Rusko vs. Ukrajina

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

co hovorite na Rusko vs. Ukrajina a na investicne prilezitosti plynuce z tejto nelichotivej situacie?
ropa je uz up ale predpokladam, ze este poleti vyssie. ETF na ropu USO, UCO, OIL?
Emerging markets fondy zamerane na strednu a vychodnu EU asi down.
Mate nejake ine jednoducho zrealizovatelne tipy?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =10&t=4934" onclick="window.open(this.href);return false;
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7082
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa jogo »

peter.cmorej napísal:co hovorite na Rusko vs. Ukrajina a na investicne prilezitosti plynuce z tejto nelichotivej situacie?
ropa je uz up ale predpokladam, ze este poleti vyssie. ETF na ropu USO, UCO, OIL?
Ako vravi Kostolany "Coho uz je kazdy znaly, to ma vobec nerozpali".
Skor by som vyckal, kym WTI ropa vystupa na 110$, kde uz to americanov zacne "boliet" a tam zacal cihat na short, ktory moze mat potencial aj 20$.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15964
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa JUGGLER »

UKRAJINA: Neinvestoval by som tam ani cent, vidím len špekulatívne príležitosti.
Načo investovať do krajiny, kde 80% HDP tvora oligarchovia? Zásadne by som investoval len do transparentných firiem.

RUSKO: Dnes padol rusky akciový trh o 10%. Tam sa dá špekulovať. Netreba však zabúdať na to, že v kríze padli Rusi až o -90%. Takže toto je dosť kasíno. Putin je šialenec. Je schopný všetkého ked mu pôjde o kožu ( a o 50 mld. ktoré naškrabal ).

USA: ja som zobral UVXY na víkend. Vyplatilo sa. V preopen +15%, teraz +10%. Ked padnú prvé výstrely, VIX znova poletí.
A z ním pojdu US trhy dole. Dnes len 1%...ale mám technický signál na zhruba dalsie -2%. Takisto komodity long, ked ide vojna...zlato, ropa sú dnes +2%. Moja investícia do pšenice tiež ide hore. Škoda, že mi tú kávu vystopkovalo.

Najbližšie podla mna prepukne invázia do ozbrojených bojov. Potečie krv. Takže VIX znova up. Oplatí sa hrať hlavne na noc a víkendy. Dalej dostanu Ukrajinci peniaze od EU, MMF..to je jedno, ale dostanú. Západ zatial nepôjde do bojov, ale prachy a diplomaciu dodá. Slabá náplasť, ale aspon sa ekonomika nezrúti. Ak potečie veľa krvi, tak zrejme Západ pomôže letecky. Mohli by uzavrieť vzdušný priestor a aspon odizolovať Krym ochranou vnútrozemia.Príležitosť na rast bude až po volbách ( najprv referendum na Kryme, potom volby na Ukrajine). Až legitímna vláda bude môcť pod ochranou EU a USA podpísať asociačnú dohodu a odtial bude otvorená cesta k nejakým otvoreným investíciam do ekonomiky, či na posilnovanie hrivny. Čo však bude dovtedy, to je otázka. A s tým sa Putin zrejme nezmieri.

Ja skor tipujem, že sa všetko vyostrí. Toto by mohol byť katalyzátor k pádu SPX do pásma 1600-1680 o ktorom som písal, že asi príde.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kontrarian »

Zapojim sa tu s uvahou..neberte to tak, ze ak niekto z vas obchoduje na vypuknutie vojnoveho konfliktu, ze je nemoralny....ide skor o velkych hracov na trhu..

Ukrajina mala obrovsku sancu ist svojou vlastnou cestou. Zda sa , ze ju nenavratne premrhala. Na namestie prisli najprv mladi ludia, studenti s idealmi...chceli povedat dost mafianskemu rozkradaniu krajiny a podvedome inkliminovali k EU, ako k prilezidosti na osobny rozvoj. Ale samozrejme, pridali sa radikali a zobrali to viac menej do vlastnych ruk (3 z 5 opozicnych stran , ktore organizovali neskor maidan su nacionalne orientovane). Na namesti zomrelo dost ludi s obrovskou osobnou statocnostou v ramci boja za osobnu slobodu. Ale taktiez ( vacsina) radikalov, ktori realizovali iba svoje agresivne pohnutky. Dosiahli svoje, a radikali z maidanu vytvorili vladu. Ukrajinu ovladaju radikali (pod hlavickou demokracie). A slusny ludia su momentalne na tom ovela horsie ako za mafianskych dekad po rozpade ZSSR.
Ked som pisal na twiterovu stranku maidanu v case, ked sa strielalo do ludi, ze musia odstavit radikalov, do ulic maju ist slusni ludia, pozadovat demisiu vlady a prezidenta, vytvorit docasnu vladu z odbornikov, prelustrovanych svojom zivotom, zobrat si z EU , ale aj Ruska iba pozitiva a ist vlastnou cestou-tak ma brutalne cenzurovali. Pustali tam samozrejme napr. reakcie Polskeho ministra, ktory bol prave na Ukrejine..ale napr. aj reakcie na neho v style: fuck off Radek...mne nepustili ani jeden prispevok...samozrejme, kedze maidan a aj ich twitter stranku ovladali radikali...
Neobhajujem Rusov, ale ani sa im nedivim, ze im dosla trpezlivost. Je to taktiez stat, s mafianskymi praktikami. Ale aby fasisticke skupiny chceli pricestovat na Krym ( ktory Rusi Ukrajine darovali po vojne) a opat okupovat uz raz Nemcami obliehany Sevastopol ..a do toho im hovorili arogantni nemci s arogantnymi americanmi...
Spekulovat na vznik vojnoveho konfliktu je legalne , ale velmi nemoralne...vzdy sa to vypomsti...Bozie mlyny melu pomaly, ale isto!
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa Istiach »

Ja teda neviem kontrarian. Prva veta obsahuje: neberte to tak, ze ak niekto z vas obchoduje na vypuknutie vojnoveho konfliktu, ze je nemoralny. A posledna veta: Spekulovat na vznik vojnoveho konfliktu je legalne , ale velmi nemoralne.

tak ja teda neviem :)

BTW osobne si nemyslim ze nova ukrajinska vlada je nejaka extremisticka. Ale tak tazko povedat, kazdy si o tom mysli len to, ake media sleduje.
Naposledy upravil/-a Istiach v Po 03 03, 2014 5:47 pm, upravené celkom 2 krát.
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kontrarian »

A sme doma, moje tiene reaguje vsade, ale o nicom)))
napisal som, ze sa to tyka velkych hracov na trhu a neberte to osobne ( ja aj ked som maly hrac, tak do takych veci nejdem, ale to uz je osobna vec kazdeho)
Nesledujem takmer vobec media...Na vsetko si robim iba svoj vlastny nazor. Takze iba som sledoval velmi vela nazivo autenticke zabery zabijania ludi v ukrajincine...To , ze som tam chcel ist jednu chvilu naliehavo osobne ( ked som videl, ako to radikali preberaju a casto zbytocne umierali cestny ludia za nic), to uz asi neuveris...ved ono bude prilezitost raz aj u nas...
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa Istiach »

kontrarian napísal:A sme doma, moje tiene reaguje vsade, ale o nicom)))
napisal som, ze sa to tyka velkych hracov na trhu a neberte to osobne ( ja aj ked som maly hrac, tak do takych veci nejdem, ale to uz je osobna vec kazdeho)
Nesledujem takmer vobec media...Na vsetko si robim iba svoj vlastny nazor. Takze iba som sledoval velmi vela nazivo autenticke zabery zabijania ludi v ukrajincine...To , ze som tam chcel ist jednu chvilu naliehavo osobne ( ked som videl, ako to radikali preberaju a casto zbytocne umierali cestny ludia za nic), to uz asi neuveris...ved ono bude prilezitost raz aj u nas...
No ja reagujem preto, lebo ti vacsinou nerozumiem co pises. Tak som chcel vediet ci si sa pomylil, alebo si to tak chcel skutocne napisat
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kontrarian »

To ako pisem rozumie iba male percento ludi..je to nadcasove a nikdy sa v takychto veciach nemylim...viac uz nereagujem na tuto temu, berie mi to zbytocne energiu)))
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2865
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 115 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ze 80% Ukrajinskej ekonomiky tvoria oligarchovia ako pise Juggler moze byt problemom. Ale aj nemusi a to kvoli dvom faktorom. Jednu z najuspesnejsich ekonomik na svete vlastni 28 oligarchickych rodin. Tito oligarchovia maju vsak narodne citenie a vidiet to na vysledku. Pisem o krajine zvanej Juzna Korea.
Co robia ukrajinski oligarchovia pre spolocnost a pre seba? Pre spolocnost tvoria pracovne miesta, dane platia poskromne a zisky vyvazaju do zahranicia. Tym presne kopiruju metody zahranicnych firiem v Ukrajine, ale aj u nas. Vezmime si neoligarchicku firmu Facebook. Minuly rok vyviezli zo Slovenska 90 milionov nezdaneneho zisku. Za to by sa nehanbil ani ukrajinsky oligarch.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15964
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Stojím pri Ukrajincoch, idú svojou vlastnou cestou. Nech si sa sami zvolia novú vládu a cestu ktorou chcú ísť. Janukovič zlyhal. Príbeh Ukrajiny a Ruska má mimochodom aj čosi podobné s príbehom Česka a Slovenska. Aj u nás to vyzeralo tak, že je neprípustné aby sme sa oddelili od seba... Rozviedli sme sa a hľa: stále sa máme radi a rozumieme si...

Čo sa týka morálky, city do biznisu nepletiem. Keď mám dôvod vsadiť na rast VIXu, alebo na pokles indexov, tak to urobím. Držal som cez víkend tri akcie na long a cez UVXY long a UPRO short som sa hedžoval. Ale keby som mal väčšiu istotu, že trhy v pondelok otvoria v gape dole, tak nedržím žiadne akcie a na pokles trhov vsadím hoci aj celý majetok. Morálka s tým nemá nič spoločné. Morálkou nech sa zaoberajú naši politici, ktorí nedokážu agresiu Rusov odsúdiť. Nuž ale čo by sme čakali od bývalého bolševika, ktorý si našu revolúciu ani nevšimol a pre ktorého je Putin veľkým vzorom?

Rokosák: nie je oligarchia ako oligarchia. Privatizáciu a ovládnutie ekonomiky na Ukrajine a v Rusku by som nazval skôr ,,lúpežou storočia,, ako ,,úspešným podnikateľským príbehom,,...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kontrarian »

daj prave teraz na pokles nikkei, snp. usd/jpy a mas to)))
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7082
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Stojím pri Ukrajincoch, idú svojou vlastnou cestou. Nech si sa sami zvolia novú vládu a cestu ktorou chcú ísť. Janukovič zlyhal.
Len pri ktorych Ukrajincoch stojis? Aj vychodni Ukrajinci su Ukrajinci.
Ved minule volby vyhrala Timosenkova a Juscenko a ako to dopadlo?
Rozvadili sa a nikam to nedotiahli.
Nasledujuce volby vyhral o par percent Janukovyc, tak ho mali nechat dovladnut, ako sme my nechali dovladnut Meciara.
V 1991 a 1994 sme ho odvolali a vratil sa este silnejsi. V 1998, ked dovladol,v riadnych volbach uz neziskal ani blokacnu ustavnu mensinu spolu s SNS.
Teraz sa na vychodnej Ukrajine deje to iste, co sa dialo na zapadnej Ukrajine doteraz(nasilnosti a odpor "ukrajinskej vlade").
A Krym... Ten bol predsa vzdy rusky, len Chruscov urobil "somarinu", za ktoru teraz vsetci pykaju.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15964
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa JUGGLER »

A ty pri ktorých slovákoch stojíš? Tých čo volia Fica, alebo tých ostatných? Na divnú otázku musím odpovedať divnou protiotázkou. Nech volby rozhodnú. A menšina nech rešpektuje volbu väčšiny.

Boli by ho nechali dovládnúť keby nerobil štetku Putinovi..viac sa zaujímal o to, čo chce národ. Kludne mohol urobiť referendum o smerovaní Ukrajiny a podla toho podpísať zmluvu s Putinom, alebo asociačnú zmluvu z EU. Tomu sa hovorí demokracia.

P.S: Putin sľúbil Rusom, že budú bohatou a mocnou krajinou. O seba sa už postaral.
Jeho majetok sa odhaduje na 75 miliárd dolárov. Vlastní 4,5% v Gazprome, 37% v Surgutneftegaze a 50% v Gunvore. Tieto tri firmy mali minulý rok tržby spolu 250 miliárd dolárov.

http://www.therichest.com/celebnetworth ... net-worth/" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kontrarian »

nefilozofujte ale zarabajte)))...nikkei pada, snp tiez usdjpy sa snazi...
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15964
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: A Krym... Ten bol predsa vzdy rusky, len Chruscov urobil "somarinu", za ktoru teraz vsetci pykaju.
Aj to je relatívne. Presne tak ako Maďari tvrdia, že Slovensko vždy patrilo pod nich. A oni pritom patrili pod Rakúsko, aj pod Turkov..a ked im spočítaš roky, kolko vládli sami sebe, tak sa urazia a začnú spomínať na Attillu a Húnov...

Keď sa na to pozrieš z toho hľadiska, tak Krym odjakživa patril Tatárom. Odhadom 500 rokov. Rusi ho ovládli až v 1783. Rusom patril 170 rokov, kým ho nedarovali Ukrajine. Teraz sa dá povedať, že to bol dar ako ,,trójsky kôň,,.

Keď sa na to pozrieme demograficky, tak na Kryme sú pôvodným obyvateľstvom zase len Tatári. Akúkolvek spravodlivosť by si hľadal, Krym demograficky patrí krymským Tatárom. A tých Rusi násilne vysťahovali až v 1944 a nasťahovali tam svojich.

Rusi sú väčšinovým národom na Kryme len od 1944 !

Paradoxne sa to dá zhrnúť aj tak, že len 9 rokov v celej histórii Krymu Rusi Krym vlastnili a zároveň tam boli aj väčšinovým národom ! Spravodlivosť je niekedy naozaj slepá...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa Rado »

Kontrarian a kto povedal, že nezarábame? :lol:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15964
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kontrarian napísal:nefilozofujte ale zarabajte)))...nikkei pada, snp tiez usdjpy sa snazi...
Filozofujeme, aj zarábame. Pre chronických pochybovačov to môžeme doložiť logom kde nevygumujeme to podstatné.

P.S. Ako vidno z loga do nočnej šichty ide etf UVXY na long, čiže staviam na strach a ďalší pokles trhov....
Prílohy
POND.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4104
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 72 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja si myslim, ze keby v Kanade, Mexiku, na Havaji, na Alijaske horeli barikady a snazili by sa tam ludia zmenit rezim, ze armada USA by tiez obsadila kontrolne body. A Rusko by k tomu tiez povedalo len par prazdnych slov.
Ak by to v takej situacii Obama neurobil, nasledujuce generacie by mu vycitali, ako to ze pravom silnejsieho nezasiahol a nechal si tam v susedstve vyrast druhu Kubu alebo Severnu Koreu, proste rezim absolutne nezdielajuci ich zaujmy.

Tazko rozhodovat v takychto veciach, co je spravne. Putinov postup je ale pochopitelny a predvidatelny.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa Istiach »

Jaroslav, keby putin posilnil kontrolne body v Rusku verim tomu, ze by nikto nepovedal ani slovo. Ale oni okupuju suverennu krajinu. Tak isto ako v 68 okupovali ceskoslovensko. MAli pockat do marca, kde sa v referende rozhodne o miere autonomie na Kryme.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nieco aj k tej rope a Ukrajine:
http://ako-investovat.sk/clanok/727/hed ... sledny-rok" onclick="window.open(this.href);return false;
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4104
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 72 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Istiach napísal:Jaroslav, keby putin posilnil kontrolne body v Rusku verim tomu, ze by nikto nepovedal ani slovo. Ale oni okupuju suverennu krajinu. Tak isto ako v 68 okupovali ceskoslovensko. MAli pockat do marca, kde sa v referende rozhodne o miere autonomie na Kryme.
Tazko povedat ci je v sucasnosti na Kryme podobna koncentracia Ruskej armady ako bola otvorena invazia "spojeneckych vojsk" v 1968 v CSSR. Mozno obsadili len vojensky najdolezitejsie body aby v pripade "potreby" lahsie obsadili zvysok.

Referendum tiez nie je vseliek na vsetko. Z historie: komunisti v 1948 sa predsa minimalne v CR predsa dostali k moci uplne legalnou cestou. V nacistickom Nemecku keby si v 1940 spravil referendum ohladom zakonov znevyhodnujucich Zidov, mozno by si bol prekvapeny vysledkom. V r. 1861, na otrokarskom juhu USA keby si spravil referendum ohladom otroctva, tiez by dopadlo v prospech otroctva. Nazor vacsiny nie je neomylna a posvatna vec.

Ak si napr. o SK myslis ze sme "suverenna krajina", tak myslim ze si dost naivny. Keby islo do tuheho, bez ohladov na vysledky referenda alebo hlasovania nejakeho nasho "zvrchovaneho" parlamentu by nas obsadili "spriatelene" vojska NATO.

Ked Nemci pocas druhej svetovej obsadili Dansko, Island patril v tom case Danom a USA sa nepytali na nazor Islandanov ani vtedajsej novej Danskej vlady, ale proste Island obsadili. To je bezne predvidatelne pravo silnejsieho. Europania sa tiez nepytali Indianov ci mozu zabrat Ameriku. Ci im v referende dovolia to a ono.
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa rabdo »

Finančné trhy odpísali Ukrajinu

http://zo.trimbroker.com/financne-sprav ... 40304-1055" onclick="window.open(this.href);return false;

:(
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa Istiach »

jaroslav80 napísal: Tazko povedat ci je v sucasnosti na Kryme podobna koncentracia Ruskej armady ako bola otvorena invazia "spojeneckych vojsk" v 1968 v CSSR. Mozno obsadili len vojensky najdolezitejsie body aby v pripade "potreby" lahsie obsadili zvysok.

Referendum tiez nie je vseliek na vsetko. Z historie: komunisti v 1948 sa predsa minimalne v CR predsa dostali k moci uplne legalnou cestou. V nacistickom Nemecku keby si v 1940 spravil referendum ohladom zakonov znevyhodnujucich Zidov, mozno by si bol prekvapeny vysledkom. V r. 1861, na otrokarskom juhu USA keby si spravil referendum ohladom otroctva, tiez by dopadlo v prospech otroctva. Nazor vacsiny nie je neomylna a posvatna vec.

Ak si napr. o SK myslis ze sme "suverenna krajina", tak myslim ze si dost naivny. Keby islo do tuheho, bez ohladov na vysledky referenda alebo hlasovania nejakeho nasho "zvrchovaneho" parlamentu by nas obsadili "spriatelene" vojska NATO.

Ked Nemci pocas druhej svetovej obsadili Dansko, Island patril v tom case Danom a USA sa nepytali na nazor Islandanov ani vtedajsej novej Danskej vlady, ale proste Island obsadili. To je bezne predvidatelne pravo silnejsieho. Europania sa tiez nepytali Indianov ci mozu zabrat Ameriku. Ci im v referende dovolia to a ono.
Vies, ale povedat ze naco referendum, to nieje vseliek, podme radsej pouzit tanky podla mna nieje riesenie. Nehovorim ze volby su idealne riesenie, ale ovela civilizovaniejsie a ospravedlnitelnejsie ako pouzitie sily
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4104
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 72 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

S tym suhlasim.

Zapadne media by ale zaroven vzdy jednym dychom mali dodavat, ze ich vlady a armady v podobnych situaciach pouzivaju podobne metody.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa filip glasa »

Rusko short?

Podľa Verdi Capital ano: http://www.investicniweb.cz/2014/3/3/ma ... sny-short/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15964
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Napätie na Ukrajine sa náhle uvolnilo. Putin dal príkaz k stiahnutiu vojsk z pohraničia a vyhlásil, že nechce vojnu s bratským národom. Povedal, že na Kryme sú len oddiely domobrany. A že chápe ľudí z majdanu, že boli nespokojní, ale za legitímneho prezidenta zatial uznáva Janukoviča. A od neho vraj dostal výzvu na pomoc. Ukrajine zároven EU schválila pôžičku 610 mil. €.

Trhy v EU reagovali gapom hore cez +2%. Americké futures cez +1%.
Na UVXY som mal nastavený SL 70,47..ten však funguje až po otvorení trhov. A tak som stratovú pozíciu ihneď uzavrel.

Myslím, že situácia na Ukrajine nie je ani zdaleka vyriešená a Putin len demonštroval čoho je schopný. Bude to ešte dlhý príbeh. Zatiaľ som však rád, že dnes dramaticky klesla šanca na krviprelievanie, či nebodaj vojnu.

Včera som dal log na vstup, dnes pripájam výstup.
Prílohy
UT.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa rabdo »

Kerryho neveriacky rozosmiala otázka na dnešné vystúpenie Putina, v ktorom poprel prítomnosť ruských vojakov na Kryme: "Naozaj poprel, že na Kryme boli jednotky?"

zdroj: sme.sk
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa Honzajs »

Krize na Ukrajině – bude vítězem Čína? Je to klidně možné.
http://proinvestory.cz/ukrajina-vitezem-cina" onclick="window.open(this.href);return false;
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kontrarian »

trosku off topic v makroekonomike...ale ekonomika dnes suvisi s politikou (bohuzial).
pisal som strucne vyssi ako vidim vyvoj na ukrajine ja.
posielam link, kde je clanok o tom, ze snajperi boli najati opoziciou ( radikalmi)
myslim, ze to urcite nie je konspiracia, kedze som odsledovall hodiny live zaberov z namestia a analyzoval som to tak isto.
momentalne prebieha brutalny ekonomicky natlak na Rusko.
je to viac ako nemoralne, tieto hry!

http://www.topky.sk/cl/1000745/1382173/ ... -opozicie-" onclick="window.open(this.href);return false;
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa miroslav12 »

kontrarian, že tě to vůbec ještě překvapuje. Je to stejná hra pořád dokola, stejně jako v Sýrii, Íráku atd. Když není aktérem USA, tak EU. Bohužel USA, NATO, OSN nejsou nic jinýho než teroristé kteří se neštítí ničeho. Očekávám že se vše ututlá a vše vyšumí do ztracena. Jedno je ale jisté - prozápadní média ala Goebbels nás zase namasírují a jediný zlý bude opět Rus :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15964
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sto ľudí, sto názorov. Poslal by som Vás chlapci do Ruska, aby ste pochopili, čo je menšie zlo. Mimochodom, ked nadávate prečo sa máme horšie ako tí na Západe, treba podakovat bratom bolševikom. 40 rokov režimu a dalsích 40 rokov ešte budeme trpieť...

Konšpirácia, nekonšpirácia, hlavne že to neboli snajperi EU, alebo CIA. Politika je vždy špinavá.

Brutálny nátlak na Rusov? A čo má Západ robiť? Rozpútať tretiu svetovú?
Nezastávam sa Západu, ale Rusov poznám. Teda takých ako Putin, ktorý má minulosť v KGB.
Ruskí lídri robia 100 rokov to isté! Klamú, vraždia, konšpirujú. Čím dlhšie prežije taký režim, tým ťažšie je ho položiť.
Nijaký národ si nezaslúži takých lídrov. Ani Rusi, ani Ukrajinci. O chudákoch Kubáncoch, či severnej Kórei ani nehovorím..

Aj k nám vtrhli Rusi v 1968 na ,,pozvanie,,. A rovnako sa vyhovárali, že nie oni, ale vojská Varšavskej zmluvy ( viď vymyslená domobrana Krymu ). A ostali tu ďalších 20 rokov ( Krym nepustia rovnako ). Keď odchádzali v roku 1991, bolo ich presne 73.500 a okolo 30.000 rodinných príslušníkov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kontrarian »

ja som velmi zle znasal, ze sme boli v komunizme. ano Rusko je taky stat ako je.ide ale o ludi na Ukrajine, ak nieco vznikne takto ( radikali, ktory nutili pod hrozbou zabitia rodiny schvalit poslancov nove zakony atd) ,tak je to velmi zle.
Rusko je velmoc ako protivaha U.S. a U.S by konali ovela tvrdsie..ale naozaj nema zmysel to rozoberat. nic nevyriesime
Vsade sa zmaha radikalizmus, caka nas referendum v Skotsku, Katalansko, Baskicko atd. u nas je za chvilu v parlamente Kotleba..v kazdej krajine...je to zle a spolocnost sa ubera zlym smerom (nie len ekonomicky a politicky , ale hlavne moralne)
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa slimak »

http://zvedavec.org/komentare/2014/03/5 ... povaha.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Pre mna celkom zaujimavy clanok. Ja som nechapal, preco tych ludi na majdane volaju fasistami. Resp. preco sa ti na Kryme boja nejakych fasistov. Co tam pride 1 000 fasistov a ako a co tam mozu urobit, ked ich tam je do 4 milionov, maju svoju policiu, armadu(ukrajinsku,ale ti vojaci aj policajti su odtial - ich manzelia, rodicia,ci deti). To nieje ako u nas ci Ficovolic, neFicovolic. Tu mate aj v rodine takych aj takych.
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kontrarian »

slimak dakujem za link. nechodim vobec na blogy, necitam takmer ziadne komentare v novinach o politike a ekonomike. iba ekonomicke vysledky, politicke spravy, prenos na zivo...takto si mozem robit vzdy iba vlastny nazor, ktory sa blizi z mojho subjektivneho pohladu cim viac k objektivnej pravde ( existuje objektivna pravda?)))..
tento bloger sa velmi priblizil k tomu , ako to vidim ja na Ukrajine...asi urobim vynimku a obcas si ho precitam.
aj v tom co napisal je dost subjektivity a nie je to uplne tak.opisal viac menej zhruba nabozenske problemy, ale dost nepresne..
lenze dodal tam, ze viera cloveka prameni z jeho vnutra. bud ju mas skutocnu ( a si vo vyssom duchovnom levely), alebo ju mas iba navonok a budes trebars kvoli nej aj vrazdit. to nema nic spolocne s vierou v Boha..ano diabol bol a je aj vo Vatikane (v urcitych ludoch dost silno zahniezdeny). ale nie je vsade a v kazdom aj ked zlo jednoznacne prevlada...
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa rabdo »

Nový pro-západný ukrajinský premiér dnes pozval lídrov NATO do Kyjeva, aby mohli jednať o vojenskej intervencii na Kryme. Je to potom, čo krymský parlament "pripojil" túto časť Ukrajiny k Rusku. Francúzsky minister zahraničných vecí dokonca povedal, že ak sa pripojí Krym ku Ruskej federácii, bude to znamenať koniec mieru a hraníc národných štátov...

Komentár: A S&P500 ďalej rastie. nezastaví ho ani III.svetová vojna!!! :roll:

(Zdroj: Bloomberg-trimbroker)
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7082
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa jogo »

rabdo napísal:. Francúzsky minister zahraničných vecí dokonca povedal, že ak sa pripojí Krym ku Ruskej federácii, bude to znamenať koniec mieru a hraníc národných štátov...
O tom mal chlapec rozmyslat, ked pomahal oddelovat Kosovo od Srbska.
Potom si uz aj Rusi "dovolili" oddelit Abchazsko od Gruzinska a teraz je na rade Krym.
Co bude dalej "nevie nikto" ale zacalo to Kosovom " to si treba uvedomit".
A Kosovo oddelila EU v spolupraci s USA - na to netreba zabudnut, ze kto zacal prvy menit povojnove usporiadanie hranic v Europe.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15964
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1448 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vyzerá to tak, že Putin už Krym nepustí. Nikdy. Ešte to spečatí referendom pod hlavnami kalašnikovov a potom bude čakať kým sa naplní to staré známe ,,psy brešú a karavána ide ďalej,,. A západ neurobí nič, lebo všetko bude za prvé: zbytočné.. a po druhé: dôsledky ohrozia ekonomiku USA, EU i celého sveta.

P.S. aj ja zíram, že trhy na to kašlú. Je nemožné aby sa to skôr, či neskôr neprenieslo na trhy... ten brechot psov musí aspoň na chvílu zastaviť tu karavánu...takže budem hrať na VIX a short SPX teraz často, hlavne na víkend. A nech trhy idú dalej hore...možno zajtra po payrolls znovu vyskočia a vyhodia ma na stopkách. Ja sa otrasiem a do najväčšieho optimizmu, najpozdejšie večer znova otvorím SPX na short a VIX na long - na víkend. :) :) :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ekonomika Ukrajiny v číslach: http://ako-investovat.sk/clanok/734/eko ... e-ukrajiny" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázok
kontrarian
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2012 11:02 am

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kontrarian »

Este chcem dodat kratku uvahu))), kedze som sa tu vyjadril k otazke diabla vsade aj vo Vatikane ( na zaklade dost demagogickej a jednostranej uvahy blogera v linku od slimaka).
Diabol pokusa tym viac, cim je clovek zranitelnejsi a ma vyssiu funkciu, ale aj cim viac je clovek moralnejsi, tym viac sa satan snazi . Aj niektori svati, napr. matka Tereza bola chvilu posadnuta ( podla slov hlavneho exorcistu vo Vatikane, ktory jej pomahal).
Takze v historii bolo dost papezov, ktori tam boli dosadeni ako karieristi a nemali nic spolocne s pravou vierou v Boha. A tak to aj vyzeralo. Na druhej strane, nebyt viery v Boha, tak by bol svet ovela ovela horsi. Na to sa zabuda.Momentalne mame papeza, ktory dokaze v priamom prenose vyhnat diabla ( viac krat to uz bolo zaznamenane kamerami, ludia na ktorych jeho pozehnanie ucinkovalo a boli napr. odhodeni 2 m dozadu). Takze nie je to take zle, aj ked satanisticke sekty su priamo vo Vatikane ( podla slov Vatikanskeho exorcistu) a aj vsade okolo nas.

Ohladom ekonomiky. Na otazku ako vyuzit situaciu na Ukrajine sa ukazuje, ze politika je dolezitejsia v trejdingu, ako si mnohi myslia.Dozvedeli sme sa tu z prispevkov nap. ze Rusko sankciami( budu sa stupnovat) utrpi najviac(darmo teraz skupuju akcie po prvom pade)..
Ukrajina hladuje a nie je uz co shortovat.( skor longovat komodity, v ktorych produkcii maju dominantne postavenie- ale pozor, kedze USA komodity celkovo nepusti velmi vysoko vo faze bez vazneho konfliktu na Ukrajine)
Emergin markets bol uz pred Ukrajinskym konfliktom takmer na kolenach BRICS( okrem Ciny), MITS a zbytok)V BRICS je aj Rusko a ako dolezitu emerging markets krajinu ju dava Amerika cielene dole (aka bude reakcia na cely emerging markets??).

Rusko ,ak sa vyhroti situacia, stiahnu USD aktiva (uz to robia, napr. z U.S bonds). prida sa Cina (uz to robi davnejsie, ale zaroven ide aj proti Rusku, kedze ma zaujem o urodnu zem na Ukrajine. aj vychodnej,...tak ako vsade vo svete, kde je prilezitost)..zacne sa uvaha o USD ako rezervnej mene (uz davno zacala), o …

Ekonomicka vojna zuri uz roky, stupnuje sa od padu L and B, Ukrajina je jej katalizator. Teraz bude treba este ovela viac citat politiku, ak chcete prezit v trejdingu. Americania len tak lahko nedaju padnut svoje akcie kvoli Rusku ( silne pullbacks budu, kedze korekcia sa uz pyta aj tak casom).Ale Rusko budu davat dole s max. usilim. Utrpia obycajni Rusi, viac oligarchovia. Ale Rusi len tak neustupia, kedze tentokrat ide aj o princip a Americania teraz stupli na poriadny otlak.


Ako povedal Jogo, po Balkane pride co?
Skotsko (utrpi libra), Katalansko ( EUR). Potom kto? Baskicko? Sev. Irsko? Flamsko? Liga severu v Taliansku? Svajciari sa vyjadrili v referende : stop pristahovalcom z EU...UK chce po volbach referendum o odstupeni z EU..
Balkan je stale ohnisko, Ukrajina hladuje a je na pokraji obcianskej vojny, vsade v EU nacionalizmus ( volme Kotlebu)., alebo krajna lavica.,alebo zvrateny liberalizmus, alebo skosnatela krestanska demokracia, alebo ludia bez prace.. Nechapem, ako sa mozete hadat,ze ci lavica -pravica))))...vsetci su profesionalni klamari od prirody...iba taki tam idu a takych si volime ako stado)))
Vsetci sa delia, Nemci sa zjednotili. Nahoda? Po vojne ich rozdelili nasilim, a teraz ...su pacifisti podla medzinarodnej zmluvy, ale USA (ktore ich postavili na nohy cez Marsalov plan) tam maju obrovske zakladne. A robia si v Europe defakto co chcu (spolu s USA a UK).
Takze prilezitosti na investovanie bude az az)))
Len aby bolo aj kde tie eura potom minut!
In the world there are thousands of day traders who take profit and live their dream .... ... and millions who lose daily and dreaming how they should lived their dream
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"