Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporucanie

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
metalheart
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 10 09, 2011 10:44 am

Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporucanie

Príspevok od používateľa metalheart »

Zdravim. Potreboval by som poradit konkretny produkt vhodny na mesacne investovanie mensich ciastok (50-100 EUR) s investicnym horizontom 10+ rokov. Mam taketo poziadavky:

- Siroko diverzifikovane portfolio. Zda sa mi vhodna kombinacia globalnych, europskych a emerging markets akcii, minimalne 50% denominovanych v EUR. Je mozny tiez minoritny podiel inych zlozkiek (reality?) - necham si poradit, v ziadnom pripade ale neakceptujem statne dlhopisy.
- Portfolio v idealnom pripade pasivne spravovane (a la ETF alebo aspon jeho casti benchmarkovane podla nejakeho indexu)
- Humanne poplatky. Urcenie cielovej sumy vopred a platba vstupneho poplatku 5% z nej nemozem akceptovat. Takisto poplatky za spravu strhavane z majetku fondu p.a. nesmu byt vysoke.
- Absencia nejakych viazanosti (podla moznosti). Nevadilo by mi napr. keby zrusenie sporenia v prvych 5 rokoch bolo spojene s nejakymi vystupnymi poplatkami, neviem vsak zavazne urcit ani dobu sporenia ani cielovu sumu.

Vdaka!
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa filip glasa »

minimalne 50% denominovanych v EUR.
denominovanie v EUR nič nerieši. Skôr by ťa malo zaujímať, či sú v portfóliu fondu európske firmy, ktoré majú tržby prevažne v eurách. Ak niekto sapravuje fond, denominovaný v eurách, ale má v ňom české, ruské, poľské akcie, tak je to ako by si mal investíciu v príslušných menách. Denominácia v Eur je len obyčajný prepočet kurzu z napríklad CZK na EUR.

Ako si už písal, tak sú vhodné sporiace programy do ETF a indexových certifikátov (napr. cez Český brokerjet) a lacnejšie domáce fondy (ČSOB, a podobne). Prípadne drahšie správcovké spoločnosti, ktoré majú zrovna nejakú akciu "bez poplatkov".

Ale pri tých ETF a certifikátoch si bez problému vyberieš aj komodity, reality a atď. - ak myslíš že to má význam.
metalheart
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 10 09, 2011 10:44 am

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa metalheart »

filip glasa napísal:denominovanie v EUR nič nerieši. Skôr by ťa malo zaujímať, či sú v portfóliu fondu európske firmy, ktoré majú tržby prevažne v eurách.
tak tak, zle som sa vyjadril. islo mi o kurzove riziko...
84peter
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Po 28 06, 2010 2:05 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa 84peter »

Ahoj, viem ti ponuknut investovanie do roznych fondovych spolocnosti ako je Franklin Templeton, Fidelity, Blackrock, Pioneer..atd. Neurcuje sa cielova suma, nie su vystupne poplatky a likvidita je kazdodenna. Je moznost switchovat bez poplatku medzi jednotlivymi fondami v jednej fondovej spolocnosti. Ucet je otvarany priamo v depozitnej banke urcenej pre danu fondovu spolocnost, takze sa nestracaju percenta "po ceste" cez prostrednika. Blizsie informacie ti mozem dat bud osobne, alebo cez spravy.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa filip glasa »

84peter - vypíš konkrétne výšky poplatkov, vstupných, správcovských atď.
84peter
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Po 28 06, 2010 2:05 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa 84peter »

Jasne :). Poplatok za zalozenie uctu je 14 nasobok sumy, ktoru si chces odkladat. Maximalne vsak 2100 eur. Ucet je dozivotne uz bez poplatkov. Vstupny poplatok je urceny konkretnym fondom a to od 0-7%. Spravcovsky poplatok je znovu urceny podla konkretneho fondu tzv. TER - sklada sa z administrativneho poplatku a manazerskeho poplatku (ten sa plati ked je fond v pluse). Vyhody uctu v zahranici snad nemusim spominat (hlavne co sa dani tyka).
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Ahoj 84peter. Chápem to správne, že ak klient investuje 1400 EUR na 10 rokov do fondu so vstupným poplatkom 5%, tak zaplatí celkovo 14*100 EUR za založenie účtu + 100*12*10*0,05 vstupný poplatok do fondov? Spolu teda 1 400 EUR + 600 EUR = 2 000 EUR ? Ak je to takto, tak je to extrémne veľa. Tie isté fondy sa dajú zabezpečiť s nákladovosťou sedemkrát nižšou.
Nespolupracuješ náhodou s touto spoločnosťou http://www.investujeme.cz/clanky/ertrag ... i-nahodou/ ?
84peter
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Po 28 06, 2010 2:05 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa 84peter »

ako?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, spolupracuje presne s touto spolocnostou :) uz som napisal o stretnuti sa s poradcom tejto firmy clanok .. pojde von o tyzden .. postnem link
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Oprava: tá moja otázka sa týka sporenia 100 EUR mesačne na dobu 10 rokov. Nie 1400 EUR na10 rokov. Tak čo, sedia tie poplatky celkovo vo výške 2 000 EUR?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa filip glasa »

to su tam fakt zdvojene poplatky? standardny vstupny poplatok + este ten poplatok za otvorenie uctu (14 nasobok mesacnej sporenej sumy)?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

zjavne hej :) pisali to tak na Finmagu a teraz to potvrdzuje aj tu 84peter. Osobna skusenost: o existencii vstupneho poplatku nepovedal sprostredkovatel na stretnuti ani slovo, povedal iba ten 14-nasobok :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak to ťa 84peter tá tvoja firma pekne odrbáva :D Teda aj klienta. Vstupný poplatok je určený na distribučné náklady (provízie). A tá vaša firma si asi vstupný poplatok necháva celý a aby mala z čoho platiť sprostredkovateľov, tak si vymyslela ten poplatok za založenie účtu (14 násobok) :lol:
84peter
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Po 28 06, 2010 2:05 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa 84peter »

Ten 14 nasobok nie je vstupny poplatok. Je to provizia za vytvorenie majetkoveho uctu. Plus za tento poplatok je k dispozici vela sluzieb z ktorych je najdolezitejsi servis.
Mozem tu donekonecna zdovodnovat ten poplatok ale aj tak sa to minie ucinkom.

Podme si radsej rozobrat moznosti vyriesenia pripadu, ktory je na zaciatku tohoto vlakna. Poprosim, nech sa poplatkova struktura da overit aspon na internete.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ten 14 nasobok nie je vstupny poplatok. Je to provizia za vytvorenie majetkoveho uctu.
Vstupný poplatok je zase provízia za sprostredkovanie fondu. Na čo ešte platiť províziu za majetkový účet? Je to úplne zbytočné, keď tie isté podiely môžem vlastniť napriamo. Zavedené je to asi len kvôli tomu, aby sa tam nabalila ďalšia provízia.
Podme si radsej rozobrat moznosti vyriesenia pripadu,
No podme na to:
Investujem 100 EUR / mesiac.
Za desat rokov je to 12 000 EUR.
Na poplatku za zriadenie účtu nechám 1200 EUR.
Na vstupných poplatkoch pri povedzme 4% nechám 480 EUR.
Moja investícia je teda defacto 10320 EUR.
1680 EUR ide na provízie čo je neuveriteľných 14%.

Moja investícia teda musí najprv narásť o 16%, aby som bol na nule. Až potom začne zarábať. Reálne teda budem až za 2-4 roky na nule.
84peter
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Po 28 06, 2010 2:05 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa 84peter »

to ma byt rozobratie mojho navrhu?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

84peter napísal:to ma byt rozobratie mojho navrhu?
a co to ine je ? sporenie s poplatkom 14 % je uplna zlodejina nech sporis do cohokolvek :)
84peter
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Po 28 06, 2010 2:05 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa 84peter »

preco nema mfc uvedeny TER pri fondoch ktore ponuka?
84peter
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Po 28 06, 2010 2:05 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa 84peter »

Ale to je vlastne jedno, nemam chut sa s vami hadat...
Proste ste najlepsi a samozrejme robite zadarmo :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa filip glasa »

Proste ste najlepsi a samozrejme robite zadarmo
väčšina sprostredkovateľských firiem robí z vstupný poplatok + časť z poplatkov za správu. Vy robíte za vstupný poplatok + časť z poplatkov za správu + nehorázny 14 násobok mesačného sporenia. Nie je sa veľmi ďalej o čom baviť.
Jednoducho aj pri optimistickom scenári, že trhy budú rásť, to príde klienta na niekoľko rokov bez výnosu, kým zarobí aspoň na tie poplatky. Alebo inak povedané, hneď na začiatku má investor 14% stratu.

S TER sa v tom prípade ani nemá význam oháňať, keď si vaša firma berie 14 násobok mesačného sporenia okrem štandardnej provízie. Stále ti nedošlo že je to 11% z investície? 11% absolútne zbytočne, keďže štandardným spôsobom (cez iného sprostredkovateľa) by tento poplatok navyše investor v rovnakom fonde neplatil.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

84peter napísal:preco nema mfc uvedeny TER pri fondoch ktore ponuka?
:) Peter, ako urcite vies, TER by mala uvadzat spravcovska spolocnost. Ak ti chyba TER nejakeho fondu, staci sa pozriet na stranku danej spravcovskej spolocnosti. Ak nenajdes ani tam, treba hladat v dokumentoch k fondu. Alebo poslat otazku do spravcovskej spolocnosti. Ako si si urcite vsimol, data o podielovych fondoch mama na stranke velmi neaktualne. Je to preto, lebo data sme tahali este za cias Acrossu od nich a oni ich tahali tusim z Bloombergu. My sme mali na stranke iba tie data, ktore tento zdroj ponukal. Ked v tych datach TER nebolo, tak nemohlo byt logicky ani na nasich strankach. Potom sa fondy vyclenili do EIC, zmenili zdroj dat a my sme ich odvtedy neprisposobili (boli ine priority .. a nie je to ani jednoducha zalezitost) .. preto tam mame neaktualne data.

Ale vratme sa k TER. Fondy, ktore ponukate Vy su presne tie iste, ktore ponukame my. Az na tu malickost, ze u nas nikto neplati ziaden 14 nasobok :) TER je inak uplne rovnake. Staci si porovnat ISIN fondu ("rodne cislo"). Su to presne tie iste fondy.

A nie, nerobime zadarmo :) Len my mame pre klientov siroku ponuku vsetkeho mozneho co potrebuju .. od poistenie, cez hypoteky, po investovanie. Preto nie sme odkazani na predaj jedneho predrazeneho produktu. Nam staci ked sme ferovo odmenovani za to co urobime. Preto u nas nemame rozsiahly multilevel a preto nam stacia provizie z klasickeho vstupneho poplatku :wink:
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa ouip »

jeej dlho som tu nebol a takato pasia sa tu objavi :D

no, tam kde robim ja je vstup pri 10 rokoch ak to ako bobor pocitam na mesiace tak 4,5 nasobok z mesacneho vkladu. To je vlastne poplatok za zalozenie, ktori samozrejme viem odpustit, ale prirodzene, ze som to spravil len asi 3 krat za zivot u klientov, ktori si to zasluzili.

Dalsim poplatkom je uz len management fee, ktory sa pohybuje podla typu fondu cca 1-2%.

Dalsie poplatky nie su. Co sa tyka ETF fondov, tak som s nimi tiez ok, pretoze 80 % spravcov (aspon taky som cital clanocek) dosahuje vynosy nizsie ako ETF.

Primarne na Slovensku su rozny spravcovia, vyber si nejakeho svetoveho, jedneho dvoch, a rozhod to pol na pol (nenechavaj si poradit prosim v Banke).

Co je asi najdolezitejsie z mojho pohladu je lokalita - kedze som dobrodruh, tak by som investoval zo zasady do Latinskej Ameriky, Ruska pripadne nejake ine rozvijajuce sa trhy.

good luck
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Tu je textik:
http://cmorej.blog.sme.sk/c/276345/Jung ... emali.html" onclick="window.open(this.href);return false;
timki
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2012 5:44 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa timki »

nič lepšie ako ertrag& sicherhiet na Slovensku nie je... a dlho nebude... najlepšie produkty... a za najlepšie si treba zaplatiť... som ich klient... a pán Cmorej vás kto zaplatil aby ste tu kydali???. EIC?.... ľudia budú časom financne gramotnejsi a prídu na to čo je dobré... alebo chcete tvrdiť že spoločnosť ako Franklin Templeton ktorá spravuje 600 miliárd dolárov je horšie riešenie ako EIC???. :-)....
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa filip glasa »

Fondy Franklin Templeton ti sprostredkuje naozaj každý, aj ten tvoj zicher aj EIC aj každá sprostredkovateľská firma na Slovonsku. Rozdiel je akurát v tom, že cez ten tvoj zicher zaplatíš 2x tak vysoké poplatky.
Pritom fond zostáva stále rovnaký. Presne ten istý fond (Franklin Templeton) akurát že starý zicher si berie celú províziu, ktorá by mala ísť sprostredkovateĺovi. No a potom aby aj zicherov sprostredkovateľ dostal nejaké tie peniažky, tak musia okrem štandardných poplatkov na to nahodiť ešte ďlšie navyše.
timki
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2012 5:44 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa timki »

Bohužiaľ ale nebudeš majiteľ účtu.... len veriteľ :-).... skus zavolať do templeton ak máš investovane cez EIC :-)?... no nebudeš tam mať účet... len EIC... a nehovorím o skrytých poplatkoch... pokiaľ viem na priamo vie účet otvoriť len E& S
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa filip glasa »

podielový fond je od toho, že vlastním podiely. Žiadny účet ale podiely. Al vlastním podiely, tak som podielnikom fondu. Neviem presne o akých skrytých poplatkoch hovoríš, ale viem že práve starý zicher si účtuje poplatky nad rámec toho čo je vo fondoch normálne.
timki
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2012 5:44 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa timki »

tak aby som sa presne vyjadril... podiely nevlastnis ty ale EIC...
timki
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2012 5:44 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa timki »

tak aby som sa presne vyjadril... podiely nevlastnis ty ale EIC...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

timki napísal:nič lepšie ako ertrag& sicherhiet na Slovensku nie je... a dlho nebude... najlepšie produkty... a za najlepšie si treba zaplatiť... som ich klient... a pán Cmorej vás kto zaplatil aby ste tu kydali???. EIC?....
Timki, ty bud vedome klames alebo si zial tak hlupy. Ani jedno pre teba nie je dobra vizitka.
EIC ziadne skryte poplatky nema a ak si schopny chapat citanemu textu, tak v mojich blogoch mas pisane aj o poplatkoch (porovnanie) a aj o omnibuse. Tie kecy, ze nie si majitelom a ze pozicia veritela :roll: ... to su take bachorky pre hlupuckych. Zvysok ti uz vysvetlil Filip.
timki
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2012 5:44 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa timki »

tak zavoláme do templetonu že či tam má pán Cmorej podiely? A uvidíme čo nám povedia.... :-).To ako by ste kúpili byt a napísali ho na mňa... :-)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

timki, ty trubka, odpoved bude nie, lebo neinvestujem cez podielove fondy
ale keby som investoval, tak odpoved by bolo "ano, v ramci omnibusu EIC". A co to je omnibus, s tym ti pomoze kamarat google a zakon o investicnych sluzbach. Len treba pouzivat to co ti narastlo na krku.
timki
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2012 5:44 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa timki »

nebodaj investujete cez IŽP :-D..... držím vám palce... mimochodom na vašej stránke mate vo fonde franklin mena nejaký vstupný poplatok mfc? čo to je? nevyznám sa v tom :-)... to je pre vás provízia plus ešte agio? ďakujem za odpoveď...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa filip glasa »

vy máte ten vstupný poplatok 2100 eur - o tom sa tu celý čas bavíme. Normálne máš vždy vo fondoch vstupný poplatok v %. Povedzme 1-4%. Vy ich akože nemáte, ale máte tých 2100 EUR za otvorenie účtu :roll:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

:roll: nie, ja si investujem cez brokera do ETF a jednotlivych akcii. Nerozumiem co sa pytas. Inak, info o podielovych fondoch su na stranke jemne neaktualne. Co mate v kuse s tym agiom. Volajte to normalne vstupny poplatok tak ako sa to na Slovensku vola. Je iba jeden a ziaden iny. Este eaz: ziadne skryte poplatky.
timki
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2012 5:44 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa timki »

no asi to bude neaktuálne keďže vstupný poplatok vo fonde franklin mena je 5,25%. Vy tam máte nejaký max. vstupný poplatok 5% a vstupný poplatok mfc 5%... čiže 10% ak tomu dobre rozumiem?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Timki, zacinam mat pocit, ze to bude v tvojom pripade nejaka vazna dusevna porucha. Este raz: je iba JEDEN poplatok. Rozumies? JEDEN! A este ti prezradim tajomstvo. Vyska poplatku je na distributorovi. Statut fondu urcuje iba max vysku.
timki
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Ut 24 04, 2012 5:44 pm

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa timki »

jeden vstupný poplatok.... inak agio... takto? dobre tomu rozumiem? čo je potom u vás vstupný poplatok mfc? poprosím slušne... pýtam sa :-)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa filip glasa »

timki-
V E&S platis jednorazovu sumu za otvorenie majetkového účtu 2100 eur.... povedzme provízia.... a keď mesačne investujes tak každý fond má agio.... u templeton väčšinou 5,25%... to sú všetky poplatky... za switch, výbery neplatis nič
V EIC platis jednorazový poplatok z nejakej konečnej nasporenej sumy... neviem koľko, plus agio fondu... len je zaujímavé že na stránke EIC je agio v templeton 6,5%.... čiže komu ostáva podľa teba tých 1,25%? Uhadol si EIC... ... tam sú skryté poplatky...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobe investovanie do 100 EUR/mes - konkretne odporuc

Príspevok od používateľa filip glasa »

vstupný poplatok je vždy všade len jeden timki. Či si ho dáš 2%,3%, alebo 5% je na tebe. Ked ti stačí provízia 2%, tak si nechaj kľudne vstupný poplatok 2%. Alebo aj nulu ak robíš zadarmo. EIC má tuším nejaký svoj zvlášť poplatok za spracovanie vo výške 0,3%. Tak keď si sprostredkovateľ zoberie napríklad 2% províziu cez vstupný poplatok a EIC 0,3%, tak je to spolu 2,3%.
U starého Zichera zaplatí 2100 EUR, povieš že za otvorenie účtu, pritom je to taký istý vstupný poplatok ako všade inde. Len aby ste sa tam u Zichera cítili výnimoční, tak tomu hovoríte poplatok za otvorenie účtu :D
Bežne môžeš v každom podielovom fonde pri sporení zaplatiť vstupný poplatok (u vás poplatok za otvorenie účtu) naraz vopred celý (2100 EUR) alebo nie na začiatku, ale postupne každý mesiac z konkrétnej platby.
EIC má nejaké poplatky naviac za to že zlučuje tých viacerých správcov dokopy. Za prestupy medzi nimi a tých 0,3% pri vstupe. Ale ak ti dá sprostedkovateľ zľavu a namiesto 5% vstupného ti dá 2%, tak tých 0,3% navyše k tomu ti je v pohode.

Ja osobne žiadne fondy nemám ani mať nebudem. Len sa vyjadrujem k tomu že píšeš zväčša hlúposti a jednoducho tomu vôbec nerozumieš.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"