Dane

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane

Príspevok od používateľa osamely chodec »

najvacsia chyba podnikatelov je, ze sa sustreduju na zarabanie penazi a nie na zakonnu optimalizaciu vydavkov.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane

Príspevok od používateľa Chris »

urcite ma zmysel zaplatit danoveho poradcu, ktory sa na to specializuje a zamerat sa na core biznis, ak sa jedna o dost vacsie $$$.

Anyway. ved aj pri danovych veciach musi byt premlcacia doba, aka je pri FO ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane

Príspevok od používateľa osamely chodec »

5r. rokov od terminu na podanie DP. To znamena ze po tejto lehote nemusis platit doruby. Ina je oblast tresnopravna tam neviem kolko je doba premlcania.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

V komunikácii je určite problém a koľkokrát ani sami nevedia vysvetliť čo ako bolo myslené a výklady majú podávať súdy.

Pri FO premlčacia doba 6 rokov, ale ak by to šlo na trestné stíhanie tak asi aj 10-20 rokov, ked to už rieši polícia.
andre napísal:Elektronicke peniaze (tj. na bankovom ucte, alebo na ucte u brokera..) podla mna nie su v ziadnom pripade hnutelnou vecou. To uz zas ani fyzika nepusti.

A co sa tyka danoveho hladiska, tak by som si nebol isty ani s fyzickymi peniazmi. Nenasiel som takuto definiciu nikde v zakone, danovom poriadku.. Poznacim si to, a ked budem nieco riesit sa spytam aj na toto a dam vediet.
Hotovosť sa s nimi riešiť neoplatí, pretože tam aj tak takmer nikto nemá čo zdaňovať pri tých 3 %-ných spreadoch. A účtovných jednotiek sa to už netýka.

Účty v bankách to tiež sláva nebude a môže sa to už premietať do iných príjmov, pričom dá sa vybrať najvýhodnejší kurz. Veľkú sumu v banke len tak zameniť nepôjde, aby z toho nebola hneď podozrivá transakcia.
Normálny daniar takéto drobotiny v jednotkách možno desiatkach eur extra naháňať nebude, žeby hned musel vyrukovať s nejakými sankciami keby aj.
U brokerov, alebo kde to môže ísť cez nejaké burzy vo väčšej sume, to ich už viac zaujíma :).

Myslím, že daňový zákon sa opiera o občiansky zákonník, kde je to definované jednoducho. Čo nepatrí pod nehnuteľnosť je hnuteľná vec a o hmotných a nehnotných veciach sa zatiaľ nepíše:) O hotovosti sa vyjadrili aj súdy, že ide jednoznačne o hnuteľnú vec a nakoniec aj samotní daniari v tom starom pokyne, že bežný nákup a predaj meny je oslobodený od dane.
To že už teraz špekulujú sa dalo aj trochu čakať, že sa budú hľadať nejaké odchýlky oproti bežným zámenám, hoci z toho príkladu čo dali v r. 2013 kúpim a v r. 2014 predám, to ešte vôbec na nejakú pravidelnosť nevyzerá.:)
Tak pre zaujímavosť čo tie elektronické peniaze teda sú??
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa andre »

Dana napísal:Tak pre zaujímavosť čo tie elektronické peniaze teda sú??
Podla trestneho zakona § 130 ods. 1 pismeno d) su "peňažné prostriedky na účte" vec, ktora nie je hnutelna ani nehnutelna. Kedze tieto su definovane v pismene a).

A k takemuto vykladu by som sa priklonil aj v oblasti danoveho prava. Aj ked to podla mojich vedomosti ziadny danovy predpis exaktne nedefinuje.
Zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon napísal:
Vec § 130

(1) Vecou sa na účely tohto zákona rozumejú

a) hnuteľná vec alebo nehnuteľná vec, byt alebo nebytový priestor, zviera, ak z jednotlivých ustanovení tohto zákona nevyplýva niečo iné,

b) ovládateľná prírodná sila alebo energia

c) cenný papier bez ohľadu na jeho podobu.

d) peňažné prostriedky na účte,
...
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Peniaze na ucte sme riesili uz asi pred 2 rokmi, ze co su vlastne.

http://www.pravnelisty.sk/clanky/a106-n ... ie-su-veci" onclick="window.open(this.href);return false;

Zjavne v tom clanku vidno ze sa lisi trebars situacia v SR a CR, bezna logika sa nepouziva a chaos v tom maju pravnici, sudcovia aj danovaci. Kazdy co si pomysli - to podla neho plati.

V § 130 trestneho zakona je definovane len, ze su vec. (Pre policajtov treba veci definovat jednoducho.) Nie je definovane ci hnutelna alebo nehnutelna. Navyse pre ucely ineho zakona mozu byt zaradene inak.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa andre »

jaroslav80 napísal:Peniaze na ucte sme riesili uz asi pred 2 rokmi, ze co su vlastne.

http://www.pravnelisty.sk/clanky/a106-n ... ie-su-veci" onclick="window.open(this.href);return false;

Zjavne v tom clanku vidno ze sa lisi trebars situacia v SR a CR, bezna logika sa nepouziva a chaos v tom maju pravnici, sudcovia aj danovaci. Kazdy co si pomysli - to podla neho plati.

V § 130 trestneho zakona je definovane len, ze su vec. (Pre policajtov treba veci definovat jednoducho.) Nie je definovane ci hnutelna alebo nehnutelna. Navyse pre ucely ineho zakona mozu byt zaradene inak.
Ten clanok je 6 rokov stary a zrejme aj vdaka nemu doplnili v roku 2016 do § 130 ako vec aj peňažné prostriedky na účte. Keby to chceli zaradit medzi hnutelne veci, dali by to podla mna do pismena a)

Ja samozrejme chapem, ze pokial sa nestanovia zakonne definicie, niektore veci sa tazko zaraduju a kazdy moze mat iny nazor. Napr. kam zaradit internet, autonomne auta, umelu inteligenciu, internetovu domenu, virtualny server, kryptomeny..?

Hnutelnu vec si ja teda z fyzikalneho hladiska predstavujem ako nieco hmotne, cize z hore uvedenych tu definiciu splna len autonomne auto.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Rad by som vedel ako by sa zdanili dividendá vyplatené z akcií obchodovaných v Hongkongu. Slovensko nemá zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia na dividendá z Hongkongom tým pádom by s zdanili sadzbou 33%,ale Hongkong je administratívny region ,ktorý je súčasťou Čínskej ludovej republiky a SR má zmluvu s Čínou o zamedzení dvojiteho zdanenia(dividend) a tým by podliehali iba zdaneniu 7%. Rád by som vedel či 33% alebo 7% na dividendá z Hongkongu.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa Rokosák »

Withholding dane nie su ziadne. Zarobok do 40,000 HGG$ 2% ak podas DP. https://www.guidemehongkong.com/busines ... vidend-Tax" onclick="window.open(this.href);return false;
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Rokosák napísal:Withholding dane nie su ziadne. Zarobok do 40,000 HGG$ 2% ak podas DP. https://www.guidemehongkong.com/busines ... vidend-Tax" onclick="window.open(this.href);return false;
oficialne dan z dividend pre individuals je 0% čiže oficialne by som musel zaplatiť dan z dividend tu na Slovensku
pokiaľ je zmluva o zamedzení dvojiteho zdanenia tak 7% ale ked nie je tak 33%, lenže Hongkong je súčaťou Čínskej republiky a SR ma zmluvu s Čínou, že či sa nedá aplikovať ta dohoda s Čínou aby investor nemusel platiť 33% dan z dividend, pretože Hongkong nie je štát je to administratívny region Čínskej republiky.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa andre »

Tie sadzby su 7% a 35%, nie 33.

Z danoveho pohladu je Hongkong povazovany za samostatny a teda 35%.

Napr. CR uz ma podpisanu zmluvu o ZDZ aj z Hongkongom, my zatial iba rokujeme, teda podla tohoto stanoviska ani nerokujeme.

vid. https://www.mzv.sk/documents/10182/1677 ... 04c670e853" onclick="window.open(this.href);return false;
Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia: medzi SR a Hongkongom v súčasnosti nie je
v oblasti daní nadviazaný zmluvný vzťah napr. prostredníctvom zmluvy o zamedzení
dvojitého zdanenia. Keďže Hongkong vyjadril v minulosti vôľu otvoriť rokovania k
zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia, MF SR zaslalo Hongkongu návrh na otvorenie
príslušných rokovaní a navrhlo termín na február 2015. Hongkonská strana na predmetný
návrh nereagovala a rokovania sa v stanovenom termíne neuskutočnili.
Naposledy upravil/-a andre v Po 15 01, 2018 10:31 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

andre napísal:Tie sadzby su 7% a 35%, nie 33.

Z danoveho pohladu je Hongkong povazovany za samostatny a teda 35%.

Napr. CR uz ma podpisanu zmluvu o ZDZ aj z Hongkongom, mi zatial iba rokujeme, teda podla tohoto stanoviska ani nerokujeme.

vid. https://www.mzv.sk/documents/10182/1677 ... 04c670e853" onclick="window.open(this.href);return false;

Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia: medzi SR a Hongkongom v súčasnosti nie je
v oblasti daní nadviazaný zmluvný vzťah napr. prostredníctvom zmluvy o zamedzení
dvojitého zdanenia. Keďže Hongkong vyjadril v minulosti vôľu otvoriť rokovania k
zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia, MF SR zaslalo Hongkongu návrh na otvorenie
príslušných rokovaní a navrhlo termín na február 2015. Hongkonská strana na predmetný
návrh nereagovala a rokovania sa v stanovenom termíne neuskutočnili.
Vdaka
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa andre »

nz
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa Rokosák »

Hong Kong je sucastou Ciny od cias prevzatia od Britanie. Nie vsak ako Trnava je sucastou Slovenska. Momentalny stav je riadeny 50 rocnym prechodnym obdobim, ktore definuje suverenitu. Ako priklad uvediem, ze Cinsky policajt nemoze zavriet nikoho na uzemi Hong Kongu, HK ma inu menu a iny legalny a danovy system.

Zasadne nedavam danove rady, lebo danovy system na celom svete je zlozity a ja nie som danovym poradcom. Ja by som vsak zaplatil 7% dan na SVK a povazoval pripad za vyrieseny. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Rokosák napísal:Hong Kong je sucastou Ciny od cias prevzatia od Britanie. Nie vsak ako Trnava je sucastou Slovenska. Momentalny stav je riadeny 50 rocnym prechodnym obdobim, ktore definuje suverenitu. Ako priklad uvediem, ze Cinsky policajt nemoze zavriet nikoho na uzemi Hong Kongu, HK ma inu menu a iny legalny a danovy system.

Zasadne nedavam danove rady, lebo danovy system na celom svete je zlozity a ja nie som danovym poradcom. Ja by som vsak zaplatil 7% dan na SVK a povazoval pripad za vyrieseny. :D
Rokosak nakoľko Hongkong sa považuje ako samostatný štat tak ako písal andre aj ked patrí pod Ćínsku republiku a nakoľko SR nemá ešte zmluvu o zamedzení dvojiteho zdanenia , ktorú napr. Ćesi už maju od 24.1.2012., tak taketo dividendá sa zdanuju na Slovensku sadzbou 35%.
https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovn ... 2017.xhtml" onclick="window.open(this.href);return false;
mrkni tu
zahraničie - nezmluvné štáty 35 %
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aha! Zle som si vysvetlil Tvoju povodnu otazku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
otoX
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 04 12, 2017 11:05 am

Re: Dane

Príspevok od používateľa otoX »

Ahojte, neviete ci sa jednorocny test na akcie tyka aj akcii na OTC burze (pink sheet)? (napr. Softbank, Naspers...)
Ked predavam ziskove akcie skor ako po roku a sucasne vynulujem zisk predajom stratových akcii, je nejaka lehota kedy mozem znovu kupit stratove akcie, alebo mozem predat a okamzite znovu kupit naspet?
Dik
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

Mal by sa týkať aj tých akcii, tiež sú to CP a majú ISIN.

Môžeš ihneď kúpiť späť stratové akcie. Ak by takýto stratový predaj mal byť neplatný, musia daniari presne tak postupovať aj v prípade zisku, aby sa nedanil. A to by sa im už nepáčilo :)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa andre »

otoX napísal:Ahojte, neviete ci sa jednorocny test na akcie tyka aj akcii na OTC burze (pink sheet)? (napr. Softbank, Naspers...)
Ked predavam ziskove akcie skor ako po roku a sucasne vynulujem zisk predajom stratových akcii, je nejaka lehota kedy mozem znovu kupit stratove akcie, alebo mozem predat a okamzite znovu kupit naspet?
Dik
Zakonna podmienka je:
k) z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka,
Cize nie je dolezite ci dany instrument ma ISIN, ale musi to byt CP obchodovany na regulovanom trhu, co by mal byt aj OTC. vid. http://www.otcmarkets.com/learn/regulation" onclick="window.open(this.href);return false;

Cize aj obchody s CP na OTC markete by sa mal vztahovat jednorocny test.

ISIN maju aj niektore CP (napr. niektore ETF predavane sprostredkovatelmi), ktore sa neobchoduju na regulovanom trhu a teda sa na ne jednorocny test nevztahuje.

A ako pisala Dana, to kedy nakupujes/predavas je jedno.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

Mňa ani nenapadlo, že by mohlo ísť o neregulovaný trh :)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa Rokosák »

OTC trh je regulovany. Nie priamo vladnymi organmi, ale vlastnym mimovladnym regulatorom, ktory podlieha statnym, burzovym a inym regulaciam. Brokeri su takisto regulovani. Skonroloval by som si s DU ci sa americky OTC povazuje za neregulovany trh.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
otoX
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 04 12, 2017 11:05 am

Re: Dane

Príspevok od používateľa otoX »

Vdaka za odpovede. Len aby to tak aj zostalo(myslim to oslobodenie od dani po roku). Lebo ako hovori jeden Parkinsonov zakon: Ked zasada parlament, ziadny obcan si nemoze byt isty zivotom ani majetkom...
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Andre mam ešte otazku ohľadne klasickej menovej konverzie spot T+2 si písal ,že ak dôjde k zisku,že sa to zdanuje mrkol som si ten odkaz https://podpora.financnasprava.sk/56833 ... h-obchodov" onclick="window.open(this.href);return false;
a je tam písané
spotový menový obchod je nákup alebo predaj určitého množstva jednej meny za druhú menu pri kurze, ktorý je odvodený od aktuálneho kurzu na finančnom trhu, pri ktorom je zabezpečené finančné vysporiadanie obchodu s dňom splatnosti najneskôr dva pracovné dni odo dňa uzavretia dohody. Banky majú zadefinované, že podmienkou realizácie spotových menových obchodov je uzavretie rámcovej zmluvy o podmienkach uskutočňovania menových obchodov. Vychádzame z predpokladu, že ak fyzická osoba, ktorá nie je podnikateľom, uzavrie takúto zmluvu s bankou, bude realizovať takéto obchody opakovane a obchody bude realizovať s cieľom dosiahnuť zisk (nie je obchodníkom, exportérom a pod.). Príjem z realizácie spotových menových obchodov (s dodávkou) nie je vylúčený z predmetu dane podľa § 3 ZDP, nie je oslobodený od dane z príjmov podľa § 9 ZDP a je zdaniteľným príjmom podľa § 8 ZDP (iný). Uvedené platí za podmienky, že realizované spotové menové obchody nemajú charakter derivátových operácií. Do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 8 ZDP sa zahŕňa takýto zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie (§ 8 ods. 2 ZDP). Ak sú výdavky spojené s jednotlivým takýmto príjmom vyššie ako daný konkrétny príjem, na rozdiel sa neprihliada (nie je možné vykázať stratu).
Tak ,že podľa toho sa takýto zisk nezdanje lebo ja ako fyzická osoba som zkonvertoval peniaze nie za účeolom dosiahnutia zisku.A aj samotný broker (interactivebrokers) vo výpisoch ked si nastavíš výpisy obchodov pokiaľ ide o akcie,cfd,futures,Cash forex maš poplatky a plus zrealizovaný Zisk/strata zatiaľ pri (currency conversion) nemáš realized Profit/loss lebo sa tu nerobí konverziz s cielom dosihnuť zisk.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa andre »

Alo Bunda napísal:Tak ,že podľa toho sa takýto zisk nezdanje lebo ja ako fyzická osoba som zkonvertoval peniaze nie za účeolom dosiahnutia zisku.A aj samotný broker (interactivebrokers) vo výpisoch ked si nastavíš výpisy obchodov pokiaľ ide o akcie,cfd,futures,Cash forex maš poplatky a plus zrealizovaný Zisk/strata zatiaľ pri (currency conversion) nemáš realized Profit/loss lebo sa tu nerobí konverziz s cielom dosihnuť zisk.
Takymto vykladom toho stanoviska si mylis kauzalitu s korelaciou (https://tech.sme.sk/c/7320638/korelacia ... plyva.html" onclick="window.open(this.href);return false;), co je pri vykladoch zakonov tu na fore (a nie len tu) velmi caste.

Cize to, ze napisali, ze za urcitych podmienok je takyto zisk zdanitelnym prijmom neznamena, ze v inom pripade to nie je zdanitelny prijem.


A teraz k veci:
Opat sa jedna o pripad, kedy je vyklad zakona nie celkom jasny a jedine usmernenie o ktorom viem je to z ktoreho citujes.

Chapem tvoj pohlad, a je mozne, ze by sa to dalo posudit tak ako ty chces, len som na to nenasiel spravny §. Priznavam, ze som kvoli tomu nestudoval podrobne cely zakon.

Ja si vzdy spravim kontrolny test - Vedel by si sa obhajit citaciou nejakeho § zo zakona, kam a preco si ten prijem zaradil?

Samozrejme si vies poziadat o vyklad FS pre tvoj konkretny pripad.

Keby ale prislo na lamanie chleba a pri danovej kontrole ti tvoj vyklad neuznaju, na taketo stanovisko sa v principe neprihliada. Potom bud doplatis dan +penale + uroky, alebo sa mozes odvolat a ked to nepomoze, mozes sa s danovym uradom sudit.

Ja som to uz zazil. A napriek tomu, ze vyklad zakona bol jednoznacne v nas prospech, sme prehali na okresnom, krajskom aj najvyssom sude. A argument sudcov bol taky, ze sme konali "ucelovo a formalne" aby dana cinnost bola posudzovana podla daneho §. Tak len tolko k vykladu nasich zakonov sudmi..


Cize pokial chces mat istotu vies ist za danovym poradcom a ked ti ten da pisomne stanovisko v tvoj prospech, ak na sude prehras zaplati sa to z jeho poistky.

Inak to ako to uvadza vo vypise broker je irelevantne aj keby mal sidlo na slovensku a toboz pokial sa riadi inym pravom, ci uz to je US, alebo UK.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15664
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal:Cize pokial chces mat istotu vies ist za danovym poradcom a ked ti ten da pisomne stanovisko v tvoj prospech, ak na sude prehras zaplati sa to z jeho poistky.
Platí to aj pre účtovníkov?

Viem, že pri mnohých veciach sa vyslovene oplatí ísť cez právnikov ( advokátov , notárov atd ), lebo keď niečo podrbú, tak sú poistení a to na sumy cez milión €...takže preberajú zodpovednosť.

Pekné príspevky André :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Andre dakujem veľmi pekne. Maš recht sudiť sa s tými degešmi sa neoplatí mám už zlu skusenosť s inšpektorarom prace a nestojím o zlu skusenosť ešte s danovakmi.Akurat som si vyhodli Forex P/L Details vyskočilo mi za rok 2017 zisk zo Spot T+2 zisk 0,33 USD :D :D tak ho zdaním. Poplatky za konverziu si môžem dať do nakladov? Lebo tak mam mínus :D U6 som to našiel
Ak sú výdavky spojené s jednotlivým takýmto príjmom vyššie ako daný konkrétny príjem, na rozdiel sa neprihliada (nie je možné vykázať stratu). Takže daním
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal:Platí to aj pre účtovníkov?

Viem, že pri mnohých veciach sa vyslovene oplatí ísť cez právnikov ( advokátov , notárov atd ), lebo keď niečo podrbú, tak sú poistení a to na sumy cez milión €...takže preberajú zodpovednosť.

Pekné príspevky André :)

Ked ti uctovnik nieco zle zauctuje, alebo ti da nejake stanovisko (idealne pisomne), tak ak ma poistku, ktora takyto pripad zahrna a za predpokladu, ze s nim mas zmluvu, ktora to zahrna by sa to malo uhradit z poistky.
Ak poistku nema, ale to poistovna odmiestne zaplatit, tak ti ostava len sa s nim sudit..

Tu je zas nejake stanovisko:

Otázka č. 3 – Pokuta za porušenie povinnosti podľa zákona o účtovníctve
Daňový úrad na základe zistení pri kontrole dodržiavania ustanovení zákona o účtovníctve zistil porušenia povinností ustanovených týmto zákonom a uložil účtovnej jednotke pokutu. Vedenie účtovníctva má účtovná jednotka zabezpečené dodávateľským spôsobom s účtovnou firmou. Má účtovná jednotka možnosť nárokovať si tieto prostriedky od účtovnej firmy?
Odpoveď
Zodpovednosť za vedenie účtovníctva zostáva vždy výlučne na účtovnej jednotke. Ak poveruje účtovná jednotka vedením svojho účtovníctva inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu, predmetom zmluvných dojednaní na základe písomnej zmluvy, by mali byť práva a povinnosti zmluvných strán vrátane zodpovednosti a dôsledkov za prípadné sankcie, ktoré vzniknú účtovnej jednotke pri vedení účtovníctva poverenou osobou.

https://podpora.financnasprava.sk/69589 ... %C3%ADctva" onclick="window.open(this.href);return false;

Alo Bunda napísal:Andre dakujem veľmi pekne. Maš recht sudiť sa s tými degešmi sa neoplatí mám už zlu skusenosť s inšpektorarom prace a nestojím o zlu skusenosť ešte s danovakmi.Akurat som si vyhodli Forex P/L Details vyskočilo mi za rok 2017 zisk zo Spot T+2 zisk 0,33 USD :D :D tak ho zdaním. Poplatky za konverziu si môžem dať do nakladov? Lebo tak mam mínus :D U6 som to našiel
Ak sú výdavky spojené s jednotlivým takýmto príjmom vyššie ako daný konkrétny príjem, na rozdiel sa neprihliada (nie je možné vykázať stratu). Takže daním

Prakticky ako FO by som si poziadal o to stanovisko a riadil sa tym, ak ti napisu, ze to nemusis zdanit.

Kedze pravdepodobnost, ze to bude niekto kontrolovat je asi 1:100 000. A ja si to uz s tym stanoviskom dokazem obhajit :)
A zas si nemyslim, ze by ti pri pripadnej kontrole silou mocou chceli vyvracat ich vlatne stanovisko. Hlavne ak pojde o par Eur..
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

andre napísal: Ja som to uz zazil. A napriek tomu, ze vyklad zakona bol jednoznacne v nas prospech, sme prehali na okresnom, krajskom aj najvyssom sude. A argument sudcov bol taky, ze sme konali "ucelovo a formalne" aby dana cinnost bola posudzovana podla daneho §. Tak len tolko k vykladu nasich zakonov sudmi..

....

Kedze pravdepodobnost, ze to bude niekto kontrolovat je asi 1:100 000. A ja si to uz s tym stanoviskom dokazem obhajit :)
A zas si nemyslim, ze by ti pri pripadnej kontrole silou mocou chceli vyvracat ich vlatne stanovisko. Hlavne ak pojde o par Eur..
Som ta zo zaciatku zrejme zle odhadol Andre. Bral som to ze trebars cerstvo skonceny vysokoskolak zijuci si v BA vo vlastnom svete mimo realitu sa chce prezentovat kolko paragrafov sa naucil, bez ohladov na to aka je ich vymahatelnost (v ktorych pripadoch si treba fakt davat pozor a v ktorych az tak nie).
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jogo »

Alo Bunda napísal: Tak ,že podľa toho sa takýto zisk nezdanje lebo ja ako fyzická osoba som zkonvertoval peniaze nie za účeolom dosiahnutia zisku.A aj samotný broker (interactivebrokers) vo výpisoch ked si nastavíš výpisy obchodov pokiaľ ide o akcie,cfd,futures,Cash forex maš poplatky a plus zrealizovaný Zisk/strata zatiaľ pri (currency conversion) nemáš realized Profit/loss lebo sa tu nerobí konverziz s cielom dosihnuť zisk.
Praveze ja mam konverziu vo vypise od IB vedenu ako forex obchod a mam tam realizovany zisk. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Ty si uskutočnil klasický derivatovy FX obchod Jogo, ale ono je to jedno, lebo aj nechcený zisk dosiahnutý nechcene u FXCONV podlieha zdaneniu :lol: . Ja som mal len smiešnych 0,29EUR po prepočte ,ale výdaje som mal vyššie ako 0,29 EUR tak príjmy 0,29 EUR vydavky 0,29 EUr čiže mam zaklad dane z ostatných príjmov 0 EUR a ani to do DP uvadať nebudem :D

Inak dnes mi prišlo poštou z USA z MILWAUKEE ohladne tej žaloby EURIBOR ,EURO futures že ak som dané produkty obchodoval medzi 1.6.2005 a 31.3.2011 tak to mam vyplniť a poslať.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jogo »

Alo Bunda napísal:Ty si uskutočnil klasický derivatovy FX obchod Jogo, ale ono je to jedno, lebo aj nechcený zisk dosiahnutý nechcene u FXCONV podlieha zdaneniu :lol: .
Keby to bol klasicky derivatovy obchod, tak by som mal mat v account managamente ako hotovost stale udavane Eura, ale ja som mal po prvej konverzii udavanu hotovost USD a po druhej konverzii mam udavanu CZK.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jpeg »

Zdravým aj ja by som mal jednu otázku. Tiež mi to nie je celkom jasné.

Otvoril som si jeden z účtov u IB , kde mám base currency USD. 28.4.2017 som spravil deposit 9500€ a vôbec som na ňom neobchodoval. Dal som vygenerovať cez "account" v TWS : Close Currency Balance , predaj EUR a nákup USD na limit príkaz s dest. FXCONV, ktorý sa mi vyplnil 2.1.2018 na cene (EUR.USD 2018-01-02, 04:45:51 -9,500 1.20602 ), čim som dosiahol zisk.
Otázka. Čiste teoreticky predpokladajme , že v 2018 nespravím žiaden obchod. Budem musieť v 2019 podať DP a zdaniť tento zisk. Viem že sa to tu úž rozoberá , ale aj tak som nejako mimo. Mohol by mi niekto poradiť?.
Naposledy upravil/-a jpeg v Ut 23 01, 2018 1:47 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

jpeg napísal:Zdravým aj ja by som mal jednu otázku. Tiež mi to nie je celkom jasné.

Otvoril som si jeden z účtov u IB , kde mám base currency USD. 28.4.2017 som spravil deposit 9500€ a vôbec som na ňom neobchodoval. Dal som vygenerovať cez "account" v TWS : Close Currency Balance , predaj EUR a nákup USD na limit príkaz s dest. FXCONV, ktorý sa mi vyplnil 2.1.2018 na cene (EUR.USD 2018-01-02, 04:45:51 -9,500 1.20602 ), čim som dosiahol zisk.
Otázka. Čiste teoreticky predpokladajme , že v 2018 nespravím žiaden obchod. Budem musieť v 2019 podať DP a zdaniť tento zisk. Viem že sa to tu úž rozoberá , ale aj tak som nejako mimo. Mohol by mi niekto poradiť?.

https://imgur.com/a/MvsJJ
Toto sa opýtaj až v roku 2019 v januari a vo vypisových nastaveniach u IB si nastav iba Trades a Forex P/L details a v Sections Configuartions u Profit and Loss si daj Realized P/l only
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jpeg »

OK Ďakujem.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa andre »

jpeg napísal:Zdravým aj ja by som mal jednu otázku. Tiež mi to nie je celkom jasné.

Otvoril som si jeden z účtov u IB , kde mám base currency USD. 28.4.2017 som spravil deposit 9500€ a vôbec som na ňom neobchodoval. Dal som vygenerovať cez "account" v TWS : Close Currency Balance , predaj EUR a nákup USD na limit príkaz s dest. FXCONV, ktorý sa mi vyplnil 2.1.2018 na cene (EUR.USD 2018-01-02, 04:45:51 -9,500 1.20602 ), čim som dosiahol zisk.
Otázka. Čiste teoreticky predpokladajme , že v 2018 nespravím žiaden obchod. Budem musieť v 2019 podať DP a zdaniť tento zisk. Viem že sa to tu úž rozoberá , ale aj tak som nejako mimo. Mohol by mi niekto poradiť?.
Ako FO nemusis precenovat majetok, cize zisk/stratu vygenerujes az spatnym prevodom USD na EUR.

Rovnako ako pri CP.. neplatis dan z otvorenych pozicii.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

jogo napísal: Keby to bol klasicky derivatovy obchod, tak by som mal mat v account managamente ako hotovost stale udavane Eura, ale ja som mal po prvej konverzii udavanu hotovost USD a po druhej konverzii mam udavanu CZK.
Jogo tak sa na FR spýtaj, ak im to nejak zrozumiteľne budeš vedieť vysvetliť.
To je tiež z ich pokynu staršieho dáta, ktorý je zachovaný v Trende
"Spotový obchod, teda nákup alebo predaj určitého množstva jednej meny za druhú pri kurze, ktorý je odvodený od aktuálneho kurzu na finančnom trhu, nepodlieha dani z príjmu. Je to vlastne to isté, ako bežný nákup alebo predaj cudzej meny. "

V zákonoch sa nezmenilo nič, tak nech vysvetlia, kedy je príjem oslobodený od dane a kedy nie.
Nie každý robí transakcie za účelom dosiahnutia zisku, ani zmluva sa nie vždy v banke podpisuje, ako to už uvádzajú v novšom pokyne.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

toto je link,na financnu spravu ,ktorú uviedol andre
https://podpora.financnasprava.sk/56833 ... h-obchodov" onclick="window.open(this.href);return false;
tam uvadzajú,že by sa mali aj take príjmy zdanovať
toto je z Private consulting Group
https://privateconsultinggroup.sk/inves ... orovnanie/" onclick="window.open(this.href);return false;
a hned druhá časť investovanie na komoditnom trhu
je to z 5. septembra 2017
Ak realizujete svoje investície na komoditnom trhu, čiže ak obchodujete s menami alebo komoditami, je dôležité rozlišovať medzi spotovými obchodmi a obchodmi derivátneho charakteru. Spotovým obchodom sa myslí vlastne bežný nákup alebo predaj cudzej meny, čiže činnosť, ktorú riešite zväčša pred zahraničnou dovolenkou.

Všetky ostatné operácie sa označujú ako derivátové a v tomto prípade sa zisk zaradí medzi ostatné príjmy, konkrétne medzi príjmy z derivátových operácií. Aj v tomto prípade platí, že z rozdielu medzi príjmom a výdavkami na takéto obchody je potrebné zaplatiť daň z príjmu, znova vo výške 19 %.

a tiež uvedené zdroj financnasprava.sk
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

Alo vieme, že o derivátový obchod nejde. Nie sú to nákupy na maržu (pákové obchody).

Obe pokyny môžu byť platné, lebo minimálne hotovosť oslobodená od dane je - kde aj tak nikto nič nemá. Čiastočne by to mohli byť aj peniaze na účtoch, kde ide tiež len o drobné. Ale to už nie je isté, aj keď v zákone sa nič nepíše o hmotných veciach :)

Daň na úhradu vypočítaná v daňovom priznaní sa neplatí, ak nepresiahne 5 eur.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zdravim, ma niekto osvedceneho uctovnika v Ba najlepsie Ruzinov? Na danove priznanie FO, prijem z TPP+z predaja akcii+nejake dividendy. Lebo ked si robievam priznanie ja, tak vzdy mi tam najdu nejaku chybu sa musim potom trepat na danove to opravovat.. dakujem
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Trumpeta1978 napísal:Zdravim, ma niekto osvedceneho uctovnika v Ba najlepsie Ruzinov? Na danove priznanie FO, prijem z TPP+z predaja akcii+nejake dividendy. Lebo ked si robievam priznanie ja, tak vzdy mi tam najdu nejaku chybu sa musim potom trepat na danove to opravovat.. dakujem
https://www.financnasprava.sk/sk/elektr ... formularov" onclick="window.open(this.href);return false;
Su tam elektronické formulare DP Typ B pre zdanovacie obdobie (2017) tam ešte nie je , ked urobia aktualizaciu tak vyuzi to lebo pri vyplanovaní ta to bude usmernovať ,kde čo maš napísať a ťa to bude opravovať pokiaľ spravíš chybu.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"