Kam so sporením na dom [500€ / mesačne]

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
gabriel
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 13 04, 2018 9:07 pm

Kam so sporením na dom [500€ / mesačne]

Príspevok od používateľa gabriel »

Zdravím,

chcel by som sa spýtať na váš názor, že ak viem uložiť mesačne 500€ na dom, ktorý budem stavať cca. o 6 rokov, tak kam to uložiť? Nečakám žiadne extra zúročenie, no na osobnom účte to nechcem nechať. Rozmýšľam nad Amundi S7+ pravidelné investovanie (http://www.pioneerinvestments.sk/Rytmus ... eInfoS.pdf), alebo nad ŠIP Aktiv-om od SLSP (https://www.erste-am.sk/sk/amslsp/fondy ... 3110000518" onclick="window.open(this.href);return false;).

Čo si o tom myslíte? Ďakujem za každý jeden názor.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kam so sporením na dom [500€ / mesačne]

Príspevok od používateľa jogo »

Pozri si tento príspevok zo dňa 6.3.2017 a debatu okolo neho, aby si videl aj oponentné názory: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... start=1000" onclick="window.open(this.href);return false;
Minule kamarat kupil auto na 5-rocny lizing a tak som mu spocital, ze kupnu cenu auta preplati zhruba o 20%.
Spocital som mu, ze ak by tu sumu sporil 5 rokov investovanim do indexov raz rocne, tak by pri beznom raste
indexov 8% rocne, tuto sumu zhodnotil o 26%.
Suma sumarum, ak kupuje auto za 10000 Euro na lizing, tak za neho zaplati o 2000 Euro viac tj. 20%.
Ak by tie peniaze 5 rokov setril, tak by auto kupil za 10000 Euro a este by mu zvysilo 2600 Euro tj.26%.
Za tu istu hodnotu "stratil" kvoli svojej "netrpezlivosti" 4600 Euro navyse tj. 46%.
Pochopil by som to u mladeho chalana po skole, ked kupuje svoje prve auto, aby mal na com vozit svoju frajerku.
Ale kamarat uz kupuje tretie auto v poradi,stale na uver(alebo lizing) a stale narieka, ze malo zaraba.

p.s: Pri investovani tak malej sumy v casovom horizonte 5 rokov do indexu je fakt minimalne riziko, ze by na konci 5 rocneho obdobia skoncil v strate, aj ked som pozeral krizy 2000 a 2008.
Ale je tam aj dost velka sanca, ze ak zazije nejaku vacsiu korekciu za tych 5 rokov, tak zarobi este viac ako tych 26%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Kam so sporením na dom [500€ / mesačne]

Príspevok od používateľa Rokosák »

Daj to na sporiaci ucet bez viazanosti. Ide Ti o byvanie, nie ci budes mat za 6 rokov o par supov viac. Inymi slovami k dosiahnutiu vyssieho vynosu potrebujes vyssie riziko. Je to co chces, alebo mat zarucene cez 36 tisic po siestich rokoch?

Momentalne to tak vyzera, ze pre dalsich 6 rokov su vyssie uroky pravdepodobnejsie ako pokracovanie rastu akcioveho trhu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
TomaSo
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Št 06 06, 2019 3:00 pm

Re: Kam so sporením na dom [500€ / mesačne]

Príspevok od používateľa TomaSo »

no mozes to kludne dat na sporiaci ucet, tam ti budu nabehovat nejake % alebo ukladaj "pod vankus" :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"