektívne treba porovnať reálnu výšku požičaných peňazí, a tá ak je v oboch prípadoch 17500€, tak si to ten v hypotéke ak zoberie na 7 rokov, tak zaplatí ešte možno o niečo menej ako ty.
P.S. Samozrejme banka mu musí úver schváliť, to je jediný výrazna výhoda PSS.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa slimak »

To beram.

Ale presto. Chceme obaja 33 000 a jedneho to stoji 10 000 a druheho 1 000. 33 000 za 12 rokov. A sporime rovnako. Ale priklad bol relativne ten isty. Aj ten co zobral uver sporil. A presne 12 rokov.

Ja som sporil polovicku obdobia, a ten druhy cely cas.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa calculator »

slimak napísal: Ale presto. Chceme obaja 33 000 a jedneho to stoji 10 000 a druheho 1 000. 33 000 za 12 rokov. A sporime rovnako. Ale priklad bol relativne ten isty. Aj ten co zobral uver sporil. A presne 12 rokov.
Ja som sporil polovicku obdobia, a ten druhy cely cas.
No a zase porovnávaš hrušky s jablkami. Ty porovnávaš 33 000 €, ktoré by si zaplatil za 12 rokov stavebnej (cca prvú polku na stavobnom sporení, druhú polku na stavebnom úvere) a potom porovnávaš 33 000 €, ktoré si niekto požičia na hypotéku. A to preplatenie 10 000€ používaš asi z toho čo tu peter cmorej dal tie súbory, ak sa nemýlim. Ale tam sa vychádzalo z hypotéky, ktorá pôvodne zobratá na 30 rokov. (a nezohľadňovalo sa tam to, že prvých 5 rokov, má ten iMatko nižší úrok.)

Preto ešte raz pekne a pomaly, porovnávajme iba TOĽKO koľko si človek reálne požičia, (a neber do úvahy príklad iMatka).

Dám teda konkrétny príklad. Keby sporíš v stavebnej s CS 40000€ v rýchlej tarife, tak podľa kalkulačky PSS si po 6 rokoch nasporíš 21565€ a potom 6,8roka splácaš úver 19 583€. Mesačná splátka je 280 €, za celé obdobie cca 12,7roka. Preplatíš 3265 € (na tom úvere).

Niekto druhý si tých 21565€ nasporí iným spôsobom. Potom požiada o tú dotovanú hypotéku vo výške 19 583€. Dá si 7ročnú splatnosť úveru, a ak by mal prvých 5 rokov zvýhodnený úrok 3% tak platí mesačne 259 € a potom 2 roky s úrokom napríklad 6% sumu 286 €. Preplatí sa 2821 €.

Tak kto preplatil viac??? Samozrejme zdôrazňujem, že stále hovorím iba o tých čo si môžu požiadať o dotovanú hypotéku, o iných prípadoch sa nehádam.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

slimak napísal:Chceme obaja 33 000 a jedneho to stoji 10 000 a druheho 1 000. 33 000 za 12 rokov. A sporime rovnako. Ale priklad bol relativne ten isty. Aj ten co zobral uver sporil. A presne 12 rokov.
Diskusiu som iba prebehol, takze toto je koment cisto k tomuto prispevku. Dost podstatny rozdiel je v tom, ze ty si musel na svojich 33 000 cakat cca 6 rokov sporenia = musel si mysliet podstatne dopredu, tak iMatko dostal svojich 33 000 hned. Ty si 6 rokov podstupoval riziko, ze ked za 6 rokov dosiahnes na stavebny uver, tak uroky komercnych uverov budu nizsie ako to co mas garantovane v stavebku. A v tom pripade si je potrebne polozit otazku, ci som tych 17 000 Eur vynalozil naozaj efektivne = ci je to konzervativne sporenie, ktore mi stavebko ponuka naozaj to co som chcel a nemohol som tie peniaze vyuzit aj lepsie. Pripadne investovat s vyssim vynosom.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa slimak »

Ok to predtym, boli "specificke" porovnavania, kde aj iste udaje chybali. A tazko sa to porovnava.
Dám teda konkrétny príklad. Keby sporíš v stavebnej s CS 40000€ v rýchlej tarife, tak podľa kalkulačky PSS si po 6 rokoch nasporíš 21565€ a potom 6,8roka splácaš úver 19 583€. Mesačná splátka je 280 €, za celé obdobie cca 12,7roka. Preplatíš 3265 € (na tom úvere).

Niekto druhý si tých 21565€ nasporí iným spôsobom. Potom požiada o tú dotovanú hypotéku vo výške 19 583€. Dá si 7ročnú splatnosť úveru, a ak by mal prvých 5 rokov zvýhodnený úrok 3% tak platí mesačne 259 € a potom 2 roky s úrokom napríklad 6% sumu 286 €. Preplatí sa 2821 €.
Toto je zaujimavejsie. CS je 40 000. Ten co bere hypoteku ma priemernu vazenu splatku 266. nato aby nasporil 21 565 za 6 rokov a spori mesacne 266 musi dosiahnut cisty urok 4 a hruby 4,8%.

Jeden preplati 280*12*12,77=42 907, teda 2 907 eur a druhy 13*12*266= 41 496,teda 1496 eur. Jeden dostane od statu 6*66 eur = 396 eur a druhy .... Dal som uz do uverovej kalkulacky na SME aka je pravidelna splatka uveru 19 583 pocas 7 rokov splacania pri uroku 6%. A vyslo 285 eur. teda 5*12*(285-259)=1 560 eur.

Takze cez SS to je naklad 2907+396=3303 eur a pri hypoteke 3056 eur.

Inak skusil som dat do tej sporiacej kalkulacky na SME 280 eur, 6 rokov a hladal som ake je percento pri nasporeni 21 565. A vraj 2,1%. Inak tie calculatorove udaje vidim aj ja na kalkuklacke PSS.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa slimak »

Vravim pocital som jednoducho a tu su priemerne uroky podla rokov sporenia. Prvy rok 12(10+2)..6,5..4,7..3,8..3,3..3.
Ako na sporenie 2-4 rokov este ujde. Ale ako som mozno "radil" aby ste detom davali do staveb. poistovni, tak je to mozno blbost
Dnes som mal viac casu a pocital, uz presne viem co som dal na poplatky, zrazkovu dan, a co som ziskal premiou a urokmi(mam to vypocitane 4 rokov dopredu). Je to od pripadu k pripadu. Ale realne cisla, teda presne. Prvy rok som bol v v strate. Ale tie zhodnotenia co mam v quote su blbost. Oni su opacne.2,2 potom 2.2,3.3. a3,8. Ako je mozne ze mi to nik nevyvratil?


Zajtra si to dopocitam a vysvetlim. ,ale ako je mozne, ze ludia co sa zivia poradenstvom nevedia vyvratit chybu? Som presvedceny, ze podpora statu do stavebneho sporenia ma vyznam a do hypotekerneho len skodi. Pre spolocnost(stoji ju to ovela viac). A som zhuseny co sa deje aj na tomto malom poly. Podobna vec sa odohrava aj 2.piliery. Same ojeby.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ak to je na mna, tak ja som sotva prebehol co si napisal a vobec nic som neratal. Stavebko je pre mna nepodstatne, preto mu nevenujem pozornost.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa slimak »

Nie len na teba. Ale mas nejaky blog kde mas nazor ze stavebko je zbytocne,neefektivne, ci nerealne(zhadzujes ho a neponukas nic lepsie, som zvedavy co je lepsie). Podla mna na Slovensku je viac vyuzivane ako hypoteky. Vlastne to dokladuju statistiky sefa forumu. Myslim poctom ludi, co beru uvery. Myslim stavebko pouziju 2 ci 3 mozno 4 ku jednemu hypo.Objemy su ine aj dotacie statu.

489,8.. 170,25.. 199,17.. 5900.. 32,22
To su cisla poplatkou,urokou, premii ,vkladou a dani.
Dalsie roky
649,8.. 366,54.. 730,39.. 8600.. 60,86
729,8... 674,78.. 998,39.. 11240.. 119,66
841,8.. 1123.. 1262,39.. 13880.. 184,27
921,8.. 1543,72.. 1528,39.. 16520.. 264,24

Uz len na dopresnenie, mam 4 zmluvy vkladam 4* 660 a mam (pocitam) premie 66*4 . Teda cisty urok rastie. V poslednom mojom roku dane a poplatky(921+264) - premie a uroky(1543+1528)- To je kumulativne.

Stale som si myslel , ze rozumnejsie je sporit, aj ze rozumnejsie je sporenie podporovat. Iba ze je opak pravdou a treba sa zadlzit na 30 - 70 rokov a to je to prave. A ludia co sa len zadlzuju ziju na ukor sporiacich. Keby nie ich to by bola ina supa. A vsetci berme casch na 30 rokov dopredu a nic nemame.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa filip glasa »

Peter na Blogu riešil stavebko z pohľadu sporenia. A to sa naozaj neoplatí - nájdeš lepšie úročené temiňáky na kratšíí čas ako je stavebko. Čo sa týka úverov, tak stavebné netvoria väčšiu časť ako hypotéky:
http://ako-investovat.sk/index.php/rast ... -slovensku" onclick="window.open(this.href);return false;
Stavebné úvery a medziúvery tvoria cca 15% objemu úverov na bývanie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako splatiť hypoteku

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

slimak, pozri si na tom grafe ten nepomer medzi stavebnymi uvermi a medziuvermi. Ludia si nauzatvaraju stavebka s vidinou vyhodneho stavebneho uveru, ale drviva vacsina z nich skonci so super nevyhodnym medziuverom. Zaujimalo by ma aky je pocet stavebnych sporitelov, ktory zobrali uver a isli priamo do stavebneho uveru = bez vyuzitia medziuveru. A rovnako by ma zaujimalo, ci si ti ludia, ktori dokazali ist priamo do stavebneho uveru s nejakou vyssou ciastkou dokazali popritom odlozit este nieco navyse, trebars na dochodok alebo len X rokov krmili stavebnu sporitelnu aby dosiahli 50 % CS.

Na blogu su ku stavebku clanky skor "bulvarneho" charakteru. Obsiahlejsi clanok som napisal sem na ako-investovat. Myslim, ze aj v diskusii som viac krat celkom jasne vyjadril svoj nazor na stavebko, s tym, ze lepsie je zobrat si normalny uver:
peter.cmorej napísal: Diskusiu som iba prebehol, takze toto je koment cisto k tomuto prispevku. Dost podstatny rozdiel je v tom, ze ty si musel na svojich 33 000 cakat cca 6 rokov sporenia = musel si mysliet podstatne dopredu, tak iMatko dostal svojich 33 000 hned. Ty si 6 rokov podstupoval riziko, ze ked za 6 rokov dosiahnes na stavebny uver, tak uroky komercnych uverov budu nizsie ako to co mas garantovane v stavebku. A v tom pripade si je potrebne polozit otazku, ci som tych 17 000 Eur vynalozil naozaj efektivne = ci je to konzervativne sporenie, ktore mi stavebko ponuka naozaj to co som chcel a nemohol som tie peniaze vyuzit aj lepsie. Pripadne investovat s vyssim vynosom.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa slimak »

Dnes so sa opat dostal k svojim vypoctom. A dospel som k zaveru, ze obe tie moje vypocty boli spravne. Myslim tie prepocty urokov pocas jednotlivych rokov. Len som predtym nevedel pochopit ako sa mozu tak vyrazne lisit.
Prvy rok 12(10+2)..6,5..4,7..3,8..3,3..3. a aj ten dalsi 2,2 potom 2.2,3.3. a3,8.

Rozdiel ,resp. opacny vyvoj sposobilo,ze som v druhom pripade zapocital poplatky :D . A tie sa pocas rokov"rozplynu". V tom druhom pripade, som pocital skutocne moje zmluvy, skutocne uroky a premie, proste aby mi to za ten rok 2010 sedel podla vypisov.Ale pred rokom 2009 som uz mal nasporenych aj s premiami aj s urokmi 4 500. Teda v tom prvom roku su uroky prilis vysoke ku vklad 5900(118), oni ale boli 170,kvoli tomu pociatocnemu stavu.
A to sa naozaj neoplatí - nájdeš lepšie úročené temiňáky na kratšíí čas ako je stavebko
Ak neberieme do uvahy poplatky. Minuly rok mala sporitelna kratke obdobie,ked ani za zmluvu nebrali 1% poplatok. Som uzatvoril 2 na 5000 a 8 eur za vedenie mozme zanedbat(neviem ci pri terminakoch su poplatky). Tak aby sa terminak vyrovnal stavebnemu sporeniu pri 5% (hrubych urokoch) musis sporit 5-6 rokov pri 4% 9-10 rokov - aby sa vynosy vyrovnali(resp potom obdobi je uz sporenie v SS nevyhodne lebo urok je len 2% a premia uz prestava hrat rolu). Samozrejme pocitam, ze sporis rocne 660 eur(tak aby to bolo maximalne vyhodne pre SSporitela). A to vravim hrube uroky , pri SS sa zatial(aspon do minuleho roka) premia 66 eur nezdanuje.

Samozrejme musis si byt vedomi aj nevyhod a obmedzeni stavebneho sporenia ci uveru.
Peto ja opat neriesim medziuver. To je zrejme nevyhodne,ja to nevyuzivam aby som im platil aj za obdobie kym si akoze sporim. Ci dvojnasobny urok, ja to nepoznam. Ale ti ludia zrejme nemaju ci nepoznaju lepsiu alternativu. Ja by som to riesil, ze na S.uver zobrat co sa da a zvysne peniaze niekde inde pozhanat.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

no len praveze ti ini ludia sa ku tomu stavebnemu uveru na 99 % bez medziuveru nedostanu. Vobec nevedia co je to medziuver, vidia len marketing stavebnej sporitelne a to ze im da niekto statnu premiu.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa slimak »

http://reality.etrend.sk/byvanie/irsko- ... potek.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Stoji to za to? My dame na premiu rocne necelych 40 milionov. Je to vela oproti 6 miliardam? Ma na to narok kazdy. Tam to dostane nejake percento ci 5? U nas 66 euro a tam je to tisic krat viac? Skuste si to vypocitat,ja som tomu neveril,aj som si kreslil nuly.

Ten prepad realitneho trhu? 50%? Naco je to dobre?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15830
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1404 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

slimak napísal: Ten prepad realitneho trhu? 50%? Naco je to dobre?
Vsetko zlé je na niečo dobré. Otázka je, či by mali politici neustále zasahovať do trhu.
Nemyslím si, že chcú zachraňovať dlžníkov. Skôr to vyzerá, že chcú znova zachraňovať banky.
Keď vidím tie problémy pri historicky najnižších úrokových sadzbách - kladiem si otázku, čo by bolo keby sadzby stúpali ?...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa slimak »

http://www.ta3.com/clanok/13254/studia- ... hodne.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Za euro co da stat do stavebneho sporenia ziska podla studie STU 8 eur.
Neviem ako to pocitali. A rad by som si pozrel tu studiu. ja som sa rozhodol, ze uz mam dost sporenia a ak sa podari na rok skusim postavit dom.
Ja som pocital, ze stat mi na SP premii za tie roky dal 1190 eur, , tohto roku, len na zrazkovej dani si zaplatim 25% SP. Na DPH zaplatim minimalne 10 nasobok a stavbou sa zamestnaju minimalne 3 ludia.Keby sa to rozpocitalo na 6 rokov tak pol cloveka.

Im vyslo ze na daniach a odvodoch stat ziska 235,5 milionov a 93 milionov usetri na vydavkoch -zrejme na davkach. A stat to stalo v roku 2010 41,6 miliona eur.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa filip glasa »

platilo by to vtedy, pokiaľ by ľudia bez stavebného sporenia nestavali. A oni nestavajú kvôli stavebnému sporeniu, ale napriek stavebnému sporeniu. Čiže ak by aj štátnu podporu zrušili, tak by si ľudia šetrili inde (3-4% dostanú aj na termiňáku) a úvery by si brali v bankách. Stavalo by sa +- rovnako. Len stavebné spoiteľne by menej zarobili.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa slimak »

Hm, mozno ano. Ale ja by som zrejme, urcite nestaval. Bud by som nenasporil,alebo nemal uver. Alebo nejak inak musel spekulovat. za posledne 3 roky december 2009 az 2012 som vlozil 12 086, 11x premia 730, uroky 712, poplatky 490, dan 131. Nic moc, este vlastne budem mat 6 ci 8x premiu. Ale uroky uz premiu prevysuju v tomto roku(teda hrube zhodnotenie je do 4% = 2%+2%). Aj ked poplatky v tomto roku nebudu vysoke 4x9= 36. Este musim dosporit minimalne 4 a pol tisic. A ked budem mat 22000 si zoberem uver 33000. Ono to bude rozdelene na dve uvery. lebo nad 40 000 potrebujes preukazovat prijem. A skusim to.
Pre mladych,co maju zamestnanie je zrejme vyhodnejsie si par rokov sporit na TV a zobrat zvyhodnenu hypoteku ak uz maju byvanie zabezpecene, ci lacne( u nas je mozne si najst byvanie len za cenu energii). Ak nie tak hypoteku.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa slimak »

Cisto teoreticky. Z tohto mojho pripadu. Co je vyhodnejsie.A ci sa da za pomoci stavebneho sporenia postavit trebars aj dom. Resp. pouzit to sporenie na uver na vystavbu domu. Cisto teoreticky. Keby som v 2008 mal ten ciel tak da. Tri zmluvy by som uz spravil v 2008 december(dcera sa narodila v 2009). Minimalne o 6000 by som mal nasporene(vlozene) viac. Nepoziciaval by som si 33 000,ale 25 000. Sporilo by sa od decembra 2008 do marca 2013 teda 6 rokov(casovo 5 rokov), isto aj hodnotiace cislo by bolo. Ohladne sporenia mas urok cez 12% prvy rok - ono to dramatickyklesa, po cca 4 roku to sa znizi na uroven 4%( u mna je tento rok pomer urok 306 ku premii 265,ale ja som tam uz mal predtym 4500 co robi na uroku 90 eur). Teda tvrdim, ze prve 4 roky mas vyse 4%. Poplatky su vysoke. vstupny poplatok som platil CS 55 000 pri 45 000 , teda 1% 450, dve zmluvy som mal zadarmo vo vyske 10 000. Potom su tam rocne poplatky , prepajania.

K celkovemu rozpoctu na dom mi 55 000 stacit nebude, budem musiet predat byt a je mozne ze ani to stacit nebude. Tak uvidim.

Teda si mysli, ze na velkej casti uzemia nasej krajiny sa to da pouzit aj pri financovani domu. V okoli Bratislavi na kupu pozemku. Mozno je to vyhodnejsie a schodnejsia cesta. Pre kazdeho urcite nie(mladych dobre zarabajucich v zamestnani), len aj keby som ja bol zamestnancom s prijmom, v Revucej tak 1000 v hrubom ti dobre zarabajuci max 5%, by mi banka vyhodny urok na zenu(zatial na rodicovskej, zatial bez prace) a dve deti asi nedala.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa filip glasa »

nejaký efekt to stavebko asi má, ale nie že všetci čo tam sporia/požičajú si by bez stavebka nestavali. Možno 2/3 z nich by stavali aj bez stavebka. Len by úver a sporenie riešili inde.
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa Amos »

VELKA ZMENA v PSS: Stavebny uver sa uz neda zobrat bez skumania prijmu! Vraj kvoli intervencii NBS. NBS sa nepacilo, ze PSS dava uvery "nezamestnanym".

V kancelarii PSS mi povedali, ze aj ked sporitel splna podmienky - ma hodnotiace cislo 64 a uver je max. 40tis. Eur - nedostane uver (ako doposial) bez skumania prijmu. Neskumaju vysku prijmu, len "existenciu" prijmu. Overuju to v soc.poistovni. Bud je ziadatel zamestnany alebo ma zivnost. Dobrovolne nezamestnany alebo evidovany na urade prace uz uver nedostane. Ako to je s dochodcami a na materskej neviem.
PSS mi ale hned vysvetlili , ze to nie je az taky velky problem. Staci si vraj zalozit zivnost a mat ju aspon 1,5 mesiaca (aby bol zaznam v soc.poist.),a problem je vyrieseny. Ked schvalia uver, zivnost sa zrusi. :-)

Aj ked sa ma to netyka, beriem to ako prekazku. Napriklad, splnam podmienky na uver, akurat chcem kupovat nehnutelnost a zrazu dostanem vypoved v zamestnani, tak uz si neskrtnem :-)

PSS zrusila pre mna podstatnu vyhodu, pre ktoru som si tam sporil
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ako posudzujete vyuzivanie Stavebneho sporenia iba na sporenie? Bez planu na uver iba ako alternativu terminovaneho vkladu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa slimak »

Teda je to v priemere nad 2% . Asi 2,3%.v cistom 2,16. Posledne hodnoty v roku 2013 su cielove sumy.
Vedla v inej teme mas moje tabulky. Mne sa tie cisla nepacia. Zhodnotenie 2,16(ciste), je to malo, keby som nemal moznost si pozicat - aj to neviem(hlupy priklad, nerealny),ale som si chcel pozicat ,spekuloval ako mlady - kedy som bol - nebral by som uver z PSS.
Posledna vec - preco som to detom dal -je ta forma poistenia keby sa mi nieco stalo. Musel by som umriet.

Dnes by som uz ani nesporil. Ako vravim dnes idem do spotreby.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a úver?

Príspevok od používateľa slimak »

Presiel som si celu diskusiu,lebo som hladal aby som mal naco nadviazat. Mna zaujima poistenie auta,povinne aj havarijne. To je moj problem,ale tato tema tu nieje.
Som sa chvalil,ze idem kupovat auto, uz som objednal, nie quskaja ale opel astru sportourer.
Dnes som prisiel ze nepouzijem ponuku to prefinancovat cez "banku",ale cez stavebko(za 11000 za dva roky nieco realne dam,nie vymyslene faktury, garaz plus prerobenie bytu by to mohlo stat,kupim aj gastanovy sad - srandujem,ale to bude tema o rok a pol). Ani ta banka nemala vysoky urok, no skuste vypocitat. Cena auta 16 400 , poplatok 1050 , a splatky 1/4 nky teda 4 krat po 4100 eur. Spolu cena auta plus urok(za tri roky) 17450.
Vedel som ze ten urok,nieje hrozibilny, skoro na urovni stavebka - on mne vysiel 4,8%.
Ale mne stavebko na jednej zmluve uz zaraba nieco nad 2% -teda nema vyznam. Polovicu z CS na to vyuzijem a uroky ma na dva roky ak to splatim za dva roky budu stat 300 eur. Ak za tri mozno 400 eur( v porovnani s tou leasingoukov ak ba som dal na rok vsetko,co buduci rok som mal dat taku sumu asi 250 eur). ja si vlastne len poziciam 5000 eur(lebo 6000 eur su moje peniaze,ktore zarabaju menej). na stvrtinky by som si poziciaval cez 12 000 eur.

Nevlastnil som dosial auto, nemal som nehodu ani neviem co by som robil keby som ju mal, najazdenych mam asi 50 000 km.

Nemam skusenosti s poistkami. V ponuke je to od generali je mesacne na tri roky(zmluva) HP 34,02 a PZP 10,8. mne sa to nezda vela,ale je mozne ako nie ich trojrocny klient take ceny nedostanem,ale mozno niekde inde ano. Co sa pytam. Ake su rozdiely v realnych skusenostiach spolocnosti(v plneniach), resp ak viete kde by som sa o tom docital, mam cas nato 2 tyzdne. A potom o cene.
Kupna cena bude 16 400 - cenikova mozno 21 000 - neviem co bude na fakture(zajtra sa opytam). Je to auto na s.r.o. vykon 103KW, hmotnost do1,5 tony uzitkova(ci pohotovostna?) asi nieco cez 2 tony.
Tu by som potreboval poradit. v daka za odpoved - v inych temach mi nevadi ze sa nereaguje - lebo "rozumy davam ja",ale tu potrebujem poradit. Vdaka.

Ja stavebka nepropagujem kvoli nim. Ani zena nerobi sprostredkovatelku. Ani ich neodporucam,ale dnes mi stala sprostredkovatelka zase nahucala na zriadenie uctu,aspon ja som to tak pochopil, na hocijaku CS je 20 eur. Pritom sporenie ma byt 1,75(ja mam 2%) a urok bude 4,75% ja mam (4,7%). Ja uz na sporenie ani stavebne niesom. Uver od nich beriem aby som tych 55 000 aj zacal likvidovat. Sporit budem,aj ked mi stale zostanu 4 sporiace ucty,ale daslie zakladat uz nebudem. Ano vyhoda je to ze nemusim dokladat prijem. Dnes mi to sprostredkovatelka pripomenula, ze som to nikdy nechcel, ale dnes to problem nieje. Alebo nebol,ale som pokyval hlavou ano spravne. Mam zenu zamestnanu v skolstve asi este dva mesiace,po prazdninach asi robotu nebude mat. Ale nebyt tych 450 eur mozno by som auto nemal. My sme zili aj z 450 eur a to este 100 usetrili. Ale ani mi tych 450 krat 10 nebude chybat. Priklad 700 mam navrch pri prefinancovani auta. Zene vratia preplatok na dani, ja ju zamestnam ako SZCO. Nebodaj si spravim dieta. Nie to ma uz nelaka - ale v minulosti som na tom celkom slusne zarobil. v minulosti sa dalo,mozno aj dnes ale ma to uz nelaka,mam dve a staci - keby sa podarilo? Boli by sme prekvapeni? Ani nie - prezili by sme to :D

Prisiel som o prijem ucitelky,potrebujem usetrit - normalne na poistnom. Ako na to?
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"