Investovanie pre dieta

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

Ahojte,

pred troma mesiacmi sa nam narodila dcerka a velmi radi by sme jej chceli pravidelne sporit az do jej 18 rokov. Vyska investicie by bola 20 Eur mesacne. Hlavny ciel je prispiet dcere na studium alebo cestovanie v dospelosti. Peniaze nechceme vyberat, je mozne vkladat mimoriadne prispevky. Vzhladom na to, ze ide o dlhodobu investiciu sme ochotni niest aj vyssie riziko. O investiciu sa vieme starat max. hodinu denne (tzn. urcite nie aktivne obchodovanie na burze). Vedeli by ste nam odporucit postup ako dalej? S investovanim mame skusenosti s beznymi financnymi produktmi (akciove podielove fondy, stavebne sporenie a pod.). Dakujeme za vsetky rady a prispevky.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

toto je uplne ukazkove zadanie pre sporenie do podielovych fondov. S 20 Eur mesacne ani nemas inu sancu .. aj pre podielove fondy to je uplne minimum.

http://www.mfc.sk/?manazovane_sporenia" onclick="window.open(this.href);return false;
- vkladas kedy chces a kolko chces, vyberas kedy chces. Ziadne pokuty za vyber, platis iba "uctovnu polozku" 0,3 % zo sumy s ktorou sa hybe
- ziadne priebezne poplatky, poplatky za spravu a podobne, platis iba poplatok z cielovej sumy sporenia, ktoru si predplatis na zaciatku. Ta sa pohybuje podla vysky sumy, ktoru si predplatis a podla toho ci tam je nejaky crosseling alebo nie, od 3 do 5 % z cielovej sumy
- na vyber viac ako 500 fondov, moznost prestupovat medzi fondmi s minimalnym poplatkom

Ak chces viac info, resp. mas zaujem, napis mi mail
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

Na zaciatok by sme vedeli dat aj jednorazovu sumu okolo 1000 EUR, ale potom by sme chceli nastavit trvaly prikaz a prikupovat podiely. Pravdu povediac s fondmi nie som velmi spokojna :( Co som mam v Tatra banke aj CSOB mi ich rusili a dali na vyber nove, ktore sa mi tak uz nepacili, ale kedze boli vtedy prave dole, nemala som inu sancu, ak som nechcela prist o peniaze. Ale to bolo uz davno. Odvtedy som sa o to nejako velmi nezaujimala. Rada by som skusila nieco nove. Len vzhladom na to, ze mame male babatko toho casu na studium vela nie je. Myslis, ze by sa dalo zaujimat aj o indexy alebo priamo akcie? Dala by sa investicna strategia aj poupravit, ze by sa nenvestovalo kazdy mesiac mala suma, ale pravidelne trebars raz za pol roka vyssia suma...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nie, aj ked budes hladat a studovat, nakoniec zistis, ze nic rozumnejsie ako to co pisem nie je mozne. Akcie, indexy .. ak sa bavime o vklade mensom ako 500 Eur, tak je to cisty nezmysel .. aj pri tych 500 Eur to dava zmysel iba s velmi prizmurenymi ocami. No a Vas planovany vklad je 12x20 = 240 Eur rocne

ak si investovala do fondov v CSOB a v TB, tak to si na vyber vela fondov nemala. Tu je vyber podstatne vacsi .. aj ked neviem ci aj pri 20 Eur mesacne, to si musim overit
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

to mas pravdu, ale v zaciatkoch to boli jedine banky co nieco take ako podielove fondy ponukali :) ale odtvedy som s tym nic nerobila...a vies mi poradit ake fondy resp. odvetie, kontinent?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Rado »

Peter ti radí dobre. Na niečo iné ako fondy nemáte vstupný kapitál. Možno nákup priamo indexu by mohla byť alternatíva, ale chcelo by to brokera, ktorý vám otvorí účet aj za 1000€. Náročné na čas by to nebolo, ale treba časovať svoj vstup. Teraz je na trhu veľa chamtivých, tak by som bol opatrný aj pri nákupe fondov. Niekedy sa vyplatí mať cash na účte. Keď sa situácia otočí, tak by som kupoval všetko fondy, indexy... a zatiaľ by som odkladal bokom kým príde správny moment.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

cash na sporiacom ucte mame na niekolko mesiacov dopredu, ja som na tomto fore niekedy zacinala a nieco som sa stihla naucit. Ale bolo to velmi davno, par rokov dozadu a odvtedy ste sa vy zdokonalili, zatial co ja som polavila v uceni :( preto moja otazka co dalej a vola vyskusat nieco nove. Ked som tak zbezne prezerala diskusiu, mala som pocit, ze ste sa odklonili od podielovych fondov (zbytocne poplatky spravcom, nemoznost ovplyvnit "dianie"). Ale necham si poradit, Peter vies mi odpovedat, ake fondy? urcite akciove, ale myslim to odvetie a kontinent resp. nejaky mix?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa filip glasa »

So sumou 20€ mesacne sa da rozumne sporit len v:

1. sporiacich uctoch
2. podielovych fondoch

Ja osobne par mesiacov rozmyslat tiez o sporeni pre dceru cca 20-50 eur mesacne. A vysli mi ako rozumne jedine tieto dve moznosti. Banku pre ludi co sa boja volatility a fondy pre ludi co sa volatility neboja.

Do tych podielovych fondov sa da sporit dost flexibilne. Mam sice plan napriklad 20€ mesacne, ale kludne mozem vynechat, pripadne inokedy poslat viac. Podiely sa prepocitaju a ja nemusim nic riesit.
Ak rodina chce dietatu uzatvorit napriklad poistku, tak ju prehovorte, ze nech radsej posiela poeniaze na toto sporenie. Staci vediet len cislo uctu a variabilny symbol.

Vyber fondu je uz o dost tazsia tema, takze to az v dalsich prispevkoch.
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

Dakujem Filip, poistenie urcite nie. To sme vylucili hned na zaciatku. Mne osobne velmi pomohlo, ked mi rodicia k mojej 18 dali na tu dobu vela penazi - 20 000 Sk. Isla som za ne do USA, zvysok pozicala mama. Celu ciastku som jej vratila a zostalo mi aj na dalsi rok ;) Vtedy boli investicie pre obycajnych ludi mozne len do vkladnych kniziek, teraz je trh sirsi, preto tato diskusia.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa filip glasa »

Alternativa vkladnej knihzky je sporiaci ucet. Ale na 18 rokov by sa uz hodilo pouvazovat o nejakom fonde. Neviem ci sa z 20 eurami da posladat portfolio z 3 fondov. Zrejme az zo 60 eurami.
Takze zostava skor vyber jedneho, ktory uz je sam o sebe dobre namiesany.
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

ty si uz nejaky vyber medzi fondmi robil? alebo sa na to este len chystas?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nic co by ma vyslovene zaujalo som este nenasiel. Len som si to prebehol narychlo, ale aj ked su na vyber stovky fondov, tak to co by vyhovovalo mne som nevidel. Ale zase len tak zrychlika som sa pozeral zatial.
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

a vies mi poradit na co sa zamerat resp. comu sa vyhnut? dlho som nesledovala trend :( neviem na co sa zamerat...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa jogo »

Ked uz chces takto dlhodobo investovat male sumy, tak hladaj podielovy fond, ktory co najpresnejsie kopiruje MSCI World pripadne aspon SP500 a ma nakupene realne akcie, nie derivaty.
Osobne uz bez obmedzenia strat nedoporucujem investovat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

jogo tej poslednej vete nerozumiem, ako si to myslel?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa filip glasa »

ani nahodou by som nedaval vsetko do americkych akcii (s&P 500).

Co sa tyka obmedzovania strat (stop loss) tak dobre posluzia quant fondy, ktore prave stop lossy (resp. iny system na vypinanie pri poklesoch). Avsak to neznamena, ze musia byt nejako uzasne lepsie ako obycajny akciovy fond. Maju len inu krivku (mensie poklesy) a mensiu volatilitu. Vo finale vsak taketo fondy vratane managed futures a CTA (pre retail nedostupne) posledne roky idu akurat tak do strany.

Mozes pozriet TAM Smart fondy, alebo C-quadrant a podobne:
http://eic.eu/eicweb/FundList_search.action?pageId=7" onclick="window.open(this.href);return false; - vyber alternativne fondy

Sice obmedzuju straty (pouzivaju momentum strategie, nejake technicke indikatory...), ale posledne dva roky tato skupina fondov nema az take dobre obdobie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa jogo »

kleeo1 napísal:jogo tej poslednej vete nerozumiem, ako si to myslel?
S cistym svedomim nemozem nikomu doporucit: "Nakupuj kazdy mesiac indexovy fond za malu sumu a drz to do dospelosti alebo do dochodku".
Lebo mame tu napriklad japonsky Nikkei, ktory je teraz ani nie na polovici hodnoty spred 25 rokov.A podobna recesia moze s malou pravdepodobnostou postihnut aj USA-indexy a tym cely svet.
Preto pouzivam pri investovani SL, ale to asi nebude cesta pre teba, nakolko sa investovanim nechces moc zaoberat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa filip glasa »

Preto pouzivam pri investovani SL, ale to asi nebude cesta pre teba, nakolko sa investovanim nechces moc zaoberat.
to ti vobec nezaruci lepsi vysledok ako keby si SL nemal. Vid. CTA, fondy s quant strategiami a podobne. mas trosku lepsie sharpe ratio, trosku nizsku volatilitu, ale vo finale to nie je ziadny zazrak.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa jogo »

filip glasa napísal:to ti vobec nezaruci lepsi vysledok ako keby si SL nemal. Vid. CTA, fondy s quant strategiami a podobne. mas trosku lepsie sharpe ratio, trosku nizsku volatilitu, ale vo finale to nie je ziadny zazrak.
Ako uplneho zaciatocnika ma SL zachranili v roku 2007 od "investorskeho trapenia" v podobe poklesu uspor minimalne o 50%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa filip glasa »

sak to hej, v roku 2008/2009 aj CTA a Quant fondy zarobili velmi dobre. Ale z dlhodobeho hladiska, a tieto posledne roky nie su CTA nejako na vyslni. Proste je to uplny normal a priemer. Jedina vyhoda - zarabaju inokedy ako akcie, nie su korelovane a dobre sa teda hodia do portfolia. A maju nizsiu volatilitu, ale zrovna mna volatilita moc netrapi. Rad ju od vas kupujem :D

Spat k dietatu - zavrhol by som v dnesnej dobe dlhopisove fondy (v podstate vsetky druhy) kedze dlhopisy maju po dlhom dobrom obdobi stop. Zobral by som niektory globalny akciovy fond + niektory quant fond k tomu.
Vobec by som sa neviazal na indexy, ale na strukturu fondu, portfolio atd. - aby nebolo len z jedneho regionu, aby nebolo len z jedneho sektoru, atd.

Quant fond by som vybral taky, ktoremu sa darilo nie len v krize a v dlhych trendoch (pokles 2008, rast 2009, 2010) ale aj v rokoch 2011,2012,2013, ked to furt len kolisalo hore dole.

Tieto dva fondy by som dal na polovicu.

A dlhopisovy fond (korporatne bondy) by som pridal za X rokov, ked budu dlhopisy atraktivnejsie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

na dlhodobe investovanie si treba vyberat fondy tak, aby spolu pokryvali cely "investicny svet". Obvykle su v sporeni minimalne 3 fondy, z toho je jeden zamerany na USA, druhy na Europu a treti na emerging markety. Kedze minimalna mesacna investicia do fondu je 10 Eur, tak v tomto pripade, ak chceme, aby sa do kazdeho fondu investovalo kazdy mesiac, mozu byt fondy max 2. Tym padom by som radsej vybral nejaky globalny fond, ktory investuje Europu/USA cca 50/50. Fondov na vyber je viacero, ja by som asi volil tento:
http://www.franklintempleton.sk/sk-sk/i ... overy-Fund" onclick="window.open(this.href);return false;

Dobry je vsak aj https://www.allianzglobalinvestors.de/w ... 0101257581" onclick="window.open(this.href);return false;
Obdobny fond ma skoro kazdy spravca, napr. aj BNP (Parvest Opportunities World) alebo Pioneer. Ten od Pioneeru je vsak o nejaku tu desatinu % drahsi, dost slepo kopiruje MSCI World a este ma aj vykonnostnu odmenu, co je spolu kombinacia, ktora sa mi pri akoze aktivne spravovanom fonde vobec nepaci.

Druhy fond by bol vhodny taky, ktory nie je uplne cisto zamerany na emerging markety .. aby sme ich nemali prilis nadvazene .. ale ma sirsiu investicnu strategiu .. asi nejaky "opportunities" fond. To je vsak uz na dlhsie hladanie, na ktore teraz zial nemam cas.

Ak by sme zvolili cisty emerging market fond, tak napr. fond Raiffeisen EmergingMarkets Aktien

"Stop loss" fondy typu c-quadrat by som nedaval. Ich hlavny problem je, ze realokuju prilis casto a tym padom je synteticke TER (nakladovost) nad 4 % rocne. A ist kazdy rok proti nakladom vyssim ako 4 %, to sa uz potom tazko dosahuje vynos. Jogo, "stop loss" moze riesit za 4-5 rokov, ked sa jej tam naakumuluje ciastka, ktora uz bude oproti kazdo mesacnemu dokupu prilis velka. Dovtedy nema co riesit.

Co sa tyka tych pociatocnych 1000 Eur, tak situacia je taka, ze nikto teraz trhom moc neverime, ale na druhej strane sa moze stat aj to, ze trhy budu kontinualne rast a za par rokov spravia dalsich + 100 %. Ak by si tych 1000 Eur chcela silou mocou investovat, tak by som volil sexi investicnu temu akou je teraz napr. REIT (americke nehnutelnosti): http://www.franklintempleton.sk/sk-sk/i ... etail/4346" onclick="window.open(this.href);return false;
To vsak nie je fond typu "zainvestujem a necham desat rokov lezat ladom" ale "zainvestujem a vyberiem ked to prestane byt tema az tak sexi .. alebo zacne byt az prilis sexi"

Zasa som chcel napisat par riadkovy prispevok a je z toho roman :?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ad Filip: problem je, ze globalny fond, ktory ma aj emergin markets asi nenajdes. A quant fond s tvojou charakteristikou by som asi hladal tiez dost dlho
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Rado »

Nerozumiem prečo by sa do fondu malo investovať každý mesiac? Preto, že každý mesiac dokážem odložiť 20€? Začínam investovať lebo sa mi práve teraz narodilo dieťa?
Všetko dosť hlúpe dôvody na nákup podielov resp. investovanie. Ja by som momentálne neotváral nič. Aj keď si nemyslím, že už tento týždeň Fed rozhodne, ale ak áno, tak sa asi pozrieme dole. Skôr či neskôr príde taká reakcia na zastavenie QE. Je to len otázka času a potom klesnú všetky trhy. Dnes nakupujú iba roztrasení. Rozumní kumulujú cash.

Investoval by som, až keď by som videl na CNN breaking news, že sa DOW výrazne prepadol. Dovtedy by som mal peniaze "v ponožke". Najväčšou chybou je podľahnúť pocitu, že som zmeškal príležitosť a čím skôr investovať. Keďže drobní investori vedia iba časovať svoje vstupy, tak v tom musia byť dobrí! Podstatné je nestrácať peniaze aj keď s fondom ich strácam na poplatkoch za správu. Fuj, ja ich nemám rád!

Dcéra peniaze potrebovať nebude do 18 rokov a to je dosť času počkať si na správny vstup a vložiť hoci aj všetko naraz. Budete na tom lepšie ako tí, ktorým sa dieťa narodilo teraz a budú pravidelne kupovať fondy. V prípade aký tu popisujem, budú v strate! Vy budete mať svoj vklad celý a pripravený na investovanie. Investície budú "za babku" a nie predražené ako dnes.

BTW poznáte niekoho, kto by bol s investíciou do podielových fondov spokojný? Ja som stretol iba nespokojných a mnohí z nich dokonca prerobili. Možno iba nemám šťastie na tých správnych ľudí. Fondy majú úžasné super mená, ale skutočne veľké prachy zarábajú iba svojim akcionárom. :)

Bohužiaľ žiadna rozumná alternatíva bez trocha snahy spravovať vlastné investície neexistuje.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa jogo »

Rado: Nakupovat v krize je pekna myslienka, len kriza ala rok 2008 ta moc namaskrtila a neprichadza kazde 4 roky, ale tak raz za 15 rokov. Preto ak budes cakat na podobne "zlavy" cien akcii ako roku 2008, tak uz tie peniaze decko bude potrebovat minut a nie zhodnotit.

Inac tiez nechapem, preco ludia chcu investovat kazdy mesiac par Eur. Raz rocne v nejakej hlbsej korekcii uplne staci pri tomto sposobe investovania.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Rado »

Ak v 17 spravíš 58%, tak je to ekvivalent 18 ročného zhodnotenia 4% p.a. Ak však príde podobný prepad trhov, tak 4% ročne mať nebudeš. Lepšie je si počkať a nemusí to byť taký prepad ako v roku 2008/2009. Nakupovať podiely nie preto, že teraz mám peniaze, ale preto lebo rovnaký podiel je dnes lacnejší ako bol včera.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

rado, cash-u na odlozenie je viac ako tych 20 Eur, lenze tie uz mam rozlozene a zvysok co zostava davam na sporiaci ucet. Kedze sa nam narodilo babo, chceli sme vyuzit cas, ktory peniaze potrebovat nebude. Predpokladam, ze zakladne vzdelanie resp. strednu skolu budeme vediet utiahnut z terajsich prijmov. Preto investovanie vyslovene pre dieta do buducnosti na aky taky start. Urcite si byt z toho nekupi, ani auto, ale ak bude dieta sikovne pomoct mu to moze, co je uz aj na nasej vychove ako pojde dalej. Samozrejme, ze mozu nastat okolnosti, kedy budeme musiet minut vsetky uspory, ale to si ziadny rodic nechce pripustit... to je ale ina tema. Teraz rozmyslame pozitivne. Ako som uz spominala, casu vela nie je, co kazdy kto ma male babo chape, ale vieme si nejaky cas najst, preto potrebujeme usmernit, aby sme "zbytocne" nestracali vzacny volny cas, ktoreho je velmi malo :(
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Rado, pre teba je investovanie praca i hobby, ty si pockas na prepad trhov. Bezny clovek ma vsak iba potrebu, napr. sporit pre dieta, chce ju vyriesit a bud ju vyriesi uspokojivo alebo neuspokojivo a nasledna na to zabudne. Bezny clovek nebude ani nahodou sledovat a cakat kedy sa trh prepadne, nikdy nebude vediet podla coho ma spoznat ci toto je uz ten prepad na ktory caka, nebude vediet ktorym informaciam ma verit a ktorym nie a na 100 % svoju prilezitost premeska. Tvoja rada je pre bezneho konzumenta absolutne nepouzitelna.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Rado »

Bežný človek má potrebu sporiť a preto má výnosy aké má. Nerozumiem, či je treba vysokú školu a celý deň na to, aby si pozrel na nete ako sa pohybujú indexy. Vidí, že je dnes 2% pokles trhov, tak na druhý deň nakupujem podiely. Podľa mňa je výhovorka, že nie je čas. Keď treba peniaze míňať tak tí istí sporitelia budú vyberať a strávia hodiny kým sa rozhodnú kúpiť napríklad nové auto alebo spotrebnú elektroniku.
Ak ide o investovanie, tak najlepšie, keď peniaze odídu na nákup podielov 15-steho každý mesiac. No a čo, že za posledný mesiac trhy rástli 6%. Budú rásť aj ďalej.
Myslím, že stojí za to preklopiť svoju pozornosť viac na stranu aktív ako pasív. Toto by som očakával od fin. poradcov vo vzťahu ku klientom. (nebrať osobne) Menej ľudí by malo problém s financiami a vlastným cash flow. Je to však len utópia a preto sa väčšina má tak ako sa o svoje financie stará.

Mne je sympatické pripraviť základ pre dieťa, ale to neznamená, že ak už má mesiac, rok alebo dva a ja som ešte nezačal, že som niečo zmeškal. Platí, že treba dvakrát merať a raz rezať. Ak sa mýlim, tak poprosím o konkrétny prípad sporiteľa, ktorý to dotiahol za posledných 8 rokov na 25,6%, čo je ekvivalent 4% p.a. Ak bol taký, ktorý čakal a využil vstup v roku 2008 alebo 2009, tak je na tom ďaleko lepšie. Je to extrém, ale predbehol by všetkých, ktorí začali sporiť pred týmto prepadom.
Ja netuším, čo bude v budúcnosti, ale isto viem, že prídu dni kedy trhy padnú o percento, dve a budú podľa grafu v klesajúcom trende. Tak prečo si nepočkať, odkladať do ponožky a potom nakúpiť lacnejšie podiely hoci aj za sumu, ktorá zodpovedá viacmesačnej investícii? Trh ponúka diskont a ten je dobré využiť nie len pri nákupe potravín.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa filip glasa »

BTW poznáte niekoho, kto by bol s investíciou do podielových fondov spokojný? Ja som stretol iba nespokojných a mnohí z nich dokonca prerobili. Možno iba nemám šťastie na tých správnych ľudí. Fondy majú úžasné super mená, ale skutočne veľké prachy zarábajú iba svojim akcionárom
To iste sa da povedat o hedge fondoch, o individualnom tradingu a podobne.
Ja napriklad nepoznam nikoho kto by zarabil peniaze tradingom. Okrem dvoch ludi - pritom sa tu tomu venuje cele forum. Tato spokojnost/nespokojnost moze platit na cele odvetvie financii a nie len na fondy.

Ono vobec nejde o to, ci fond alebo vlastne obchodovanie. Pretoze ludia zvycajne prerobia pri obidvoch. preto nema velky vyznam rozdelovat to na fondy, atd. Pretoze jediny rozdiel je len v poplatkovej strukture a casovej namahe.

Co sa tyk casovania, mesacneho nakupu atd. - je to len uspora casu nic viac. Z dlhodobeho hlaqdiska je sumafuk ci investujes mesacne, raz rocne, alebo casujes. Tvoje vysledky o 15-30 rokov budu +- podobne. Dokonca jednorazova investicia cim skor, vychadza v priemere lepsie ako priemerovanie ceny (co je logicke):
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... e-do-akcii" onclick="window.open(this.href);return false;

A este k casovaniu - ak mas portfolio s nizkou volatilitou, alebo fond s nizkou volatilitou, tak je ti casovanie vstupu na nic. To sa ti hodi len vtedy ak investujes do holeho akcioveho fondu.
Ak uz mas slusne portfolio, alebo mas fond ktory sam casuje, alebo rebalancujes nizko korelovane triedy aktiv, tak je ti casovanie vstupu nanic.

Okrem toho casovanim by si sa dostal presne na tie iste vysledky ako robia napriklad Managed Futures fondy - v dlhych trendoch super, pri vlnovkach nic moc.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa ice809 »

Ja myslim, ze to neni fuk! Pokud budes jen "hloupe ci neinformovane " nakupovat, tak spokojeny nebudes. Utapet penize ve fondu a nebo v predrazenych akciich je domenou ovci.
To je lepsi si koupit domek, chatu a najit si nejakeho hodnotneho konicka. Sbirani drahych akcii neni totez co drahe znamky, nebo cokoli jineho.
Jiste rozdily tam jsou a na tech se da profitovat.
Od 2008-2009 do 2010 se dalo vydelat tolik, co by stacilo na 30 let mesicniho nakupovani. A to se dalo koupit uplne cokoli i bez vyssi divci. Zisky 100% a vice.

Dalsi veci vsak je, jake budou propady. Tusim, ze 2008 nebyla regulace short sellingu, nebo ano?
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

takze zatial to mozem zhrnut, ze investicie pojdu do podielovych akciovych fondov, ale este nevieme nacasovanie a ktore fondy. Na tom ste sa zhodli vsetci, ak tomu rozumiem.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Rado »

filip glasa napísal: Co sa tyk casovania, mesacneho nakupu atd. - je to len uspora casu nic viac. Z dlhodobeho hlaqdiska je sumafuk ci investujes mesacne, raz rocne, alebo casujes. Tvoje vysledky o 15-30 rokov budu +- podobne. Dokonca jednorazova investicia cim skor, vychadza v priemere lepsie ako priemerovanie ceny (co je logicke):
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... e-do-akcii" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak potom netreba váhať. Zainvestovať čo to dá hneď a je po starostiach. Za 18 rokov aj tak budeme všetci +- na tom istom. :)

Pripájam graf S&P za posledných 18 rokov. Ak by každý začínal v 1994, tak by bolo dobré sa plne zainvestovať, ale ak tak spravil niekto v roku 2000 alebo 2008, tak má zatiaľ smolu. Ja si nemyslím, že odteraz už pôjdeme iba hore. Každý sa však rozhoduje na základe vlastnej vôle. Ja by som teraz na peniazoch sedel. Nič tým nepokazím. Chce to však trpezlivosť počkať si na príležitosť. Maličkosť, ktorá odlišuje úspešných od tých menej úspešných. Pocit pálenia prstov je hrozná vec, ktorá v konečnom dôsledku znižuje výnos. (Keď sú ostatní chamtiví, tak buď opatrný. Keď sú ostatní opatrní, tak buď chamtivý)

http://finance.yahoo.com/echarts?s=SPY+ ... undefined;
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

rado dakujem za link. Uz som sa v nom zorientovala. Este vseobecna otazka, musia padat vsetky indexy, aby bola istota, ze trh ide dole?
Naposledy upravil/-a kleeo1 v St 31 07, 2013 10:23 am, upravené celkom 1 krát.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Rado, ale vsak tu sa nebavime o jednorazovej investicii .. v tom pripade by bolo to co pises opodstatnene .. ale o kazdomesacnom dokupovani po malych ciastkach, kedy ju prvych par rokov ziadne indexy trapit nemusia. Rado, cost averege effect .. to co pises, je pre tento pripad uplna ptakovina. A ohladom casovania trhu si najdi nejake papers, ze ako sa to malym investorom dari .. ked pises A, tak nezaskodilo by sem tam spomenut aj B
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Rado »

Ja len píšem, že dokupovanie každý mesiac kvôli tomu, že je teraz ten dátum je hlúposť. Dokupovať by sa malo vtedy, keď je príležitosť dostať kupované lacnejšie. Ak by som kúpil SPY v 1994, tak ďalší nákup by som realizoval po roku 2000. Nie je potrebné trafiť dno lebo je to otázka náhody, ale dokupovať pri podobných náladách. Odporúča sa robiť si backtest pri tradingu, tak prečo sa nepoučiť z grafov indexov?
Viem si predstaviť situáciu v roku 99 kedy by mi isto niekto povedal, že bolo treba nakupovať už skôr, že všetko naokolo rastie. Treba však počkať. Sporiteľ sporí na 18 rokov a tak jeho jediný čas na predaj je práve táto méta. Práve preto by mal poriadne rozmýšľať nad vstupom lebo inak nebude spokojný.

Kleeo, to či ide trh dole poznať z idexov, správ atď. Pamätáme asi všetci situáciu z 2009 kedy novinári písali o konci finančného sveta v podobe v akej ho poznáme. Náš generálny riaditeľ prišiel s centrály v zahraničí (banka), že svet sa zmenil. Ja som však na to povedal, že to sa iba ľudia zľakli a všetko sa vráti späť. Chamtivosť a strach na trhoch tu budú dokiaľ nevymrieme. Musím však povedať, že kupovať v takom čase je asi najťažšia vec akú poznám.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Tilbur »

Dobre, a co keby sme sa na to pozreli z opacnej strany.
SPY nad 300SMA long, pod 300SMA cash. To, kde je dno, nas potom nemusi zaujimat.

Obrázok

Tu je backtest od 2002, ak som to dobre vyskladal.

Obrázok

Ale keby som mal reagovat na temu investicie 20€ mesacne pre dieta, tak si myslim, ze je to zbytocne. Radsej by som mu kazdy mesiac za tych 20€ kupil knizku, to je lepsia investicia.
Ak si dobre spominam, tak tusim Samuelson tvrdil, ze investicia do vzdelania ma priemerny vynos nad 10% p.a.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa kleeo1 »

tilbur, ako som hore pisala, 20 Eur nebudem brat dietatu z jeho vyclenenej sumy. Knizky mu budem kupovat aj bez toho. Nas rodicia ucili rozumne narabat s peniazmi, ako sa na tu dobu dalo a nasporene peniaze ani jeden zo surodencov neminul len tak na blbosti. Kazdy sme za ne vycestovali do zahranicia, co by sme bez potrebneho cash nezvladli a kedze sme boli 3, pochybujem, ze by rodicia len tak zrazu pre kazdeho vytiahli vtedy 20 000 Sk. Preto si myslim, ze to zmysel ma. Co sa tyka tvojho prispevku, nerozumiemmu :( vies to vysvetlit aj laikovi?
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Tilbur »

SPY je ETFko, nieco ako podielovy fond pre akcie, z ktorych je zostaveny index SP500. Mozes si ho kupit na burze cez brokera. (fio, brokerjet, lynx)
jedna akcia stoji teraz 168$. menej ako 1ks sa kupit neda.
Ta cervena ciarka v prvom grafe je 300dnovy priemer. Ak sa SPY nachadza nad nim, mas investovanu celu sumu. Ak pod, tak vsetko predas, a budes mat na ucte len hotovost.
Jeden obchod stoji cez brokera stoji cca 5-10$. Myslim, ze 20€ by som potom daval mesacne na nejaky sporiaci ucet, pripadne stavebne sporenie.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa Rado »

Aj toto by mohlo byť riešenie, ale ja som chcel povedať iba toľko, že treba pri investovaní porozmýšľať až potom konať. Väčšina však najprv koná. To aký produkt si kleeo nakoniec vyberie je na nej. Môj názor na vec je taký, že do SPY by som išiel radšej ako do fondov. Nikto nebude tvoje vlastné peniaze spravovať lepšie ako ty sama. Fondy sú tu na to, aby zarábali na poplatkoch akcionárom a neprerábali klientom. Ak niečo zarobia, tak je to fajn. Nesmú však zarobiť naraz veľa, aby to klienti nečakali každý rok. Ja v tom však nie som objektívny lebo to poznám z druhej strany. Nie každý chce svojim investíciám venovať čas, ale výnosy by brali všetci. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie pre dieta

Príspevok od používateľa filip glasa »

Môj názor na vec je taký, že do SPY by som išiel radšej ako do fondov. Nikto nebude tvoje vlastné peniaze spravovať lepšie ako ty sama. Fondy sú tu na to, aby zarábali na poplatkoch akcionárom a neprerábali klientom. Ak niečo zarobia, tak je to fajn.
Hm, takze ked kupi SPY tak tam nema poplatky?
1. Index ju pri malom objeme vyjde to este drahsie ako keby kupovala fond
2. Index SPY zarobi +- tolko isto co podielovy fond zamerany na US akcie, takze ani vo vynose jej to nepomoze

Casovat trh moze aj pri indexe aj pri fonde. Cize celkovo trosku od veci rada. Index by daval zmysel ak by islo o investiciu aspon 1000 eur rocne. SPY je tiez len fond a ma tie iste neduhy ako podielove fondy - presne to co pises - bol zalozeny na to, aby zarabal spravcovi. Jediny rozdiel medzi nimi je ze ma inu poplatkovu strkturu. Z coho plynie, ze SPY (alebo hocijake ETF) sa oplati pri vyssich sumach a podielovy fond pri nizsich sumach.
Mimochodom, pocul si uz o indexovych podielovych fondoch, ktore maju nizke poplatky? Opat by tvoja zarucena rada absolutne neplatila.

Ako horovis - najprv treba rozmyslat a az potom konat. Doporucujem aby sa tym riadil kazdy a nevrhol na hned na kazdu blbost co si precita na internete.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"