Zakladna otazka o fondoch - poplatky

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakladna otazka o fondoch - poplatky

Príspevok od používateľa filip glasa »

správcovský poplatok j už zahrnutý vo výkonnosti čiže v cene podielu ako písala Dana.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Zakladna otazka o fondoch - poplatky

Príspevok od používateľa Bebe »

Jednotlivé poplatky a spôsob ich výberu sú uvedené v tzv štatúte fondu. Pre ilustráciu uvádzam citácie z prospektu americký akciový fond TAM.
Odplata Spoločnosti za jeden rok správy Fondu predstavuje 1,75 % z priemernej ročnej čistej hodnoty
majetku vo Fonde. Odplata sa účtuje ako záväzok Fondu v každý Pracovný deň, pričom je splatná mesačne do
30 dní po skončení príslušného kalendárneho mesiaca. Nedodržaním tejto lehoty nárok Spoločnosti na odplatu
nezaniká.
1.2.3. Výška odplaty za jeden deň sa vypočítava podľa nasledovného vzorca:
Výška odplaty za jeden deň = posledné NAV vypočítané podľa bodu 1.9.3. tohto štatútu x (0,0175 / 365)
Výška odplaty za jeden rok výkonu činnosti Depozitára dohodnutá v depozitárskej zmluve predstavuje
0,15 % z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku vo Fonde. Odplata sa účtuje ako záväzok Fondu v každý
Pracovný deň a uhrádza sa spôsobom a v lehotách dohodnutých v depozitárskej zmluve.
1.3.4. Výška odplaty za jeden deň sa vypočítava podľa nasledovného vzorca:
Výška odplaty za jeden deň = posledné NAV vypočítané podľa bodu 1.9.3. tohto štatútu x (0,0015 / 365)
Do nákladov Fondu sa okrem odplaty za správu Fondu (bod 1.2.2. tohto štatútu) a odplaty za výkon
činnosti depozitára (bod 1.3.3. tohto štatútu) započítavajú poplatky banke alebo pobočke zahraničnej banky
(najmä poplatky za vedenie účtu, za výpisy z účtu, za transakcie na účtoch), poplatky za obchodovanie s cennými
papiermi, nástrojmi peňažného trhu a finančnými derivátmi (najmä poplatky Trhu investičných nástrojov, subjektu
zabezpečujúcemu vyrovnanie obchodov s cennými papiermi, obchodníkovi s cennými papiermi, pobočke
zahraničného obchodníka s cennými papiermi, centrálnemu depozitárovi alebo členovi centrálneho depozitára a
subjektu so sídlom mimo územia Slovenskej republiky s obdobným predmetom činnosti a pod.), poplatky za
vydanie alebo vyplatenie podielových listov podielových fondov, do ktorých je investovaný majetok vo Fonde,
úroky z prijatých úverov a pôžičiek, debetné úroky z bežných účtov, náklady na derivátové operácie, dane
vzťahujúce sa k majetku vo Fonde, kurzové straty, straty z predaja cenných papierov a nástrojov peňažného trhu,
postupne dosahovaný rozdiel medzi čistou obstarávacou cenou a menovitou hodnotou dlhových cenných
papierov (tzv. prémia), ako aj ďalšie náklady účtované vo Fonde v súlade so zákonom č. 431/2002 Z.z. o
účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) a priamo súvisiace s nakladaním
s majetkom vo Fonde.
Výnosy z majetku vo Fonde sú tvorené najmä zo ziskov z predaja cenných papierov a nástrojov peňažného
trhu, kurzových ziskov, úrokových výnosov z dlhových cenných papierov vrátane postupne dosahovaného
rozdielu medzi menovitou hodnotou a čistou obstarávacou cenou (tzv. diskont), výnosov z akcií (dividendy),
úrokov z bežných a vkladových účtov, výnosov z derivátových operácií, ako aj z ďalších výnosov účtovaných vo
Fonde v súlade so zákonom o účtovníctve a priamo súvisiacich s nakladaním s majetkom vo Fonde. Ich výšku
Spoločnosť zisťuje z účtovných dokladov a účtovných výkazov.
1.8.5. Výnosy z majetku vo Fonde vo výške výnosov z cenných papierov, nástrojov peňažného trhu a vkladových
účtov vyplatených Spoločnosti za príslušný kalendárny rok vrátane výnosov podľa bodu 1.8.4. tohto štatútu
zahŕňa Spoločnosť v
Don Esteban
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ut 11 03, 2008 11:35 am

Re: Zakladna otazka o fondoch - poplatky

Príspevok od používateľa Don Esteban »

filip glasa napísal:správcovský poplatok j už zahrnutý vo výkonnosti čiže v cene podielu ako písala Dana.
Ok, to chapem. Ide mi skor o to ci je to naozaj 3% ze vsetkeho, co by znamenalo ze vykonnost aktiv fondu musi byt o 3% vyssia nez prislusny index na to aby sa vykonnost fondu udrzala s indexom. To by nemuselo byt take zle ak index ide hore o 20%, ale by to bolo dost citelne pri vykonnosti pod 10%.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakladna otazka o fondoch - poplatky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Presne tak to je. Fond musí mať výkon z investícií nad indexom aby vôbec dosiahol výkon indexu kvôli poplatkom za správu.

Vo fonde ešte nevidíš poplatky za obchodovanie. To je síce úplne jedno, lebo ťa nezaujíma či ten výkon dosiahne "tradovaním", alebo držaním akcií.

Každopádne skús radšej porozmýšľať o indexových fondoch. Výnimkou snáď budú len nejaké neefektívne trhy ako Emerging Markets kde by mohli byť manažéri úspešnejší než indexový fond.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakladna otazka o fondoch - poplatky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"